STAATSGEHEIMEN. IJMUIDER COURANT WOENSDAG 24 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK HET MIDDELBAAR- EN HOOGER ONDERWIJS. OVEREENKOMSTEN MET ANDERE GEMEENTEN. Ondeiwijsinrichtingen voor Middelbaar-, Voorbereidend Hooger- en Hooger Onderwijs ontbreken te Beverwijk en onmiddellijke om geving. De dichtstbij zijnde H.B.S. is in de gemeente Velsen gevestigd te IJmuiden-Oost. Leerlingen., die dit onderwijs willen volgen, moeten daartoe gebruik maken van de Mid delbare- en Hoogere Onderwijsinrichtingen in andere gemeenten, als b.v. Haarlem en Alk maar. Bevex-wijk heeft daartoe met die ge meentebesturen en ook met enkele particu liere onderwijsinrichtingen overeenkomsten gesloten, waardoor de leerlingen uit Bever wijk het gewenschte onderwijs kunnen vol gen. Volgens de wet op het Middelbaar Onder wijs moet iedere gemeente, die geen gemeen telijke hoogere burgerschool met overeen- komstigen cursus in stand houdt een bijdrage in de kosten van elke Rijksschool verleenen voor de leerlingen uit die gemeente, welke tot genoemde school zijn toegelaten, tenzij een overeenkomst geldt, krachtens welke die gemeente in anderen vorm aan het Rijk een tegemoetkoming verleent. Op een daartoe ge daan verzoek heeft de gemeenteraad van Be verwijk dan ook destijds besloten een bij drage te verleenen in de door de gemeente Velsen te betalen vergoeding naar evenredig heid van het aantal leerlingen, uit deze ge meente, dat de school te Velsen zal bezoeken. Deze bijdrage is voor 1934 geraamd op f 350. Bij raadsbesluit van 5 Juni 1931 werd een regeling getroffen met het gemeentebestuur van Haarlem, betreffende de toelating van leerlingen uit onze gemeente op de dagscho len voor Middelbaar- en Voorbereidend Hoo ger Onderwijs te Haarlem. De gemeente Haarlem heeft zich bij die re geling verbonden leerlingen uit deze gemeen te op de dagscholen voor dat onderwijs zon der heffing van schoolgeld toe te laten, waar tegenover Beverwijk de verplichting op zich heeft genomen, om aan de gemeente Haar lem een bijdrage van f 500 te betalen voor ieder dier leerlingen. Op de scholen voor middelbaar onderwijs was een leerling ingeschreven, waarvoor een bedrag van f 500 is uitgetrokken. Voor dit onderwijs wordt f 340 aan schoolgeld terug ontvangen. Met de directie van de particuliere H.B.S. voor meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal werd eveneens een overeenkomst aangegaan. Deze onderwijsinrichting wordt thans bezocht door 4 leerlingen uit deze gemeente, waarvoor f 610 wordt bijgedragen. Ten behoeve van het volgen van Handels- ondei'wijs werd besloten aan de gemeente Alkmaar een bijdrage te verleenen wegens de ten laste dier gemeente blijvende ongedekte kosten van het onderwijs van leerlingen uit onze. gemeente op de Alkmaai'sche hoogere handelsschool. Toen in 1920 deze overeen komst werd aangegaan werd deze bijdrage bepaald op 2/3 der ongedekte kosten. De ge meente Alkmaar heeft echter bij raadsbe sluit van 10 Juli 1924 de bijdrage verminderd tot 1/3 deel van de ongedekte kosten. Thans bedraagt de bijdrage f 71.76 per jaar. Voor de 5 leerlingen die deze school te Alkmaar be zoeken, zal over het jaar 1934 dus f 358,80 moeten worden betaald. Ook wordt gewoonlijk door de gemeente bij gedragen in de kosten van den handels avondcursus, welke jaarlijks wordt georgani seerd door de R.