DE BILT VlSSCHERfJ 11 ScHEEPVAARTBERKHTEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Zaterdag geen uitzending op de 1875 M. Schip rerm. aankomst Laatste bericht Alkmaar Arraiz Alhena Aludra Ariadne Algorab Assunta de Grog ari Amstelkerk Arendskerk Arethusa Algenib Almelo Altona Adalia Boskoop Buccari Berenice Baarn Brielle Bodegraven Beursplein Bacchus (Ned.) Clytoneus Ceres Can bi a Coblenz Clio Chr. Huygens Divona Eurymedon Freiburg Fauna Farmsum Graigwen Galgewater Harmattan Henry Tegner Josina Kyma Kennemerland Kynhissia Kronos Lüna Menes Meandros Main Maasland Merope Mongolia Manu Mar Caspio OldekerkJapan OraniaBuenos Aires OrionGenua Orpheus I Stettin Chill Rosario B.-AIres B.-Aires Triest Rosario B Aires W. Afrika Japan Buenos Aires Villa Const itucion Vancouver Ned.-Indië West-Indië. Chili La Plata Alexandrië Chili Chili Chili Concepcion Valencia Batavia Bourgas Pio Barrios Japan Constanza Ned.-Indië IJmuiden) Diélette (v Batavia Ned.-Indië Venetië Buenos Aires La Plata Santa Fé Rosario Bilbao (v. IJmuiden) Bilbao (v. IJmuiiden) La Plata B.-Aires Mexico Viigo Susa Ned.-Indië Buenos Aires Japan Buenos Aires Kopenhagen Huelva Bilbao (v. IJmuiden) Bilbao (v. IJmuiden) Poseidon Poe'au Roebiah Poelau Laut Saarbrücken Saleier Samnanger Stentor Si? rah Saturnus Stornest Svolder Stella (Ned.) Sunray Selene Solitaire South America Springfontein Troutpool Triton Trajanus Theseus Uckiermarck Van Rensselaer Vulcanus Willemsplein Waterland Smyrna Ned.-Indië Ned.-Indië Batavia Ned. Indië Moermansk Batavia B.-Aires Bourgas West-Afrika Constantz-a Napels Sfax Curacao Port-Arthur Port-Arthur Hamburg Rosario W. Indië West-Indië Kopenhagen Ned.-Indië West-Indië Palermo Rosario Buenos Aires 30 Jan. 15 Febr. 10 Febr. 25 Jan. 22 Febr. 8 Febr. 6 Februari 24 Jan. 29 Jan. 23 Jan. 15 Febr. 19 Januari 5 Febr. 26 Jan. 28 Jan. 25 Februari 25 Febr. 12 Febr. 5 Febr. 12 Jan. van Curacao 28 Dec. vertrokken. 14 Jan. vertrokken in lading. 19 Jan. van Lissabon 22 Jan. van Buenos Aires 10 Jan. te Rosario 20 Jan. te Dakar-. 21 Jan. van Kobé 6 Jan. vertrokken 5 Jan. vertrokken in lading 20 Jan. van Macassar 23 Jan. van Pt. Limon 21 Jan. 27 Dec. 21 Jan, 22 jan. 16 Jan. 20 Jan. 22 Jan. 16 Jan. te Londen vertrokken te Rotterdam van P-aita van Tocopiila te Valencia van Kaap Trio te Rotterdam 30 Jan. 18 Febr. 7 Febr. 10 Febr. 9 Febr. 25 Jan. 19 Febr. 7 Febr. 7 Februari 10 Febr. 10 Febr. 26 Jan. 27 Jan. 25 Jan. 8 Febr. 17 Febr. 10 Febr. 31 Jan. 27 Jan. 23 Jan. 8 Febr. 28 Jan. 20 Maart 4 Febr. 30 Jan. 27 Jan. 23 Febr. 22 Jan. van Pt. Said pass. 21 Jan. Gibraltar 17 Jan. van Barbados 18 Jan. van Manilla 20 Jan. te Stamboul 21 Jan. van Sabang 23 Jan. vertrokken in lading 21 Jan. van Belawan 20 Jan. van Port Said 22 Jan. van Catania 14 Jan. te Villa Constituciob 27 Dec. vertrokken. 