HET NIEUWE AVONDBLAD Het Noorsche ijs in IJmuiden, Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 90 ZATERDAG 17 FEBRUARI '34 IJ MUIDER COURA ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.. elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceera en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600-bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verhes van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusóngeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN ZENDINGSAVOND. Gisteravond werd in de Chr. Geretformeer- de kerk alhier een zendingsavond gehou den waar dr. A. Bikker, missionnair-predi- kant te Mamassa (Celebes) een causerie hield over den zendingsarbeid onder de Toradjo's. De Toradjo-goen Bastiaan was door onge steldheid verhinderd, hetgeen voor de vele aanwezigen een teleurstelling was. De interessante lezing van Ds. Bakker werd met aandacht gevolgd. De heer A. ten Broeke sprak een woord van dank tot den spreker. NIEUWE ZAAK. Het heeren-modemagazijn van wijlen den heer Van Lierop, Prins Hendrikstraat 91 is overgegaan in handen van de firma Reyling, die hedenmiddag het magazijn her opend. De firma Reijling, die haar sporen in de kleediingbranche reeds heeft verdiend, heeft de zaak zoodanig ge moderniseerd, dat aan de strengste eischeri der klanten voldaan kan worden. Behalve maatkleeding is er een afdeeling voor de be tere confectie op eigen ateliers, vervaardigd. De keurig verzorgde etalages geven de zaak een zeker cachet en waar de firma met con- curreerende prijzen zal uitkomen, zullen alle klanten tot hun tevredenheid bediend kun nen worden. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Zondagavond in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem, onder leiding van haar di rigent Frits Schuurman een concert, waar aan als vioolsolist Jo Juda medewerkt. Deze laatste zal het vioolconcert in g-klein. van Max Bruch voordragen. De H. O. V. opent het programma met Van Beethoven's Fidelio-ouverture. Na de pauze zal zij de Symphonie in e-klein (Aus der Neuen Welt) van Dvorak uitvoeren. OPDRACHT. Aan de firma Joh. Dienaar Zóón is op gedragen door Burgemeester en Wethouders 'van Oegstgeest de doortrekking van de Duin- !zichtstraat aldaar met bijkomende werken voor de som van 7770. EEN ZEEMANSDOCHTER ALS SMOKKEL- KAPITEIN. Voor ongeveer vier maanden hoorde men bij de politie te Tallinn (Estland) voor het eerst spreken over een vrouw, die kapiteine zou zijn op een van de meest snelvarende smokkelschepen in de Oostzee. Maar eerst thans is het gelukt deze vrouw alsmede het schip en zijn bemanning onschadelijk te ma ken. Deze overwinning werd evenwel niet be haald, door de slimheid der politie, doch wel doorde strenge vorst in de Oostzee, die het scheepje bij een klein eiland had doen invriezen. Eén van de nieuwe Estlandsche douaneboo ten had, dank zij een aanwijzing van de Fin- sche douane, reeds eenigen tijd geleden een ontmoeting met deze vrouw. Men was toen met een motorboot tamelijk dicht bij het verdachte stoomscheepje genaderd. Maar toen men volgens de methode van de oude zeeroovers, met haken het schip wilde ente ren verscheen een jongedame op de comman dobrug. Zij gaf de bemanning eenige korte beve len, loste twee schoten in de lucht en dreigde zelfs haar eigen matrozen met neerschie ten als zij niet vlug handelden. Werkelijk gelukte het deze drieste, ove rigens zeer knappe en elegante vrouw, met het schip weg te komen en een arrestatie te voorkomen. Met had in de jongedame intusschen de vijfentwintigjarige dochter van een bekenden kapitein herkend, die het schip ongeveer twee jaar geleden van haar overleden vader erfde, en zich nu, door haar verblijf aan boord, met de zee vertrouwd geraakt, op de smokkelarij had toegelegd. Een ijsbreker, die in de Oostzee opereerde had de politie opmerkzaam gemaakt, dat ach ter één der kleine eilanden in de Oostzee eèn klein stoombootje lag, dat ingevroren was, doch alle aangeboden hulp van de hand had gewezen. De douane vermoedde direct, dat men hier met de langgezochte jongedame te doen had, en spoedde zich met een ijsbreker door en met sleden over het