ijmuider courant donderdag i februari 1934 tweede blad. STAATSGEHEIMEN. BEVERWIJK WIJZIGING IN DE BEGROOTING. nominale verlaging van posten. B. en W. hebben in de gemeentebegrooting, welke heden. Donderdag in de Raadsvergade ring wordt behandeld wijzigingen aange bracht Bij dit voorstel zijn B. en W. in het algemeen geleid door den gedachtengang, dat bedragen, welke eenige jaren geleden zijn vastgesteld door de waardevermeerdering van het geld inmiddels een reëele verhooging heb ben "ondergaan. Verlaging dezer bedragen met b.v. 5 pet. is derhalve niet aan te merken als een reëele, doch slechts als nominale ver laging. De voorgestelde verlagingen gelden slechts bescheiden bedragen. Zoo wordt de belooning van den aanplakker gehalveerd en te stellen op f 25, toeslagen op pensioenen worden met 5 pet. verlaagd. Zij betreffen o.a. het gasbedrijf. Verder wordt voorgesteld de kleedingtoe- la^e aan den Inspecteur van Politie met 5 pet te" verlagen. Deze was voorgesteld op f 150 Zooals men zich zal herinneren bestond in de vorige raadsvergadering een sterke stroo ming om deze toelage gelijk te stellen met die van de agenten, nl. f 100. Over een daartoe strekkend voorstel staakten "echter de stem men, zoodat hi de raadsvergadering van he den 'opnieuw moest worden gestemd. Het presentiegeld van de leden van den brandraad wordt verlaagd met f 20 en de be- looning van den bode met f 10. De betrekking van hooisteker zouden B. en W. met ingang van 1 April opgeheven wil len zien. Het toezicht op de hooiopslagplaat- sen zou aan Openbare Werken moeten wor den opgedragen. Erger is, dat het Witte Kruis het slachtof fer moet worden van de korting van 10 pet. door de Provincie toe te passen op de bijdra ge voor de tuberculose-bestrijding. B. en W. Willen dat op het Witte Kruis verhalen, door het uitgetrokken subsidie met een gelijk be drag te verlagen. Wij vermoeden, dat daarte gen stelling zal worden genomen. Enkele raadsleden zijn van meening, dat aan een bijdrage voor de zoo hooge noodzakelijke tu berculose-bestrijding wel in de allerlaatste plaats mag worden „geknabbeld". iDe bewoners van de perceelen Oosterwijk straat 3 en 15 zullen zeker met genoegen ver nemen, dat B. en W. hebben voorgesteld, de huren hunner woningen met 50 ets per week te verlagen. De voorgestelde manipulaties zullen tot ge volg hebben, dat de post onvoorzien met f 166,65 kan worden verhoogd. (Het is overigens B. en W. niet ontgaan, dat cok andere posten dan de bovengenoemde in üit verband nader dienen te worden bezien. Om verscheidene redenen kwam het B. en W. echter gewenscht voor hiermede te wachten rtot na de vaststelling der begrooting. OVERZICHT VAN DE GROENTENMARKT. de handel flauwer. M gaf 'dé afgeloopen week nu juist géén léden tot klagen, toch was oVer het algemeen het verloop van den handel iets flauwer en Scheen ook de stemming iets meer gedrukt te zijn. De goede prijzen van enkele producten waarvan wij in ons vorig overzicht' melding konden maken kwamen weer to.t staan en liepen weer in meer of mindere mate terug. Andijvie kon ondanks het feit, dat de aan voeren belangrijk minder waren de hooge topprijzen niet' handhaven. De noteeringen gaven nog wel reden tot tevredenheid. De or ij zen wisselden op de veiling van Maandag 29 Jan. van 90—2.