21 Jan. te San Nicolas 17 Jan. van Buenos Aires in lading in lading 6 Jan. vertrokken 20 Jan. van Santos 20 Jan. van Livingston 21 Jan. vertrokken in lading 22 Jan. van Colombo 6 Jan. vertrokken 16 Jan, van Oo'ombo in lading 23 Jan. te Hamburg 16 Jan. vertrokken in lading in lading 22 Jan. van Port Said 19 Jan. van Montevideo 21 Jan. te Castellan 20 Jan. vertrokken 23 Jan. te Antwerpen 18 Jan. van Colombo 21 Januari van Batavia 21 Jan. van Casablanca 20 Jan. van Marseille 15 Jan. te Bergen 20 Jan. van Perim 14 Jan. van Santa Fé 22 Jan. van Piraeus 12 Jan. van Adda in lading 22 Jan. van Gibraltar in lading 6 Jan. vertrokken 5 Jan. van New-York 20 Jan. vertrokken Vertrekt 27 Jan. 19 Jan. vertrokken pass. 21 Jan. Ouessant 14 Jan. van Pt. Barrios 23 Jan. te Gdynia 21' Jan. te Macassar 17 Jan. van Parimaribo 18 Jan. vertrokken 20 Jan. van Madeira in lading 16 Jan. van Tacoma. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Papierfabriek Ned. m.s. Fiat Vlissingen laden Sleepreis. De sleepboot Stentor is van hier naar Nieuwediep vertrokken en heeft van daar de voor afbraak verkochte Stoomloodsboot Nr. 2 naar Hendrik-Ido-Ambacht gesleept. Om te laden. Het Nederlandsche motorschip Fiat is in ballast van Vlissingen bij de Papierfabriek te Velsen aangekomen om aldaar voor een Fran- sche haven een lading in te nemen. Op proeftocht. Na de vorige week de voorloopige technische proeftocht te hebben gehouden is het in Am sterdam gebouwde motorschip Aagtekerk gis teren voor het houden van een officieele proeftocht naar de Noordzee vertrokken. Gestrand en vlotgébracht. Het met stukgoed van Ornkoldsvik naar Ant werpen en Rotterdam bestemde Zweedsche stoomschip Christian Matthiessen strandde gisteren in het Eierlandsch Gat doch werd later door de sleepbooten Drente en Holland vlotgetrokken, waarna het oogenschijnlijk on beschadigd de reis vervolgde. Voor werJclooze zeelieden. Onlangs werd door den Norddeutschen Lloyd het opliggende stoomschip Stuttgart ter be schikking gesteld om den werkloozen het vol gen van nautische cursussen mogelijk te ma ken. Thans heeft zij ook haar motorschip Rio Panuco voor hetzelfde doel beschikbaar ge steld. en u beiden ondervragen. Hij meende, dat dit zijn plicht is en daarin heeft hij geen ongelijk. Hij mag geen enkele mogelijkheid bulten beschouwing laten". Miss Haskell volgde het gesprek niet meer; de Senator vertelde dingen, die zij enkele mi nuten geleden al van hem gehoord had. Ze trachtte onderwijl een bevredigende verkla ring te vinden voor de ergernis en den te genzin, die hij aan den dag had gelegd, toen hij sprak over het verhoor door Darden. Welke reden kon de Honourable Grimes Buckner, president van de Senaatscommissie voor Bui- tenlandsche Zaken hebben, om dat onaange naam te vinden? Dat hij uit zijn humeur was over het verlies van een geheim document, sprak vanzelfHet was geen prettige ge dachte onwillens een dergelijk stuk in han den van een onbevoegde te hebben gespeeld. Maar waarom hinderde het hem dan, dat zij door Darden ondervraagd zou worden? Er trok een rimpel tusschen haar wenk brauwen. Ze had zich den heelen avond zoo innig verheugd ze had de gewaarwording gehad van een asschepoester aan het hof! Maar zoo was het altijd met haar of in een uitbundige geluksstemming, of diep in den put. Straks, in den schouwburg, was er geen schaduw over haar stralende blijdschap ge vallenDeze avond, dat de Senator voor het eerst aan de wereld wilde toon en, dat hij de