STAATSGEHEIMEN. BEVERWIJK Vertrouwen. STA TEN- GENERAAL Conversie van de Indische dollar-leeningen. HEEMSKERK IJMUIDER COURANT DONDERDAG 22 FEBRUARI 1934 TWEEDE BLAD. de groentenmarkt in deze week. «PT WACHTEN IS OP HET VOORJAARS- PRODUCT. Met uitzondering van enkele producten, die thans nog eenigszins tot de hoofdaan voeren heliooren, als boerekool, prei en spruiten, be- int het aanbod van de meeste artikelen be langrijk minder te worden. De meeste winter- nroducten zijn geruimd en daar het nieuwe uroduct nog niet klaar is, zal deze toestand de eerste weken nog wel ongewijzigd blijven voortduren. Het weer is in den laatsten tijd zoowel voor glas- als vollegrondsproducten niet ongunstig. De spinazie op den kouden grond begint zich ook al flink te ontwikkelen en gaat zoo hier en daar alweer een groen kleurtje aannemen. Hierover valt echter ver der nog niets te zeggen, omdat dit product zoo geheel en al afhankelijk is van de weers gesteldheden, die in dezen tijd zoo buiten gewoon wisselvallig zijn. Het verloop van den handel was deze week over het algemeen genomen niet ongunstig en wij mogen wel zeggen voor het eerst mocht de Boerekool ook een weinig profiteeren van een betere markt. Het blijkt thans hoe lan ger hoe meer, dat dit product op sommige plaatsen van de strenge vorst veel geleden heeft, hetgeen de gespaarde partijen in prijs nu ten minste weer eenigszins ten goede komt. De noteeringen liepen deze week uit een naar soort van 20—45 cent per kist met vlugge handel. Ook voor spruiten bleef dezelfde animo be staan. Ook van dit product was de kwaliteit goed te verkoopen. Wel liepen de noteeringen op sommige dagen sterk uiteen doch dit is geregeld aan niets anders te wijten, dan aan soortverschil. In tegenstelling met onze vorige opgaven over prei, die toen niet zoo gunstig luidden maakte dit artikel een goede week mee. De prijzen voor goede kwaliteit waren de afge- joopen week weer zoo-danig in goede banen, dat prijzen van 10—16 cent weer geregeld gangbaar waren. Breekpeen genoo-t eveneens een iets be tere belangstelling. De prijzen bewogen zich zoo pl.m. van 60—95 cent per kist. Enkele partijtjes andijvie konden ge plaatst worden voor prijzen, varieerend naar soort van f 1,40—1.60 per kist. Rabarber kon geregeld op groote belang stelling bogen en hiervoor bestond steeds veel kooplust. De prijzen varieerden naar soort van 17—27 ct. per bos. Witlof met nog be perkt aanbod schommelde zoo ongeveer van kwaliteit van 20—28 cent per K.G. Van de verschillende soepgroenten bleven de prijzen met uitzondering van selderie, die iets omhoog gingen, overigens vrijwel onge wijzigd. Hetzelfde gold ook voor de koolsoorten als roode, gele en. groene, die in noteeringen on geveer op een gelijk peil bleven als in onze vorige opgaven. De ruilhandel bleef lusteloos en ondanks dat de prijzen toch al aan den lagen kant stonden was toch nog weer een kleine inzinking merkbaar. De noteeringen wisselden naar kwaliteit van 1 1/2—2 1/2 cent per K. G. Veldsla, die in kleine kistjes werd aange voerd met een inhoud van 1 1/2 a 2 K.G. liep een weinig in prijs terug en kwam in door snee aan 40 ct. per kistje. HET LUSTRUM VAN DE V- A. R. A. In ons verslag van de door den heer Dpol voor de jubileerende V. A. R. A.