STAATSGEHEIMEN. ijmuider courant zaterdag 3 februari 1934 tweede blad. BEVERWIJK De Vereenigde Zangers jubileeren. HEEMSKERK BAL-MASQUé VAN „DE GIETELING". Donderdagavond, werd in hotel „De Prins" het bal-masqué gehouden, georganiseerd door de vereeniging van ambtenaren en beambten der Kon. Ned. Hoogoven- en Staalfabrieken, genaamd „De Gieteling". Voor dit eerste bal-masqué van deze ver eeniging' bestond zeer groote belangstelling. Vele origineele en prachtige postuums vielen op te merken. De jury, die een zeer moeilijke taak had, kende de prijzen als volgt toe: Mooiste groep: 1 Holland-Indië; 2 Onze Oost! komische groep: 1 Schoolkind; 2 Zes- da^o-enrenners; paren: 1 Russisch paar, 2 Rococo-paar; komische paren: 1 Baker en baby; 2 Pinguins; mooiste damescostuum: 1 Zaansche dame; 2 Russische dame; komische dame: 1 Dienstbode; origineelste damescos tuum: 1 Rattenvanger vair Hameln; 2 De molen; mooiste heerencostuum: 1 Toreador; 2 Mexicaan; origineelste heerencostuum: 1 Hoogoven 4; 2 Holland-Indië vlucht. Na het bekend maken van den uitslag der jury duurde de feestvreugde nog tot diep in den nacht voort. De muziek werd verzorgd door de Gold Starband, die geassisteerd werd door de muziek van een draaiorgel. D. O. K. NAAR DE SELECTIEWEDSTRIJDEN Het hoofdbestuur van den Ned. Kracht- Sportbond heeft besloten om ter voorberei ding vair de Olympische spelen te Berlijn, een sterke afdeeling in gereedheid te brengen en daarvoor tot 1936 genoemde wedstrijden te verwerken. De afwerking dezer wedstrijden geschiedt volgens onderstaande methode: Werkers van 1ste en 2de afdeeling worden samen gevoegd evenredig hun gewichts klasse. Zij die zich in de wedstrijden nu 1ste, 2de en 3 de plaatsen komen uit voor de kam pioenschappen van Nederland. Ook in ande den districten geldt deze bepaling. Dus deze laatste wedstrijd is niet vrij van deelname. De prijswinnaars 1, 2 en 3 uit dezen wedstrijd blij ven onder leiding van den bond in training voor Berlijn. Dus leden van D. O. K. toont uw wilskracht zooals steeds en het kan niet an ders of Uw naam zal in het buitenland be kend worden. Op Zondag 4 Febr. reeds zullen te Amsterdam de eerste wedstrijden plaats vinden.' Hierin komen uit onderstaande leden van D.O.K. Vedergewicht: v. d. Kolk en H. Groe- neveld. Midden B-gewicht G. v. Soest, Braas en Duin. De heer F. Nieman is als kamprechter aan gezocht. NIEUWS VAN HET CRISISCOMITé. De straatoollecten op Zaterdag en Woens dag 11. hebben onderscheidenlijk opgebracht f 14.03 en f 6.95. Een collecte gehouden op den feestavond van „de Gieteling" bracht op f 6.09. Verder kwam nog een extra-bijdrage bin nen van Mevr. W.-B. groot f 25. Moge meer deren dit goed® voorbeeld volgen. Er kan en moet veel meer door allen wor den bijgedragen. De commissie zal gaarne vernemen op wel ke feestavonden en op welke vergaderingen de'commissie een 'collecte mag houden; men kan zich hiervoor opgeven bij mevrouw Schol- tens—Regout, Zeestraat 14 of bij mevr Vrendenberg—Maters Noorder Parklaan 24. Bijdragen kunnen nog steeds gestort wor den op de postrekening van het Crisis Comité no. 203740. UIT DE ESPERANTO-WERELD. Het bestuur van de plaatselijke Esperan- tistengroep verzoekt ons opname van het on- derstaande Reizen. Welk een aantrekkelijkheid houdt dat woord in. Hoe vaak hebben wij niet gehoord op de vraag, wat zou je doen, als je rijk was, een