STAATSGEHEIMEN. Pf! IJMUIDER COURANT VRIJDAG 2 FEBRUARI 1934 TWEEDE BLAD. (President Roosevelt heeft dezer dagen op zijn 52sten verjaardag 250.000 schriftelijke en telegrafi sche gelukwenschen ontvangen) Tweehonderdvijftigduizend wenschen, Toevallig hè, zoo'n rond getal, Maar ook al was het een paar minder, Een heeleboel in elk geval. Krijg ik er vijf op mijn verjaardag, Dan ben ik al volmaakt content, Er is verschil in die getallen, Maar ik ben ook geen president. En 'k zou het ook niet willen wezen, Voor al die wenschen op dien dag, Al mag er een attractie liggen In het presidentieel gezag. Want als er tusschen al die brieven Zich slechts een enkele bevond. Waarin een extra hartlijk woordje Aan mijn adres geschreven stond; Een uiting, die mij zou ontroeren, Een woord van balsem voor mijn hart, Een in tweehonderdvijftigduizend, Hoe hield ik ooit dat woord apart. Neen, een klein legertje van helpers, Zou wel den arbeid voor mij doen Van 't uitzoeken en rapporteeren, Niets anders dan: een kwart millioen. Ik denk, dat Roosevelt tenslotte, Als hij het eerlijk zeggen zou. Met uw en mijn verjaardagswenschen, Wat gaarne met ons ruilen wou. P. GASUS. Daarna kwam de gemeentebegrooting in behandeling. Bij hoofdstuk III, Algemeen Beheer werd het voorstel van B. en W. aangenomen, waarbij wordt voorgeschreven, dat het per soneel in dienst der gemeente verplicht is in de gemeente te wonen, tenzij door B. en W. is bepaald, dat het wonen buiten de gemeente uithoofde van het dienstbelang ge- wenscht is. In bijzondere gevallen kunnen B. en W. van het voorschrift ontheffing verleenen. In dat geval wordt de ontheffing tot wederopzegging of voor een bepaald tijdvak verleend. De begrooting werd vervolgens artikels- gewijze behandeld. Bij de aangegeven posten werd de intusschen door B. en W. voorge stelde nominale verlaging van 5 pet. toege past. Een voorstel van den heer De Bruin, om geen subsidie te verleenen ten behoeve van de Politieschietvereeniging Westerhout", werd niet ondersteund. Het subsidie werd gehandhaafd. Tegen de heer De Bruin. Naar aanleiding van den wensch van een lid der commissie, deelde de Voorzitter mede, dat uitgezien wordt naar verbetering van hulpmiddelen bij het blusschen van branden. De heer Versteeg dringt vooral aan op een betere verlichting voor de brandweer en ook op de aanschaffing van een Magirus- liadder. De manschappen moeten dikwijls hun taak met levensgevaar verrichten. De Voorzitter stelde nog een wijzi ging van de verordening in uitzicht, waar door eenig geld vrijkomt, om een verlichting aan te schaffen. Te 5 uur werd de vergadering geschorst tot des avonds 7 uur. In de avondvergadering was de Raad vol tallig. De heer Visser diende bij het hoofdstuk Volksgezondheid een voorstel in houdende verzoek aan B. en W. dm werkzaam te zijn tot het blijven voortbestaan van de Ge- zondheidscommisssie. De Voorzitter betwijfelt of net daar voor nu het juiste moment is. Ook zonder deze aansporing zijn B. en W. terzake diligent. De heer Maters is van meening, dat deze aangelegenheid van regeeringswege wordt behandeld. De regeering heeft zelf nog niets beslist, anders dan inzake opheffing. De Voorzitter wijst er nog op, dat de commissie bij eventueel voortbestaan alle wettelijke bevoegdheden mist. Na toezegging van den voorzitter, dat de raad spoedig zal worden ingelicht, zoodra B. en W. Iets be kend is, dringt de heer Visser niet verder op behandeling van zijn voorstel aan. De heer Visser wijst op de thans