ijs, naar het opgegeven eiland. Verzet kon thans niet meer baten en zonder tegenweer werd het schip m beslag genomen. De ijsbreker maakte het ijs rond het scheepje los, en de bemanning bleef als gevangene aan boord van haar eigen schip, dat op sleeptouw genomen werd. De minst zenuwachtige was weer de kapi teine, die met een klein aapje op haar schou der in de kajuit werd aangetroffen, lezende in een bundel lyrische gedichten. Twee van de douanechefs bleven in de ka juit, ter bewaking van de jonge dame, die zich spoedig in haar nieuwen toestand had geschikt. Zij stelde den heeren voor de eentonigheid van de reis te breken door de radio in te schakelen en een dansje te ma ken. Dit werd natuurlijk van de hand gewezen, zoodat de reis in alle stilte verliep. Na aankomst in Tallinn werd de jonge dame, die de meest populaire vrouw van Est land geworden is, onder goede bewaking naar de gevangenis overgebracht. Eén gunst werd op haar verzoek nog toe gestaan: haar aapje mocht ze medenemen in de cel. Verwerking en aflevering stichtte een belangrijk nevenbedrijf. Opslagruimte voor 1500 ton. Een kijkje in een der opslagplaatsen. Hoog in de zuivere Noorsche berglucht lig gen de bergmeren, die voortbrengen het klare ijs, dat thans in zulke groote hoeveelheden in IJmuidens visse:herij;bech'ijf wordt gebruikt en dat als het ware in een jaar tijds het burgerrecht heroverd heeft. Hooge bergen, waarvan de hellingen bedekt zijn met naald- boomen, omringen deze meren, die slechts door enkele bergtoeristen bezocht worden. De omgeving is stofvrij, het ijs ondervindt een hygiënische behandeling. Van de winplaatsen gaat het ijs naar de aan de diepe fjorden gelegen voorraadschu ren, waarvan er zijn, die bergruimte bieden voor 10.000 ton en waarin het ijs, zoo noodig drie jaar bewaard wordt. Het vervoer van de bergmeren geschiedt niet per wagen of per- auto, maar langs een glijbaan. Eerst komt het, wanneer het uit het ij smeer is gezaagd, in een lager gelegen meer, waar het gereinigd wordt. Dan gaat het weer langs een glij baan omlaag en komt het nog eens in een meer, waar het nog eens gereinigd wordt. Eerst dan komt het in de voorraadschuren. Zelfs dan hebben menschenhanden het ijs niet aangeraakt. Bij het transport wordt ge bruik gemaakt van scherpe haken. Nu ruim een jaar geleden werd het eerste Noorsche natuurijs aan de afnemers in IJmuiden afgeleverd. En thans is het een product, dat wegens zijn hardheid en helder heid vooral in den vischhandel zeer veel ge bruikt wordt. Maar ook trawlers en loggers nemen groote hoeveelheden af. Het Natuurijs-verkoopbureau sloeg nu ruim een jaar geleden zijn tenten op in een pand aan de Trawlerkade. Maar doordat de omzet steeds toenam, werd de behuizing te klein- en moest de directie omzien naar een gebouw, waar een grootere hoeveelheid dan in dat aan de Trawlerkade kon worden opgeslagen en verwerkt. Zij kreeg eenigen tijd geleden de beschikking over een leegstaand pand aan de Middenhavenstraat. Onder, leiding van de directie hébben we dezer dagen de nieuwe inrichting bezichtigd. De heer Svendsen, die ons, toen we verleden jaar het een en ander van de ijswinning in Noorwegen hebben geschreven, hiervoor in lichtte, was ook van-de partij. Verleden jaar converseerden we in het Engelsch met den regelrecht uit Noorwegen aangekomen im porteur. Groot was onze verwondering toen we in vloeiend Hóllandsch door den heer Svendsen werden toegesproken. Dat hadden we niet voor mogelijk gehouden, dat een buitenlander onze taal in een jaar tijds zoo Het ijs op weg naar den 'afnemer. De achterste brokken liggen vóór den molen goed machtig kon worden. In de nieuwe „fa briek" zijn twee groote opslagplaatsen aan wezig, elk met een capaciteit van ca. 750 ton. Voor-elk dezer opslagplaatsen, die in het hoofdgebouw zijn ondergebracht is een molen beschikbaar en een platform voor aflevering. Van een steiger voor de bergplaatsen worden de 200 K.G. wegende blokken met een trans portband naai' de molens vervoerd. Hierin wordt het ijs letterlijk gekraakt. Een zware ijzeren as, voorzien van lange gebogen pun ten wentelt om en vermorzelt de zwaarste brokken. In gemalen