STAATSGEHEIMEN. BEVERWIJK IJMUIDER COURANT DINSDAG 13 FEBRUARI 1934 TWEEDE BLAD. REVUEVOORSTELLING „AMICITIA". VAN nF JAARLIJKSCHE BEVERWIJKSCHE REVUE. De revuevoorstelling, welke de Revue- en tooneelvereeniging „Amicitia" op den Vasten avond-Maandag in het K.S.A.-gebouw jaar lijks pleegt te geven mogen zich als regel in een buitengewoon groote belangstelling ver heugen. Ook nu was de groote zaal van het K S A.-gebouw weer stampvol publiek, dat met een genotvollen avond in het vooruitzicht, reeds bij voorbaat in een feestelijke stemming verkeerde. De revue droeg den titel van „1 X zonder zorg" en een kijkspel als dit waarin boven dien zoo'n groote plaats is ingeruimd aan mm ziek, zang en humor is wel in staat de zorgen van'allen dag eens voor eenige dagen aan den kant te zetten. Het spreekt vanzelf, dat gebeurtenissen op het tooneel een specifiek plaatselijk karakter dragen. Weliswaar beoefenen wij m Beverwijk niet het Straperlo-spel, maar de compères en de commère beproeven, in hoeverre zij de kunst van het kansberekenen verstaan. Rijk-beladen verlaten zij de Straperlo-zaal, om in het goede Beverwijk de duiten té laten rollen. En zoo voert de revue naar de volgende scène, die van de aankomst van den trein, waarmede de goudzending" arriveert. Het treinpersoneel danst van vreugde en heel de „Wijk" is uit de zorgen. Op het stationsplein begroeten de taxi chauffeurs de goudkaravaan. De compères raken dan nog in verwikkelingen met de brandweer, maar zoo heel ernstig is het geval niet, het brandweerlied is daarvoor het beste bewijs. De reizigers zoeken verkoeling bij de Dr. Schuitfontein, om daar de rust van den nacht te vinden. De tweede acte opende met het bezingen van de schoonheid van eigen land, waarvan de grootheid nog eens wordt aangetoond in de hulde aan de Pelikaanvliegers. Vervolgens werd in een vlotte scène het a.s. jubileum van de harddraverijvereeniging bezongen, de jockey's gereden daarin op sportieve wijze hun „stokpaardjes". Als dan op zeer vermakelijke wijze de „struisvogelpolitiek" was bezongen volgde de finale, ditmaal gewijd aan Vader .Tijd. Een slotkoor besloot de bonte verzameling tafreelen. De voorstelling had een vlot verloop. De scènes waren goed verzorgd. Het is alleen aan ingewijden bekend, hoeveel moeiten en zorgen het kost om een dergelijke voorstelling te or- ganiseeren. In vele gevallen is deze moeite dan ook nog slechts voor één avond. Ditmaal worden van de revue twee voorstellingen ge geven en ongetwijfeld zal de revue daardoor winnen aan tempo, terwijl zij natuurlijk na de première eenige correcties kan gebruiken. De compères hadden de zware taak de tafreelen aan elkander te verbinden. Het wel slagen van dezen arbeid is ook al weer van vele factoren afhankelijk. Dat lukt bij de eene scènes weer beter dan bij de andere. Vooral na de pauze waren deze „gangmakers" er beter in, dan in de eerste acte. Het publiek reageert natuurlijk op de vele „zetten" met graagte en meermalen betuigde het door een applaus zijn instemming met hetgeen op dit gebied ten beste werd gegeven. Hoewel wij wel eens beter werk van „Amicitia" hebben gezien, dan nu in enkele scènes het geval was, kan toch met veel waardeering van het gebodene worden gesproken. De medewer king van de dansklasse van Mevr. Tilly Silon heeft niet weinig aan het welslagen der