— per kist. De spruitkoolhandel vertoonde veel onre gelmatigheden, waaraan de kwaliteiten niet vreemd waren. De vorst schijnt sommige partijen nog al te hebben beschadigd, zoodat in de aanvoeren nog al verschil bestaat. De prijzen schommelden dan ook in de afgeloo pen week van 825 ct'. per K.G, Roode en gele kool had 'n stuggen handel. Alleen voor een enkel partijtje Bloemendaalsche bestaat nog al kooplust. Deze soort heeft echter nog al van de vorst geleden, zoodat het aanbod goede kwaliteit al zeer beperkt is. Het aanbod van groene kool vermindert sterk, evenals de kwaliteit. Ofschoon nog een enkel partijtje met weinig gebreken aan een behoorlijken prijs kwam, stond echter het grootste gedeelte op zeer laag peil, varieerend van 2—5 et. per stuk. Boerekool noteerde naar soort van 1025 ct. pe kist. Witlof gaf weinig verschil zoowel in aan voer als in prijs. Ook deze wéék was het aan bod nog beperkt. De prijzen liepen van 20-28 ct. per K.G. Breekpeen was minder vlug te verkoopen, dan vorige week. De noteeringen liepen terug en bewogen zich naar soort van 4060 ct. per kist. Met prei liep het deze week minder vlot. Ofschoon nog niet direct van slechte prijzen gesproken kon worden, was toch een sterke inzinking merkbaar. De prijzen, die naar FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door thea bloemers (Nadruk verboden) 8) mjn aandacht keerde terug naar den on bekende, die nu de stoep weer was afge komen, twee zijn bespieders voorbijliep naar den kelderingang en zich ging bezighouden met het venster van het sousterrein, dat zich het dichtst bij de deur bevond. Het was Dar den niet mogelijk, hem voortdurend in het oog te houden. Door de in den feilen wind zich heen en weer bewegende takken, viel het licht van de lantaarn slechts met tus- schenpoozen op het huis, kleine grauwe plek ken werpend op 't donkere benedengedeelte, juist voldoende om den man nu en dan zicht baar te maken. Toen hij van het raam terugtrad, drukte elke lijn van zijn gestalte verwondering uit. De dectectieve maakt hierop de gevolgtrek king, dat de man het raam ongegrendeld had gevonden, welke vermoeden bevestigd werd, toen de indringer het nogmaals nader soort wisselden van 310 ct'., waren voor de goede soort niet hooger dan p. m. 67 ct. per bos. Voor selderie golden prijzen van 68 ct. en peterselie kwam voor sommige partijtjes tot 10 ct. per bos. Knollen werden naar soort be taald met 26 ct. per stuk. Als eerstelingen was in de afgeloopen week de eerste getrokken rabarber aan de veiling, waarvoor natuurlijk veel animo bestond. Het nieuwe product ging voor goede prijzen van de hand. PIROVANO. revue „o. bedoel je dat" Op Donderdag 8 Februari a.s. zal de N.V. Nationale Revue in het Luxor Theater te Beverwijk een voorstelling komen geven van de groote succesrevue „O.... bedoel je dat", waarin Lou Bandy de populaire revue-komiek in de groote steden reeds triomfen vierde. Deze revue is het derde product van de N.V. Nationale Revue te Amsterdam (1931: Hallo hierheen, 1932: 'n Geel bandje Meneer?) en steeds ging het met het succes van deze Hol- landsche Revues crescendo! De groote kracht van de populaire Revue komiek Lou Bandy, die als een komische wer velwind met zijn scènes en liedjes door de tempo-revue davert, is onweerstaanbaar. De groote finales, als Revueparade. Wereld stad Anno 2000, de groote creatie Mensch en Machine, de toreadors, planeten en sterren, het Goud aller landen, werden uitgevoerd door de Parijsohe huizen Pascaud en Max Weldy, cfëcors op eigen ateliers. Voor de show „De bruid door alle tijden" werden 70.000 spiegelfacetten gebruikt. Een speciale tech nische afdeeling verzorgt de ingewikkelde tooneel-machinaties. In 't kort bijeengevat: een groote Hollandsche Revue, de Nationale Revue: „O, bedoel je dat" met Lou Bandy. de saneering van irissen. Het comité ter voorbereiding van de saneering van Irissen, dat in den loop der vorige week een bespreking hield met de kweekers is na gepleegd overleg tot de overtuiging gekomen, dat de pogingen om tot saneering te komen niet verder moeten worden voortgezet. Het comité acht zich dan ook ontbonden. Het heeft als overweging laten gelden, de zeer uiteenloopende stroomingen ten aan zien van het principe en de wijze van sa- neeren, doch meende tevens een sterke tegenkanting ontdekt te hebben, vooral bij de kleinere kweekers, zoodat zeer bezwaar lijk