Twee Ministers uit het kabinet Daladier afgetreden. EEN MERKWAARDIGE FOTO. STAATSGEHEIMEN. IJMUIDER COURANT MAANDAG 5 FEBRUARI 1934 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK Toen de heer H. W. Hofmeester in den loop der vorige maand zijn veertigjarig jubileum vierde als dirigent van de Beverwijksche Har moniekapel gaven wij bij het overzicht van zijn loopbaan een reproductie van de kapel, zooals deze omstreeks 1904 was samengesteld. Eerst na 't j ubileum kwamen ons een nog veel merkwaardiger foto in handen, dateerend van 1889. Zij leende zich echter nog zeer goed voor reproductie en wij meenden haar onzen lezers niet te mogen onthouden. Zij verte genwoordigt een stukje Beverwijksche ge schiedenis. Op deze foto komen namelijk personen voor, die in het plaatselijke leven een belangrijke rol hebben gespeeld. Men ziet uit het aantal musici wel, dat de Har monie nog van zeer bescheiden omvang was. Velen van degenen, die toen met hun muziek het leven der Beverwijkers opvroolijkten zijn reeds lang overleden. Achter hun namen heb ben wij een kruisje geplaatst. Zij zijn bij vele ingezetenen in de herinnering gebléven. Wij noemen daarvan bijvoorbeeld maar den heer H. Burger Mz., die vele jaren wethouder was en „meester" De Mik, die zich beijverde de Beverwijksche jeugd in te leiden in de gehei men der wetenschap. Deze foto werd gemaakt in December 1889, toen de eerste dirigent, de heer H, B. Roete- ring Schunlau wegens vertrek naar Enschedé. De eerste directeur van de kapel heeft voor het jubileum van zijn opvolger schriftelijk belangstelling aan den dag gelegd. Hier volgen de namen van degenen, die destijds den grondslag gelegd hebben voor den opbloei van het muzikale leven. Ie rij (zittend) van links naar rechts: H. Burger Mz. t en Pieter Denys t (gemeente secretaris van 2 April 18816 Oct. 1890). 2e rijC. Koelman t (aan de kleine trom) W. J. Tegel, H. de Mik t; G. van Eek t; C. v. d. Sluis; J. Tegel; L. Heemskerk; A. Spring- veld; Joh. Warner; Jb. Heine. 3e rij: P. Nieuwen weg; M. Hennekeler t; H. de Mik; P. Kelder t; T. J. van Eek. HET JUBILEUM VAN DEN R.-K. VOLKS BOND. Zondag is de viering van het zes lustrum van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond besloten met een socialen Zondag. Na de Hoogmis in de kerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad hebben de leden van de afdeeling gezamenlijk in de St. Jozef zaal de koffie gebruikt. Daarna werd een korte vergadering gehouden, waarin de Bonds secretaris, de heer A. J. M. Aengenent een rede heeft uitgesproken. Des avonds vond eveneens in de kerk aan den Arendsweg een plechtig sluitings-Lof plaats. In deze godsdienstoefening heeft de geestelijke adviseur der afdeeling, rector Th. Boonekamp een predikatie gehouden. WIJDINGSAVOND. In het Ned. Herv. kerkgebouw zal op Vrij dag 9 Febr. een wijdingsavond worden ge houden. Spreker is Ds. G. B. Westenburg, vroeger predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, thans te Den Haag. Ds. Westenburg behandelt het onderwerp: „Jezus alleen". Het Ned. Herv. zangkoor zal dezen wijdingsavond .met eenige liederen op luisteren. HET FEESTCONCERT VAN DE VER- EENIGDE ZANGERS. Het programma voor het feestconcert, dat Donderdagavond in het Kennemer-Theater wordt gegeven ter herdenking van het twee- dé lustrum van het dubbel mannenkwartet „De Vereenigde Zangers" vermeldt een be langrijke verzameling toonwerken, die door de deelnemende kwartetten