VlSSCHIRU EN SciHIiiPWlARfliERBCNirEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: 8 chip Alkmaar Arraiz Alhena Aludra Algorab Assunta de Grog ori Amstelkerk Arendskerk Arethusa Algenib. Almelo Altoaa Adalia Agnita Anna Ajax Alcinous Amsterdam Amstelland Baarn Brielle Bodegraven Beursplein Boma Boskoop Fcnnekioan Belt Clytoneus Coblenz Clio Chr. Huygens Crynssen Dixoove David Livingstone Eurymedon Eemland Freiburg Fauna Farmsum Galgewater Harmattan Henry Tegner Hebe Kyma Kennemerland Kyphissia Menes Meandros Main Maasland Mars (Ned.) Chili Rosario B.-Aires B .-Aires Rosario B. Aires W. Afrika Japan Buenos Aires Villa Gonstifcucion Vancouver Ned.-Indië West-Indië. Rouaan Buenos Aires Kopenhagen. Ned.-Indië Vancouver Vancouver Chili Chili Chili Concepcion West-Afrika Hamburg Chili Weaste Batavia Japan Constanza Ned.-Indië West-Indië West-Afrika West-Afrika Batavia Hamburg Ned.-Indië Venetië Villa Constitution Santa Fé Rosario Bilbao (v. IJmuiden) Barcelona Beyrouth La Plata B.-Aires Mexioo Ned.-Indië Buenos Aires Japan Buenos Aires Savona verm, aankomst Oldekerk Japan Orania Buenos Aires Orion Genua Oscar Friedïieh Danzig Poelau Roebiah Ned.-Indië Poelau Laut Ned.-Indië Polyphemus Ned.-Indië Pres. Franqui Tuaose Poseidon Hamburg Rh.enania Dantzig. Ruth Galveston Saleier Ned. Indië Samnanger Moermansk Stentor Batavia Snrah B.-Aires Saturnus Bourgas Svolder Constantza South America Port-Arthur Saaie Japan Sembilan Ned.-Indië Simon Bolivar Hamburg Scandia Constantza Sandar Abö Schokland. Immingham Troutoool Rosario Trajanus West-Indië Tawali Uod.-Indië Telamon West-Indië Uckermarck Ned.-Indië Van Rensselaer West-Indië Waterland Buenos Aires Waalkerk Japan. Wolfram W. Afrika Zaanland Vancouver 2 Febr, 15 Febr. 22 Febr. 24 Febr. 24 Febr. 8 Febr. 6 Februari 21 Febr. 1 Febr. Laatste bericht 15 Febr. 3 Febr. 4 Febr. 4 Febr. 28 Febr. 25 Febr. 7 Febr. 6 Febr. 17 Februari heden 12 Febr. 10 Febr. 28 Febr. 26 Febr. 18 Febr. 9 Febr. 7 Febr. 10 Febr. 9 Febr. 19 Febr. 7 Febr. 7 Februari 27 Fèbr. 5 Febr. 10 Febr. 6 Febr. 3 Febr. 27 Febr. 11 Febr. 4 Febr. 4 Febr. 4 Febr. 17 Febr. 10 Febr. 4 Febr. 8 Febr. 8 Maart 4 Febr 13 Febr. heden heden 19 Febr. 28 Febr. 12 Febr-. 20 Maart 4 Febr. 23 Febr. 27 Jan. te Liverpool. 26 Jan. van Madeira. 26 Jan. van Fern. Noronha. 20 Jan. vertrokken 22 Jan. van Buenos Aires 22 Jan. van San Nicolas 30 Jan. van Dakar. 31 Jan. van Hongkong 27 Jan. van St. Vincent 29 Jan. van Las Palanas. 24 Jan. vertrokken. 30 Jan. van Batavia 28 Jan. v. Pto. Colombia 31 Jan. vertrokken in lading 2 Febr. van Stettin 30 Jan. te Batavia, in lading in lading 22 Jan. van Paita 30 Jan. van Curacao 26 Jan. v. Iquique 28 Jan. van Fern Noroha. 26 Jan. van Teneriffe. 31 Jan. vertrokken. 30 Jan. van Callao in lading 29 Jan. van Gibraltar. 26 Jan. van Belawan. 27 Jan. te Izmir. 29 Jan. van Perim 22 Jan. v. Barbados. 27 Jan vi. Las Palmas. 1 Febr. van Lagos 24 Jan. van Colombo. 1 Febr. vertrokken 29 Jan. van Messina 31 Jan. van Malaga 28 Jan. van BUenos Aires. 26 Jan. van Montevideo. 17 Jan. van Buenos Aires in lading 30 Jan. te Valencia 25 Jan. te Castellon. 31 Jan. van" Madeira 22 Jan. van Rio Janeiro 21 Jan. van Pto. Barrios pass. 31 Jan. Perim pass. 31 Jan. Madeira 29 Jan. van Pt. Said. 27 Jan. vertrokken. 30 Jan. van Lissabon 30 Jan. van Marseille 27 Jan. van Pernambuco Jan. van Gibraltar. 