HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 93 WOENSDAG 21 FEBR. 1934 IJMU1DER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodxa zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten°kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank tö Schiedam. De Nieuwe Nonsens. Onder den titel „Het paradijs ontdekt" is dezer dagen in Duitschland van de hand van Franz von Wendrin een boek verschenen. In dit boek wordt o.m. uiteengezet, dat het paradijs was gelegen in Pommeren (Oost- Pruisen), waar de Joden werden gehouden als dieren waarop men jaclit maakte, en als huisdieren door de goden, de oude Duitschers Wanneer de Joden zich hiertegen verzetten, werden zij uit het paradijs verbannen. Verder deelt de schrijver mede, dat de appel, die door Adam en Eva werd genuttigd een Duitsche vrucht was, want aldus de heer von Wendrin zij aten geen banaan of dadel, zooals zij in het Oostersch paradijs zouden hebben gedaan. Ook ontdekt hij, dat Troje en de Odyssee roemrijke gebeurtenissen waren uit de Pruisische geschiedenis, doch dat Homerus, die een Jood was, deze ver halen geheel had vervalscht. Het is van belang te weten, dat dit boek door den Pruisischen Minister van Opvoe ding speciaal is aanbevolen voor opname in de schoolbibliotheken. Er is één ding betreffende het nieuwe Duitschland, dat de meeste mensehen on middellijk toegeven. Dat is de verzekering, dat er sinds het optreden van den heer Hitier c.s. orde heerscht, terwijl er daarvóór nogal wat wanorde was. Maar als ik dingen als de bovenstaande lees, begin 'k aan die orde ook hard te twijfelen. Zou het niet gewenscht zijn iemand als den heer Franz von Wendrin onder eenig toezicht te plaat sen? Als ik hem persoonlijk kende, zou 'k mij ongerust maken. Ook trouwens over dien professor, die het Duitsche kind van de wieg af in strategie en oorlogstactiek wou op leiden, en het een meer b.v. niet slechts als een schoon natuurverschijnsel, maar ten eerste en vooral als tactisch object in een mogelijken veldslag wou laten zien. Deze professor verwierf een zoo vervaarlijke be langstelling in het buitenland, dat Hitier zijn boek verbood. Maar het boek van Von Wen drin is niet verboden. Integendeel, het is of ficieel aanbevolen als schoollectuur. Ik vind het, zacht gezegd, onvoorzichtig. Als de heer, die de psalmen „gegermaniseerd" heeft, tot mijn kennissenkring behoorde zou ik er ook eens een paar menschen over op bellen en vragen of we daar niet eens iets aan moesten doen. Na al dat boeken-verbranden gaat men natuurlijk de vrijgekomen ruimte vullen met een nieuwe bibliotheek. Dat is be grijpelijk Maar 't wil mij voorkomen dat er hier en daar nogal vreemde werken in te recht komen, vol wanordelijke uitingen. Of strekken we misschien, voor dezen tijd, het begrip „orde" in dit land te ver uit? Het kan wezen. Toch blijf ik meenen dat wij deze dingen in Nederland niet moeten navolgen. Wij hebben in de laatste tien jaar veel uit andere landen nagedaan, dat we m.i. beter hadden kunnen nalaten. Na de Nieuwe Zakelijkheid is de Nieuwe Nonsens ook ons in ruime mate geworden. De malligheid met de vrouwelijke snel heidskampioenen op allerlei afstanden be hoort niet eens tot de ergste, ofschoon ik geneigd zou zijn den heer Oswald Spengler gelijk te geven, als hij die mede beschouwt als een onrustwekkend symptoom van „De Ondergang van het Avondland". De wel luidende combinatie van een toonladder in c en een toonladder in cis is al veel beden kelijker, maar we hopen dat dat zal beteren, en koesteren deze verwachting ook ten aanzien van de Hot Jazz. De filmsterritis is een vrij onschuldige kwaal. Heel wat