ten gehoore zul len- worden gebracht. Het feestconcert is als volgt ingedeeld: De Vereenigde Zangers: „Veni creator, Spi ritus", Alph. Diepenbroek en „Bede", Jac, Bonset. „Ons Genoegen", Zaandam: „Do-mine sal- vam fac", A. Giessen en „O, lustig spel", Jan- nequier. „Harmonie" Haarlem: „De morgen", Her man Nieland en „Meiliedje", Isr. J. Olman. „Ons Genoegen", Zaandam: „Droome- vrouw, kom!" Isr. Olman en „Tantum ergo", G. P. da Palestrina. „Onder Ons", Beverwijk: „Quam dileeta", Ph. Loots; „Popule Meus", Palestrina en „O Jesu amor mi" A. Giessen. „Adama van Scheltema", Amsterdam: „Veni creator, Spiritus", Diepenbroek; „Re quiem" Fred. Roeske en „Serenade d'hiver", Saint Saëns. Gem. Dubbel kwartet, Santpoort: „Weih- nachts-motette", Marenzio en „Den Uil" Diepenbroek. „Euterpe", Haarlem: „Abendfriede am Rhein", Neumann, „Der Spielmann", Krae- mer en „Zangersmarsch", Santpoort's Gem. Kwartet: „Maria Wiegenlied", Max Reger en „Een Zonnedag", Erdelman. Het jubileerende kwartet besluit het con cert met „Sanetus" van Schubert en „Lente" van Keereweer. JAARFEEST ST. JOZEFGEZELLEN. Voor de leden der St. Jozef gezellen vereeni- ging, hun ouders en genoodigden zal de too- neelclub „St. Paulus Woensdagavond in het K. S. A. gebouw een opvoering geven van „de Onuitstaanbare", klucht in drie bedrijven van G. Nielen. De zangelub der gezellen en de Mondorgel- club, beide onder leiding van den heel* L. Ter voort zuilen den avond met zang en muziek opluisteren. JAARVERGADERING R. K. RIJWIELCLUB. De R.K. Rijwielclub „St. Christophonis houdt Vrijdagavond 25 Febr. haar jaarvergadering in de St. Jozefzaal aan den Arendsweg. Be halve de jaarverslagen vermeldt de agenda ook een bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van den voorzitter en wegens uit breiding van het bestuur met twee leden. TENTOONSTELLING ETALAGESCHRIFT. In een der bovenzalen van het K. S. A.-ge- bouw zal op Woensdag 7 Februari een tentoon stelling worden gehouden van etalageschrift. Deze expositie zal de werkstukken bevatten van de cursussen, welke in dezen winter was georganiseerd door de plaatselijke afdeeling van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. AANRIJDING. Op den hoek PeperstraatSchans ontstond een aanrijding tusschen twee personen auto's waarvan de gevolgen zich echter alleen beperkten tot materieele schade. De oorzaak van het ongeval moet worden toegeschreven aan de te groote snelheid waarmee de autobe stuurder C. alhier het kruispunt passeerde. De politie heeft tegen hem proces-verbaal op gemaakt. WIJK AAN ZEE EN DUIN FEESTAVOND VAN DE SCHIETVEREENI- GING „ONS GENOEGEN". De uitreiking der prijzen van den Donder dagavond ,gehouden schietwedstrijd had Zon dagavond op feestelijke wijze plaats in café Spnne-vanck. Met een toepasselijk woord wer den de prijzen aan de winnaars overhandigd. Hierna was 't woord aan den humorst den heer H. Smal, die met den pianist op zeer verdienstelijke manier de aanwezigen eenige aangename uren wist te bezorgen. R.