HET NIEUWE AVONDBLAD Tien jaren Hoogovenbedrijf. Het Hoogovenbedrijf en zijn befeekenis voor onze streek. 19e JAARGANG No. 67 MAANDAG 22 JANUARI '34 IJMU1DER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2 y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank to Schiedam. IJMUIDEN. Een onuitgesproken feestrede. Het is heden voor een van de grootste in dustrieel© bedrijven, die de gemeente binnen hare grenzen huisvest, een zeer belangrijke dag. Het Hoogovenbedrijf herdenkt vandaag het feit, dat tien jaar geleden zijn eerste hoogoven in bedrijf ging. Na een bouwperiode van verscheidene jaren werd op 22 Januari 1924 des morgens om ongeveer 11 uur, het vuur in den hoogoven ontstoken en des mid dags om ongeveer 4 uur vloeide het eerste ijzer m de zandbedden van de giethal, waar het tot gietelingen, stolde. Nederland had zijn eigen hoogovenbedrijf en de basis was gelegd voor een ontwikkeling, die in allerlei richtin gen mogelijkheden bood. Deze ontwikkeling is niet uitgebleven, al spoedig werd een tweede hoogoven in bedrijf gesteld en later werd het bedrijf met hoog oven no. 3 uitgebreid. Wij zien de Mekog ont staan, de belangrijke fabriek van kunstmest stoffen, aie het kooksovengas verwerkt. Ver volgens komt de Cementfabriek tot stand om aan de slakken, die bij de productie van het ijzer ontstaan, een nuttig emplooi te geven. Later wordt in de onmiddellijke nabijheid van het bedrijf de groote centrale van het P. E. N. gebouwd, waar het overschot aan hoogoven- gas als brandstof wordt benut. En nog is de ont wikkeling van dit belang- AFSCHEID DS. TEEUWEN. Gisteravond heeft Ds. Chr. J. W. Teeuwen ln den dienst des woords afscheid genomen van de Geref. gemeente te IJmuiden-Oost. Het kerkgebouw was bij deze gelegenheid te klein, zoodat velen geen plaats konden krij gen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer P. Bosman wethouder van sociale zaken. Ds. S. Wesbonk en ds. R. J. v. d. Meulen gereformeerd predikant te IJmuiden, ambts dragers, predikanten van de Geref. kerken der Classis Haarlem enz. Dr. van Katwijk, geref. predikant te Velsen-Noord was wegens ziekte verhinderd. Na de gebruikelijke opening van den dienst hield de scheidende leeraar een predikatie over Romeinen 8:28a. In deze predicatie be paalde hij de aanwezigen er bij dat in dit leven de mensch steeds weer gesteld wordt voor feiten en oogenblikken waarin ge wordt, waarom! Die „waaroms", die wij nu maar al te dikwijls niet begrijpen, maar waar uit men later leert verstaan, dat alle dingen medewerken ten goede voor hen die ge- looven. Na het eindigen der predicatie richtte ds. Teeuwen zich tot den kerkeraad en de ge meente alsmede tot de vertegenwoordigers Geref. gemeenten in de Classis Haarlem, de genabuurde gemeenten in onze burgerlijke gemeente en diverse organisaties, waaraan Ds. Teeuwen verbonden was, en tot den lieer P. Bosman, wethouder van sociale zaken. Inzonderheid wensebte ds. Teeuwen de ambtsdragers der gemeente, die hij nu gaat verlaten, veel kracht en steun toe. Nu de tijd aanbreekt, dat de gemeente herderloos eal zijn, hoopte hij dat vooral de broeders ouderlingen zich ten volle van hun taak bewust mogen zijn, opdat het werk in de ge meente niet zal verflauwen of achteruit gaan Hij dankte de ouderlingen en ook de gemeente voor het in hem gestelde vertrouwen. Vervolgens richtte ds. Teeuwen zich tot de afgevaardigden van de gemeenten in de Classis Haarlem en tot zijn collega's, ds. Wes bonk en ds. van der Meulen, hen dankende voor de prettige en aangename wijze, waarop zij steeds hebben mogen samenwerken. Gaar ne, zoo sprak ds. Teeuwen, had ik ook dr. Van Katwijk hier aanwezig willen zien om hem van deze plaats af mijn dank te bren gen voor hetgeen hij voor mij in deze afge- loopen 4 jaar is geweest, maar helaas ziekte verhinderde hem hier te zijn. Verder dankte ds. Teeuwen wethouder Bos man en de gemeente-autoriteiten voor de welwillendheid waarmede zij* hem steeds heb ben ontvangen en voor de hem