-K. Middenstandsvei'eeniging „De Hanze" afdeeling Beverwijk en Omstre ken. Deze bijdrage zal voor 1934 omvatten 30 pet. van de netto-kosten van dezen cursus tot een maximum van f 400,95, onder voor waarde, dat de schoolgeldregeling aan de goedkeuring van Burgemeester en Wethou ders wordt onderworpen en dat aan het einde van het cursusjaar aan het gemeentebestuur een exemplaar zal worden toegezonden van de rekening en verantwoording, alsmede een verslag over het afgeloopen cursusjaar. Ook ten aanzien van het Hooger Onderwijs geldt het wetsartikel, dat iedere gemeente, die geen gymnasium in stand houdt, een bij drage verleent in de kosten van elk van Rijks wege gesubsidieerd gymnasium, waarop leer lingen zijn toegelaten en wier ouders of voog den, of die bij meer dei-jarigheid zelve in de gemeente verblijf hebben. Het gymnasium te Haarlem wordt bezocht door 1 leerling uit onze gemeente, waarvoor een bedrag van f 500 op de begrooting is ge plaatst. f 1030 moet voorts worden bijgedragen aan elders gevestigde lycea. Met het Kennemer Lyceum te Overveen werd op 27 Nov. 1925 een regeling aangegaan, inzake de toelating van leerlingen uit Be verwijk. Krachtens deze regeling wordt door de ge meente vergoed, wat voor iedere leerling min der aan schoolgeld wordt ontvangen, dan de schoolgeldregeling aangeeft, berekend naar f 400 per jaar. Het Kennemer Lyceum wordt bezocht door 4 leerlingen uit deze gemeente. Verder bezoekt 1 leerling het Christelijk FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) I. Mr. Revis verschijnt ten tooneele. „Misschien heeft hij alleen maar naar je woning geïnformeerd", meende Senator Buckner en er was een spottende klank in zijn stem. „Wie kan er anders dien avond geweest zijn, terwijl ik bij jou in de kamer was en mijn overjas buiten had laten han gen?" „Waardoor hij dan verraden zou hebben, dat de diefstal juist daar gepleegd is", riep het jonge meisje aan zijn liijiker zijde. Haar stem klonk zoo scherp, zoo opgewon den-verontwaardigd, dat miss Colvin, de derde van het kleine gezelschap aan de kleine tafel haar geïnteresseerde rondkijken door Lyceum te Haarlem, waarvoor de gemeente overeenkomstig de in Januari 1826 met deze onderwijsinrichting aangegane regeling f 390 verschuldigd is. Een soortgelijke overeenkomst is ixx 1928 aangegaan met het bestuur van het R.-K. Lyceum te Alkmaar. Op het oogenblik zijn echter geen leerlingen uit onze gemeente op die onderwijsinrichting ingeschreven. De re geling met het R.-K. Gymnasium voor Meis jes „Sancta Maria" te Haarlem is van al deze onder wij s -overeen ko ms ten de jongste. Zij kwam eerst tot stand bij raadsbesluit van 29 Augustus 1933. Deze onderwijsinrichting wordt bezocht door 1 Beverwij ksche leerlinge, waarvoor de te betalen bijdrage op f 260 is geraamd. Het reizen is in den loop der jaren voor de leerlingen, die een onderwijsinrich ting buiten hun gemeente bezoeken, wel heel wat verbeterd. De treinverbindingen met Haarlem en Alkmaar zijn uitstekend in orde. De „electrische" bi-engt. de scholieren binnen een kwartier .naar de Spaarnestad en in de andere richting rijden sommige treinen in 20 minuten naar Alkmaar. Bovendien worden tusschen deze steden goede autobusverbin dingen onderhouden, zoodat het reizen geen bezwaxen oplevert, in tegenstelling met en kele jaren geleden, toen sommige puffende boemels, die vele minuten langer dan noodig was aan de tusschenstations treuzelden, voor een reisje naar Haarlem meer dan een half uur noodig hadden. WAT DE BIOSCOPEN BRENGEN. Het nieuwe programma voor het Luxor Theater bevat voor de dagen van 25 t.m. 30 Jan. als hoofdnummer de uitstekende Tobis Klangfilm „Een zoet Geheim" (Eixi süsser Geheimnis") naar het gelijknamige tooneel- stuk van Dr. Michaël Feuersteïn. Hansi Niese speelt de hoofdrol met Hans Marr als partner. De bekende Schlager componist Karl M. May schreef voor deze film op tekst van di\ Joh. Brandt een sterke Rumba en een zeer goed lied „Ich setz' mir eine rosenrote Briffë auf". Mare Roland componeerde een vlot wijsje voor den harte- wensch van velen: „Ich wollt', ich war ein Dollarmillionar". Van Paramount dx-aait in