toestand wordt het ijs met een Jacobsladder omhoog gevoerd naar een stortgoot waar het in zakken wordt opgevangen. Met eiken molen kan per dag 100 ton gemalen worden, zoodat de afleve ringscapaciteit 200 ton per dag bedraagt. We vernamen, dat geen enkele andere inrichting hier ter plaatse over een dergelijk maal- en afleverings-instaliatie beschikt. Ook in deze inrichting wordt bet ijs hygiënisch behan deld. De arbeiders reinigen voordat ze in de pakhuizen gaan eerst hun klompen of schoe nen en verder wordt ook alles weer met ha ken gedaan. Het is een interessant gezicht, die groote ijsmassa in de pakhuizen; de blokken ijs lij ken stukken doorschijnend marmer, waar men een schitterend paleis van zou kunnen op bouwen, een paleis dat echter geen eeuwen zou trotseeren als zoovele marmeren palei- zij. De- „ijsoogst" is dit jaar goed uitgeval- Jen, vertelde men ons. En dat was aan de blokken duidelijk te zien: het is één harde doorschijnende massa, gevolg van een snelle sneeuwlooze bevriezing. Lucht is niet in het- ijs aanwezig, het is keihard en niet poreus. Dit is natuurlijk de soort, die men in han del en bedrijf zoo. gaarne ziet. Het ijs wordt aan de achterzijde van het gebouw met behulp van een elevator in de pakhuizen gevoerd. Ook deze inrichting is zeer practiscli en van een groote capaciteit. Voorts beschikt het bedrijf over drie zalcken- drogerijen, twee open en één met kachels ver warmde gesloten drogerij. Een twaalftal arbeiders vindt geregeld werk in het bedrijf van het verkoopbureau Wanneer er een schip in lossing ligt en dat gebeurt wel eens, is: dit natuurlijk veel groo- ter. JEUGDIGE BOOSDOENERS. Een winkelier in de van Linschotenstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat twee jongens uit zijn winkel twee potten jam en een flesch wijn hebben ontvreemd. De politie is ijverig op zoek naar de beide jeugdige boosdoeners. HET LIED VAN DEN ARBEID. Dinsdagavond wordt door de C.J.M.V. en de afd. Jong Hervormden'een propaganda-avond gehouden in de turnzaal der Julianaschool. Behalve zang, muziek en voordracht zal door een spreekkoor worden opgevoerd: „Het Lied van den arbeid". HET SCHAFTLOKAAL VAN DE HERA GESLOTEN. Het schaftlokaal van de Hera is met ingang van gisteren gesloten. Wolf en als vrij nummer „Kerstlied" van W. F. Kools. NED. CHR. REISVEREENIGING. 22 Februari a.s. zal in het gymnastieklokaal van de Marnixschool een propaganda-film- avond plaats vinden van bovengenoemde ver eeniging. Er zal een film worden vertoond in 4 acten over de schoonheid van Zwitserland. Mej. Rie v. d. Horst, zal, begeleid door mej. Mary Servaas eenige liederen zingen. MINISTERIEEL BEZOEK De minister van Waterstaat, Ir. J. A. Kalff, zou heden, Zaterdagmorgen, een bezoek brengen aan IJmuiden, om verschillende werken van den sluisbouw te bezichtigen. VELSEN EEN MOOIE GIFT. Men schrijft ons: In een tijd, waarin wij nu leven, eischt de Tuberculosebestrijding niet alleen veel tijd, maar ook veel geld. Dat er menschen zijn die dit ten volle be seffen, bewezen de luisteraars der Radio- Centrale te Velsen-Noord die de vereeniging tot bestrijding der Tuberculose weer een gift van 25 zonden. Dat het dankbaar werd aan vaard en het motto: „Wij sparen verder" met beide handen werd geaccepteerd, laat zich denken. Wie volgt dit goede voorbeeld? PAP VRUS - AVOND. Voor de leden en hun introducés hield de vereeniging Papyrus in het gebouw Concor dia een experimenteelen avond, verzorgd dooi den heer W. C. v. d. Volkere. Deze wijdde zijn auditorium op populairs wijze in de geheimen der goochelkunst in. Hij stelde hen de vraag: Wist gij dat de mees te simpele zoowel als ingewikkelde goochel toeren op eenvoudige natuur- pf scheikundige verschijnselen en/of eigenschappen berus ten? De heer v. d. Volkere is dooi' zijn vele lezin gen op de Papyrus-avonden een -goede be kende geworden. Op zijn bekende boeien de manier heeft hij den bezoekers de gehei men van vele goocheltrucs onthuld. In bonte afwisseling passeerden het mysterie der drie papieren ringen, brandende menschen, het veranderen van wijn in water en in inkt, het tooveren van een ei in een flesch, tele pathische trucs