HET NIEUWE AVONDBLAD SANTPOORT BLIJFT GROEIEN. Jubilaresse. '19e JAARGANG No. 80 DINSDAG 6 FEBRUARI 1934 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantiitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum 'van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. De Particuliere Wapen industrie. Een buitengewone algemeene vergadering van d£ Nederlandsche Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede heeft Zaterdag met alge meene stemmen een tweetal resoluties aange nomen, die gericht zijn tegen de misstanden, ontstaan door het beleid der particuliere .wapenindustrie. U vindt deze resoluties in het verslag der vergadering in ditzelfde nummer. Zij zijn nogal langademig, maar haar bedoe ling is duidelijk genoeg, en met die bedoeling worden zij ter kennis gebracht van de regee ring, de beide Kamers der Staten-Generaal, de Ontwapeningsconferentie, de Unie van Volkenbondsvereenigingen en de pers. De eerste resolutie spreekt de wenschelijk- heid uit van een internationaal verbod van de particuliere wapenindustrie, geeft zich reken schap van de bezwaren die dit op het moment nog voor zijn practische verwezenlijking ont moet en vraagt in afwachting daarvan om internationale controle zoowel op de particu liere als op de staatsfabricage van wapenen. De tweede resolutie vraagt uitbreiding en verscherping van de nationale controle door uitbreiding van de Nederlandsche wetgeving, waardoor alle fabricage zoowel als alle in-, uit- en doorvoer onder staatscontrole zou komen, en vergunningen alleen verleend zou den worden aan ondernemingen, waarvan alle bestuurders en commissarissen in het Ko ninkrijk wonende Nederlanders zijn. De aanneming van deze resoluties is een gevolg van het initiatief van de afdeeling Haarlem van „Volkenbond en Vrede", die anderhalf jaar geleden een voorstel ter alge meene vergadering indiende, dat leidde tot de benoeming van de „commissie-Joekes". Deze bracht verleden jaar een zeer uitvoerig en scherp gesteld rapport uit over de gesties der internationale wapenindustrie, dat in druk verscheen, en thans in den handel verkrijgbaar is gesteld. Ter jaarlijksche algemeene verga dering van „Volkenbond en Vrede" in Dordrecht diende het hoofdbestuur toen een ontwerpresolutie in, die evenwel door de af- deèlingen Haarlem en Den Haag te slap werd geacht. De ontwikkelde bezwaren bleken sterke instemming bij de vergadering te vinden, met het gevolg dat de zaak in Dordrecht werd aangehouden. Het Hoofdbestuur herzag daarop Zijn houding, onderving in twee nieuwe reso luties de geopperde bezwaren en dé Zaterdag gehouden buitengewone algemeene vergade ring kon met algemeene stemmen tot aanne ming besluiten. Misschien zullen velen uwer de vraag stel len: maar wat bereikt men nu met de aan neming van zulke resoluties? Het antwoord is: een klein stapje verder, maar op zichzelf geen onbelangrijk stapje. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede geldt als de gematigdste aller anti-oorlogs- vereenigingen en is dat ook inderdaad, omdat alle richtingen zonder uitzondering er in vereenigd zijn. Maar ook juist daarom wordt aan een scherp-gesteld, veroordeelend rap port als dat der commissie-Joekes en aan de beide resoluties, die er uit voortvloeien en die tenslotte zeggen: „zoo kan het niet langer", bijzondere beteekenis" gehecht. Dat zij met algemeene stemmen zijn aangenomen kan niet nalaten vooral in Den Haag en bij de Unie van Volkenbondsvereenigingen indruk te maken. En uit haar principieelen aan drang op een verbod van de particuliere wa penindustrie blijkt dat in alle kringen in ons land de bestaande misstanden veroor deeld worden. Niemand kan van deze besluiten zeggen: nu ja, er is een groep, of er zijn eenige bevol kingsgroepen. die zoo veroordeelen en op