revue bijgedragen. Zij danste op bijzonder fraaie wijze een vlinderdans in de eerste acte en een ook van aankleeding zeer verzorgd menuet in de finale. Het bestuur van „Amicitia" had met het en- gageeren van dit dansensemble een uitsteken de keuze gedaan. Overigens deden alle medewerkenden hun uiterste best te geven, wat zij konden. Dat was van den een wat meer dan van den ander, maar dit staat wel vast, dat allen naar ver mogen hebben bijgedragen aan deze voorstel ling. De heer Lou Tervoort was de leider van het flinke orkest, dat den zang begeleidde en de pauze opluisterde met een goed stukje muziek. Het gezellig samenzijn, dat op de voorstel ling volgde kenmerkte zich door een uitste kende stemming. Heden Dinsdagavond wordt de revue nog maals vertoond. Wij vernamen, dat ook voor de reprise veel belangstelling wordt betoond. COÖPERATIE „DE SAMENWERKING". Evenals het vorige jaar zal de coöperatie „Samenwerking" alhier in het Kennemer Theater weer een propaganda-bij eenkomst houden. De heer R. Talsma, propagandist van den Centralen Bond van Verbruikscoöperaties zal als spreker optreden. Vervolgens zal de nieuwe coöperatie-film „Kent uw Macht" wor den vertoond. EEN KAARTSPELLETJE BIJ DE WERK VERSCHAFFING. Wij vernamen, dat bij de gemeentelijke werkverschaffing een viertal te werk gestelde arbeiders waren uitgesloten omdat zij in den werktijd een spelletje kaart hadden gespeeld. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het hier geen arbeiders betrof van de groep werklieden, die zich met het grondwerk bezig houdt. ZEEHAVEN. Het Nederlandsche motorschip Wea is hier van Londen aangekomen met een lading ijzeraarde voor de N.V. Chemica. R.K. ZIEKENFONDS. In de a.s. Donderdagavond te houden jaar vergadering van het R.K. Ziekenfonds zal het voortbestaan der vereeniging opnieuw moeten worden bekrachtigd. De termijn, waarvoor de oprichting gold, was op 6 Febr. j.l. verstreken. Ingevolge de bepalingen zal in verband daar mede het bestuur in zijn geheel moeten aftre den, waarna een nieuwe verkiezing plaats vindt. OVERZICHT DER SNIJBLOEMENVEILING. Tulpen: William Copland 1536, Frans Hals 2133, William Pitt 1824, Theeroos 1827, Murillo 1628, Crone d' or 2738, Le Notre 3446, v. d. Hoef 3239, Flaminga 1322. La Reine 1524, Albino 6580, Elizabeth 2637, Victoire 1829, Bartigon 1835, Sanders 18 29, King of the Yellow 1518, Progression 18 25, Prins van Oostenrijk 1724, Gele Prins 16—25, Rose la Reine 12—17, Witte Valk 14— 19, Prosgereti 1217, Fred Moore 1318. Tho mas Moore 1216, Due de Berling 1115, Ibis 1722, Schlegel 1517, Generaal de Wett 21 28, Diana 1621, Vuurbaak 2129, Orange Globe 2536, Mr. Tubergen 2129, Mendel Tulp 1838, Max Kinley 1419. Peach Bloo- sem 1828, Electra 1934, Sir Watkinn 1621, Laurens Kosters 15—24, Golden Spur 1523, Albert Vis 1829, Spring Glory 1825, Orna- tus 10—15. Victoria 19—28, Briarcliff 60—115, Columbia 55110, Noach 65135. Crocussen 1228, Hyacinten 3595, Blauwe Druif 10—25. Tresia 14—21, Sprengerie 8—27, Plumosa 729, Plumosa per mand 210280, Calla's 12—27. Azalia 55155, Ibexe 3580, Adiantum 511, Begonia 610, Bromelia 3555, Calla 25—65, Cactus 645, Aralia 513, Copsicum 821, Palmen 55210, Cocuspalmen 2570, Clivia 110135, Primula's 1830, Plumosa 48, Sprengerie 435, Steres 47, Trades Cantia 512, Nephrolepis 55120, Vetplanten 48. R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". 