min der erg dan de Jodenvervolgingen, het systematisch fnuiken van den internationa len handel door alle landen en het smijten met geld door het verzwakte Europa teneinde zijn definitieve vernietiging voor te berei den. In elk geval leek dat alles al veel meer dan genoeg. Wij konden dien professor met zijn zuigelingen-legeropleiding, den man van de gegermaniseerde psalmen en dezen heer niet. zijn Paradijs-in-Pommeren best missen. Er was al genoeg. Maar het houdt niet meer op. Mochten er onder u zijn, bereid deze dingen te slikken ik hoop en verwacht het tegendeel dan moet gij u eens even trachten voor te stellen hoe het zou wezen, als wij het nationa lisme ook eens op dezen voet gingen schoeien. Al lieten wij den Bijbel er buiten, en beperkten we ons maar tot mythologische en his torische Nieuwe Nonsens. Voelt u iets voor een vurig betoog, dat Alexander de Groote in Winschoten geboren is en Napoleon een ondergeschoven kind was uit de Amsterdamsche Pijp? Dat Hercules een ingezetene van Utrecht was (want hoe komt anders de plaatselijke voetbalclub aan haar naam) en Pan de eerste fluitist in het eer ste Amsterdamsche Orkest, waarin Nero la ter als concertmeester fungeerde? En dat Nero alleen de benoeming tot keizer van Rome aannam, omdat er toen nog geen Am sterdamsche telefooncentrale was om in brand te steken? Enne, ennegaat u zelf maar door! Voelt u niet voor dergelijke sohoolboekwijs- heid voor uw kinderen? Gelukkig, gelukkig. De vaderlandsche nuchterheid, en onze geestelijke openbare orde, houden dan toch hopelijk nog wat stand R. P. WEER EEN RIJWIEL VERDWENEN Een bewoner van Velsen-N. heeft aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, dat' hij had geplaatst voor een café in de Visse ringstraat VELSEN RAADSVERGADERING. Wijziging- ambtenaren- en werk- liedenreglementen aangenomen. „Vrouwelijke werkman" of „werk vrouw"? Salarissen verlaagd. Het afgraven van duinterreinen aan banden gelegd. Voorstellen tot wijziging der politieverordening vinden veel bestrijding. De alinea tegen het posten verworpen. Anti Russische paragraaf nog niet be handeld. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burge meester Rambonnet. Aanwezig zijn alle leden Belastingzaken, Het begin van alle dingen is thans belas ting. En zoo werden als begin van deze ver gadering ter vaststelling aangeboden het le suppletoir precario-kohier en het le supple toir kohier van schoolgelden der Handels avondschool, beide dienst 1933, waartegen de raad natuurlijk geen bezwaren had. Nadat de ingekomen stukken en mededee iingen, zooals gewoon naar het eind dei- agenda zijn getransporteerd komen we an dermaal in de belasting terecht. Verhaal van coupon belasting. B. en W. stellen voor, bij de uitbetaling van de opbrengst van obligaties der gemeente Velsen aan de daarop rechthebbenden, de belasting af te houden, die de gemeente a twee ten honderd aan den fiscus schuldig is. Aangezien de gemeente de opbrengst ten bedrage van f 2003 heel goed gebruiken kan, vond de Raad het natuurlijk goed. Verhuur van tuingrond. Een perceel grond ter grootte van ongeveer 8370 M2., liggende langs den Tolsduinerweg, willen B. en W. verhurenals tuingrond en wel tegen 18 ets. per- Rijnlandsche roede (14.19 M2.) Ook hiermede ging de Raad accoord, even ais met het voorstel, aan H. Klinkert te Am sterdam vergunning te verteenen tot het om leggen, rioleeren- en dempen van een ge deelte beek nabij den Duin- en Kruidberger- weg. Naar aanleiding van dit laatste voorstel verzocht de heer Sluiters (C.