zulk ingrijpen aandringen, maar anderen zijn het er niet, of wellicht niet, mee eens. Neen. Hier blijkt een algemeene veroordeeling, hier klinkt ook de algemeene wensch: regee ring, verscherp door wettelijke maatregelen uw controle op dit bedrijf. Het rapport der commissie-Joekés heeft het trouwens on omwonden gezegd: aan deze nationale con trole hapert nog veel. Het is zeker niet teveel gezegd als ik aan neem, dat deze besluiten hun indruk zullen maken en als ik de verwachting uitspreek, dat zij binnen afzienbaren tijd tot verscherpte wetgeving in Nederland zullen leiden. Daarbij is het rapport der commissie-Joekes een nieuw en deugdelijk wapen in den strijd tegen den oorlog, dat het steeds toenemend aantal actieve deelnemers aan dezen strijd goed te stade zal komen. Het is reeds in groote aan tallen bij afdeelingen van verschillende ver- eenigingen verspreid; het zal bovendien als voortreffelijke leiddraad in vele propaganda- vergaderingen kunnen dienen. Dit alles heeft de afdeeling Haarlem met haar initiatief bereikt, en daarom wenseht zij zich daarmee geluk R. P. IJMUIDEN ONTEVREDEN SLAGERS. Gedurende eenige dagen worden door een koelinrichting hier ter plaatse bevroren eend vogels verkocht tegen zeer lage prijzen. Vele ingezetenen hebben van de gelegenheid voor weinig geld een eend'eboutje te kunnen krij gen, geprofiteerd en in enkele dagen werden honderden vogels omgezet. Daar de verkoop begon op een der laatste dagen der vorige week, hebben de slagers door deze onverwachte concurrentie echter veel schade in hun nering ondervonden en zij moeten reeds de directie van bedoelde koel inrichting verzocht hebben, den verkoop te staken. WIJTING IS GEEN SCHELVISCH. EEN ENGELSCHE WINKELIER DIE „WITJES" ALS TONGSCHAR VERKOCHT, ZWAAR BEBOET. Het is voldoende bekend, dat ook in ons land de kennis van visch of beter gezegd van de soorten visch bij de burgerij niet zoo heel groot is. Deze kennis reikt bij de meeste Ne derlanders, we zouden haast durven zeggen bij 9/10 van de huisvaders en huismoeders niet verder dan dat men hun geen schol voor een tarbot of een wijting voor een kabeljauw kan verkoopen. Maar we zouden niet gaarne een schatting willen maken van het aantal onzer medeburgers, dat wel eens gesmuld heeft van een lekkeren schelvisch, op wiens geboortebewijs „wijting" heeft gestaan, of dat zich tegoed heeft gedaan aan gerookte zeepaling, die in de Noordzee, als doornhaai heeft rondgezwommen. Om maar niet te spreken van de tallooze malen, dat in hotels enz. de nomenclatuur van ons visschenras deerlijk verminkt werd. Vooralsnog is daar niet veel tegen te doen. Het eenige zou nog zijn, dat alle huisvaders en huismoeders zich met behulp van de be kende platen gingen bekwamen in de eerste beginselen van de kennis van de vischsoorten. Koopen bij betrouwbare adressen is natuur lijk ook aanbevelenswaard. In Engeland waakt de levensmiddelen-in spectie er evenwel met de grootste gestreng heid voor, dat vischwinkeliers en venters hunne klanten geen knollen voor citroenen of wijting voor schelvisch verkoopen. Dat ondervond nog dezer dagen een visch- winkelier in Highgate. En dit was een heel onschuldig geval. De man was er feitelijk in- geloopen. Een agentesse van den graafschap- pelijken levensmiddelen-inspecteur was den winkel binnen gegaan en had den bediende verzocht, haar anderhalf pond kleine tong scharren (lemon soles) te geven. Zij betaalde 1 s. 5 d. voor een pakje visch, dat echter geen tongschar doch „witjes" (witches) inhield. De patroon van den bediende liep hiervoor een bekeuring op. Voor het gerecht verklaarde de winkelier, dat de juffrouw met eeii blik de visch had aangetoond, 'die' ze wilde -hebben. Dit is zoo de gewoonte. De advocaat van beklaagde wees er nog op, dat de winkelier zijn bedien den er steeds op attendeert, dat zij de visch- soort moeten geven, die door de klanten ge noemd worden. Maar hoe mooi advocaat en winkelier ook redeneerden, de man werd beboet. En maar liefst met 10 pd.st. en bovendien moest hij 5 guineas 'kosten betalen. