HET NIEUWE AVONDBLAD Onze vischuitvoer naar België. Visscherij-Snufjes [j 9e JAARGANG No. 84 ZATERDAG 10 FEBRUAR11934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2]/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTEN TIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN CONCERT „LENTEKLOKJES". In de Gereformeerde Kerk IJmuiden-West gaf het Chr. Meisjeskoor „Lenteklokjes" onder aanvoering van mej. Riek Meijering uit Kat wijk aan Zee een uitvoering, die wij door om standigheden eerst na de pauze konden be zoeken. Het concert, het tweede sinds de oprichting, telde vele goede hoedanigheden. Dit goede waardeert de criticus immer gaarne maar wanneer men dat goede gaat verstoppen onder bergen van overlading, ja, clan Want dit moet ons van het hart, overlading met tot gevolg middelmatigheid in meerdere liedjes was het. Naast het goede: discipline, op toon zingen en veelal vol voordracht, hooren we dikwijls geen nuanceering meer en werd de zang vrij vlak. Ook krijgt het publiek maar even 20 nummers voor kinderkoor, 59 coupletten om vattend, te verwerken. Dit wil niet zeggen, dat wij de taak, die de hard werkende dirigente op zich genomen heeft niet ten volle zouden waardeeren. Als men zich even indenkt welk een dosis geduld en tact de leidster bezitten moet om een kin derkoor podiumklaar te maken, moet dit op treden van Lenteklokjes eenerzijds weer tot tevredenheid stemmen. Moge deze tevreden heid tot voldaanheid uitgroeien. De door Lenteklokjes gezongen nummers werden veelal, als b.v. Verkeersagent en Vlin derlied voorgedragen in Dalcroze-stijl. De ge baartjes, de leuke costumeering van het vlin dertje, het meeleven der anderen deden het alleraardigst. Geen wonder, dat zij bij de be langstellenden, die in grooten getale het kerk gebouw vulden, een uitbundig en welverdiend succes oogstten. Mej. Rie Vermeulen vertolkte op beminne lijke wijze Mortelmans' „Kindje, wat ben je toch zacht" en „De gefopte Vogelaar" van Cath. van Rennes. Met groote aandacht hebben we het spel van Han Zirkzee beluisterd. Een vlotte techniek en een warme voor dracht van Rachmaninoff's bekende Prélude in cis-moll stempelden hem tot een kundig' pianist, die de dirigente bij de begeleiding van de kinderliedjes tevens trouw ter zijde stond. Voor de dames waren er bloemen; voor alle Uitvoerenden goedgemeende bijval. DE FILM GENERALLINIE. Men schrijft ons: Eenige dagen geleden hebben wij reeds aan gekondigd, dat de film „Generallinie" voor het „Nut" zal komen. Welnu, de opvoering of afdraaiing zooals u het noemen wilt zal dus plaats hebben a.s. Dinsdag 13 Febr in het gebouw voor Chr. Belangen. Over de film kunnen we niets naders meer melden, zonder in herhaling te treden in het geen we reeds eerder hierover hebben ge schreven en we kunnen volstaan met een ieder aan te bevelen deze film te gaan zien. HET ECHOLOOD AAN BOORD VAN DE PETTEN IJ.M. 49. In ons blad van Vrijdag hebben wij reeds medegedeeld, dat op de IJmuidensohe vis- schersvlood en wel op de schepen van de Mij. „Petten" het ultra-sonoor echolood is inge voerd. De Bergen heeft reeds een of twee reizen met het toestel gemaakt en thans is ook de Petten er mee uitgrust. Gisterenmor gen even voordat de boot naar zee vertrok hebben we onder leiding van den heer Scher- penzeel, vertegenwoordiger voor IJmuiden van „Radio Holland", de installatie aan boord van de Petten bezichtigd. Het instrument is geplaatst in de hut van den schipper, lood recht onder de brug. De heer Scherpenzeel vertelde ons nog eenige bijzonderheden over dit merkwaar dige instrument. Zooals men weet bestaat het uit een zender met een zeer lage fre quentie, die uitzendt met 30,000 trillingen per seconde. Een kwartsplaat, aangebracht in den bodem deelt de trillingen als 't ware aan het water mede. Kwarts heeft n.l. de eigenschap dat het bij spanningen uitzet of krimpt. Maar omgekeerd wekt het, als het door trillingen getroffen wordt, electrische spanning op die door radioversterking wordt versterkt. Op de schaal kan men uit het verschilin de begin- en de eindvonk de diepte, die zich onder den bodem bevindt aflezen. Alhoewel de bediening van het instrument hoogst eenvoudig is, gaat voor deze reis een technicus van Radio-Holland mee. De heer Scherp enaeel zeide nog, dat het toestel zoodanig gemonteerd is, dat het geen invloed uitoefent op het kompas, DAMMEN. Dinsdagavond a.s. zal de eerste competitie wedstrijd voor de derde klas Districbbond Noord-Holland gespeeld worden tusschen de tientallen van de Damclub IJmuiden. De tientallen komen als volgt uit: Bord I derde tiental: 1 A. Post, 2 Groen, 3 Versteg, 4 Vrijhof, 5 Engelhart, 6 Postrna, 7 De Wilde, 8 F. Dukel, 9 K. v. d. Outenaar, 10 Meyer. Vierde tiental bord 1 A. Schagen, 2 v. d. Heüde 3 Van Straten. 