STA TEN- GENERAAL Nieuwe Veiligheidswet aangenomen. STAATSGEHEIMEN. IJMUIDER COURANT WOENSDAG 14 FEBRUARI 1934 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK nieuwe tijden, nieuwe eischen. Vrijdagavond zal in de bovenzaal van net veilinggebouw „Kennemerland" een open- hare vergadering worden gehouden, geor ganiseerd door de af deelingen Beverwijk fn omstreken van de vereeniging voor Bloembollencultuur en van het Bloembol lenkweekers Genootschap. De heer J. Schrama zal op dien avond spreken over Jet onderwerp „Nieuwe tijden, nieuwe eischen". EéNMAAL ZONDER ZORG. ne reprise van de Amicitia-revue „Bén- maal zonder zorg" heeft niet de belang stelling getrokken, welke men er van ver wachtte. Jammer genoeg voor degenen, die zich zoo beijverden om deze plaatselijke revue met zooveel moeiten en zorgen, ook financiëele, voorbereidden. De werkende le den van „Amicitia" hebben zich door de slechts ten deele gevulde zaal echter niet laten ontmoedigen. Er werd met nog meer entrain en vaart gespeeld en gezongen, dan bil de première. Het bescheiden aantal toe hoorders heeft genoten van de aardige too- neelen, waarvan wij nog eens in het bijzon der noemen de goedgezongen scènes van de taxi-chauffeuses en van de brandweer. Hierin lag ongetwijfeld het vocale hoogte punt van de revue. Ook het dansensemble van mevr. Tilly Silon had weer een groot aandeel in het succes. De heer L. Tervoort mag zeer verdiend aanspraak maken op een woord van bijzon dere hulde voor de wijze, waarop hij het goede, flink bezette orkest en de zangers en zangeressen aanvoerde en voor zijn be geleiding van de dansen op het cinema orgel. WIELERCLUB „KENNEMERLAND" Het programma van onze plaatselijke wielerclub „Kennemerland" vermeldt voor de komende Zondagen de volgende sportieve prestaties: 11 Febr.: Peletonrit Castricum 10 K.M.; 18 Febr.: Sprintrit over 1 K.M.; 25 Febr.: Recordrit Alkmaar heen en terug 30 K.M.; 4 Mrt: Recordrit: Beverwijk, Alk- maer, Bergen, Egmond, Castricum, Bever wijk '46 K.M.; 11 Maart: A-klasse Bever wijk—'t Zand N. H. en terug 60 K-M.; B- klasse Beverwijk—Alkmaar en terug 30 K.M. De start vindt telkens des morgens te 9.15 uur voor het clubhuis Hotel „Oud Mee- renstein" plaats. LEVERING MARGARINE. B. en W. hebben voor het tijdvak van 15 Febr.15 Mrt de levering van onvermeng de margerine aan werkloozen en armlasti gen opgedragen aan den heer A. J. Frag- man, Kerkstraat 122. NIEUWE BOOTVERBINDING MET AMSTERDAM. De bekende stoombootondernemers Ge broeders Bak van Uitgeest zullen met in gang van volgende week een dagelij ksche stoombootdienst openen tusschen Beverwijk en Amsterdam. Op de zoogenaamde „vent- dagen", waarop de Wijkerboeren met hun producten naar de hoofdstad trekken, is het vertrekuur op des v.m. 5 uur bepaald. De booten zijn ook ingericht voor passa giersvervoer. ANTI-MILITAIRISME. Donderdagavond spreekt Albert de Jong in het Kennemer Theater voor de Interna tionale Anti-Militairistische Vereeniging over het onderwerp „Oorlog tegen Hitier- Duitschland". FRA DIAVOLO. Vrijdagavond zullen in het Kennemer Theater de vertooningen van de kostelijke amusementsfilm „Fra Diavolo" een aan vang nemen. Stan Laurel en Olivier Harden zullen ook in onze gemeente met hun „Lachbom" wel groote belangstelling weten te trekken. Afgaande op de daverende suc cessen van deze