hetzelfde programma „De Koningin had be zoek" met CLaudette Colbert en Frederic March. In het Kennemer Theater vangen Vrijdag de vertooningen aan van de prachtige speel- film „Kongo" met Conrad Veidt in de hoofd rol, gesecundeerd. door Lupe Velez e.a. WAT DE GEMEENTE VOOR HET NIJVER HEIDSONDERWIJS DOET. Het Nijverheidsonderwijs neemt tegenwoor dig terecht een groote plaats in en het groote belang van ambachts- en herhalingsonder- wijs zal wel door niemand worden betwist. In onze gemeente zijn aan het Nijverheids onderwijs zeer behoorlijke zorgen besteed. Een en ander gaat natuurlijk gepaard met groote uitgaven en een blik in de betrok ken hoofdstukken van de gemeentebegroo- ting vestigt de overtuiging, dat ook de fi- nancieele zorgen ten aanzien van dezen tak van onderwijs een groote plaats innemen. Ambachtsschool (avondonderwijs) f 4804.68, voor de Huishoud- en Industrieschool f 15303,01, Subsidie aan .de R. K. Huishoud school (avohdondei-wijs) f 1000. De bijdragén aan andere gemeenten in de kosten van scholen voor het Lager Onderwijs vorderen een bedrag van f 1500. Uit onze ge meente bezoeken o.a. leerlingen de ambachts school te Velsen. ïn totaal bedragen de kos ten, van- het Nijverheidsonderwijs, f. 29727,15, waarin het Rijk voor een bedi-ag van f 15247,26. bijdraagt en de pi-ovincie f 1600. De opbrengst der schoolgelden is. op f. 2100 geraamd. Het Op den „Rijksboerendag"die Zondag in alle deelen van Duitschland aanioezig. Een de bijeenkomst de stampvolle eetzaal staakte en haar blik op de spreekster liet rusten. Nog méér dan de toon van het meisje, verbaasde haar ge zicht de oudere dame. Voor het eerst dien avond was de glans van stralend geluk, waar in de liefde en bewondering voor den man naast haar zich misschien wat te vrijmoedig uitten, verdwenen om plaats te maken voor een uitdrukking van onbehagen. „Wat voor diefstal, Mary? Waar?" vroeg miss Colvin haastig. Haar kleine zwarte oog jes schitterden boven de hooge, uitstekende jukbeenderen/Haar min of meer uitgedroog de gelaatstrekken kregen plotseling een merk waardige levendigheid in het blijkbare ver moeden, dat haar tafelgenoote iets voor haar wilde verbergen. En terwijl ze sprak, leunde ze voorover, als wilde ze den afstand tusschen zich 'en miss Haskeil, haar overbuur, verklei- men. Er was iets van hongerige nieuwsgie righeid in haar manier van doen. Miss Haskeil wierp Buckner een blik toe, die te kennen gaf, dat hij de vraag moest beantwoorden. Maar voor hij dat deed, keek hij eerst be hoedzaam om zich heen, als wilde hij de beide vrouwen er aan herinneren, dat alles wat. zij zeggen beluisterd kon worden, niet tegenstaande het geroezemoes in de zaal. Van 't hoekje, waar zij zaten één rij tafel tjes van den muur verwijderd lag de smalle rijk met palmen versierde weelderig- aandoende mengeling van blank damast en totaal der inkomsten vertegenwoordigt de som van f 22955,58, zoodat de gemeente ten be hoeve van het Nijverheidsonderwijs een te kort groot f 6771,57 moet bijpassen. En als we zien, wat daarvoor wordt geboden kaxi men niet zeggen, dat het Nijverheidsonder wijs in onze gemeente duur is. CHR. GEHEELONTHOUDERS- VEREENIGING. De plaatselijke afdeeling van de N.C.O.G.V. houdt op Donderdag 1 Februari in het Ver- eenigingsgebouw in de Oosterwijkstraat een openbare vergadering, In deze bijeenkomst zal de heer W. P. J. Overmeer, secretaris van den Algemeenen Reclasseeringsraad van de 1 Chr. 'Geheel-Onthouders Veireenigingen een causerie houden over „Kinderverwaarloozing door drankmisbruik en drinkgewoonte". JAARVERGADERING „PLAN WEST" De agenda voor de Donderdag a.s. in Café „Seheywijk" te houden jaarvergaderixxg van de Winkelierscombinatie „Plan West" luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verkiezing voorzitter. 