een algemeen bevredigende oplossing zal kunnen worden gevonden. lezing over liturgie. Voor de leden van de plaatselijke af deeling van den R.K. Vrouwenbond zal pastoor W. Adrichem uit Den Haag, Maan dagavond in het K.S.A,-gebouw een lezing houden over de Liturgie. Deze avond vormt een onderdeel van het door de afdeeling vastgestelde wintel-programma. lezing vrijz. hervormden. De derde winterlezing, georganiseerd door de Vereeniging van Vrijzinnig Her- vomden zal op Donderdag 15 Februari a.s. iin het kerkgebouw aan de Noorderpark- laan worden gehouden. Spreker is Prof. Lindeboom uit Groningen over: „Humani- teitsgedachte". de cellist james zwart. Het programma voor de uitvoering van de Beverwijksche Harmoniekapel op. Dins dag 6 dezer vermeldt, ter afwisseling .van het door de kapel teverzorgen gedeelte het optreden van onzen vroegeren plaatsgenoot den heer James Zwart cellist. Ongetwijfeld zal dit de bezoekers van deze concerten veel genoegen doen, want reeds eerdér konden zij James Zwart iii zijn fraai cello-spel beluisteren. gemeentepersoneel moet hier wonen. B. en W. hebben den gemeenteraad voorgesteld het volgende besluit te nemen: Voor zoover noodig in afwijking van het geen in vroeger genomen besluiten is be paald, wordt voorgeschreven, dat het per soneel in dienst der gemeente verplicht is, in de gemeente te wonen, tenzij door Bur gemeester en Wethouders is bepaald dat het wonen buiten de gemeente uit hoofde van het dienstbelang gewenscht is. In bij zondere gevallen kunneh B. en W. van dit voorschrift ontheffing verleenen. In dat geval wordt de ontheffing tot wederop zegging of voor een bepaald tijdvak ver leend. tuberculosebestrijding en nazorg. Na de Dinsdagavond gehouden propaganda bijeenkomst, uitgaande van de „Nederland- sche vereeniging tot bevordering der belan gen van t.b.c. patiënten in Nederland" is een afdeeling Beverwijk van deze organisatie op gericht. In de eerste leden-vergadering van de jonge afdeeling werd het bestuur als volgt samengesteld: A l. van Groningen, voor zitter, M. Middelkoop, Wolff en Dekenstraat 33, secretaris, A. M. Derogee, 2e secretaris, mevr. wed. E. Uittenbroek, penningmeeste- resse en O. van Alphen propagandist. DE JAARLIJKSCHE UITVOE RINGEN VAN „TURNLUST". goede prestaties in alle groepen. De jaarlijksche uitvoeringen van „Turn- lust" plegen zich steeds in een zeer groote belangstelling te verheugen en ook deze eersteling in dit seizoen mocht zich weer in een groote aandacht verheugen. „Turn- lust" heeft Donderdagavond in het Kenne- mer Theater uitstekend werk geleverd en voor het publiek de mooie, gezonde turn- sport wel in al haar rijke schakeeringen ge demonstreerd. Er zat climax in deze uitvoe ring, waarvan bovendien verscheidene groe pen in zeer aantrekkelijken vorm werden opgediend. Met behoud van de oude gym nastiek, die zeer juist gezien om haar be- teekenis niet te versmaden is, was een ruime plaats ingeruimd aan de meer moderne wijze van turnen met haar grootere bewegings vrijheid en soepelen, natuurlijken aard. Daarvan waren reeds het optreden van de kleuterklasse onder mej. A. Tijm, de vrije oefeningen van de jongens en het werk aan de ringen van de meisjes de sprekende voor beelden. Aan de afwerking van het nieuwere zal „Turnlust" dunkt ons wel de noodige aan dacht schenken. Het knotszwaaien van de meisjes was in dit genre zeer goed, zij werkten met souplesse en goed rythmisch begrip. De nieuwe vorm bleek ook voor het publiek veel grootere attractie te vormen. Dat „Turnlust" in haar talrijke geledingen (de vereeniging groeit, naar de voorzitter mededeelde, ondanks de druk der tijden) zich ook in de oude gymnastiek goed thuis voelt bewees zij voor de zooveelste maal in het fraaie werk van de heeren aan de toestellen en in hun vrije oefeningen, goede leerstof, op bekwame wijze verwerkt. De