HET NIEUWE AVONDBLAD De plek waar de Belgische Koning verongelukte. *3 r Een bril. '19e JAARGANG No. 92 DINSDAG 20 FEBR. 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van vissehers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJV.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN OVER FASCISME EN NAT. SOCIALISME. Maandagavond sprak in de Gereformeerde kerk aan de Wilhelminakade, oud-minister Bijleveld over: „het beginsel van het Nat. Socialisme en Fascisme getoetst". Het kerk gebouw was geheel bezet. Nadat de voorzitter der A.-R. Kiesvereeni- ging de heer Feitsma de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend betrad de heer Bijleveld onder applaus het spreekge stoelte. Mr. Bijleveld vroeg zich af, waarom hij moet spreken tegen het nationaal-socialisme. Is het omdat men er bang voor is? Er zijn er in ons land, die zich zoo maar aan het nationaal-socialisme overgeven. Waarom? Omdat het nieuw is. In iets nieuws ligt dik wijls voor velen een bekoring. Anderen vol gen deze beweging, omdat men er iets moois in ziet, nl. het doel, misstanden op te rui men. Spreker wil als geloovig vaderlandslie vend christen deze dingen nader bezien. Als leerling van Groen van Prinsterer denkt hij aan hetgeen deze groote staatsman hem ge leerd heeft: alles wat niet onderworpen is aan het gezag van het woord van God is re- volutionnair, hoe schoon het ook moge schij nen. Om straks de beginselen der N.S.B. te kunnen belichten zette spreker eerst de be ginselen der A.-R. Partij uiteen en besprak de roeping en de bedoeling, waarmede God den mensch op aarde heeft gesteld. Spreker wees er op, dat er vele nationaal- socialistische groepen in ons land zijn, hier van is de Mussert-groep de belangrijkste. Naar deze groep wil spreker zich dan ook richten. Na eerst het een en ander te heb ben verteld over het fascisme in Italië en het nationaal-socialisme in Duitschland met zijn verschillende variaties besprak Mr. Bijleveld de Mussert-beweging, waartegenover hij het A.-R. beginsel stelde. Spreker wees er op, dat de vrijheid in een nationaal-socialistischen staat een holle klank is. Want het willen van den staat en van het individu berust bij één persoon. Ook het woord „staat" is niet op zijn plaats, want waar één persoon als dictator regeert, kan geen sprake zijn van een staat. De leer van het fascisme is dan ook: macht zonder (beginsel, de macht in handen van één persoon. In den breede wijdde spreker ver der uit over de leer van het fascisme en stond vervolgens stil bij de Germaansche mythe en de leer van het zuiver-Duitsche ras. Hier te genover stelde spreker het Joodsche ras, zoo als dit door het Duitsch nationaal-socialisme wordt voorgesteld. Op een duidelijke wijze toonde spreker aan hoe het komt dat het Oude Testament door de nationaal-socialisten in Duitschland uit het volksleven is gebannen. Mr. Bijleveld besprak daarop het program van Mussert, dat volgens hem lijnrecht staat tegenover de vrijheid en dus ook tegen de beginselen Gods, die den mensch terugroept tot de wet en het Evangelie. Met de woorden: „Zij zullen het niet heb ben, de Goden dezer eeuw" besloot spreker zijn betoog, waarna de aanwezigen spontaan staande twee coupletten van het Wilhelmus zongen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door drie aanwezigen gebruik ge maakt. Op de vraag, wat de leuze der Mus- ser.t-groep was, antwoordde spreker: positief nog niets. Verder werd gevraagd waarom de regeering niets gedaan heeft, toen de ko ningin en de prinses door een zeker blad be- leedigd werden. Hierop antwoordde spreker, dat de regeering er wel voor zal zorgen, dat zooiets niet meer zal plaats hebben. Hiervoor hebben wij geen nationaal-socialisme noodig. (Daverend applaus). De heer Feitsma sloot de bijeenkomst met een woord van dank tot de aanwezigen en tot den spreker. vergadering over weenen. Woensdag 21 Februari zal vanwege den IJ. B. B. en de S.D.A.P. in „Het Wapen van Vel- sen" een openbare vergadering worden ge houden, waar de hereen Koos Vorrink en F. S. Noord'hoff zullen spreken over het gebeur de in Weenen. sint nic. vereeniging „algemeen belang". De St. Nicolaasvereeniging „Algemeen Be lang" houdt 28 Februari a.s. haar jaarverga dering in „Het Wapen van Velsen". Het