5. Verkiezing- penningmeester en 2e secretaris. 6. Jaarverslag Secretaris. 7. Jaarverslag penningmeester. 8. Reclameboekjes. 9. Reclame voor a.s. zomer. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. HEEMSKERK R.-K. PAROCHIAAL ZIEKENFONDS HEEMSKERK. Maandagavond hield bovengenoemd fonds een jaarvergadering in het R.-K. Vereeni- gingsgebouw te Heemskerk. De voorzitter, de heer C. Cornelissen, heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat het afgeloopen jaar voor de vex-eeniging zeer voordeelig ge weest is. Hij bracht hiervoor speciaal dank aan dokter Ypma, die door daadwerkelijk op treden zoo weinig mogelijk leden naar het ziekenhuis stuurde, wat voor de kas der" ver- eenigxng een groot voordeel is. Uit het jaarverslag vaxi dexr secretaris blijkt dat elf ledexi in het St. Antoixius Ziekenhuis verpleegd zijn geweest, elf in het St. Elisa beth ziekexihuis te Alkmaar, één in het Roode Kruis en éérx in de Maria-stichting te Haax'- lexn, alzoo 24 leden met 574 vex-pleegdagen. Maandkaarten uitgegeven 95, brillen ver strekt 91, kousexx 15; door 66 leden is gebruik gemakt van de hoogtezon. Het ledexiaaxital bedroeg ixi 1932: 2356 en in 1933: 2400, alzoo een vermeerdering van 44 leden. De voorzitter deelde mede, dat het vorig jaar f 500 uitgetrokken is voor T.B.C.-bestrij ding, doch dat dit bedx-ag niet noodig ge weest is, zoodat het bestuur besloten heeft een bijdrage te verleenen voor zwakke kin deren, die uitgezonden moeten worden naar de vacantiekolonie. Dit werd door' de vergadering goed gevon den. Uit het .jaarverslag van den penningmeester blijkt, dat het totaal bezit f 14672.88 bedraagt. De boeken en bescheidexi van den penxiixig- meester werden in de beste orde bevoxiden. De voorzitter bracht hem dank voor zijn goed beheer. Tot lid van de centrale commissie werd be noemd de heer J. Henneman. De aftredende heeren H. v. d. Son, J. v. d. Maat en A. van Lieshout werden bij accla matie tot bestuurslid herkozen. De begrootxng sluit in ontvangst met f 15150, uitgaven f 16230, alszoo een nadeelig saldo vaxi f 1080. De voorzitter deelde mede dat de reserve kas xrog goed voorzien is, zoodat de begroo ting wel een stootje dragen kan. De begi-oo- ting werd goedgekeurd. Bij de gehoudexi rondvraag vroeg de heer N. Henneman inlichtixigexi over het aanstel len van eén tandarts, zooals het vorig jaar naar voren gebracht is. Weimar gehouden is, waren deelnemers uit vroolijke groep voor de Weimar Halle, waar gehouden werd. fonkelend kristal en goedg'ekleede menschen uit de uitgaande wereld: de wintertuin van „Willard" voor hen, een gewone Zaterdag- avonddrukte in het mondaine restaurant. Voor Mary Haskell was het tafereel een af- spiegelixig van dat deel vaxi het leven, waar in, naar haar inzicht, niets dan onbekom merde jolijt en benijdenswaardige zox'geloos- heid heex-sphten. Zij koxi zich daarom niet voorstellen, dat hier iemand tijd of lust zou hebben zich het hoofd te breken over de ge heimen van anderen. Exi toch kon ze niet ontkomen aan het gevoel van onrust, dat een schaduw had gelegd over haar mooi gezicht je. Ze kon niet pi*ecies zeggen waarom, maar er was iets in de gedempte stem van dexi se nator dat haar niet beviel. In zijn antwoord aan miss Colvixi was een tegexizin te bespeuren, dien zijn woorden al lerminst schenen te rechtvaardigen. „We weten niet met zekerheid of er sprake is van diefstal. Het is maar een veronderstel- lixig een mogelijkheid". „Wat zou er dan gestolen zijn, Senator?" vroeg miss Colvin verder. Zij volgde zijn voorbeeld en sprak nu bijna fluisterend. „Berichten", verklaarde hij kortaf en keer de zich naar miss HaskeilHij was gewoon, dat andei-erx zich naar zijn stemixiingen richt