-H.) B. en W., Klinkert er op te wijzen, dat hij verplicht is, het riool schoon te houden. Dit zal aan de voorwaarden worden ver bonden Aanleggen van wegen. H. Voordewind heeft den Raad verzocht hem vergunning te verteenen tot het aan leggen van weggedeelten over een terrein nabij de Watervlietstraat, tegen inwilliging van welk verzoek bij B. en W. geen beden kingen bestaan, weshalve zij den Raad voor stellen, de gevraagde vergunning te verleenen, onder bepaalde voorwaarden. N,a eenige discussie, vooral over de samen stelling der ontluchtingsbuizen wordt het voorstel aangenomen. Het gevaar voor stuk gaan, dat door den heer Ten Broeke (C.-H.) was geopperd, achtte de heer Dun- nebier, wethouder niet groot. Wijziging ambtenaren- en werkliedenreglement. In verband met een verzoek van Gedepu teerde Staten stellen B. en W. voor, eenige wijzigingen aan te brengen in de verordenin gen, regelende den rechtstoestand der ambte naren en werklieden, in dienst der gemeente. De voornaamste wijzigingen hebben wij reeds in ons blad opgenomen. De heer V i s s e r (S.D.A.P.) vraagt, wat er in deze gemeente is gebeurd, dat deze voor stellen wettigt. Het is hem bekend, dat deze voorstellen door de regeering zijn voorge schreven en daarmee heeft de autonomie der gemeenten weer een knauw gekregen. In Hil versum hebben deze voorstellen bij alle raads leden een storm van verontwaardiging ver oorzaakt. Men heeft ze ook daar moeten slik ken. doch heeft dit niet gedaan zonder daar tegen te protesteeren, Spreker brengt eenige bezwaren tegen sommige bepalingen naar vo ren, met name tegen die, volgens welke per sonen in gemeentedienst wegens revolution- naire gezindheid ontslagen kunnen worden. Spreker is voor een sterk gezag, mits dit recht vaardig is. Door deze bepalingen kunnen on billijkheden geschieden. Bovendien kan men iemands gezindheid niet veranderen door hem met ontslag te dreigen. Leden van een verboden vereeniging zullen bedanken en worden dus huichelaars. Sprekers fractie zal tegen het voorstel stemmen. De heer Vermeulen (A.-R.) meent, dat we niets nieuws ten opzichte van deze zaak naar voren kunnen brengen. Spreker gelooft niet, dat de autonomie der gemeente door deze voorstellen wordt geschaad. Spreker wijst er op, dat de verordening niet zegt, dat iemand wegens revolutionnaire gezindheid ontslagen zal, maar ontslagen kan worden. De heer Vermeulen bespreekt nog eenige technische bijzonderheden der verordening. Dat personen in gemeentedienst als lid van een verboden vereeniging zullen bedanken gevoelde spreker niet als een bijzonder be zwaar. Dergelijke menschen, die hoewel in gemeentedienst zijnde, tegen hun werkgeef ster opstaan, zijn toch al groote huichelaars, meent spreker. Mr. v. d. Flier (S.D.A.P.) vraagt op welke psychologische gronden B. en W. de revolu tionnaire gezindheid van iemand kunnen aantoonen. Ook de heer Van Woensel (C.P.H.) heeft bezwaren tegen het voorstel. Hij zal te genstemmen. De heer Sluiters (C.H.) ziet evenals Mr. v. d. Flier de groote moeilijkheid in de defi nitie: revolutionnaire gezindheid. Het is zeer moeilijk voor het college, hierover te beslis sen. Hij heeft tot zijn verwondering gelezen dat er wordt gesproken van een „vrouwelijke werkman". Dat vindt 'hij verschrikkelijk, Waarom maakt men er geen „werkvrouw" van. De heer Van Heyst (N.P.) vindt het jammer dat een dergelijke verordening noo dig is, maar het gezag dat er nog is, dient ge handhaafd te worden. Spreker heeft het be treurd, dat de N.S.B. op het verboden lijstje komt te staan. Hij meent, dat ook de S. D. A. P. er op behoort. De heer Maas (R.K.) is het met de redac tie van het artikel eens. Er moet paal en perk worden gesteld aan dat wat afbreekt. Den heer Visser