HET NIEUWE AVONDBLAD Herstel. '19e JAARGANG No. 81 WOENSDAG 7 FEBR. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; f 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. T rammels. Met een tikje ongeloovige verbazing moet (ge nuchtere Nederlander de foto's bekeken hebben van den Engelschen generaal Sir Ian Hamilton, die in Berlijn de trommels van het regiment Gordon Highlanders terug is gaan halen. Dit lichtelij k-komieke geval heeft zich met eenige plechtigheid afgespeeld, en de stokoude Engels c-he generaal is den nog stok ouderen maarschalk von Hindenburg gaan opzoeken, waarna de twee wat tegen elkaar gebromd hebben over hun oude wapenfeiten. Heel gelukkig is daarna Sir Ian met zijn vijf Turksche trommels naar Engeland terug gegaan, blijkbaar meenend dat hij de Gordon Highlanders een groot plezier had gedaan, en dat tranen van aandoening in grijze knevels zouden siepelen bij het weerzien van het al oude kalfsvel. Maar da's tegengevallen. Onze Lomdensche correspondent beschrijft het effect in Engeland als volgt: „Sir Ian's krijgsmakkers in zijn vaderland zijn over zijn blijkbaar geheel op eigen initia tief ondernomen campagne voor terugkeer der trommels, niets gesticht. Zij vinden het een zonderlinge zaak. Wanneer een generaal het gedrag van een anderen generaal „zon derling" vindt, dan houdt dit woord een we reld van scherpe afkeuring in. Zij begrijpen de houding van generaal Sir Ian niet, omdat za volstrekt in strijd is met de heersehende opvattingen van militaire eer. De ongeschre ven militaire wetten gelasten dat men nim mer vraagt om teruggave van tropheeën, wel ke in actieven dienst verloren zijn gegaan. Wat moet generaal Sir Ian Hamilton daarop antwoorden? Hij zou kunnen zeggen dat de trommels feitelijk niet verloren zijn gegaan in actieven dienst. De omstandigheden waren wat ongewoon. Tropheeën hebben toch eigen lijk alleen militaire waarde, wanneer ze den vijand in het heetst van den strijd zijn ont futseld. Zoo was het niet met de trommels gegaan. De Gordon Highlanders hadden ze in oude kwartieren in Oostende laten staan, niet ongelijk aan de wijze, waarop men in het burgerlijk leven éen paraplu in den trein ach terlaat. En toen de Duitschers Ostende bezet ten namen zij de trommels in bezit. Het is twijfelachtig of deze verklaring de andere ge neraals met- Sir Ian's „zonderling" gedrag zal verzoenen. Een sergeant-majoor van een ba taljon der Gordon Highlanders heeft de po sitie kort opgesomd door uit te roepen: „Ik ben er niets trotsch op achter deze gerepa trieerde trommels te marcheeren". De oude Schotsche generaal gaat in zijn optreden vaak tegen den draad der militaire opvattingen in. Na den oorlog is hij een van de grootste vredesapostelen van zijn land ge worden en hij heeft gezegd het te zullen blij ven, zoo lang hij adem houdt om te praten". Dit laatste maakt de zaak nog raadselach tiger. Zooals onze Londensche correspondent zegt, heeft de oude generaal in den laatsten tijd anti-oorlogsactie gevoerd. Stoere taal heeft hij gesproken in groote meetings. Zijn eigen herinneringen aan den grooten oorlog hij commandeerde het En- gelsche expeditieleger op Gallipoli, dat een verschrikkelijken tijd op dit schiereiland door maakte en zwaar geteisterd werd door besmet telijke ziekten en door de granaten van de Turken, zonder dat het tenslotte iets kon be reiken moeten hem daarbij wel bezield hebben. Plotseling gaat hij zich druk maken over oude trommels, die zijn ouwe regiment in Ostende had laten staan, „zooals men een parapluie in een trein achterlaat". Dit is wel erg wonderlijk. De herinneringen aan de „Turksche trom" herscheppen hem eerst in een vredesmanen dan gaat-ie er plots op uit om de Turksche trom terug te halen. Men zou zoo zeggen: heeft de