ge volgde methode van tuberculosebestrijding door inspuiting. Mogelijk is daarvan heil te verwachten. Wethouder S e ij n zegt. dat de medische wetenschap zich over deze methode lang niet onverdeeld gunstig heeft uitgelaten. In ieder geval is het nog geen officieel gevolgde methode. Bij Openbare Werken bepleit de heer E ij king aanbesteding van onderhouds werken aan huizen, torens en dergelijke ge bouwen. De Voorzitter wijst er op, dat dit wordt toegewezen bij loting. Het voorstel van B. en W. om de huren van de perceelen Oosterwijkstraat 3 en 15 te verlagen met f 0.50 per week wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. De heer Welagen dringt er op aan, ook huurverlaging van de woningen der woning- bouwvereenigingen te bevorderen. Ten behoeve van het voorbereidend onder wijs dient de heer Visser een motie in. waarin de Raad verzoekt deze zaak in Juli opnieuw aan de orde te stellen, teneinde te voorkomen, dat deze scholen met 1 Augustus zouden moeten worden opgeheven De Raad kon zich met dit voorstel wel vereenigen, evenals met een verzoek van den heer Visser, om de zaak van de schoolvoeding in de zomermaanden opnieuw aan de orde te stellen. De heer V i s s e r is van meening dat het gewenscht is alle overeenkomsten met scholen van Middelbaar Onderwijs op te zeg gen. voor zoover de gemeente geen wette lijke verplichtingen heeft. Spr. dient een daartoe strekkend voorstel in. Met dit be spaarde geld zou bijv. het Voorbereidend onderwijs kunnen worden voortgezet. Na eenige besprekingen waarbij de voorzitter opmerkt, dat de financiering van het voor bereidend onderwijs op deze manier op drijf zand berust, wordt het voorstel van den heer Visser verworpen. Alleen de heer Vis ser stemde voor. Een voorstel van den heer De Bruin, om aan het Instituut voor Arbeidersont wikkeling een subsidie te verleenen van f 50 werd verworpen met 112 stemmen. De begrooting werd vervolgens vastgesteld voor den gewonen dienst op een bedra; van f 1.102.738,28 in ontvangsten en uit gaven. Kapitaaldienst f 505.117.27, Bij de behandeling van het adres van de organisaties van bloemenkweekers er -handelaren omtrent het -venten met bloe men door ondersteunde werkloozen, deeld' wethouder Steijn mede, dat in de laatste jaren door Maatschappelijk Hulpbetoon re gelmatig de hand wordt gehouden aan het niet verstrekken van steun aan degenen, die nog werk verrichten. Regelmatig wordt met de handelaren contact gehouden juis: om het gewraakte euvel te voorkomen. Het adres werd voor kennisgeving aan genomen. Van de rondvraag werd geen gebruik maakt, waarna de Voorzitter, onder dankbetuiging voor de wijze waarop de raad de begrooting had behandeld, de vergade ring sloot. BOUWEN. Op de plaats, waar aan de Breestraat no. 145, nabij de Schans een van de laatste huizen met een trapgeveltje verdween, zal voor reke ning van den heer Jac. Verhorst een woon- en winkelhuis worden gebouwd. Deze bouw werd opgedragen aan den heer Tromp, al hier. Architect is de heer H. Voordewind. Aan den homo van de wereldtentoonstelling, die in 1935 ie Brussel geopend zal worden, is men thans druk bezig. Met reusachtige kranen worden de zware ijzer constructies voor de gebouwen opgericht. LEZING OVER HET KEERPUNT. Ds. J. C. Brussaard van Bloemendaal heeft in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Verlengde Groenelaan voor de Chr. Jeugd- centrale een lezing gehouden over het onder werp ..Het Keerpunt". In een boeiend betoog heeft spreker gewezen op de