HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snuljes 19e JAARGANG No. 66 ZATERDAG 20 JAN. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2l/2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 490.— bij verlies van een hand, voet of oog: 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. .f 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien netzelfde ongeval den dood van vijf of .meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Zondebok. Die populaire zondebok van alle tekortko mingen der naties, de Volkenbond, moet vol gens Mussolini geopereerd worden. Hij wil hem althans „herzien". Het .is niet precies duidelijk geworden hóe, maar de Nederland- 'sche regeéring heeft in de ontstane onrust over dit plan voldoende aanleiding gevonden om een nota naar Genève te zenden. Zij wil wel praten over verbetering des boks, gegeven dui delijke voorstellen daartoe, maar zij weigert te praten over aantasting van het beginsel van de gelijk-gerechtigdheid der staten. Dit is niet alleen een zeer begrijpelijk stand punt, want een dergelijke operatie zou zonder twijfel den dood van het veelgetergde dier ten gevolge hebben, maar bovendien rijst thans wel heel duidelijk de vraag, of er eigenlijk aan den bok zelf iets hapert. De diagnose dient vast te staan eer men aan de therapie begint. En van een duidelijke diagnose is niet veel te merken. Poogt men haar te stellen, dan moet men beginnen te constateeren dat de bok lijdt aan ondervoeding, slechte verzor ging, nalatigheden-zonder-tal van zijn onge- veer-zestig eigenaars en bedorven atmosfeer in zijn stal. Dit alles niet te ontkennen zijnde, is er eenige reden de fout in eerste instantie bij de eigenaars, en niet bij den bok te zoeken. De objectieve beschouwer van het geval is geneigd te meenen dat zij tot dusver meer verstand getoond hebben van het schieten van bokken dan van de fokkerij ervan. Nu zijn er menschen genoeg, die. meenen dat een operatie op den zondebok, met doodelijk gevolg, nog zoo kwaad niet zou wezen. Dan was de wereld van hem af. Dat is natuurlijk waar, .maar wat is een'fokkerij zonder bok? En aangezien men, nietwaar, toch nieuwe een dracht en welvaart in de wereld tracht te fok ken, is de fokkerij onmisbaar De beeldspraak hier verlatend, vraag ik mij opnieuw af wat men eigenlijk in de plaats van den Volkenbond zou willen stellen, als hij eenmaal bezweken was. Zijn doeleinden zijn inderdaad niet aanvechtbaar. Wij hopen toch allemaal, immers, dat zij eenmaal - verwezen lijkt zullen worden? Nu dan: wat bereikt men eigenlijk met hem af te schaffen? Het opzij schuiven van die schoone doeleinden! Dat is duidelijk, niet waar? En verder? Verder niets! Nu jaeen zeer geringe bezuiniging aan Volkenbondsuitgaven op de staatsbudgets minieme bedragjes, als men ze vergelijkt met de enorme sommen die aan bewapening be steed worden.... en zwijgen in Genève. Dit laatste schijnt voor sommigen een groote attractie te zijn. Dat begrijp ik nooit goed, want die redevoeringen bëhoeven hen heele- maal niet te hinderen. Zij kunnen ze overslaan. Ook zou zwijgen In Genève geen internationale stilte beteeke- nen. Geenszins. Het Geneefsche gepraat zou alleen vervangen worden door ettelijke andere internationale conferenties. Er zouden er zelfs nog meer komen dan nu, want aange zien de heeren hun besprekingen in kleinere groepen zouden gaan voeren, zou het nog veel meer gepraat en geschrijf gaan éischen om het eens te worden over het feit, dat men het oneens zou zijn. De besparing van die bedragjes op de staatsbegrootingen zou daar ook weer leelijk mee in het gedrang komen.... Rest tenslotte als eenig voordeel dat men de woorden Genève en Volkenbond niet meer dagelijks in de kranten zou vin den. Dit lijkt een winst van geringe be teeke nis Tenslotte herinner-ik er aan dat de oorlog als instrument tot oplossing van internatio nale. geschillen