geestdriftig antwoord: Reizen, reizen, in verre landen! Dat verlangen om het onbe kende, waarvan wij slechts gehoord of gele zen hebben, te leeren kennen, ligt in het ka rakter van den mensch. In 't bijzonder in de lente doorleeft hij de ontwaking van de heele natuur mee, en voelt zich uit de kleine ruimte van zijn woning naar buiten gedreven. Na den winter zoekt ook hij, een kind van de natuur, met alles wat leeft, meer licht, meer lucht, meer ruimte, en hij vindt bevrediging in het reizen. Hoe weldadig zelfs kleine Zondagsche reis jes kunnen zijn, wanneer wij ver van onze alle daagsche beslommeringen, van alles, wat ons het buiten biedt, kunnen genieten, weten wij allemaal. Het is echter heel gemakkelijk reizen, zoolang je in je eigen land blijft; het is waar. men spreekt overal verschillende dialecten, maar met de moedertaal kan je toch altijd terecht in eigen land. Anders is het( als men de grenzen wil overschrijden, dan gaat het zoo gemakkelijk niet. De gren zen! Welk een idee heeft men eigenlijk van de grenzen!! Toen ik nog kind was, stelde ik mij- de landsgrenzen als een hoog hek voor, dat mijn vaderland omringde. Met de tijd ver dween deze dwaze kinderlijke voorstelling en toen ik later werkelijk aan de grenzen kwam. had ik heel andere ondervinding. Ik heb ze weliswaar niet gezien, maar gehoord. Vreemd vindt ge dat? En toch is het waar! Ik heb ze gehoord in de taal, die daar gesproken werd. Er klonk iets vreemds in, de invloed van het naburige land was in de taal hoorbaar. Met het overschrijden der grenzen drong tot m\j iets nieuws door, ik begon ze nu ook te voe len. Ik voelde ze in de vreemde omgeving, die mij omringde. Alles werd vreemd.... neen, het was niet dezelfde vreemdheid, die mij overviel, toen ik een uurtje met de trein reis de naar een naburige stad, waar ik niemand kende, want ik had een sleutel bij me, die mij hielp me spoedig ook daar thuis te voelen. De wondere sleutel, mijn moedertaal, had ik ook op mijn reis naar het buitenland mee, maar men begrijpt, dat ik hem daar niet kon gebruiken. Ik hoorde de klanken van een andere taal, die ik niet verstond, hoorende werd ik plot seling doof; ik luisterde naar vragen, waarop ik geen antwoord kon geven. Ik zag woorden en zinnen en kon ze niet begrijpen, ziend was ik blind geworden. Dat maakte mij tot een hulpbehoevend wezen., ik verloor mijn zeker heid en voelde mij omringd door iets ondoor dringbaars, dat mij drukte. Ja ik voelde in mijn diepste innerlijk de grenzen, die de men- schen van elkander gescheiden houden. Men moet dit verstandelijk en geestelijk hebben ervaren om te kunnen begrijpen van hoeveel beteekenis het Esperanto is, dat ik later leerde kennen eii dat als een Sesam opent u! toegang geeft tot andere landen en menschen van verschillende nationaliteit tot elkander brengt. Dit overdacht ik bij het beschouwen van de vele gidsboekjes die den Esperantist een weg banen door geheel de wereld, omdat zij ge schreven zijn in één taal, waarmee hij in al die landen terecht kan, het Esperanto. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende Een uit de hand gesmeed hangslot uit de 18e eeuw; een portret van den vroeger en Burgemeester van Heemskerk H. Zaalberg Anno 1869; het Leidsch Dagblad van 11 Mei 1874 met een hoofdartikel gewijd aan het zilveren regeeringsjubileum van Z. M. Ko ning Willem HL. MARKTBERICHT. R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kemiemerland". Beverwijk, 2 Febr. 1934. Boerekool per kist 1030. Breekpeen per kist 65—70. Andijvie per kist 0.90—2.