noodzakelijkheid van de vernieuwing van binnenuit door de menschen. die strijders moeten worden voor goede werken en levensverdieping, omdat dit aardsche leven de voorbereiding is voor de hemelsche toekomst. Na de lezing ontspon zich een interessante gedachtenwisseling waarbij Ds. Brussaard op een en ander verder i-nging. GEMEENTE AVOND. De tweede gemeente-avond van de Doops gezinde Gemeente heeft een zeer succesvol verloop gehad. De kerk was geheel bezet met belangstellende leden. Hun hulp en steun werd ingeroepen ter voorbereiding van den Gewestelijken Gemeentedag voor Noord-Hol land. welke dezen zomer te Beverwijk zal worden gehouden. Het programma van den avond werd verzorgd door de leden Mevr. Wuis—Dekker izang), en de heer Potgieser (orgel), mevr. Bakker—De Mik, en de heeren Ds. J. D. van Calcar, N. Luyt en L. v. d. Wal literaire bijdragen) Met gemeenschappelijk: gezang werd de avond gesloten. ONDERWIJS-JUBILEUM. Donderdag was het 25 jaren geleden, dat mej. G. P. van Lingen haar intrede deed als onderwijzeres an de O. L. School alhier. De wensch van de jubilaresse, om dezen dag ge heel onongemerkt te laten voorbijgaan werd niet geheel vervuld, want zij mocht van ver scheidene zijden mondelinge en schriftelijke gelukwenschen in ontvangst nemen. Bloem stukken vertolkten bovendien de gevoelens van vriendschap en waardeèfmg, welke mej. Van Lingen zich in haar vijf en twintig- jarigen loopbaan bij het openbaar onderwijs door stipte plichtsbetrachting en prettigen omgang met collegia's, leerlingen en ouders in zoo ruime mate heeft mogen verwerven. EEN AVOND VAN VROOLIJKE KUNST. ^Voor de leden van de plaatselijke af deeling van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen wordt in de eerste week na Paschen in het Kennemer Theater een vroolijke Kunstavond gegeven. Voor de leden en hun introduce s zal wor den opgevoerd het blijspel „De firma Adam. en Eva" in de bewerking van Constant van Kerekhoven. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De plaatselijke afdeeling van Huisvrouwen houdt op Donderdag 15 Febr. des n.m. te half drie haar jaarvergadering in het Vereenigings gebouw aan de Groenelaan 41. De agenda vermeldt o.m. het uitbrengen van de jaarverslagen, een verkiezing van be stuursleden wegens aftreding van de dames M. van Heynsbergen en C. Teer—van Leeuwen. De jaarvergadering wordt opgeluisterd door zang van Mevr. N. Honig—van Ollefen (so praan). Mevr. J. Matersde Ruiter accompag neert. DE NIEUWE BIOSCOOPPROGRAMMA'S. In het Luxor Theater wordt vanaf Vrijdag als hoofdnummer vertoond de Paramount- film „Jennie Gerhardt" met Sylvia Sidney in de hoofdrol. Het is de gesohiedenis van een vrouw, die leefde voor het geluk van anderen. In deze voortreffelijke speelfilm kan men Sylvia Sidney bewonderen in een van haar beste rollen. Zij wordt als Jennie Gerhardt het slachtoffer van haaf lieftalligheid en charme. Het leven is een moeilijke weg voor haar en haar kind. Als eenmaal de dag aan gebroken schijnt te zijn, dat het geluk haar ten deel zal vallen offert zij zich op, om het geluk van dengene, die haar liefde deelachtig werd niet in den weg te staan. Toch zullen hun wegen elkander nog eenmaal kruisen. Helaas is het dan te laat; de dood treft den man naar wien haar hart uitging. En afzon derlijk van de familieleden staart Jennie met oogen vol tranen den trein na, die het lichaam vervoert van hem, die zich te laat zijn liefde voor haar bewust werd. Als tweede hoofdnummer draait de amusan te film „Gruss und Kuss, Veronlka" met Fran- ziska Goal, Paul Hörbiger, Ottö Walburg, Hilde Hildebrand e.a. in de bezetting. Deze vroolijke film telt eenige schlagers en wordt met pittige muziek geïllustreerd. Alzoo brengt Luxor deze week weer een programma dat er zijn mag. In het voorprogramma draait een filmpje van Lou Bandy's Revue „O, bedoel je dat". Een bijzonder sterke film zette het Kenne mer Theater voor de komende bioscoopweek in, n.l. de boeiende tendenz-film „De onge schreven wet" (Unashamed). Dit prachtig ge speelde drama geeft het groote conflict weer van een vrouw, die het slachtoffer werd van haar groote liefde. Vooral de scènes in de rechtzaal munten uit door aangrijpend spel. In deze spannende rolprent spelen o.a. Robert Young, Lewis Stone en Helen Twelvetrees. Het tweede hoofdnummer is „Het Nichtje uit Warschau" een kostelijke liefdesgeschiedenis, waarin Liana Haid de dolste avonturen be leeft. Er zit bovendien zooveel climax in de situatie, dat men zich tenslotte afvraagt, wat het einde van al deze malligheid zal zijn. Liane Haid vindt uitstekende partners in Szöke Szakall, de vroolijke, dwaze en jaloer- sche koopman en niet minder in Fritz Schulz. Dit drietal weet van hun rollen iets bijzonders te maken, zoodat hier een kostelijke film ont stond, waarom hartelijk zal worden gelachen. Zoo kan de lezer op grond van het boven staande veilig aannemen, dat ook het pro gramma van het Kennemer Theater voor de komende dagen weer puik in orde is. BEVERWIJK RAADSVERGADERING. Nieuwjaarsrede van den Voor zitter. De begrootingen vast gesteld. Geen ingrijpende wij zigingen aangebracht. Geen of minder subsidie voor de ver- eenigingen. Donderdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemeester H, J. J. Scholtens. Afwezig: mevr. Kemp-Haan. Alvorens tot de behandeling der begrooting over te gaan gaf de Voorzitter een overzicht van datgene, wat vorig jaar is verricht. De gemeente ondervond volledig de gevolgen van de crisis. In de eerste plaats wijdde spr. en kele woorden aan de werkloosheid, Gemiddeld stonden 293 werkloozen ingeschreven per week tegen 315 in 1932. Het aantal plaatsin gen van de Arbeidsbeurs was in het afgeloo- pen jaar 1210 tegen 1189 in 1932. Aan alle aanvragen kon worden voldaan. De arbeids markt schijnt op het oogenblik iets williger te zijn. In '33 werd f 350.000 tot leniging van den nood benevens f 95000 onderstand in den vorm van werverschaffing verschaft. Aan materiele hulp is door allerlei instellingen nog f 50.000 bijgedragen, zoodat dus vier ton gouds voor de leniging van den ergsten nood moest wor den aangewend en dat in een gemeente, die nog geen 10.000 zielen kan halen. Het verheugt spr. namens B. en W. te kun nen mededeelen, dat met den minister voor Sooiale Zaken overeenstemming is bereikt, omtrent een nieuw plan voor werkverschaf fing. Binnenkort zullen den Raad voorstellen omtrent den bouw van kaden en muren ten behoeve van de haven bereiken. Een van de weinige zaken, die nog stabiel zijn gebleven, zijn de gemeentelijke lichtbedrijven. De gasinkoop had in 1933 bedragen 2.993.809 kub. M., dat is 178.689 kub. M. meer, dan in 1932. De stroominkoop verminderde met 82.25 KWU. en bedroeg in het vorig jaar 1.023.92b K.W.U. Spr. hoopte, dat het met Gods hulp zou gelukken de gemeente opwaarts te wekken en eindigde zijn openingswoord onder ap plaus met den wensch, dat de raadsleden in het belang der gemeente vruchtbaar werk zaam mogen zijn en dat het hun en hun ge zinnen voorspoedig