Tabak. HEEMSKERK Een Meisje en een Man IJMUIDER COURANT MAANDAG 22 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK DE TENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSCH FABRIKAAT. RUIM VIJFTIG DEELNEMERS. Zooals wij reeds berichtten zal de tentoon stelling van Nederlandsch Fabrikaat Woens dagmiddag te twee uur door den Burgemees ter, Mr. H, J. J. Schollens, in het Kennemer- Theater worden geopend. Ter inleiding van deze twee-daagsche expositie wordt Maan dagavond in hetzelfde theater een filmavond gehouden. In de groote zaal van het Kennemer-Thea- ter zullen Woensdag en Donderdag exposee- ren: N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken, Hevea, Hevea dorp; Te Strake en Verkouteren, Tri- cotfabriek Asten (N.-B.)N.V. Verkoopkan toor van Honig's Artikelen, Koog a. d. Zaan; Zeepfabrieken Jan Dekker, Wormerveer; N.V. J. Verschuur en Co.'s Electr. Schoenfabrieken, Nijmegen; N.V. Transformatoren en Appara- tenfabriek Transforma, Amsterdam; Cigaret- tenfabriek A. Broches en Co. Amsterdam; Maatsch. tot vervaardiging van Gasmeters, Dordrecht; C. V. Luxadout, Enschedé; N.V. Kunst-Textiel Industrie „Kati" Amsterdam; N.V. Kon. Pellerij „Mercurius" v.h. Gebr. Laan, Wormerveer; N.V. Kon. Ned. Zout- industrie, Boekelo; N.V. Bouwhandel Maatsch. v.h. Martin en Co. Amsterdam; N.V. Schoen fabriek v.h. Frans Verschuur; Nijmegen; N.V. Oliefabrieken T. Duyvis Jz., Koog a. d. Zaan; N.V. P. F. v. Vlissingen en Co.'s Katoenfabr. Helmond; N.V. Gerofabriek Zeist; Zwaarde maker en Co. Maarssen; N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken, Groningen; Naaml. Vennootsch. Sajetfabrieken P. Clos en Leem bruggen, Leiden; Felix' Kattenbroodfabriek; N.V. Den Haag; N.V. Vereenigde Glasfabrie ken, Schiedam; N.V. Mij. tot Expl. van Ra- demaker's Kon. Cacao- en Chocoladefabriek, Den Haag; N.V. Nefa-balken. Den Haag; N.V. EM.O.. Dordrecht; N.V. Dictator Deursluiter Maatsch. Amsterdam; N.V. Lever's Zeep- Maatsch., Rotterdam; N.V. Weco Radiofa- briek, Amsterdam; Rijksnijverheidsdienst Ned. Klompen, Delft; Pudding-fabriek „De Toekomst", Zaandam. Vervolgens telt de lijst nog 22 collectieve deelnemers, die gerechtigd zijn tot het voe ren van het V.N.F. merk. De toegang, zoowel tot den filmavond, als tot de tentoonstelling Is kosteloos. Voor de bezoekers zijn door de exposanten verscheidene geschenken beschikbaar gesteld. Tijdens de expositie worden demonstraties gegeven. DE WINSTEN UIT DE BEDRIJVEN. Blijkens de memorie van toelichting op de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1934 zijn de winsten uit de bedrijven geraamd op onderstaande bedragen: Electriciteitsbedrijf f 43500; Grondbedrijf f 11571,65 (uitkeering uit de reserve f 10.000); Gasbedrijf f 52.500; Openbaar Slachthuis f 500; Openbare Wer ken f 2000. In totaal bedragen de geraamde winsten f 110.071,65. DE JUBILEUMHERDENKING VAN „DE KENNEMERS". Het bestuur de B.V.V. „De Kennemers" ver bekt ons opneming van het volgende; Het is gebleken dat zeer veel leden zich voorzien hebben van een dameskaart voor onzen feestavond op Zaterdag 27 Januari a.s. Vanwege de plaatsruimte, wordt op de da meskaart alleen toegang verstrekt aan de dame van het lid zelf. Aan familieleden of kennissen van het lid, wordt op de dameskaart absoluut geen toe gang verleend. Men neme hier goede nota van, teleurstel lingen kunnen hierdoor voorkomen worden. Wanneer de leden geen gebruik maken van de dameskaart, wordt men verzocht deze bij den heer Lindner in te leveren. BOONENTEELT OP CONTRACT. Ter bespreking van het telen van spercie- boonen op contract werd Vrijdagavond in de bovenzaal van het veilingsgebouw „Kenne- merland" een vergadering gehouden van