29 Jan. vertrokken 29 Jan. van Pt. Said. 30 Jan. van Colombo 30 Jan. van Singapore 28 Jan. van Stamboul. Vertrekt 3 Febr. in lading 16 Jan. té New^Orleans 1' Febr. te Rotterdam 15 Jan. te Bergen 30 Jan. van Gibraltar 14 Jan. van Santa Fé 27 Jan. te Calamata. 1 Febr. te Hamburg 20 Jan. vertrokken 30 Jan. van Hongkong 29 Jan. van Singapore vertrekt 3 Fibr. 29 Jan. van Stamboul 27 Jan. vertrokken 1 Febr. vertrokken 19 Jan. vertrokken 23 Jan. van Bermuda 1 Febr. van Padan-g 28 Jan. van Pto. Barrios 26 Jan. van Macassar. 1 Febr. van Plymouth 31 Jan. van Santos 30 Jan. van Haka 31 Jan. te Duinkerken 27 Jan. van Los Angeles VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE IJMUIDEN Hoogovens Hoogovens Zweedsch s.s. Nederl. s.s. AANGEKOMEN Björka Merope SCHEPEN Oxelösund Amsterdam erts laden BESOMMINGEN. Trawlers: Bruinvisch IJ.M. 97, 100 manden f 870. Flamingo IJ.M. 80 manden, f 830. Loggers: Sch. 361 f 660, Sch. 26 f 540, Sch. 266 f 590, KW. 24 f 450, KW. 28 f 630, Kw. 96 f 410, KW. 44 f 830, KW 35 f 690, Radioverbinding met schepen. De navolgende schepen zijn Vrijdag, 2 Fe bruari 1934, radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-radio: Chr. Huygens, Costa Rica, Cottica, Crijns- sen, Flandria, Johan de Witt, Kota Agoeng, Kota Gede, Kota Pinang, Kota Tjandi, Orania Poelau Roebiah, Van Rensselaer, Sibajak, Slamat, Zeelandia. DE TRAWLER OLDENBURG. Van de vermiste opvarenden van den bij de Noordkaap gestranden Duitschen stoom trawler Oldenburg uit Bremerhaven is de tweede machinist als lijk teruggevonden. Het schip kan als verloren worden beschouwd. zijn rechter hand en draaide deze zoo, dat de palm naar boven werd gekeerd: daar bleek, dat de hand geen revolver, maar een zakdoek vasthield. Na deze ondekking liet Darden onmiddel lijk los en hij zou iets hebben gezegd, als de vrouw niet tusschenbeiden gekomen was. Zij was dadelijk weer opgesprongen en zij stond daar, tevergeefs beproevend haar bevenden arm, waarmee zij op den indringer wees, in rust te houden. Haar droge lippen openden en sloten zich, in vertwijfelde pogingen om te spreken. Moeizaam deed zij nog een stap vooruit haar oogen waren wijd open ge sperd eindelijk klonk het, schril en smar telijk: „Tom Malloy. Jij?" Darden, die haar met een uitdrukking van de grootste verbazing, maar tevens van mede lijdende belangstelling had gadegeslagen, liep snel op haar toe en greep haar arm, om haar voor vallen te behoeden. „En u?" zei hij, zonder dat er uit zijn woorden meer dan beleefde verwondering sprak. „U bent toch miss Mary Haskell, niet waar?" Maar zij nam geen notitie van zijn vraag; haar gezicht was vaalbleek van ontzetting en zij staarde ais gefascineerd naar. den man op het bed. Toen schudde zij de hand van den detective af en wees met een trillenden vinger. „Kijk toch. eens", hijgde zij. „Ziet u dan niet wat wat er gebeurd is?" VI. Een persoonlijke kwestie. Revis was dood. Dat wist Darden zoodra hij de houding van het lichaam zag en de on miskenbare stijfheid, die een levenloos lichaam kenmerkt. Een peinzend, licht spot tend glimlachje speelde om de lippen van de detective. Hij dacht aan de ironie van alles wat de drie personen in deze kamer hadden gedaan, sedert ze het huis binnengekomen waren; hoe ze hadden gekropen en geslopen, bang zich te verraden door hun adem om ten slotte een man te verrassen, die reeds gestorven was! Toen hij zich over den doode heenboog, zag Darden, dat hij vermoord was. Even