ten De couranten beschreven hem als een „sterk karakter", een „heerschersnatuur" en De voorzitter deelde mede, dat de onder handelingen van dien aard zijn geweest, dat hierop xiiet is ingegaan. Hij wil het xiog een •paar jaar aanzien, daar dit nog al hooge kos ten met zich brengt. De voorzitter bracht nogmaals dank aan dokter Ypma exr aan den geestelijk adviseur, dexr zeereex-waardexi heer pastoor Paulussen; aan de ledexr exr vooral aan dexr bode voor zijn ijver. Met een dankwoord aan het bestuur werd de vergadering op de gebruikelijke wijze ge sloten. WIJK AAN ZEE EN DUIN CONCERT. Het coxrcert te gevexr door het faxrfarecorps Arion op Donderdag-25 Januari is uitgesteld tot 30 Januari a.s. 't Muzikale gexroegexr zal afgewisseld wor den, xrret 't humoristische, waarvoor het be stuur zich de medewerking verzekerd heeft vaxr twee Beverwijksche heerexr. Voor xiruziek- lieflrebbers belooft dit eexr aantrekkelijke avoxrd te wordexr, daar het corps onder leidixrg van den dirigent D- Schellevis aardige vorde ringen heeft gemaakt. NIEUWE AANWINST VOOR ONZE VLOOT. Het m.s. „Aagteherk" vaart proef. NIEUWE SNUFJES. ,Het eerste van het viertal vrachtschepen met passagiersaccomodatie, tot welker bouw de N.V. Nederlaxidsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam opdracht heeft ontvangexr van de Vereenigde Nedèrlandsche Scheepvaart Maatschappij te 's Gravenhage, het ruim 8700 bruto reg. ton metende niotorschip „Aagte- kerk" heeft vandaag, begunstigd door fraai, winterweer, waaraan alleen een lichte mist geringe afbreuk heeft gedaan, zijn officieelen proeftocht op de "Noordzee gehouden; eexi proeftocht, welke evenals de technische proef vaart van 15 en 16 Jaxiuari 1.1. een volledig succes is geworden. Op 31 Januari zal de „Aagtekerk" die be stemd is voor den dienst op Australië, van Rotterdam uit, waar zij hedenmiddag te onge veer kwart over vier arriveerde exi eexi half uur later ligplaats kreeg aaxr het etablissement van de HollandAmerika Lijxx aan de Rijn kade nadat te ongeveer kwart over elven des morgens de proeftocht van IJmuiden af was aangevangen zijn eerste reis naar ge noemd werelddeel aanvaarden en over de zeeën de reeds groote faam van Neerland's industrie, die de „Aagtekerk" in haar geheel wrochtte, verder uitdragen Want zij is eexi prachtig en modern schip, dat niet alleen om zijxr installaties van ma chinekamer, los- en laadinrichtingen exr pas sage ver blij vexi,'maar ook om zijn geraffineerd' slankeix vorm een voortref felijkexi indruk maakt. De Aagtekerk heeft den z.g. Maiervorm. 'De dubbele bodem is ingericht voor de berging van olie. waterballast en drinkwater. Verder is het schip voorzien van twee vrij hangerxde roeren. Het heeft vier masten, drie doorloo- pende dekkexr en acht waterdichte schotten. De lading wordt gestuwd in zes laadruimen. Evenals de passagiersverblijven zijn ook de verblijvexr van de officieren voorzien van een kunstmatige ventilatie-inrichting. Dat er aan het waarborgen van de veiligheid der opvarenden rxiet te kort is gedaaxi, moge blijken uit het feit, dat ter beveiliging tegen brandgevaar, alle verblijvexr voor passagiers en officierexr geschilderd zijxr met de brand werende „Soicolla"-verf. Ultra-modern is de inrichting voor het strijken der reddixrgbootexr en nieuw zijxr ook de reddingboeien. Het zijn niet meer de be- kexrde „kurken" gordels, doch vaxr zeer licht hout. z.g. Balsa-hout vervaardigd, door een touw aan elkaar geregen blokkexr, die vrijwel geen water opnemen. Deze bijzondere hout soort is afkomstig uit Zuid-Anrerika. Voor hen, die belangstellen in afmetingen, zij gemeld, dat de lengte tusschexr de lood lijnen der „Aagtekerk" 460'—0" bedraagt, de lengte over alles 493'—0", de breedte op buiten- kaïrt spanten 60'0" en de holte tot bovenste doorloopende dek 40'10". Het schip is uitgerust met twee Stork-A.E.G.