een of andere oude Duitsche generaal een ongewonen en onver- wachten zin voor humor gekregen, en besloten Sir Ian er eens in te laten loopen? En is toen de natuur boven de leer gegaan bij het be keerde oude strijdros? Met trommels heeft de moderne oorlog in- tusschen niet veel meer uit te staan. Zestig jaar geleden is luitenant Hamilton er wel licht nog mee ten strijde getrokken, in Indië j of zoo, met een wapperende vederbos op zijn hoofd en een snuivend ros tusschen zijn knieën Maar op vliegtuigen, bewapend met 1 gifgasbommen en brandbommen en infectie- I bommen, die ze van zesduizend meter hoogte laten vallen, kan het geroffel op het kalfsvel heelemaal geen indruk meer maken. Ze zul len het niet eens hooren, laat staan er van schrikken. Op een marseh-in-vredestijd is de Turksche trom nog bruikbaar, maar in den „strijd" neen. Dat werd trouwens in den laatsten oorlog al duidelijk. En daarom lieten de Gordon Highlanders hun trommels natuurlijk staan in Ostende, daarom vergaten zij ze. De oorlog van de tropheeën en de ridderlijkheid en romantiek en zoo is lang voorbij Arme ouwe generaal, die ze een figuur heb ben laten slaan. R. P. IJMUIDEN NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Door de leden der transportcolonne en helpsters der afdeeling Velsen-IJmuiden van het Nederlandsche Roode Kruis, zal op Don derdagavond een strandoefening worden ge houden. Den leden en helpsters wordt ver zocht, samen te komen des avonds 8 uur in de Cronjèstraat. Zij, die in het bezit zijn van een rijwiel, moeten dit zoo mogelijk meene men. OMZETBELASTING OP ELECTRISCH LICHT. EN NOG WEL VAN TERUGWERKENDE KRACHT. Ons heele bedrijfsleven staat thans, als we het zoo nog eens mogen zeggen, in het teeken -van de omzetbelasting. Vele winkeliers, gros siers, enz., verkoopen thans tegen bepaalde prijzen, zoolang hunne artikelen nog vrij zijn van deze belasting. Wanneer deze belas ting wordt ingevoerd op hun bedrijf zeggen ze, worden onze prijzen met 4 pet. verhoogd. Maar geen enkele winkelier, fabrikant enz. zal tegen zijn klanten .zeggen, als een bepaald artikel wordt verkocht „dat het nu nog (zeg) 10 gulden kost, maar dat als de omzetbelas ting mocht worden toegepast, later nog 40 cents moet worden bijbetaald. Dit doet echter wel de directie van het Provinciaal Electrici- teitsbedi'ijf van Noord-Holland. Afnemers van electrisch licht wordt thans een kwitantie ge presenteerd, waarop een blauw briefje is ge plakt met het volgende opschrift: Aangezien de voor de uitvoering van de Wet op de Omzetbelasting, voor electrieiteits- bedrijven door het Departement van Finan ciën te treffen regelingen nog niet zijn tot stand gekomen, hebben wij de te nemen maat regelen tot eventueel verhaal dezer belasting nog opgeschort en zal, zoodra die regelingen bekend zijn, omtrent dit verhaal worden be slist en het, zoo noodig met terugwerkende kracht, worden toegepast. Te klanten van het P. E. N. doen er dus ver standig aan, voor een eventueele navordering een reservepotje te maken. SPEELTUIN VEREENIGING „DE MOERBERG". Het bestuur van de Speeltuinvereenigmg „De Moerberg" ils thans samengesteld als volgt: F. Hunsche Ie voorzitter, N. van Vliet 2e voorzitter, A. Bakker le secretaris, D. van Nordenne, 2e secretaris, C. Broekhuizen le penningmeester, mevr. K. Iskes 2e penning- meesteresse, mevr J. v. d. Linde, mevr. A. Krab en de heerW. Balk 'commissie van toe zicht. MEVR. DE BOER—VAN RIJK IN THALIA. Op 22 Febr. a.s. zal Mevrouw de Boervan Rijk met haar gezelschap in het Thalia Thea ter een voorstelling geven van He ij er- ma n's werk „De Meid". CHRIST. ORANJE VEREENIGING. In de P. Vermeulenschool heeft Dinsdag avond onder leiding van dein heer R. de Boer, de jaarvergadering der Christ. Oranje Ver- eeniging pOaats