vrouw van zijn keuze had gevonden, was tot het hoogtepunt van haar meisjesbestaan geworden. Maar er was een verandering ingetreden, onmerkbaar haast, kort nadat ze zich in de eetzaal aan tafel hadden gezet, haar ge moedsgesteldheid had zijn onrust weerspie geld. En nu realiseerde zij zich plotseling de oorzaak van zijn ontstemming ofschoon zij die niet verklaren kon Hij had het noodza kelijk geacht haar van Darden te vertellen en dat had hem gehinderd. Maar waarom toch die ontstemming over een kleinigheid? Het was onredelijk; hijze zou het hem vragen. Opeens werd zij zich bewust dat miss Col- vins snelvuur van vragen tot stilstand was gekomen. Het scheen eensklaps zonderling stil in de zaal, of lag dat wonderlijke, dat eigenaardig drukkende, in haar eigen bin nenste? Zê had vaker oogenblikken, dat ze zich voelde als nu, los van de menschen om haar heen, koud, alsof een onbestemd ge vaar haar ging besluipen, alsof een voorge voel van onheil haar geest verlamde. Ze hief het hoofd op en haar blik ontmoette dien van den Senator. (Wordt vervolgd) Aangekomen schepen: 23 Jan.: Nereus ss Kopenhagen. M. v. St. Aldegonde ms Ned. Indië. Fiat ms Vlissingen. Ousel ss Liverpool. Simon Bolivar ss West-Indië. Bacchus ss Rotterdam. Henderika ms Shreham. Vertrokken schepen: 23 Jan.: Marpessa ms Curacao. Aagtekerk ms Rotterdam. Cottica ss Suriname. Ask ss Rotterdam. Havtor ss Swansea. British Freedoom ms Abadan. Hern ss Londen. Ettore ss Rotterdam. Polglen ss Emden. Vliestroom ss Huil. RADIOVERBINDING DIET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Woensdag 24 Januari 1934, radiotelegrafisch te bereiken via het kuststalon Scheveningen Radio. Baloeran, Chr. Huygens, Cottica, Dempo, Flandria, Joh. de Witt, Joh. v. Oldenbarne- velt, Kota Agoeng, Kota Nopan, Kota Tjandi, Orania, Poelau Roebiah, van Rensselaer, Tasman, Venezuela, Volendam. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1,50—1.35. Griet per 50 K.G. f 3617. Tongen uer K.G. f 1.05—0.72. Groote schol per 50 K.G. f 20—14. Middelschol per 50 K.G. f 2017. Zetschol per 50 K.G. f 27—20. Kleine schol per 50 K.G. f 27—15. Bot per 50 K.G. f 119. Schar per 50 K.G. f 19—1,80. Tongschar per 50 K.G. f 3532 Rog per 20 stuks f 199. Vleet per stuk f 2.50. Kleine poon per 50 K.G. f 13.50 f 12,50. Groote schelvisch per 50 K.G. f 4434. Middelschelvisch per 50 K.G. f 3828,50, Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 30 23,50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 1910 Kabeljauw per 125 K.G. f 5028. Gullen per 50 K.G. (groote) f 17—13. Gullen per 50 K.G. (kleine) f 168.50-, Leng per stuk f 1,600.95. Heilbot per K. G. f 1—0.75. Wijting per 50 K.G. f 9—3.50. Koolvisch per stuk f 20.32> Messias", waarna afgevaardigden van de af- deelingen Haarlem en IJmuiden, Partimo- nium en den Nat. Chr. Kerkmansbond woor den van gelukwensch hebben gesproken. Vervolgens werd een keurig verzorgd ta bleau vertoont, dat den titel droeg van: „Uw licht, het licht". Mevrouw Boonstra las daarna voor „De Chris tus en zijn Kruis" en trok daarmede zeer de belangstelling. Na de mededeelingen heeft mevr. Honig nog eenige liederen gezongen, waarvan