leden en inbrengers. De directeur, de heer W. de Groot hanteerde bij afwezigheid van den heer J. P. Nijssen de voorzittershamer en zette in zijn openingswoord uiteen, dat het bestuur wel geen bijzondere voorstander van de contract teelt is, maar met het oog op de onzekere tijden in den tuinbouw was het bestuur toch van meening te moeten medewerken om een groot gedeelte van den aanvoer van dikke boo- nen uit de markt te nemen tegen loonenden prijs. De Beverwijksche Conservenfabriek wil voor tenminste 150.000 K.G. contracteeren. De prijs zal 1 cent hooger zijn, dan die welken de Directie in Groningen of Drente betaalt, doch in geen geval zal minder betaald worden dan f 7.25 per 100 K.G. voor de boonen, geleverd voor 15 Aug. en f 7.75 voor de na dien datum afgeleverde boonen. Enkele leden waren van meening, dat de aangeboden prijs aan den lagen kant was en voor deze omgeving zelfs wel eens niet loonend kon zijn. De heer De Groot vond den te betalen prijs zeker niet hoog, maar de Directie van de B. C. kan zich tegen lageren prijs elders voor het benoodigde kwantum dekken. Spr. las daarna de bepalingen van het contract voor en wees nogmaals op de beteekenis voor de markt, wanneer een dergelijk groot kwantum daaraan wordt onttrokken. De heer F. van Loenen, directeur der Conservenfabriek wees er op, dat het contract op een basis van weder zij dsch vertrouwen is samengesteld. Een der leden vond de ook van deze boonen te heffen veilingsprovisie van acht pet. veel te hoog. De heer De Groot deed de toezegging deze opmerking ter kennis van het bestuur te zullen brengen. De vergadering werd daarna gesloten. De leden konden zich schriftelijk voor de contractueele levering van boonen aanmelden. DE LIJDENSWEG. Een groep leden van de Vereeniging van Jong-Hervormden heeft in studie genomen Philippi's tooneelspel „De Lijdensweg". Om trent den datum van opvoering en de zaal waarin deze zal geschieden zullen nog nadere besprekingen worden gevoerd. EIGEN WONINGBOUW. Het plan tot stichting van een of meer wo ningcomplexen, welke door middel van huur koop in het bezit der bewoners zou komen, heeft zeer veel sympathie ontmoet. Een groot aantal gegadigden heeft zich aangemeld. Het staat derhalve vast, dat het plan zal worden verwezenlijkt. Er moeten echter een paar moeilijkheden overwonnen worden, die een eigenaardig licht werpen op onze plaatselijke toestanden. In Beverwijk is niets meer te bouwen, dus is men aangewezen op Wijk aan Duin. Hier doet zich evenwel de moeilijkheid voor dat er geen aansluiting meer mogelijk is op de rioleering van Beverwijk. Voor een groot com plex is dit een ernstig bezwaar. De tweede moeilijkheid is, dat voor de meeste gronden aansluitende op de bebouwde kom van Bever wijk, nog geen stratenplan bestaat. Deze moeilijkheden zullen hopelijk spoedig overwonnen zijn, maar mocht dit niet spoedig gebeuren, dat zullen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland te hulp worden geroepen. R.-K. ORATORIUM VEREENIGING. De repetitie voor de R.-K. Oratorium ver eeniging zal Woensdagavond te 8.15 uur in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" ge houden worden. Men verzoekt ons er de aan dacht op te willen vestigen, dat zangers en zangeressen, die aan het eerstvolgende con cert te Haarlem willen medewerken, zich uiterlijk nog deze week voor het lidmaat schap der R.