—. Rabarber per bos 28. Pieterselie per bos 56. Selderie per bos 68. Prei per bos 412. Witlof per K.G. 20—28. Uien per K.G. 2—2 1/2. Wortelen per K.G. 34. Roode kool per stuk 37. Gele kool per stuk 2—6. Spruiten per K.G. 1024. Groene kool per stuk 2—4 Knollen per stuk 26. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling en werkloosheid verzekering wa-_ ren heden 'ih tóta&l 875 werkzoekenden 'inge schreven tegen 904' in de'vorige week en 866 in de overeenkomende week van het vorige jaar. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 429 (vorige week 4i32), Wijk aan Duin 297 (310) en Heemskerk 149 (162). In de overeenkomende week van het vorige jaar: Beverwijk 429, Wijk aan Duin 274 en Heemkerk 163. De werkloosheid doet zich gelden in onder staande vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 5, behangers 1, beton - vlechters 5, betonwerkers 8, marmerbewer kers 2, marmerpolijsters 1, grondwerkers 57. metselaars 7, opperlieden 12, schilders 13^ steenhouwers 1. stucadoors 7, timmerlieden 13, kuipers stoffeerders 2, kleermakers 1, kappers 2, schoenmakers 3, bankwerkers 5, earosseiemakers 1, electriciens 1, handlangers 3, loodgieters 2, machinisten 6, machinedrij^ vers 2, metaalbewerkers 4, monteurs 5, sme den 2, soldeerders 1, stokers 8, voorslaanders 1, vuurwerkers 1, bakkers 2, sigarenmakers 13, sorteerders 2, slagers 1, landarbeiders 42, agenturen 1, reizigers 2, teekenaars 4, chauf feurs 10, expediteurs 1, kellners 1, winkelbe dienden 5, schippers 2, voerlieden 1, incas seerders 4, kantoorbedienden 6, losse arbei ders 136, werksters 5, glas in loodzetters 1, voegers 1, totaal 429 (vorige week 432). Wijk aan Duin: Drukkers 1, betonvlechters 1, betnwerkers 4, grondwerkers 51, metselaars 6, opperlieden 13, schilders 10, steenhouwers 4, timmerlieden 9, stoffeerders 1, kappers 1, bankwerkers 11, carosseriemakers 1, electri ciens 3, handlangers 3, koper- en blikslagers 4, bakkers 3, sigarenmakers 4. sorteerders 1, landarbeiders 35, reizigers 2, chauffeurs 11, kellners 2, lijnwerkers 1, winkelbedienden 3, schippers 1, voerlieden 1, incasseerders 2, kantoorbedienden 8, onderwijzers 1, losse ar beiders 66, dienstboden 1, werksters 4, voe gers 3, totaal 297 (310). Heemskerk: Betonvlechters 1, betonwerkers 3, grondwerkers 25, metselaars 1, opperlieden 5, schilders 2, timmerlieden 4, bankwerkers 1, bakkers 1, landarbeiders 68, losse arbeiders 32 totaal 149 (162). Tien jaren kwartetzang. Zittend van l. n. r.W. van LeeuwenA. Mol, H. van Dijk (dirigent), R. R. v. d. Berg. Staande: M. A. Wolzak, W. van Dijk, L. Blaauiv, H. van Dijk en M. J. Vereschild. Het dubbel mannenkwartet „De Vereenigde Zangers" zal in den loop van de volgende week zijn tienjarig bestaan herdenken. Het kwartet neemt in het muzikale leven van Beverwijk en omgeving een belangrijke plaats in. Het heeft zich vele verdiensten verworven in de eerste plaats door den zeer verdienste lijken zang en in de tweede plaats, doordat deze acht zangers als weleer de troubadouren er op uit trokken om in ziekenhuizen en andere inrichtingen hun schoone kunst ten gehoore te brengen. De voorzitter van de „Vereenigde Zangers", de heer L. Blaauw, deelde ons