film in Amsterdam behoeft daaraan niet te worden getwijfeld. BLOEMEN VENTEN EN STEUNTREKKEN. De actie, welke gevoerd wordt door de be sturen van de Bloemenkweekersvereeniging „Flora" en de vereeniging van Bloemenhande laren „Ons Belang" inzake het belemmeren van het venten met bloemen, door personen, die tevens steuntrekkend zijn, heeft in bree- den kring onder vakgenooten de belangstelling gaande gemaakt. De concurrentie, welke op deze wijze aan den bonafiden bloemenhandel wordt gedaan, blijkt ook in andere streken van ons land als een euvel te worden beschouwd. Van een zusterorganisatie in Rotterdam werd o.a. een schrijven ontvangen, om in deze actie te mogen worden betrokken, zooals b.v. met de afdeeling Haarlem reeds het geval was. De besturen van „Flora" en „Ons Belang" hebben echter besloten op het Rotterdamsche verzoek te antwoorden, dat een dergelijke actie beter plaatselijk of streeksgewijze kan worden gevoerd, dan landelijk. VERLAGING VAN HUURTOELAGEN. In verband met de onlangs aangekondigde verlaging der huren van de woningen der woningbouwvereeniging „St. Agatha", welke verlaging, zooals wij reeds aankondigden, op Maandag 19 Febr. in werking treedt, hebben Burgemeester en Wethouders zich beraden over de vraag of dit besluit niet van invloed moest zijn op de huurtoeslagen, welke de on dersteunde werkloozen krachtens de voor deze TWEEDE KAMER. gemeente geldende steunregeling worden ver leend. Nu door deze huurverlaging in het St. Aag tendorp geen hoogere huur meer wordt ge vraagd dan f 5.50 per week, (de gemiddelde huurprijs dezer 143 woningen is nog' geen f 5) achten B. en W. den tijd gekomen om de be staande regeling der huurtoeslagen te herzien. Volgens de bestaande regeling kan een toeslag worden verleend op de huishuren, indien de huur meer bedraagt dan f 3.50 tot een maximum van f 3 per week. B. en W. heb ben thans bepaald, dat in het vervolg en wel met ingang van 1 Maart a.s. de huurtoelage aan ondersteunde werkloozen ten hoogste f 2 per week zal bedragen. Datgene, wat de huur dus meer bedraagt dan f 5.50 per week, wordt vanaf dien datum niet meer vergoed. HET KAMPIOENSCHAP DER V.V. BEVERWIJK. De voetbalvereeniging „Beverwijk" heeft met het behalen van het kampioenschap der vierde klasse B talrijke bewijzen van sympathie mo gen ontvangen. In de eerste plaats was er de sympathieke gelukwensch van Fokke, de tegenstandster, die het genoegen smaakte de kampioenen in deze competitie het eenige verliespuntje te ontfutselen. Vervolgens werden bloemstukken aangebo den van bestuur, supportersvereeniging, pers en propaganda-commissie, door de Beverwijk- sche Krachtsportvereeniging „D.O.K.", de zus tervereniging „De Kennemers" en door de vereeniging van postduivenhouders „de Reis duif". Al deze bewijzen van vriendschap gingen vergezeld van den wensch, dat de kampioenen er thans in zouden slagen de zoo lang begeer de derde klasse te bereiken. GEDUPEERD NA DEN BRAND. Onze lezers zullen zich wellicht herinneren, dat m den nacht van 7 op 8 September van het vorige jaar een felle brand het café „Excelsior" aan de Schans verwoestte. De bovenbewoners konden zich ternauwernood het leven redden, maar al hun bezittingen aan huisraad, kleeding enz. gingen in de vlammen verloren. Deze menschen waren verzekerd op papier althans bij de Utrechtsche Lloyd. Naar