zou mogen gaan. Na de vaststelling der notulen ging de raad in comité, welke zitting een vol uur tijd vroeg. Na heropening deelde de Voorzitter mede, dat een misverstand 'bestond ten aanzien van het met de politie-organisaties gevoerde overleg over de verlaging van de kleedinggelden voor ce politie. Niet het geheele personeel bleek op de hoogte te zijn van de raadsvoordracht. Na deze toelichting werd opnieuw gestemd over het voorstel-Visser, om ook de toelage voor den inspecteur op f 100 vast te stellen en waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Het voorstel werd verworpen met 57 stem men. Vóór de heeren De Bruin, Visser, Ver steeg en Welagen. Het voorstel van B. en W. werd vervolgens met 6—5 stemmen aangenomen. De behandeling der begrootingen werd in geleid met de gebruikelijke algemeene be schouwingen. De heer B i s s c h o p dankte het dagelij ksch bestuur voor het vele werk dat B. en W. heb ben verricht in verband met het sluitend ma ken der begrooting. Als lid der finanoieele commissie zag spr. de begrooting gaarne on gewijzigd aangenomen in de hoop, dat in den loop van 1934 nog eenig geld beschikbaar zal komen voor schoolvoeding enz. De heer Maters merkte op, dat de be grooting geenszins een bevredigend beeld geeft, maar de aangewende bezuinigingen waren noodzakelijk. Zij zullen wel door meer dere gevolgd worden. Spr. waarschuwt, om de belastingen niet te hoog op te voeren, de lasten van de burgerij zijn reeds te zwaar. Het moest worden betreurd, dat voor vele goede dingen geen geld beschikbaar is, maar voor Beverwijk acht spr. een sluitende be grooting van groot belang. Tariefsverhooging van gas en electriciteit achtte spr. niet ge wenscht. De heer Visser betreurde het, dat de re geering de gemeenten voor allerlei moeilijk heden heeft gezet door vermindering van bij dragen voor werkloozensteun en bovendien door een te lage uitkeering uit het gemeente fonds. Dit optreden had ook voor Beverwijk ernstige gevolgen. Spr. vond het voor voor uitstrevende raadsleden een zeer moeilijken tijd. Op het gebied van allerlei sociale maat regelen, als volkshuisvesting, schoolvoeding, geneeskundig schooltoezicht enz. moet nog veel worden gedaan. Een groote plicht der ge meente is ook, dat het Witte Kruis-badhuis blijft bestaan. Spr. hoopte, dat van gemeen tewege hulp zal worden verleend, wanneer tot den bouw van een nieuw Witte Kruis- gebouw zal worden overgegaan. De heer Visser besprak ook nog de fail lissementsaanvragen van „Kennemerland" en „Vrije Veiling". Spr. betreurde sensationeele berichten daaromtrent in „Het Volk" waar door de naam der gemeente in het gedrang komt. Spr. hoopte dat in ieder geval de ere- FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 9) De hand, die op Dardens elle boog rustte, had geen moment getrild. De vrouw, die hem vergezelde, was nog steeds een deel van den ondoordringbaren sluier van den nacht, veilig in het pantser van stilten, waarmee zij zich omsloten had. Zij richtte zich zoo volkomen en zoo gemakkelijk naar zijn bewegingen, als de schaduw van een wandelaar in de middagzon. Het schoot den detective plotseling te binnen hoe zij dadelijk nadat zij de kelderverdieping waren 'binnengekomen, teekens van ontsteltenis en emoties had gegeven en hij bewonderde, hoe zeer zijn geest ook met andere problemen bezig was, de kalmte, waartoe zij zichzelf dwong. Zou zij een vermoeden hebben van het eind van dit avontuur, dat vrijwel zeker een 'gewelddadige ontknooping zou