STAATSGEHEIMEN. Voorjaar in de kamer. IJMUIDER COURANT DINSDAG 30 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK VAN ONZE HOOFDSTRAAT. hoe de stedenbouwkundige haar ziet. De hoofdstraat van Beverwijk, de Bree straat is vele malen een unicum in den lande genoemd. Zij draagt dan ook inderdaad een zeer gecompliceerd karakter. Zij is niet alleen het brandpunt van het Beverwijksche leven met haar openbare gebouwen en veilingen, zij is ook van ouds de winkelstraat en een onderdeel (tot nog toe tenminste' van den hoofdverkeersweg naar Alkmaar. En in den zomerdag gelijkt zij met haar, helaas ten doode gedoemde, boomenrijen een breede laan. Een stedebouwkundige van naam, onze vroegere plaatsgenoot de heer J. M. de Cas- seres, beschreef onze Breestraat in het „Ge denkboek van Beverwijk" als volgt: Te oordeelen naar de kaart van Jacob van Deventer, zoo zegt hij, schijnen de schoone gebogen straatwanden welke de Breestraat van dezen tijd karakteriseeren niet in zoo sterke mate te hebben bestaan; op de andere oude kaarten zijn ook deze echter duidelijk te zien. Omtrent de belangrijkheid van de Breestraat in vroeger eeuwen zegt een oude beschrijving.' „Het voornaamste en aanzien lijkste van de Beverwijk bestaat in een ruime straat, de Breedestraat genaamd, die met een dubbele rij schoone lindeboomen beplant is". De hoofdstraat van Beverwijk heeft een leng te- en breedteprofiel, dat slechts door weinig straten van kleine steden wordt geëvenaard. De flauw gebogen straatwanden, die in juiste verhouding tot de breedte der straat staan, geven haar het aantrekkelijke aanzien, dat ondanks volkomen veranderde bebouwing, tot op onzen tijd bewaard is gebleven. De continuïteit, die wij bemerkten in het zakelijke leven der stad, geldt evenzeer voor het stadsplan, en al is het zeer onwaarschijn lijk dat Beverwijk volgens een vooraf opge steld project is gebouwd, zoo bezit deze plaats toch een grondplan, dat veel verdienstelijks heeft. Het stratennet van Beverwijk bewijst, dat de middeleeuwsche stad niet altijd die kron kelige straten en onregelmatige plein vormen vertoont, als men pleegt te denken. De oor zaak van het fraaie stratenplan is zeker niet in de laatste plaats, dat Beverwijk niet ge durende vele eeuwen ommuurd is geweest en daardoor niet gedwongen was zich in het enge keurslijf der vestingwallen te wringen. Het vertoont dan ook meer overeenkomst met de oude platteland-steden van Engeland, dan met de zustersteden van Holland. twist. Twee juffrouwen, J. H. P. en H. Z., kregen zoo'n hoogloopend verschil van meening, dat zij elkander in de haren vlogen. De eerstge noemde was in dit geval blijkbaar de vrouw, die de klappen kreeg, want zij deed aangifte bij de politie wegens mishandeling. goedkeuring uitbreidingsplan. Bij het gemeentebestuur is bericht van goedkeuring van het uitbreidingsplan voor de gronden, gelegen tussehen de Baanstraat, Patersweg, Koningstraat en Jan Alsweg. collecte voor dé armen. De collecte Zondag 1.1. in de beide Parochie kerken alhier, gehouden ten bate der armen, brachten resp. op: in de Parochiekerk „St. Agatha" f 500; in de Parochiekerk O. L. Vr. van Goeden Raad f 358. om het kampioenschap In de wedstrijden om liet kampioenschap biljarten tweede klas van Haarlem en om streken heeft onze plaatsgenoot de heer Th. van Noort, lid van ,,'t Blauwe Krijtje" alhier zich in den eindstrijd weten te plaatsen. De finales worden van Dinsdag 30 Jan. t. m. Zondag 4 Febr. in de „Korenbeurs" te Haar lem gespeeld. De heer Th. van Noort ont moet in den eindstrijd achtereenvolgens A. Baart, c. v. d. Hoek, c. v. d. Berg, M. Meeu wenoord, D. J. Steffers, A. Tabbers en P. Huiboom. EERSTE LUSTRUM VAN ,,'T BLAUWE KRIJTJE". Ter gelegenheid van het vijfjarig-bestaan heeft de plaatselijke biljartclub ,,'t Blauwe Krijtje" jubileumwedstrijden uitgeschreven. Zij zullen Woensdagavond in Hotel „Oud Meerenstein" een aanvang nemen. Aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door de bil jartverenigingen „No. 1" uit IJmuiden, „Roo- zendaal" uit Overveen en ,,'t Blauwe Krijtje" alhier. r.