Nog steeds woelingen in Oostenrijk. BURGEMEESTERLIJKE HOEFIJZERS. BUITENLAND. De eerste doodvonnissen voltrokken. Moderne vakbonden en Soc. Dem. organisaties ontbonden. Dollfuss biedt algemeen pardon aan. WEENEN, 14 Febr. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Bondskanselarij heden de ontbinding heeft verordend van in totaal 36 sociaal-democratische organisaties. Hieronder bevinden zich de centrale organisaties der sociaal-democratische partij, de moderne vak bonden, de centrale organisatie dezer vak bonden, het bij het I.V.V. aangesloten Oosten- rij ksche Vakverbond, en verschillende arbei- ders-sportvereenigingen, reisvereenigingen, ontwikkelingsorganisaties enz. Felle kamp te Meidling. In het district Meidling zijn de regeerings- troepen vanmiddag tot een aanval overgegaan op het gemeentehuis, waarin de Schutzbund zich verschanste. Twee uur lang werd het ge bouwencomplex met machinegeweren onder vuur genomen. Tenslotte werd een pantser auto in gebruik genomen om de beschieting te voltooien. Alvorens de beschieting begon wer den vrouwen en kinderen in de gelegenheid gesteld het complex te verlaten. Het vuur werd door de Schutzbunders uit alle vensters krachtig beantwoord. De strijd was in den namiddag nog aan den gang. Van regeeringszijde wordt medegedeeld, dat de regeering te Linz, Bruck aan de Mur Kap- fenberg, Steyr en Wiener Neustadt meester van den toestand is. Te Leoben is een standgerecht ingesteld en ook in het Burgenland is het standrecht af gekondigd. WEENEN, 14 Februari (V.D.) Te Meidling wordt de strijd voortgezet. De aanval der re- geeringstroepen richt zich tegen verschillen de gebouwen, o.m. de Tsjechische school van de „minderheidsvereeniging Komonsky". Te Florisdorf worden thans alle gebouwen doorzocht. De leden van den Schutzbund trek ken zich terug naar Kagram. Zij wisselen schoten met hun achtervolgers. De militaire attachés van Tsjecho-Slowakije en Joego Slavie wilden zich naar het gebied van den strijd begeven om dit te bezichtigen. Hun werd evenwel door de politie verzocht zulks niet te doen. Vliegtuigen van de regeering of van de opstandelingen? jRegeeringsvliegtuig'en hebben Woensdag pamfletten boven Weenen uitgeworpen, waar in de arbeiders worden opgewekt de rust te bewaren-en zich aan te sluiten bij den alge- meenen opbouwarbeid der regeering. Volgens een bericht uit Praag staat de zaak evenwel anders. De Pravo Lidoe, het orgaan der Tsjechische sociaal democraten deelt n.l. in een extra-editie mede, dat uit vliegtuigen der opstandelingen boven Weenen pamfletten zijn uitgeworpen, waarin de arbeiders worden opgewekt stand te houden onder de belofte dat spoedig hulp zal worden geboden. Dit bericht vervolgt: Onze berichtgever verklaart, dat de leiders van den opstand Dr. Deutsch en Dr. Bauer in Oostenrijk zijn en dat Dr. Deutsch de militaire actie der arbeiders leidt. Om be grijpelijke redenen kunnen wij deze verblijf plaats niet mededeelen". Twee doodvonnissen voltrokken. Het door de standenrechtbank tegen het lid van den Schutzbund Karl Munichreiter uitge sproken doodvonnis is om 16 uur 41 door den strop voltrokken. Des middags kwamen nog drie standen rechtbanken bijeen. De commandant van de brandweer te Floridsdorf, Ing. Weisel, die herhaaldelijk op de politie geschoten had, waarbij tien perso nen. o.m. de kapitein van den staf Friedrich, werden gedood, is in den afgeloopen nacht terechtgesteld. Behalve burgemeester Seitz zijn thans meer dan 50 sociaal democratische leiders gearres teerd, o.m. Dr. Karl Renner, voorts Theodor Koemei', twee leden van den bondsraad, 5 wet houders, 