-K. VOETBAL. Uitslag van Zondag was voor A.D.O. weer niet gunstig, zij werden geklopt te Castricum door Vitesse met 21 voor Vitesse. PANIEK IN EEN BRAZILIAAN- SCHE DANSZAAL. BARBAARSCH OPTREDEN VAN MILITAIREN. Twee officieren, die in een der voornaamste dansgelegenheden twist met andere bezoe kers hadden gekregen, verlieten het lokaal Een uur later keerden zij terug meit een troep soldaten, die de danszaal binnendrongen met de bajonet op het geweer en alles kort en klein sloegen. Er ontstond een ontzettend tumult; vrouwen en kinderen werden onder den voet geloopen en velen sprongen uit het venster op straat. De danszaal bood in korten tijd een ver schikken j ken aanblik; vele personen werden gedood, een nog grooter aantal gewond. Er is een officieel onderzoek ingesteld, maar het aantal slachtoffers is niet bekendge maakt. Officieus wordt het aantal dooden ver meld met 12 en dat der erntïg gewonden op 20. De soldaten behoorden tot de regi menten uit Noord-Brazildë, die sedert de re volutie van 1932 te' San Paulo zijn gesta- tionneerd. Het luchtpostverkeer tusschen Europa en Zuid-Amerika wordt binnenkort geopend. De lijn loopt van Stuttgart over Spanje, West- Afrika naar Natal. Het stoomschip Westfalen dobbert op den Oceaan als vliegtuig-hulpschip. De toestellen kunnen aan boord worden ge nomen en worden vandaar weer door een katapult leeggeschoten. Boven enkele vlieg tuigen welke aan den dienst deelnemen. BUITENLAND. Op aandringen van de Neo-Socialisten? Chiappe uit zijn ambt ontzet. Hij weigert een benoeming tot Resident-Generaal van Marokko. PARIJS, 3 Febr. De minister van finan ciën Piétri, de minister van oorlog Fabry en de onderstaats-secretaris voor vakonderwijs Doussain, hebben Zaterdagmiddag in het mi nisterie van financiën een bespreking gehou den, na afloop waarvan Doussain verklaarde, dat hij en de beide ministers uit het kabinet waren getreden. Aan deze bespreking waren des middags besprekingen van Daladier met Fabry, Piétry, den minister van onderwijs Berthod, den minister van binnenlandsche zaken Frot en den vroegereh minister van bui ten landsche zaken Paul Boncour voorafge gaan. De radicaal socialistische afgevaardigde, Marchandeau, die in het laatste kabinet Chau- temps minister voor de Begrooting was, werd vervolgens benoemd tot minister van Finan ciën en Begrooting en Paul Boncour tot mi nister van Oorlog en de radicaal socialistische afgevaardigde Jaubert tot onderstaatssecreta ris van het ministerie van Financiën en Be grooting. Men neemt aan, dat het aftreden van Piétri en Fabry geschied is als gevolg van de hou ding der neo-soeialisten, die hun steun aan de regeering-Daladier daarvan afhankelijk zouden hebben gesteld. Jean Chiappe. Chiappe uit zijn ambt ontzet. Zondag werden tal van wisselingen onder de hooge ambtenaren bekend gemaakt. De voornaamste hiervan is de overplaat sing van den bekenden Parijschen politie- prefect Chiappe naar Marokko, als resident- generaal. Tot Chiappe's opvolger is benoemd Bonne- foy Sibour, de prefect van het departement Seine et Oise, die inmiddels in functie is ge treden. De directeur van de Comedie Franqaise, Fabre, is gepensioneerd en tot zijn opvolger werd benoemd Thommé, de tegenwoordige directeur van de Sureté Générale. Tot directeur van de Sureté is benoemd Jeay, de directeur van de afdeeling perso neel van het ministerie van binnenlandsche zaken. De procureur der republiek te Parijs, Pres- sard, is benoemd tot raadsheer van het Hof van Cassatie ter vervanging van Gailhé, die procureur der republiek wordt. Prefect van het departement Seine treedt af. Parijs 4 Februari. CV.D.) De prefect van het Seine-departement Renard heeft van daag den minister van Binnenlandsche Za ken medegedeeld, dat hij aftreedt. Hij motiveert zijn ontslag met het feit, dat zijn werkzaamheden te zeer verbonden zijn geweest met die van den politieprefect Chiap pe, dan dat hij