wij vernemen is echter van eenige uitkeering geen sprake ge weest. De financieele positie van deze maat schappij en haar directeur was dermate on gunstig, dat geen cent werd uitgekeerd. Alle pogingen daartoe faalden. Intusschen is daar door de betrokken familie ernstig gedupeerd. De menschen bezitten letterlijk niets meer dan de weinige kleedingstukken, welke zij in groote haast konden aantrekken bij hun vlucht voor het snel voortwoekerende vuur. Wij vernamen, dat enkele ingezetenen het initiatief hebben genomen, om deze slacht offers van den brand zoo'mogelijk weer in het bezit te stellen van het noodzakelijke huis raad enz. Daartoe zal een beroep op de mede werking der burgerij worden gedaan. WIJK AAN ZEE EN DUIN JAN SNIJDERS—VROEGOP 60 JAAR. Heden herdenkt onze bekende dorpsge noot' Jan SnijdersVroegop zijn 60sten ver jaardag en tevens het feit, dat hij 35 jaren als roeier bij de reddingsboot der Noord- Zuidhollandsehe Reddings Maatschappij verbonden is. Veel is er in die jaren ge beurd en meermalen is hij mee uitgerukt om anderen het leven te redden. Ook in het badseizoen, wanneer hem het toezicht bij 't baden opgedragen is, kunnen we erva ren, dat het hem ernst is. Hij, die als ge boren en getogen Wijk aan Zeeër de zee kent, is steeds op zijn hoede om als een beter-wetend bader of zwemmer zich te ver begeeft', hem met zijn hoorn onmiddellijk 't waarschuwend signaal terug toe te roepen. Hij kan er zich dan ook op beroemen dat in de 40 jaren, waarin hij met dat toezicht belast is, geen ongelukken zijn gebeurd. Contingenteering niet-houtvormende siergewassen. Verkeerswet tegen lintbebouwing. Surinaamsche begroo ting onder het mes. 13 Februari. De parlementaire molen maalt thans weer op volle capaciteit. Zoowel de Tweede als de Eerste Kamer. De Tweede Kamer heeft het Kerstrecès achter den rug en zet nu tot Paschen den arbeid weer voort. Eenige verandering was er wel. Het lid der Kamer Mr. van H-ellenberg Hubar (r.k.) heeft ont- g genomen, wegens zijn benoeming tot burgemeester van Rijswijk. Ook één der commies-griffiers der Kemer, Mr. Deurvorst heeft zijn stoel voor depar tementale werkzaamheden verlaten en ont slag gevraagd. Er zijn reeds liefhebbers voor deze functie. In de Commissie voor de verzoekschrif ten werden benoemd de heeren Bakker (c.h.) Suring (r.k.), Cramer (s.d.), Amelink (a.r.) en Wen-delaar (lib.) De Kamer heeft de afdeelingen getrokken en tot voorzitters der afdeelingen werden be noemd de heeren Albarda (s.d.), Schouten (a.r), Aalberse (r.k.), Joekes (v.d.) en de Gees (c.h.) Als tweede voorzitters werden aangewezen de heeren Bierema (lib.), Kuiper (r.k.), Vliegen (s.d.) Zijlstra (a.r.) en Snoeck Hen- kemans (c.h.) Na al dit voorbereidende werk kon de Kamer beginnen aan de afwerking dei- agenda. Daarbij wilde men opschieten. Wat bleek uit d'-e generale rantsoeneering van den spreektijd bij de verschillende ontwerpen en uit de vlugge afhandeling. Op 19 September 1933 is bij Kon. Besluit voor 100 pet. van den invoer van het ge middelde voor 1930 en 1931, gecontingenteerd de invoer per land van met houtvormende siergewassen, alsmede van azalea indica en hortensia, al of niet in potten of kuipen. Deze contingenteering vond haar aanleiding in het feit, dat bijv. in het le halfjaar van 1930 nog 494.000 K.G. werd ingevoerd, ter wijl