-k. coöp. tuindersv. kennemerland. 29 Januari 1934. Boerekool per kist 1025 Andijvie pr kist 90f 1.65 Breekpeen per kist 40-60 Spruiten per K.G. 826 Witlof per K.G. 16—25 Wortelen per K.G. 34 Uien per K.G. 2 1/2—3 Bieten per K.G. 2—2 1/2 Prei per bos 2 1/210 FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 6) „U begrijpt", zei hij, „dat ik in deze niet *rij ben om te handelen, zooals ik zelf wil. Wanneer groote politieke belangen op het spel staan, dan sparen onze superieuren nie mand of niets bij hun pogingen om degene te ontdekken, die den diefstal heeft gepleegd, nf wat ook mogelijk, ofschoon niet heel waarschijnlijk is het document toevallig verloren heeft, zoodat een. oningewijde het kan vinden". Miss Colvin kon haar nieuwsgierigheid weer niet bedwingen. „Maar waarover gaat het eigenlijk?" vroeg zij. den mageren hals gretig uitgerekt. Darden maakte een afwerend gebaar. „Daarover mag ik mij niet uitlaten. Ik kan alleen zeggen, dat een buitenlandsche ïegeering in de zaak betrokken is, en dat de tegenstanders van de regeering er enorm van marktkooplieden vereeniging „handelsbelangen" De Koopliedenvereeniging „Handelsbelan gen" heeft haar leden opgeroepen voor een vergadering, welke op Donderdag 15 Febr. in café „De Groentenbeurs" zal worden ge houden. Voor deze bijeenkomst zijn twee sprekers uitgenoodigd, namelijk de heeren J. Reit-sma van Rotterdam, secretaris van den Ned. Bond van Kleinhandelaren en J. Barends, voorzit ter van de afd. Amsterdam van denzelfden Bond arbeiders-tooneelfonds Voor de derde tooneelvoorstelling voor de leden van het Arbeiders-tooneelfonds is de keuze gevallen op „Moeder" van Maxim Gorki. Deze voorstelling zal op 14 Maart worden gegeven door het gezelschap „De Jonge Spe lers" HET JUBILEUM VAN DEN VOLKSBOND. Zondagmorgen werd de retraite voor de R.K. Werkloozen, welke door het bestuur van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond was georganiseerd in verband met het 30-jarig bestaan, besloten met een ge meenschappelijk ontbijt in de St. Jozefzaal, dat na de kerkelijke plechtigheden werd ge houden. Des namiddags hield het afdelingsbestuur receptie in een der bovenzalen van het K.S.A.- gebouw. Vele besturen van R.K. Vak- en Standsorganisaties hebben van deze gelegen heid gebruik gemaakt, om de jubileerende af deeling geluk te wenschen. Ook Deken J. M. Lucassen behoorde tot de velen, die hun ge- lukwenschen kwamen aanbieden. De Deken heeft dit in een hartelijke toespraak gedaan, waarbij hij de belangrijke taak van de R.K. Standorganisatie nog eens in het licht stelde. De Voorzitter van den Volksbond heeft de sprekers beantwoord en hun dank gezegd voor de vele góede wenschen. Donderdagavond volgt in het K.S.A.-gebouw een herhaling van den ook in de vorige week gehouden feestavond, thans voor het tweede gedeelte van de leden met hun dames. Het programma is gelijkluidend aan dat van den vorigen avond. De R.K. Mondorgelclub zal onder leiding van den heer Tervoort, eveneens weer van de partij zijn. Op Zondag 4 Febr. a.s. wordt de lustrumvie ring besloten met een z.g.n. Socialen Zondag. Na de Hoogmis wordt in de St. Jozef zaal een korte vergadering gehouden, waarin de Bonds- secretaris, de heer A. J. M. Angenent als spre ker zal optreden. Kerkelijk wordt het feest Zondagavond gesloten met een plechtig Lof in de parochiekerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad. Tijdens deze godsdienstoefening zal de geestelijke adviseur der jubileerende afdeeling, Rector Th. Boonekamp de predikatie houden. SNIJBLOEMENVEILING. Copland 19—36, Pitt 33—48, Pierson 24—33, Victor d'Olivier 