bestuur rekent er op. dat allen, die met de vereeniging meeleven, aanwezig zullen zijn. verloting dierenbescherming. Naar wij vernemen kunnen de prijzen van de verloting ten bate van de Dierenbescher ming worden afgehaald op drie achtereen volgende Donderdagen, voor het eerst op Donderdag 22 Februari, tusschen half één en twee uur ten huize van den heer E. v. d. Brink, Zeeweg IJmuiden-Oost. het bestuur der v.a.r.a. -afdeeling. Het bestuur der afdeeling IJmuiden is thans als volgt samengesteld": M. P. Visser, voorzitter, M. S. Eterman, se cretaris, G. Boersma, penningmeester en voorts H. D. v. d. Berg, W. Tieleman, A. van 't Geloof, De Nobel, mevr. Weers de Wit en mevr. Dekker—Hiskens. (In Amerika is een bril uitgevon den met speciale lenzen, die het mogelijk maken, onder water even duidelijk te zien als erboven Nou, daar is een knappe vinding, In Amerika gedaan, Knap genoeg om te verbazen, Maar wat hebben wij eraan? 'k Lees, dat met die bril gewapend Men er zelfs in slagen zou, Onder water krant te lezen, Prachtig, maar wie doet dat nou? 't Is een feit, dat velen heden 't Water tot de lippen staat, Maar, als 't hooger nog gaat stijgen, Is het toch voor zien te laat. Neen, een bril die, mij tenminste, Heel wat wenschelijker lijkt, Is een, waardoor men de toekomst Wat rooskleuriger bekijkt. 't Eenig nut, dat 'k kan bedenken, Dat men aan zoo'n bril toeschrijft, Is voor iemand, die bij tijden, Dagen onder water blijft. Want ik heb wel hooren zeggen, ('k Weet het uit ervaring niet) Dat zoo iemand in die dagen, Soms ook weieens dubbel ziet. speeltuinvereeniging „in veilige haven". 5^Als hoogtepunten in ons Speeltuinjaar willen wij nogeven memoreeren de goed geslaagde tuinfeesten: in Mei. het Lente feest, in Augustus het feest, aangeboden door de IJmuider Courant, beide begunstigd door het traditioneels I. V. H.-weertje en waaraan honderden kinderen deelnamen". Aldus lezen we in het jaarverslag over 1933 van de Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven". Het doet ons een genoegen te mogen con- stateeren, dat de secretaresse, mevrouw v. d. Bergvan Esveld-in har jaarverslag her innerd heeft aan het zoo schitterend ge slaagde kinderfeest van ons blad. Dat er waardeering is blijkt dat ons feest als een der hoogtepunten in het speeltuinjaar wordt genoemd. Evenmin als in 1932 geeft het afgeloopen jaar aanleiding tot veel optimisme, lezen we in het verslag. Dóór het verliezen van de gemeentesubsidie zag het bestuur zich in den aanvang van 1933 voor een buitengewoon moeilijke taak geplaatst. Wel was de basis gelegd voor een goeden speeltuin, er waren toch ook nog zooveel wenschen, die niet in vervulling konden gaan, of waarvan de uit voering voor onbepaalden tijd moest worden uitgesteld. Het aantal leden op einde December be droeg 340. In het verslag wordt er aan herinnerd, dat laat in het seizoen met het clubwerk werd begonnen. Clubs werden gehouden voor houtsnijden, handwerken, mondorgel en voor postzegelsverzamelaars. Al deze cursussen werden geleid door leden, die zich daarvoor belangeloos beschikbaar stelden. Een ingrijpende verandering in het bestuur ontstond door het bedanken van den heer Weij. In dezen nijveren werker verliezen wij een groote kracht, aldus het verslag. De door „De Moerberg" en I.V.H. gehou den actie tot stijving der kas „Op voor de kinderen", bracht aan I.VjH. f 125 in het laadje. Uit het jaarverslag van de penningmees- teresse mevr. Reek—Kluft, blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 2058.69, w.o. ver koop zegels f 875 (contributie) diverse fees ten f 141.78, cursuswerk f 122.57, periodiek f 501.87, filmvoorstellingen f 97.77. Uitgege ven werd voor onderhoud tuin f 36.77, uit breiding tuin f 455.85, beloning opzichter bode f 421.52, periodiek f 552.59, diverse fees ten f 115.01, bouwfonds f 105, cursuswerk f 116.41, filmvoorstellingen f 140.35 enz. Het kassaldo bedroeg f 23.85. De begroeting voor 1934 sluit met een be drag van f 1848.85. Voor uitbreiding van den tuin is uitgetrokken f 200. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal a.s. Woensdag 21 Februari in de lunchroom Eynthoven de jaarvergadering gehouden worden. haarlemsche orkest vereeniging. Heden (Dinsdag) geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem een concert, hetwelk door Jan van Gilse als gastdirigent geleid zal worden. Soliste is Annie Woud. Het programma vermeldt: Ouverture Ana- creon van L. Cherubini; Twee aria's van C. W. von Gluck; Symphonie no. 550 van W. A. Mozart. Na de pauze: J. van Gilse's compositie Pro- logus Brevis (in eerste uitvoering); 2 Elegi sche Melodieën van Edv. Grieg (Letzter Frühlïng en Herzwunden)2 liederen van Gustav Mahler en (op verzoek) de Variaties van Van Gilse over een St. Nicolaasliedje. „de meid" komt in thalia. Donderdag 22 Februari a-s. zal in den schouwburg' Thalia de duizendste opvoering plaats vinden van het bekende tooneelstuk van Herman Heijermans ,De Meid", met me vrouw Esther de Boervan Rijk in de hoofd rol. Ongetwijfeld zullen velen gebruik maken van de gelegenheid deze gevierde artiste in de rol, waarin zij zooveel lauweren heeft ge oogst te bewonderen.Zooaïs men weet, beschikt de 80-jarige over een buitengewone vitaliteit. Verder werken mede de dames Lies v. d. Pol- Hamakers, Fie de Vriesde Boer, Louise Bouwmeester, Mien v. d. Lugt-Melsert, Sijb. Veltman en de heeren Jaap v. d. Pol, Ad. Ham burger, H. Remler en Marcel Beukmans. DE VISCHAANVOER IN OSTENDE. Gedurende de week van 9 tot en met 15 Februari bedroeg de omzet in de Stedelijke vischmijn te Ostende 1.624.575 fr. Ondanks den grooten aanvoer waren de prijzen in verband met de op handen zijnde vasten aan den stijven kant. De aanvoer van ijle haring is zeer toege nomen, de aanvoer in bovengenoemde week bedroeg ruim 1 mill. K.G. Op een dag werd niet minder dan 550.000 K.G. aangevoerd, hetgeen in de laatste twee jaar niet meer was voorgekomen. Van de binnengekomen schepen had de stoomtrawler O 98 de hoogste besomming, n.l. ruim 100.000 francs na een reis van 15 dagen. De beide IJslanders O 262 en O 80 besomden resp. 75000 francs in 26 dagen en 83000 francs in 25 dagen. Dat is al heel wat beter dan onze IJslanders. DE FRANSCHE ZEEVISSCHERIJ. La Pêche Maritime, het bekende Fransche maandblad bevat eenige gegevens omtrent den aanvoer van zeevisch in eenige visschers- plaatsen van Frankrijk. In de belangrijkste haven, Boulogne sur Mer, werd in 1933 aangevoerd 76,735.837 K.G. ter waarde van fr. 131,433,628, tegen 70.865,777 K.G. en fr. 132,467,107 in 1932. Waar bovendien nog veel visch buiten den officiee- len afslag werd verkocht, blijkt uit een en ander, dat ook Boulogne IJmuiden heeft voor bij gestreefd. De totale aanvoer in Boulogne wordt zelfs geschat op 90 a 100 millioen K.G., de omzet op 160 millioen francs. Op de markt te Dieppe werden aangevoerd 10707 karvrach ten met een opbrengst van fr. 3.585.730 tegen 11,991 vrachten met een opbrengst van fr. 5.094.375 een achteruitgang dus van 20 pet. In Douarnenez, de haven waar veel sardines worden aangevoerd, bedroeg de aanvoer 4.334.000 K.G. ter waarde van fr. 13,293,000 fr. tegen 4.094.0900 K.G. en fr. 9.387.000 in 1932. VELSEN vergoeding voor uitbreiding eener school. De 17en Januari werd in handen van B, en W. om advies gesteld een verzoek van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur, tevens school bestuur van den H. Engelmundus te Driehuis, om toekenning eener vergoeding uit de ge meentekas ingevolge art. 84 le lid der Lager Onderwijswet 1920 voor de kosten van uit breiding der R.K. school voor uitgebreid lager onderwijs te Driehuis. Toeneming van het aantal leerlingen heeft het bestuur der school genoodzaakt, van 1 September 1933 af een derde lokaal in gebruik te nemen, terwijl een kleine localiteifc als spreekkamer voor het hoofd der school be stemd werd. Daar de aanvrage aan de wettelijke eischen voldoet, stellen B. en W. den Raad voor, de gevraagde medewerking te verleenen. —8 '\t. I V f - De plaats waar het lijk gevonden werd. Een pijl geeft aan van welke rots de koning viel De hoogte is ongeveer 12 Meter. VENTEN MET BLOEMEN DOOR STEUN- TRBKKENDEN. T. de Vries e.a. te Beverwijk hebben den Raad van Velsen verzocht maatregelen te treffen tegen het venten met bloemen door steuntrekkenden en hunne kinderen. EEN CONSUMPTIETENT BIJ HET STATION? H. Dik alhier heeft den Raad verzócht, hem vergunning te verleenen tot het plaatsen van een consumptietent "of wagen bij den ingang van het station