- Hesselnran dubbelwerkende tweetakt motoren. Zij zijxr ingebouwd door de Amsterdamsche Droogdok Mij. te Amsterdam. Elke motor ont wikkelt 4150 R.P.K., waardoor het schip een snelheid van orxgeveer zestien knoop verkrijgt. Aair boord zijn verder opgesteld drie compres- sorlooze Stork-Hesselman hulpnrotorexr. AUTO TE WATER. CHAUFFEUR VERDRONKEN. Gistermiddag is' een auto, komende uit een zijstraat van den Zuidergrachtswal te Leeuwarden, ixr de gx-acht gereden. Pogixrgen om den bestuurder den 30-jarigexr M. Kas- persma, te redden, faalden. Na een half uur had een kraanwagen den verongelukten auto met het lijk van den chauffeur op den wal getrokken. De politie heeft den auto ixr beslag geno men. gaven daarmee een tx-effexrd beeld van den ixrdruk, dien zijn machtige gestalte zijn diepe, seirore basstem, en zijn scherp geteekend, streng' gezicht maakten. En hij was zich van zijxi kracht bewust de heele uitdrukking van zijn gelaat, de wijze, waai'op hij de zware wenkbrauwen kon optrekken, verried dat. Maar er was ongetwijfeld een verontschuldi ging voor dit texitoonspreiden van overmatig gevoel van eigenwaarde; het feit, dat. hij pas drie-exi-veertig, tot de voox-aanstaande figu ren van den Senaat behoorde. Maar miss Colvin liet zich niet door zijn zelfbewuste, geringschattende .houding af schrikken. „Wat voor berichten? dxxmg ze aan. „Vertx'ouwelijke mededeelingen van het allergrootste belang voor de regeering en het Witte Huis". „Waarop hadden ze betrekking?"* Miss Haskeil kon een zucht van ongeduld niet onderdrukken. „Maar Mary", verdedigde miss Colvin zich. „Je zei immers zelf, dat de diefstal in onze woning heeft plaats gehad. Dan is het toch begrijpelijk, dat ik het fijne van de zaak wil weten!" „Ik heb er alleen melding van gemaakt", kwam Buckner tusschexibeide, op den toon van iemand, die besloten is aan een oxxaan- gename gedachtexiwisseling zoo snel moge lijk een einde maken, „omdat moi'gen zoo wel u als miss Haekell door den man, die de j DE MOORD TE HAELEN. VIJFTIEN JAAR GEëlSCHT. Bij de behandeling voor de Roexmoxidsche rechtbank van de zaak tegen P. G. v, R. uit Nederweert, verdacht vair xnoord op H. Puts hi den xiacht, van 7 op 8 October te Haelen gepleegd, kwam het meermalen tot botsin gen met- verd. Verd. zeide, dat voox'dat hij Puts de noodlottige steken had toegebracht een ernstige wox'stelixxg had plaats gehad, wat de get. desk. xiieb waarschijnlijk achtte, daar het slachtoffer xiaderhaxid bij onderzoek nog een eindje sigaar 'tusschexr de vingers bleek te hebbexi. Tijdens de behandeJixig zeide het OM. tegen verd. o.a., dat hij stond ite liegen. De broer van het slachtoffer, die, toen hij gekreun hoorde naar beneden was gegaan, zeide dat verd. ook hem had aaxxgevallen. Hierbij werd hij door messteken vrij erxrstig gewoxrd. Verd. merkte daartegen op. dat juist de beide broers hem hadden aangevallen. In zijn requisitoir eischte de- Officier tegen verd. 15 jaar gevangeiTisstraf. Daar vooraf tegexi hem 3 jaar terzake vaxi fietsendiefstal was gevraagd, Is dus in totaal 18 jaar tegen hem geëischt. ALS MEN IN OSS KWAAD WORDT. WOESTELING, DIE ALLES IN HUIS KORT EN KLEIN SLAAT. In de Korenstraat te Oss geraakte gister avond zekei'e H. die juist uit een café kwam, in een twistgesprek met zekeren van der W. Deze laatste werd hierbij, zoo woedend, dat hij zijn woning, welke tegenover het? café is, binnenging en daar all'es kort en klein sloeg. Door de stukgeslagen ramen sprong hij vervolgens weer naai' 'buiten en begon een hevige woxisteling met H. Door omstan- dei's werd van der W. weer zün woning bin nengesleurd, terwijl II. het café