vele bijzonder heden over den tien jarigen levensloop van het kwartet mede. Het ontstaan van het kwartet was een reohtstreeksch gevolg van de minder ani- meerende toestanden in de zangerswereld, welke 'n tiental jaren geleden in onze stede heerschten. Toen in 1924 't toenmalige man nenkoor „Excelsior" de repetities staakte, was de liefde voor de schoone zangkunst niet bij allen gedoofd, want achtzangers sloten zich aaneen tot een kwartet, dat de repetities aan ving onder leiding van den heer D. van Veen. Na korten tijd werd de dirigeerstok overge dragen aan den heer H. van Dijk, onder wiens leiding het steeds crescendo ging. Het eerste concert werd gegeven op uitnoodiging van de oudercommissie der O. L. School. Aan dit debuut bewaren de zangers nog een aardige herinnering. Bij gebrek aan een piano moes ten de zangers „toon" ontvangen van een oude viool. Het had heel wat voeten in de aarde alvorens het zoover was, dat men kon gaan zingen. Maar het ging toch en het be kende Zondagswijding van Fr. Abt genoot zelfs nog een vrij goede vertolking. Vermeldenswaard is, dat het kwartet tot op den.dag van heden-nog altijd geheel belang loos-heeft gerepeteerd in de Doopsgezinde kerk. Bij wijze van compensatie werden vele malen de diensten in deze kerk opgeluis terd met toepasselijke liederen. Met veel waardeering wordt ook teruggedacht aan de medewerking van de „Vereenigde Zangers" op de wijdingsavonden der Ned. Herv. Ge meente. De zangers betreuren het, dat deze medewerking blijkbaar tot het verleden be hoort. Het eerste lustrum werd herdacht met een uitstekend geslaagd concert, waaraan de violist Boris Lensky medewerking verleende. Van dien tijd af werd dank zij het toe treden van donateurs, jaarlijks een openbaar concert gegeven. Een mooie zijde van het doel, dat de zangers zich gesteld hebben, is het geven van concerten in het Roode Kruis, Zuster- en Ziekenhuis en in het tehuis voor ouden: „De Westerburcht", Voor lief dadigheidsavonden, bazars, jubilea, mede werking aan concerten, altijd stonden de zangers en hun dirigent klaar voor belang- loo-ze opluistering. Inderdaad kan een kleine vereeniging groot in daden zijn. Opde concoursen behaalde het kwartet steeds bevredigende resultaten. Het eerste concours, waaraan werd deelgenomen, was te Apeldoorn op het Loo, waar in de derde afdeeling een eersten prijs werd behaald. In Broek in Waterland viel het kwartet in de tweede afdeeling een tweeden prijs ten deel, in Loenen volgde in dezelfde afdeeling de hoogste bekroning. Deze successen werden bekroond met een eersten prijs in de eerste afdeeling benevens een tweede eere-prijs op het concours te Weesp. Natuurlijk vonden in den loop der jaren mutaties plaats, maar steeds konden de vrijgekomen plaatsen door goede zangers worden aangevuld. Vier der oprichters maken nog steeds deel uit van het kwartet. De zangers gaan er niet weinig trotseh op, dat zij krachtig hebben medegewerkt aan de oprichting van het bekende Mannenkoor „Zanglüst", waarvan een groote opleving in het Beverwijksche zangerswereldje, het ge volg was. Zoo heeft het kwartet zich een uitsteken den naam in de zangerswereld weten te ver werven, daarvan getuigt ook de spontane medewerking aan het feestconcert door ge mengde- en mannenkwartetten. Veel, zeer veel heeft het kwartet te danken aan zijn dirigent, den heer H. van Dijk en aan het