-K. Oratorium Vereeniging kun nen aanmelden. Na deze week kunnen geen nieuwe leden meer worden aangenomen. WAT IS DE NAAM? De heer Piet v. d. Berg, Zeestraat alhier, heeft een nieuw soort brood in den., handel gebracht, namelijk rozijnenbrood. Deze lek kernij is van een dusdanige samenstelling, dat zij als een ware delicatesse kan gelden. De heer v. d. Berg is er nog niet in geslaagd voor zijn nieuwe product epn passenden naam te bedenken. Daarvoor heeft hij de hulp ingeroepen van degenen, die met zijn rozijnenbrood kennis maken en die wellicht daardoor geïnspireerd worden tot het uitvin den van een passenden naam. Hij heeft daar voor eenige prijzen beschikbaar gesteld. Er is haast bij het werk, want het rozijnenbrood is al zoo gezocht, dat het niet langer ver antwoord is, om het langer „naamloos" te la ten. Vindingrijke lezers kunnen dus hun krachten op het uitdenken van een geschik- ten naam beproeven. DE BEHANDELING DER BEGROOTING. Naar wij vernemen zal de begrooting voor het dienstjaar 1934 zoo mogelijk nog aan het einde dezer maand door den Raad geschie den. De financieele commissie, die daartoe met twee leden is uitgebreid, zal naar men verwacht in den loop dezer week met het on derzoek gereed komen. KATHOLIEKE KRING. De tweede tooneelvoorstelling voor de leden van de Stichting Katholieke Kring in dit sei zoen zal worden verzorgd door de N.V. Rot- terdamsch-Hofstadtooneel directeur Cor v. d. Lugt Melsert. Dit gezelschap zal voor de Kringleden opvoeren „Ex Koning Peter" met mevr. Annie v. d. Lugt Melsert-van Ees, Cor v. d. Lugt Melsert en Louis Gimberg in de hoofdrollen, HET JUBILEUM VAN DEN R.-K. VOLKSBOND. Zondag is de viering van het derde lustrum van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.-K, Volksbond in de St. Agathakerk inge zet. Des namiddags te half drie werd in de bovenzaal van het veilingsgebouw „Kenne- merland" een vergadering van de afdeeling gehouden. Na een inleidend woord van den voorzitter en het zingen van het bondslied werd het nieuwe vaandel door den voorzitter van het vaandelcomité aan de afdeeling overgedra gen. Rector Th. Boonekamp, geestelijk advi seur der afdeeling, heeft daarna de wijdings plechtigheid verricht en de symboliek nader toegelicht. Rector Bots uit Amsterdam heeft een rede uitgesproken, waarin hij de groote waarde van de standsorganisatie voor de R.-K. arbei ders uiteenzette. Woensdagavond wordt ter feestelijke herdenking van het jubileum een festavond gehouden. Aan dezen avond zal o.m. de mondorgelclub onder leiding van den heer L. Tervoort medewerking verleenen. DE OPBRENGST DER BELASTINGEN. Voor het jaar 1934 zijn de opbrengsten der belastingen als volgt geraamd: Rijksuitkee- ring grondbelasting (Gebouwd en ongebouwd f 20.000, opcenten grond1™1-""•"'•SS. (De tabakscultuur in het land van Maas en Waal zal sterk wor den ingekrompen wegens de on gunstige uitkomsten) 't Is overal toch maar hetzelfde, Een droevig malaise-relaas, Men heeft er ook grondig tabak van, In 't land van de Waal en de Maas. Al komt het lawaai van de crisis Alleen uit de roezige stad. Al moge het platteland zwijgen, 't Is daarom nog niet minder plat. Men ziet met tabakstele-visie De toekomst met vreeze, ook daar, Men zou wel tabak willen telen. Maar wordt niet graag zelf de sigaar. De schoorsteenen rooken er minder, Wanneer ik den toestand begrijp, Daar men de tabak niet op prijs stelt, Rookt men er een leelijke pijp. Er is nog wel uitkomst te vinden, Maar dat 's een ongunstige dan, Ze hebben er grondig tabak van, Maar niemand ontlast ze ervan. P. GASUS. Hoofdsom Personeele belasting f 45500. 120 180 opcenten Pers. Bel. f 68500. 4-8 opc. Divi dend- en Tantièmebelasting f 8000. 50 opcen ten vermogensbelasting f 4400. 