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Onder leiding 'van haar dirigent Frits Schuurman geeft de Haarlemsche Orkestver - eeniging in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem Dinsdagavond een concert, waarop George van Renesse de Pianoconcerten van Mozart en van Rachmaninoff zal voordragen. De H.O.V. opent, het programma met van Beethovens Tweede; met de Ouverture 1812 van Tschaikowsky zal het concert gesloten worden. CONCERT TEN BATE VAN HET CRISIS- COMITé. De heer P. Bosman, wethouder van Sociale Zaken en voorzitter van het Crisiscomité, ver zoekt ons te melden, dat kaarten voor het concert, dat a.s. Donderdagavond in de Beth- lehemkerk zal worden gegeven en waarvan de opbrengt ten bate van 't Crisiscomité is, te verkrijgen zijn aan de volgende adressen: Jacq. Tellier, Kanaalstraat 73, IJmuiden mevr. Dammers, Huygensstraat 67, IJmuiden en P. Bosman, Zeeweg 377, Driehuis en des avonds aan de zaal. (Woensdag a.s. viert mej. Griet Lueske te Enkhuizen haar gouden jubileum als barbier ster). Grietje Lueske van Enkhuizen 't Is een prachtig jubilé, Dat gij Woensdag denkt te vieren, En ik jubel met u mee. Vijftig jaren mannen scheren, Vast, maar tevens zacht van hand, Dat is, durf ik wél beweren, Eenig in ons vaderland. Hoeveel duizend mannen zettet Gij het mes niet op de keel, Hoeveel ruige kaken maaktet Gij niet zacht weer als fluweel? Vijftig jaren schraapt gij nu al Andrer kelen met succes. Maar nu is uw beurt gekomen, Nu moet gij toch onder 't mes. En, hoewel geen vrouw in Holland (En dat zegt toch nogal wat) Zulk een machtig aantal mannen Bij de neuzen heeft gehad, Zult gij Woensdag ondervinden, Op uw gouden jubilé. Hoe d'Enkhuizenaar nog jubelt, Over u en met u mee. p: gasus. DE OSTENDSCHE VISSCHERS- VLOOT IN 1933. AANVOER VAN VISCH AANZIENLIJK GESTEGEN. „Het Visscherijblad" van Ostende wijdt in een overzicht over het eerste jaar van zijn bestaan eenige regels aan de uitkomsten van de Ostendsche visschersvloot. „Onze visschers vloot heeft in 1933 wonderen verricht", aldus .het overzicht. Het blijkt, dat de aanvoer verleden jaar 27.142.408 K.G. bedroeg tegen 18.283.196 K.G. iin 1932, in welk jaar de aan voer reeds 4 millioen K.G. meer bedroeg dan het jaar daarvoor. Ofschoon de groothandels- prijzen der kustmarkten zich op zulk een laag peil bewogen dat de hoogere exploitatiekosten niet gedekt konden worden, wordt de toe stand rooskleuriger genoemd dan voor een jaar. Op 1 Januari 1933 bezat de vloot 30 stoom- vaartuigen tegen 57 in 1928 en 452 motor vaartuigen tegen 351 in 1928. Sedert het begin van 1981 hebben niet min der dan 7 motorvaartuigen het land ver laten om onder Fransche vlag te gaan wen; vier andere varen onder Nederlandsche vlagé Van de stoomtrawlers werden vier verkocht naar Frankrijk en zes naar Engeland. Zes tien motorvaartuigen werden bovendien reeds verkocht, aan den ketting gelegd of liggen afgetuigd in de Ostendsche havens. Een der tiental faillissementen werd uitgesproken of moesten door overeenkomsten voorkomen worden. BENOEMING. De heer J, Kat Bzn., sedert 1920 opzichter bij den Rijkswaterstaat bij den sluisbouw alhier, is benoemd tot opzichter bij den wegenbouw dienst van den waterstaat ter standplaats Gouda. DE HANZE. De afdeeling van de R.