-afdeeling ge hóuden feestrede komt de zinsnede voor „dat de radio-controle-commissie beter zou doen Paul de Waart eens op zijn vingers te tik ken." Door het wegvallen van een zin zou daaruit een geheel verkeerde conclusie kun nen worden getrokken, omdat het verband voor deze uitlating ontbreekt. Tot goed be grip van de uitlating dient dan de aanvul ling, dat een toehoorder den heer Dool op een 'vergadering in het Concertgebouw de op merking ten aanzien van het gebruikelijke journalistiek weekoverzicht van Paul de Waart had toegevoegd. Deze opmerking werd door dien man gemaakt naar aanleiding van het onderbreken van de uitzending door de V A. R- A. na de mededeeling van den om roeper, dat v. d. Lubbe geëxecuteerd was. De heel Dool voegde daaraan echter toe: „Wij zijn geen schooljongens, die zouden opmer ken, waarom ik niet en hij wel!" enz. De zinsnede uit ons verslag komt daardoor natuurlijk in een geheel ander licht te staan. NIEUWE TOURINGCAR De N.V. Mooy's Autobusdienst heeft haar wagenpark uitgebreid met een prachtige, luxueus ingerichte toeringcar, die bestemd is voor buitenlandschee- en binnenlandsche reizen. De wagen, die schitterend is afgewerkt, telt 28 zitplaatsen. POLITIEKE LANDDAG Het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" alhier stelt pogingen in het werk, om in den a.s. zomer een politieken Landdag te organiseeren met medewerking van alle R.K. Kiesvereenigingen in Kenne- merland. Indien het eenigszins mogelijk is zal deze landdag in Beverwijk worden gehouden. (De burgemeester van Zandvoort stelt den gemeenteraad voor, de maximumsnelheid voor auto's in te trekken. Hij verwachtdat de automobilisten dit op prijs zullen stellen en op zulk een besluit zullen reageeren met een onberis pelijke wijze van besturen). Daar gaat - Zandvoort's burgervader Met een nieuwe proef in zee, Die ik, als 't wordt aangenomen, Toejuich als een frisch idee. Rem de auto niet in snelheid Daar komt zijn betoog op neer, Maar beroep u op de hoogste Automobilisten-eer. Heb vertrouwen in hun rijkunst, In hun boulevaardigheid, Leg hen niet aan nog meer banden, Toets hen op hun waardigheid. Nu dan, automobilisten, Als gij straks in Zandvoort rijdt, Toont dan, dat gij ook tenvolle Zulk vertrouwen waardig zijt. Als men u de vrijheid blijheid, Toestaat op den boulevard, Gun die dan ook aan den fietser En den kalmen wandelaar. Laat dien burgemeester merken, Dat hij zich niet heeft vergist, In 't besef noblesse oblige Bij den automobilist. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. hebben bouwvergunningen ver leend aan N. V. Stoutenbeek's Modemagazij nen voor het verbouwen van perceel Bree- straat 82 en aan A. L. v. d. Heyde voor het ver bouwen van het perceel Akerendamlaan 11 R. K. LANDARBEIDERS. In de jaarvergadering van de plaatselijke afdeeling van den R. K. Landarbeidersbond „St.-Jeroen" werd de heer H. Nolten tot be stuurslid gekozen ter voorziening in de va cature, ontstaan door bedanken van den heer A. Peekei. In deze bijeenkomst werd kapelaan Van Beek als nieuwe geestelijke adviseur ge ïnstalleerd. PROPAGANDA EN WARENKENNIS De „Coöperatie Samenwerking" zal in de kleihe zaal van het Kennemer Theater op 8 Maart a-s. een demonstratie met winkelwa ren geven, waarmede beoogd wordt, dat de Coöperatie niet duurder is, dan welke win kel ook. Dames zullen worden uitgenoodigd de waren van verscheidene andere zaken en die van de coöperatie te keuren op kwaliteit en prijs. De waren zullen zonder aanduiding worden geëtaleerd. FILMAVOND COÖPERATIE. Woensdagavond werd in het Kennemer Theater een propaganda-filmavond gegeven georganiseerd door de Coöperatie „Samen werking" U.A. Spreker was de heer R. Talsma, die een causerie hield over het onderwerp „Coöpe ratie". Deze spreker heeft uitvoerig de be- teekenis geschetst van de coöperatie in de warendistributie na vooraf te hebben ge schetst welke factoren de teruggang van de gezinskoopkracht veroorzaken. Vervolgens wees spr. op het verschijnsel, dat bij velen tegenwoordig de kwaliteit van het gekochte er