12 Februari 1934. Boerekool per kist 1030 cent. Breekpeen per kist 5075 cent. Rabai'ber per bos 1422 cent. Pieterselie per bos 46 cent. Selderie per bos 48 cent. Prei per bos 313 cent. Uien per K.G. 22 1/2 cent. Wortelen per K.G. 2—3 cent. Roode kool per stuk 38 cent. Gele kool per stuk 26 cent. Spruiten per K.G. 1224 cent. Schorseneeren per K.G. 35 1/2 cent. Groene kool per stuk 24 cent. Knollen per stuk 15 cent. MARKTBERICHTEN Noteering van 12 Februari 1934. Andijvie per kist f 1.50. Koolrapen per zak f 0.600.85 Wortelen per K.G. f 0.04 1/2. Bieten per K.G. f 0.03 Schorseneeren per K.G. f 0.08 Aardappelen, klei, per K.G. f 0.050.08 Idem zand f 0.09. Spruitjes per mand f 0.160.24 Boerenkool per bak f 0.160.24 Roode kool per 100 f 37 Savoije kool, per 100 f 3'6 Uien, per K.G. f 0.01—0.03 Prei. per bos f 0.060.12 Rabarber, per 100 bos f 28 Pieterselie, per bos f 0.18. Selderie per bos f 0.16—0.20 Appelen per K,G. f 0.240.30 Peren per K.G. f 0.130.18 Brusselslof f 0.16 SUCCESSEN VOOR D. O. K. Zaterdag en Zondag zijn de Selectiewed strijden voor de kampioenschappen van Ned. beëindigd, D. O. K. heeft daarin weder om successen weten te boeken. Zaterdag avond werd verwerkt, extra Vedergewicht waarin 3 deelnemers uitkwamen, waarvan Waarts zich niet wist te plaatsen, aangezien zijn tegenstanders te sterk voor hem bleken. In half zwaargewicht (7 deelnemers) heeft Kluft zich niet kunnen plaatsen. Wel won hij van den kampioen van Nederland, De Rui ter door touché, wat een praclitprestatie ge noemd mag worden. Zijn volgende partijen verloor hij echter resp. van Beuker en van Galen, Dit had beter gekund. Bootsman was even te zwaar, waardoor hij in zwaar ge wicht moest werken. Hierin waren 4 deel nemers. Deze afdeeling bleek voor hem te zwaar te zijn. Zondags werd licht gewicht en middengewicht verwerkt. Begonnen werd met lichtgew. waarin 11 deelnemers uitkwamen. Van D. O- K.: C. Groeneveld, J. Steenbeek en C. v. d. Werf. Groeneveld was weer gewel dig op dreef. Hij wist 6 partijen resp. van Born, Eilenbreeht, Mackij. v. d. Werf, Segge- link en Douwma allen op touché te winnen, in den korten tijd van twintig minuten. Ook Steenbeek heeft zich goed geweerd, al kon hij zich niet plaatsen. Hij won op touché van Born en De Boer, doch verloor daarna van Machy en Douwma door touché, v. d. Werf heeft ondanks het feit, dat hij nog niet veel aan wedstrijden deelnam, schitterend gewerkt. Hij won van Macky en Douwma door touché. De partij tegen Douwma mag wel een prestatie genoemd worden, daar deze tot de beste eerste klassers behoort. Hij verloor echter van Seggelink en Groeneveld of touché. In Midden A (4 deelnemers) kwamen o.a. uit de D. O. K. leden J. v. Heek en W. v. Zan ten. Zij verloren beiden na feilen strijd van Massop en Munnekes. Toen moesten zij wer ken om den derden prijs, waarbij van Zanten op punten won van v. Heek. De gedetailleerde uitslagen, zijn: Lichtgewicht: 1. C. Groeneveld D. O. K„ Beverwijk, 6 gew. partij 0 strafp.; 2. J. Seg gelink, H. K. V. Haarlem, 3 gew. part. 2 verl. 6 strafp. 3. B. Douwma, De Halter, Zaandam 3 gew. part. 2 verl. 7 strafp Midden A gewicht: 1. Massop Hercules, Amsterdam, 3 gew. part. 0 straf punten, 2. Munnekes S. S. S. Amsterdam, 2 gew. 1 verl. 4 strafp. 