noemt spreker inconsequent, want men heeft de O. S. P. uit de S.D.A.P. gestooten omdat deze afbreekt. Spreker wil elke regee ring steunen, mits deze is gekomen langs le- galen weg. De voorzitter zegt, dat het gemeente bestuur onder de huidige omstandigheden gedwongen is te doen wat de regeering voorschrijft. Nochtans kan hier niet zoozeer van „gedwongen" gesproken worden, omdat 't college het er geheel mee eens is. Den heer van der Flier beantwoordende, zegt spreker, dat het niet moeilijk zal zijn, revolutionnaire van n iet-re volutionnaire gezindheid te on derscheiden. Hij behoeft niet bang te zijn dat het college zich zal vergissen. Het is inder daad een bezwaar, dat iemands gezindheid niet verandert wanneer hij als lid van een bepaalde vereeniging bedankt, maar wat zal men anders doen? Het eenige alternatief is, dat men de menschen die lid van een verbo den vereeniging zijn, zonder meer ontslaat, maar hiermede zal de heer Visser het wel niet eens zijn. Uit de notulen van de commissies van georganiseerd overleg blijkt, dat in deze commissies geen bezwaren tegen de verorde ning naar voren zijn gebracht. Ook de Voorzitter vindt de uitdruk king „vrouwelijke werkman" absurd. Hij zal met de opmerking rekening houden. De Italiaansche regeering laat naar den top van de Vesuvius een rijweg aanleggen, die in het bijzonder voor automobilisten bedoeld is. Men ziet de rookpluim van den vulkaan op den achter grond. De heer Visser (S.D.A.P.) repliceert uit voerig, hetgeen verdere discussies tengevolge heeft. Het voorstel wordt tenslotte aangenomen met de stemmen der S.D.A.P. en de heeren van Woensel en de Waal tegen. Verlaging van salarissen. B. en W. stellen den Raad voor, onder in trekking van het besluit van 15 November j.l„ met ingang van 1 April a.s. de jaarwedden en loonen inbegrepen de toelagen in welken vorm ook. van het personeel der gemeente te verlagen met 6 1/2 pet. en op het overblij vende salaris een tijdelijke korting toe te pas sen van 1 1/2 pet., welke tijdelijke korting komt te vervallen, zoodra de gemeente de bij drage voor eigen pensioen verhoogt met 1 1/2 pet. Deze verhoogde korting geeft per jaar op de uitgave een besparing van rond f 29.000. De heer Van Woensel (C.P.H.) ziet geen heil in verlaging der salarissen. Dit heeft nog nooit tot verbetering geleid en waar is het eind als we daarmede doorgaan, vraagt spre ker. Wil het gemeentepersoneel paal en perk stellen aan deze verlagingen dan moet zij inzien, dat het zich als één man moet scha ren aan de zijde der revolutionnaire arbei dersbeweging. De heer Visser (S.D.A.P.) zegt, dat spre kers fractie staat op het standpunt van het georganiseerd overleg. Dergelijke voorstellen dienen te worden behandeld niet in den raad, maar in overleg met het betrokken personeel. Sprekers fractie zal zich houden aan de uit spraak van het georganiseerd overleg en vóór het voorstel stemmen. De heer En ze rink (V.B.) merkt op, dat niemand van de raadsleden deze voordracht met vreugde heeft ontvangen, maar we we ten, dat we zullen moeten bezuinigen en reke ning moeten houden met den wil van den minister. Spreker wijst op de hooge belastin gen; die kunnen niet hooger en het voorstel geeft een bezuiniging van f 29000. Het spijt spreker voor de ambtenaren en werklieden, dat deze voordracht is gekomen, maar hij kan tot zijn spijt niet anders dan vóór het voorstel stemmen. Na eenige discussie wordt-het-voorstel z.h.s. aangenomen. Alleen de heer Van Woensel wil geacht worden te hebben tegengestemd. Onderwijszaken. Verschillende onderwijszaken komen in behandeling. Het voorstel van B. en W. de door het R. K. Parochiaal