vooral „Als de ziele luistert" van Cath. van Rennes en „Avond" van Nico Hoogerwerf groot succes behaalden. Mevr. Krijger heeft in haar slotwoord alle medewerkenden hartelijk dank gezegd en na het gemeenschappelijk zingen van Gez. 96 dezen zeer geslaagden feestavond met gebed gesloten. TWEE DOQDEN BIJ DE DYNAMIET- EXPLOSIE IN BRAZILIë. PARIJS, 23 Januari (V. D.) Naar nader uit Rio de Janeiro wordt gemeld heeft de dyna miet-explosie op het eiland Governador niet zooveel slachtoffers geëischt als aanvankelijk gevreesd werd. Tot dusverre zijn 2 dooden en 10 gewonden geteld. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. VARIA. BESOMMINGEN. Trawlers: manden Oostzee IJm. 147 85 f2120 Alkmaar IJm. 31 f 3190 Loggers: KW 56 f 930; KW 114 f 751; KW 51 f 930; KW 76 f 880; KW 31 f 660; SCH. 84 850. Trawlers: manden: Jacqueline Clasina, IJm 10 355 f 2370 Hercules, IJm. 196 4-50 f 3990 Henriette Jacoba, IJm. 190 200 f 2190 Derika 7, IJm. 417 310 f 3190 Timor, IJm. 491 90 f 1320 IJselmond 78 240 f 2800 Olymipia, IJm. 111 145 f 1560 Neptunus, IJm. 8? 85 f 1200 Sperwer IJm. 133 60 f 1720 Dordrecht. IJm. 52 100 f 1240 Knikker, IJm. 4 210 f 2400 Flamingo, IJm. 42 70 f 1560 Reiger, IJm. 106 60 f 1940 Walrus, IJm. 28 70 f 1240 Bruinvisch, IJm. 97 70 f 1420 Van de trawlers Oostzee, IJm. 147, 85 man den; Alkmaar, IJm. 31, 370 manden alsmede 5 loggers waren de besommingen nog niet be kend. IJMUIDEN GESLAAGD. Onze plaatsgenoote mej. L. van Kempen, slaagde voor het examen stenotypiste, insti tuut Pont te Haarlem. BEVERWIJK VERGADERING VAN AARDAPPELTELERS. Dinsdagavond werd in de bovenzaal van het Veilingsgebouw „Kennemerland" een ver gadering gehouden van aardappeltelers, on der leiding van den heer N. C. M. Brantius. Deze bijeenkomst was georganiseerd naar aanleiding van de onder de aardappeltelers heerschende ontevredenheid over den gang van zaken in de standorganisaties L. T. B., Holl. Mij van Landbouw, de N.C.T.B. waarin, volgens hen, de belangen van de aardappel telers niet voldoende zouden worden behar tigd. De bezwaren golden o.a. het inhouden va één kwart gedeelte van den maximum prijs, de regeling van de vervoerbewijzen enz. De heer Bovendregt, aardappelteler uit dpn Grooten IJpolder, heeft deze bezwaren nog een nader uiteengezet en hoewel erkennende, dat hij een eventueel te voeren afzonderlijke actie de hulp der standorganisaties niet ge mist kan worden, wil men althans in het ge- heele land tot resultaten komen. Het lag in het voornemen van het comité, dat deze ver gadering organiseerde, voor dit gewest een afdeeling van den Bond van aardappeltelers te stichten. an het eind der besprekingen wkerd echter nog eens nadrukkelijk opgemerkt, dat niets zal worden ondernomen buiten de stand organisaties om. Medegedeeld werd, dat Woensdag (dus heden) een deputatie van aardappeltelers zich naar Den Haag zal begeven, ten einde op het kantoor van de Nederl. Aardappel Cen trale over verschillende aagelegenheden be sprekingen te voeren. FEESTAVOND CHR. VROUWENBOND. Dinsdagavond werd in het Verenigings gebouw van de Ned. Herv. Gemeente de plaat selijke afdeeling van den Ned. Chr. Vrouwen