3. W. v. Zanten, D. N. Beverwijk 1 gew., 2 verl. 7 strafp. VET IN BESLAG GENOMEN. In de Beverwijksche conservenfabriek heb ben ambtenaren een partij vet van ongeveer 1600 K.G. in beslag genomen. Het betrof hier een hoeveelheid, van ongeveer 280 K.G. Liebig vet en bijna 300 K.G. afkookvet. De inbeslag name geschiedt op grond van het feit, dat dit vet niet was ingeschreven in het voorgeschre ven register. Aangezien in deze fabriek ook slachtingen worden verricht voor de crisis- rundveecentrale deed het gerucht de ronde, als zou het in beslag genomen vet, dat in blikken was verduurzaamd, afkomstig zijn van de voor de centrale geslachte koeien. Volgens verklaringen van de directie was dit echter niet juist. Voor behoeftigen en arm lastigen wordt nl. in deze fabriek soep ge kookt. De hiervoor gebruikte beenderen wa ren inderdaad afkomstig van de voor de rundveecentrale geslachte koeien. Deze beenderen werden echter voor dit doel van de centrale aangekocht. De op deze wijze verkregen bouillon was echter zoo krachtig en van zoodanig hoog vetgehalte, dat de soep niet te eten zou zijn, wanneer een deel van de vetlaag daarvan niet zou worden afgeschept. Dit afgeschepte vet nu werd in bussen gedaan. Het gerucht als zou het vet afkomstig zijn van de runderen, die voor de verstrekking van vleesch in blik aan werkloozen verschaft worden, is volgens de directie van alle gron Dit deel vo/n de Californische kust is niet idyllisch. Hier komt de olie uit den Oceaan bodem naar boven en de Amerikanen hebben daarvoor natuurlijk een aantal boortorens geslagen, die, op houten stellages staande, soms vrij ver in zee staan. den ontbloot. Het scheikundig onderzoek zal 1 dit uit moeten wijzen. De verstrekking van soep aan behoeftigen en werkloozen van Beverwijk en Wijk aan Duin zal hangende dit onderzoek geen voort gang kunnen hebben. Bij het onderhoud dat wij over deze aange legenheid met de directie hadden heeft zij de aandacht gevestigd op de zeer scherpe con trole. welke door de Crisis .Rundvee Centrale zoowel op het slachten als op het verwerken van het vleesch wordt geoefend. De gewichten van het verwerkte vleesch, het vet, de beenderen, afval enz. moeten pre cies kloppen met het gewicht van de koe, toen zij in het abattoir werd geslacht. De hoeveelheden vet worden dagelijks naar de daarvoor door de Centrale aangewezen adressen verzonden. Op deze wijze is het zelfs onmogelijk, dat een hoeveelheid vet voor andere doeleinden zal worden aangewend. Het afgeschrapte vet van de soep werd in bussen gedaan, maar tot nog toe was geen beslissing genomen, ook niet door de Cen trale, wat met dit product moest geschieden. Zooals werd opgemerkt heeft de directie er dan ook geen aandacht aan geschonken, dat deze hoeveelheden vet in de registers wer den ingeschreven. Ook de partij Lybisch vet was niet inge schreven, maar dit vet was reeds gedurende ongeveer 3 jaren in de magazijnen van de Conservenfabriek opgeslagen De directie heeft in verband met het stop zetten van de soepbereiding, bestemd voor de behoeftigen, aan het Crisis Comité een brief gericht, waarin zij tot haar spijt mede deelt, dat zij tengevolge van de moeilijkheden met de crisis zuivelcentrale over het in voor raad hebben van afkookvet, dat noodzakelijk bijproduct is van de soepbereiding, de berei ding heeft moeten eindigen. De directie heeft