4 H. Buis, 5 A. J. Vis ser, 6 C. Buis, 7 J. Visser, 8 Broek, 9 De Weert 10 De Vlugt. Reserves voor alle tientallen: Outenaar, Ras, Eisema, Van der Gaag, Laros, v. d. Ende. CONCERT. De Harmonie Vereeniging Concordia geeft op Vrijdag 23 Febr. a.s. een concert in het Thalia Theater, waaraan de Orkest Vereeni ging „Kunstkring" zal medewerken.. Ernstige klachten van de IJmuider Vischhandelvereeniging. Uitvoer thans haast niet meer mogelijk. Naar wij vernemen, heeft het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging te IJmui den zich dezer dagen telegrafisch tot den Minister van Economische Zaken gewend, teneinde onze Regeering voor de zooveelste maal de ernstige grieven van den IJmuider vischhandel kenbaar te maken ten aanzien van de steeds toenemende belemmeringen, welke de Belgische Regeering den invoer van Hollandsche visch in den weg legt. In genoemd telegram wijst het bestuur er o.a. op, dat na de onophoudelijke besnoeiin gen van ons invoercontingent, welke onze vischexport heeft ondervonden, de handel thans weer ernstig wordt getroffen door heffing van hooge invoerrechten op visch in België, waardoor onze uitvoer practisch ge heel onmogelijk wordt gemaakt. Op grond van een en ander vraagt het bestuur dan ook de aandacht van den Minister om bij de loo- pende onderhandelingen met België met de belangen van onzen vischexport rekening te willen houden. Door de diverse Belgische contingentee- ringsmaatregelen staat het er met onzen vischexport op België dan ook inderdaad treurig voor, hetgeen uit het volgende moge blijken Ter bescherming van eigen visscherij te Ostende, ging België in Juli 1932 over tot contingenteering van den buitenlandschen vischinvoer, hetgeen voor den IJmuider han del weliswaar eert. .nieuwe.last beteekende, doch waartegen men om genoemde redenen uiteraard weinig kon inbrengen, hoewel ge memoreerd dient te worden, dat deze invoer beperking werd afgekondigd enkele dagen na het afsluiten van het verdrag van Ouchy! Aanvankelijk maakte men zich te IJmui den over deze nieuwe beperking niet al te ongerust, ten eerste omdat België officieel toezegde dat Holland 100 pet. zou worden toegewezen over de gemiddelde invoeren der jaren 1930 en 1931, ten tweede omdat ons land in die jaren groote hóeveelheden visch in België had ingevoerd, en ten derde omdat Holland tot 1931 practisch gesproken vrij wel het eenige vischinvoerend land in Bel gië was gebleven, terwijl van 1931 af de groote concurrentie van andere landen op de Belgische markt was begonnen. Het heette dan ook in België, dat men de contingen- teeriiig hoofdzakelijk had ingevoerd om de steeds toenemende invoeren uit die andere landen, waaronder voornamelijk de Scan dinavische landen gerekend moeten worden, meer aan banden te leggen. De beteekenis van het groote invoercon tingent aan ons land toegestaan is in de practijk evenwel volkomen illusoir gebleken! In de eerste plaats vaardigde België in Augustus 1932 een maatregel uit, waarbij de invoer van visch kleiner dan 40 c.M. tijdelijk werd verboden, terwijl voor het artikel tong eveneens tijdelijk een algeheel invoerverbod werd afgekondigd. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat onze uitvoer naar België steeds minstens voor 75 pet. uit de kleinere volks- visclisoorten heeft bestaan, omdat daarvoor uiteraard de grootste vraag bestond. Het ruime contingent mocht derhalve van nu af alleen voor de minder gevraagde grovere vischsoorten aangewend worden, waaruit di rect al blijkt, dat België op bedenkelijke wijze afbreuk deed aan zijn gedane toezeggingen. Immers, het contingent was vastgesteld op basis van de jaren 1930 en 1931, waarin hoofd zakelijk de kleine visch was ingevoerd! Inmiddels is na 18 maanden nog niets van opheffing dezer tijdelijk maatregelen geble ken, integendeel werd in Februari 1933 ook de kabeljauw, zij het dan ook wederom tij delijk. aan een minimum-maat, en wel van 60 c.M., gebonden, waardoor opnieuw een besnoeiing van zeker 10 pet., werd verkregen. Al deze belemmeringen vormen evenwel slechts een gering onderdeel van de narig heden welke onze handel sindsdien heeft on dervonden" bij het verkrijgen van de voor in voer in België benoodigde invoervergunning gen. De voorwaarden, welke de Belgische im porteurs hebben te vervullen om deze ver gunningen te kunnen bekomen, zijn n.l. van dien aard, dat velen hunner van de drukte afzien, en hun visch noodgedwongen in Bel gië bestellen, zoödat mede hierdoor kostbare relaties voor onzen handel verloren zijn ge- gaan. - •- Zoo komt het ook dikwijls voor, dat leve ranciers in IJmuiden geruimen tijd niet kun nen exporteeren, omdat hun afnemers in België op grond van een of andere adminis tratieve overtreding' voor langeren of korte- ren tijd van invoer worden uitgesloten. Voor eenzelfde feit werd een Belgisch af nemer van begin Januari af tot 1 April a.s. geschorst, waarvan evenwel het gevolg is dat zijn leverancier, één der grootste Belgische exporteurs te IJmuiden (voor zoover men thans nog van groot-exporteur kan spreken) die met de overtreding van zijn cliënt niets, maar dan ook niets, uitstaande beeft, zich al dien tijd van zijn handel verstoken ziet I Alsof het bovenstaande nog niet genoeg is, komt thans nog het ontstellende bericht, dat België den invoer van visch gaat belasten met een invoerrecht van fr. 0.50 per K.G. grove Kennemer Brandstoffen Centr. TRAWLERKADE 41. Telefoon 633. Vraagt prijs van onze kolen voor Industrie en Centrale Verwarming. (Adv. Inges. Med.) visch en fr. 2.per K.G, fijne visch, waar door onze toch al zoo noodlijdende Neder- landsche visscherij uiteraard het zwaarst wordt getroffen. (Hiermede volgde België weder den gebruikelijken weg om deze nieuwe belemmering bij Ministerieel Besluit in te voeren, zonder de regeeringen der impor- teerende landen op eenigerlei wijze van zijn voornemen of van den datum van in wer king treden in kennis te stellen, waarvan o.a. het gevolg is geweest, dat de handel te IJmuiden onverwacht een groot bedrag aan invoerrecht had te betalen voor zendingen welke men nog vrij van invoerrecht waande). Het is dan ook niet te verwonderen, dat onze v-isehhandel op België thans ten einde raad is, en zich terecht afvraagt waar het op die wijze heen moet! Maar, zal men zich afvragen, is er dan geen Regeering die eens krachtdadig tegen al deze maatregelen kan opkomen? Natuurlijk heeft het bestuur der IJmui der Vischhandelvereeniging niet stil gezeten en tot in den treure in den Haag zoowel als in Brussel op verbetering aangedrongen, doch, evenals met onzen aardappel-export blijft België hier bij zijn eenmaal aangeno men houding, waartegen onze Regéering blijkbaar weinig of niets vermag te doen. Het komt onzen vischhandel nochtans voor dat onze Regeering zich met deze Belgische contingenteeringskwestie danig bij den neus heeft laten nemen. Zij is er althans nog steeds niet in geslaagd onzen Belgischen vischexport ook maar eenigszins uit het moeras, te helpen. Integendeel is de handel van meening, dat hem zeer binnenkort wel wederom een onaangename verrassing uit België staat te wachten, ondanks het jong ste accoord tusschen Nederland en België hetwelk o.a. de schoonklinkende verklaring inhoudt, „dat men wederzijds in een geest van' welwillendheid elkanders moeilijkheden zal onderzoeken en een oplossing zal trachten te vinden." Gezien deze welluidende verklaring, en gelet op de ervaringen opgedaan na het af sluiten van het eveneens zoo vriendschap pelijk bedoelde verdrag van Ouchy, schijnt de vrees althans gewettigd, dat de vischex port op België zich nu maar op het ergste moet voorbereiden Tenzij ditmaal onze Minister CHRISTELIJK HISTORISCHE KIES- VEREENIGING De Chr. Historische Kiesvereenigïng belegt a.s. Woensdagavond een openbare vergade ring -in het Gebouw voor Chr. Belangen. Als spreker zal optreden Mr. J. A. d-e Visser, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland te den Haag met het onderwerp: „Waarom Chr. Historisch en niet N. S- B. of fascist". „EXCELSIOR' NAAR HET CONCOURS. Het Chr. gemengd koor „Excelsior", dat op Hemelvaartsdag deelneemt aan een Nationaal concours te Zeist, heeft als verplicht nummer opgekregen: „In 't Woud" van Jac. Bonset. Als vrij. werk zal het koor uitvoeren: „Vrede" van Kools. Excelsior" komt uit in de eerste af deeling. Met meisjeskoor van „Excelsior", dat sedert eenige weken als onderafdeeling besraat telc reeds een 40-tal leden. Het bestuur koestert het voornemen, wanneer de heer Beider zich definitief in Kennemerland heeft gevestigd, over te gaan tot de oprichting van een kna penkoor. HET NIEUWE PROGRAMMA VAN THALIA „Heldenlevens" met Rich. Barthelmess in de hoofdrol is een der aangrijpendste film werken. Het is een film die gerekend kan worden tot de beste dramatische films der laatste jaren, terwijl de film ook als propa ganda tegen den oorlog van groote beteeke nis is. De film schildert den lijdensweg van een jongen man, die, lichamelijk en geestelijk door den oorlog geknakt, in de maatschappij teruggekomen, uitgestooten wordt. Geheel in tegenstelling met deze film is de tweede hoofdmilm, „Baby". Deze baby is Anny Ondra, en nu begrijpt men wel, dat er kostelijk gelachen wordt. Het is een vermake lijke geschiedenis, als gevolg van een ver wisseling van het meisje dat naar een kost school moest en het meisje, dat danseres wil worden. VERKEERSONGEVAL. Vrijdagmiddag vond op den hoek van de J. P. Coenstraat en de Napierstraat een bot sing plaats tusschen en vachtauto van de Eerste Haarlemsche Waschinrichting en een luxe auto. Beide auto's werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. NOG EEN HULDIGING. Eenige dagen geleden werd de heer P. Mooy ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum aan de papierfabriek door directie, chefs en collega's gehuldigd. Naar wij vernemen zal de thans weer oud jubilaris a.s. Maandagavond in het R.K. Ver- eeniginigsgebouw door de vereenigingen, waarvan de heer Mooy een bestuursfunctie bekleedt, gehuldigd worden. VELSEN BESCHERMING VAN NATUURSCHOON. EEN VERORDENING OP HET AFGRAVEN VAN TERREINEN. De Commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving heeft den Raad ter vaststelling aangeboden een verordening „houdende regelen nopens het afgraven van terreinen en het graven naar zand, ter be scherming van het natuurschoon in de ge meente Velsen". De commissie merkt hierbij op, dat de voortdurende afgraving van terreinen in deze gemeente en een dreigende afza-ndmg van grooten omvang de totstandkoming vorderen van maatregelen, om zooveel doenlijk, blij vende schade aan het natuurschoon te voor komen. Art. 1 der verordening het afgraven van ter reinen of het graven in terreinen ter verkrij ging van zand. Dit verbod geldt volgens al. 1 van art. 2 niet voor dengene, die handelt met vergunning van burgemeester en wethou ders, B. en W. kunnen de genoemde vergun ning alleen weigeren, indien de afgraving of graving en de daaruit voortvloeiende directe gevolgen het natuurschoon zouden schade: en het niet mogelijk is, door het stellen van voorwaarden in afdoende mate voor het na- tuurschaan te waken. Het verbod is niet van toepassing op afgravingen van of gravingen op bij woningen behoorende eTven, op afgra vingen, welke door of op last van het rijk of de- provincie worden uitgevoerd en op afgra vingen -of gravingen, onmiddellijk verband houdende met werken, welke met vergunning of op last van B. en- W. worden, uitgevoerd. LOOP DER BEVOLKING IN DE MAAND JANUARI 1934 M. V. Totaal Vestiging 86 115 201' Geboorten 38 39 77 Vermeerdering Vertrek Overleden 124 154 278 89 107 196 14 28 42 Vermindering 103 135 238 Geheel© vermeerdering in de maand Janu ari 40. Totale (bevolking op 1 Februari 1934 43636. 