halter-oefenïngen van de jongens vol deden eveneens heel goed. De heeren hebben voorts goed turnwerk- laten - zien op -. -de springtafel en in de wel zeer komische pantomine van de schoorsteenvegers aan het hoogrek. De dames, die in de eerste helft reeds aar dig klassikaal werk aan de brug hadden laten zien, sloten het programma met gracieuse vrije oefeningen, waarin weliswaar nog •enkele foutjes correctie behoeven, maar die over het algemeen een uitstekenden indruk vestigden. De costumeering was, zboals we dat bij „Turnlust" gewend zijn, prima ver zorgd. Vervolgens telde het programma niet min der, dan zeven intermezzi, origineel en succes vol door aankleeding en uitvoering. Wij noe men van dit zevental o.a. de jockeys, het werk van den heer C. G. Tabak, de wonder- poppen en de dansscène van de kabouters. Vier prachtige groepen, vol stijl en kleur droegen er niet weinig toe bij om deze turn- uitvoering te maken tot een „show", die een lust was voor het oog en die boeide door veelzijdigheid en welbegrepen ,,regie"-voe- ring. In den heer B. J. W. Wieland Los bezit de B.G.V. „Turnlust" een leider, die zijn ver eeniging met volle ambitie en met groote arbeidslust weet op te voeren tot een hoog peil. Het is een genot oip daarvan op de jaar lijksche uitvoeringen de vruchten te mogen aanschouwen. Een en ander verdient boo- gelijke waardeering. die de burgerij van Beverwijk en omgeving „Turnlust" zeker niet zal onthouden. Proficiat met zulke uitvoe ringen. De heer Erbrink nam na afloop de leiding over en met krachtige medewerking van Roe- mer's Orkest hield hij den groote schare jongelieden nog lang bijeen op een geani meerd bal r.k. middenstandsvereeniging „de hanze" In den Woensdagavond gehouden jaarver gadering van de plaatselijke afdeeling van de R.K. M d denst a nd s ver e e n ig i n g „De Hanze" werden de jaarverslagen uitgebracht waaruit o.m. bleek, d'at het ledental in het vorige jaar tot 104 was gestegen. De rekening en verantwoording sloot met een batig saldo van ruim f 14. De begrooting voor het jaar 1934 toonde een eindcijfer van f 937. Onder de uitgaven was een post gereser veerd van f 100, bestemd voor het fonds voor de viering van het zilveren jubileum. Van de „De Hanze" aandeelen werden uitgeloot de nummers 2, 10, 21, 33 en 85, Bij de bestuursverkiezing werd de heer N. J. Out als voorzitter herkozen. In de plaats van den heer A. Pinxter werd in het bestuur gekozen de heer J. Fijen. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over het buitengewone congres van de Ned. R.K- Middenstandsbond, dat op Dinsdag 6 Februari in Den Haag zal worden gehouden. Besloten werd met een zoo groot mogelijk ge tal leden aan dit congres deel te nemen. Van enkele leden-winkeliers was een schrijven ingekomen met het verzoek om in „De Hanze" een zelfstandige winkeliersgroep op te richten. Het, bestuur stond daar wel willend tegenover, hoewel het zich de moei lijkheid niet ontveinsde. De winkeliers zullen tot een vergadering worden opgeroepen om deze aangelegenheid afzonderlijk te bespre ken en zoo mogelijk een eigen bestuur te vor men, dat speciaal de reclame voor de winke liers zal moeten verzorgen. Bij de rondvraag werden ernstige klach ten geuit over de levering van allerlei arti kelen aan particulieren door de inkoopcom binatie van de Hoogovens. Weliswaar moest het recht van de personeelorganisaties om coöperatief in te koopen, worden erkend, maar men meende ernstig bezwaar te moeten maken, dat niet alleen de leden van het Hoog oven personeel, maar vele vrienden en ken nissen van deze wijze van inkoopen profitee- ren. Het bestuur deelde mede, voornemens te zijn. in samenwerking met andere midden standsorganisaties en winkeliersgroepen over deze aangelegenheid een onderhoud met de directie der Hoogovens aan te vragen, beverwijk—verkade. Deze wedstrijd is voor de Beverwijksche roodbroeken van veel belang. Met een over winning staat Beverwijk op het punt het kampioenschap te behalen. Daarvoor geldt echter als tweede voorwaarde, dat Zilver meeuwen in Amsterdam kans ziet om Fokke te kloppen, indien dit het geval is kan de kampioensvlag worden geheschen. Dan zal het feest zijn in het clubhuis van Beverwijk, want reeds bij voorbaat is een receptie van bestuur en spelers op Zondag avond vastgesteld. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 31 Jan. 1934. Andijvie per kist f 1,30. Rapen per zak f 0.85. Wortelen per K.G. 35 cent. Bieten per K.G. 3 cent. Schorseneeren per K.G. 47 cent. Aardappelen, klei per K.G. 57 cent. Idem zand per K.G. 7 cent. Spruitjes per K.G. 1218 cent. Boerenkool per bak 1620 cent. Roode kool per 100 f 3f 6. Savoije kool per 100 f 3f 7. Uien per kilo 24 cent. Prei per bos 410 cent. Sla per kistje 60 cent. Rabarber per 100 bos f 22. Pieterselie per bos 12 cent. Selderie per bos 16 cent. Appelen per kilo 1228 cent. Peren per kilo 14 cent. Brusselseh lof 2226 cent. de zaal van den heer L. Schipper, onder leiding van den heer C. Baltus. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat er een nadeelig saldo is van f 69.64. Saldo van 1932 f 312.11 zoodat de kas op 1 Januari 1934 f 242.47 bevatte. Op 1 Januari waren er 154 leden en 139 paarden en hitten. De leden hebben over 1933 per f 100 betaald f 2.90. Besloten werd aan den secretaris-penning meester een salaris van f 60 toe te kennen, wegens drukke werkzaamheden. De heer C. Baltus werd met bijna algemeene stemmen herkozen tot voorzitter. De heeren IJ. Schuyl en C. van Lieshout werden bij acclamatie herkozen. TRIDUUM. Woensdag 7 Februari wordt voor de leden van den R.K. Vrouwenbond een triduum ge houden. De oefeningen worden geleid door kapelaan Perquin, geestelijk-adviseur van den Vrouwenbond. Vrijdagavond wordt het tri duum gesloten in de kerk, waarna een feest avond in het R.K. Vereenigingsgebouw. PLAATSELIJK CRISISCOMITó. Binnenkort zal door het plaatselijk crisis- comité nieuwe kleeding voor daarvoor in aan merking komende gezinnen worden beschik baar gesteld. De uitreiking zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Gegadigden kunnen aanvragen hier voor uitsluitend schriftelijk richten tot bedoeld comité. In de laatste dagen zijii als gevolg van de nationaal socialistische actie op vele plaatsen in Oostenrijk leden van de Heimwehr als hulp politie aangesteld. Zij hehhen het recht ver dachte personen aan te houden en te jouïlleeren. HEEMSKERK tijdelijke gemeentebode aangesteld. In verband met de vervulling van militie plichten door den gemeentebode hebben B. en W. voor den tijd van tien maanden tot tijdelijk gemeentebode aangesteld den heer P. Koopman, alhier. ONDERLING PAARDEN- EN HITTENFONDS Woensdagavond hield het Onderling Paar den- en Hittenfonds zijn jaarvergadering in WIJK AAN ZEE EN DUIN het raadhuis jubileert. Op 25 Februari 1934 is het 25 jaar ge leden dat het Raadhuis v/éfd geopend door den toenmaligen burgemeester den heer H. H. Del Court van Krimpen. Wethouders waren: A. F. Bickhof en J. de Wildt. Raadsleden waren: P. v. d. Meij, A. ds Wit, p. v. d. Berg, S. van Son, C. Eijking, Secretaris was de heer H. Rathe, die thans burgemeester is. f gevonden voorwerpen. Een rijwielbelastingmerk. „arion". Voor 'n goed bezette zaal' gaf de muziek- vereenigina „Arion" haa'r uitvoering. Alvorens met de "erking van t programma te be ginnen, e!d de voorzitter de heer G. van Amersfcc een korte rede, waarin hij o.a. memoreerde de helaas bijxia, ongeneeslijke ziekte, de noodlijdendheid der vereeniging, welke ziekte, nu de gemeentelijke subsidie is vervallen, er niet beter op geworden is en bovendien allerminst geschikt is om op waar dige wijze 't 7e lustrum te herdenken (Arion bestaat 1 Oct. a.s. 35 jaar) 't Is het voorne men begin Augustus in 't Badhotel dit jubi leum te herdenken. Hierbij zal duo Hofman haar medewerking verleenen. Na een opwek king tot daadwerkelijken steun, was tbans de beurt aan 't corps, dat onder leiding van den dirigent den heer D. Schellevis andere klanken deed hooren. 