'eenige gemeenteraadsleden en bur gemeesters, directeur van de magistratuur en de voorzitter van de sociaal democratische partijorganisatie, Frey. De tpestand door de nat. socialisten beschreven. MUNCHEN, 14 Februari. (V.D.) Volgens de bij den Oostenrijkschen persdienst uit Oos tenrijk ontvangen berichten is de toestand in het geheele land nog zeer ernstig. In de stad Steyr in Opper Oostenrijk zijn de op standelingen den toestand nog steeds mees ter, nadat zij slechts een deel der stad na hevig artillerievuur hebben moeten ontrui men, De stad is van spoorwegverkeer afge sloten, aangezien de sociaal democraten de rails naar St. Valentin hebben laten springen. Een afdeeling gendarmerie werd door de so cialisten overvallen en liet 11 dooden ach ter. Op het station Salzburg werd Woensdag een loeomotievenloods omvergeworpen, zoo dat de andere locomotieven niet kunnen uit rijden. Het station werd later bezet door een afdeeling van het beschermingscorps, In de buurt van Puch hebben de sociaal democra ten een electrische mast van het traject Salzburg—Bischofshofen vernield, zoodat het verkeer nog slechts over een spoor kan wor den gaande gehouden. Te Zeil am See wei gerden leden der Heimwehren zich aan te sluiten bij het beschermingscorps. Men vreest dat te Hallein onlusten zullen uitbreken. 90 man van het garnizoen Salzburg werden der waarts gezonden. De stad Graz was Dinsdagavond zonder licht De tram- en de spoorwagens konden niet rij den. Het telefoonverkeer is grootendeels ge stagneerd. De stemming aan regeeringszijde zou, volgens deze Duitsche mededeelingen, uiterst gedrukt zijn. De commandant der be reden politie is bij de gevechten gevallen. De Heimwehr heeft tot nu toe slechts dienst ge daan voor de bewaking van pleinen. Te Eg- genburg bij Graz is het Dinsdagmiddag op hieuw tot ernstige botsingen gekomen. De kazernes der gendarmerie en van de politie werden bestormd. Te Bruck aan de Mur hebben de leden van den Schutzbund nog steeds de belangrijkste punten bezet. Het spoorwegverkeer Is ten deele gestagneerd. De Weensche Arbeid er sb ank gesloten. De Weensche Arbeidersbank is door mili tairen bezet en gesloten. Bij de Centrale Spaarbank der Gemeente Weenen zijn hedenmorgen vele ingelegde gelden teruggehaald. Het publiek maakte queu voor de deuren der Spaarbank en de regeering, die korten tijd geleden alle uitbe talingen had laten staken, stond vanmorgen uitbetaling' van zeer geringe bedfagen in uiterst dringende gevallen toe. Schutzbund biedt nog steeds tegenstand. WEENEN, 14 Februari. (V.D.) Woensdag in den loop van den dag is een zekere ontspan ning in den toestand getreden. Evenwel re kent' men algemeen dat de „zuiveringsactie" van langen duur zal zijn. In de strijdgebieden O'ttakring, Meidling en Simmering wordt hiel en daar nog gevochten. De „zuivering" in den sector Floridsdorf is nog niet ten einde. Zij zal Donderdagochtend worden hervat. Men is voornemens het geheele gebied thans in breeden omtrek door troepen te laten af zetten en dan de definitieve „zuivering" te laten voltrekken door de artillerie. Woensdag heeft de regeering alle militaire krachten waarover zij de beschikking heeft verder te Weenen samengetrokken. Het ver luidt evenwel, dat de leden van den Schutz bund zich opnieuw verzamelen. Zij hebben in den loop van den dag een aantal hardnek kig verdedigde stellingen moeten prijsgeven. Van 11 arbeiderstehuizen, die waren gebar ricadeerd is de witte vlag geheschen. De regeering is Woensdag met de meest verschillende maatregelen gekomen om de positie der sociaal democratie in den staat en in het bijzonder