gehad. Het jaarverslag getuigde van activiteit der vereeni'ging; dat der penningmeesteresse, mevr. linger toonde een voordeelig saldo aan. Wegens periodieke aftreding van twee bestuursleden, de heeren R. de Boer en B. Schipper en wegens het vertrek van den voor zitter Ds. Teeuwen was een verkiezing noo dig van drie bestuursleden. De beide aftre dende leden werden herkozen en gekozen werd mejuffrouw. W. Rasmussen. Besloten werd, op 30 April bij gelegenheid van den ver jaardag der Prinses een feestavond te organi seer en in de Ned. Herv. Kerk, Kalverstraat. Als spreker is voor dezen avond uitgenoo- digd Ds. Chr. J. W. Teeuwen. Men hoopt op dien avond een feestcantate te doen uitvoe ren. De vereenigïng heeft zich aangesloten bij de federatie der Oranjeverenigingen boven het IJ. In verband met de viering van 31 Augustus werd besloten, 's morgens een kin derfeest te organiseeren en 's middags een volksfeest te doen plaats hebben. Met betrek king tot het avondfeest.werd het bestuur vrij mandaat gegeven. Na gehouden rondvraag werd de vergadering, die een gezellig karak ter droeg, door den heer B. Schipper met dankgebed gesloten. Hierna werd een korte bestuursvergade ring gehouden waarin als voorzitter gekozen werd de heer B. Schipper, hoofd der P, Ver meulenschool. (De telefoonverbindingen te Amsterdam zijn thans weer volledig hersteld). De telefoon in Amsterdam Is nu niet meer gestoord, De hoofdstad heeft na veel getob Opnieuw het vrije woord. Men kan er weer langdradig zijn In 't mondeling verkeer, Men vond den draad van zijn betoog In onze hoofdstad weer. Wat heeft dat een verwarring en Ontstichting voortgebracht, Wat zijn wij, als je 't goed beschouwt, Toch een verwend geslacht. Wat wanhoop als 't modern comfort Een tijdlang wordt geschaad, Hoe hangt ons hedendaagseh verkeer Tenslotte aan een draad. Wat is 't bestaan toch ingesteld Op praatjesniakerij, Wat speelt de telefoon een rol In onze maatschappij. Enfin, er is een eind aan 't leed, Weer aangeknoopt de band. De Amsterdamsche telefoon Is nu weer uit den brand. P. GASUS. DE ZEEVISSCHERIJ IN DECEMBER 1933. De Afdeeling Vissc.herijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de zeevisscherij in de maand December 1933, waarbij de tusschen haakjès geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand December 1932. Aan de zeevisscherij namen 506 (501) Neder landsche vaartuigen deel. Door Nederlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloo- pige opgaven hier te lande aangevoerd 11.327.260 kg (9.163.100 kg) visch, met een waarde van f 1.202.936 (f 1.302.850). Te IJmuiden waren 79 (81) stoomtrawlers in bedrijf. Deze vaartuigen brachten in 149 (184) reizen 1.486.760 kg (1.733.760 kg) visch aan, ter waarde van f 308.688 (f 431.665). 3 (3) motortrawlers maakten 5 (7) reizen en besomden voor 44.545 kg (60.765 kg) visch f 10.452 (f 17.822). Van de motorloggers namen 34 (42) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. Bovendien waren van de Scheveningsche motorloggers nog 7 vaartuigen voor de trawlvisscherij uit gevaren, die echter eerst in begin Januari met hun vangsten binnenkwamen. De aanvoer in December j.l. bedroeg in 94 (90) reizen 169.445 kg (144.835 kg) Noordzeevisch ter waarde van f 61.219 (f 56.927). De gemiddelde vangst en besomming per reisdag van de motorloggers bedroeg respectievelijk 243 kg (189 kg) en f 88 (f 74). Een zevental motorkotters, n.l. 6 uit Sche- veningen en één uit Rotterdam, maakten 19 reizen en voerden 9346 kg Noordzeevisch aan, waarvoor f 2177 werd besomd. Aan de trawlvisscherij langs de Nederland sche Noordzeekust namen 149 (148) motor vaartuigen, waaronder ook enkele motor- kotters, en 18 (15) half gedekte en open zeil- vaartuigen deel. De motorkustvisschers maak ten 