verleende hulp en sprak vervolgens een afscheidswoord tot de beide organisten en den koster en diens echtgenoote. •Hierna sprak den heer B. Schipper, hoofd der P. Vermeulenschool, tot den scheidende leeraar namens de gemeente en de ambts dragers. Spreker gewaagde van de groot blijd schap der gemeente, toen 4 Mei 1930 ds. Teeuwen zich als herder en leeraar aan de gemeente verbond. Thans zoo vervolgde den heer Schipper is ons hart met wee moed vervuld nu wij zien heengaan hem die ons lief was. Voorts dankte hij ds. Teeuwen, namens zijn ambtsbroeders en de gemeente voor het vele en goede wat deze voor de ge meente gedaan heeft. Ook bracht de heer Schipper dank aan mevrouw Teeuwen voor rijke bedrijf niet geëindigd. Lezen wij niet in de verslagen der maatschappij, dat de direc tie zich bezint op plannen, die de verwerking van het ruwijzer tot andere producten be oogen? Inderdaad, gezien het hoogst belangrijke ijzer- en staalverbruik van ons land, waarin voor het allergrootste gedeelte nog wordt voorzien door invoer uit het buitenland moe ten er op het gebied van de ontwikkeling van ons nationale hoogovenbedrijf nog verdere mogelijkheden aanwezig zijn. Het moet als een verheugend verschijnsel worden beschouwd, dat dit nog jonge bedrijf in staat is gebleken om de stormen van de hevigste crisis, die wij ooit hebben meege maakt, te weerstaan. Weliswaar hebben ook de Hoogovens de gevolgen van de uiterst moeilijke economische omstandigheden on dervonden, doch het bedrijf en daarmede de werkgelegenheid voor vele ingezetenen van onze gemeente, is in stand gebleven. Wij spreken op dezen dag gaarne den wensch uit, dat het nieuwe tijdvak, dat heden voor de Hoogovens begint, een tijdvak moge zijn van opgang en bloei, mede in het besef van de groote belangen, die daaraan voor Nederland in het algemeen en voor onze ge meente in het bijzonder verbonden zijn. hetgeen zij voor de gemeente en in het bij zonder voor den Evangelisatiearbeid gedaan heeft, en voor de vriendelijke gastvrijheid, die zij steeds den gemeenteleden betoond heeft. Aan het einde van zijn toespraak ver zocht de heer Schipper de aanwezigen den scheidenden leeraar staande toe te zingen Ps. 119:9. Ds. Teeuwen dankte den heer Schipper voor zijn woorden en voor den groten steun dien hij steeds van den heer Schiepper heeft mogen ondervinden. Voorts dankte hij nogmals de broeders ambtsdragers voor de hulp, steun en raad waarmee zij hem als jong predikant steeds hebben bijgestaan. Ds. S. Wesbonk sprak woorden van dank en afscheid namens de predikanten der Clasis Haarlem, namens de Evangelisatie-vereeni- ging en de Geref. Jeugd Centrale. Ook sprak hij eenige woorden van dank tot me vrouw Teeuwen. Ds. Wesbonk verzoekt hierna de aanwezigen den scheidenden predikant toe te zingen Ps. 91:1. Ds. Teeuwen dankt ds. Wesbonk voor zijn vriendelijke woorden en zeide ook hem en de andere collega's dank voor de vriendschap en de broederlijke genegenheid hem steeds be wezen. Tenslotte verzocht ds. Teeuwen de aan wezigen te zingen Ps. 133 waarna de dienst op de gebruikelijke wijze geëindigd werd. Even willen wij er aan herinneren dat het gisteren vier jaar geleden was, dat ds. Teeuwen als candidaat tot den H. dienst zijn eerste predikatie heeft gehouden. Uit de vele beroepen, die hij toen mocht ontvangen heeft hij als zijn eerste gemeente IJmuiden-Oost aanvaard, waar hij 4 Mei 1930 zijn intrede heeft gedaan. „DE DAG DIE KOMT". Op Donderdag 1 Februari a.s. zal in het Thalia Theater door het tooneelgezelschap „Fascio" uit Utrecht het tendenz-tooneelwerk „De Dag die komt" van den heer George Kettman Jr. worden opgevoerd. „WAAKT". De Chr. Gereformeerde Mannenvereeni- ginig „Waakt" houdt a s. Dinsdagavond haar jaarvergadering. De heer A. van Slooten, voorzitter zal een referaat houden over „God en de geschiedenis in den loop der eeuwen". TRAWLER VASTGEöLOOPEN. Zaterdagavond is de stoomtrawler Limbur- gia IJM 54, die naar de vissc.herij zou uitva ren, doch in de buitenhaven door machine- schade in de buitenhaven terugkeerde, bij den ingang van de Visschershaven uit z'n roer geloopen en op den kop van de haven vastgeloopen. Eenige uren na het ongeval slaagde de sleepboot Noordwijk van de Sleepboot Mij. „IJmuiden" er in, den trawler weer vlot te krijgen. GROOTE BELANGSTELLING VOOR DE SIMULTAAN SEANCE VAN DEN HEER RAMAN. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal a.s. Dinsdagavond de heer F. Raman damkam- pioen van Nederland in Hotel Kennemerhof een simultaanseance geven. Naar wij vernemen is er veel animo voor deze simultaanseance en zal in verband hier mede de blindpartij, die de heer Dukel dien avond speelt tegen den heer A. Schager te 7 uur beginnen. Belangstellenden hebben, zooals men weet, vrijen toegang. Een blik op een der voornaamste straten van de Britsch-Indische stad Caivnporewaar de jongste aardbeving groote verwoestingen heeft aangericht. De Breesaap voorheen en thans. Slechts weinig gevallen zijn er aan te wij zen, dat het typisch karakter, het uiterlijk van een streek zoo gewijzigd is door werk van menschenhanden als dat stukje van de ge meente Velsen. dat bekend staat als de Breesaap. Wat was de Breesaap? Bij het noemen van dezen naam denken de oude IJmuidenaren aan braambessen, aan nachtegalen, aan ko nijnen, aan het stukje natuur, dat zich in een heerlijke ongereptheid uitstrekte van den voet der duinenrij tot de bosschen van Rooswij k. In den geïllustreerden Gids voor de gemeen te Velsen schreef wijlen den heer J. Kostelijk over den Breesaap het volgende: „Westelijk van Rooswijk vinden wij den Breesaap, welke benaming naar men meent, duidt op breed water, „bree-sap". Overvloe dig water is er echter thans net aanwezig, en al moge dit misschien vroeger hier te vin den zijn geweest, na het graven van het Noord zee kanaal was de bodem eerder droog dan vochtig. Dit staat vast, dat de Breesaap eertijds als een vruchtbare landoppervlakte bekend stond, waar de botanicus naar harte lust zijn leervak kon beoefenen. Ook de „Ca mera Obscura" maakt daar gewag van en Hildebrand vertelt ons in dit boek, dat hij toen zijn neef Nurks, „een onaangenaam mensch in den Haarlemmerhout" een bezoek aankondigde, het plan moest uitstellen om met den medischen student naar de Bree- zaap te gaan en aldaar wat te botaniseeren. Dat beteekende een teleurstelling, want had Hildebrand dezen Leidschen studiemakker niet beloofd, „behalve de schatten van de Breezaap, ook nog de bloeiende exemplaren van Aristolochia Clematis, op den weg tus- schen Zomerweg en Velzerend?" Sindsdien is er van den ouden Breesaap niet veel meer'over. Zeker, men vindt er nog enkele mooie plekjes, maar ook deze zullen vroeg oflaat verdwijnen. Het lied van den nachtegaal heeft plaats gemaakt voor het eentonige gezang der hijschkranen en waar eens de konijntjes rondtlppelden varen nu groote zeestoomers of vindt men huizenhooge bergen, hoogovenslakken, cokes of erts. Met het uiterlijke karakter van de streek wijzigde zich ook het sociaal-economisch ka rakter. De tuinders zagen zich den een na den ander hunne tuinen ontnomen en wat er nog aan tuingrond overbleef werd nagenoeg waardeloos door de verdroging van den bo dem. De tuinders verdwenen of werden fa brieksarbeider en met de gestadige uitbrei ding van het hoogovenbedrijf nam het aantal arbeiders geregeld toe. Een groote oppervlak te tuin- en boschbrand verdween, het land van aardbeien en aardappelen werd het land van ijzer, stikstof en cement. De gemeente Velsen kreeg eveneens een an der karakter. De haven van IJmuiden kreeg, dank zij de vestiging van het Hoogovenbedrijf een eigen zeer belangrijke scheepvaart. Niet alle zeestoomers die de pieren van de haven binnenvoeren, zochten hun weg naar de sluizen; een groot aantal voer de haven van de hoogovens binnen om daar te laden of te lossen. Reeds spoedig nadat het bedrijf in werking was gesteld, kwam de eerste klant voor het cokesovengas, natuurlijk de gemeente Velsen, die 1 Juli 1925 haar