HET NIEUWE AVONDBLAD Doorrookers. 19e JAARGANG No. 74 DINSDAG 30 JANUARI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2]/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Een Weggekeken Regeering. De Fransche regeering is verdwenen, en dat op een zeer ongebruikelijke manier. Zij heeft geen votum van wantrouwen in de Ka mer gehad. Integendeel: de laatste dagen van haar bestaan hebben haar nog verschei dene vertrouwens-vota van de Kamer-meer derheid bezorgd. Toch is zij heengegaan: weggekeken door de openbare meening. Pre sident' Lebrun schijnt premier Chautemps te hebben gezegd dat hij het maar liever op moest geven, premier Chautemps heeft dit aan zijn kabinet voorgesteld, en met alge meene stemmen zette het zichzelf af. Uit dezen gang van zaken is een voor de hand liggende conclusie te trekken. Als de Kamer de regeering wenscht te behouden, maar de regeering gaat zelf weg omdat zij voelt dat de openbare meening dit wenscht, dan schijnt het wel heel logisch de Kamer te ontbinden en de openbare meening uit te noodigen, de menschen te kiezen die zij wèl hebben wil. Er kan dan ook geen twijfel aan bestaan dat velen in Frankrijk op dit moment over Kamerontbinding spreken. De wetgeving der Derde Republiek veroorlooft die evengoed, als de wetgeving onder de constitutioneele monarchie in ons land, en in Engeland. In Nederland is van die wetsbepaling meerma len gebruik gemaakt, in Engeland zelfs zeer vaak. In Frankrijk daarentegen, sinds vele tientallen jaren, nooit meer. Zoo onzeker als de levens der Fransche regeeringen zijn, zoo secuur en gewaarborgd zijn, sinds lange tijden, de parlementen tijdens hun zittings perioden. Want in de jeugdjaren der Derde Republiek is er een president geweest, die het ontbindings-middel te baat wilde nemen om zijn eigen machtspositie uit te breiden. En sindsdien heeft men er een schrik van. Na tuurlijk levert dat nadeel op. De ontbindings- mogeiijkheid staat niet in de wet om steevast genegeerd te worden. En het spreekt vanzelf dat de instabiliteit der regeeringen voor een groot deel het gevolg is van de te groote sta biliteit van de Kamer. Als er een zwakke meerderheid is, of heelemaal geen meerder heid maar een voortdurend gescharrel met partij combinaties zooals in dezen tijd tuimelen de regeeringen de een na de andere en neemt het politieke gesjacher steeds toe, terwijl een Kamerontbinding den toestand zou kunnen saneeren. Wil de Derde Repu bliek ooit een einde maken aan de komedie der kaartenhuis-regeeringen, dan zal zij den moed en het zelfvertrouwen dienen te ver werven om het middel der Kamerontbinding toe te passen. Hier zit een van haar ergste zwakheden. Vanmorgen komt het bericht, dat president Lebrun den radicaal-socialist' Daladier heeft uitgenoodigd om een nieuwe regeering te vormen. Evenals Chautemps en Herriot be hoort hij tot de sterkste groep in de Kamer, die sinds de laatste verkiezingen voortdurend poogt te regeeren, maar zelf geen meerder heid heeft en steeds weer steun bij anderen moet zoeken. De radicaal-socialisten kan men, wat hun par tij beginselen betreft, zoo ongeiveer met oniae vrij zinnig- democraten vergelijken. Daladier heeft verleden jaar een poos het bewind gevoerd, en hij wordt be schouwd als een veel krachtiger figuur dan zijn partijgenooten Herriot, Chautemps en Sarraut. Er zijn hem wel eens misschien ten onrechte dictatoriale neigingen toe geschreven. Voor het overige geldt hij als een man van zeer hoogstaand karakter; men acht zijn integriteit boven eiken twijfel ver heven. Vanavond reeds zal Daladier aan den pre sident der republiek mededeelen, of hij de op dracht kan aanvaarden. Hij heeft al ver klaard „dat hij een kabinet van zeer ach tenswaardige menschen'' zal samenstellen, en wellicht moet' men daaruit afleiden dat niet partij-overwegingen, maar persoon lijke eigenschappen bij de vorming der re- geering voorop zullen staan. E11 dat de Kamer, onder den indruk der ontstellende gebeurtenissen in het binnen land, van de algemeene ontevredenheid der bevolking en van de onlusten in