Kerkbestuur ge vraagde medewerking te verleenen voor het toekennen van een vergoeding uit de ge meentekas voor de kosten van uitbreiding der R. K. school te Driehuis wordt aangenomen, evenals de voorstellen tot vaststelling van de vergoedingen, uit te keeren aan de besturen van bijzondere lagere scholen. De heer Van Woensel stemde tegen. Bescherming van natuurschoon B. en W. wenschen een verordening vast te stellen op het afgraven van terreinen en het graven naar zand, ter bescherming van het natuurschoon. De heer ten Broeke (C.H.) juicht de verordening toe. Tot zijn leedwezen ziet hij groote stukken duin weggraven. Spreker ralst echter overgangsbepalingen voor de contracten die nog loopende zijn. De Voorzitter antwoordt, dat wan neer iemand die zand aflevert, door een verordening hiertoe verder verhinderd wordt door force majeure van de naleving der con tracten ontheven wordt. De heer Van Heyst (N.P.) verheuet zich eveneens over deze verordening. Hij betreurt het, dat de verordening niet eerder gekomen is. Hij verzocht het college, de ver ordening soepel toe te passen. De Voorzitter zegt, dat deze verorde ning eerst thans gekomen is, omdat eenige dagen geleden een gelijksoortige verordening van Bussum door den Hoogen Raad bindend is verklaard. Natuurlijk zal de verordening soepel worden toegepast. De heer Enz erin k (V.B.) hoopt, dat de verordening niet soepel wordt toegepast. De Voorzitter merkt nog op dat elk geval op zichzelf zal worden behandeld. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Herziening uitbreidingsplan. B. en W. stellen voor over te gaan tot vaststelling van plan XI tot herziening van het oorspronkelijke uitbreidingsplan en van een verordening tot wijziging en aanvulling- van de Bouw- en Woningverordening, voor zooveel betreft de daarin vervatte be bouwingsvoorschriften. Na eenige discussie wordt het voorstel z. h. s. aangenomen. Te 9 uur gaat de raad in besloten zitting Na 20 minuten wordt de openbare verga dering heropend. In behandeling komt daarna Aanvulling' en wijziging der Algem. Politieverordening. Het artikel inzake het kampeeren (art. 9) wordt aangenomen. Bij het artikel inzake de nummerbordjes vraagt de heer de Waal (groep Schilling) wie de kosten betalen moet. De Voorzitter merkt op, dat de voor geschreven plaatjes slechts 5 ets. duurder zijn dan de zinken. De heer Van Woensel (C.P.H.) heeft bezwaren tegen wijziging van art. 48, waar door ook het inzamelen van gelden door middel van het aanbieden van ongeadres seerde circulaires, liederen, in teekenlij sten, voedselbons, steunbons enz. verboden wordt. Bij art. 85 stelt de heer Vermeulen (A.R.) voor de daarin genoemden leeftijdi te brengen van 16 op 18 jaar. Dit voorstel wordt aangenomen. Over sommige artikelen worden breed voerige juridische en minder juridische de batten gevoerd. Bij elk artikel bleek de heer Van Woensel (C.P.H.) tegenstander der nieuwe voorstellen. Mr. v. d. Flier (s.d.a.p.) brengt verschil lende juridische bezwaren naar voren. Een amendement van de heeren Visser en v. d. Flier wordt verworpen met 13 stemmen vóór. Bij het derde lid van 139 c, dat inhoudt be lemmering of verbieding van het posten, brengen de heeren Mr. v. d. Flier en. Maas bezwaren naar voren. Dit artikel wordt verworpen met 12 stem men vóór.. Naar aanleiding hiervan merkt de Voor zitter op dat dit voor hem aanleiding zal zijn, bij een volgende gelegenheid weer een noodverordening te maken. De artikelen d en e worden aangenomen met 9 stemmen tegen. De Voorzintter deelt mede, dat het in verband met het gesprokene in de beslo ten zitting gewenscht is artikel 141 b (de