1 Ten gevolge van de maatregelen van president Roosevelt ten aanzien van den dollar, wordt thans in Parijs door tal van staten goud ge kocht. Alleen reeds voor de Bank van Engeland werden op één dag 8 vliegtuig ladingen goud overgebracht. CLIX. Vier en veertig trawlers, zeven en dertig loggers, zes beugers, een haringdrifters én wat klein goed hebben er deze week voor ge zorgd, dat er van alles weer volop was. Heelemaali juist is dit niet: er was vo-lop kabeljauw, koolvisch, grove schol etc.; kleine schol en haring had er wel wat meer kunnen zijn. En die booten, die aanvoerden was er noodig was, maakten goede reizen, die welke met minder gewilde soorten ter markt kwa men, konden ondanks hun ruime vangsten niet aan een behoorlijke besomming toe komen. Een besomming van 3-500 voor 800 manden visch o-f van 2000 voor 650 manden, zooals we deze week meemaakten, wijst er op, dat deze booten vischc. hebben aange voerd, die niet in tel was. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de loggers zoo doorelkaar genomen ge wilder vischsoorten aanbrengen dan de traw lers, al is het dan ook louter toeval. Feitelijk is er in dezen tijd alleen wat vraag naar scholletjes en die komen in hoofdzaak alleen van de loggers en al is het lang niet altijd mooi levend goed, toch zijn er altijd koopers voor. We vinden dat terug in de besommin gen. Die liepen meermalen tegen de 1000 gul den, eenmaal zelfs ei* overheen, n.l. gisteren, toen een logger 1300 besomde of 150 minder dan de motortraw'ler Bet je RO 16. die toch ook twee weken in zjgs was geweest. Het is natuurlijk niet te doen, uit de zee te halen, wat de vischhandel het beste ge bruiken kan, maar ongetwijfeld zou het zijn waarde hebben als de reeders meer rekening hielden met de e-isehen van de markt. Om hun eigen bestwil en om dat van den handel. Er 1-s weer volop branding in de Visschers- haven. Het leven van hen, die daaromheen ploeteren in den steeds zwaarder wordenden strijd om het dageijlksch brood is lang niet dat „des gerusten landsmans". (Wat trou wens ook al uit den tijd is). Het is een steeds feller wordende worsteling tegen al' die onheilen, die zich op het bedrijf werpen, een worsteling waarvan de uitslag wellicht twij felachtig is voor optimisten, maar waarvan de pessimisten reeds lang voor zichzelf heb ben uitgemaakt, dat het geen „luctor et emergo" zal zijn. Daar komt eerst weer het extra contingent toegestaan aan importeurs van buitenland- sche visch. Vermoedelijk heeft de regeering gehoor gegeven aan de roepstem van eenige vischventers, die maar doorgaan, klakkeloos te beweren, dat de contingenteering hun on dergang beteekent, maar die vergeten, dat er ondanks, die contigenteering nog veel meer viseih kan worden ingevoerd dan in de jaren, waarin ons land nog niet werd begraven on der de Deensche visch. Nu is er een extra contingent van 'n goede 200.000 K.G. en nu komt er nog niets over de grens. De regeering had evengoed de heele contingenteering tij delijk in kunnen trekken, want zoolang de omstandigheden voor de Deensche vischerij zoo ongunstig blijven (we lezen in de bladen van noodweer), komt er geen kop visch naar ons land. Anders wordt het natuurlijk, wan neer het weer beter wordt. Alleen dan kan IJmuiden schade van dit extra-contingent hebben. Zoo heel ongerust behoeft men zich over deze kwestie niet te maken, al zou men uit deze heele geschiedenis mogen afleiden, dat onze regeering nog vreemd met de belangen van IJmuiden omspringt. Leelijker voor IJmuiden. is het volgende: België heeft met 1 Februari een taxe gelegd op de invoerconsenten, n.l. 0,5 franc voor de gewone visch en van 2 franc voor de. fijnere visch en voor die visch, welke de eigen vis scherij in voldoende hoeveelheden oplevert. Dat is een nekslag voor onzen Belgischen uit voer. Het heette eerst, dat de taxe nog niet betaald behoefde te worden, maar dat werd een leelijke misrekening. Ik hoorde van een exporteur, dat hij Woensdag 31 Januari een partij visch naar België verzond, in de vaste veronderstelling, dat hierop geen recht ge heven zcu worden. Maar bij de afrekening van de kosten bleek, dat er maar eventjes 1000 franc voor deze belasting berekend was, welke bedrag hij dus minder ontving dan ge woon. En bovendien klagen vele exporteurs over een willekeurige behandeling, die zij van de zijde van de Belgische douane ondervin den. En zoo wordt het steeds moeilijker en moei lijker en krijgt reeder en handelaar een steeds grooter wordende tegenzin in zijn werk, waarvoor hij steeds bereid was, dag en nacht klaar te staan. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1