NIJENRODE ZAAK VOOR DE RECHTBANK. Spanning duurt voort in Oostenrijk. Vele honderden dooden. buitenland. Soc.-democraten bieden hardnekkigen tegenstand. Heftige strijd om Florisdorf en Linz. WEENEN, 13 Februari (V.D.) Het offi eieele -nieuwsbureau publiceerde Dinsdag middag om vijf uur een bericht, waarin wordt verklaard Te Weenen werd de Schlmgerhof in het 21ste district opnieuw door de uitvoerende macht van den bond bezet. In het overige deel van het district duurt de beschieting door de ar tillerie nog voort. Pioniers nemen deel aan den strijd. In het tiende en elfde district hebben nog kleine botsingen plaats gehad. Te Linz in Opper Oostenrijk is reeds vol ledige rust ingetreden. Linz en omstreken zijn thans weer in het bezit der Executieve. De leden van den Schutzbund vluchten. Naar voorts uit Linz wordt gemeld heeft de directeur voor de veiligheid voor Opper Oos tenrijk met het oog op het feit, dat bij den terugtocht der gewapende leden van den Schutzbund tal van wapenen zijn verborgen, medegedeeld, dat ieder lid van den voormali- gen Republikeinschen Schutzbund en van de sociaal democratische partij, die wapens in zijn bezit heeft en deze niet inlevert, bij standrecht zal worden veroordeeld. Te Steyr (Opper Oostenrijk) zijn gemotori seerde batterijen opgerukt. De Heimatschutz bevindt zich daar ter plaatse onder leiding van Starhemberg. De voorstad Ennsleiten wordt thans gezuiverd. Te Kapfenberg in Stiermarken is de gendarmeriepost die sedert Maandag was omsingeld, door bondsleger en Heimatschutz ontzet. De sociaal-democraten waren er hier in geslaagd het gebouw van Bezirkshauptmannschaft te bestormen en had den den leider gedwongen hun een schriftelijke volmacht te verleenen voor het bestuur van de naburige stad Bruck. Vuilniswagens als tanks. WEENEN, 13 Februari (V.D.) Volgens een officieus bericht zijn tot Dinsdagmiddag bij het veiligheidscorps 11 dooden en 30 gewon den te betreuren geweest, bij het bescher mingscorps 7 dooden en 7 gewonden en bij het bondsleger 5 gewonden. Een bekende leider van den Schutzbund, die op het punt stond door leden van de veilig heidswacht te worden gearresteerd, schoot een hunner dood, verwondde een beambte der cri- mineele politie ernstig en werd vervolgens zelf doodgeschoten. De groote auto's welke gebruikt worden voor het vervoer van vuilnis zijn door leden van den Schutzbund bewapend met machinegewe ren. Zij worden in het district Heidling als tanks gebruikt. De toestand te Weenen en in de bondslan- d.en werd om acht uur van offieieele zijde als volgt geschetst: Te Weenen is de voorstad Florisdorf in een omtrek van 12 K.M. vanavond geheel gezui verd. Daarenboven zijn afzonderlijke commu nistische. haarden van verzet bezet. Tegen de in verrén omtrek gelegen communistische „nesten" zal Woensdagochtend worden opge treden aangezien men de artillerie welke thans overal direct wordt gebruikt, in de nachtelijke uren wegens hst daaraan voor particuliere personen verbonden gevaar wil achterwege laten. In het Weensche district Favorieten zijn vanavond 4 machinegeweren, 100 geweren, tal van patronen en stalen helmen door de politie buitgemaakt. Overigens is het in de districten Favorieten en Simmering volkomen rustig. In de bonds- landen is de regeering te Linz den toestand meester, doch vanavond zouden in verschil lende straten vuurgevechten worden geleverd. Te Steyr is vanavond na langdurige gevechten de orde hersteld. Te Kufstein kon een vandaag uitgebroken opstand direct door de militairen worden on derdrukt. In de overige deelen van het Oosten- rijksche gebied is het volkomen rustig. Uitstekende organisatie der Schutzbunders. Volgens een bericht uit Steyr zijn daar de gevechten in den loop van den avond in hevig heid afgenomen. De strijd was overdag zeer ernstig, aangezien de Schutbund den tegen stand uitstekend had georganiseerd. De bewa pening van den Schutzbund zou