100 opc. Ge meentefondsbelasting f 71300. Classificatie Fondsbelasting f 8461.67. Belasting op honden f 1400. Vermakelijkheidsbelasting f 11000. Vergunningsrecht f 1600. Verlof recht f 400, Classificatie verschil opcenten Gemeente fondsbelasting f 2532. De totale opbrengst der belastingen wordt geraamd op f 259.502,92. AANGEBODEN WERKKRACHTEN. Bij de Arbeidsbeurs stonden Zaterdag on derstaande werkzoekenden ingeschreven: Beverwijk: Drukkers 4, letterzetters 1, be hangers 1, betonvlechters 6, betonwerkers 8, marmerbewerkers 5, marmerpolijsters 1, grondwerkers 60, metselaars 1, opperlieden 9, schilders 11, steenhouwers 1, timmerlieden 18 houtbewerkers 2, kuipers 2, stoffeerders 2, kleermakers 1, kappers 3, schoenmakers 3, bankwerkers 4, carosseriemakers 1, electri- ciens 2, handlangers 1, koper- en blikslagers 6, loodgieters 4, machinisten 6, machinedrij vers 1, metaalbewerkers 5, monteurs 4, plaat werkers 1, smeden 1, soldeerders 2, stokers 10, voorslaanders 1, vuurwerkers 1( bakkers 2, sigarenmakers 13, sorteerders 3, slagers 1, landarbeiders 40, agenturen 1, reizigers 1, teekenaars 4, chauffeurs 12, expediteurs 1, kellners 1, winkelbedienden 5. schippers 2, voerlieden 1, incasseerders 4, kantoorbedien den 6, losse arbeiders 126, dienstboden 2, werk sters 5, glas-in-loodzetL/s 1, voegers 1, totaal 419, vorige week 446. Wijk aan Duin: Betonvlechters 1, beton werkers 2, grondwerkers 45, metselaars 1, op perlieden 11, schilders 10, steenhouwers 1. stucadoors 2, timmerlieden 11, stoffeerders 2. kappers 1, bankwerkers 11, carosseriemakers 2, electriciens 3, handlangers 4, klinkers 11, koper- en blikslagers 4, lasschers 1, loodgie ters 2, machinisten 5, machinedrijvers 1, me taalbewerkers 6, monteurs 3, plaatwerkers 3. smeden 1, stokers 4, bakkers 3, sigarenma kers 5, sorteerders 1, landarbeiders 38, reizi gers 2, teekenaars 1, chauffeurs 11, expedi teurs 1. kellners 2, lijnwerkers 1, winkelbe dienden 3, schippers 2, voerlieden 1, incas seerders 2, kantoorbedienden 8, onderwijzers 1, losse arbeiders 79, werksters 4, totaal 302 (328). Heemskerk: Betonvlechters 1, betonwer kers 2, grondwerkers 18, opperlieden 4, schil ders 2, timmerlieden 4, bankwerkers 1, bak kers 1, landarbeiders 61, kantoor-bedienden 1, losse arbeiders 36, totaal 132 (142). R.K. VROUWENBOND. Door bovengenoemden bond wordt Donder dag 25 Januari een cursus geopend voor zie kenverpleging in het gezin in een der lokalen van de Mariaschool alhier. De lessen worden gegeven door Mevr. Peters- Kalf uit Haarlem. V. V. V. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier heeft de besturen der verschillende vereenigingen aangeschreven tot bijwoning van een vergadering in Café Flora op Woens dag 24 Jan. ter bespreking voor de a.s. feesten ter gelegenheid van de openstelling van Mar quette als wandelplaats DE ASSURANTIEBEZORGER ONTSNAPT. Toen men hem van het politie bureau wilde overbrengen, was hij verdwenen. KALM UIT HET BUKEAU GEWANDELD. De Amsterdamsche assurantiebezorger, en kele dagen geleden gearresteerd, verdacht van brandstichting, zou Zaterdag van het politie bureau Raampoort te Amsterdam worden overgebracht naar het Huis van Bewaring. Met hem zou één der gearresteerde vrouwen worden overgebracht. Beiden waren uit de cel naar de agentenwachtkamer gebracht, in af wachting van den celwagen. Voor het bureau hadden zich een aantal nieuwsgierigen ver zameld, waarom een gedeelte van de op rust vertoevende bezetting van het bureau naar buiten ging om het publiek op een afstand te houden. Terzelfder tijd ging de commissaris van het bureau met eenige rechercheurs naar buiten om een onderzoek in loco naar een tweetal kleine inbraken in te stellen. Deze overtuigde zich nog even of de maatregelen behoorlijk getroffen waren en ging toen ver der. Het eerst werd de vrouw in den celwagen geplaatst; toen men de assurantiebezorger uit de agentenkamer wilde halen, was hij er niet, De veronderstelling werd