is uitgebannen en tot misdaad verklaard. U weet wel: per Kellogg Pact. Ne derland heeft dat ook geratificeerd, Wij be schouwen den oorlog als een misdaad. Niet alleen -u en ik, officieuze eenlingen als wij zijn, maar wij Nederlanders, met z'n allen, sprekend door de zeer officieele apparaten van ons parlement en onze regeering. „Een misdaad", hebben wij officieel gezegd. Nu, wie uwer is ervoor, op te houden met de be strijding van de misdaadvan de cri minaliteit, als u dat vreemde woord beter vindt klinken? Toch zeker geen uwer! Daarom zullen wij den zondebok dienen te behouden. Hij is nog jong en daardoor sterk van constitutie. Hij is tegen heel wat onder voeding en slechte verzorging opgewassen. En geen der eigenaars, durft het op eigen houtje aan, hem om zeep te brengen, hetgeen tot dusver zijn beste levenskans is geweest en ge bleven. Bijtijds wordt-ie altijd weer gevoerd. Willen zijn bazen er werkelijk een prima stam- boek.bok van maken, dan zullen zij hem van hun eigen zonden moeten ontlasten, hetgeen wil zeggen: hem goed behandelen. Hetgeen hij verdient, want hij isbeter dan zij. R. P. DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST VAN HET ROODE KRUIS. IJMUIDEN RINGRIJDERIJVEREENIGING „DE PRINS". De Ringrijderijvereeniging „De Prins" hield Donderdagavond een feestavond in Hotel „De Prins", die zeer druk bezocht was en een groot succes is geworden. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer A. W. Brugman, was het woord aan het duo Tholen en Van Lier die de aanwe zigen met hun kostelijke voordrachten uit stekend hebben geamuseerd. Als bijzondere attractie werd nog een film pje vertoond, hetgeen door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. Tot laat in den nacht bleef men gezellig bijeen. Wie heeft z'n bloed veil voor anderen? ORGANISATIE, DIE EEN ZEGEN KAN ZIJN VOOR DOOR BLOEDARMOEDE OF BLOED VERLIES GEKNAKTE LEVENS. In navolging van de afdeelïng Rotterdam van het Roode Kruis heeft thans ook de af- deeling IJmuiden een bloedtransfusiedienst in het leven geroepen. Een bloedtransfusiedienst? Is zulk een dienst in onze gemeente noodig? Het antwoord op deze vraag zal niet moeilijk zijn na hetgeen we over het doel en de inrich ting van dezen dienst opteekenden uit den mond van de heeren dr. W. van Haselen, ver tegenwoordigd namens het Roode Kruis, dr. R. P. v. d. Veld, directeur van het Antonius Ziekenhuis en dr. L. S. Limborgh Meyer, direc teur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, die de medische commissie vormen voor de practische uitoefening van den dienst. In het Antonius-Ziekenhuis hebben de hee ren van Plaselen en v. d. Veld Donderdag middag aan de vertegenwoordigers der plaat selijke pers het een en ander medegedeeld over den dienst. Ook dr. Limborgh Meyer was bij deze conferentie aanwezig. Dr. van Haselen wees er op, dat een derge lijke dienst gebonden is aan vormen en nor men. Dat deze dienst in handen is van het Roode Kruis, is, omdat dit het juiste lichaam is om hen die dit wenschen in staat te stellen zijn bloed, het beste wat men heeft, beschik baar te stellen om het leven zijner medemen- schen te redden. Een medische commissie is ingesteld voor de practische uitvoering. Het is zaak, aldus dr. van Haselen, voor de bloedtransfusie personen beschikbaar te hebben, die vrijwillig en te allen tijde hun bloed ter beschikking stellen van menschen, die ze niet kennen en die ze niet te zien krijgen. Het centrale punt van den dienst is het Antonius Ziekenhuis, van waar uit de oproeping geschiedt en waar ook de uitvoering plaats vindt. De commissie rekent op de medewerking van de pers voor het op roepen van vrij.willigers. Er wordt geen beta ling voor gegeven, alleen vindt er jaarlijks een bijeenkomst plaats van de bloedgevers, waar tevens de uitreiking plaats vindt van de Landstein er-medaille. Dr. van der Veld gaf daarna een