te Steyr bijna gelijk te stellen zijn geweest met die van be roepsmilitairen. De manschappen waren uit gerust met karabijnen, machinale pistolen en handgranaten en gekleed in goede uniformen. De sterkte dezer troep wordt op 2000 man ge schat. De belangrijkste stelling van den Schutzbund op de z.g. Ennsleiten lag van middag onder zwaar houwitservuur, waardoor 4 huizen werden vernield. Gesteund door mi- trailleurvuur zou het bondsleger tegen vier uur deze stelling hebben bezet, waarbij een derde deel der Schutzbundafdeelingen zich zou hebben overgegeven. De rest trok zich terug. Onder de gearresteerden bevindt zich de burgemeester, het gemeenteraadslid Sichel- reder, die het bevel heeft gevoerd. Aangezien het ziekenhuis in handen is van den Schutz bund moest in de stad een soort reservehospi taal worden ingericht. Tot de dooden behoort een directeur der Steyr-f abrieken, Wille Herbst, die Maandagmiddag in een auto werd doodgeschoten, een vrouw die een schot in de buik opliep, terwijl van regeeringszijde wordt medegedeeld, dat er bovendien 10 gewonden zijn. De Schutzbund zou 200 gewonden hebben, waarvan 80 zwaargewonden. Des avonds trokken versterkingen van de Heimwehr onder leiding van Starhemberg de onbezette deelen van Steyr binnen. Heftige strijd om het arbei- derstehuis te Ottakring. WEENEN, 13 Februari (V. D.) Te Floris dorf het aan de overzijde van de Donau ge logen district waren Dinsdagavond om zeven uur nog eenige voor het verkeer naar het Noorden belangrijke punten door de sociaal democraten bezet, o.m. de gasfabriek van Leopoldau. Van twee zijden wordt een aanval gedaan op deze stelling der sociaal-democra ten. Van officieuse zijde wordt verklaard dat de beide groote gemeentegebouwen in het tiende district (in de Quellemstrasse) in han den der regeermgstroepen zijn. Sedert zes uur vanavond woedt een nieuwe strijd om het arbeiderstehuis te Ottakring. Het verluidt dat de sociaal-democraten die door onderaardsche. gangen naar belenden de huizen waren gevlucht, nadat zij vandaar uit het arbeiderstehuis onder machinege weer waren genomen de zwakke politiebe- zetting hebben verdreven en het huis op nieuw hebben bezet. Politie treedt thans op nieuw op tegen dit tehuis. Vrijwilligers opgeroepen. De staatssecretaris voor legerzaken heeft een radioredevoering gehouden, waarin hij alle oud-strijders heeft opgewekt zich als vrij willigers te melden bij de bevoegde militaire instanties of bij het vaderlandsche front. Gearresteerd zijn Breitner, Pefcznek, de echtgenoot van de z.g. roode prinses, prinses Windischgraetz, een kleindochter van keizer Franz Joseph. De burgemeester van Weenen heeft geen beroerte gehad, doch een aanval van zwakte. Seitz bevond zich tot Dinsdagmiddag op het stadhuis, doch werd vandaar overgebracht naar de politiegevangenis. Te Graz zijn 600 personen gearresteerd. Het aantal dooden te Graz zou 70 bedragen. Linz blijft onrustig. Volgens berichten uit Linz zouden de so ciaal-democraten zich bij de grens van de stad weer verzamelen. Op verschillende plaat sen wordt een soort guerrilla gevoerd. Ook te Voecklabruck is het nog allerminst rustig. De uitbetaling der steungelden _te Weenen is tot nader order gestaakt. Circulaire van majoor Fey. Vice-kanselier majoor Fey heeft een rond schrijven gezonden aan alle militaire com- Majoor Fey. mandanten en autoriteiten van den veilig heidsdienst waarin gesommeerd wordt zonder scrupules iedere poging tot tegenstand met alle middelen te onderdrukken. De rust moest volgens Fey in het geheele bondsgebied voor Dinsdagavond worden hersteld. Verwoede strijd om Florisdorf. WEENEN, 13 Februari (V. D.) In Florisdorf hebben de foondstroepen en de politie ook in den avond van heden den tegenstand der so cialisten nog niet kunnen breken in tegen stelling dus met de offieieele berichten). Het centrum van het district wordt, rondom het commissariaat van politie, verdedigd