en vele-andere -trucs, wier ont maskering van een, zooals de spr. uitdrukte- kinderachtige eenvoudigheid was. Aangenaam causeur als de heer v. d. Vol kere is, wekten zijn geestige uiteenzettingen maar al te dikwijls de lachlust zijner toe hoorders op. Na de pauze heeft spr. nog in het kort over de ontdekking van de lucifer verteld. In 1806 door den Franschen scheikundige Rer- tholet voor het eerst geconstrueerd, duurde het tot pl.m. 1885 eer deze zoodanig verbe terd was, dat zij voor den gebruiker zondek- gevaar genoemd mocht worden. De natuur kundige had verschillende vormen van his torisch lucifersmaaksel bij zich en demon streerde de nadeelen ervan. Met groote belangstelling volgde het ge hoor zijn proefnemingen met mengsels van chloorkalium en phosfor, het koud-vuur-ma- ken, enz. Vele tot nog toe mysterieuze vertooningen door goochelaars-van-professie werden door hem volkomen uiteen gerafeld. Niettemin, besloot spr.. de wereld wil bedro gen worden, waarom zou ze dan niet bedro gen worden? De voorzitter heeft aan het einde van de lezing den 74-jarigen natuurkundige, die reeds meer dan 2000 malen optrad, namens allen hartelijk dank gebracht voor zijn interes sante experimenten. Iets wat door een warm applaus van het in groote getale aanwezige publiek extra onderstreept werd. CLX. Alles wees er op, dat het in sommige deelen van de Noordeze erg onstuimig is geweest. Tal van booten kwamen met averij binnen en ook van enkele, die nog onderweg zijn wordt ver teld, dat ze het zwaar te verantwoorden heb ben gehad. Aan de vangsten was het weer heel goed merkbaar, want de meeste booten hadden weer heel weinig visch. De 36 trawlers, 50 loggers, 8 beugers en en kele kotters en drifters waren niet bij machte, om de markt voldoende te voorzien. Dienten gevolge was de visch weer erg duur en zoo doende konden de meeste trawlers nog be hoorlijke reizen maken. De Reiger IJM. 106 had gisteren als trawler het rijk alleen. En al is Vrijdag een slechte dag, toch kunnen de ex porteurs dien dag nog wel wat visch gebrui ken. Daardoor kon het dan ook gebeuren, dat deze boot met een vangst van slechts 45 mandjes visch f 1400 besomde. Een motor- logger profiteerde mede van de gunstige om standigheden. Het was de KW 101, die bijna f 1300 besomde. Als men de armzalige par tijtjes visch ziet, die er door deze schepen uit gelost waren, kan men niet gelooven, dat de opbrengst zoo groot is. De loggers maakten het dank zij de hooge schol- en tongprijzen over het algemeen heel goed en ook enkele Noordbooten, als de Utrecht met f 4370 mogen tevreden zijn over het resultaat. De Westkust boot bracht weinig bijzonders van de vissche- rij mee: 200 kisten visch, maar voor een groot gedeelte visch van weinig aanzien, zooals wij ting. Deze reis is dan ook als een mislukking te beschouwen; een besomming van f 1320 in 14 dagen is veel en veel te weinig. Zoo ziet men, dat het nog steeds halen en brengen is met ons visscherijbedrijf. Er is een klein, maar dan ook een klein lichtpuntje en dat is, dat er weer wat visch naar Duitschland gaat. Het is weliswaar geen schaduw van het geen het voorheen was, maar we zijn tegen woordig gauw tevreden. De vorige week waren er op een dag vier wagons stukgoed. De bladen hebben vol gestaan over het extra-contingent, aan de importeurs toege staan. De reeders mopperden, de vischwinke- liers maar vooral de yischventers juichten. En de importeurs zeiden niets; zij wisten wel, dat ze er toch niets aan hadden. Want om visch te kunnen invoeren, moet er ook visch zijn en die visch was er niet. Ik geloof, dat er wat kabeljauw uit Noorwegen is geweest, maar daaraan heeft het binnenland heel weinig. En die wordt bovendien door onze eigen schepen in voldoende hoeveelheid aangevoerd, al loopt er wel eens een schrale dag tusschendoor. Neen, al die schrijverij over dat extra contin gent is verloren moeite geweest. Ik zou voor zoo'n extra-contingent wel iets voelen, wanneer dit werd gegeven voor die visch, waaraan veel behoefte is, zooals thans aan schol. Het zou een logische maatregel zijn, de markt in staat te stellen, zich te voor zien van visch, die de eigen visscherij