410 (538) reizen en brachten 145.847 kg (298.395 kg) Noordzeevisch aan, waarvoor f 30.548 (f 34.447) werd besomd. De gemiddelde vangst en besomming per reis van deze vaar tuigen bedroeg respectievelijk 356 kg (555 kg) en f 75 (f 64). Drie Duitsche stoomtrawlers kwamen te IJmuiden aan de markt en besomden in 3 reizen f 6875 voor 52.475 kg visch, terwijl één Belgische motorkotter 1060 kg visch te IJmui den aanvoerde ter waarde van f 230. Voor zoover bekend, vischten 12 Nederland sche motorvaartuigen met de zeevischzegen. In 17 reizen brachten deze vaartuigen 17.392 kg Noordzeevisch aan, ter waarde van f 3416. Door Deens,qhe motorkotters, die met de zeevischzegen hadden gevischt, werd in 30 rei zen 110.740 kg Noordzeevisch aangevoerd, ter waarde van f 19.355 en Zweedsche motorkot ters brachten in 5 reizen 35.832 kg Noordzee visch aan, waarvoor f 4295 werd besomd. Van de Vlaardingsche vloot vertrokken in de tweede helft van December 11 (11) stoom- loggers ter beugvisscherij. 3 (4) dezer stoom- beugers kwamen in December nog van hun eerste reis binnen en brachten in 3 (4) reizen 5160 kg (6975 kg) Noordzeevisch te IJmuiden aan, waarvoor f 1535 (f 3330) werd besomd. Gemiddeld per reisdag vingen en besomden deze stoombeugers 172 kg (179 kg) en f 51 (f 85). In December j.l. kwamen te IJmuiden nog 45 Engelsche en 1 Schotsche drifter aan de markt. In 61 reizen brachten deze vaartuigen 858.876 kg versche haring aan ter waarde van f 57.904. VARA-TOONEEL. Een stampvolle Thalia-zaal heeft van de revue-schets „Daar zijn ze" door het Vara- tooneel gegeven, genoten, en de spelers aan het slot gehuldigd. De afdelingsvoorzitter. de heer Visser, heeft bij den aanvang allen 'n hartelijk wel kom toegeroepen, waarna het scherm opging en het praatje bij de pomp van Nergenshui- zen een aanvang nam. Het daverend handgeklap, dat opsteeg toen de personen, door den microfoon bekend ge worden, herkend werden, bewees hoe de Vara in de harten der bezoekers leeft. Van het Marktplein en de pomp voerde het tweede tafereel ons naar den vermakelijken scheerwinkel van Hannes, waar tal van sne dige en satyrieke opmerkingen van de klan ten menig opendoekje aan het auditorium ontlokte. Hoewel men ongetwijfeld om het vertoonde na de pauze (aan het hof van Omar XIII) meer gelachen heeft, leek ons het daaraan voorafgegane als satyre beter geslaagd. Een gemoedelijke stemming, het contact tusschen spelers en luisteraars was mede oorzaak, dat een ieder zich kostelijk amuseer de. Vooral Willem van Capellen had hierin het grootste aandeel, trouw bijgestaan door Janny van Oogen. De Vara-propagandist de heer Hoff sprak in de pauze woorden van voldoening, dat ook hier de zaal weer zoo uitstekend bezet was. Trouwens alle 21 uitvoeringen in den lande staan in het brandpunt der belangstelling, aldus spreker. Spr. stipte verschillende verbodsbepalingen tegenover de Vara genomen, aan en hekelde deze. In dit verband memoreerde spr. de te rechtstelling van van der Lubbe. Zeker 95 pet. van ons volk is door deze executie heftig geschokt geworden. Het na tionaal gevoel van millioenen werkelijke Hol landers verschilt hemelsbreed, aldus spr. met dat van een Mussert of Tusenius, die nau were banden van bloedverwantschap met Hitier en zijn vrienden dan met ons volk heb ben. (Donderend applaus). Nero stak Rome in brand, gaf den Christe nen de schuld en vervolgde hen. Nero is thans vergeten, het Christendom groeide on danks alle verdrukking. Zoo zal ook eens de menschenvergoding verdwijnen en een Hitier vergeten zijn. Doch de socialistische idee zal voortleven en groeien (groote bijval). Als protest tegen de actie contra de Vara ondernomen heeft dit omroepinstituut in de laatste weken duizenden nieuwe leden ge wonnen. Alleen den Haag noteerde