door 700 man bondstroepen en 5 stukken veldgeschut, die de politie ter zijde staan. Tusschen dezen kring en het uiterste front der regeerïngs- troepen loopt een strook, die nog volkomen in den macht der opstandelingen is. De socialis ten hebben hier weliswaar geen vaste stellin gen ingenomen, maar met hun mitrailleurvuur houden zij de strook, evenals de brug geheel in hun macht. Uit Neder-Oostenrijk gehaalde troepenreserves worden gereed gehouden, doch kunnen niet voor het aanbreken van den dag in het gevecht geworpen worden, daar zij het terrein niet kennen. Bij het vallen van het donker zijn afdeelingen van het bondsleger. zoowel hier als aan den kant van de stad uit de opmarsohlinie teruggetrokken'. Dit wordt gemotiveerd met er op te wijzen, dat de sol daten gelegenheid moeten hebben om uit te rusten, teneinde morgen met volle kracht weer te kunnen aanvallen De in de verschillende op den Schutzbund veroverde gebouwen buit gemaakte wapenen worden onmiddellijk benut voor het bewape nen van regeerinigscontingenten. Vooral de machinegeweren, worden oogenblikkelijk in gebruik genomen. Geruchten over Wiener-Neustadt. Naar te Weenen bekend wordt is in het bui tenland het bericht in omloop gebracht, dat Wiener-Neustadt in handen der socialisten ge vallen is en dat van daar uit 10.000 man ge wapende Sdhutzbundleden op Weenen aan rukken. Bij navraag in Wiener-Neustadt werd medegedeeld, dat aldaar volkomen rust heerscht. Het soc.-dem. Volksheim en het Ar- beiterheim zijn door de Heimwehr bezet. De ■burgemeester is in beschermingsarrest ge steld. Er zou geen reden zijn aan te nemen dat van hier uit gewapende leden van den Schutzbund oprukken naar Weenen. Bij de gevechtén in de hoofdstraat te Floridsdorf zouden 15 personen zijn ge dood, o.m. de Bezirkshauptmann van Flo ridsdorf, Friedrich. Te Meidling zijn de troepen door den Schutzbund met machi negeweren beschoten. Thans is een krach tig oplaaien van den strijd merkbaar, het geen ook merkbaar is aan het toenemend kanongebulder. Te Jedlesse zijn politiebeambten gevan gen genomen en geboeid weggebracht. Critieke toestand te Woergl. INNSBRUEOK, 13 Februari (V. D.) In de industrieplaats Woergl in het dal van de Inn zou Dinsdag het tehuis der sociaal democraten worden bezet. De arbeiders ver zamelden zich en boden tegenstand. De te Woergl beschikbare machtsmiddelen waren hiertegen niet opgewassen. Te He-ering, een mijnwerkersplaats zijn de arbeiders in sta king gegaan. De stakers zijn gezamenlijk met de leden van den Republikeinschen Schutzbund van Haering opgemarcheerd naar Woergl. De plaats is thans geïsoleerd. Van Innsbrueck is Heimatwehr en gendar merie gezonden. De toestand is critiek. De veiligheidsdirecteur van Opper-Oosten- rijk heeft in een openbare bekendmaking door de radio gedreigd ieder lid van den Schutzbund, dat met wapens wordt aange troffen zonder strafrechtelijk proces op staanden voet te doen neerschieten. Voor Woensdag staan 32 processen voor het standgerecht op het programma, in Weenen 8, 24 in Graz. De Weensche geval len hebben betrekking op een overval op een kindertehuis, de gevallen van Graz op moord op een politieagent. Fey voor de radio. Voor de radio heeft de leidei van het veiligheidswezen, vicekanselier Fey heden avond een toespraak gehouden. Hij ver klaarde, dat de tegenstand tot op enkele kleine centra van verzet na gebroken was Als nieuw feit vermelde Fey, dat te Weenen in het 21ste district het commissariaat van politie uit de daartegenover gelegen stede lijke brandweerpost beschoten was. Men heeft geconstateerd, dat de stedelijke brandweer in vele gevallen gemeene zaak maakt met de socialisten. Zoo zouden in het Schlinger-gebouwencomplex in het 21ste district, waar bij de verovering 400 le den van den Schutzbund gearresteerd zijn, handgranatij gevonden zijn,uit den voorraad van de gemeentelijke brandweer. Van de gearresteerde