't Programma werd op vlotte wijze afgewerkt, 't Publiek gaf door menig applaus te kennen, dat de muziek zoo wel als de humoristische voordrachten van den heer Spanjaard in den smaak vielen. Met 'n gezellig samenzijn werd besloten. DREIGEND CONFLICT IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. afwijzende houding tegenover werkgevers-voorstellen. AMSTERDAM, 31 Januari. Naar V.D. verneemt dreigt een ernstig conflict in de Kleedingindustrie uit te breken. De maatpa- troons wenschen in het ni'eilw te sluiten col lectief contract een loonsverlaging van 12 1/2 pet. vast te leggen, hetgeen door de mo derne bonden (Christelijke, Federatieve en Katholieke) wordt afgewezen. De werknemers zien geen aanleiding om het uurloon der kleermakers'beneden dat van de vakarbeiders te brengen. Een andere groep van werkgevers, die in het maat-annex confectiebedrijf, wenscht naast een verlaging van 5 cent- van het uur loon, een speciaal stukloon onder den naam „crisismaatloon" voor te stellen. Dit beteekent bij de tha,ns geldende stuk- loonen een verlaging van 25 pet. De bonden staan ook tegenover dit voorstel strikt afwij zend, vooral ook, omdat daarvan een daling van alle Iconen gevreesd -wordt; agenda te haarlem. Heden: DONDERDAG 1 FEBRUARI Stadsschouwburg: Balletavond van gezel schap Igoz Schwezoff, gast Nina Kisanova. 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Lezing van den heer P. Soer over zijn Indiëvluchten. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Chandu, de Ge heimzinnige" (De moordende straal). 8.15 u. Rembrandt Theater: „Warum hast du mich wach geküsst". Op het tooneel: Teuber's Marionetten 7 en 9 15 uur. Palace: „Gedrag onvoldoende". Op het tooneel: Carman, komische jongleur. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 2 FEBRUARI Gem. Concertzaal. Concert ten bate der H. O. V. 8.15 uur. Bioscopen, nieuw programma. de, het opduwde en over de lage ven sterbank stapte. Op het oogenblik, dat hij naar bmnen verdween, liep Darden naar voren om echter dadelijk weer stil te staan. De vrouw volgde hem. Zelfs zonder de voorzichtige, achterwaartsche beweging van zijn arm, om de hare even aan te raken, wist hij, dat zij daar weer bij zijn elleboog stond, zwijgend en vastbesloten. Ook wist hij, zoo zeker alsof ze het hem uitdrukkelijk had ge- gezegd, dat zij in ieder geval met hem mee zou gaan in dit huis en zich had voorgeno men vlak achter hem te blijven. Zijn vlug werkende geest kwam tot de slot som, dat hij zich hiertegen niet zou verzetten. Ten eerste was er geen tijd voor uiteenzet tingen en in de tweede plaats had zij hem in zekeren zin door haar stille, onzichtbare tegenwoordigheid overtuigd, dat zij goede gronden bezat voor haar medewerking bij dit avontuur en dat haar aanwezigheid hier geen nadeel voor hem zou beteekenen. Hij had vertrouwen in haar bekwaamheid voor de rol van „schaduw". Hij ging de treden naar het sous-terrein af om te voorkomen, dat zijn silhouet zich te vroeg zou afteekenen in de raamopening toen bleef hij nog even staan, totdat de man ver genoeg in huis zou zijn doorgedrongen. Het kostte niet veel moeite om over het kozijn te klauteren. Toen hij binnen was stond Darden stil in de hoop den. man te hooren. Op datzelfde moment voelde hij een lichte aanraking door de knie der vrouw. In het huis was het huilen van den wind tot een dof, ononderbroken suizen gedempt, dat zacht genoeg was om ook andere gelui den, zooals het kraken van een los paneel, het bijna geruischloos bewegen van een