later richtte de detective zich weer op en wierp een onderzoekenden blik op de anderen. Had den zij dit geweten het misschien half en half verwacht? Het jonge meisje had er het eerst de aandacht op gevestigd; zij h,ad alleen maar het lichaam gezien, of......? Nogmaals boog hij zich voorover en onder zocht met zijn fijne gevoelige vingers de wond, door een revolverschot veroorzaakt aan den linkerkant van het hoofd boven het oor. Daarna speurden zijn oogen den vloer en de meubels af; maar er was nergens een revolver te zien, .(Wordt vervolgd) IJZERVERSCHEPING. Het Nederlandsch stoomschip Merope heeft, van Amsterdam komend, bij de Hoogovens eene partij ijzer bijgeladen en vertrok daa: mee naar Kopenhagen. LOODSGELDEN IN KONINGSBERGEN. De loodsgelden in de haven van Konings bergen zullen verlaagd worden en wel met 1015 procent, naar gelang van de grootte der schepen. SCHEEPSBOUW IN ZWEDEN. De Götawerf in Gothenburg heeft in het vorig jaar niet minder dan negen nieuwe schepen afgeleverd en daarmede alle werven van de wereld overtroffen. Aangekomen: 1 Februari: Bjorkö ss. Oxelösund. Gateshead ss. Newcastle. Graigwen ss. La Plata. Rye ss. Goole. Gondul ss, Malmö. Ariadne ss. Hamburg. Honstestroom ss. Londen. J. H. Stinnes 27 ss. Gdynia. Svenske ss. Stockholm. Bowling ss. Leith. Vechtstroom ss. Huil. Vertrokken: 1 Februari: Merope ss. Kopenhagen. Juliana ss. Boulogne. Energie ss. Rotterdam. Eastlea ss Londen. Maasstroom ss. Plymouth. Achilles ss. Rotterdam. Hermes ss. Rotterdam. EIGENAARDIGE VONDST. Een paar visschers haalden in de Kleine Belt bij Bog'ö een voorwerp op, dat naar men dacht een olifantstand was. Uit een door de directie van het Zoölogisch Museum te Ko penhagen ingesteld onderzoek blijkt dat men hier met een tand van een mammouth te doen heeft, van welken het vinden van groote historische beteekenis is. De tand zal nu naar het museum worden vervoerd om daar te worden tentoongesteld. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.10f 0.80. Tongen per kilo f 0.75f 0.44 iGrote schol per 50 kilo f 11f 8. Middelschol per 50 kilo f 11f 7.50 Zetschol per 50 kilo f 17f 11.50 Kleine schol per 5 Okilo f 15f 4.50 Bot per 50 kilo f 4—f 2.30 Schar per 50 kilo f 7f 3.60 Kabeljauw per 125 kilo f 24f 20 Groote gullen per 50 kilo f 11-f 9. Kleine gullen per 50 kilo f 8.50f 4.50 Wijting per 50 kilo f 3.4Óf 1. IJMUIDEN „DE DAG DIE KOMT". GROOTE BELANGSTELLING. Onder auspiciën der N. S. B. werd in Tha lia door het tooneelgezelschap Fascio een opvoering gegeven van George Kettmann's tendenz-werk „De dag die komt." Het stuk speelt in een constructie-bedrijf in dezen tijd. Crisis en politieke botsingen brengen een sfeer van onrust onder de ar beiders. De door dezen als leider gekozen Balder komt bij een loonconflict te staan te genover den directeur Withaar (van libera len bloede) en den fascistischen bedrijfs leider Fortman. Balder wordt ontslagen omdat hij stakingsoproepen in de fabriek aangeplakt' heeft en daar ook ridderlijk voor uitkomt. Maar dat ontslag doet de onrusl toenemen totdat tenslotte Fortman in een toespraak tot de arbeiders hen wijst op: ar- beiüsliefde, -vreugde, -plicht, -recht en - menwerking. Deze rede werkt zoo begeesterend op de massa, dat zij op den duur sympathiek tegen over Fortman gaat staan. Bij een inbraak door Balder in het fa- briekskantoor (ter ontvreemding van eenige geheime rapporten) wordt hij na een