te Weenen te vernietigen. In deze richting wijst de ontbinding der vak- vereenigingen, die der overige socialistische organisaties, de sluiting van de arbeidersbank de buitengewoon talrijke arrestaties van so cialistische leiders, terwijl het vermogen van eenige sociaal democratische leiders is in beslag genomen. Groote hoeveelheden ge weren en 60 machinegeweren zijn de regee- ringstroepen in handen gevallen. Te Leopol- dau, dat eveneens in den sector Floridsdorf ligt, is een wagonlading munitie van den Schutzbund buitgemaakt. Versterking der Oostenrijksche grenswachten. WEENEN, 14 Februari. (V.D.) Teneinde ont vluchting van Schutzbunders naar Tsjecho- Slowakije te voorkomen heeft de Oostenrijk sche regeering de grensposten aan de Tsje- cho Slowaaksche grens laten versterken. De strijd rondom Weenen. In de Weensche voorsteden duren de ge vechten op verschillende plaatsen nog voort. De door den Schutzbund op de Laaer-Berg aangelegde loopgraven zijn na artilleriebe schieting door de regeeringstroepen genomen Daden van verbittering. LINZ, 14 Febr. (D. N. B.) In Wolssegg- Trauntal werden vier militairen, die een zwaar gekwetsten kameraad wilden bergen, bij Thomasroith door Schutzbund-mannen beschoten. Drie van hen werden gedood. Toen een peloton in het arbeidershuis in Thomas roith dat een witte vlag had geheschen bin nendrong, werd het eveneens beschoten, De officieele persdienst meldt, dat de door deze onmenschelijke manier van vechten verbit terde soldaten eenige Schutzbunders hebben afgemaakt. Ook in de toekomst zullen de re geeringstroepen gedwongen zijn, in soortge lijke gevallen de scherpste middelen te ge bruiken. Oproep van kardinaal Innitzer WEENEN, 14 Februari. V.D.) Kardinaal vorst aartsbisschop Innitzer heeft hedenavond een oproep uitgevaardigd, waarin hij als eer ste herder van alle Oostenrijkers dringend oproept en bezweert den strijd te staken en de hand tot vrede te bieden. Ijsfabriek bij het Goethehof in brand. WEENEN, 14 Febr. (V.D.) Hedenavond werd de hemel in de richting van Floris dorf plotseling rood gekleurd. Van hooggele gen punten kan men ook van uit het cen trum der stad de vlammen zien opstijgen; de naast het Goethehof gelegen ijsfabriek brandt volkomen af .Men weet niet of de brand in de ijsfabriek door de arbeiders is gesticht of wel of hij ontstaan is door het artillerie vuur. Het geschutvuur, dat hedenavond laat nog voortduurde zal gedurende den nacht worden gestaakt, daar men de actie tegen Florisdorf eerst morgen wil voortzetten. De Rennweger Kazerne in het derde district wordt uit een nabijgelegen gemeente lijk gebouwencomplex beschoten. Nog drie woningcomplexen zijn hier in handen der roo- den. In het tiende district heeft de „Amerikaan sche buurt" zich overgegeven aldus wordt een aanbal woningcomplexen genoemd, waartoe het eerst twee weken geleden ingewijde Washington behoort) In het elfde district worden thans de ge meentelijke woningcomplexen doorzocht. Het in het twaalfde district gelegen Indianenhof, dat zich heeft overgegeven op het oogenblik toen juist vice-kanselier Fey aanwezig was, zal van heden af den naam Fey-hof dragen. Proclamatie van het Vadei'landsche Front. WEENEN, 14 Februari (V.D.) Het Va- derlandsche Front van Dr. Dollfuss heeft te Weenen en in de Oostenrijksche bondslanden een vlugschrift laten verspreiden, dat aan den kop het krukkenkruis draagt, het teeken van het Vader landsche Front. Het vlug schrift is gericht tot de arbeiders van Oosten rijk en heeft den volgenden inhoud: Op de barricaden hebben ze u gezonden, uw leiders, die per auto zijn gevlucht. Dooden