Parijs, een dergeijlke regeering dankbaar zal binnen halen. Om zichzelf maar weer veilig te voe len. Want het is niet miskennen dat dit een heel ernstige crisis is in Frankrijk. Geen cri sis van een willekeurige regeering, maar van het régime der Derde Republiek. Slaagt Daladier, dan zal hij de heele finan- ciëele Augias-stal der Stavisky's, Alexandres e.a. met een ijzeren bezem gaan schoonvegen. Hij schijnt wel de ware man om dit zaakje op te knappen. E11 vermoedelijk zullen de resul taten schrikbarend zijn. De Kamer zal dat alles dienen te slikken. Verzet zij zich, dan zal Daladier voor het feit van Kamerontbinding komen te staanEn dan is het maar de vraag of hij zal durven doorzetten. Zijn beste kans ligt op dit oogënblik in zijn populariteit: in liet algemeene vertrouwen dat in en buiten het Palais Bourbon in zijn per soon gesteld wordt. 'Maar populariteit is geen erg vaste basis, vooral niet in Frankrijk, en allerminst in een tijd als deze. Daladier's da den zullen het moeten doen. E11 een dictatuur schijnt voortshands nog zeer onwaarschijn lijk, want er bestaat in Frankrijk geen fascis tische beweging van eenige beteekenis. Dus zou men hem moeten zien als de man, die de kans krijgt het régime te saneerenen een democratie met vele zwakke, bedorven plekken te genezen en te maken tot een sterk, integraal geheel. Zal Daladier dat kunnen? Zal hij tot ingrijpende veranderingen durven overgaan? De Fransche gang van zaken is thans voor den toestand in geheel Europa van groot be lang. 1 R. P. IJMUIDEN ONZE VISCHUITVOER NAAR BELGIë. HET EELGISCHE CONCENTRECHT. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de Belgische regeering besloten, over te gaan tot het heffen van een recht (taxe) op de invoerconsenten van visch. Naar Het Vis- scherijblad (Ostende) meldt, heeft de Belgische Ministerraad zich Maandagmiddag met deze aangelegenheid bezig gehouden. Na langdurige- beraadslagingen werd ten slotte besloten, op de consenten voor den invoer van versche-, gezouten- en bevroren visch, naar gelang van de soort, van fr. 0.50 tot fr. 2 per kilo belasting te heffen. Aan den minister van Verkeerswezen werd de verdere uitvoering van deze maatregel opgedragen. Binnen enkele dagen, schrijft genoemd blad, mag dus de toepassing van den nieuwen maatregel verwacht worden. Naar het blad voorts uit welingelichte bron verneemt, zullen de consenten voor gewone vischsoorten als kabeljauw, schel- visch, koolvisch, enz. worden belast met fr. 0.50 per K.G., die voor de fijnere soorten als tarbot en die voor die soorten welke door de Belgische vloot in °-enoegzame hoe veelheden worden aangevoerd met fr. 2 per K.G. De opbrengst van dit recht vloeit in de schatkist en wordt dus niet bestemd voor een visscherijfonds, zooals eerst de bedoeling schijnt te zijn geweest. 'Zoodra de vorige week in Ostende bekend werd, dat deze zaak in den Ministerraad besproken zou worden hebben gouverneur Baels en de heer Bauwens, voorzitter der Ree4ersvereeniging zich telegrafisch tot de regeering gewend. Laatstgenoemde heeft n&mens den Bond der Reeders, de"'Vereénig-de Motorvisschers, de Vereenigïnf' '„Haiid": ïif Hand" en het Comité tot. verdediging der Zeevisscherij de aandacht gevestigd op den hopeloozen toe stand van de Belgische zeevisscherij en er op aangedrongen, dat aan de herhaalde verzoekschriften, over te gaan tot het heffen van een invoerrecht van 2.50 fr. voor fijne visch en van 1 fr. voor gewone visch wordt voldaan. De Belgische regeering heeft klaarblijkelijk aan dit verzoek niet voldaan en het bij fr. 2 en fr. 0.50 gelaten. DE VISCHINVOER IN BELGIë IN DECEMBER Gedurende de maand December werd in België ingevoerd: Uit K.G. Fr. Duitsc'hland 103.400 264.000 Denemarken 103.300 345.000 Frankrijk 700 6.000 Italië 100 1.000 Noorwegen 94.000 288.000 Holland 369.200 1087.000 Engeland 113.900 399.000 Zweden 27.200 75.000 Uitgevoerd werd een hoeveelheid van 274.400 K.G. ter w'aarde van 1.926.000 fr. (In 1933 zijn in ons land meer dan 1400 millioen sigaren gerookt; een vermeerdering van 56 millioen, vergeleken