dit in het le halfjaar van 1932 reeds gestegen was tot 646.000 K.G. en voor dat van 1933 zelfs tot 826.000 K.G. Een aanmer kelijk verschil dus. De contingenteering loopt van 1 September 193331 Augustus 1934 en de Kamer had haar, nu de helft van- dit jaar bijna verstreken is, alsnog goed te keuren. Bij de mondelinge behandeling lokte dit ontwerp geen debat uit en tevens vroeg nie mand stemming. Het ging er z.h.s. door. Een geheel andere kwestie was die van het ontwerp, om een renteloos voorschot van tenh-oogste 3 ton uit 's Rijks schatkist toe te staan aan de N.V. Waterleiding-Maatij. „Zeeuwsch-Vlaanderen", gevestigd te Ter- neuzen, waaraan ook de provincie Zeeland steun biedt en welke bedoelt aanvankelijk alleen een waterleiding voor Hulst, Sas van Gent en Terneuzen te bouwen, met plan tot geleidelijke uitbreiding ook voor andere ge meenten Tegen dit voorstel rees iogal verzet. De heer Van Dis (staatk. geref.) was ex geheel tegen. Hij v-on-d het onnuttig en on- gewenscht, gelijk trouwens de geheele water leiding zelf. Ook wilde hij niet van verplich te aansluiting bij de waterleiding weten. De h-eer Duymaer van Twist (a.r.) had eveneens tegen de verplichte aansluiting be zwaar, niet tegen de waterleiding zelf. De heer v. d. Waerden (s.d.) verdedigde het voorstel en de waterleiding en ook de heer Tilanus (c.h.) bleek nu voor, hoewel hij eerst nogal bezwaren had gehad. Minister Slotemaker de Bruine achtte het voorschot alleszins verantwoord en noodig ook.. Hij kon er terecht op wijzen, dat Ged. Staten van Zeeland en de gemeenteraden van Hulst, Terneuzen en Axel -met de plannen acco-ord gaan.. Wat de verplichte aansluiting betreft, zegt hij, dat deze alleen daar zal gelden, waar geen behoorlijk water aanwezig is. Anders niet. Daaraan zal de hand worden gehouden De Kamer nam liet ontwerp aa-n met 76 tegen 8 stemmen. Tegen stemden 5 a.r. (de heeren Visscher, Duymaer van Twist, Terpstra, v. d. Heuvel en van Dijken), 2 Staatk. Geref. (de heeren Zandt en van Dis) en 1 c.h. (de heer Wei kamp) cipieel juist is. Hij had de voldoening om zon der eenige moeite het goedgekeurde ontwerp mee te krijgen. Het was een belangrijk, stuk werk, dat veel voorbereidenden arbeid heeft gekost. En toen begon de Kamer aan de behande ling der Surinaamsche Begrooting. Wij hoorden heden de heeren Mr. Wester man (Nat. Herstel), Dr. Rutgers (A.-R.), den vorigen gouverneur van Suriname en den heer van Boetzelaer (c.-h.) Veel moed gevende klanken hoorden we nog niet. Misschien echter komen ze nog, want dit debat kabbelt nog wel een poosje voort Daarom morgen meer. EERSTE KAMER. BEGROOTING BINNEN- LANDSCHE ZAKEN ER DOOR. Minister De Wilde en de autonomie der gemeenten. Een persoonlijk feit, De heer Wesferdijk herdacht. 13 Februari. EEN HISTORISCH MOMENT OP HET WITTE goudwet, waarbij de dollar op 59,06 per HUIS. President Roosevelt onderteekent d cent van de goudwaarde werd gestabiliseerd. Er lag n-o-g het wetsontwerp door Minis ter Reymer op 16 Juni 1932 ingediend, houdende bepalingen tot het tegengaan van kustbebouwing langs wegen onder beheer van het Rijk, of op het Rijkswegen plan voor komende. De voorstellen van dit ontwerp zijn in het algemeen overgenomen van de Staatscommissie voor de Waterstaatswetge- ving. Overweging bij dit ontwerp was, dat het niet toelaatbaar is, om langer