in één enkele week reeds een winst van 1100 leden. Met een opwekking tot aansluiting bij den socialistischen omroep, besloot spr. zijn rede. HET RECHT OP DE BELGISCHE INVOERCONSENTEN. yu als gevolg van de staking der chauffeurs de taxi's tijdelijk uit het Parijsche stadsbeeld verdwenen zijn, hebben de handkarren druk werk om de diverse koffers van de stations naar de hotels te brengen. WEL INGEVOERD MAAR NOG NIET INGEVORDERD. We hebben dezer dagen in de bladen kun nen lezen, dat een der hoofdpunten, waar over de Nederlandsche en Belgische regeerin- gen in de laatste weken besprekingen hebben gevoerd, is de contingenteering van aard appelen. Nederland heeft, zoo meldt men, ten aanzien van de door België getroffen contingenteering verschillende grieven, Naar wordt medegedeeld, wil België de administra tie zelf in handen houden, hetgeen beteekent, dat België zelf consenten aan Belgische im porteurs afgeeft in plaats van Nederland aan Nederlandsche exporteurs. Door de admini stratie zelf in handen te houden kan België ten gerieve van eigen aardappelverbouwers dien prijs op peil houden door het heffen van een administratief recht op de consenten. Bovendien kan België op deze wijze minder afgeven dan het contingent veroorlooft. De IJmuidensche visch-exporteurs, die dit bericht gelezen hebben, zullen zich hebben afgevraagd, of men in Den Haag, nu einde lijk wakker wordt. Wat men nu ontdekt bij de contingenteering van aardappelen, bestaat reeds sinds jaar en dag bij de contingentee ring van zeevisch en het bovenstaande zou, met verandering van het woord „aardappe len" in „visch" zonder bezwaar in den ver leden tijd geschreven kunnen worden. Zooals België het met de aardappelen wenscht te doen, doet het reeds gedurende vele maan den met visch. De Belgische importeurs (fac- toors) krijgen de invoerconsenten en de exporteurs in IJmuiden weten maar al te goed wat dit beteekent. Het is een feit, dat het door België aan Nederland toegestane contingent in de verste verte niet kan worden opgebruikt, doordat tal van nevenbepalingen der invoer belemmeren. En de taxe op de consenten, die de regee ring voor de aardappelen aan ziet komen, is voor de visch reeds ingevoerd. Het is ons niet bekend, of van regeeringswege daartegen reeds geprotesteerd is. Misschien? Onmogelijk is dit niet. Want ofschoon deze nieuwe belasting van onzen uitvoer naar België, een belasting die volgens de Belgische exporteurs fnuikend voor hun handel is, offi cieel met ingang van 1 Februari j.l. is inge voerd, wordt ze nog niet geheven. Naar ons werd medegedeeld, is namens de regeering aan de importeurs medegedeeld, dat de taxe eventueel met terugwerkende kracht betaald zal moeten worden. Het is natuurlijk niet on mogelijk, dat deze min of meer raadselachtige KENNEMER BRANDSTOFFEN CENTRALE TRAWLERKADE 41 TELEFOOM 644 EIERKOLEN 1,15 per H.L, PAREL ANTHRACIET f 1,20 per H.L. (Adv. higez. Med.) houding der Belgische autoriteiten een gevolg ls van de besprekingen, die tusschen beide landen gaande zijn. Dat men in belanghebbende kringen in België hooge verwachtingen koestert van deze taxe blijkt duidelijk uit een uitvoerig artikel in het laatst verschenen nummer van „Het Visscherijblad" van Ostende. „Het zoolang verwachte nieuws, dat de ministerraad einde lijk beslist had, de invoervergunningen met een taxe te belasten en het contingent- te ver scherpen, werd met groote voldoening, zoo al niet met geestdrift door reeders en belang hebbenden in de visscherij ontvangen. Het was gelijk een zonnestraal, de straal van hoop, die eindelijk de somlbere wolken weg dreef" aldus genoemd blad. Uit de wijze, waarop men In België dezen nieuwen maatregel begroeit valt duidlijk af te leiden, dat hij als een nieuwe belemmering van den uitvoer naar genoemd land mag worden beschouwd. WIJZIGING AMBTENAREN- EN WERKLIEDENREGLEMENT. BIJZONDERE BEPALINGEN THANS OOK VOOR VELSEN VAN KRACHT. 