onmo- gelijk-lange peroratie tegen een leeg en stoel door Fortman betrapt. Doch de bedrijfslei der schijnt' zijn noodlot toch niet te kunnen ontloopen. De val wordt voor hem van een onverwachte zijde opengezet: een schurk achtige commissaris van het bedrijf, koopt een individu om, dat zorgt, dat door „een toeval" de leider in de machines terecht komt en aan de bekomen verwondingen sterft. Hoe die onverlaat, die in het" geheel geen deel van het fabrieksperscui-Ael uit maakt en op geheimzinnige wijze het gebouw is binnengedrongen zoo maar a bout portant' Fortman'in een machine duwen kan is weer één van die vele raadselachtige dingen, die naast tal van andere wonderen in dit stuk ;ebeuren kunnen; een stuk, dat eindigt met een tableau vivant, als de stervende Fort man te midden van zijn kameraden hen den fascistengroet brengt. Objectief toeschouwer als de criticus be hoort te zijn, heeft hij natuurlijk uitsluitend de kunstwaarde van het' werk te beoordeelen, hoewel propagandistische- en kunstwaarde bij een tendenz-werk gemakkelijk in elkan der opgaan. Als een bezwaar doen zich al spoedig de lange redevoeringen en peroraties voelen. Het zwaartepunt wordt verlegd van het con flict en de actie naar de beschouwing, hoe wel deze veelal strëng-zakelijk en gelukkig niet pathetisch wordt. Bij den aanvang pakken de felle dialogen, in hoofdzaak omdat ondanks de tendenz, de eerlijkheid van -den auteur jegens zijn te be handelen onderwerp scherp belicht wordt. Aan de communistische propaganda- speeches wordt evenveel plaats gegeven als aan de propagandistisch fascistische. Hier was de auteur werkelijkheidsgetrouw: meer artist dan propagandist. Hoe verder het werk vordert, hoe minder overtuigingskracht gaat er van uit, zoodat het slot, dat toch de climax brengen moet, tot het meest zwakke punt van het stuk wordt. Naast zwakheid heeft het werk ook weer groote verdiensten. De klare, nuchtere taal, de discussies over verschillende zich plotse ling opwerpende vraagstukken, het tooneel van de fabriek met haar machines en werk- lieden, getuigt van werkelijkheidszin: tem po-tempo. De décors zagen ér uitstékend uit; vooral Haarlem drong o.a. de afdeeling Beverwijk het décor van „het werk" deed het goed., sterk aan op een spoedig indienen van een (Ontwerp Walter Smith). Prachtig spel gaven de zoo aan de werke lijkheid ontleende directeur (Jan C.) en Bal der, de communist, Beider creatie was tem peramentvol en zij werden door den werk meester Menta, Specht de waker, commissa ris de Greve waardig gesecondeerd. De hoofdpersoon Fortman bleef echter al die zes bedrijven door de strenge, koele, koude figuur, als bedrijfsleider. Nergens, ook zelfs in zijn toespraak tot zijn werklieden, verbreekt een straaltje warme menschelijk- heid het stugge masker der Neue Sachlich- keit. Wat wij in hem zochten was wat dieper gevoelsmensch, het wat meer den evenmensch. als een te helpen broeder te beschouwen, iets waar de tekst o.i. toch óók om vraagt- Overtuiging en geloof in het ideaal vorm den ook in zijn acteeren de diepere onder grond der kille beschouwingen, -die den over gang der arbeiders van communist tot fascist bewerkstelligen. De dochter van den directeur, Judie, open de de voorstelling met 'n met vol overtuiging uitgesproken propagandistisch vers: Komt allen. Kringleider Tusenius heeft auteur, ac trice en acteurs aan het slot in enkele be woordingen gehuldigd en Judie bebloemd. Met het eerste couplet van ons „Wilhel mus" werd gesloten, W. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand Januari 1934 werd ingelegd a. Kantoor Julianakade f 36150.98 b. Willebrordstraat f 31602.44 c. Kantoor Santpoort f 380.92 Totaal f 68134.34 En terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 20065.19 b. Kantoor Willebrordstraat f 23817.67 c. Kantoor Santpoort f 84.00 Totaal: f 43966.86 Meer ingelegd dan terugbetaald f 24167.48 Het te goed der spaarders bedroeg op Januari 1934 f 1.010.395.21. Het te goed op 1 Februari 1934 bedraagt alzoo f 1.034.562.69. Uitgegeven werden 47 nieuwe en ingetrok ken 12 spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het no. 3022. VELSEN BIOSCOOP „DE PONT". Het nieuwe programma van de Bioscoop ,De Pont" ziet er weer uitstekend verzorgd uit. De hoofdfilm is „een amusante film van het begin tot het einde", wat uit den titel Met groeten en kussen, Veronika") is van den regisseur Carl Boese en de rol van de bloemenverkoopster Veronika is bij Franziska Gaal in goede handen. Verdere medespelers en speelsters zijn o.a. Paul Hörbiger, Otto Wallburg, Hilde Hildebrand, Mar gare te Kupfer en andere Duitsehe filmsterren, door wier uitstekend spel deze film een alleszins verdienstelijk product der Victor Klein-Film G.m.b.H. is geworden.. Als tweede hoofdfilm wordt vertoond ^Kruit damp en paardenhoeven". JUBILARIS GEHULDIGD. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Groen boekhouder bij de Ver. Kon. Papierfabrieken der firma 'Van Gelder Zonen in dienstbetrekking kwam. Deze dag is voor den jubilaris niet onop gemerkt voorbij gegaan. Zoowel van de zijde van de directie als van het gelieele kantoor personeel werd hem hulde" gebracht. Ver schillende geschenken werden den jubilaris aangeboden die dezen dag met familie tus- schen de vele bloemen te zijnen huize door bracht. BEVERWIJK HET JUBILEUM VAN DEN VOLKSBOND. Het tweede gedeelte van het ledental dei- plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Volks bond was Donderdagavond tegenwoordig bij de feestelijke herdenking van het zesde lustrum. Het programma, dat gelijk was aan dat van den eersten avond, werd vlot afge werkt. De medewerkenden oogstten ook nu een groot succes. Een bijzondere attractie vormde de verloting van een dressoir, dat ten deel viel aan den heer Hoogland. A.s. Zondag wordt de jubileum-herdenking gesloten met een socia len Zondag. DE UITVOERINGEN VAN „TURNLUST". Ook de tweede uitvoering van de B.G.V. ,Turnlust" mocht zich Donderdagavond in groote belangstelling verheugen. Het pro gramma was gelijk aan den eersten avond, waaraan wij in ons blad van Donderdag een uitvoerige beschrijving wijdden. Wij kunnen derhalve volstaan met de vermelding, dat Turnlust" ook nu met haar zoo gevarieerd programma een groot succes oogstte. Burge meester Scholtens gaf door zijn tegenwoordig heid gedurende een groot deel van de uitvoe ring blijk van zijn belangstelling in het stre ven van „Turnlust" om de lichamelijke op voeding in onze plaats zoo hoog mogelijk op te voeren. UITVOERING VAN HERCULES. De jaarlijksche uitvoering van de Chr. Gymnastiekvereniging „Hercules", directeur de heer C. Nieuwenweg, is vastgesteld op Donderdag 1 Maartv Zij zal worden gegeven in het verenigingsgebouw aan de Ooster wijkstraat. R.K. DIOCESANE LAND- EN TUINBOUW- BOND. In de bovenzaal van veilingsgefoouw „Ken