bond haar jaarlijkse he f eestvergadering ge houden. Wegens ongesteldheid van de presidente, mevr. Katwijk, berusttte de leiding bij mevr. Krijger, die na de bijeenkomst met gebed ge opend te hebben een welkomstwoord sprak en mededeelde dat van verscheidene zuster- afdeelingen gelukwenschen waren ingeko men. Na het uitbrengen van de jaarversla gen van seretaresse, penningmeesteresse en propagandisten heeft mevr. HonigVan Ol- lefen eenige aria's gezongen, o.a. uit „De „Wat doet mijn vrouw tusschen 2 en 5". Wie er verantwoordelijk is voor de voor di lettanten pasklaar gemaakte bewerking van. „Wat doet mijn vrouw tusschen 2 en 5"? weet ik niet, maar zeker is het, dat het blij spel van Ladis-laus Fedor er niet beter door .geworden is. Juist de twee grappigste toonee- len de gramoiphio onopnaane van het gesprek tusschen Maria en Charlie Urban en het af draaien van de plaat in Ernst's badkamer -zijn er uit verdwenen en er is nu niet veel meer overgebleven dan het geval van den vul penhouder, dat nauwelijks genoeg is om vijf tafereelen te vullen. Het stuk maakte dan ook bij de opvoeringen door het gezelschap van .Saalborn met Magda Janssens in de vrou welijke hoofdrol een vrij wat amusanter indruk dan in de bewerking, waarin wij het gisteren van Varia te IJmuiden zagen. Aan de opvoering lag dit niet, want de le den van Varia hebben van „Wat doet mijn vrouw tusschen 2 en 5?" een vlotte, aldoor zuiver in den blijspeltoon gehouden vertoo ning gegeven. Het ging alles üi een prettig, vlug tempo en ook de rollen waren aardig be zet, zoodat het niet geringe succes zeker voor een -belangrijk deel -aan de vertooning te dan ken was. De gast, de heer Houtman van Haar lem's Tooneel, die de rol van den jaloerschen advocaat in het begin van het seizoen bij zijn club had gespeeld, en nu Varia uit den brand hielp door den ziek geworden heer Holtslag te vervangen, mag van dit succes zeker 50 procent voor zijn rekening nemen. Hij speelde deze rol met een prettige gemakkelijkheid, zeker, beheers'cht en rustig, nu en dan, in de -momenten, waarin de jaloezie hem het meest plaagde zelfs -nu en dan wat te rustig. Hij maakt op het tooneel een aangenomen, be schaafden indruk en weet met zijn sober en toch expressief spel de aandacht vast te hou den. En men zag aan verschillende details in zijn spel zooals in zijn telefoongesprekken dat er een vaste en vakkundige regie ach ter hem had gestaan. De he-er Houtman was gisteren bij Varia de held van den avond en de ovatie, aan het slot hem gebracht, bewees wel overduidelijk, hoe dankbaar het publiek hem was voor de wijze, waarop hij deze voor stelling had gered. Boeree vond ik als Rudolf Rundt wat te druk en te gewild grappig, wat nu te meer op viel bii het rustige, beheerschte spel van Hout man. Maar Boeree is een speler, die nooit een rol bederft en er waren ook gisteren in zijn spel o.a. in het laatste tafereel, wanneer hij als triomfator met zijn vrouw verdwijnt van die aardige details, die men met genoe gen ziet. De Back -maakte wel iets aardigs van den defectieve, die ondanks zich zelf telkens -op de dames, die hij volgen moest, verliefd wordt. Het