te gedoogen, dat het Rijk jaarlijks vele millioenen be steedt voor den aanleg van nieuwe en ver betering van bestaande wegen en terzelfder tijd duldt, dat deze wegen hun op die wijze voor het snelverkeer verkregen waarde door bebouwing weer ten deele verliezen en inge sloten worden in een hinderlijk keurslijf, dat in de toekomst bij noodig gebleken verbree ding, of bij aanleg van parallelwegen, niet anders dan met groote kosten kan worden verwijderd. Dit wetsontwerp is onderwerp geweest van overleg tusschen den minister van Water staat en de vaste Kamercommissie voor de Waterstaa-fcsaangelegienheden. In die com missie liep de waardeering van de mérites van dit wetsvoorstel nogal uiteen. Zoo heel vlug lijkt ons dat overleg ook niet te zijn gegaan. Als een Kamercommissie op 1 December haar opmerkingen over een ontwerp van Waterstaat toezendt en daar antwoordt men pas 25 Maart op, dan lijkt dat ons niet bijster vlug. Al geven wij gaarne toe, dat juist die tijd wel meer de dnikste is voor de Departementen Een dergelijk ont werp moest oi. trouwens niet pas meer dan anderhalf Jaar na zijn indiening aan de orde komen. Het ontwerp is er gekomen, alleen heeft het een gewijzigden naam gekregen, nl. Ver keerswet tegen lintbebouwing. Minister Kalff had tegen den naam wel bezwaren, maar slikte hem toch. Dit zelfde deed hij niet met andere bezwa ren, die ook werden geuit. Zoodat inzake de beperking van het recht van uitweg, waar voor de heeren Vervoom (Platt. Bond) van Voorst tot Voorst (r.-k.) en van Rappard (lib.) opkwamen. Eveneens wilde hij niet weten van een recht op schadevergoeding voor bezitters van gronden, die noodig zijn voor den aanleg van Rijkswegen. Hij meende, dat er meermalen geen sprake is van speciale schade. Ook de heer v. d. Waerden (s.d.) redeneer de in dezelfde richting. Er bleven in de Kamer bezwaarden op de hierboven genoemde punten. Zij stemden dan ook tegen. Het wetsontwerp ging er door met 74 tegen 7 stemmen. De tegenstemmers wa ren 6 R.-K. en Mr. Vervoom (Platt. Bond). Dit tegenstemmen hield verband met het verbod van uitwegen en het ontbreken van de -gewenschte schadeloosstellingen. Z.h.s. is onder den hamer doorgegaan een zeer belangrijk ontwerp, nl. de nieuwe Vei ligheidswet, die Minister Verschuur op 25 No vember 1931 indiende en die Minister Slote maker de Bruine thans verdedigde De nieuwe wet wil, naast bepaling en te-gen gevaren, verbonden aan arbeid in fabrieken, of werk plaatsen, ook maatregelen tegen die, welke allerlei soorten arbeid buiten fa-brieken, of werkplaatsen met zich brengt. Het geheele ontwerp is door een bijzondere commissie uit de Kamer met den Minister behandeld. Er kunnen nu erkende Veiligheidscommis sies komen; ook de arbeiders worden meer dan tot dusver aansprakelijk gesteld voor de handhaving der veiligheidsvoorschriften. De heer Kupers (s.-d.) de eenige spreker over dit ontwerp, juichte een en ander toe. Kan de arbeidsinspectie niet uitgebreid wor den, dan bood hij de hulp der vakorganisa ties aan bij de controle op de naleving der wet, doch Minister Slotemaker de Bruine wees dit denkbeeld af; een groep, die partij is, moet niet meer de controle uitoefenen, dat schaadt de gedachte der onpartijdigheid, De heer Kupers (s.