kerkbestuur der Doopsgezinde Ge meente. Het kwartet is momenteel samengesteld uit de heeren M, A. Wolzak en R. R. v. d. Berg, eerste tenoren; J. W. van Leeuwen en W. van Dijk, tweede tenoren; H, van Dijk en L. Blaauw, eerste bassen; A. Mol en M. J. Vere schild, tweede bassen. Het jubileerende kwartet zal Zondag mede werken in den kerkdienst der Doopsgezinde Gemeente, waarbij o.a. „Zondagswijding" van Abt, de eerste compositie, waarmede het kwartet in het openbaar optrad, ten gehoore zal worden gebracht. Donderdag 8 Februari volgt in het Kennemer Theater een jubileum concert. In het eere-comité voor deze lustrum viering namen zitting Ds. J. D. van Calcar, voorzitter, Burgemeester H. J. J. Scholtens, Mr. A. Moens, Dr. L. J. Büller, Mevr. A. A, van HatuumDekker, J. Bakker, A. K. Wage- maker, J. Rensenbrink en P. Jaapies. Op het feestconcert zingen achtereenvol gens: het dubbel-gemengd kwartet „Sant poort", dir. H. J. Arisz, „Ons Genoegen" Zaan dam, dir. J. Mienes; dubbel mannenkwartet „Harmonie", air. H. J. Arisz; „Euterpe" dir. A. Bak, beiden uit Haarlem; R.K. kwartet „Onder Ons" alhier, dir. B, J. v. d. Peet. al hier; „Adema van Scheltema", dirigent Alida Hulscher en tenslotte het jubileerende kwar tet „De Vereenigde Zangers", dir. H. van Dijk. In de pauze van dit concert zullen de zustervereenigingen in de gelegenheid wor den gesteld het jubileerende kwartet te com plimenteeren. Een feestelijk samenzijn, met medewerking van „Roemers Orkest" zal dit concert be sluiten. De helft der plaatsen is reeds gereserveerd voor de talrijke belangstellenden uit de zangerswereld. Belangstellenden zullen dus goed doen zich zoo spoedig mogelijk van kaarten te voorzien. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: G. Albers, tabaksbewerker van Rhenen, de Visscherstraat 13; N. P. Stuijf- bergen, monteur van Haarlem, Kloosterstr. 10; M. M. Smiers, dienstbode van Wijk aan Duin, Meeresteynstr. 25; Wilhelmina Kaiser, huis houdster van Wassenaar, Zeestraat 34; A. Roemer, koopman van Amsterdam, Klooster straat 20; M. H. v. d. Kolk, zonder van Wijk aan Duin, Peperstraat 35; Chr. van Rijn. win- keljuffr. van Wijk aan Duin, Breestraat 66; G. M. Kuipers, kapperbed. van Haarlem, Kerk straat 2. Vertrokken: A. M. J. Fatels, zonder naar Heemskerk, KI. Houtweg 32: E. Bosman, ar beider naar Velsen, Zeeweg 25; Wed. M. J. Ra demakersvan Balen, zonder naar Velsen, Cypressenstr. 20: J. G. Stallmann, winkelbed. naar Deventer, Graaf v. Burenstr. 20; L. H. J. v. d. Eehof, koopvrouw naar Den Haag, Vail- lantlaan 520; B. J. Vastenholt. machinist naar Wijk aan Duin, Acacialaan 26; J. J. Th. v. d. Maat, onderwijzer naar Bussum, Lambertus Hortensiuslaan 40; L. Kober, dienstbode naar Haarlem, Kleverlaan 168. VERGADERING VAN DE N.S.B. Woensdagavond wordt in het Kennemer Theater een besloten vergadering gehouden van de Nationaal Socialistische Beweging. Spreker is de heer C. van Geelkerken. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor Beverwijk en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Januari 1934 ingelegd f 57.498.68, terugbetaald f 68.410.17. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 18329. NIET AANGENOMEN. Wegens het bedanken van de heeren A. Vis ser en A. K. Wagemaker werden in de laatste algemeene vergadering der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden gekozen de heeren C. de Boer en B. Jonker. Laatstgenoemde heeft inmiddels bedankt, zoodat in de volgende le denvergadering in de daardoor ontstane va cature zal moeten worden voorzien. CONCERT HARMONIEKAPEL. Dinsdagavond geeft de Beverwijksche Har moniekapel in het Kennemer Theater onder directie van den heer H, W. Hofmeester haar tweede win terconcert. Het programma geeft er weer duidelijke blijken van, dat de Harmo niekapel er naar streeft steeds iets nieuws te brengen. Zij voert o.m. uit twee bekende Sup- pé ouvertures, nl. „Piqué Dame" en „Madchen. van der Spiele", vervolgens brengt zij ten ge hoore Eilenberg's Spaansche Serenade „Ma- nola", de operette fantasie „Dié lustige Bauer" van Fall, „Gnomenschlige" intermezzo van Max Rhode en op verzoek dé dankbare Ozar- dass uit de „Geist der Woïwoden" van Gros- manrii Twee leden der kapel zullen zich solistisch doen hooren nl. de heer J. Schik in de wald hoorn-solo „Andante-pastorale" van Geist en de heer B. Visscher op de saxophone in Melo die van Rubinstein en „Rubenold" van Wie- dolfs. Onze vroegere plaatsgenoot de heer James Zwart, cellist, die ook reeds vroeger op deze concerten met groot succes optrad, doet zich hooren in het Adagio uit het Cello concert van Bocc.herïni, Chanson Villagoise, van Dopper, Le Cygne van Saint Saëns en Ar- lequin, van Dopper. Dat belooft dus weer een genotvolle en in teressante concertavond te worden, waar voor weer groote belangstelling zal be staan. CHR. NAT. WERKMANSBOND. De afdeeling Beverwijk en omstreken van den Christ. Nat, Werkmansbond houdt Don derdag 8 Febr. in het vereeniigngsgebouw aan de Oosterwijkstraat een ledenvergadering. In deze bijeenkomst zal Ds. C. M. Krijger spx-eken over het onderwerp Stanley Jones. Verder staat een bestuursverkiezing op de agenda. BEVOLKING Ingekomen personen; Jac. J. van der Does, slager. Voorweg 9, van Beverwijk. M. G. van Rijn, kapelaan, A. Verherentstraat 2. van Voorburg. Vertrokken personen: Joh. Daalhuizen en gezin, vischventer, van Rijksstraatweg 4 naar Wijk aan Zee en Duin. Mej. G. Hoogewerf, dienstbode, van Comimunicatieweg 5 naar Wijk aan Zee en Duin; Mej. M. Fatels. dienst bode, Kleine Houtweg 32 naar Beverwijk. BOUWVERGUNNING Aan J. Beentjes, Rijksstraatweg alhier, is door B. en W. vergunning verleend tot het bouwen van een woon-winkelhuis aan den Rijksstraatweg. COMMISSIE VAN ONDERZOEK INGESTELD. Het Haagsch Corr. Bur. meldt: Bij de algemeene beschouwing over de rijks begrooting over het jaar 1934 in de Tweede Kamer werd de wensehelijkheid uitgesproken om over te gaan tot het instellen van een commissie van onderzoek naar aanleiding van klachten, welke in het land de ronde doen over minder juiste toestanden welke zou den zijn ontstaan door bevooi*deeüng van be paalde fabrikanten van vleeschwaren, meer speciaal van varkensvleesch. Hoewel de re geering aanstonds als haar overtuiging kon uitspreken, dat alle wantrouwen op dit ge bied ongegrond was en dat voldoende controle werd uitgeoefend, heeft zij zich bereid ver klaard de instelling van eer), dusdanige com- rrr^e te bevorderen. Bij koninklijk besluit van 1$ Januari 1934 is thans de hier boven bedoelde commissie in gesteld. Aan de commissie is een breeder taak toegedacht dan aanvankelijk was toegewezen. Haar taak is aldus omschreven: „Een onder zoek in te stellen omtrent onderwerpen, verband houdende met crisismaatregelen