leden van den Schutzbund zal een groot gedeelte voor het standgerecht komen. Bijna alle socialistische leiders be vinden zich in handen der stedelijke over heid. Aan het einde van zijn toespraak her dacht Fey het groote aantal gesneuvelde leden van de staatsexecutieve. Hij richtte tot de arbeiders de vermaning tot inkeer en bezinning te komen. Het standgerecht. WEENEN, 13 Februari (V.D.) Het standgerecht, dat uit drie rechters bestaat is vandaag voor de eerste maal bijeengeko men ter berechting van acht gevallen. In den loop van den avond wordt het vonnis verwacht. De Weensche industrieelen en de staking. Het verbond van Weensche industrieelen en de organisatie van ondernemingen in de graphische vakken hebben besluiten geno men ter bestrijding van de staking. De leden zullen de stakende werknemens sommeeren ter vermijding van wettelijke gevolgen, Woensdag stipt op tijd aan het werk te ver schijnen. Het niet-verschijnen aan het werk zal gelijk staan aan het stopzetten van het werk volgens het stakingsverbod en kan als politiek misdrijf ook aan het standengerecht ter behandeling worden voorgedragen. Verklaring van minister Schmitz. WEENEN, 13 Februari (V.D.) De pasbe noemde hondse ommissaris te Weenen, mi nister Schmitz, heeft den buitenlandschen persvertegenwoordigers heden de volgende verklaring gegeven: De bloedige gebeurtenissen te Weenen zijn geenszins de eenige oorzaak voor het afzet ten van de soc.-dem Weenschen gemeente raad en de benoeming van een speeialen bondscommissaris voor Weenen. De regeering heeft reeds geruimen tijd dergelijke voor nemens gehad. De gebeurtenissen van giste ren zijn slechts de onmiddellijk aanleiding geweest voor de uitvoering van deze plannen De staatsvijandige sociaal-democratie heeft in Weenen een onmogelijk, met de nationale belangen in strijd zijnd bewind opgericht, dat thans gebroken moest worden. Naar verluida moet het totaal aantal dooden in Oostenrijk zeker niet onder de 500 geschat worden. In het algemeen ziekenhuis te dezer stede liggen 89 dooden, waronder 27 vrouwen. De corr. van het Handelsblad spreekt zelfs van tweeduizend dooden. BERLIJN, 13 Februari. (V. D.) Over de ge beurtenissen in Oostenrijk schrijft de An- grif f Wat zich gisteren en vandaag in Oostenrijk heeft afgespeeld is een misdaad en de schuld voor deze misdaad treft niet de misleiden en de tot verwarring gebrachte arbeiders, maar een regeering welke verlaten van alile goede geesten zes millioen Duitsche memschen in een algemeenen chaos heeft gestort. In een jaar is het den heer Dollfuss gelukt zes mil lioen menschen tegen elkander op te hitsen. In een jaar was het beste einde van zijn waarheid: machinegeweren en houwitsers. De strijd om het marxistische wachtlokaal te Linz heeft -laten wij dat niet vergeten meer dooden gekost dan. de geheele nationaal socialistische revolutie in het Rijk. Oostenrijksche vluchtelingen niet in Hongarije toegelaten. BOEDAPEST, 13 Februari (V. D.) Het Hon- gaarsche kabinet is tegen Woensdag onver wacht in een zitting bijeengeroepen. Op de agenda staan de gebeurtenissen in Oosten rijk. Vooral zal besproken worden de kwestie van het onderdak brengen van Oostenrijk sche vluchtelingen en het tegen houden van ongewenschte elementen. Politieke personen die hebben deelgenomen aan den strijd te gen de Oostenrijksche regeering, zullen, naar verluidt, niet in Hongarije worden toegelaten. De Nederlanders ongedeerd. In verband met de onlusten te Weenen meldt de Nederlandsche gezant aldaar, dat blijkens offieieele inlichtingen de Nederlan ders ongedeerd zijn. De houding' der Engelsche Labourpartïj. LONDEN, 13 Febr. (V. D.) Het optreden der Oostenrijksceh regeering tegen de sociaal democraten heeft bij de Labourpartij en het Engelsche vakvereenigingscongres groote op winding veroorzaakt. Hedenavond werd me degedeeld, dat de secretaris generaal van het vakvereenigingscongres, Citrine, Woensdag