na diens aftreden nog in functie zou kunnen blijven. Hij staat op het standpunt, dat de tegen Chiappe getroffen maatregel niet in overeenstemming is met het belang van de stad Parijs. De „Echo de Paris" schrijft, dat Chau- temps in de wandelgangen van de Kamer zou hebben verklaard, dat het ontslag aan de di recteur van de Süreté Thomé even onrecht vaardig was als dat van Chiappe. Chau- temps' gaf er den voorkeur aan, de regeering neer te leggen dan aan bewind te blijven op de manier van de huidige regeefing „L'Ordro" voegt hieraan toe, dat Chautemps de afzetting van Thomé een schandaal heeft genoemd, evenals de overplaatsing van ziju zwager, den procureur-gener. Pressard. Tegenstanders verwijten Chiappe, dat hij ae jongste straatbetoogingen te Parijs niet energiek heeft onderdrukt. Volgens geruch ten zou Daladier hebben gelast, dat Dinsdag a.s. een groote afdeeling mobiele garde naar Parijs zal worden gedirigeerd ter bescherming van het Kamergebouw. Marokko geen strafkolonie voor p olitiepref ecten. Tardieu verklaarde aan het „Journal", dat de afzetting van Chiappe een Zuive politieke maatregel is. En de „Journée Industrielle" schrijft: ..Marokko is geen strafkolonie voor politie-prefecten". Slechts de socialisten zijn tevreden over Chiappe's val en verklaren dat de Parijsche bevolking genoeg had van een poltieprefectuur, die regeeringen in be dwang hield en van de politie-prefectuur een staat in den staat maakte. Chiappe wil niet naar Marokko. In een schrijven aan Daladier heeft Chiappe, de prefect van politie te Parijs me degedeeld, dat hij zijn benoeming tot resi dent-generaal niet kan aanvaarden. Hij schrijft: „De onverklaarbare bevordering, die mij te edelmoedig is aangeboden, is in mijn oogen slechts een bewijs van wantrouwen, waarom ik dan ook de benoeming afwijs". Als Chiappe bij zijn weigering blijft volhar den zal hij waarschijnlijk op wachtgeld ge steld worden. Oostenrijk. Een ultimatum van Starhem berg aan Dollfuss? Zondag werd te Innsbrück een parade van Heimwehr-afdeellngen gehouden, bij welke gelegenheid het woord werd gevoerd door den leider der Oostenrijksehe Heimwehren Vorst Starhemberg en door Dr. Steidle. Vorst Starhemberg keerde zich volgens de lezing van het D.N.B. in zijn rede zeer scherp tegen de Christelijk Sociale Partij, en in het bijzonder tegen den leider dezer partij Czer- mak. Indien men deze zijn gang liet gaan, zouden de Heimwehren in dit front niets meer te zoeken hebben. Indien Dollfuss nog lang aarzelde met het nemen van ingrijpende maatregelen, zouden de Oostenrij ksehe Heimwehrlieden spoedig niet meer achter hem staan. Starhemberg eischte tenslotte verwijdering van alle democratische partij leiders uit het tegenwoordige regime. Volgens dit telegram zou het spoedig tot een conflict komen tusschen regeering en Heimwehren. Een nader telegram van V. D. luidt als volgt: De redevoering van Starhemberg bij de pa rade der Heimwehren van Zondag, waarbij hij opheffing der partijen eischte, doch er tevens op wees, dat de actie der Heimwehren in geenen deele gericht was tegen den bonds kanselier, doch veeleer bedoelde de integrale uitvoering van het door Dollfuss zelf op 11 September 1933 aangekondigde programma, heeft thans tot resultaat gehad, dat hem reeds in zoo verre voldoening is geschonken, dat het Tyroolsehe kabinet omgezet is in een provinciaal comité, dat onder de leiding blijft staan van Stumpf en verder is samengesteld uit twee