waaromtrent onze minister van Economische Zaken oordeelt, dat het algemeen belang een onderzoek vordert". Hierdoor zullen aan de commissie ook andere onderwerpen door den minister van Economische Zaken ter onderzoek kunnen worden voorgelegd. In de commissie zijn be noemd tot voorzitter mr. dl*. L. J. Beumer, ondervoorzitter van den Centralen Raad van Broep te Utrecht en tot leden mr. dr. G. van den Berch, oud-lid der Tweede Kamer te Amsterdam, prof. mr. P. W. Kamphuisen, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nij megen, ir. G. A. Kessler, directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmui den en mr. J. H. Kuiper, lid van den Centra len Raad van Beroep te Utrecht, terwijl als secretaris aan de commissie is toegevoegd mr. J. H. van Maarseveen, advocaat en procureur te Utrecht. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 10) De kogel moest van heel nabij zijn afge- ge-h~f. haar van het slachtoffer was gezengd, de schedelhuid toonde kruitsporen. Het kussen was doorweekt met bloed. Revis was in den slaap vermoord, in elk geval terwijl hij zonder vermoeden van ge vaar op het bed lag. Hij was geheel gekleed en droeg een avondtoilet. In dit deel van de kamer was een flauwe alcoholgeur merkbaar. Darden trok een stuk van de bedsprei over het lichaam van den dooae. Toen liep hij om het voeteneind van het - bed heen naar de andere zijde, waar, tusschen het ledikant en den muur, op een klein tafeltje een telefoon toestel stond. „Hoofdbureau van Politie lijn zes alstu blieft". Zijn stem klonk kalm, even beheerscht als dien morgen in miss Haskell's woning. Ter wijl hij op aansluiting wachtte, met zijn schouders tegen den muur, waren zijn oogen naar den grond gericht. Miss Haskell had niet zoo heel veel vertrouwen in dit vertoon van. onverschilligheid ten opzichte van Malloy en haarzelf. Zij was er zeker van dat hem, ondanks zijn neergeslagen oogen, niet de geringste beweging van hen beiden ontging. Zij was de twee mannen niet gevolgd naar het bed. Haar ontsteld gefluister tegen Dar den had het uiterste van haar krachten ge vergd. Ze zat ongemakkelijk overeind in een hooggerugden stoel midden in de kamer en trok zenuwachtig met één hand aan haar hoed. die beelemaa.l scheefgezakt was. Toen Malloy op haar toekwam en tegen haar begon te spreken, viel die hand in haar schoot terug, alsof zij een levenlooze klomp was, alsof ze de macht over haar bewegingen geheel verloren had. Zijn stem was zacht en onvast en hij sprak zonder haar aan te kijken, zonder zijn oogen een onderdeel van een seconde af té wenden van den detective, die kalm stond te wachten tot hij met het Hoofdbureau van Politie verbonden zou zijn. Malloy stond met de handen in de zakken, zijn adem ging zwaar. Een lange, dunne streep als van roet, liep over zijn linkerwang, zijn boord was slap gevallen. Darden begon te spreken, eerst met het hoofdbureau; vervolgens met de zevende af deeling. „Inspecteur Nash? Kunt u dadelijk komen? En brengt u de justitie op de hoogte? Ja, moord. U kunt binnenkomen door het raam links van den ingang van het sousterrein. Dat is open". Hij legde den hoorn weer op het telefoon toestel en drukte op den electrischen bedknop die binnen het bereik van het bed, aan de muur was bevestigd. Vervolgens liep hij naar de deur en stapte, één hand op de kruk houdend, op het por taal. „Hé