morgen naar Parijs zal vliegen, teneinde het voorzitterschap op zich te nemen van een urgente bijeenkomst van het Internationale Vakvereenigingscongres, dat de gebeurtenis sen in Oostenrijk bespreken zal. Eerste dag der verhooren. „Verhuizers" aan het woord. BETROKKENE BIJ DE AFFAIRE STAVISKY GEARRESTEERD. Uit Parijs: De directeur der Verzekerings maatschappij „Cohfianee", Guébin, die bij het Stavisky-schandaal betrokken is, is na afloop van het verhoor door den rechter van instructie te Bayonne gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Zij vonden niets verdacht. Gistermorgen om 10 uur zijn de verhooren tegen de verdachten uit de Nijenrodezaak be gonnen. Aan O. wordt oplichting van de ver zekeringen ten las te gelegd, aan de andere per sonen medeplichtigheid daaraan en aan één hunner heling. O. zelf zal nog niet terecht staan. Hij komt pas op 22 Febr. aan de beurt. De belangstelling op de publieke tribune is buitengewoon groot. De pers is in grooten getale aanwezig .De verdedigers zijn mr. Max Levenbach, mr. W. Loeb, mr. J. C. Franken- huis, mr. J. W. Schreuder en mr. B. J. .Stok vis. Het O.M. wordt waargenomen door mr. A. L. L. F. van Dullemen. De rechtbank wordt gepresideerd door mr. J. G. de Vries, rechters mr. B. de Gaay Fortman, mr. J. J. ter Ma ten en mr. M. H. B. Bregstein, bijzittend rech ter, griffier mr. Spanjaard. Om 10 uur komt de rechtbank binnen. Ver volgens wordt dan binnengebracht een 65-ja- rigei koopman. De officier van Justitie leest met duidelijke stem de dagvaarding voor, waarin aan verdachte medeplichtigheid aan oplichting ten laste wordt gelegd. In deze dagvaarding is opgenomen een uit voerige beschrijving van de wijze, waarop de inbraak in elkaar werd gezet en waarna de uitkeering van de verzekeringsmaatschappij volgde. De dagvaarding beslaat 14 foliovellen zocdat de voorlezing ongeveer 35 minuten in beslag neemt. De koopman maakt een kalmen, verzorgden indruk. Hij hoort de lezing der dagvaarding met gebogen hoofd aan. De getuigen, inspec teur van politie Posthuma en de rechercheurs Looman en De Weillé, die het onderzoek heb ben geleid, worden vervolgens na elkaar voorgeroepen en beëedigd.Zij mogen dan weer gaan zitten. De secretaris-ambtenaar mr Van Ginkel uit Breukelen komt dan voor. Hij was op 1 Maart 1932 's morgens om 9 uur op gebeld door den heer Onnes, die hem vertel de, dat er in den afgeloopen nacht was inge broken. Hij verzocht politie-assistentie. Ge tuige had de boodschap direct doorgegeven aan den burgemeester van Breukelen, die zich in de wethoudersvergadering bevond. Na dit korte inleidende getuigenverhoor werd de koopman gehoord. Toen verdachte in Januari 1932 bij O. kwam, had deze hem zijn kunstschatten getoond. Hij weet echter niet precies meer, wanneer het eerst over een gefingeerde inbraak was geproken. „Den tweeden keer, dat ik hem sprak", zoo vervolgt verdachte, „kreeg ik een direct voorstel. Hij had een 50 a 60 miniaturen en eenige schil derijen. Hij vroeg me toen die miniaturen en schilderijen zelf weg te halen, 's nachts met de boot naar Engeland te gaan, om ze dan over boord te gooien. Het plan was tot in bijzonderheden besproken, 's Nachts moest de poet worden weggehaald. Ik kon dan loo- pende naar Utrecht .gaan, maar ik ging er niet op in, want ik had in die dagen last van een blaffende hoest en ik wilde mijn gezond heid niet in de waagschaal stellen. Maar ik ■heb hem toen gezegd, dat ik mijn best zou doen om iemand te vinden, die het zaakje zou willen opknappen." Er was bij het eerste onderhoud ook over de belangengemeenschap Onnes-Goudstikker gesproken. Verdachte had later den ver dachte W. ontmoet en hem het plan uitge legd. Deze had er wel ooren haar en had ge vraagd wanneer hij den kasteelheer kon spreken. O. wilde dezen man echter niet ont moeten. Onnes bleef op zijn stuk staan en hij vroeg mij de onderhandelingen te voeren, wat