-d.) critiseerde, dat de werking der wet niet is uitgebreid tot alle ondernemingen en bepaald blijft tot die met meer dan 5 man personeel. Dat zij ook niet 'werkt voor alle en-werkende personen, had niet zijn instemming. De Minister deed zien, dat dit laatste prin In de vergadering der Eerste Kamer heeft de voorzitter allereerst op .sympathieke wijze herdacht het overleden lid der Kamer, den heer Westerdijk, de landbouw-specialiteit der Vrijz. Dein. fractie in deze Kamer. Minister de Wilde slODt zich hierbij, na mens de Regee-ring aan. Mi-. Briët (A.-R.) betoögtfe 'in de bespre king van een persoonlijk feit, dat hij niet als een fabeltje kon aanvaarden, wat de heer Moltmaker (S. D.) Donderdag il. zei nl. dat de drie Soc. Democraten, die in 1931 voor N.V.V. en S.D.A.P. naar Indië gingen, aan de „Marnix van St. Aldegonde" de voorwaarden zouden hebben gesteld, dat het Wilhelmus niet zou worden gespeeld' aan boord. De heer Briët la.-r.V 'hield' het vol en de heer Moltmaker (S. D.) bleef het ontkennen. De Kamer heeft verder, met Minister de Wilde, de begroot-ing voor Bmnenlandsche Zaken afgehandeld. Mr. Mendels (S. D.) critiseerde het pogen der Regeering om hare bevoegdheden uit te breiden, hierdoor dreigt een verandering in ons staatsrecht. Spr. hekelde de preventieve censuur van den burgemeester van Gelder- malsen, die openbare vergadering verbiedt. Onze wetgeving kent geen preventieve cen suur. Stukje bij stukje breekt men den Grond wettigen Staat af. Prof. Kranenburg (V. D.) was eveneens verontrust over circulaires van den Minister aan de gemeentebesturen. Hij vreest, dat de Minister inzake het toezicht van Ged. Staten ons staatsrecht dénatureert. Hij hoopt, dat Ged. Staten zich niet zullen gedragen naar de circulaire inzake het toezicht op de ge- me en tefinanciën, daar zij piet in hiërarchisch verband met den Minister staan, Een stem: Opruiing! Prof. Kranenburg besprak verder de posi tie van den burgemeester als hoofd der po litie. In de lei-ding der gemeentepolitie is hij gemeente-orgaan. Boven den burgemeester staat de wet en niet de Minister. De heer Hermans (S. D.)za.g gevaar van, de Burgerwachten, nu er fascisten lid van zijn. De heer Sasse van IJsselt (R,-K.) verdedig de de circulaire van den Minister aan Ged. Sitaten. Minister de Wilde weerlegde de critie-k. Hij is niet bruusk tegenover de gemeenten en tast haar autonomie niet aan. Autonomie en décentralisatie zijn geen integreerend deel van de socialistische Staatsleer, wel centrali satie. De autonomie is door de S.D_A.P. ge bruikt om iets te bereiken, b.v. in het stede lijk bestuur. Zij mist de "Ware liefde voor de autonomie. Spr. is een warm voorstander der gemeen telijke autonomie, doch. het Rijksbelang kan, de belangen der locale pesturen te-rug drin gen. Het gaat niet over de aantasting der autonomie, wel over een verscherpt toezicht op de gemeentelijke financiën. Het Rijk moet soms ingrijpen en spr. moet waakzaam zijn. Met verbazing had hij Prcrf. Kranenburg ge hoord. In 1931 was het tekort der gemeenten 21 millioen, in 1932 50 millioen en de Regeering mag niet achter de feiten aanloo- pen. Vandaar de waarschuwing per circu laire. Als Prof. Kranenburg hier zat, zou hij evenzoo handelen. Prof. Kranenburg: ik kan nu een heel eind met u meegaan. Minister de Wilde was daarover verheugd. Als de tijden beter worden, komt de autono mie weer ongerept terug. De burgemeester