maatregelen tegen het aanboord van schepen van Sovjet-Russische nationaliteit) van de behandeling uit te sluiten Aangenomen wordt verder nog het artikel waarbij wordt verboden het stilstaan op of bij hoeken van straten, het van 1824 uur stilstaan in de Oranjestraat, de Kanaal straat, de Visseringstraat en de Prins Hen drikstraat en het bewandelen van deze stra ten anders dan rechts te houden. Het verdere deel der verordening wordt ongewijzigd aangenomen. Te kwart na elf schorst de voorzitter de vergadering. Op verzoek van den heer Visser (s.d.a.p.) zal de vergadering zoo spoedig' mogelijk wor den voortgezet. IJMUIDEN PROPAGANDA-AVOND C. J. M. V. In de gymnastiekzaal der Julianaschool werd een propaganda-avond gehouden, die georganiseerd was door de plaatselijke afdee- lingen der C. J. M. V. en Jong-Hervormden. Deze avond, die van de zijde van het pu bliek flinke belangstelling ondervond, werd door hulpprediker J. W- van der Meene op de gebruikelijke wijze geopend, nadat men ge zamenlijk het eerste vers van Psalm 138 had gezongen. Spr. heette de bezoekers hartelijk welkom en sprak zijn vreugde uit niet alleen over de groote belangstelling maar ook over de sa menwerking dit de twee christelijke groe pen vereend had om tot de opvoering van „Het Lied van den Arbeid" te komen. Het was voor spr. werkelijk een genoegen, dat deze jonge menschen zich gedrongen ge voelden te getuigen wat in hen leefde en dat zij de oogen niet sloten voor de problemen, welke deze tijd op sociaal gebied stelt. Het dameskoortje der Jong-Hervormden zong een tweetal geestelijke liederen. Het spreekkoor, dat de combinatie van jongeren op zich genomen had uit te voeren (Het Lied van den Arbeid) is van de hand van P. J. de Carpentier, muziek van R. de Carpentier en gaat uit van het Ohr. Natio naal Vakverbond in Nederland. De strekking ervan kunnen wij in twee coupletten samenvatten: Komt gezellen, zingt van vreugde, Rijker eenheid kent men niet. Heden is de band geweven, Tusschen d'Arbeid en het Lied. En: En brengt hier de arbeid moeit' en pijn Eens eindigt dat verdriet. Eens zal de arbeid vreugde zijn, Gods lof het arbeidslied. Over het geheel genomen hebben de jeug dige uitvoerenden van dit werk een tot te vredenheid stemmende vertolking gegeven. Liet een enkele rol wel eens wat te wenschen over (monetone dictie, overbodig armge zwaai, haperen) daarnaast vielen tal van te waardeeren momenten op te merken. Een goed tekstbegrip, een duidelijke articulatie zoowel van solo-spreekstem als van de ko ren, een parate rolkennis mogen deze uit voering als een verdienste aangerekend wor den. Wat echter over het hoofd gezien was, was het ontbreken van het decrescendo, iets waar de tekst o.i. toch op zekere oogenblik- ken wel naar vraagt. Een vertolking, die zeker een apart woord van lof verdient, gaf wel de „Ziener". De jongeren hebben met de reproductie van dit spreekkoor zeer zeker een knappe daad verricht. De perspectieven, welke met het betreden van dit nieuwe gebied voor dezen kring ge opend worden, zijn vele. Wij gelooven wel, dat het spreekkoor-in-het-algemeen in chris telijke vereenigingskringen beter opgang zal maken en beter zal harmonieeren, dan het verwerpelijke systeem van kluchten en één- acters. Het publiek, dat in gespannen aan dacht de handeling volgde, betoonde zijn te vredenheid met een spontaan applaus. Nadat in de pauze een verloting gehouden was is de avond verder met zang, declamatie en muziek aangenaam aangevuld. De resp. voorzitters der Jong-Hervormden en C. J. M. V. hebben daarna beiden nog het woord gevoerd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1