uiteenzet ting van de beteekenis der bloedtransfusie. Het ligt voor de hand, aldus dr. v. d. Veld. orn bij zieken, die door een of andere oorzaak aan bloedarmoede lijden, dus een-tekort aan bloed hebben, te trachten, dit tekort aan të vullen met bloed van een ander mensch of dier. En het komt nog al eens voor, dat patiënten heel goed wat bloed zouden kunnen gebruiken, bijv. bij bloedarmoede, tengevolge van bloedverlies na ongevallen, bevallingen, bij verschillende uitputtende ziekten, bloedziekte, enz. Reeds eeuwen lang heeft men dit vraag stuk bestudeerd en deze methode van behan delen ook werkelijk toegepast, maar het liep bijna altijd weer op een mislukking uit. Het bleek wel, dat bloed van dieren totaal onge schikt was voor den mensch en dat het over brengen van dierenbloed meestal den dood van den patient ten gevolge had. Beter ging het met menschenbloed, dat af en toe buitenge woon goed resultaat had en soms zelfs levens reddend werkte, maar in andere gevallen even goed groote schade toebracht aan den patient. Dit raadselachtige gedrag van het mensche- lijke bloed was oorzaak, dat het overbrengen van bloed van den eenen mensch op den anderen, de z.g. bloedtransfusie dus, niet meer werd toegepast. Totdat in 1901 de beroemde bloedonderzoeker Landsteiner dit raadsel oploste en ontdekte, dat er niet één soort menschenbloed was, maar er in slaagde aan te toonen dat er, om het zoo uit te drukken vier verschillende soorten menschenbloed voorkomen. Deze soor ten bloed duidde hij aan met de verschillende letters A. B. AB. en O. Toen bleek ook dat men zonder eenig gevaar bloedtransfusie kon toe passen, mits men er maar voor zorgde, dat het bloed van den zieke en het bloed van den gever tot de zelfde soort of groep behoorde. Door deze heel belangrijke ontdekkingen van Landsteiner kan dus nu weer de bloedtrans fusie zonder eenig gevaar voor den ontvanger worden toegepast, en dit gebeurt in de zieken huizen in de laatste jaren meer en meer en reeds vele levens zijn door deze betrekkelijk eenvoudigen ingreep gered. Gevaren voor de gezondheid van den gever bestaan niet in het minst. Uit het voorgegane blijkt dus, dat men, voor men een bloedtransfusie kan doen, moet nagaan, welk soort bloed de zieke heeft. Dan moet men op zoele gaan naar een edelmoedigen gever of liever gevers, die hun bloed wel voor den zieke willen afstaan en er een trachten te vinden, die de zelfde soort bloed heeft als de zieke. Dat onderzoek kost natuurlijk tijd, soms lukt het spoedig een geschikten gever te vin den, soms gaan eij uren of zelfs dagen mee heen. Heel dikwijls kan en mag men niet zoo lang wachten en men moet niet meer zoolang behoeven te zoeken naar een geschikten gever met de groote risico, dat hulp te laat komt. In een bepaald bevolkingscentrum moet dus eigenlijk altijd de beschikking zijn over een aantal bloedgevers. Daar komt nog bij, dat we toch ook zeker moeten weten dat de bloedgever geheel gezond is, want we mogen de kans niet loopen, dat we bij een bloedtransfusie tegelijk met het bloed ook nog een ziekte overbrengen van den eenen mensch op den andere. Uit een en ander blijkt dus wel, dat het in elk bevolkingscentrum, en dus ook in de ge meente Velsen wel heel gewenscht, zoo niet noodzakelijk is, te kunnen beschikken over een groep personen, van wie men precies weet, tot welke bloedgroep zij behooren, of zij geheel gezond zijn en of zij ten allen tijde ge negen zijn, ten behoeve van wie dan ook een hoeveelheid bloed af te staan, om dan in geval van nood ten allerspoedigste bij den patient te kunnen zijn, om dezen zoo mogelijk het leven te redden. Om dit te kunnen bereiken is natuurlijk een goede organisatie, een goed functionneerende bloedtransfusiedienst noodig. Reeds in vele grootere en kleinere steden van het land functionneert een dergelijke dienst, die alle zijn ingericht naar het voorbeeld van