geuit, dat hij al in de auto was. doch dat bleek niet zoo te zijn. Alles werd nagekeken, doch de arrestant werd nergens ontdekt. De wagen moest ver trekken zonder hem. Hai vermoeden is dat hij achter de agenten aan kalm naar buiten is gewandeld en zich toen tusschen het publiek heeft gemengd, waaruit hij zich, zonder op zien te baren, ongemerkt kon verwijderen. Onmiddellijk nadat de onaangename ont dekking werd gedaan, werd aan alle bureaux een telegram om opsporing gegeven. De re chercheurs van het bureau trokken er dade lijk op uit, eveneens die van de mobile bri gade van het hoofdbureau. Op alle adressen, waar de man bekend was, werd een onderzoek ingesteld. Een brutaal staaltje Zaterdagavond werd een der redacteuren van het persbureau V.D. opgebeld door iemand die voorgaf te zijn de uit het Raampoort bureau ontsnapte makelaar. De man wilde zijn telefoonnummer niet opgeven, doch ver zocht slechts per radio bekend te willen ma ken, dat hij ontvlucht was als protest tegen do behandeling op het politiebureau. V. D. heeft aan dit verzoek niet voldaan; dit schijnt voor den verzekeringsbezorger aan leiding te zijn geweest nog eens schriftelijk zijn mededeeling te bevestigen. Zondagmiddag, toen slechts een redacteur op het V. D.-bureau de „Zondagswacht" deed, verscheen een mijnheer, die door het loket een brief overhandigde en daarop haastig verdween. De brief luidde als volgt: „Mijne Heeren, Naar aanleiding van mijn telefoonge sprek van gisteravond met een Uwer agenten, deel ik U het volgende mede: Reden mijner ontvluchting is als protest tegen de behandeling der commissaris en inspecteur van politie der 10e sectie Raampoort, mij aangedaan. Een dezer dagen zal ik mij naar de Justitie begeven. Precies zeg ik niet op grond, dat de po litie niet zal kunnen beweren van hebben de Bakker gearresteerd, ik verzoek publi catie van dit schrijven door omroeping per radio. P.S. Ben niet gevlucht- omdat ik ver dacht wordt voor brandstichting, zooals de Telegraaf schrijft, maar als protest als boven vermeld". Hierna volgde de onderteekening. Of het inderdaad de ontvluchte is geweest, die dit briefje bezorgde, heeft V. D. nog niet kunnen nagaan. Wéér éen arrestatie Zaterdagavond is op last van den officier van Justitie te Amstredam wederom een ar restatie geschied in deze geruchtmakende brandstichtingsaffaire, wier afmetingen hoe langer hoe grooter worden. De politie heeft n.l. een 43-jarige vrouw, een café-houdster, gearresteerd, die sedert vier jaar een cafétje in de O. L. Vrouwensteeg drijft. Op 5 Maart 1933, even na middernacht, brak in dit perceel brand uit. Voor een be langrijk gedeelte brandde de zaak uit. De ver zekering die in dit geval niet was verzorgd door den ontvluchten agent betaalde de helft van de verzskeringssom uit. De verze keringsbezorger was dien nacht wel direct present om als contra-expert te dienen. De vrouw ontkent alle connecties met de gearres teerde personen, doch het vermoeden bestaat, dat zij den agent al kende voor hij zijn contra expertise uitbracht. Zij ontkende gedurende het langdurige verhoor, dat haar op het bu reau Warmoesstraat werd afgenomen, alle schuld aan brandstichting of medeplichtig heid hieraan. De vrouw is in arrest gehouden. STRANDJUTTERS AAN HET WERK? MOTORBOOT BIJ DE „OAKFORD". Zaterdagmiddag te ongeveer half vijf werd bij het wrak van de „Oakford" bij Texel een circa 25 meter lang motorvaartuig waarge nomen, vermoedelijk het eigendom van een schipper, woonachtig te Zoutkamp Van Texel af heeft men waargenomen, dat personen om het gestrande schip heen liepen. De Burgemeester-strandvonder van Texel verzocht bij eventueele aankomst in een ha venplaats, wellicht