28—39, Bart 42—63, Sanders 3849, La Reine 1523, King of the Leg 1824, Fred Moore 16—25, Ariadné 1726, Prospertie 16—28, Prins of Oostenrijk 18—29, Gele Prins 2333, Due de Berlin 12—19, Bril- landt Star 1421, Ibis 21—33, Progession 19— 28, Cour Codor 3148, Flamingo 19— 2, Herm Schegel 16—23, Diasme 19—28, Witte Valk 1624, Generaal de Wett 2129, Mendel Tul len 21—38, Albino 58—85, Sir Watkin 18—17, aurens Koster 1526, Gulden Spur 2129. Rozen: Briarcliff 60145, Noach 70155. Crocus per 25 stuks Geel 20—33, Blauw 24—48, Wit 2142, Blauwe druifjes 28—34, Theresia 1829, Callas 1624, Plumosa 827, Srengerie 629, Mimosa per mand 230350. HEEMSKERK AUTO-ONGEVAL. Maandagmiddag half vijf liepen eenige schoolkinderen te spelen in de G. van Assen- delfstraat te Heemskerk. Het 7-jarig dochter tje van A. de Munk stak plotseling den weg zouden profiteeren, wanneer in het huidige stadium der onderhandelingen die vertrou welijke mededeelingen in hun handen zou vallen. Verder dat de persoon, die het document gestolen heeft wanneer er inderdaad van diefstal sprake is een groot bedrag zou kunnen vragen voor het stuk of voor mede deelingen omtrent den inhoud. En het is u beiden natuurlijk bekend, dames, dat Senator Buckner een week geleden een avond hier is geweest en toen een document in zijn zak had, dat die vertrouwelijke berichten bevatte. Hij zei gisteren dat hij U dit zou vertellen. Dat heeft hij toch zeker gedaan? Het docu ment zat in zijn overjas misschien wilt u zoo goed zijn even te laten zien, waar zijn jas hing, toen hij zich met u hier in de huis kamer bevond, juffrouw Haskell?" Mary had zich onmiddelijk bereid verklaard aan dat verzoek te voldoen. Ze nam den detective mee naar den hall en wees hem de kapstok dicht bij den ingang. „Dank u", klonk het vriendelijk. „Terwijl hij bij u was, kon dus noch hij, noch u een oog op de jas houden?" „Neen". „En was er verder nog iemand op de flat?" Lizzy, ons dienstmeisje is, nadat de Sena tor kwam, nog in de keuken geweest. Ik ge loof, dat ze om half negen wegging. De flat heeft aan den achterkant een ingang voor het personeel dus zij is waarschijnlijk niet over, toen juist een auto naderde. De chauf feur remde direct en stond dadelijk stil. Het meisje was met haar hoofd tegen het spat bord terecht gekomen. Hevig bloedende werd zij bij den heer P. Baltus binnengebracht. Dr. IJpma was spoedig ter plaatse. Het bleek, dat het meisje een wond aan haar hoofd en eenige schrammen had opgeloopen. Na verbonden te zijn heeft de chauffeur het meisje naar haar ouders gebracht. De chauffeur heeft geen schuld. voetbaluitslagen Onze Gezellen IA. D. O. I 61 A. D. O. 2—V. V. E. 2 3—3 A. D. O. 4—V. V. O. 4 5—0 neutrale boeren- en tuinders - bond. De afdeeling Heemskerk van bovengenoem- den bond kwam Maandagavond, in café „Flora" te Heemskerk bijeen voor haar jaar vergadering. Voorzitter was de heer Muyen. Hij deelde mede, dat het bestuur met het bestuur van de organisatie in Beverwijk een bespreking gehad heeft over aankoop van mest. Deze bespreking is van dien aard ge weest dat een regeling wel tot stand zal ko men. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het vleesch van de regeering ook aan tuinders verstrekt zal worden; dit is tot volle tevre denheid geregeld. Het bestuur heeft een brief ontvangen van de V.V.V. om deel te nemen aan de feesten ter gelegenheid van. de openstelling van Mar- quette en Assemburg. Het bestuur is van meening, dat dit ver zoek moet worden ingewilligd, wat door de vergadering werd goed gevonden. De secretaris, de heer C. v. d. Outenaar, bracht zijn jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat- het bestuur stappen heeft gedaan bij het hoofdbestuur om te verkrijgen, dat een Staatshypotheek in het leven wordt geroepen. De voornaamste wensch was samenvloeiing met Zuid-Holland. Hiertoe zal wel worden overgegaan. De voorzitter bracht dank aan den secre taris voor zijn keurig jaarverslag. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten bedroegen f 209.48, de uitgaven f 188.25, alzoo een batig saldo van f 21.23. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren G. Schoekings en J. Ineke met groote meer derheid van stemmen herkozen. Aan de orde kwam een circulaire van het hoofdbestuur betreffende de bondsjaarverga- dering. De begrooting van het hoofdbestuur wees in ontvangst en uitgaaf aan een bedrag van f 3090. Na een paar opmerkingen werd deze door de vergadering goedgekeurd. De heer R. Huisman vroeg, hoe het staat met den minimumprijs voor de groenten. Een circulaire werd voorgelezen waaruit bleek, dat er onder handelingen gevoerd worden om de minimumprijzen vast te stellen. Ge hoopt wordt, dat de arbeid voor de tuinders loonend zal worden. De heer Groot uit Beverwijk van den l.t.b. heeft öok al stappen gedaan bij de veilingen in den omtrek, om alles in goede banen te leiden. Hierover werd nog al lang gediscus sieerd. Het resultaat van -deze bespreking zal aan het hoofdbestuur bekend gemaakt wor den. De afdeeling Heemskerk zal er met klem op aandringen, dat het hoofdbestuur stappen zal doen om den minimum prijs voor de groenten vast te stellen, ten einde een loo- nenden arbeid te' krijgen. Vervolgens werd 'op voorstel van den heer Boogaard besloten, bij het hoofdbestuur een voorstel aanhangig te maken om te verkrij gen, dat geen omzetbelasting van klein fruit geheven wordt. Na een korte rondvraag werd de vergade ring gesloten. st. deus dedit. Maandag 5 Februari 's avonds 7 uur houdt bovengenoemde vereeniging haar jaarver gadering in het R.-K. Vereenigingsgebouw. hier langs gekomen". „Hebt u in de hall ook niets gehoord?" „Neen"» Ze gingen terug naar de huiskamer, waar miss Colvin achtergebleven was. „U was den bewusten avond niet thuis nietwaar?" richtte Darden zich tot haar. „Ik kwam pas om elf uur terug", ant woordde zij. ,,'s Zondagsavonds ga ik altijd naar het Beith-theater. Ik kwam juist thuis toen de Senator afscheid nam". „Hebt u nog met hem gesproken?" „Ja, hij kwam de hall in toen ik naar mijn kamer wilde gaan". „En hebt u geen papier in de overjas van den Senator zien zitten?" Miss Colvin wierp het hoofd in den nek. „Neemt u mij niet kwalijk", haastte Mr. Darden zich te zeggen. „Ik dacht alleen aan de mogelijkheid, dat de rand of een hoekje van een papier uit een der zakken van de overjas te voorschijn kwam". „Ik heb de heele overjas niet gezien", luidde het scherpe bescheid. „Goed. En mag ik nu even naar de keuken gaan, Miss Maskell en natuurlijk alleen maar voor den vorm, het dienstmeisje een paar vragen stellen?" Zij bracht hem door de eetkamer en opende de deur naar de provisiekamer. „Hier langs, Mr.Darden". Hij bedankte haar en verdween. Hoewel hij het door woord noch gebaar te kernen had r.k. volksbond. Dinsdag 6 Januari houdt deze bond haar jaarvergadering in het R.-K. Vereenigings gebouw, 's avonds 7 uur. r.-k. fabrieksarbeidersbond. De jaarvergadering van den R.-K. Fabrieks arbeidersbond St. Willibrordus vindt plaats op Donderdag 8 Februari a.s. 's avonds half 7 in het R.-K. Vereenigingsgebouw. loop der bevolking 1933. Bevolking op 31 December 1932: 2327 man nen, 2246 vrouwen. Beiden 4573. Vermeerdering door geboorten 63 mannen, 65 vrouwen; vestiging: 55 mannen, 83 vrou wen. Totaal 266. Vermindering door: sterfte: 13 mannen, 18 vrouwen: vertrek: 111 mannen, 123 vrouwen. Totaal 265 Bevolking op 31 December 1933: 2321 man nen, 2253 vrouwen, totaal 4574. Aantal huwelijken: 16. In 1931 en 1932 bedroeg de vermeerdering van het aantal inwoners respectievelijk 56 en 50, terwijl het aantal huwelijken respectievelijk 24 en 22 bedroeg. UIT DE PERS CORPORATIEVE STAAT. Volgens het oordeel van prof. mr. A. C. Jo- sephus