Rotterdam, waar al jaren lang deze dienst be staat, waar de Rotterdamsche Bloedtransfusie Dienst door de daar gevestigde doktoren en Ziekenhuizen in overleg en met volle mede werking van het Nederlandsche Roode Kruis werd georganiseerd en ingericht. Nu hier in Velsen ook steeds meer en meer de noodzakelijkheid van zulk een Dienst werd gevoeld is ook hier met het plaatselijk bestuur van het Ned. Roode Kruis geconfereerd, en deze afdeeling heeft zich onmiddellijk bereid verklaart, de organisatie en uitvoering van den Bloedtransfusiedienst voor de gemeente Velsen op zich te nemen. Nader deelde dr. van Haselen nog mede, dat formulieren voor aangifte verkrijgbaar zijn bij den heer L. Dijksen, Kennemerlaan 76. Men -wees er nog op, dat het voordeel van een cen trale voor dezen dienst ook is, dat diensten in verschillende gemeenten elkander kunnen bij staan, wanneer bijv. een bepaalde bloedsoort als AB, die.zeer zeldzaam is, plotseling noodig mocht zijn en bij den dienst ter plaatse gevers met dit bloed niet voorhanden zijn. DE POSTDUIVENTENTOONSTELLING VAN „KIJK UIT". Naar wij vernemen, bestaat er voor de Postduivententoonstelling van de Postduiven vereengiing „Kijk Uit", die 3 en 4 Februari a.s. zal worden gehouden in „Het Wapen van Velsen" groote belangstelling, zoodat er ongetwijfeld voor postdui venlief hebbers en -houders veel te genieten zal zijn. Naar wij vernemen zal de inschrijving zoowel voor leden als niet-leden a.s. Maandag gesloten worden. Na dien datum zullen geen inzendin gen worden aangenomen. TERAARDEBESTELLING N. H. EDCIUS. EEN INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID. KLOOSTERBRAND IN WfiST-DUITSCHLAND. In het Sint Jozefsgesticht te Waldbreitbach bij Neuivied heejt, zooals. wij gemeld hebben, een ernstige brand gewoed, zoaarbij met veel moeite 120'0 verpleegden nog bijtijds vervoerd konden worden. De Franciscanerbroeders namen zelf een werkzaam aan deel in het blusschingswerk Onder zeer groote belangstelling vond Vrij dagmiddag de teraardebestelling plaats van wijlen den heer N. H. Edcius. Bij het sterf huis had zich, voordat de stoet vandaar ver trok een groote menigte belangstellenden verzameld en toen de stoet door de Kenne merlaan trok werd het voorbijtrekken door een talrijke menigte gadegeslagen. De Harmonie Concordia, waarvan zooals men weet de overledene gedurende vele jaren bestuurslid was geweest, schreed voor de lijk koets, onder de tonen van de March-e Funèbre van Chopin. Het omfloerste vaandel werd ge dragen door een oud-lid van Concordia, oud-^ led-en fungeerden eveneens als slippen dragers terwijl ook met het corps vele oud-leden mee liepen. Ónder degenen, die achter de koets volgden zagen wij o.a. de mede-leiders van den over ledene van den Bewakingsdienst, bestuurs leden van de afdeeling van den Vrijzïnnig- Democratischen Bond, bestuursleden van IJmuiden's Mannenkoor, alsmede eenige af gevaardigden van Varia. Op de begraafplaats sloot een deputatie van het politiecorps onder leiding van den commissaris den heer D. de Ridder zich bij den stoet aan. Een groote menigte was hier samengekomen om de plechtigheid bij te wonen. Toen allen zich om de groeve hadden ge schaard, trad als eerste spreker naar voren de heer A. van Vrede, eere-voorzitter van de Harmonie „Concordia" die namens deze ver- eeniging den overledene een laatsten groet bracht, in wien aldus spreker de overledene een ijverig lid heeft verloren. Het is dan ook slechts een bescheiden hulde, die de vereeni- ging den overledene voor al het goede dat hij voor haar heeft gedaan, brengt. De Commissaris van Politie, de heer D. de Ridder, sprak daarna namens 't politiecorps eenige woorden van deelneming tot de na bestaanden. Hij herdacht den overledene als 'n rechtschapen en plichtgetrouw politieman die aan de gemeenschap veel goede diensten heeft bewezen. De heer P. Bosman herdacht den overle dene als een waardg lid van den Vrijzhmig- Democratischen Bond, die steeds vol moed en werklust voor de belangen van den bond op de bres had gestaan. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den voorzitter van de Vereeniging „Veiligheid bij Snelverkeer". Nadat de kist onder tromgeroffel in de groeve was neergelaten, sprak Ds. Swaan eenige gevoelvolle woorden van troost tot de familie. Concordia liet daarna „Es ist bestimmt- in Gottes Rat" van Mendelssohn hooren. Een zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor de laatste eer zijn vader be wezen, DE KU5TVJSSCHERIJ EN DE VISSCHERIJ IN HET IJSSELMEER. CIJFERS OVER NOVEMBER 1933. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de kustvisscherij en de vïsscherij in het IJsselmeer, waarbij de tus- schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand November 1932. De weersgesteldheid was voor de uitoefening der kustvisscherij en de visscherij in het IJs selmeer oover het algemeen gunstig. In de Waddenzee en het niet-afgeslten ge deelte van de Zuiderzee en de Zuidholland- sche stroomen en zeegaten werd de visscherij drukker, in de Lauwerzee en den Dollart daar entegen minder druk uitgeoefend dan in No vember 1932. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee waren beter, in de Lauwerzee en den Dollart, het IJsselmeer en de Zuid- hollandsche stroomen en zeegaten daaren tegen slechter dan in November van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 542.772 (612.397) kg en f 6.193 (f 7.007), in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 3.058.769 (2.802.385) kg en f 71.796 (f 58.705), in het IJsselmeer 307.431 (265.033) kg en f 62.335 (f 65.732). in de Zuidholland- sche stroomen en zeegaten 245.971 (176.754) kg en f 25.380 (f 26.860). Uit Zeeland werden verzonden 2.532.800 (3.476.500) oesters ter waarde van f 120.950 (f 149.360), en 5.566.800 (5.590.600) kg mosselen ter waarde van f 67.730 (f86.910). In hef IJsselmeer werd de botvisscherij met staande netten met over het algemeen nog noonend resultaat uitgeoefend. De enkele vis schers, die deze visscherij met sleepnetten uit oefenden, vingen voor den tijd van het jaar, ongekende hoeveelheden. Een 25-tal motor- visschers van Urk, die met den boomkor op bot vischten, maakten in de eerste helft der maand zeer goede vangsten, doch in de tweede helft waren de vangsten sterk verminderd. De spieringvisseherij met sleepnetten leverde over het algemeen slechts matige vangsten op. De spiering was niet groot. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee werd met de verschil lende visch tuigen weinig haring gevangen. De visscherij ij op trekpaling was van weinig be- CL VI. Het is niet alles goud wat er blinkt, zegt het spreekwoord, maar wat er nu in- de hal blinkt, is goud en nog eens goud. De visch is zoo duur, dat het als volks voedsel niet „in Frage" komt en alleen menschen met goed gevulde beurzen zich de weelde van „visch op den disch" kunnen veroorloven. Zooiets heel bijzonders is dit nochtans niet. We kennen zoolang IJmuiden in visch doet en dat doet het al van de geboorte af, visch- looze of nagenoeg vischlooze tijdperken, tijd perken waarin iedereen natuurlijk visch wil eten. Het is bij den handel maar al te zeer bekend, dat iedereen schol wil eten als er geen schol is en schelvisch als er geen schel- visch is. Het mooiste is nu, dat deze vischschaarsch- te de contingenteering in de schoenen wordt geschoven. De kleinhandel schreeuwt moord en brand en gaat nu al ten onder aan de contingenteering, terwijl er nog geen mandje visch minder is aangevoerd. Ook zonder con tingenteering zouden we er du A in gezeten hebben want alleen de storm is de oorzaak van de vischschaarschte, ook dat er geen Deensche visch komt. Er was dus weinig visch en veel vraag en de prijzen waren navenant. Er kwamen toch nog 33 booten binnen en hieronder