-K. Middenstands- vereeniginig De Hanze houdt Woensdag 7 Fe bruari een vergadering in het Patronaatsge bouw aan den Zeeweg, waarin als spreker zal optreden Rector J. Bots-met het onderwerp „Fascisme",. VISSCHERIJ EN RADIO. Bijna alle Noorsche stoomtrawlers en wal- vischjagers zijn van radio voorzien, dat wil zeggen 125 schepen hebben een ontvangst installatie aan boord. Enkele dezer schepen zijn zelfs uitgerust met zend-installaties. COLPORTEURS EN STEUN. Het bestuur der afdeeling IJmuiden van de O.S.P. schrijft ons: Door den Gemeentelijken ondersteunings dienst is van enkele colporteurs der O.S.P. met het blad de Fakkel, een bedrag van hun ondersteuning afgehouden. De motiveering luidt: dat wordt aangenomen dat met deze colportage f 3.per week wordt verdiend, j Êen en ander heeft in de rijen der O.S.P. ernstige verontwaardiging en protest gewekt. I Immers, deze maatregel wordt geheel alleen tegen de O.S.P. genomen. Colporteurs van I ..Volk en Vaderland": een uiterste strooming hetzij dan ook in reactionairen zin, kan rustig colporteeren, zonder dat haar „werk- I loozen" aan deze strafbepalingen onderhevig zijn. Andere politieke partijen kunnen zulks eveneens doen. En hoe kan het ook anders? Immers indien men zich op dit pad begeeft, ontzegt men eiken werklooze zijn arbeid aan een bepaalde politieke partij aan te bieden. Allen weten dat deze arbeid geheel gratis De Normanaie, net grootste stoomsoMv ter J™" wereld 75.000 ton groot, lengte 311 en a paiuj der „aimsten mei m siaat is breedte 36 meter! zal eerstdaags te water ook maar een cent te „even, terwijl daai- kunnen worden gelaten. De Oceaanreus, welke politieke overtuiging haiei leden voor een Fransche maatschappij wordt ge- zoo is, dat zij niet bereid zouden zijn, arbeid bouwd, is bestemd voor den dienst tusschen voor loon, in hun partij te verrichten. Havre en New York. Onder de protestactie, welke de O.S.P. tegen VELSEN Exploitatieplan voor 200 woningen. Wordt de Kruidbergerweg een tweede Brederoodscheweg Het is thans het deel der gemeente, dat ge legen is tusschen den Hagelingerweg en het Kerkpad, dat bezig is de in onze gemeente ge bruikelijke gedaanteverwisseling te onder gaan: het hakhout, waarin sedert jaar en dag de nachtegaal een veilig plaatsje vond voor zijn nest, wordt omgehakt, de wortelstompen worden gerooid en timnierman en metselaar komen en bouwen huizen, tien twintig, hon derd en straks vindt de nachtegaal in plaats van een veilig plekje voor z'n nest, niets dan huizen, straten en menschen. Vele hectaren boschland zijn op deze wijze verdwenen, de laatste jaren zelfs op plaatsen, waar men dit vooralsnog niet verwacht had. Het heeft niemand verwonderd, dat in den loop der jaren rondom de havens aan den mond van het Noordzeekanaal een dicht be volkt centrum is ontstaan. Waar zich bedrij ven vestigen kan men nederzettingen verwach ten. Maar in Santpoort en Driehuis, centra, gelegen op tamelijk groote afstanden van de middelpunten van het bedrijfsleven, zou men slechts een zeer geleidelijke uitbreiding mogen verwachten, een uitbreiding, die zich kenmerkt door de geleidelijkheid van de ontwikkeling der nederzettingen rondom de groote stad. In meer dan één opzicht onderscheidt zich de ontwikkeling van de landelijke gedeelten onzer gemeente van die van Bloemendaal en dergelijke forensensteden: het verband tus schen de buitenwijken in onze gemeente met de stad is minder nauw dan in de forensen gemeenten. Er is een geringere dagetij ksche mutatie over de gemeentegrenzen. Typeerend is ook het gradueele verschil. In aanmerking- genomen de min of meer grootsche structuur van het uitbreidingsplan ter plaatse, meenen we te mogen opmerken, dat de aard der be bouwing niet met het uitbreidingsplan in overeenstemming is. Hetgeen als een gevolg van de omstandigheden beschouwd kan wor den en hetgeen bovendien tengevolge heeft, dat het uitbreidingsplan voor deze streek, dat naar wij meenen te weten officieel nog niet bestaat, aan deze gewijzigde omstandigheden moet