Jitta, verliest de corporatieve staat veel van zijn aantrekkelijkheid, wanneer men er zich duidelijk rekenschap van geeft, dat hij onvermijdelijk moet ontaarden in een dic tatuur. In een artikel in de Groene Amster dammer licht prof. Josephus Jitta dit nader toe. De schrijver wil onderscheid maken tus sehen de corporatieve staatsgedachte in en- geren zin en dezelfde gedachte in ruimeren zin. „De engere corporatieve staatsgedachte wordt verwezenlijkt, wanneer de overheid en de wetgever èn bij de voorbereiding èn bij de uitvoering van de maatregelen, die worden getroffen, aan de corporaties van belangheb benden een zekere functie toekennen. Bij de voorbereiding zal die functie wel niet anders kunnen zijn dan adviseerend." „Er is sprake van de corporatieve staats gedachte in ruimeren, in den eigenlijken zin van het woord, wanneer men den staat bouwt op de corporaties, wanneer de richting van het te volgen staatkundig beleid wordt aangegeven door een vertegenwoordigend college, waarin de bevolking ingedeeld naar haar belangen of haar beroepen vertegen woordigd. is." Toepassing van de corporatieve staatsge dachte verdient volgens den schrijver aanbe veling maar tegen toepassing van de corpora tieve staatsgedachte in den ruimeren zin be staan z.i. groote bezwaren, want hoe wan men uit de reeks van georganiseerde speciale belan gen het algemeen belang afleiden. Dit is volgens prof. Jitta nergens noch in theorie, noch in practijk opgelost. „De handels attaché bij het Italiaansche ge zantschap te 's-Gravenhage heeft.onlangs in een uitnemende rede den Italiaanschen cor- poratieven staat geschetst. Hij gaf onmid dellijk toe, dat de opbouw nog niet voltooid is. Men stelde den inleider de vraag: hoe spreekt de corporatieve raad in Italië, zich uit over de handelspolitiek? Het antwoord luidde ongeveer als volgt: Gedurende drie dagen heeft men onlangs in dien corporatieven raad over de handelspo litiek gediscussieerd. Elk van de verschillende groepen der bevolking, ingedeeld naar haar belangen, bepleitte daar haar wenschen. Die wenschen liepen zeer ver uiteen. Tenslotte nam Mussolini het woord. Hij stelde een nieuw tarief voor en dat werd met algemeene stemmen aangenomen. Het klinkt prachtig, maar ik weiger te gelooven, dat men inderdaad tot overeen stemming was gekomen. Ten slotte heeft de regeering krachtens haar autoritair karakter haar meening aan de belanghebbenden op gelegd. Men kon niet anders doen dan berus ten. Die methode is in een corporatieven staat onvermijdelijk. Het kenmerkende verschil tussehen een democratischen staat en een cor poratieven staat is, dat in de eers.te de be volking wordt ingedeeld naar beginselen, in de tweede naar belangen. Iedere wetgever en iedere magistraat moet zich zoo goed mogelijk op de hoogte stellen van de verschillende belangen van de groepen der bevolking die geregeerd moeten worden. Maar de eindbeslissing, het algemeen belang, moet ten slotte worden gevonden aan de hand van algemeene, politieke beginselen. Corporaties, hoe en in welke mate dan ook gevormd en georganiseerd, kunnen slechts de belangen van haar leden vertolken. Voor de vertolking van de beginselen dienen de poli tieke partijen. Het kan zijn, dat de bestaande politieke partijen niet deugen, dat zij zich laten lei den door verkeerde beginselen. Dan moet men nieuwe partijen oprichten, of nog beter, de be staande partijen reorganiseeren. Er zijn er eerder te veel dan te weinig. Maar de methode van den corporatieven staat, om de bestaande politieke partijen en het bestaande parlement te vervangen door gegeven, begreep zij, dat hij bij zijn ondervra ging van Lizzy geen toehoorders wenschte. Hij was een man van ongewone capaciteiten, maar zijn optreden kenmerkte zich steeds door beleefdheid en eenvoud en bescheidenheid Maar de geweldige kracht van zijn