best was hij wel, toen hij tegen over de drie vrouwen als een slachtoffer in een leeuwen ko oi stond. Hij wist daar al te kluchti ge uitbeelding tet vermijden en zijn onhan digheid daargelaten of zij echt of gespeeld was deed toen heel grappig -aan. Als Charlie Urban zagen wij een nieuwe kracht bij Varia. Dat hij reeds geheel in dit ensemble paste, zou ik niet durven beweren. Het was alles nog wat linksch en onhandig wat hij deed en vooral zijn plastiek liet te wenschen over. Maar dit wordt alles mis schien wel beter als hij meer speelt. Varia /heeft versche krachten w-el noodig e-n zal ■nieuwe spelers zeker gaarne een kans geven. De heer D. J. Bais zagen wij gisteren in het /zeer bescheiden rolletje van een kantoorbe diende, dat hij met de van hem bekende ac curatesse en ernst vervulde. De medewerking van den heer Houtman heeft mij er toe geleid eerst het spel der hee- ren te bespreken. De dames mogen hierin geen bewijs van minder a-ppreciatie zien, want zij waren gisteren alle vier zeer verdienstelijk in ■hun rollen. Mevrouw BoereeKarreman heeft -nooit de natuurlijke vlotheid in haar spel van mevrouw Roza. Men vergeet bij haar zelden -dat zij komedie speelt, maar zij is altijd weer een knappe, lieve versehijniing op het too neel en zij is voor Varia een onmisbare kracht. Want men moet over heel wat routine be schikken om een rol als deze Maria in het /blijspel van Fedor i-n een zuiveren, beschaaf den toon te spelen. Mevrouw Boeree die-ed het /sympathiek al zou bet in sommige momenten wat lichter, in andere oogenblikken met 'n tikje meer weemoed hebben gekund. Toch -als geheel zooals altijd bij Mevrouw Boeree een rol, waarnaar men met genoegen zag. Mevrouw Roza—P-eek had niet veel moeite met Lilly, het Weensche vrouwtje, dat nu niet bepaald een doodzonde in een wat ver door gevoerde flirtation kan zien. Zij speelde dit vro-uwtje speels ch en luchtig en gaf telkens kleur aan het geheel. Ook mej. S. Peek, die wij nooit beter zagen dan gisteren, had ple zier van haar typeering van de wufte me vrouw Van Wessely. Haar verschijning werd telkens een „moment". En mevrouw Neve speelde aardig het kamermeisje Betty, dat -nauwelijks beseft, hoe zij de zaak van haar mevrouw bijna met haar eerlijkheid bederft. Een -opvoering dus, die bij het publiek zeer dn den smaa-k is gevallen. Er was contact tus schen spelers en publiek en er was aan het slot geestdriftig applaus. Wat mankeerde er toch gisteren aan het voetlicht? De directie van Thalia mag dat wel eens laten nazien. Dat uit- en aangaande -licht was heel erg hinderlijk. J. B. SCHUIL. meldt: Hoogste borometerstand 782.1 m.M. te Breslau. Laagste barometerstand 737.5 m.M. Vestmanoer. te en voorspelt: zwakken tot matigen Oostelijken tot Zui delijken wind. Nevelig tot Ücht bewolkt. Wei nig of geen neerslag. Matige vorst des nachts overdag om het vriespunt. Beslissing van den Minister van Binn. Zaken De minister van Binnenlandsche Zaken heeft besloten den vrijgekomen zendtijd op Zaterdag 27 Januari door de straf, die aan de V.A.R.A. is opgelegd niet onder de om- roepvereenigingen te verdeelen, omdat de A.V.R.O. en de N.C.R.V. uit