ik helaas gedaan heb, aldus verdachte. President: „Wat werd er over de belooning vastgesteld?" Verdachte: „Aanvankelijk werd er gespro ken over f 5000, later is het f 8000 geworden, als ik me niet vergis. Een deel zou direct na de inbraak worden uitgekeerd (f 1500), en „de rest na uitkeering der verzekering." President: „Hoeveel zou u krijgen?" Verdachte: „Ik niets!" President: „Wat moest er precies gestolen worden?" Verdachte: „Ik sprak niet van stelen. De ander moest ze eenvoudig weghalen. Hij kreeg daar opdracht voor." Uitvoerig vertelt verdachte dan welke mi niaturen en schilderijen moesten worden weggehaald. De andere verdachte was naar Nijenrode gegaan om het terrein te verkennen. Hij had O. toen niet gesproken. Deze echter had wel een schetste eken ingetje voor hem gemaakt. Verdachte geeft dan een uitvoerig over zicht van de door hem gegeven aanwijzingen betreffende het uitsnijden van ruitjes, etc. President: ..Dus de instructies hebt u nauw keurig aan dien ande.r overgegeven. Ging die er onmiddellijk op in?" Verdachte: „Ja, aanvankelijk stagneerde de zaak. We schoten niet erg op. De kasteelheer stelde als uitreste termijn begin Maart. Daar na behoefde het niet meer." President: „Wat moest er met de buit ge beuren?" Verdachte is in dit opzicht weinig positief. Hij meent dat de inbrekers later den boel móchten verkoopen als ze maar minstens zes maanden wilden wachten en dan zeer voor zichtig waren bij den verkoop. Verdachte vertelt dan, hoe hij de eerste uitkeering aan zijn medewerkers had gedaan. Den dag van de uitbetaling was de kasteelheer in Amster dam gekomen. In restaurant Parkzicht heb ben de heeren elkaar ontmoet. Onder tafel had de kasteeleigenaar de verdachte een pakje met bankbiljetten gegeven om door te geven aan den ander. „President: „Hoeveel was dat?" Verdachte: Misschien f 1500, misschien f 1000. Ik heb het niet geteld, maar zoo door gegeven." Verdachte geeft toe, dat alles gebeurd is om de verzekering te bewegen tot afgifte van de verzekeringspremie. Hij ontkent echter met kiem zelf ook maar een cent aan beloo- ning te hebben ontvangen. De president doet dan nog eenige vragen met betrekking tot het gestolene. Rechter mr, de Gaay Fortman: „U dacht dat de kasteelheer in goeden doen was maar wat dacht u wel nadat hij u de voorstellen had gedaan?" Verdachte: „Ja, toen dacht ik er wel an ders over." Officier. „De uitkeering van het tweede deel van de belooning, was immers afhan kelijk van de uitbetaling van de verzeke ring?" Verdachte: „Ja het was nogal een eigen- aai" d5 ?e geschiedenis De helper wilde binnen zes weken geld zien. De kasteelheer wilde wachten tot na de uit keering. Er is wederzijds heel wat over on derhandeld. President: „Is alles, wat u hebt verteld, de waarheid?" Verdachte: „Mijnheer de president, ik zou bijna zeggen: Heiaas, ja President: „Dus het plan is van den kasteel heer uitgegaan?" Verdachte: „Ja". Verdachte zegt ten slotte dat als het plan was gelukt, hij stilletjes in zijn vuist zou hebben gelachen. Verd. had de zaak meer uit een sportief oogpunt bekeken. Met deze v/at- wonderlijk klinkende verklaring was het inleidend verhoor van dezen verdachte be ëindigd. Op Donderdag a.s. zullen de getuigen in zijn zaak worden gehoord. Hierna krijgt Mr. Loeb het woord. Hij ver zoekt voeging van de zaken. De gesplitste be handeling komt hem ontoelaatbaar voor, daar er hier slechts één feit is gepleegd. De kasteeleigenaar wordt vervolgd als da der, aldus spreker, de andere verdachten als medeplichtigen. Deze medeplichtigen be- hooren samen terecht te staan. De verdedi gers zijn zeer gehandicapt bij de verdediging. Subsidiair meent pleiter, dat de Officier niet ontvankelijk is wanneer de zaken niet wor den gevoegd. De Officier zegt, dat voeging hier onmogelijk is. De rechtbank gaat in raadkamer en komt na enkele ©ogenblikken weer terug. Het verzoek tot voeging wordt afgewezen. De