persoon lijkheid konden zijn melancholieke oogen niet verhullen. Nu, terwijl ze daar zat, haar kin in de hand en vermoeid leunend tegen het telefoon tafeltje, versterkte het besef van Darden's bekwaamheden haar gevoel van hulpeloos heid nog, ze was hang. Als Edward Revis door de regeering van de Vereenigde Staten als zoo gevaarlijk werd beschouwd, dat iemand als Georg Darden op hem werd afgestuurd, hoe kon zij dan hopen, het met hem klaar te spelen? Ze perste haar lippen op elkaar om 'n gekreun te onderdrukken. Een gewaar wording dat het ongeluk haar achtervolgde, maakte zich van haar meester. Dat Grimes vanavond verhindering had, was wel het ergste wat haar kon overkomen. Zij keek op de klok pas half zes! Vijf lange uren zou zij gepijnigd worden door de vraag wat zij moest doen: aan Revis' verlangen om hem om elf uur te bezoeken, gevolg geven of niet. Als zij hem weerstond, als ze niet ging zou hij zijn bedreigingen uitvoeren en haar geheim aan Grimes vertellen. En wat dan? Wat zou er gebeuren als zij zelf Grimes in lichtte, zooals Tom Malloy haar aangeraden had? Waarom had zij niet meer tijd om over corporaties en een corporatieven raad voert onvermijdelijk tot een dictatuur. Een dicta tuur, waarin een autoritaire regeering, geleid door één man, het algemeen belang bepaalt." NIEUWS UIT INDIE. VECHTPARTIJ AAN DE BOVEN-DIGOEL. een doode, een zwaar gewonde. De Java-Bode verneemt uit Nieuw-Guinea inzake een vechtpartij, welke onlangs in het kamp der „onverzoenlijken" heeft plaats ge had dat twee geïnterneerden 's morgens met parangs gewapend een .bezoek brachten aan de woning van zekeren Dvpo een bijzonder ge vaarlijk communist, die ervan verdacht werd in den vooraf gaanden-mchfc de woning van een der twee bezoekers <Machmoed en Sjoerwirdjo) in brand te hebbcngestoken.Dipo wachtte de komst dier twee met vie' - kornui ten af. Bij de ontmoeting werden alle zeven betrokkenen gewond. Sj-oerwirdjo kon. ern stig toegetakeld, den Benteng bereiken. Mach- moed werd tijdens den terugtocht op beest achtige wijze afgeslacht en verminkt. Alle vijf de „verdedigers" werden gearresteerd. Het wórdt nu voorjaar, onmiskenbaar, al leen moeten we 't nu nog- niet in den tuin zoeken, maar binnen in- de vensterbank! Wat we dit najaar in September, Ortober opzetten voor kamercultuur, kan nu ten deele in bloei zijn. De Aaronskelk (Richardia afri- cana) zal, als we den knol voor het eerste jaar hebben, nog niet kunnen bloeien, maar wel al een flinke spruit gemaakt' hebben. De knollen die den zomer buiten hebben door gebracht en met loof en al dit najaar zijn binnengehaald, vormen in dm dagen de eer ste knoppen; oppassen voor tocht en veel water geven is nu de boodschap. De Kerkle- lie (Lil, candidum) vordert ook flink; toch laat de bloei nog een paar maanden op zich wachten, wat maar goed ook is, want anders hadden we na April niets bloeiends meer binnen! Iris reticulata kan-, ais we den pot met knolletjes buiten hebben ingegraven, nog niet bloeien, maar wie ze in den kelder of een donkere, koele kast hield zal de bloem knoppen al voelen zittep, JJn de Hyacinthen? de kleine witte Romeinsche Hyacinthjes zijn al bijna weer afgeloopen; dat hangt ervan af. wanneer we ze hebben opgezet. De tros sen zijn los, veel losser dan van de gewone soorten. Daardoor maakt zoo'n bakje een alleraardigsten indruk; afgesiteden blijven de bloemen lang goed en de geur is niet zwaar en hinderlijk, maar heèl licht en fijn. De andere Hyacinthen komen nu ook lang zamerhand in bloei; daar is het prachtige blauw van Dr. Lieber, stevige, massieve tros sen die van boven zuiver rond zijn en daar door niet zoo'n plompen indruk maken als sommige andere soorten, die een afgeplatte tros hebben; daar is het intens warme kar mijnrood van Tubergen's Scarlet; de zon speelt in dat heerlijke rood en dat sterke blauw