toegezegd, dat zij zoo spoedig mogelijk zal trachten, vrijstelling te verkrijgen van de geldende wettelijke bepalingen, waarna zij weer met de verstrekking van soep hoopt te kunnen beginnen. NED. CHR. JEUGD GEHEELONTH. VEREENIGING. In de propagandavergadering welke de Schakel Beverwijk van de Ned. Chr. Jeugd Geheelonth. Vereen, op Woensdag 14 Fe bruari in „Het Wapen van Velsen" te IJmul- den Oost zal houden, zal de heer Teutzer, die aanvankelijk als spreker zou optreden, door den heer G. Ilbrink worden vervangen. OP HOL GESLAGEN Maandagmiddag schrokken twee voor een boerenwagen gespannen paarden op de Meer voor een zeil, dat door den wind werd opge waaid. De dieren sloegen op hol. In de bocht van de Meerstraat en de Bloksteeg sloeg de voerman van den wagen. De man kwam er buitengewoon goed af. Hij werd slechts licht gewond. De paarden holden verder, maar kwamen in de Bloksteeg tot staan, doordat het ge span tegen den muur van den tuin der R.K. pastorie opreed. De dieren konden toen direct worden ge grepen. men van andere werken. Vervroegde en ver snelde uitvoering van noodzakelijke werken, zal het doel van werkverruiming kunnen die nen. Drooglegging vair de polders is mede van belang voor de voedselvoorziening. Steun aan visschers. Inderdaad komt het voor, dat aan belang hebbenden die in 1926 het visschersbedrijf hebben verlaten, geen steun meer wordt ver leen, doch dit geschiedt dan niet, omdat men in dat jaar de visscherij heeft verlaten, doch om andere redenen. De normen voor toekenning van geldelijke tegemoetkomingen aan belanghebbenden, aan wie als gevolg van de afsluiting voldoende mid delen tot levensonderhoud gaan ontbreken en die daarin door aanwending van eigen arbeids kracht niet kunnen voorzien, worden door den minister voor de tegenwoordige omstandig heden redelijk geacht. Beheer en organisatie der inpolderingen. Aan de memorie is toegevoegd een nota be treffende het beheer en de organisatie van de inpolderingen in 't IJsselmeer, waaraan wordt ontleend, dat de regeering thans een wetsont werp in gereedheid heeft doen brengen waarbij de organisatie van allen arbeid nader wordt geregeld. Het ligt in de bedoeling te bevorde ren, dat dit wetsontwerp spoedig bij de volks vertegenwoordiging aanhangig wordt gemaakt. Wordt dit ontwerp aangenomen, dan zal de geheeel inpolderingsarbèid, met de daaraan te verbinden verordenende bevoegdheid op wa terstaatkundig terrein, geleid worden door één. openbaar lichaam, terwijl een zelfstandige af deeling van dit orgaan met een eigen bestuur het gemeentelijk beheer zal voeren, met dien verstande, dat in de hoofdleiding bindend con tact zal worden gelegd. WIJK AAN ZEE EN DUIN TOONEELUITVOERING „NUT EN GENOEGEN" Voor de leden en familieleden der R.K. Volksbond werd door de tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" in hotel „Sonnevanck" opgevoerd het blijspel „Samson en Moot doen aan boksen." De spelers, die zonder uitzondering een goede vertolking van hun rollen gaven, de den door hun vlot spel de talrijke aanwezigen meermalen in hartelijk lachen uitbarsten. De tooneelvereeniging heeft met dit stuk een goede keuze gedaan. Met 'n gezellig samenzijn werd de goedge slaagde uitvoering besloten. BELLAMY Men meldt ons dat de afdeeling Beverwijk der vereeniging Bellamy het plan heeft opge vat te Wijk aan