nemerland", hield Donderdagavond de afdee ling Beverwijk der R. K. Diocesane L. T. B. onder voorzitterschap van den heer Jac. We- terings haar algemeene jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer R. L. Poelman stippen wij het volgende aan: Het aantal leden steeg met 20 pet. tot 126. In September werd de boerenvakgroep opge richt, welke is aangesloten bij den kring De Meerlanden. In samenwerking met de andere standsorgan Isa ties werden tot de in aanmer king komende gemeenten verzoeken gericht om steun voor de leden. Hierbij mag de vlotte afwerking van de gemeente Beverwijk spe- I ciaal vermeld worden. Op de laatst gehouden vergadering te ontwerp van wet ter voorkoming van execu ties. Het doet het bestuur genoegen te onder vinden, dat de nieuwe burgemeester van Be verwijk voor'de land- en tuinbouw dezelfde warme belangstelling aan den dag legt welke dezen tak van bedrijf ook van zijn voorgan ger mocht ondervinden. Het verslag van den penningmeester, den heer Commandeur, sloot met een nadeelig saldo van f 23,61. De vergadering ging ermee accoord dit te kort uit de reservekas, groot f 180,79 te dek ken. De voorzitter memoreert den gezamenlijken inkoop van kolen en spinaziezaad en be tuigt zijn dank aan den gemeenteraad van Beverwijk en het crisiscomité voor de groote en bereidwillige medewerking. De voorzitter deelt mede, dat de Gemeente Wijk aan Duin f 1700 zal verleenen voor toeslag van mest enz. Bij de bestuursverkiezing worden de perio diek aftredende leden Jac. Weterings en G. Bakkum met bijna algemeene stemmen her kozen. In de vacature H. Wijker wordt de heer L. Schellevis benoemd. Tot afgevaardigde naar de op 6 Febr. te Haarlem te houden algemeene vergadering wordt benoemd de heer R. L. Poelman, die daar o.a. het bestuursvoorstel zal verdedigen om loonender prijzen voor de tuinders te ver krijgen voor hun producten. WAARSCHUWING De commissaris van politie te Velsen ves tigt in het algemeen belang nog eens de aan dacht op Salomon van Westenberg, zich noe mende en schrijvende Willem van Westen- borg. Hij is van beroep reiziger en woont aan den Arendsweg 52b te Wijk aan Zee en Duin. Deze man vraagt' bij het aangaan van re laties geld voor een spoorwegabonnement. Van het aanvragen van dergelijke abonne menten is niets gebleken, en de aldus ver kregen gelden worden vermoedelijk ten eigen bate aangewend. MINDERJARIGE AANGEHOUDEN Door de Rotterdamsche politie is naar Be< verwijk overgebracht een minderjarige jon geman, die Dinsdag de ouderlijke woning had verlaten en de wereld was ingetrokken. Zijn wereldreis eindigde echter in Rotter dam, waar hij op verzoek van de Beverwij k- sche politie werd aangehouden. De onder nemende jongeman werd met bekwamen spoed weer onder het veilige toezicht van zijn ouders gesteld. LEZING VOOR DE N. C. G. O. V. Donderdagavond heeft de heer W. P. J. Overmeer uit Haarlem in een openbare ver gadering door de plaatselijke afdeeling van de Ned. Christ. Geheel Onthouders Vereeni- ging in het Vereenigingsgebouw Oosterwijk straat een lezing gehouden over het onder werp: Kinderverwaarloozing door drinkge woonte en drankmisbruik. Spr. heeft daarin uitvoerig trachten aan te toonen, dat heele gezinnen ten gronde gaan door de drinkge woonten van een of van beide ouders. In dit verband wees spr. er op, dat van de ver pleegden in de tuchtschool te Hoenderloo ten minste 33 pet, afkomstig is uit gezinnen, waar