bedienden! Er is wat gebeurd!" Zijn heldere bariton schalde door het trap penhuis, maar hoewel zijn stem tot in de verste hoeken van de donkere woning drong, kwam er geen antwoord. Hij keerde in de kamer terug, maar maakte geen enkele op merking over de blijkbare afwezigheid van bedienden. Langzaam liep hij weer naar het voeteneind van het bed en er tegen aanleu nend, keek hij eindelijk Malloy aan. „U hoeft óók niets te vertellen", merkte hij op en kuchte alsof hij een praatje over koetjes en kalfjes begon. ..Maar u bent het eerst naar binnengekomen en uMis schien is er u iets aan gelegen, een verklaring te geven. Alleen dit", antwoordde de jongeman, „ik ben niet gewapend; ik was ook niet ge wapend, zooals u zelf hebt gezien Ik...." „U had een zakdoek in uw rechterhand", herinnerde Darden hem, terwijl hij de armen over de borst kruiste. Zijn houding en stem drukten beleefde nieuwsgierigheid uit; niets meer dan dat. „Ik wilde hem bang maken", verklaarde Malloy eenigszins aarzelend. „Dat wil ik wel bekennen. En ik wilde verhinderen dat- hij begon te schreeuwen. Ik kwam", een pauze „ik kwam hier, dat mag u gerust weten", opnieuw een aarzeling, „wel het was een zuiver persoonlijke kwestie. Hij had kwaadgesproken van een vriendin van mij en ik had mij voorgenomen daaraan eens en voorgoed een einde te maken, hem aan zijn verstand te brengen, dat hij daarmede moest uitscheiden. Ik wist, dat een bezoek als dit hem hethet onbehoorlijke van zijn handelwijze zou doen inzien." „Ik begrijp het", stemde Darden toe. Daar op stelde hij als terloops, alsof het een plot selinge inval was, een andere vraag: „Is dit uw eerste bezoek aan dit huis?" „Ja „Dan is het wel merkwaardig, dat u regel recht naar deze kamer ging. Er zijn nog twee andere deuren tusschen deze en de trap. Waarom probeerde u die niet eerst?" „Ik herinnerde mij, dat hij mij in een ge sprek eens had verteld, dat hij aan den voor kant sliep." Ik begrijp het", zei Darden weer. In zijn stem was geen zweem van ongeloof. Eensklaps bukte hij zich en trok onder een der pooten van het bed iets zwarts, of in ieder geval iets donkers te voorschijn. Nadat hij het voorzichtig had losgemaakt en opgeraapt en opnieuw tegen het voeten einde leunde, opende en sloot hij verschei dene malen achtereen de hand, waarin hij het gevonden voorwerp een stukje band hield. „Hoe wist u, dat het raam beneden open stond?" vervolgde hij zijn ondervraging. „Dat wist ik niet. Ik was zoo gelukkig het open te vinden. Iemand anders moet het hebben opengemaakt". „De werkelijke moordenaar misschien?" „Ja", stemde Malloy gretig en merkbaar opgelucht toe, „dat zou ik wel denken". Aandachtig den vloer bestudeerend, liep Darden om het bed heen naar het telefoon tafeltje, en vandaar weer naar zijn oude plaats. Toen keek hij miss Haskell aan. „En u", wendde hij z-ich tot haar, „ofschoon mijnheer hier volkomen gelijk heeft en u niets hoeft te zeggen, is er misschien toch iets Malloy hief de hand op. het impulsief be gin van een waarschuwende beweging, maar hij bezon zich en liet de hand weer langs zijn lichaam vallen. „Ja, er is iets, dat ik u vertellen kan", ant woordde het meisje. „Ik was aan het wande len, zooals ik dikwijls 's avond laat doe. Ik heb last van nerveuze slapeloosheid en pro beer die te verdrijven door te wandelen. Ik

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5