Zee een vergadering te be leggen, teneinde aldaar meer bekendheid aan 't streven dier vereeniging te geven, NOORD-OOSTELIJKE INPOLDERING GAAT VOOR. MSISCHIEN WORDT ER DIT JAAR NOG MEE BEGONNEN. ORGAAN VOOR DEN HEELEN INPOLDERINGSARBÈID. In de memorie van antwoord betreffende vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1934 deelt de minister mede, dat hij van oordeel is, dat twijfel aan den wil van de regeering om de inpolderingen in het IJsel- meer voort te zetten niet gerechtvaardigd is. De regeering meent, dat thans het oogenblik is genaderd om de Noord-Oostelijke inpolde ring ter hand te nemen. Zij heeft daartoe een memoriepost op de begrooting geplaatst en zal zoodra het nieuwe orgaan, waaraan, de inpol deringsarbèid zal worden toevertrouwd, in wer king is getreden, met de verdere voorbereiding voortgaan en^zoo mogelijk nog in dit jaar een begin maken met de uitvoering. Men behoeft niet te vreezen, dat een en ander afbreuk zal doen aan het ter hand ne- EEN ENGELSCH ONDERHOUD MET DIMITROF. „Van der Lubbe was een werktuig van anderen" DE BULGAAR BITTER GESTEMD. Als eerste Engelsche journalist sedert de uit spraak van het Rijksgerecht te Leipzig heeft de Reuter-correspondent te Berlijn, een on derhoud gehad met Dimitrof, den Bulgaar- schen beklaagde uit het Rijksdagbrandproces. Dimitrof verklaarde, dat als niet spoedig een beslissing genomen werd, ten aanzien van zijn vrijlating, hij zou overwegen een honger staking te beginnen, er aan toevoegend, dat hij hiermede al reeds bègonnen zou zijn, als hij het niet terwille van zijn oude moeder ge laten had. De Bulgaar, die tijdens het proces zoo krach tig zijn zaak bepleitte, is niet terneergeslagen en hij schijnt weinig van zijn vitaliteit verlo ren te hebben, hoewel hij de oogen van een vermoeid man heeft en het reeds te merken is, dat zijn zenuwen onder deze z.i. onrechtvaar dige gevangenhouding hebben te lijden. Dimitrof verklaarde geen klachten te heb ben over zijn behandeling in de gevangenis. „Ik krijg goed voedsel, aldus verklaarde hij aan den Reuter-correspondent, ik mag ook artikelen uit de stad laten komen, ik mag roo- ken en kranten lezen. Dagelijks kan ik een wandeling op de binnenplaats maken en ik mag mijn moeder een paar maal in de week spreken." Ik heb aan den minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, geschreven om te vragen of ik zal worden vrijgelaten óf dat men mij voor goed gevangen zal houden". „Het is nog nimmer voorgekomen, dat een man die vrijgesproken was, toch gevangen ge houden werd en ik protesteer tegen zulk een behandeling". In antwoord op de vraag, wat hij na zijn vrijlating zou doen, verklaarde Dimitrof, altijd nog te hopen, naar zijn vaderland, Bulgarije, te kunnen terugkeeren, ofschoon hij van de Bulgaarsche regeering nog geen vrijgeleide heeft gekregen. Dimitrof verklaarde verder, dat hij geen vijand van het Duitsche volk is en ook na zijn vrijlating zal hij geen anti-Duitsche propa gandist worden. Echter voegde hij er veel beteekenend aan toe, dat hij communist is, en blijft, zoodat hij geen garantie voor zijn verder gedrag kon geven. Hij wil zijn werk voor het Bulgaarsche communisme voortzetten. Aan het eind van het onderhoud, dat plaats vond in tegenwoordigheid van twee politie mannen, werd Dimitrof zeer bitter en hij zeide, te gelooven, dat