Velsen-IJmuïden-Oost. VERZOEK TOT VASTSTELLING VAN EEN AMBTENAREN-REGLEMENT. Namens den Nederlandschen Bond van per soneel in Overheidsdienst is den Raad ver zocht Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, de vaststelling van het ontwerp- Ambtenarenreglement in de Raadsvergade ring aan de orde te stellen. Hierbij werd op gemerkt, dat de gemeente nog geen uitvoe ring heeft gegeven aan art. 125 van de Amb tenarenwet. Naar aanleiding van dit adres merken B. en. W. op, dat adressanten over het hoofd zien het 2e lid van art. 133 der Ambtenarenwet, dat bepaalt dat de door het bevoegd gezag der gemeente op het oogenblik van de invoe ring van art. 125 dier wet vastgestelde voor schriften, die betreffen onderwerpen in dat artikel vermeld, van kracht blijven en geacht worden tot uitvoering van art. 125 te zijn ge geven. De conclusie van adressanten, aldus B. en W. is dus geheel onjuist. Het bezwaar van het college tegen de vast stelling van een nieuw reglement is in hoofd zaak van financieelen aard. B, en W. achten het niet verantwoord, in deze tijden eventueel zwaardere lasten op de gemeente te leggen dan die, welke tot nu toe gelden. HERNIEUWDE GOEDKEURING EENER VERORDENING. De verordening op de heffing van school geld voor gewoon lager onderwijs, openbaar vervolgonderwijs, buitengewoon en uitgebreid 1. o. vastgesteld 28 April 1925 is bij K.B. van 4 Maart 1933 goedgekeurd tot 1 April 1934. B. en W. stellen thans den Raad voor, deze heffingsverordening wederom aan Gedepu teerde Staten in te zenden met verzoek, bij den Minister van Binnenlandsche Zaken te bevorderen, dat zij opnieuw wordt goedge keurd. UIT HAARLEM ARRON D.-RECHTB AN K. Van Urker vissehers. Vervolgens moest in hooger beroep een twintigtal Urkers terecht staan, die in totaal 36 veroordeelingen hadden van den kanton rechter wegens overtreding van de Schepen wet en de Zee-ongevallenwet. Enkele verdachten waren in persoon ver schenen, doch de meesten hadden den voor zitter hunner vereeniging opgedragen hun belangen te behartigen.. De veroordeelingen berustten allereerst hierop dat de Urker vissehers met hun sche pen de haven van IJmuiden hadden verlaten, zonder in het bezit te zijn van een geldige ver gunning, afgegeven door den hoofdinspecteur voor de Zeevaart. De inspecteur Bakker uit IJmuiden lichtte de zaak toe, waaruit bleek, dat Urkers on willig waren geweest aan de bepalingen der wet te voldoen, en meer in het bijzonder, dat zij de premie volgens de Zeeongevallenwet verschuldigd niet wilden betalen. Dit brengt dan automatisch mee dat geen vergunning om uit te varen wordt gegeven of een bestaand# vergunning wordt ingetrokken. Verdachten verklaarden dat zij geen men- schen waren die zich tegen de wet stelden, maar de wettelijke bepalingen waren zeer m hun nadeel, want zij moesten nu meer beta len terwijl zij geen vrije geneeskundig® hulp hadden, wat vroeger, toen zij bij de Rijksverzekeringsbank verzekerd waren, wel het geval was. De heer Bakker deelde daarop mede dat er. mede door zijn bemiddeling, besprekingen hebben plaats gehad, tengevolge waarvan een bevredigende oplossing is gevonden en alle Urkers de vereischte vergunning hebben ge kregen. In de toekomst zijn geen moeilijkhe den meer te vreezen. De officier nam hier nota van en vroeg de straf van f 50 welke was opgelegd In f 5 ie veranderen, waartegen verdachten geen be zwaar hadden. Een volgende overtreding was het uitvaren zonder een bewijs van deugdelijkheid. Hierbij bleek ook eenige dwaling te be staan, maar zooals de heer Bakker mede deelde, was er toch dikwijls van de zijde der Urkers eer onwil dan medewerking getoond. Zoo moest een der verdachten er herhaalde lijk op gewezen worden, dat zijn compas niet goed werkte, wat toch zeer zeker in de eerste plaats in het belang van de vissehers zelf is. En zoo was het ook met andere benoodigd- hedenvuurpijlen, zwemvesten, lantaarns, en dergelijke). Die moeten er zijn in het be lang der vissehers en als zij zich een schuit kunnen aanschaffen, kan dat er ook wel bij. Nu is er veel verbetering ingetreden. Ook in deze zaak vroeg de officier ver mindering der opgelegde straf tot f5; de kantonrechter had een week hechtenis opge-, i leg<|.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1