niet op levert. Een algemeene verruiming kan voor de visscherij noodlottig zijn. Al was het dit maal een storm in een glas water. PIETERMAN. DRIEHUIS VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Door de Vrijwillige Burgerwacht was dezer dagen in ,,'t Huis te Velsen" een propaganda- avond georganiseerd waarvoor groote be langstelling bestond. De bijeenkomst werd geopend door den heer A. Mooi, voorzitter van het voorberei dend comité tot oprichting van een afdee ling Driehuis. Deze heette de aanwezigen wel kom en gaf vervolgens het woord aan den heer Van Popta te IJmuiden. Deze vertelde hoe er indertijd in onze gemeente vier af- deelingen waren, maar dat er momenteel practisch slechts één afdeeling bestond, nl. IJmuiden. Hierna was het woord aan Burgemeester Rambonnet. Deze zeide o.m. dat er omtrent de Burgerwacht veel misverstanden zijn ontstaan. Deze spruiten vaak voort uit las ter. Er is mogelijk geen orgaan in ons land, waarover zooveel meeningsverschil heerscht. Het doel van de V.B. is steun te geven aan het wettig gezag, wat niet inhoudt, dat men den groei ónzer staatsinrichting wil tegen houden. Onze grondwet maakt die groei trou wens ook mogelijk. Het karakter van de V. B. blijkt verder afdoende uit den tijd, waar in ze werd opgericht. Is de Burgerwacht nu nog noodzakelijk? vraagt men zich vaak af. Spr. meent van ja, want we hebben nog steeds met revolution- naire elementen in ons land te maken. De Burgerwacht acht zidh ook geroepen het Huis van Oranje te verdedigen, dat als de slinger van een uurwerk voor orde, regelmaat en tempo in onze staatsinrichting zorg draagt. De geschiedenis leert, dat de tijden, waarin geen Oranje de leiding van ons land in handen had, de slechtste zijn geweest. Voorts waakt de Burgerwacht voor de vrij heid van gedachte en van meenmgsuiting.Ook de gerechtigheid heeft haar volle aan dacht. Ten allen tijde is is volk voor een zui vere rechtspraak zeer gevoelig geweest en onze rechters kunnen dan ook geacht wor den boven de partijen te staan. Spr. heeft als burgemeester, die waken moet voor de orde en het wettig gezag moet handhaven, veel sympathie voor de Burger wachten. Men zal zeggen: „Is het niet de taak der politie om daarvoor te zorgen?" Frankrijk en Oostenrijk zijn er echter om aan te toonen, dat de politie daarvoor in woe lige tijden niet sterk genoeg is. Of de woelige dagen van 1918 hier zullen terugkomen? Met zekerheid is natuurlijk niets te zeggen, maar nog hedenavond las spr. dat Henri Polak gezegd had, dat wan neer het fascisme verdere afmetingen mocht aannemen, men naar Oostenrijksch model maatregelen zou nemen. In onze gemeente is een sterke fascistische beweging en een dito vakbeweging. Een strijd tusschen deze beiden willen we niet. Een goed georgani seerde burgerwacht is dus ook voor onze ge meente van belang. Krachtig wekte spr. daar om de aanwezigen op toe te treden tot de burgerwachten of zoo dit z'n bezwaren mocht meebrengen, haar financieel te steunen. Na de pauze was het woord aan kapitein G. Haremaker, inspecteur der Burgerwach ten in Noord-Holland. Spr. begon met te verklaren, dat hij het zeer waardeerde, dat de Burgemeester van Velsen hier het woord had willen voeren. Verder wees hij er op, dat bij meer dan één opstandige beweging gebleken was, dat het noodig was, dat snel op uiteenliggende plaat sen door handhavers van het gezag' gehan deld kon worden. Daarom bestaat het meest nuttige effect van de Burgerwacht hierin, dat elke afdeeling zooveel mogelijk samen gesteld wordt uit personen, die in die afdee- lingen gevestigd zijn. Het ontstaan van de Burgerwacht geschied de in 1918 op spontane wijze. Ook thans is weer spontaniteit merkbaar. Ieder die iets voelt voor ons volksbezit, behoort lid te zijn. Gaarne zien we oud-militairen toetreden en ook vrouwen zijn welkom. Hierna gaf spr. eenige organisatorische in lichtingen en aanwijzingen, waarna er gele genheid was tot het stellen van vragen, waar van door een paar aanwezigen gebruik werd gemaakt. De heer Mooi dankte de beide sprekers, waarna de heer Van Popta de bijeenkomst sloot.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1