het het doel van de regeering was, hem van kant te maken. Het zou hem niet verwonderen, als hij den een of anderen dag naar een ondergrondsche cel werd gebracht en daar van kant gemaakt. De laatste vraag die de Reutercorrespondent aan den Bulgaar stelde was: „Is het uw per soonlijke meening, dat van der Lubbe den Rijksdag alleen in brand gestoken heeft?" Dimitrof antwoordde; „Van der Lubbe was een groot mysterie voor me. Gedurende het geheele proces heb ik hem niet gesproken en mijn pogingen in de rechtzaal om hem vragen te stellen, bleven vruchteloos. Mijn overtuiging is echter dat van der Lubbe het werktuig was in handen van anderen". Het onderhoud was hiermede afgeloopen. Van een hoog geplaatst politieman vernam Reuter voorts nog, dat de zaak der Bulgaren waarschijnlijk op een van de volgende zittin gen van het kabinet zal worden behandeld, doch dat het onmogelijk was te zeggen, wat het besluit der regeering zou zijn. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 18) „Och, eigenlijk niets bijzonders", ant woordde Nash voorzichtig met een vagen, verontschuldigden glimlach. „De kwestie is, dat men de theorie zou kunnen opstellen, dat hij het stuk nooit in zijn zak heeft ge had hij zou het zelf hebben kunnen door geven, zonder dat er een haan naar kraaide En als dit inderdaad het geval mocht wezen, dan kan hij ook in relatie hebben gestaan met Revis of met een handlanger van Revis en dan kan hij tenslotte de moordenaar zijn. Hebt u aan deze mogelijkheid gedacht, Mr. Darden, bij het in verband brengen van den diefstal en den moord?" „O ja", antwoordde Darden kwasi luchtig, „maar ik geloof er voorloopig nog niet veel van! Er is iets anders dat me veel meer inte resseert, inspecteur. Wat heeft die juffrouw Lucy Patton u verteld? Ik bedoel, wat waren precies de woorden die Revis gebruikt heeft?" „Volgens Miss Patton zou Revis woordelijk hebben gezegd: „Voor de nacht voorbij is, zal ik weten wat Grimes Buckner weet". „Ik heb haar de woorden eenige keeren laten her halen". Darden zweeg een oogenblik, om Nash' mededeeling te verwerken; toen verliet hij zijn plaatsje in de vensterbank en over de schrijftafel zag hij den inspecteur ernstig aan. „Laten we nu nog eens samen de diverse mogelijkheden nagaan, Mr. Nash," stelde hij voor. „Ik zal ze u achtereenvolgens opnoemen. 1. Miss Haskell heeft den moord gepleegd. 2. Tom Malloy heeft het gedaan. 3. Als Miss Haskell de schuldige is, is Mal loy daarvan op de hoogte en dekt haar. 4. Omgekeerd, Malloy is de moordenaar, Miss Haskell weet dat en beschermt hem. Klopt dat?" „Ja". „Dan kom ik met een tweede serie moge lijkheden: 1. Buckner is in de zaak verwikkeld de door u geopperde theorie, inspecteur, die in e'k gev?' niet veronachtzaamd mag worden en heeft Revis doodgeschoten. 2. Lucy Patton heeft zijn dood op haar geweten en probeert Buckner in verdenking te brengen. Klopt dat ook?" „Als een bus, Mr. Darden". „Een arrestatie gisterenavond zou dus het| absolute, onweerlegbare bewijs dat ons ont breekt, niet hebben verschaft, nietwaar?" „Neen", moest Nash erkennen. „Ik geef eerlijk toe, dat u mij overtuigd hebt. U had volkomen gelijk en ik ben blij, dat ik mij niet tegen uw verzoek heb verzet". „En u bent het met me eens, dat een ar restatie op dit oogenblik ons evenmin aan het bewijs zou helpen, dat we