hebben? Hij zag dat dit het geval zou zijn! De man daar dietwaardigheid van Beverwijk niet in het gedrang zal worden gebracht. De heer De Bruin gaat daarop in en vindt, dat men de berichten moet beschouwen in het licht van waar ze komen. De begrooting besprekend, merkt spr op, dat het contact met de cultureele organisa ties niet geheel verloren moet gaan. en dat dan die instellingen zoo mogelijk een kleine subsidie moet worden gegeven. Voorts achtte spr. het gewenscht. dat zoo spoedig mogelijk een advies verschijnt omtrent de radiocen trale en omtrent de stichting van een ge meentelijken geneeskundigen dienst. Verder zou spr. gaarne vernemen, of er een moge lijkheid is, dat de gezondheidscommissie kan blijven voortbestaan. Vervolgens wilde spr. gaarne vernemen, of de raad nu rekenen kan op de voortzetting van den ophaal- en stor- tingsdienst. Tenslotte hoopte spr.. dat B. en W. nooit zullen komen met tariefsverhooging voor gas en electriciteit. Het ligt volgens spr, meer op den weg om de tarieven te verlagen teneinde een groober verbruik van gas en electriciteit te stimuleeren. Spr. vroeg daarna nog inlichtingen over de berekening van de schoolgelden voor het Nij verheidsonderwijs. De heer W. de Groot dankte het dage- lijksch bestuur voor de genomen maatregelen, waardoor de sociale instellingen althans niet in nog grootere mate in het gedrang komen. De heer Eyking was van meening, dat wel op andere manieren kan bezuinigd wor den dan door intrekking van subsidies. Spr. geeft daarvoor aan het parkeerterx-ein, pen sioenstoeslagen, vergoeding van autogebruik aan den directeur der lichtbedrijven. Ernstig bezorgd maakte spr. zich over de woningen van de bouwvereeniigng „St Agatha", waar van 16 pet. onverhuurd is. Spr. hoopte, dat B. en W. spoedig zullen komen met verlaging van huurprijs of zoo noodig tot naasting van deze woningen. De Voorzitter dankte voor de welwil lende woorden van den Raad en deelde mede, dat B. en W. zorg zullen di'agen de begroo ting voor 1935 binnen den vastgestelden tijd in te dienen. B. en W. waren zich overigens bewust, dat enkele maatregelen, als inti'ekking der geld"" voor de schoolvoeding, zeer pijnlijk zijn. Eén ding zal men moeten erkennen, dat B. en W. getracht hebben vitale zaken zooveel moge lijk te spaien, teneinde te voorkomen, dat met ruwe hand wordt ingegrepen. Ten aanzien van de radiodistributie deelde spr. mede, dat B. en W. deze zaak niet en- bagatelle behandelen. Weldra zullen B. en W. nadere voorstellen doen. Regelmatig heeft het college zich bezig gehouden met de wonina- huren. Ten aanzien van de woningen van St, Agatha wordt briefwisseling gevoerd met het Departement. Zoodra de wijziging van de Woningwet een feit is, kunnen de huren wor den verlaagd. B. en W. zullen trachten echter voor dien tijd nog iets te doen. Ten aanzien van de Gezondheidscom missie merkte spr. op, dat deze aangelegen heid de aandacht heeft. De Ophaal- en Stortingsdienst zal wel blijven voortbe staan. B. en W. hopen dit bedrijf ook voor de naaste toekomst veilig te hebben ge steld. Spr. merkte verder op, dat tariefsverhooging van gas- en electriciteit bij B. en W. hui vering ontmoet. Het college is veel te blij, dat de Lichtbedrijven een vaxi. de weinige dingen zijn, die stabiel bleven. In de gegeven omstandigheden konden B. en W. geen post op de begrooting plaatsen voor de stichting van een geneeskundigen- dienst, zooals de heer De Bruin zich dien wenschte. Men kan afwachten wat het par ticulier