binnenging. Van der W. wist zich eehter los te rukken, doch de deur van het café bleek gesloten te zijn. De woesteling sloeg daarop een drietal caféramen stuk en vorid H. tenslotte in de keuken, waar van der W. .zijn tegenpartij met een mes te lijf ging.. Hij bracht deze verwondingen toe aan denhals, doch H- vluchtte, om erger te voorkomen. De politie was inmiddels gewaarschuwd en onder hevig en langdurig verzet kon van der-W: tenslotte worden aangehouden en naar het politie bureau te Oss worden overgèbracht, waar hij wex-d ingesloten. De verwondingen van H. zijn niet levens gevaarlijk. DE ,.CHRISTIAAN MARTISSE" WEER VLOT Het op de Eierlandsche gronden gestrande schip „Christiaan Martisse" is door de sleepbooterx Drenthe en Holland vlot ge sleept. Een man van de Drenthe is hierbij ovr boord geslagen, toen de tros tusschen de schroeven kwam. wat 'hij wilde verhelpen. Hij wei'd door één van de andere leden van de bemanning gex-ed. DUITSCH-NEDERLANDSCH TRANSFERVERDRAG. VERHOOGING VAN 50 TOT 70 pCt. Van bevoegde zijde wórdt aan de N.R.Ct, medegedeeld, dat men hét bij de thans on geveer een week durende Duitsch-Neder- landsche transferbespi'ekihgën," welke op het einde van de vorige week. voor een paar dagen wax*exi onderbx-oken, welke voor dexr Zusatzexport van Duitschland naar Neder- land in aanmerking komen, moet nog wox-den opgesteld. De ovex-eenkomst, welke spoedig zal wox-den gesloten, zal ixi de verlenging vaxi heit bestaande Duitsch-Nederlandsche trans ferverdrag voorzien, met dit verschil, dat de basis voor het bepalen van het tx'ansfer en de Duitsche Zusatzxpor.t van 50, tot 70 pet. der rente bedragen zal worden verhoogd. HEEL WAT OP ZIJN KERFSTOK. VIER JAAR TEGEN EEN INBRAKEN PLEGENDEN POOL GEëlSCHT. Het O.M. bij de. rechtbank te Axmhëm, eischte gister vier jaar gevangenisstraf 'tegen een 36-jarige Pool W.B., die zich had schuldig gemaakt aan eexr aantal inbraken o.m. te Wynchen, waar hij bij een notaris Duitscn, Fransch en Zwitsersch geld wegxxam, be nevens f 100 aan Hollandsch geld. Een ge deelte van het geld werd later teruggevon den In de gevangeniscellexi te Alphexi en te Maasbommel, waar de vex'd. gevangen heeft gezeten. Bij de behandeling voor de rechtbank bleek.dat verd. xxog gezocht woi'dt door de Justitie te Den Haag, waar hij verdacht wordt van vex-duistering van f 14.000, terwijl hij i vermoedelijk ook en rol gespeeld heft ixi de Wilton-affaire. zaak in onderzoek heeft, aarx eexi verhoor zult worden onderworpen. Darden heet hij. Mr. Georg Dardexi van de Centr. Recherche. De in houd van de verdwenen berichten, zegt Dar den, was alleen aan den president dexi be- trokkexi ambtenaar op het ministexie en mij bekend. Er was mij een document toever trouwd, een ontwerp, dat deze verti-óuwelijke mededeelingen bevatte, en „Mededeelingen waar over?" viel miss Col vin hem in de rede. Ze draaide haar stoel om en rekte haar dunnen hals zoover uit, dat deze op eens een heel stuk langer leek. Ze had iets spookachtigs in deze houding. „Dat mag ik niet vertellen", klonk het kort. Miss Colvin liet zich nog steeds niet uit het veld slaan. „Maar wat heeft onze, of beter gezegd, Mary's woning daarmee uit te staan?" „Volgens Darden een heeleboel. Den eeni- gen avond, dat ik het onderwerp uit de brandkast van mijn werkkamer had meege nomen, was ik. bij Mary. En het stuk zat in den zak van mijn overjas". „Was dat Zondagavond?" „Ja „En die mijnheer Darden, die detective of wat hij is, gelooft die werkelijk, dat het do cument gestolen is, terwijl u en Mary in de woonkamer zaten?" „Dat beweex-t hij absoluut niet", verbeterde Buckner met klimmende ergernis. „Hij zei al leen, dat hij de woning eens wilde bekijken/

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5