Harlingen. beslag te leg gen op goederen, welke vermoedelijk van het wrak afkomstig zouden zijn. Begrafennis der slachtoffers, Bij den burgemeester van Texel is Zater dagavond bericht ingekomen, dat de slacht offers van de schipbreuk van de „Oakford" naar Engeland zullen worden vervoerd om daar ter aarde te worden besteld. Het staat echter nog niet vast op welke wijze en wan neer het overbrengen zal geschieden. DE ITALIAANSCME KAMER ONTBONDEN. KONINKLIJK BES-LUIT THANS VERSCRENEN. Uit Rome: In de St, Crt. is het Kon. Besl. gepubliceerd, waarbij de Kamer wordt ont bonden. De vakvereen-igingen en andere be kende en bevoegde corporaties moeten vóór 15 Februari a.s. can di datenlij sten bij den grooten Fascistischen Raad indienen. Senaat en Kamer worden tegen 28 Octo ber bijeengeroepen. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. GROENTEMARKT. Beverwijk, 19 Januari. Andijvie, per kist 60f 1.25. Koolrapen, per zak 6085 ct. Wortelen per K.G. 3—5 ct. Bieten, per K.G. 2.53,5 ct. Sehorseneeren, per K.G. 6 ct. Aardappelen, klei, per K.G. 57 ct. Idem, zand, per K.G. 8 ct. Spruitjes, per K.G. 12—25 ct. Boerenkool, per bak 618 ct. Roode kool per 100 f 4f 7. Savoije kool, per 100 f 5f 7. Uien, per K.G. 2—3,5 ct. Prei, per bos 2—8 ct. Sla, per kistje 56 ct. Pieterselie per bos 20 ct. Selderie, per bos 13—17 ct. Appelen, per K.G. 1620 ct. Peren, per K.G. 13 ct. Brusselsch lof 2432 ct. Het grootste schip ter wereld, de „Majestic", vaart in het nieuwe droogdok te Southampton, waar de Oceaanreus nagezien zal worden. FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. (Nadruk Verboden). 32) ,,'t Is geen kwestie van al of niet vertrou wen", verklaarde ze rustig, ,,'t Convenieert me op 't oogenblik niet, naar huis te gaan, al kon ik gaan maar naar wie? Ik heb geen vrin den, bedoel ik." „Maar ik dacht, dat je zei familierelaties in Londen te hebben". „Maar zijn je familieleden altijd je vrien den?" vroeg ze met een glimlach. „Ik heb dat niet ondervonden". „Neen, dat is zeker waar", gaf ze toe. „Niets zou er mij toe kunnen besluiten de gast van mijn familie te zijn", ging ze voort, „en bovendien heb ik haast geen correspon dentie met vrienden aangehouden, sinds mijn vertrek uit Engeland, behalve...." Toen richtte hij zich plotseling op. „Behalve die vriend van je, die zoo geregeld schrijft," yulde hij aan. „Ja, hij zou ongetwijfeld erg blij zijn, mij weer te zien". En er kwam een ondeugende flikkering tusschen haar lange wimpers, maar ik zou toch moeilijk mijn tenten bij hem kunnen opslaan, nietwaar?" „Neen, tenzij je aan zijn smeekbeden ge hoor gaf en er in toestemde zijn vrouw te worden", antwoordde hij stijf. Ze gaf geen antwoord. „Ik moet je iets vertellen, wat je, denk ik, wel een beetje op zal beuren", zei hij na 'n oogenblik stilte. „Ja?" vroeg ze, half geïnteresseerd. Wat is 't dan?" „Ik ben van plan Barnethan te verlaten". „Barnethan te verlaten?" sprak ze hem vol verbazing na. „Barnethan verlaten?" „J.a, ik heb genoeg van de heele boel", ging hij met verheffing van stem voort. Terwijl hij sprak, spoorde hij Sultan vinnig aan. „Maar waarom?" vroeg ze met droge lippen. „Je moet een man nooit naar het waarom vragen", was 't ongeduldige antwoord. „Indien je 't doet, loop je kans, dat hij of iets zegt, dat je beleedigen zou, of je een leugen vertelt". Ze werd stil. 