initiatief in deze zal doen. Aan de schoolgelden voor het Nijverheids onderwijs is niets te veranderen. Deze wij ziging werd van hoogerhand opgelegd. Spr. waarschuwde voor het indienen van voor stellen tot toekenning van subsidies, omdat zelfs nu de begrooting nog niet sluitend is. Onmiddellijk na de vaststelling zullen B. en W. zich moeten beraden hoe zij de be grooting verder sluitend moeten maken. Financieele uitstapjes zijn dan ook niet ge wenscht, tenzij dekking kan worden aange gaan. Hierna wordt tot behandeling der be- grooting overgegaan. Bij de begrooting voor het gasbedrijf stelt de heer Visser voor een bedrag van f 200 uit te trekken voor 't gebruik van eeix auto door den directeur van de Lichtbedrijven. Het thans uitgetrokken bedrag achtte spr. te hoog. Vervolgens bepleit spr. vermindering van de posten propaganda met f 300 en reserve voor hoogeren kolenprijs met f 1000. Ook de heer E ij k i n g verzet zich tegen de toelage voor het gebruik van een auto. Nadat de heer De Bruin gewezen heeft op de noodzakelijkheid van een goed com mercieel beheer, waaronder zeer zeker ook een snelle verplaatsing van den directeur moet worden gerekend, en wethouder Steijn een en ander heeft toegelicht, bleek het voorstel van den heer Visser niet vol doende ondersteund te worden. De begi-ooting voor het Gasbedrijf, elec- triciteitsbedrijf, Openbare Werken, Grond bedrijf, Openbaar Slachthuis, Ophaal- en Stortingsdienst en Maatschappelijk Hulp betoon werden vervolgens vastgesteld. (De heer Eijking stemde tegen de begrooting van Maatschappelijk Hulpbetoon). vóór hem was tot moord besloten er waren redenen, waarom Revis' dood meer dan één mensch voldoening zou geven. Deze man was geen gewone inbreker, dat stond vast. Het interesseerde hem absoluut niet, of zich op de eerste verdieping wellicht iets van waarde bevond; zonder zich om iets van dien aard te bekommeren was hij naar de tweede étage doorgeloopen. Hij had dit huis betreden met het eenige, alles overheerschende voornemen, om zwijgend en onbemeikt de kamer binnen te sluipen, waar Edward Revis, zonder ver moeden van gevaar, lag te slapen. Darden stelde' een plan de campagne op. Hij wilde het drama zich laten ontwikkelen tot het zijn hoogtepunt den moord onmiddelijk genaderd zou zijn. Hij wilde, als het kon, de hand van den man grijpen, op het oogenblik, dat deze zou uitschieten om toe te stooten of de revolver opheffen. Dat zou een onweerlegbaar bewijs zijn van zijn voornemen om te dooden. Als hij nu reeds ingreep, kon hem slechts insluiping ten laste leggen. En hij wilde méér dan dat. Darden moest zichzelf bekennen, dat hij niet alles begreep. Hij was naar dit huis ge komen met de gedachte misschien iemand te zullen vinden die heimelijk, op verdachte wijze, kwam of ging, waardoor hij Revis met grootere zekerheid met den diefstal, of het doorgeven van het gestolen document in ver band zou kunnen brengen. Maar dit. Wie was het, die op deze afdoende manier met Revis wilde afrekenen? Nu, hij zou het weldra zien, hij en deze vrouw. Hij hoorde' den man met zijn nagels over hout krabben en wist daardoor, dat hij met zijn hand den vloer van het bovenportaal aangeraakt had. Even later merkte hij, dat de indringer in sneller tempo, dan waarin hij de trap had bestegen, het portaal overliep; zijn schreden waren nu iets duidelijker hoorbaar. De aanraking van de vrouw dreef Darden tot grooter spoed. Ze hadden hem weldra weer ingehaald en volgden hem op de hielen. Als aan den grond