met 1932). Zacht gezegd zijn dus sigaren In ons land toch wel in „trek"; Het in rook vervliegend kwantum In één jaar, is lang niet gek. Als elk hoofd van de-bevolking Hier gelijk aan rooken zou, Dus, behalve dan wij mannen, Elke zuigeling en vrouw; Dan was het, globaal berekend, Toch nog, alles bij elkaar, Honderzeventig sigaren, In elk, en per hoofd, per jaar. Maar de baby is onschuldig En de vrouw gelukkig ook, Dus wij mannen zijn aanspraaklijk Voor die heele massa rook. Daarbij komen sigaretten, En de pijpers, ook niet mis, Wonder, dat ons land niet blijvend In een mist beneveld is. Wij zijn een gedegen volkje, Nuchter, zakelijk, secuur, Maar als het op rooken aankomt, Spelen wij verwoed met vuur. TOESPRAKEN KRISNAMTJRTI. Naar wij vernemen, zullen van 3 Februari a.s. af iederen Woensdag over de toespraken van Krisnamurti besprekingen gehouden worden. Belangstellenden kunnen zich den eersten avond vervoegen Nachtegaallaan 8 bij de halte Zeeweg. VEREENIGING VOOR HUISVROUWEN. In het gebouw der Vrijz. Hervormden aan den Groeneweg hield de afdeeling "Velsen IJmuiden der Vereeniging voor Huisvrouwen een voordracht-middag, welke zich in een groote belangstelling verheugen mocht. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, toen de presidente, mevr. de Boer, alle dames har telijk welkom heette. Spr. hoopte, dat deze middag, welke in af wijking van andere door de Vereeniging ge organiseerde bijeenkomsten ditmaal aan de uitbeeldingskracht van onze taal gewijd zou worden, bij de dames in den smaak zou vallen. De bekende voordrachts-kunstenares, mevr. Menagé Challa, welke voor deze matinée uit genoodigd was, heeft daarna een zestal tra gische en min of meer humoristische schetsen bij haar gehoor geïntrodupeerd. Haar voortreffelijke gaven traden ook dit maal weder opnieuw aan het licht. Altijd weer stond zij beheerscht boven haar stof. Haar plastiek en dictie, soepel en zuiver, lieten, niet na diepen indruk op het aandachtig luisterend auditorium te maken, dat zij door een korte inleiding met de bedoeling van de schrijvers vertrouwd maakte. Terecht heeft de presidente na afloop de kunstenares met enkele welgekozen woorden hulde en dank gebracht voor het door haar gebodene. HET NUT VAN WIJDERE MAZEN EEN FRANSCHE DESKUNDIGE AAN HET WOORD. De fakkeloptocht, welke 30 Januari 1933 werd gehouden, den dag toen Hitier aan het bewind kwam. Hitler, Frick en Göring danken de (duizenden, die langs de rijkskanselarij trokken Nu het vraagstuk van het gebruik van wij der mazen tot bescherming van de kleine visch door alle landen zal moeten behandeld worden is het van belang te releveeren wat de Fransche visscherij-deskundige E. Ie Danois op het in 1931 gehouden internatio naal visscherij congres te Parijs hierover naar voren heeft gebracht. Opgemerkt zij, dat Dr. Ie Danois een uit gebreide studie van de visscherij heeft ge maakt en als een der bekwaamste deskun digen op dit gebied geldt. Dr. Ie Danois is van meening, dat de verwijding der mazen alleen niet voldoen de is om de uitroeiing van den vischstand tegen te gaan. Hiervoor zal het volstrekt noo dig zijn, dat de grootte der mazen van den kuil der netten door een internationale over eenkomst geregeld wordt. Wanneer een kornet op een zandigen of harden bodem wordt neergelaten, blijven de mazen open, totdat het gewicht der gevan gen visch het net in de lengte uitrekt en de openingen der mazen tot spleten samen trekt. In eiken sleep van een kornet komen dus twee toestanden voor: open mazen in het begin, dichtgetrokken mazen aan het eind. Hieruit volgt duidelijk dat, zoolang de ma zen een behoorlijke grootte hebben, tal van kleine vischjes gedurende het eerste deel van den sleep zullen kunnen ontvluchten. Op het laatste deel van den sleep komen de kleine vischjes in het net en gaan dus dood. Men heeft lang beweerd, dat de kleine vischjes, die eenmaal in een sleepnet terecht gekomen zijn, en er uit weten te ontsnappen, door hun teerheid hun avontuur niet over leef den. Volgens Dr. Ie Danois is de onjuist heid van