oude leverancier, de ge meente Haarlem de klandizie opzegde om het gar van de hoogovens in haar gashouders te laten stroomen. In het eerste halfjaar werd reeds 2,683,000 M3 of gemiddeld bijna 10,000 M3 per etmaal afgenomen. Spoedig volgde de gemeente Beverwijk en thans wordt ook in de gemeenten Krommenie, Wormerveer en Heemskerk direct of indirect gas van hoog ovens gebruikt, terwijl ook de gemeente Haarlem gedurende eenigen tijd tot de af- neemsters behoorde. Thans gaan vele millioe- nen kub. meters lichtgas, die anders nutte loos moesten worden weggeblazen naar de o n der s ch e iden e gash o ud ers Het spreekt vanzelf, dat het bij genoemde gemeenten niet zal blijven. Het gebied, dat door de hoogovens van gas zal worden voor zien, zal zich stellig en zeker uitbreiden. Er ligt nog een dichtbevolkt terrein braak. De vestiging van het Hoogovenbedrijf binnen de grenzen onzer gemeente bracht voor de gemeente ook haar zorgen mede. Het trok een groot aantal arbeiders van buiten naar Velsen. Hiervoor moesten woningen gebouwd worden, er kwam behoefte aan schoolruimte. En men zou zich over dit alles slechts kunnen verheugen, als ook hier de crisis niet was gekomen, met haar werkloos heid, waarvan de gevolgen zich ten deele op de gemeente afwentelden. En vandaag is het dan alweer tien jaar ge leden, dat voor het eerst het witgloeiende giet ijzer door de aarden goot naar de giethal vloeide. Sinds deze merkwaardige gebeurtenis zijn honderdduizenden tonnen cokes en hon derdduizenden kub. meters gas gefabri ceerd. Het hoogvenibedrijf breidde zich met twee hoogovens uit, er kwam een stikstof- fabriek en een cementfabriek. En nog is, zoo als in de hierboven afgedrukte onuitgespro ken feestrede wordt opgemerkt, de ontwik keling van dit belangrijke bedrijf niet ge ëindigd. We weten dat er verdere uitbreidings plannen bestaan, waarvan de verwezenlijking een belangrijke schrede kan zijn op den weg tot verbetering van den economischen toe stand in onze gemeente. En om welke reden we dan ook hopen, dat deze verwezenlijking niet al te langen tijd op zich laat wachten. S. B. SANTPOORT NAT. SOC. BEWEGING. In „Zomerlust" hield de N.S.B. een propa- ganda-avond, waarvoor als spreker de heer Vlekke was uitgenoodigd. De heer Tusenius opende den avond met een lange inleiding. Spr. zeide, dat sinds de vorige bijeenkomst er veel was veranderd. O.a. waren de N.S.B.-ers in dien tijd gedegra deerd tot 3de rangs burgers. Deze degradatie heeft echter gevolg gehad, dat bijv. in Am sterdam het ledental met 10 pCt. is toegeno men. Vervolgens citeert spr. „De Baanbreker", het orgaan van de Rev. Soc. Partij, waarin gesproken wordt van Mussert, die binnen de eigen landsgrenzen een volkseenheid zal be werken en met .waardeering gewag wordt ge maakt van de activiteit bij het colporteeren. .„Wat de regeering tegen ons gedaan heeft, zullen wij niet te tragisch opnemen, want er is niets, wat onze opmarsch kan tegenhou den". Wij zijn de best georganiseerde politieke beweging. Alles is voortgekomen uit de op offeringsgezindheid van onze eigen men- schen. De leider onzer beweging vraagt van ons een stuk van ons zelf, misschien ons wel geheel. Men heeft bij mijn aftreden als wethouder gezegd: „We zien je nog wel eens terug als wethouder". Spreker zegt hierop: „Neen nooit!" Hij wil geen samenwerking met de andere politieke partijen, nu niet en in de toekomst niet (Hou zee). Mr. Duys zal nu gaan spreken over het onrecht ons ongedaan. De regeering zal nu voor den dag moeten komen. Er is door ons nooit iets onwettigs gedaan en er zal door ons nooit iets onwettigs gedaan worden. Wij zullen zorg dragen, dat het gezag nooit over ons zal behoeven te klagen. Wij willen niet dwars, als men ons maar tijdig zegt, wat mag en wat niet. Dit is bepaald moeilijk, want dezer dagen werd spreker en leider Mussert in Amsterdam onder de oogen der politie ont vangen door een geüniformeerde weermacht der N.S.B. In onze Kringhuizen moeten wapens ver borgen