en gewonden zijn het resultaat van deze ernstige uren. Gij werd smadelijk in den steek gelaten. Arbeiders van Oostenrijk! Denkt aan uw ver moorde broeders in het Derde Rijk. Denkt aan de vernietiging van alle sociale rechten door het nationaal socialisme. Wat uw misdadige leiders hebben geprobeerd is smadelijk ver raad aan u. Thans gaat het beter om te be slissen. De eenige die u helpt is Dollfuss. Ar beiders van Oostenrijk, vereenigt u met alle goede Oostenrijkers in den ure des gevaars. Oostenrijk heeft u noodig, gij hebt Oosten rijk noodig. Dollfuss biedt algemeen pardon aan. WEENEN, 14 Febr. (V.D.) Bondskan selier Dollfuss heeft hedenavond voor de radio de volgende mededeeling uit naam der regeering gedaan, welke mededeeling hij tweemaal langzaam voorlas: „Wie zich van nu, Woensdagavond 11 uur af aan onthoudt van iedere illegale of vijan dige houding, en morgen, 15 Februari, tus- schen 7 en 12 uur zich aanmeldt bij de orga nen van de executieve, kan uitgezonderd de verantwoordelijke leiders op pardon re kenen. Van af 12 uur is er voor niemand meer onder geen omstandigheden, pardon. Dollfuss schetste voorts zijn persoonlijke indrukken, die hij had opgedaan bij een tocht langs de terreinen van den strijd. Hij ver klaarde, dat hij persoonlijk de voogdij op zich nam van alle kinderen, waarvan de vaders in den strijd voor het vaderland geval len zijn. De bondskanselier legde er den nadruk op, dat misleide en opgejaagde men- schen thans toch eindelijk moeten inzien, dat er genoeg slachtoffers gevallen en exis tenties vernietigt zijn. De bloedige actie tegen de wettige staatsmacht is waanzin. Ieder ar beider moet dit thans begrijpen. Hierop deelde de bondskanselier het reeds gemelde besluit der regeering mede en zeide verder, dat de regeering gesloten had tot deze daad van clementie om den opgejaagden een terugkeeren mogelijk te maken. WEENEN, 14 Februari (V. D.) De veilig heidsdirecteur van Opper-Oostenrijk heeft een nieuwe verordening uitgevaardigd, waar in allen bezitters van wapenen en munitie, die deze vrijwillig binnen 24 uur na publica tie dezer verordening afleveren, straffeloos heid wordt toegezegd. De executieve krijgt opdracht lederen actieven of passieven tegen, stand, ook van den kant der huiseigenaren en huisbe'heerders onder alle omstandighe den te breken, of in geval van gewapenden tegenstand de bewoners onschadelijk te ma ken en zoo noodig de huizen in de lucht te laten vliegen. Collecte ten behoeve der Oostenrijksche socialisten. LONDEN, 14 Februari (V. D.) Het Britsche vakvereenigingscongres en de Engelsche ar beiders hebben een collecte ingesteld ter on dersteuning van de Oostenrijksche arbeiders. Het conservatieve Lagerhuislid majoor Proc tor zal Maandag in het Lagerhuis den staats secretaris voor buitenlandsche zaken vragen, of hij de Oostenrijksche regeering wil mede deelen, dat deze actie van het vakvereeni- gingsoongres door de Britsche regeering niet goedgekeurd wordt. Motie van het I.V.V. PARIJS, 14 Februari. (V. D.) Het bureau van het Internationaal Vakvereenigingsver- bond is heden in spoedvergadering bijeenge' komen. Voor België waren aanwezig Scheye- noes en Mertens, voor Frankrijk Jouhaux en voor Engeland Citrine, die de vergadering voorzat. Een motie werd aangenomen, waar in solidariteit met en bewondering voor het Oostenrijksche proletariaat wordt uitgespro ken en waarin een beroep wordt gedaan op de arbeidersklasse om te protesteeren tegen de onderdrukkingsmanieren en waarin ver der besloten wordt alle maatregelen te ne men, die noodig zijn om de solidariteit der internationale arbeiders