worden aangepast. De bouwnijverheid heeft thans haar ten takels uitgestoken naar een terrein, dat ge legen is tusschen den Hagelingerweg en het Kerkpad, een terrein van ca. 10 H.A. Het KerkpadAls U het nog eens zien wilt moet u zich haasten. De houthakker zwaait zijn vlijmscherp kapmes al door het hakhout langs het pad. Het pad is op sommige plaatsen al een weg geworden, al ontbreekt er dan nog de bestrating. Maar de zware riool buizen, die langs het pad uitgestald liggen, wijzen er reeds op, dat ook hier spoedig de straatmaker zal komen. En dan blijft van het Kerkpad nog slechts de herinnering over. En kan het bord, dat aantoont, dat alleen voet gangers mogen passeeren, wel weggenomen worden. Het deel van de Cremerlaan, dat gelegen is tusschen den Hagelingerweg en het Kerkpad is reeds publiek domein geworden. Want ook deze weg is gelegen in het terrein, dat thans door een Haarlemsche bouwonderneming ge ëxploiteerd zal worden, een terrein, dat plaats biedt aan 200 woningen. Zoo krijgt dus ook de Hagelingerweg er weer een stukje achterland bij ."Tot dusver was dit beperkt tot de Tulpen straat. Voor het overige beperkte de uitbrei ding zich tot een bebouwing langs den weg een zuivere lintbebouwing, die het fraaie uit zicht op de bosschen van Duin en Kruidberg belemmert. Maar hier belooft een bouwblok van ongeveer 300 M. diep te zullen ontstaan, eèn nieuwe zwevende kom dus bij de vele, die onze gemeente reeds telt en die het kenmerk van de gemeente Velsen zijn. Met uitzondering- van de conglomeraties van IJmuiden en Vel sen bestaat de geheele gemeente uit zwevende kommen, die zulke hooge uitgaven vergen voor bestrating en rioleering, om welke reden men dan in den regel de rioleering maar ver geet. Met alle gevolgen van dien, die het dier bare nageslacht voor haar rekening krijgt. We zien weer iets specifiek Velsensch aan den Kruidbergerweg. Deze weg is thans van den Hagelingerweg tot het Kerkpad aan beide zijden volgebouwd. Maar een bestrating ont breekt en hoogstwaarschijnlijk ook een rio leering. Hoe zit dat eigenlijk? Is deze weg particulier eigendom. Zoo niet, waarom is hij dan niet bestraat door de bouwondernemers, die er langs gebouwd hebben? De weg is thans moeilijk begaanbaar. En straks woont er een deze steunroof op touw heeft gezet, bevindt zich ook het verzenden van een protest- telegram naar de voorzitter van den minister raad van den volgenden inhoud: „Werkloozenondersteuning in Velsen, ge weigerd aan A. Blok en J. Smit, op grond van colporteeren met „Fakkel" orgaan O. S. P. Wordt deze hongerstraf op grond van re- geeringsbesluiten toegepast? Eischen onmid dellijk opheffing. Bestuur O. S. P. HJmuiden-Oost Het ligt verder in de bedoeling der O.S.P. met alle kracht deze maatregelen ongedaan te maken en zij meent bij deze pogingen te kunnen rekenen op de hulp van al diegenen, welke nog werkelijk prijs stellen tot de demo craten (te behoor en. 50-tal gezinnen. Dat zijn zoo'n 400 menschen. En al die 400 menschen moeten, als ze van of naar huis willen natuurlijk over den weg. Ze zouden geen goede Velsenaren zijn, als ze niet gingen mopperen. Ze beginnen natuurlijk met mopperen. En gaan dan adresseeren. Eerst naar B. en W„ dan naar den Raad. Die er geen raad mee weet, want er zijn in de ge meente-administratie nu eenmaal van die dingen, waar een gewoon raadslid niet bij kan. Als er dus na verloop van eenigen tijd voor de bewoners van den Brederoodscheweg niets meer te mopperen en te adresseeren valt, staan die van den Kruidbergerweg klaar om hun taak over te nemen. Ze zullen weer te hooren krijgen: „jullie hebt het vooruit ge weten". Maar het is ook niet zoo eenvoudig, het iedereen naar den zin te maken. De Hagelingerweg is hier een prachtige breede weg geworden. Als we het goed hebben