leidende figuren der Heimwehrep, twee leden der provinciale bonden, een liil van de katholieke organisaties en een arbei dersvertegenwoordiger. Men heeft thans den indruk, dat de demobilisatie van de Heim wehren ieder oogenblik geschieden kan. NIEUWE OPPERBEVELHEBBER OVER DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Het Amerikaansche departement van Ma rine deelt mede dat admiraal Joseph Reeves commandant van het Amerikaansche slag schipeskader, admiraal David Sellers zal op volgen als opperbevelhebber van de geheele Amerikaansche vloot. ITALIAANSCH SCHIP VERDWENEN. V. D. meldt uit Genua: Het op 12 December van het vorige jaar van Antwerpen naar Sa- vona vertrokken motorzeilschip „Ana Elisa beth", dat tot nog toe zijn plaats van be stemming niet heeft bereikt, wordt thans of ficieel als verloren beschouwd. Men vermoedt dat het Italiaansehe scheepje in den nacht van 14 December in den cyclone, die in de Golf van Caseogne heeft gewoed, is vergaan en dat de negen leden der bemanning daar bij om het leven zijn gekomen. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 11) De woorden waren nauwelijks over zijn lip- 'sn, toen op het portaal de voetstappen van e politie-agenten klonken. Darden stond op u bereikte juist de deur, toen inspecteur fash deze opende. De detective trok hem de Kamer in en sloot de deur weer. „We hebben hier met een heel ongewoon geval te doen", lichtte Darden hem snel in. „Ik moet tijd hebben om het uit te leggen. Stuur uw mannen om te beginnen naar bo ven, allemaalom de dienstbode of een mogelijken indringer te zoeken!" Nash, een lange man met een beenig, ma ger gezicht, voldeed onmiddellijk aan het op een toon van gezag geuite verzoek Hij ging naar buiten om de noodige bevelen te geven en toen hij terugkwam, leunde hij met zijn rug tegen de deur, in afwachting van de be loofde verklaring. Zijn geduld werd niet lang op de proef ge steld. „Inspecteur", begon Darden na enkele oogenblikken, en er was een overwicht en een beslistheid in zijn stem, die Mary en Malloy er nog geen enkelen keer in hadden gehoord: „Deze dame was in mijn gezelschap, toen ik den jongeman, die u hier ziet, in huis volgde. Achter dien moord", een hoofdbe weging in de richting van den doode „steekt iets, dat van meer belang is dan het feit op zichzelf. Voor het oogenblik wil ik echter allereerst verhinderen, dat miss Hakell bier in de zaak verwikkeld wordt dat is gebiedend noodzakelijk met het oog op mijn plannen. Ik wou graag willen, dat u mij daar bij hielp, inspecteur". „Op welke manier?" vroeg' Nash met een bedenkelijk gezicht. „Sta haar toe dadelijk het huis te verlaten, voordat uw mannen weten, dat ze hier is". „Dat is me ook wat moois, om met een der gelijk verzoek aan te komen", barstte de in specteur op luiden, half schertsenden toon uit. „Het is mijn plicht om menschen te ar resteeren, als ik een zaak in handen heb. niet om ze te laten loopen. „Er is absoluut geen kwaad bij", sprak Darden overredend tegen, „en het is van het allergrootste belang met het oog op den veel belangrijker kant van deze moordzaak. Ik neem de verantwoordelijkheid op mij u zult miss Haskell altijd op haar flat vinden, wanneer u haar noodig hebt. Maar weest u mij in dit opzicht alstublieft behulpzaam, er zijn dingen van groot gewicht mee gemoeid. Uw mannen mogen niets weten dan komt liet ook niet in de kranten". De inspecteur keek besluiteloos om zich heen en er verliepen verscheidene