met het Oostenrijk sche proletariaat te doen blijken. WEENEN, 14 Februari (V. D.) Over het be gin van den socialistischen opstand geeft thans de staatssecretaris Neustaedter-Stuer- mei' in de Politische Correspondenz een uit eenzetting, waarin ten scherpste bestreden wordt, dat de bloedige onlusten in Linz Maan dag de aanleiding tot den opstand der so ciaal-democraten geweest zijn. De veiligheidsdirecteur van Oostenrijk was toen geenszins voornemens een actie te be ginnen tegen de sociaal-democratie. In den nac'ht op Maandag is echter een telegram aan den Schutzbundleider "Wernaschek opge vangen, dat luidde: „Ernst en Anna ziek, on derneming uitstellen". Daar dit telegram de overheid verdacht voorkwam heeft men het sociaal-democratische partijhuis in Linz in het oog gehouden. Men heeft toen een koorts achtige activiteit opgemerkt en heeft agen ten naar het huis gestuurd, op wie het vuur geopend werd. De staatssecretaris deelde verder mede, dat de Schutzbundleider Wernaschek toen welis- Een zonderling debat in den Raad van Gloucester. (Van onzen Londenschen correspondent.) Het geloof dat een hoefijzer geluk brengt en huis en huisgezin beschermt tegen on zichtbare maar machtige kwade invloeden is in Engeland nog ruim verbreid. Vele eenvou dige huisvaders, heeft de Morning Post nog pas geschreven, zouden zich niets op hun ge mak voelen indien hun woning geen hoef ij zei- droeg, op den muur of boven de deur. Hoe langzaam mystiek geloof sterft getuigen Lon den en zijn omgeving in roestig en versleten paar denschoeisel aan puien. En garages zijn er niet vrij van. Meen niet dat een hoefijzer op een deurlijst van een auto-huis een kiesche hulde is aan de nagedachtenis van wat de heer Ford een ha vermotor heeft ge noemd. Zijn aanwezigheid daar moet motor en man beschermen tegen de hachelijkheden van het moderne verkeer. Meen ook niet, dat het geloof aan de geluk brengende kracht van het artikel beperkt is tot de zoogezegd onopgevoede mensohen. Toen ik dezer da gen een bezoek bracht aan een landhuis van een universitair ontwikkeld vriend, ontdekte ik er hoefijzers boven alle deuren. De bewo ner huldigt klaarblijkelijk het beginsel dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn. Voor het opkomend geslacht moet het intusschen moeilijk zijn de kwame machten, welke het ongetwijfeld zullen bedreigen, op deze een voudige wijze af te weren. Het hoefijzer „werkt niet" indien men het niet met eigen hand van straat of weg heeft opgeraapt. In het paardentijdperk kon aan deze voorwaar de worden voldaan. In dezen tijd zal men een hoefijzer in onze streken van het aard rijk met een lantaarntje moeten gaan zoeken zonder veel kans dat men er een zal vinden. Maar waar blijven, zult ge vragen, de bur gemeesterlij ke hoefijzers? Ze vormen de scha kels van den ambtsketen van den burgemees ter van Gloucester. In den Raad dezer ge meente zijn er woorden van diepen ernst en hoog gewicht over gehoord. De nieuwe bur gemeester had voorgesteld, dat de hoefijzers, die de schakels zijn van den ambtsketting, zouden worden omgekeerd, zoodat de ope ningen zich naar de aarde zouden richten. Zoo inderdaad had de burgerij den ketting gekend, geslachten lang, totdat 's burge— meester's voorganger een nieuw arrangement had gemaakt, waarbij de openingen ten he mel waren gekeerd. De nieuwe burgemeester betoogde in den Raad dat de traditie van Gloucester verlangde dat de ijzers met de uit einden naar beneden wezen. Een raadslid viel hem bij. Sedert de hoefijzers opwaarts ge keerd waren, verklaarde deze verlichte geest, was de werkloosheid in de stad