waren heel wat mooie reizen. Zeven van deze boo ten passeerden de 3500 gulden. Bovenaan stond de Bergen die voor slechts 355 manden visch na een reis van 14 dagen f 5680 bpsomde. Daar kan niemand iets op tegen hebben. De loggers pikten natuurlijk ook een graan tje mee. Er waren meer dan één die boven f 1000 kwamen. Maar nu is het toch zeer gewenscht, dat de reeders van IJmuiden voelen voor welke ver antwoordelijkheid zij door de contingentee ring zijn gesteld. Alle oogen zijn nu op hen gevestigd; aan hen is de taak, er voor te zor gen dat de vischvoorziening van ons land niet in het honderd loopt, force majeure daar gelaten natuurlijk. Zooals in deze dagen. Ge lukkig is het vooruitzicht op een ruimer voor ziene markt niet ongunstig. Er gaansteeds meer booten naar zee en er zullen nu wel gauw weer een 90-tal in de vaart zijn. Als het weer nu eens wat beter zou willen worden (het lijkt er op het oogenblik wel iets op), kan er de volgende week wel wat komen..Dat wordt dan ook meer dan tijd, want het is nu al een dag of veertien dat er veel te weinig visch komt. Het spreekt vanzelf, dat ook in de andere Noordzeehavens weinig visch wordt aange voerd. Ergo is overal de visch duur. Bij ons zagen we een geweldige stijging van de kabs-l- jauwprijzen. die zelfs omhoog liepen tot 90 gulden. En de hake kon er ook zijn. Om van de schelvisch maar niet te spreken. PIETERMAN teekenis meer. Het resultaat der botvisscherij was weinig loonen. De garnalenvisscherij in het Marsdiep werd door een groot aantal vaartuigen uitgeoefend. Voornamelijk werd voor de Amsterdamsche markt gevischt, zoo dat de garnalen levend werden afgeleverd. Er was dikwijls minder vraag dan de vorige maand, zoodat de prijs dikwijls laag was. Ver der vischten nog een 12-tal vaartuigen van Stellendam, benevens enkele vaartuigen van Goedereede, Ouddorp en Brouwershaven op garnalen. Van de oesterperceelen beoosten Texel werden nog ongeveer 1000 kg oesters af- gevischt en naar Zeeland vervoerd. Het resul taat der wulkenvisscherij was niet onbevredi gend. Van cle mosselperceelen werden onge veer 3000 balen mosselen afgevischt, hoofd zakelijk voor de markt te Rotterdam. De visscherij op consumptiemosselen van de na- tuurbanken verliep niet ongunstig, terwijl de visscherij op mosselen voor eendenvoeder nog door een tiental Wieringer motorvisschejS werd voortgezet. De alikruikenvisscherij bleef tamelijk bevredigend. De kokhanenvisscherij bleef van weinig beteekenis, In de Lauwerzee was de garnalenvisscherij van v/einig beteekenis meer. Met den raamkuil werden af en toe wel groote vangsten verkre gen, doch deze bestonden grootendeels uit bliek, die aan de visehdrogerijen werd afge leverd. Schardijn werd weinig gevangen. In den Dollart en de Eems was de visscherij van zeer weinig beteekenis. OUD-KATHOLIEKEN BESTURENBOND. Men schrijft, ons: De openbare bijeenkomst van den Oud- Kath. Besturenbond zal Woensdlag 24 Jan. des avonds 8 uur plaats vinden in het kerk gebouw aan de Kon. Wilhelminakade. Als sypreker zal optreden Prof. Dr. C. G. van Ried, pastoor te Amersfoort en hoogleeraar aan het Saminari te Amersfoort, over het onder werp: Waarschuwingsdienst; geseind aan alle posten: „Weèst op uw hoede". De zeer be gaafde redenaar, van internationale bekend heid is voor IJmuiden geen onbekende. Hij heeft hier meermalen het woord gevoerd, o.a. in de Doopsgezinde kerk. het gebouw voor Chri.steli.ike Belangen, de Bethlehem- kerk. Muzikale medewerking verleenen de heeren Cor Tol, viool en K. Gouda, orgel. De O.-K. Zangvereeniging „Crescendo" zal onder leiding van den heer Joh. Tol enkele gewijde gezangen uitvoeren. Het geheel belooft een bijzonderen avond te worden, De toegang is voor alle Oud-Katholieken, benevens belang- -stellenden geheel vrij. Slechts zal een vrijwil lige collecte worden gehouden.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1