een of beide ouders misbruik maken van den drank. In de meeste gevallen aldus spreker, groeien de kinderen uit dergelijke huisgezin nen afkomstig, op tot het uitschot van dé maatschappij, In zijn peroratie heeft spr. krachtig aangedrongen op medewerking in den strijd welke de geheelonthoudersvereeni- gingen tot bestrijding van de drankellende voeren. Dr. C. M. Krijger heeft naar aanleiding van het onderwerp een slotwoord gesproken. SANTPOORT ZANGUITVOERING. Donderdagavond gaf het plaatselijk R.K. kinderkoor onder leiding van Mevr. Arisz Schrama een uitvoering in hotel „De Wey- man", waarbij het de medewerking genoot van het parochiaal meisjeskoor uit Velsen-Noord, eveneens onder leiding van Mevr. Arisz en het dubbelmannenkwartet „Caecilia" uit IJmui- den-Oost, directeur Henk Arisz. Het gold hier een eerste optreden van het kinderkoor en we'kunnen niet anders getui gen, dan dat deze eerste kennismaking ons uitstekend is bevallen. Om te beginnen was het voor een kinderuitvoering ongekend rus tig, dan eindigde het concert op een voor kinderen behoorlijken tijd en last, but not least stonden de prestaties op een hoog peil. Wat direct op viel was het gedisciplineerde zingen; van de(n) grootste(n) tot de(n) klein ste (n) zanger (es) was men een en al aandacht voor de directrice, wier intenties met de groot ste accuratesse werden opgevolgd. Voeg hier bij, dat mevr. Arisz met gevoel liet zingen en de uitspraak zoo duidelijk was, dat men zon der tekstboekje het gezongene kon volgen, dan zal men begrijpen, dat het een genot was naar die tientallen frissehe kinderstemmetjes, die voor de talrijke vaders en moeders in de zaal zoo hun uiterste best deden, te luisteren. Van de 9 nummers van het programma werd het een al aardiger gezongen dan het ander. Beneden het middelmatige kwam er niet één. „Koos de Gymnast" van Th. v. d. Bijl en de „Kleppermarsch" van Annie Frank vielen bij zonder op door hun pittige uitvoering. Wat meer kleppers hadden echter geen kwaad ge kund! Verder een bijzondere pluim voor de uitvoering van „Sproeiliedje" wat klonk dat slot mooi! en „Een oud sprookje" van H. v. Tusschenbroek. „Een Spookgeschiedenis" van dezelfde componiste moest zelfs gebiseerd worden. Een woord van hulde aan de directrice, óók voor haar zoo goede wijze van dirigeeren is zeker op zijn plaats. Het parochiaal meisjeskoor, dat jammer ge noeg enkele alten miste, zong zeer verdien stelijk „Frühlingslied" van Fr. Abt en „Gij vriendelijke Zonne" van H. v. Tusschenbroek. Een zeer gewaardeerde, op een hoog peil staande afwisseling vormde de zang van het dubbelmannenkwartet „Caecilia". Sinds we dit kwartet in „Zomerlust" hoorden optreden, is het met reuzensprongen vooruitgegaan. Het materiaal is prachtig, zelfs de tenoren laten weinig of niets te wenschen over en het en semble-zingen is uitnemend verzorgd. Be luisterden we voor de pauze reeds met zeer veel genoegen „Grabgesang" van Schubert en Wiegelied" van Mozart, na de pauze genoten we o.m. van „De twaalf Roovers" met zijn mooie bariton-solo en het door de Don-Kozak ken bekend geworden „Avondklokken" met zijn dito tenor-solo. Het was prachtig, direc teur Arisz Zij tenslotte nog vermeld, dat Mevr. Arisz in de pauze door den voorzitter van „Vox Hu mana" bloemen werden aangeboden en aan het eind door een tweetal kleintjes van het koor een fruitmand.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6