toegenomen en men kon geen voorspoed voor Gloucester verwachten zoo lang de schakels niet in den ouden stand waren hersteld. Uit het debat bleek verder dat de oud-burgemeester gedu rende zijn ambtsvervulling den ketting had veranderd zonder er verlof voor te vragen. Hij had den Raad voor een voldongen feit ge steld en hem eerst ingelicht toen het kwaad reeds was bedreven. Als verklaring voor zijn lichtzinnige daad had hij opgemerkt dat hij wenscht te voorkomen dat het geluk van de stad uit de hoefijzers zou vloeien, Maar dat was vinnig sarcasme geweest want de oud burgemeester had de hoeijzertraditie van de stad geweld aangedaan omdat hij niet in dien onzin geloofde en omdat het hoog tijd werd dat Gloucester zich begon te ontwor stelen aan den vernederenden naam een veste van bijgeloof in het land te zijn. De Raad echter hield zich overtuigd van de wijsheid van het voorstel van den nieu wen burgemeester en denzelfden dag nog ging de keten naar den zilversmid, die de traditioneele orde van den officieelen burge meesterlijken tooi herstelde. En nu wacht men in Gloucester met vertrouwen de spoe dige komst van betere tijden af. A. K. VAN R. waar gearresteerd is, maar toch nog tijd ge had heeft het bevel tot den aanval te geven. Het staat dus vast ialdus de conclusie dat het bij de sociaal-democraten gegaan is om een voor geheel Oostenrijk ontworpen offensief, dat door het verraderlijke 'telegram eenige dagen te vroeg is uitgebroken. BmtscMamd. De Rijksraad opgeheven. Uit Berlijn: De Rijksregeering heeft bij een wet, gedateerd 15 Februari, besloten tot op heffing van den Rijksraad. De Rijksraad, die voornamelijk bedoeld was als een vertegenwoordiging der landen wordt blijkens de motiveering van het regeerings- besluit opgeheven in verband met de gewij zigde positie der Duitsche landen. Amerika. Een vijf tig jarenplan van Roosevelt. President Roosevelt heeft een bijzondere commissie, waartoe de ministers van land bouw, handel, binnenlandsche zaken en land- verdediging behooren opdracht gegeven tot uitwerking van een hoven-partijdig vijftig jarenplan (50-jarenplan). Dit plan moet op de basis van planmatige economie een decen tralisatie behelzen van de Amerikaansche in dustrie, benevens groote werken op het ge bied van bebossching, regularisatie van rivieren en verbeteringen in het transportwezen en in den landbouw. Frankrijk. Socialisten tegen de regeering- Doumergue. De socialistische Kamerfractie is Woensdag bijeengekomen. Zij heeft een resolutie aange nomen welke een uiterst scherpen strijd tegen het kabinet aankondigt. De fractie zal Don derdag unaniem tegen de regeering stemmen en de directe ontbinding van de Kamer eischen. OPNIEUW HEVIGE AARD BEVING IN INDIë. LONDEN, 14 Februari (V.D.) Uit Bombay wordt gemeld, dat de aardbevingwacht aldaar een buitengewoon hevige aardbeving heeft geregistreerd, waarvan het centrum ligt in het Oostelijk deel van Indië. DE IJSBREKER TSJELJOEKIN GEZONKEN. EEN LID DER BEMANNING VERDRONKEN. MOSKiOU, 14 Februari (V. D.) Een der grootste Russische ijSbrekers, de Tsjeljoekin, is volgens een radiobericht in de Poolzee op 155 mijlen van den Noordkaap gezonken. De leider van de expeditie Schmidt deelt radiografisch mee, dat het schip door het ijs is in elkander gedrukt In het verloop van twee uren werden voedingsmiddelen, tenten, slaapzakken, het vliegtuig en het radio apparaat op het ijs ■gebracht. De lossing had plaats tot het oogenblik, dat de boeg van het schip reeds onder water kwam te staan. Bij de poging het schip te verlaten is de steward Mogilewits ver dronken. Deze werd door balken meegesleurd. De