bekeken, gelooven we, dat de heer Min, die hier langs den weg heeft getimmerd, heel wat vierkante meters grond heeft moeten prijs geven. Overigens is het ook aan den Hagelin gerweg weer erg Velsensch toegegaan. Want we behoeven maar een eindje in de richting Santpoort (dorp) te wandelen om te ontdek ken, dat op een zeker gedeelte van den weg een aantal perceelen op een bijzonder leelijke manier vooruitspringt. Leelijk is het niet alleen van een stedebouwkundig, maar ook van een aesthetisch standpunt beschouwd. We hebben dus ook in dit nieuwe gedeelte onze kwesties. Die schijnen in Velsen niet voorkomen te kunnen worden. S. B. HITLER OF STALIN? In café Bloemoord belegde de Vrije Studie club Velsen-Beverwijk gisteravond een open bare vergadering, waar als spreker optrad de heer Constandse uit Den Haag met als on derwerp: '„Hitler of Stalin?" De vergadering was goed bezocht. Spreker begon de vraag te. stellen, hoe het komt, dat in onzen tijd de massa vraagt naar een leider, naar een sterken man. Hoe is dit zielkundig te verklaren? In de tweede eeuw na Chistus, aldus spreker, was in het Ro- meinsche rijk een inzinking. Het proletariaat der steden en de bevolking van het platte land verkeerde in grooten nood. Het opko mende Christenendom verkondigde de komst van Christus, die weer op aarde zou komen. Door de ellende gedreven begon de massa te gelooven, dat er een redder zou komen. Hier door werd het Christendom gevestigd. Zooals het toen was, is het ook nu aldus de heer Constandse. De mensch die niet gelooft, of vertrouwt op zichzelven vraagt naar een redder, een leider. Dit neemt men niet alleen waar hij de Christenen, maar ook bij de socialisten en de communisten. Vervolgens stond spreker uitvoerig stil bij het kapitalis tisch stelsel en de gevolgen hiervan, die de menschheid in de tegenwoordige crisis onder vindt, die spreker permanent noemt. Uit de ellende hiervan wil ieder gaarne verlost wor den. Uit dit alles is te verklaren, aldus spre ker, dat de massa, die geen geloof of ver trouwen in zichzelf heeft, een man als Hit- Ier naloopt. Vervolgens besprak de heer Constandse uit voerig het Duitsche nationaal-socïalisme en stelde de vraag: is Hitier een redder? Spreker noemt hem een radelooze, zooais ieder rade loos wordt, die in het kapitalistisch stelsel gelooft. Met Hitier gaat de cultuur ten onder. Na de pauze besprak de heer Constandse uitvoerig- de dictatuur van Stalin. Spreker noemde het Russische communisme een ca- ricatuur. Het gaat in Rusland als in een leger. Millioenen soldaten gaan onder in den strijd, de generaal krijgt de eereteekenen. Ook langs den weg, zooals die in Rusland wordt gevolgd kan geen uitkomst komen. Hij wekte daarom de aanwezigen op, vertrouwen in zichzelf te stellen en zich niet op een leider te verlaten. Aan het eind der vergadering werd door een drietal aanwezigen gebruik gemaakt van de gelegenheid tot debat. Zij werden door den spreker beantwoord. DE SCHEEPVAART. Voor de havens in onze gemeente zijn de vorige week aangekomen 10 zeilschepen n.l. 3 met erts en 4 om ijzer te laden, benevens 3 voor IJmuiden, waarvan 1 met ijs, 1 om te bunkeren en 1 om te repareer en. Van de hoogovens vertrokken 4 schepen met een lading ijzer, waarvan 3 voor Oosfczeehavens en 1 voor Middellandsche zeehavens. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 Februari. Bevallen 2 Februari: A. WillemseStrik, 2 d.: A. RavensteinPaarlberg, d.; J. T. B. I-IartoehReimerink, z.; A. GiesbergBols, z.; 3 Februari: T. A. M. KnapeHogerheijde, z.: P, M. Oudshoorn—Luk. d. Overleden 1 Februari: J. Stavorinus, 76 j., Waldeck Pyrmontstraat; 2 Februari: G. B. Meerman, 58 j., Kleverlaan; 3 Februari: J. J. Groeneveld, 66 j., Eendrachtstraat.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1