'Gedeputeerde Staten hebben d.d. T5 Ja'nu- ari aan het gemeentebestuur bericht, dat door den minister van Binnenlandsche Zaken met verwijzing naar art. 126 der gewijzigde Ambtenarenwet 1929 hun mede werking is ingeroepen teneinde te bevorde ren, dat, voor zoover zulks n-og niet is ge schied, de voor gemeente-ambtenaren gel dende reglementen worden gewijzigd en aan gevuld, overeenkomstig de in dat- schrijven gegeven aanwijzigingen. Ter verkrijging van de noodige uniformiteit moet de aangegeven redactie worden gevolgd, terwijl eventueel reeds bestaande afwijkende redacties daar aan zullen moeten worden geconformeerd. Ten verzoeke van den minister maken Ge deputeerde Staten er B. en W. opmerkzaam- op, dat wanneer de gemeentelijke ambte narenreglementen niet binnen een termijn van drie maanden conform het schrijven zijn gewijzigd, de Regeering zich genoodzaakt zal zien, zelf over te gaan tot het aanbrengen van de aangegeven wijzigingen en aanvullin gen.. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. voor, de verordening op den rechtstoestand der ambtenaren te wijzigen overeenkomstig den wensch der regeering. De volgende bijzondere bepalingen zijn aan de verordening toegevoegd: Artikel 17a. Het is den ambtenaar verbo den om in dienst of bij het gekleed gaan in uniform, insignes of andere onderscheidings teekenen of in dienst uniformkleedingstukken te dragen, een en ander voor zoover die niet vanwege het daartoe bevoegde gezag zijn verstrekt of voorgeschreven of voor zoover niet tot het dragen daarvan aan de ambtena ren, in 's Rijks dienst, door den Voorzitter van den Raad van Ministers, op grond van het bepaalde in artikel 50, van het Algemeen Rijksambtenarenreglement, vergunning is verleend. Artikel 17b. De ambenaar, die een ambts- of dienstwoning ter bewoning' is aangewezen onthoudt zich van het uitsteken of hijschen van andere dan nationale of oranje vlag gen. Uit het uiterlijk aanzien van de ambts- of dienstwoning of van het daarbij behoo-rend erf mag niet blijken va-n de politieke gezind heid van den ambtenaar of zijn huisge- n-ooten. Artikel 17c. 1. Aan den ambtenaar kan eer vol ontslag worden verleend op grond van revolutionaire gezindheid. 2. Onverminderd het bepaalde in het eerste lid kan voorts eervol ontslag worden verleend aa.n den ambtenaar die lid is van een ver- eeniging, waarvan de Voorzitter van den Raad van Ministers, ingevolge artikel 97b van het Algemeen Rijksambtenarenreglement ver klaard heeft, dat zij om de doeleinden, die zij nastreeft, of de middelen die zij aanwendt ten aanzien van den ambtenaar in 's Rijks dienst de behoorlijke vervulling van zijn plicht als ambtenaar kan in gevaar brengen of schaden, of die op eenigerlel wijze mede werking of steun verleent aan een zoodanige vereeniging of aan van haar uitgaande actie. Artikel 17d. 1. De vrouwelijke ambténaar, die in het huwelijk treedt, wordt met ingang van den dag van haar huwelijk eervol ont slagen. 2. De in het eerste lid gestelde regeling lijdt uitzondering a. wanneer de betrokkene den 45-jarigen leeftijd heeft vervuld; b. wanneer de ambtelijke werkzaamheden warden verricht in de echtelijke woning of in. een localiteit, welke binnenshuis gemeen schap heeft met die woning; c. wanneer dit door het daartoe bevoegde gezag, voor een speciaal geval, hetzij voor een bepaalde categorie van ambten, wordt bepaald; een dergelijke bepaling kan als regel slechts worden geizroffen, indien het be trokken ambt als een bijbetrekking kan worden waargenomen. Dezelfde bepalingen gelden ook voor de werklieden.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1