door de langzaam ontdooiende ven sters! Daarnaast hebben we het geel en het wit van de Fransche Trasnarcisjes Grand Soleil d'Or en Paperwhite, tenminste wanneer we die niet te vroeg- hebben opgezet! Die vroege soorten bloeien zóó snel-, dat we vaak begin Januari ahveer naar de leege schalen zit- te te kijken, Wat een geluk, dat we dan voor de tweede maal een bezending bolletjes op grint kunnen uitzetten! Die bloeien dan nog veel spoediger dan de eerste afdeeling en het loof blijft ook een stuk lager; eind Januari of begin Februari hebben we dan weer zoo'n bak met mooie ranke Trosnarcissen. Tussehen) die uitbundige vaderlandsche kleuren rood- wit-blauw-warmgeel staan de Crocussen nog een beetje vreemd te kijken. Ze hebben knop pen gemaakt, maar gelukkig komen ze een beetje later na de anderen uit, wanneer de Hyacinthen weer aan 't verminderen gaan; dan volgt er mooi diepgeel' zuiver wit, paars, wit met paars geveerd, en de Blauwe Druif jes (Muscari), die nu gékke groenig-blauwe knotsjes vormen, zullen dan tot echte kobalt blauwe trosjes zijn uitgegroeid. Scilla's heb ben we dit najaar ook opgezet. De bakken staan in het volle nu, maar de knoppen zijn nog bleek-geel en allerwonderlijkst opgevou wen, zoodat het ieder jaar woei- een wonder schijnt, dat ze zichzelf kunnen ontwarren. De andere Narcissen, waarvan vooral de kleinbloemige soorten zoo mooi voor de ka mer zijn, staan nog rustig in het donker; die volgen pas, wanneer het' eerste voorjaarsgoed afgedaan heeft; ook Fritillaria (Kievietseitje) werkt nog in afzondering aan de vorming van haar wonderlijke gestreepte en geblokte klokjes. Veltheimia capensis prijkt met een kaars rechten bloemstengel waaraan een heerlijk mooi complex afhangende, buisvormige geel- roseachtige bloemen, en zoo zijn er nog wel meer kamerponten die het tijd- vinden, eens extra voor den dag te komen. Misschien is nooit de kamer zoo vol bloe men als in dezen tijd van het jaar; en al die bol- en knolgewassen zijn heusch geen arme verdwaalde stumperds, maar ze weten wel dat het langzaam-aan voorjaar wordt: de collega's in den tuin zullen over een maand of zoo wel volgen, wanneer de vorst voor bij is! l. S. de beste oplossing na te denken? Als zij nog maar één dag zou hebben, één enkelen dag! Op het moment dat Malloy wegging had haar besluit vastgestaan alles aan Grimes op te biechten, zoodra zich een gelegenheid voor deed. Maar vandaag, nu hij nog uit zijn even wicht was door de mogelijkheid dat de ver dwijning van het document hem en haar tot middelpunt van ongewenscht courantenge schrijf zou maken, moest ze er niet mee bij hem aankomen. In de stemming waarin hij verkeerde, zou hij het zeker niet begrij pen. Maar er was nog een tweede, troostrijke gedachte bij haar opgekomen: „Ik behoef niet te besluiten, of ik Revis zal bezoeken of niet. Grimes zal den heelen avond bij me zijn, tot na elven. Dat zal het mij onmogelijk maken te gaan". En nu, na het laatste telefoongesprek, was het met een verpletterenden schok tot haar doorgedrongen, dat zij, zonder hulp en alleen gelaten, vanavond toch nog naar een uit weg, naar redding moest zoeken. Ze was ziek naar lichaam en ziel. Als een venster even rammelde door den wind, schrok zij op, om dadelijk weer in een doffe wanhoop terug te zinken. Zij had een zonderling angstaan jagend onwezenlijk gevoel alsof haar spieren en zenuwen een plotselinge, afschuwelijke verandering ondergingen, alsof heel haar jonge levenskracht uit haar weggezogen werd. Hoe moest zij alleen die vreeselijken Wanneer de grond met een dikke laag sneeuw Toedekt is, wordt het voor het wild moeilijk om voedsel te vinden. Dan zorgen de jacht opzieners er echter voor, dat de herten en reeën op bepaalde plaatsen voedsel vinden, dat zij al spoedig regelmatig komen opzoeken.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5