sportieve over wegingen niet voor dien zendtijd in aanmer king wenschten te komen. DE NYENRODE-ZAAK. DAGVAARDINGEN UITGEBRACHT. De dagvaardingen in de bekende Nijen- rode-zaak zijn uitgebracht. Omtrent het ver loop van de gebeurtenissen geeft de dagvaar ding een 11 pagina's lang relaas. Aan C. H. K. is ten laste gelegd, dat hij in 1932 te Breukelen-Nyenrode en te Amsterdam met anderen w.o. de heer O. met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te be- voordeelen, op listige en bedriegelijke wijze personen heeft bewogen gelden uit te betalen. Aan W., die de inbraak pleegde, is o.m. medeplichtigheid aan oplichting ten 'laste ge legd. Deze heeft de mededeelingen, die hem werden gegeven door K„ doorgegeven aan M. G., F. B.. en H. S., welke laatste zich weer in verbinding stelden met J. K. M. en J. H. v. B. Het ligt in de bedoeling eerst alle zaken af te handelen tot aan de pleidooien, dan de zaak-O. in behandeling te nemen, waarna voor alle zaken de pleidooien zullen plaats hebben. CHINEESCH TURKESTAN ONAFHANKELIJK? DE CHINEEZEN ZOUDEN UITGEWEZEN WORDEN. Uit Sjanghai: Het telegraaf agentschap der Sovjet Unie meldt uit Tasjkent, dat te Kasjgar de zelfstandigheid van Chineesch Turkestan is geproclameerd onder leiding van Sabi de Moella. Volgens een nader bericht heeft de regee ring verklaard, dat alle Chineezen het land moeten verlaten. De regeering heeft een depu tatie naar Kaboel gezonden om te trachten de Afghaansche regeering te bewegen den nieuwen staat te erkennen. De deputatie zal later ook naar Indië gaan. Naar het Russische telegraafagentschap voorts meldt zouden tal van Turksche emi granten in dienst der nieuwe regeering van Kasjgar zijn getreden. Deze Turken zouden als tegenstanders van Moestafa Kemal Tur kije hebben moeten verlaten. GROOTE ZWENDELARIJEN VAN ALEXANDRE. BEHALVE KLEINE SPAARDERS, OOK AUTORITEITEN BENADEELD. PARIJS, 23 Januari (V.D.) De nieuwe zwendelaffaire, welke heeft geleid tot de ar restatie van Alexandre, schijnt niet in ver band te staan met de Sta-visky affaire. Er wordt beweerd dat tal van bekende personen hebben behoord tot de raden van beheer der elf maatschappijen, welk Alexandre heeft opgericht. Een intusschen overleden oud-minister van financiën, tal van afge vaardigden en vroegere afgevardigden zou den bij de aangelegenheid zijn be-trokken. Niet minder dan drie afgevaardigde, 18 pre fecten, 30 hoofdkassiers van verschillende maatschappijen, 12 presidenten van. recht banken, twee officieeren van justitie, twee senatoren. 50 rechters, 12 commissarissen van politie en een niet te schatten aantal officieren en lagere ambtenaren hebben den bedrieger hun spaarpenningen toevertrouwd. Stavisky is eenige jaren geleden werkzaam geweest in een der ondernemingen van Alexandre. VOOR VELSEN EN IJMUIDEN WOENSDAG 24 JANUARI: Thalia Bioscoop: Het Testament van Dr Mabuse. 8.15 uur. Verenigingsgebouw Groeneweg. Lezing mr. J. Bierens de Haan. 8.15 urn-. Bioscoop „De Pont": De ontembare vrouw. 8 uur DONDERDAG 25 JANUARI: Thalia: Lezing K. J. J. Lotsy, 8 uur. De Prins: Feestavond V.Z.V., 8 uur.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6