zijn, zegt men. Laat men komen kij ken, maar laat men ook bedenken, wat Zwertbroek zei: „Vergok de centen der orga nisatie niet door te staken. Laten we er mi trailleurs voor koopen", Onze regeering meet achter met twee maten. Wij zullen trachten dit niet te zien, niet te hoor en en niet te voelen. Ook zullen we geen wraak nemen. Als de tijd gekomen is, dat wij zouden kunnen afrekenen, zullen wij hopen zoo hoog te staan, dat wij 't ver geven kunnen. Hierna was 't woord aan den heer Vleke. Deze zeide o.m., dat de Algemeene Beschou wingen in de Tweede Kamer bewezen hebben, dat men den N.S.B. vreest. Men heeft premier Colijn a.h.w. toegeroepen „Verbiedt Mussert toch, want we zijn zoo bang voor hem". (Applaus) De N.S.B. heeft de failliet-verklaring aan gevraagd van alle Nederlandsche partijen. Wel is surséance verleend, maar komen doet zij. Door de groote verdeeldheid van ons volk is het algeme enhelang op den achtergrond geplaatst. De N.S.B. stelt tegenover deze ver deeldheid, dat ons volk stelt op denzelfden wortel der nationale eenheid. Wij wenschen geen klassstrijd en geen haat. De strijd van de N.S.B. gaat voor de ver heffing van ons land en tegen alles, wat ver deelt en splitst. De „internationale" voor den arbeider ia een lengen, alleen het kapitalisme is inter nationaal. In 1934 staat het parlementarisme in ons land er voor, als eens dat ln Italië. Het bolsjewisme bedreigde toen Italië. Niet het parlementarisme redden toen Italië, maar Mussolini. En later redde Hitier Duitschland. En hoewel wij ons land tegen het bolsje wisme trachten te beschermen, moet een Mussert plaats maken voor een „rooden" ingenieur en moeten „onze" burgemeesters verdwijnen, terwijl de „roode" kunnen blijven zitten. Maar laten onze regeerders bedenken: „De bolsjewist uit Moskou lacht en hem is de prijs", (applaus). Nadat spr. het huidige parlementarisme nog geducht gehekend had en beweerd had, dat de ministers Oud- en Marchant hun kie zers van te voren hadden moeten vertellen, wat ze voornemens waren, als hun partij voor ministerszetels in aanmerking kwam, beschreef hij de corporatieven staat, om ver volgens te zeggen, dat over 3 jaar bij de verkiezingen zou blijken, hoe beu de men- schen van de schijndemocratie waren. Bij de beantwoording van gestelde vragen, zeide spreker nog, dat N.S.B. tegen zulk een kapitalisme is, waarbij 't kapitaal doel is, dat, wanneer de N.S.B. aan het bewind kwam, de kerken veiliger zouden zijn dan un en dat onder de N.S.B. tentoonstellingen, als door oud-minister Lambooy te Hilversum van den Nieuw Malthusiaanschen Bond, toegestaan, onmogelijk zouden zijn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 20 Januari. Getrouwd 19 Januari: P. Romijn en G. Schuurman. Bevallen 17 Januari: H. C. T. Thoolen— Bleeker, d.; G. Smit Vermond, z.; C. v. d. Putten—Hoogkamer, d.; 18 Januari: P. J. J. Jansen—v. d. Steijle, d.; J. M. v. Ling—Makkelie, d.; D. Nouris—Brouwer, d.; M. GroenAdmiraal, d.; 19 Januari: G. A. van Soest—Wesseling, z. Overleden 18 Januari: J. Kors, 64 j„ Dr. Schaepmanstraat; H. N. A„ 2 j., z. v. P. T. Tromp. Siriusstraat; 19 Januari: M. de Rui ter—Smit, 67 j., Gen. de Wetstraat. AGENDA TE HAARLEM. Heden: MAANDAG 22 JANUARI: Stadsschouwburg. Opera Italiana: „Faust" 8 uur. Broedergemeente Parklaan, Dr. K. H. Mis- kotte over De situatie der kerk in modern Europa ,8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Gladde jongens". Palace: „Claudette Colbert, nachtclub Madonna". Op het tooneel: Conchita en Rocco, het elegante danspaar. 7 en 9.15 uur. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Der Zarewitsch". Op het tooneel: Kremo en Carlino, Ikarische spelen. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 23 JANUARI: Gem. Concertzaal: Haarl. Bachvereeniging, Residentieorkest, soliste Lelia Gousseaie, piano. Remonstrantenhuis Wilhelminastraat: Spi ritisten Vereeniging „Harmonia", Psychome trische Séance mej. Harpe. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1