seconden eer hij zijn toestemming gaf. „Goed, mr. Darden", bromde hij eindelijk, „maar het is voor uw verantwoording". De detective knikte. „Dat heb ik immers zelf al gezegd, merkte hij op. Hij liep naar de deur, legde de hand op den knop en wenkte Mary, die geen verdere aanmoediging noodig had. Toen ze bij hem was, opende Darden de deur, maar verzocht het meisje nog even té wachten. Daarop ging hij naar buiten en draaide het licht op het portaal uit. „Haast u", riep hij haar toe, toen hij te rugkwam, „en maak geen geluid; ga langs denzelfden weg, als dien wij gekomen zijn". Hij boog en liet haar passeeren. „Dank u", fluisterde ze, en met neergesla gen oogen ging ze hem voorbij. Maar ze was zich heel goed bewust, dat hij elke trek van haar gezicht in zich opnam. Hij volgde haai de gang in en trok de deur dicht, zoodat het licht uit de slaapkamer werd buitengesloten. „U moet bij beloven", zei hij zacht en drin gend, „dat u hiervan niets aan anderen zult vertellen, voordat ik u weer gesproken heb. Kan ik daarop vertrouwen?" „Ja", was het antwoord. „Ik kan u niet ge noeg danken". Hij belette haar de begonnen dankbetuigin gen te voltooien door zijn hand op haar schouder te leggen en haar zoo aan te ma nen voort te maken. Hij opende de deur van de slaapkamer pas weer toen hij er zeker van was, dat ze de trappen was afgedaald en het huis verlaten had. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij de politieagenten van boven komen. Nash, die op het bed was toegegaan, keek bij zijn binnentreden met gefronst voorhoofd op. Het scheen hem nog steeds niet bijster aan te staan, dat Darden hem had bewogen miss Haskell te laten vertrekken. Maar de detective negeerde zijn ontstemming. „Nu inspecteur", zei hij, „als u nu uw man netjes naar beneden zoudt willen sturen om hun onderzoek voort te zetten, zou ik graag over onze vriend Malloy hier met u praten". „Moet hij soms ook vrijgelaten worden?" informeerde de magere man sarcastisch, na dat hij aan Darden's verzoek gevolg had ge geven. „Neen", antwoordde de ander opgewekt, „we zullen hem arresteeren wegens weder rechtelijk binnentreden van dit huis". „Waarom niet wegens inbraak?" „Omdat hij geen inbraak heeft gepleegd. Hij had niets anders te doen dan door een openstaand venster binnen te wandelen!" De inspecteur was verre van voldaan. „En een aanklacht wegens moord?" opper de hij. „Is hij niet bij dezen moord betrok ken?" „Dat kunnen we later onderzoeken", meen de de detective. Nash bracht met een humoristisch wan hoopsgebaar de handen omhoog. „Voor mijn part", gaf hij zich met een grimmig lachje gewonnen. „Waarschijnlijk moet ik je nog dankbaar zijn, dat je niet van me verlangt hem te omhelzen I" VII. De mededeelzame Miss Colvin. Miss Colvin was zichtbaar opgewonden, toen zij den volgenden morgen Maandag uit de lift in de vestibule van het Arlewood-flat- gebouw stapte en George Darden onverwacht op haar toekwam. De detective had een onderhoud met Mary Haskell's huisgenoote als eerste nummer op zijn programma voor dien dag gezet, ofschoon hij zich niet voorstelde, dat dit gesprek veel zou bijdragen tot de oplossing van het pro bleem. Ze zou natuurlijk wantrouwend en op haar hoede zijn; het was hem dan ook voor namelijk er om te doen, zich een nauwkeu riger indruk te vormen van miss Colvin's per soonlijkheid en karakter. „De conversatiezaal is nu leeg", zei hij. „Als

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5