deur, verneembaar te doen zijn. Terwijl hij zijn gehoorzintuig tot het uiter ste inspande om vast te stellen, waar de man vóór hem zich bevond, hoorde hij voor het eerste een geluid van de vrouw haar adem siste tusschen haar lippen uit en haar tanden klapperden. Het klonk hem als een waar schuwing in de ooren en hij stelde zich de vraag, of zij tegen de eisclien, die deze lugubere onderneming aan haar geestes kracht stelde bestand zou zijn. Welke zeker heid had hij, dat de zenuwen haar niet de baas zouden worden, dat zij niet zou gaan 'schreeuwen of iets van dien aard? Als 'Hij hoorde het geluid van een voetstap, zacht, maar onmiskenbaar. De man was op geen tien pas afstand! Zijn begeleidster was nu weer meester van zichzelf, zij werd weer de zwij gende schaduw van straks. Opnieuw legde ze haar hand op zijn mouw en die hand was vast, beefde niet. Zij drukte in voorwaartsche beweging, als om hem te nopen verder te gaan. Zijn vertrouwen in haar keerde terug en bijna dadelijk daarop werd dit beloond. Hij had zijn voet opgelicht om den tocht te vervolgen, toen zij het onontkoombare waagstuk ondernam en sprak. Het was een gefluister, zóó zachtjes, zóó wel berekend, dat dez-e drie woorden zijn ooren aanraakten alsof het zwevende veertjes waren. Door een bijzonder vermogen van haar stem, scheen zij niet zoozeer te fluisteren, dan wel. rustig de lettergrepen, als kleine geluidlooze din gen, in zijn bewustzijn te leggen. Maar het gebeurde niettemin met toenemende snel heid. „Hij komt terug!" waarschuwde zij, terwijl zij tegelijkertijd het volle gewicht, van haar hand op zijn arm liet drukken en hem naar een nis in den wand trok. Voor zij den stap deed, kwam hij in aanraking met haar lichaam op het oogenblik, dat zij zich bukte om haar rok boven haar knie te trekken. Zij deed dit om het geruisch te vermijden dat het schuren van de stof tegen den wand of haar eigen ledematen zou kunnen ver oorzaken. De man had zich omgekeerd, hij kwam op hen toe en ging zóó dicht langs hen heen, dat Darden deiï indruk kreeg, alsof er een golf van zwarte duisternis langs zijn oogen rolde. Het was onmogelijk hem te zien, tot de donkere omtrek van zijn gestalte scherp afgeteekend stond in de grauwe schemering, die door het venster viel. Wat de bezorgdheid van den indringer ook mocht hebben gaande gemaakt, zij was van korten duur. Hij keerde om, schoof weer langs hen heen en verdween. De detective keek voorzichtig om den hoek van de nis en zag 'n oogenblik een lichtpuntje, dat zich in een lange, dunne lijn voortzette. De man had een zaklantaarn, waarvan de opening niet grooter was dan een speldeknop. Hoewel hij licht noodig had. om nergens tegen aan te stooten, maakte hij er toch zoo weinig moge lijk gebruik van. Hij toonde geen bijzondere haast. Blijkbaar ging hij van de overtuiging uit, dat hij het heele huis en den ganschen nacht tot zijn beschikking had. Alles wat hij deed geschiedde buitengewoon voorzichtig en zonder het geringste geruisch. De gedachte aan de mogelijkheid, dat hij achtervolgd zou kunnen worden, scheen hij, na zijn terugkeer naar het venster te hebben laten varen. Hij maakte den indruk van een zonderling spook, dat aan een draad van licht hing en deze met onregelmatige, bijna onhoorbare schreden volgde; nu eens snel, dan weer langzaam en met lange rustpoozen tusschen het verdergaan. Voor Darden werden deze tusschenpoozen bijna onverdragelijk. Hij was zou koud, dat hij zijn voeten haast niet meer voelde. Hij verkeerde in de voortdurende vrees, dat de gummizolen van zijn schoenen, in plaats van zijn stap onhoorbaar te maken, plotseling als cavalerielaarzen op den steenen vloer van het sousterrain zouden gaan stampen! De vrouw maakte geen enkel geluid. Hij zou niers van haar aanwezigheid hebben gemerkt, als

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5