tweede verdachte wordt dan gehoord. Hij geeft toe, dat hij op de voorstellen van den eersten verdachte is ingegaan. Het doel van het weghalen van het goed had verdach te echter niet geweten. ,rIk las pas in de courant waarom dat weg halen nodoig was". Verdachte had naderhand de onderhande lingen geopend met de anderen. Eén hunner had echter geen tijd voor der- geijke zaken. Hij had een kameraad aange wezen, We krijgen dan weer een uitvoerig verhaal over de verschillende instructies, die hij van den koopman had gekregen. Het schetsteeke- ningetje had deze verdachte gekregen en doorgegeven aan den derden verdachte. Daar na had hij zich met de zaak niet meer be moeid. Direct na het gebeurde had de eerste uitbetaling plaats gehad, De eerste verdachte heeft f 500 gehad, ik heb f 500 gekregen, en de derde eveneens. President: „Weet u dat zeker?" Verdachte: „Ja, er is f 1500 afgegeven". Op een vraag van den president, hoe ver dachte dat weet, krabbelt hij terug. Hij weet zeker dat hij in plaats van f 1500 f 1000 kreeg, wat hij deelen moest met den derden verd. Hij concludeerde daaruit, dat de koopman al f 500 had afgehouden. Later zou er f 12000 worden uitgekeerd. De president brengt ver volgens de wijze ter sprake, waarop de „in brekers" in het kasteel zijn binnengedrongen, waarna het verdeelen van het geld weer op het tapijt komt. Verdachte is niet erg zeker in zijn verkla- ringen. Het verhoor is hierna ten einde. De zitting wordt geschorst tot 2 uur. Na de pauze wordt het verhoor van den verdachte W. voortgezet. De president maakt hem er op opmerk zaam, dat hij voor den rechter-commissaris heeft verklaard, wel te hebben begrepen dat het O. te doen was om de verzekerings penningen, hoewel K. hem dat niet uitdruk kelijk had medegedeeld. De verdachte: Toen de rechtercommis saris mij vroeg, of ik het motief van O be greep, begreep ik dit inderdaad. Maar dat was meer dan een jaar na de z.g. inbraak. Toen ik met K. onderhandelde heb ik echter niet begrepen wat O's beweegreden was. Voorloopig wordt het verhoor van den ver dachte W. geschorst. De „verhuizers" verhoord. Hij verlaat de beklaagdenbank om plaats te maken voor de drie z.g. „verhuizers" ge naamd M„ van B., en G„ die in opdracht van B. in den bewusten nacht de schilderijen, en miniaturen uit het kasteel Nijenrode heb ben „verhuisd". Verd. M. vertelt op zekeren dag bezoek te hebben gekregen van B„ die hem vertelde, „dat er wat te verdienen was". De pres.: Zei hij u niet, wat vodt 'n zaak je het was, waaraan u kon verdienen? De verd. M.: Neen, dat wist hij toen zelf niet. Aanvankelijk moest ik er niet veel van hebben. Maar later wist BI. mij er van te overtuigen, dat alles in orde was. Hij stelde mij in staat een gesprek tusschen hem en W. af te luisteren. Daaruit vernam ik toen alle bijzonderheden. Ik hoorde, dat het ging om het kasteel Nijenrode. De pres.: Werd er ook een tijd vastgesteld voor de inbraak? De verd.: Er is alleen gezegd, dat tusschen twaalf en een uur 's nachts de beste tijd was. De pres.: Is u ook opgegeven, wat u uit het kasteel moest meenemen? De verd.: Ja, een aantal miniaturen, zes 1 schilderijen van klein formaat en het goud en juweelen uit de vitrines. De president was er een bepaalde termijn vastgesteld, waarin de verhuizing moest plaats vinden? De verd.: Neen, ik heb het verzoek van Bi. een tijdlang in beraad gehouden. Maar op een bepaald moment kreeg ik een brief van hem, waarin hij mij schreef, dat als het niet heel gauw gebeurde, het niet meer noodig was. Toen heb ik pas een besluit genomen. „Wat zou de belooning zijn", informeert de president. M. meent, dat er tien „rooien" zouden ko men tien briefjes van duizend). Precies wist verd. het niet, erg definitief is dat cijfer nooit geweest Het is aldus verd, zeven, twaalf, acht ien tien duizend geweest, er is steeds over on-

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3