't Was bijna donker geworden, op 't zwakke sterrenlicht na. Ver voor hen konden ze boven alles uit Vanbrugh's hartelijken lach hooren. „Dus Barnethan zal dan weer te koop zijn", deelde de eigenaar van die bezitting kalm mede, toen ze weer een halve mijl hadden af gelegd. Ze antwoordde niet. Ze scheen door 'n hevige smart bevangen te worden die haar koud en akelig maakte. „Ik hoop begin Juni te kunnen vertrekken", ging hij, zich zorgvuldig beheerschend verder. Terwijl hij sprak, gluurde hij naar haar trot- sche, zelfbewuste gezichtje, waarin hij niet het geringste teeken van spijt kon bespeuren. ,,'t Kan me geen zier schelen", merkte hij kwasi-onverschillig op. „U gaat zeker naar Engeland terug?" vroeg ze met welbestudeerde onverschilligheid. „Ik weet 't nog niet. Ik heb nog geen vaste plannen gemaakt. Ik zal waarschijnlijk een tijdje naar Washington gaan, ik heb daar vrienden wonen". Slechts een handbreed van elkaar reden ze naast elkaar in de duisternis van den lente nacht, en toch voelden ze zich mijlen van el kaar verwijderd. „Ik moet u uw boeken nog terugzenden," zei ze werktuigelijk. „O, neen houd ze alsjeblieft. Ze zuTen u aan 'n overwonnen vijand doen herinneren", klonk het een beetje onvriendelijk. Betsy ging in galop over, om zich bij de anderen te voegen, terwijl Warwick in een booze stemming alleen achterbleef. XXVI. Den volgenden dag maakte Christian een lange wandeling en weigerde zelfs Gaddy's gezelschap; ze had behoefte om alleen te zijn. Ze liep een eindje den weg op naar Bar nethan met Edna en Gaddy en sloeg toen een eenzaam voetpad in, dat over de bergen naar een niet meer gebruikte mijnschacht liep, die omgeven was door een paar ingevallen hutten en buitenhuisjes. Bij 't eind van het pad aan gekomen, ging ze op 'n hoop erts zitten. 't Weer was als op 'n zomerschen dag. Er woei een zacht windje door de lila-grijze salie- boschjes en 't suisde tusschen de zacht groene takken der wilde rozenstruiken. In Christian's hart was 't echter winter. Ze leunde met haar hoofd in de handen, want ze had hevige hoofdpijn en trachtte haar gedachten te regelen. Om de waarheid te zeggen had Warwick's nieuws van den vorigen avond, haar verplet terd en zij voelde, dat zij zich tot rede moest brengen en trachten tegen de liefde, die haar zoo geheel in bezit had genomen, te strijden. ,,'t Is alles mijn eigen schuld", mompelde ze, terwijl ze verstrooid de vlucht, van een lange rij prairiekippen nakeek, „ja, alles is mijn eigen schuld, maar dat maakt het niet ge makkelijker". Ze had echter een moedige ziel en was niet van plan zich belachelijk te maken, zooals zij 't noemde, omdat een man getoond had, niet meer om haar te geven. ,,'t Is alleen, omdat ik moe ben", fluisterde ze met 't gezicht in de handen verborgen, „enkel en alleen, omdat ik heel erg moe ben". Ze was werkelijk moe en tevens moedeloos, want Edna had haar bijna den heelen nacht wakker gehouden met haar opsommingen van de deugden en hoedanigheden van haar ver loofde, wiens verhalen en daden door zijn ge lukkige aanstaande bruid werden vergroot en aangedikt, op 'n manier die hem, als hij 't had kunnen hooren, stomverbaasd zou hebben." Na geruim en tijd hief Christian 't hoofd op en staarde met haar bedroefde oogen over de prairie met 't knagend gevoel dat alle bekende gezichten en geluiden haar in de komende dagen zouden hinderen, zonder de tegenwoor digheid van den man, die zooveel in haar leven was gaan beteekenen, en voor een oogenblik vulden zich haar oogen met bittere tranen, hoewel zij er de vrouw niet naar was, zich zoo te laten gaan. 't Was juist 'n jaar geleden, dat hij naar Barnethan gekomen was. Hoe had ze zijn komst kwalijk genomen en nu hij heenging, nam ze 't hem ook kwalijk! 't Volgend moment echter veegde ze zich boos over de oogen. „Wees nu niet zoo'n sentimenteele gans-, Christian Cunninghame", zei ze hardop tot zichzelf. „Je hebt je kans tot geluk gehad en Je hebt die verspeeld, maar je zult je heele

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5