overige leden der expeditiei zijn veilig en wel. Ze leven in tenten en bouwen houten ba rakken. Ieder lid der bemanning is in het bezit van een slaapzak en bontkleeding. De leiding'der expeditie deelt voorts mede, dat de verbinding met de radiostations Wallen en Noordkaap is hersteld. Van hier uit zullen hulpexpedities worden georganiseerd met vliegtuigen en honden. De stemming van alle deelnemers is zeer goed. Ter redding van de bemanning van den ge zonken ijsbreker zijn twee vliegtuigen opge stegen die koers hebben gezet naar de Bering- zee. Bovendien zal vandaag van Arganigelsk een ijsbreker uitvaren, welke de reddingsactie der vliegtuigen zal steunen. KABINET VAN ÏRAK DIENT ZIJN ONTSLAG IN. BAGDAD, 13 Februari (Reuter) —De pre mier heeft den Koning het collectieve ont slag van het kabinet aangeboden, dat nog niet is aanvaard. TREKT HENRIOT ZIJN INTERPELLATIE- VERZOEK IN? PARIJS, 14 Febr. (V.D.) Ondanks de Kamerzitting van hedenmiddag waarin de regeering-Doumergue aan het parlement zal worden voorgesteld, was het vanmorgen in de wandelgangen van het paleis Bourbon nog rustig. De afgevaardigden bespraken in groepjes den algemeenen toestand. Naar verluidt zou men in sommige krin gen hebben overwogen Daladier te verzoeken niet in de Kamerzitting van morgen te ver schijnen, omdat men vreest, dat zijn aanwe zigheid tot ernstige botsingen tusschen rechts en links zou kunnen leiden. Bovendien zou wil mien in het belang van het herstel van de rust den afgevaardigde Henriot verzoeken zijn interpellatie-verzoek om tot gerechtelijke vervolging van Daladier en zijn verantwoordelijke ministers in ver band met de onlusten van verleden week over te gaan, in te trekken. In sommige parlementaire kringen ver wacht men, dat de regeering Doumergue een meerderheid van ongeveer 450 stemmen op zich zal vereenigen. De achterzijde van een girobiljet, dat dezer dagen aan alle aangeslotenen bij den Postgirodienst zal worden toegezonden. De afzender is het Pelikaancomité. Het biljet wijkt in zooverre af, dat de storting geschiedt op gironummer 9000 van den Alg. Penningmeester van het Comité, terwijl degene, die stort, zijn naam en adres, benevens natuurlijk het bedrag moet invullen. De handteekeningen van allen, die hebben bijgedragen, zullen tot in lengte van dagen in de archieven van het fonds bewaard blijven. Daarom wordt men verzocht zijn handteekening ook nog eens op de achterzijde tg plaatsen. Allen, die 2.50 of meer storten, krijgen een keurige kaart in 5 kleurendruk van de Indiëluchtroute. DE „VADER DER TRUSTS" OVERLEDEN. In den ouderdom van 84 jaar is te New- York de bankier Charles Ranlett Flint over leden, die bekend stond onder den naam van „Vader der Trusts". Flint is jaren lid geweest van de firma Gilchrist, Flint Co., doch hij heeft zich ook herhaaldelijk op ander gebied bewogen aldus meldt Reuter. Toen in 1895 een oorlog woedde tusschen China en Japan, kocht hij van Chili een kruiser en verkocht deze met groote winst aan Japan. Voor de Braziliaansche republiek heeft hij een geheele oorlogsvloot gevormd, terwijl hij verder de scheepvaartlijn New York—San Francisco heeft opgericht. Later werd Flint de vertrouwensman der Amerikaansche regeering bij de onderhan delingen over den verkoop van oorlogssche pen en als zoodanig heeft hij aan de Russi sche regeering 20 torpedobooten en onder zeeërs verkocht. Den laatsten tijd had hij belangen in de kauwgum-industrie en in rubbermaatschap- pijen. In 1932 publiceerde hij een boek, geti teld „Herinneringen uit een werkzaam le-j

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3