behoeven?" vervolgde de detective. „Volkomen, Mr. Darden". „Mooi zoo, dan reken ik op u, inspecteur. We moeten riskeeren dat autoriteiten en de pers ons laksheid verwijten, maar deze ge dragslijn is de eenige die verhinderen kan, dat de verkeerde persoon gearresteerd wordt of op den elctrischen stoel terecht komt!" De bezoeker, dien zij verwachtten, klopte en op Nash „binnen" kwam Dr. Felton de kamer in, een kleine, ietwat onaanzienlijke jonge man, die met een kleurlooze, matte stem sprak. „Toen u aan de verslaggevers verklaarde", vroeg Darden hem, nadat hij had plaats genomen, „dat de persoon die u uit het huis van Revis zag komen, ook wel een man kon zijn geweest, verkeerde u dan werkelijk daar over in twijfel?" De dokter dacht even na. „Of", ging Darden snel voort, eer de ander gelegenheid had om zijn antwoord te formu leeren, vergis ik mij wanneer ik zeg, dat u in den grond van ujf hart overtuigd bent, dat het een vrouw was? Geloofde u gisteravond niet vast en zeker, dat de geheimzinnige per soon Miss Patton was? En oppert u niet, of schoon u ook nog van die meening bent, de mogelijkheid, dat het een man kan ge weest zijn, alleen maar omdat u bang bent een onschuldige misschien onverdiend in ver denking te brengen?" Felton la-cihte 'n beetje onnoozel. Ja, ziet u", begon hij weifelend, „de kwestie is natuurlijk is er wel iets waars in uw woorden. Dat wil zeggen, ik zou haar niet graag onrecht doen. U kunt het zoo opvat ten „Neemt u mij niet kwalijk", viel Darden hem plompverloren in de rede, „maar is het geen u van plan bent mee te deelen, uw werkelijke overtuiging of speculatie?" Weer dacht Felton na. „Mijn werkelijke meening", zei hij eindelijk „Daar ik de dame, die volgens de couranten berichten Miss Patton moet zijn, verscheidene malen gezien heb, toen zij het huis van mijn overleden buurman in- en uitging, dacht ik natuurlijk het eerst aan haar, toen ik de snel verwijderende vrouwenfiguur zag". „U dacht niet aan de mogelijkheid dat het een andere bezoekster kon zijn geweest, die zich verlaat had?" Opnieuw een aarzeling; toen: „Neen, Mr. Darden". „Waarom was uw eerste gedachte aan Miss Petton?.'-' „Die heeft lichtblond haar en dat had de vrouw die uit huis kwam ook zooals Ik meende te zien. Dat is alles was ik vertellen kan". „Ik dank u, dokter. Alleen een vraag nog.. U zoudt er geen eed op willen doen dat de bewuste persoon Miss Lucy Patton was?" „Neen, dat in geen geval!" „Maar u bent absoluut overtuigd, dat het geen man was?" „Ja, daarvan ben ik absoluut overtuigd". George Darden verliet het politiebureau in een stemming die aan overmoed grensde. Hij was thans zeker dat hij zonder eenig voor behoud op de hulp en de medewerking van Nash kon rekenen; hij had de inspecteur schaakmat gezet door hem van zijn intellec- tueele meerderheid en juister inzicht te door dringen, Hij kon nu zijn gang gaan, zonder dat hij vrees hoefde te koesteren voor een overijld-ingrijpen van de politie-autoriteiten in de uitvoering van zijn plannen te worden belemmerd; hij had den tijd om „het weer standsvermogen van die twee vrouwen te breken", zooals hij het noemde. xn. Grimes Buckner's raad. Buckner's opmerking over Mary's afgetobd uiterlijk, maakte de bekentenis nog moei lijker dan zij gedacht had. In haar wan-

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5