is, als hoofd der politie, geen verantwoording schuldig aan den raad. Klachten tegen bur gemeesters worden ernstig onderzocht. Zij moeten tactisch optreden. Bij de benoeming moet rekening gehouden worden met de ad viezen en de heerschende opvattingen in de gemeente. De klachten over de burgerwacht zijn overdreven, men kan er op vertrouwen. De sprekers en de Minister repliceerden nog. Prof. Kranenburg bleek door den Minister goeddeels bevredigd. Minister de Wilde betoogde nog eens, dat de soc.-democraten een groot gevaar zijn voor de autonomie, vanwege hun onmacht om de financieele verantwoordelijkheid te dragen. De begrooting van Binnenlandsche Zaken werd z.h.s. aangenomen. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS 19) (Nadruk verboden) Met een handgebaar beduidde ze hem, dat ze iets wilde zeggen. „Laat mij alles vertellen, Grimes", verzocht ze. „Het is niet zoo erg, niet zoo heel erg". „Goed; vertel dan maar". Daarop deed ze het verhaal dat ze ook aan Darden in Revis' slaapkamer had gedaan..., van haar late wandeling, omdat ze niet sla pen kon en het uit pure nieuwsgierigheid volgen van den detective in het donkere huis. En toen vervolgde ze: „Vergeef het me, Grimes.denk niet slecht over me! Ik weet dat het idioot was, schandelijk ondoordacht wat ik deed. Maar zelfs de detective nam mij in bescherming; hij wilde niet, dat ik in opspraak zou komen. Het is alles nog heel goed afgeloopen, niet waar?" „Meen je?" Buckner's stem had 'n knorri- gen klank. „Denk je eens goed in de situatie in. Revis staat onder verdenking, de aan stichter te zijn van den diefstal, van het mij toevertrouwde stuk. Tom Mall-oy, een van je bewonderaars, wordt in de kamer van den vermoorde aangetroffen. En in die kamer kom jij, in een vlaag van onbegrijpelijke nieuwsgierigheid binnenvallen!" Hij stond opzijn machtig lichaam had iets dreigends op dat moment. „Natuurlijk twijfel i-k niet aan je, Mary", ging hij voort.... geen seconde. Maar de ge middelde courantlezer zou dit alles hoogst verdacht vinden,, zoo verdacht alsHij balde de vuisten en viel zichzelf in de rede: „Ik vertel je, Mary,ik zou liever dood zijn, dan iets te maken te hebben gehad met zoo'n manmet' een dergelijk schandaal". Hij zweeg en liep met groote passen de kamer op en neer. Toen bleef hij weer staan en sprak opge wonden verder: „En dan wil ik nog iets zeggen. Ik geloof vast en zeker dat Addie Colvin hem gekend heeft. Ik ben overtuigd dat er nog ellende van komt, als je je met haar blijft inlaten. Wanneer je ook maar het geringste vermoe den hebt, dat ze ooit iets met dien kerel uit staande heeft gehad, dan trek je hier weg en bemoei je je verder niet meer met haar". „Maar Grimes, er is geen schaduw van waarschijnlijkheid in die veronderstelling", trachtte ze hem te kalmeeren. „Waarom is Darden dan hier geweest om haar een verhoor af te nemen?" „Hij heeft mij toch ook ondervraagd!" „Dat was maar een tactische manoeuvre. Het is hem om Addie Colvin te doen". „Ik ben er zeker van dat je je vergist, Grimes", hield ze vol. „Waarom ga je overi gens zoo te keer tegen Addie. terwijl het toch aan mijn dwaasheid te wijten is dat ik in die kamer verzeild geraakt ben?" Nog steeds gloeide er achterdocht in zijn oogen. „Je kunt zeggen wat je wilt mij staat de zaak niet aan". Met inspanning van al haar geestkracht