genageld, met ingehouden adem, bleven zij staan in de benauwende duisternis, toen de hand van den indringer, zenuwtergend langzaam naar een deurknop tastte, en deze naar beneden begon te duwen. Darden hoorde een licht schurend geluid, alsof .een mouw langs den rand van een jas streek. Zijn onder hoogen druk welkend brein tooverde hem dadelijk het beeld voor oogen van een man, die een revolver uit een zijzak haalt. Nu was het nog maar een kwestie van seconden. Eén beweging van Revis, die aan de andere zijde van de deur sliep, een ontij dige trilling van den nerveuzen wijsvinger van den man vóór hem als deze onver wacht mocht schi'ikken door 'n geluid achter zijn rug een dergelijke kleinigheid kon den moord verhaasten. De detective hief langzaam de hasd op en bracht die naar voren om met uitgestrekte vingers den hals van den indringer te om vatten. Maar hij voltooide de beweging niet. Een plotselinge, driftige minachting maakte zich van hem meester. Waarom zou hij dezen misdadiger sparen. Waarom liet hij hem niet verder gaan? Waarom wilde hij tusschenbeide komen, nog voor hij den allerlaatsten stap had gedaan, om den beraamden moord te plegen? Er was, luidde de conclusie van Dar dens snelle ovenveging, niet het minste ge vaar bij, de zaak op de spits te drijven. Met zorgvuldige behoedzaamheid opende de man de deur, Zacht en langzaam ging zij een weinig open. Een lange grauwe streep, dikker dan het lemmet van een scheermes, wei'd zichtbaar tusschen den post en de deur. Darden voelde den warmen adem van de vrouw in zijn nek. De dunne, grauwe streep werd een vinger breeder. De deur was nu Juist ver genoeg open om den indringer door te laten. Diep voorover gebogen kroop hij geruischloos op de ballen van zijn voeten door de opening. In de slaapkamer heerschte een grijze schemer een mat licht viel tusschen de takken van den ceder door naar binnen. Darden, wiens gezichtsvermogen door het voortdurende ingespannen in het donker turen verscherpt was, had de gewaarwor ding, dat de ruimte tamelijk goed verlicht was. Hij kon in den versten hoek het bed, zien staan en daarop lag, als een donkere massa, het roerlooze lichaam van Revis. De indringer bewoog zich voetje voor voet je naar voren, halverwege het vertrek strekte Darden zijn beide armen vooruit, gereed om hem te grijpen. De man was geen twee stap pen meer van het bed verwijderdOp dat oogeixblik kwam het einde. Darden hoorde de tanden van de vi'ouw plotseling met een scherpen klik op elkaar slaan. De onbekende boog voorover, strekte de hand uit, tot dicht bij Revis' hoofd. Darden richtte zich in zijn volle lengte op, reikte met zijn opgeheven arm naar de kroon, die mid den in het vertrek hing en pakte het af hangende snoer, dat hij dadelijk bij zijn bin nenkomen gezien had. Een druk op het knopje en een dozijn electrische lampjes gloeide aan. Een moment van hulpeloosheid volgde alle drie waren ze vei-blind. Darden, die het eerst weer kon zien, merkte, dat de vrouw ijlings achteruit deinsde. Zij viel bijna, haar knieën konden haai' haast niet meer dragen, zwaar sleepten haar voeten aver den grond, totdat een stoel haar beweging stuitte en ze zich liet neervallen. Het maakte echter slechts een vluchtigen indruk op den detective. Zijn geheele energie was gericht op den anderen man, die zich de beide handen uitgestrekt, op hem ge worpen had, niet in een aanvallende houding, maar in een poging tot afweer. Darden greep

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5