deze bewering sedert lang door Canu en Cunningham proefondervindelijk bewe zen. M Enkele jaren geleden werden In Engeland door Russell en Edser, op aandringen van het Internationaal Congres voor Zee-onderzoek proeven genomen met een sleepnet, „broek- net" genaamd, wegens zijn vorm. Dit net had, evenals de gewone kornetten slechts één ope ning. Halverwege splitste het zich in twee kuilen'met verschillende mazen: 25 m,M. in den eenen en 37 m.M. in den anderen kuil. Proeven met dit broeknet gedaan, hebben aangetoond, dat in den kuil met mazen van 37 m.M. bijna geen vischjes kleiner dan 20 c.M. voorkwamen, terwijl in den kuil met de kleine mazen een groot percentage kleine vischjes voorkwam. Uit deze resultaten, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten valt af te leiden, dat een net met groote mazen minder schade aanricht dan een met kleine mazen. Hieraan dient evenwel te worden toege voegd, aldus Dr. Ie Danois, dat deze uitslag niet verkregen werd op slijkgronden. Bij vis scherij, op lossen grond hoopt zich. vooral in in netten met nauwe mazen veel slijk en vuil in het net op. Ook hierdoor wordt veel kleine visch vernield. Het nut van het gebruik van groote mazen ter bescherming van den vischstand kan dan ook als bewezen worden beschouwd. Er bestaat, om het totale dichttrekken van de mazen van den kuil te voorkomen, een middel, dat volgens Dr. Ie Danois in Zweden en in Nederland in toepassing wordt gebracht Dit middel is als volgt: halverwege den kuil wordt tegenover de opening een gedeelte in- gebreid, dat uit stevige wijde metalen mazen bestaat, welke ook wanneer het net krachtig wordt voortgesleept, niet dichttrekken. Door deze mazen kunnen de kleine vischjes, die in den kuil terecht zijn gekomen, ontsnap pen. Deskundigen willen beweren, dat een derge lijk net niet sterk genoeg is en ook aan visch capaciteit verliest, maar dit werd nog niet bewezen. Dr. Ie Danois blijft dan ook overtuigd, dat het gebruik van grootere kuilmazen en het aanbrengen van een soort metalen rooster werk 'van groot "belang is, om de vernietiging van een groote massa kleine visch tegen te gaan. VEREENIGING VOOR HUISVROUWEN. Bovengenoemde vereeniging organiseert op 15 Febr. a.s. een middag te Santpoort, waarbij nieuwe conserveeringsmiddelen voor jam e.d. zullen gedemonstreerd worden. Op 6 Maart a.s. hoopt zij een tentoonstelling van door de leden vervaardige handwerken te houden. VISCHDIEFSTAL. Maandagmorgen is door de halpolitie naar het politiebureau een persoon overgebracht, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van visch. Proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt. DE VISCHAANVOER IN OSTENDE. Gedurende de week van 19 tot en met 25 Januari bedroeg de omzet aan de stedelijke vischmijn te Ostende 909.000 fr. Voor den eersten keer sedert vele maanden is het om zetcijfer tot beneden het millioen gedaald. De aanvoer van ijle haring 'bedroeg c.a. 215000 Kilogram. Eenige stoomtrawlers konden door de hooge vlschprijzen mooie besommingen ma ken, De O 158 kwam na een reis'van 17 da gen van het Noorden binnen en besomde 68000 fr., de O 98 besomde eveneens na een reis van 17 dagen 75000 fr. De motortrawler ,Q 339 kwam na een reis van 16 dagen naar de Moray Firth binnen met 55000 fr., de O 296 had in het Kanaal van Bristol gevischt en besomde na een reis van 14 dagen 57000 fr. De visscherij had met veel stormweer te kampen, waardoor de vangsten klein waren. VEREENIGING „WEES EEN ZEGEN". De vereeniging „Wees een zegen" houdt a.s. Woensdagavond in het kerkgebouw Wil- lebrordstraat een bijzondere samenkomst, waar besproken zal worden het onderwerp: „Het dreigend gevaar". SANTPOORT TURNEN Onder leiding van den heer G. Hop, hield de turnvereeniging „Santpoort" ((T. V, S.J haar jaarvergadering. Uit h&t uitgebreide jaarverslag van den secretaris, den heer Volmer, stippen we aan, dat het aantal adspiranten met 4 vooruitging (van 55 op 59), het aantal leden even terug liep (van 36 op 35) en het aantal ondersteu nende leden eveneens (van 27 op 26). Gememoreerd werd voorts het aftreden van de bestuursleden Mevr. Keizer en Mej. Vegersteen, wegens gezondheidsredenen, het houden van een dual-meet op athletiek-ge- bied tegen S. S. Ma, de jaarlijksche feest avond en zaaluitvoering, het benoemen tot eere-lid van den heer Van den Eyckhoff Sr. en de prettige samenwerking met den leider, den heer Marsman. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Tabèrnal en Volmer herkozen. In de vacature Mej. Veegesteen werd gekozen Mevr. v. d. Eyckhoff. Tot afgevaardigden naar de Bondsvergade ring werd de heeren G. Hop en A. W. Volmer benoemd. Voorts reikte de voorzitter met eenige toe passelijke woorden de diploma's, behaald op de wedstrijden van den K. T. K, en in de on derlinge wedstrijden uit. Een voorstel tot herziening van het hulsh. reglement en de statuten werd aangenomen. TOONEEL. In „Zomerlust" gaf de tooneelvereeniging „Kunst zij ons Streven", regisseur de heer J. van Baar, een opvoering van „Op Af betaling", succescomedie in 3 bedrijven en 1 'tusschenspel, door Jac. Ballings. it Was jammer, dat de zal niet geheel gevuld was, want èn stuk èn spelers had den dit ongetwijfeld verdiend. Wat het stuk.betreft: Het bevat tal van aardige gedeelten, de spanning blijfter tot het einde in, van banaliteit is niets te be merken en het bevat zelfs nog een moraal. Want in „Op Afbetaling" wordt duidelijk aangetnoo in wat vor moelijkheden men schen komen die hun huis „cp afbetaling,, installeeren. Deze huisboedel is echter niet het eenige wat op afbetaling gekocht wordt. Ook ten opzichte van de aardige dochter des huizes dreigt het zoo te gaan. Haar broer, een bankemployé, heeft n.l. een aanzienlijk be drag verduisterd. Dit is aangezuiverd door zijn chef onder voorwarde, dat hij zal be werken, dat z'ln zuster genegenheid voor hem Symae zal opvatten. Bijna is deze opzet gelukt, zal Paulientje (mej. Zwanenburg) har Johan (de heer Steenmeyer) laten loopen ter wille van de eer der familie, als oom Nicephorus, (de heer Van Baar) als reddenden engel op treedt. Hij brengt Paulientjes verkwistende moeder (mevr. VrijhoefZwanenburg) tot een heel ander inzicht,, zet den zoon-ver- duisteraar (de heer Van der Kolk) geducht op zijn nummer, „poeiert" den heer Symac handig af en bezorgt Johan een mooie be trekking, zoodat hij met Pauwlientje trouwen kon. Die Oom Nicephorus was „een man uit honderd", aldus de rol-verdeeling. Nu, al was dit niet vermeld geworden, dan had het keurige, welverzorgde spel van den heer Van Baar ons dit wel aangetoond. De heer Van Baar was vor deze rol In derdaad „the right man on te right place". Zijn tocsneel-routane, zijn goederolkennis, zijn juist aanvoelen van zijn rol, dat alles maakte, dat hij een vertolking gaf; die geen dilettant hem gemakkelijk zal verbeteren. Vooral in het 4de bedrijf heben we zijn spel bewonderd. Na hem noemen wij mevr. Vrijhoef als de vrouw, die alles op afbetaling kocht, Zij was, wat ze hoorde te zijn:' Een echter „Kenau", die het heele huisgezin naar haar hand zette. Haar echtgenoot de heerGomes toonde zich daarentegen een „Joris Goed- bloed". Ten opzichte van hun grooten zoon en dochter hadden beiden echter er wel wat ouder kunnen uitzien, een opmerking die ook het echtpaar Hammei de heer Vrij hoef en mej. Meesters ten opzichte van hun zoon Johan geldt. De rol van Paulientje vps bij mej. Zwa nenburg in goede handen. Alleen deed het even eigenaardig aan, dat toen mijnheer Symac voor het eerst op bezoek kwam, zij eerst de kamer binnentrad en den. chef van har broer achter zich aan liet komen. De heer Van der Kolk speelde den ver wenden en op den slechten weg zijnden zoon des huizes, lang niet onverdienstelijk. Alleen zagen we in zijn persoon nu heele maal geen toekomstig en rentmeester van. een baron. Tenslotte valt van den heer Van Kuyeren als bankemployé veel goeds te zeggen. Ver gissen wij ons echter niet, dan had hij aan zijn rechterringvinger een trouwring. En die hoort toch niet bij een vrijgezel, die naar de hand van een meisje dingt,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1