dwong ze zich thans tot het vertoon van tee derheid en luchtige scherts, dat ze zich had voorgenomen. Ze sprong op, liep op hem toe, vlijde haar hoofd tegen zijn schouder en streelde zacht met haar hand door zijn haar. „Domme jongen!" zei ze lief-plagend. Met een lach*-- in de oogen hief ze het hoofd naar hem op haar blik, haar liefkoozing, de innige klank van haar stem, het was alles er op gericht hem te verteederen. „Je zegt dat alleen maar, omdat je Addie niet kan uit staan. Veronderstel let goed op, ik zeg ver onderstel dat ik hem gekend had ikzelf. Zou je tegen mij dan ook zoo'n haat vertoo- nen?" Hij nam haar hand en hield die vast, ter wijl hij haar met somber verwijt aanzag. „Dat is onzin", viel hij bits uit. „Veronder stel dat je een dergelijk individu gekend had, en dat hij naar Washinton was gekomen om de relaties met jou weer aan te knoopen wel, ik neem aan dat je dan je verloving met mij verbroken had. Het is mij buitengewoon onaangenaam jou in verband te brengen, zelfs bij wijze van veronderstelling, met dergelijke dingen. Als je iets met een man als Revis te maken had gehad, zou je niet de Mary Haskell zijn die ik ken. Met een vrouw, die in betrekking stond tot dat sujet, zou ik mij schamen in het openbaar gezien te worden". Een kou-de rilling ging door het. meisje heen. Da.t besliste de zaak voorgoed! Wat er ook gebeuren mocht, ze zou nooit den moed hebben om, zooals Tom Malloy had aangedrongen, Grimes de geschiedenis van vroeger te vertellen. Ze ging terug naar haar stoel en even was het stil in de kamer. Opeens stak de Senator zijn hand in een der zijzakken van zijn col bert: „Tusschen haakjes, ik vergat je dit terug te geven", zei hij. Zijn stem klonk nog j altijd niet vriendelijk. Hij reikte haar een gouden handschoenen- knoopenhaak over, het evenbeeld van den haren. Ze staarde hem met open mond aan —het was haaronmogelijk haar verbazing te verbergen. „Wat is er?" yroeg hij scherp. „Niets. Ikik dacht dat ik hem ver loren had. Dat is alles". Zijn wantrouwen nam weer toe. „Je dacht dat je hem verloren had? Waar?" „Wat 'n vraag!" Ze forceerde zich tot goed geveinsde verontwaardiging. „Als je iets verliest, weet je in den regel niet, waar je het kwijtgeraakt bent. Anders is het gemak kelijk genoeg het verlorene terug te krijgen!" Opnieuw volgde een pauze; lang en pijnlijk nu. Het eenige geluid in de kamer was zijn zware adem en terwijl de stilte steeds be klemmender werd, keek hij onafgebroken naar haar. Ze voelde zijn blik, terwijl ze met neer geslagen oogen haar hersens pijnigde met het nieuwe probleem, dat zich zoo onverwacht had voorgedaan en dat ze niet oplossen kon. Als ze hem zei dat Darden den anderen knoopenhaak had gevonden, zou hij direct naar den detective gaan en opheldering vragen. Niet in staat deze mogelijkheid in al haar konsekwenties tot het einde dom- te denken, troostte ze zich met d<* nv- r. dat het volmaakte wa?r>z;n w?c. v- n oogenblik te verorv"! •-t""en1 dat t Revis in verbinding zou kunnen h- t, 2- staan. Zelfs Darden had om een dergelijke absurde veronderstelling geglimlacht. Eindelijk verbrak hij het gespannen stil- zwijge. „Ik wil je eerlijk iets bekennen"; het was goed merkbaar, dat hij moeite deed om een schertsenden toon aan te slaan „ik heb

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5