blijkbaar minder toe doet. Het huidige distributie-stelsel achtte spr. veel te kost baar, omdat daarin groote willekeur voorzit. De Coöperatie van verbruikers streeft al lereerst naar het geven van meer koop kracht, terwijl voorts aan de willekeur paal en perk wordt gesteld. Zij richt eigen zaken op ter behartiging van de gezinsbelangen door aankoop van prima kwaliteit, juist ge wicht tegen den laagst mogelijken prijs. Dit noemde spr. de goedkoopste en eenvoudigste manier van warenvoorziening en ook de meest ordelijke wijze van distributie. Ver volgens stond de heer Talsma stil bij de prijs regelende werking van het coöperatieve stelsel en wees voorts op het in de voed- selvernietiging gelegen bewijs voor de be staande wanorde in het distributievraagstuk. In dit verband herinnerde spr, aan de op richting van de tuinbouw-coöperatie Hei der Belang", waarin producent en consument vertegenwoordigd zijn. In deze instelling geldt als leiddraad voor den producent de behoefte en niet meer. Met dit voorbeeld achtte spr. den weg ge wezen, hoe met onze nationale producten de weg naar orde gevolgd wordt „Eén voor allen en allen voor één", aldus spr. is voor de coöperatie geen holle phrase, maar integendeel een leuze, die voert naar de daad. In de pauze heeft de heer B. Diamant enkele onderdeelen van dit betoog nog eens nader omlijnd. Na de vertooning van een komische film draaide de nieuwe film van „Samenwerking" waarin de waardevolle beteekenis van de Coöperatie in een bonte schakeering van beelden op den voorgrond werd gesteld. Af gezien van den inhoud verraste deze rol prent door enkele zeer goede beeld-compo sities in de inleiding vooral. Zij bereikte hier een zeer behoorlijk peil van filmische kwa liteiten. De film had blijkens het applaus dat op de vertooning volgde, de talrijke aan wezigen weten te boeien. EEN AVOND VAN CABARETKUNST Op Woensdag 14 Maart zal in het Luxor Theater een bij zonderen avond van Klein kunst worden gegeven. Medewerkenden zijn Fientje de la Mar. Joh. Kaart Jr., Jan van Ees en Ada Dassy. Naar wij vernemen wor den ook nog onderhandelingen gevoerd over een voorstelling, welke de Hollandsche Opera in de maand Maart in het Luxor Theater zou willen geven. TWEEDE KAMER. De Indische Begrooting. Verschillende sprekers. VOLONTAIR TER SECRETARIE. Als volontair ter Secretarie, alhier is door B. en W. toegelaten de heer Jac. Schut, te Wormerveer. ROOILIJN G. VAN ASSENDELFTSTRAAT. Door een Commissie uit Gedeputeerde Sta ten van Noordholland zal op Maandag, 26 Februari a.s. ten 10.30 uur een openbare zit ting worden gehouden ten Raadhuize, be treffende de bijzondere rooilijn voor een ge deelte van de G. van Assende 1 ftstraat KEURING DIENSTPLICHT. De ingeschrevenen der lichting 1935 R. Balbus, L. Lammers, W. A, de Ruijter, H. N. Rijs en G. Schoehuijs, welke een vrijwillige verbintenis bij den Landstorm wensehten aan te gaan, zijn voorgoed ongeschikt ver klaard voor den dienst. VERGADERING VAN V. V. V. VOOR PENSIONHOUDERS De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer had Woensdagavond een bijeenkomst uitge schreven in het café van den heer P. Balders, voor hen die pension houden en kamers ver huren willen. Zij die aan den oproep gehoor hebben gegeven zijn tot volle tevredenheid van het bestuur tot overeenstemming gekomen, zoodat die personen in de gids zullen worden opgenomen. Het bestuur zal nog enkele personen be zoeken die hiervoor in aanmerking komen, om de lijst met een groot aantal op te voeren. De Lord zegelbewaarder van Engeland, captain Anthony Eden (midden) brengt een bezoek aan de verschillende Europeesche regeeringen, om het ontwapeningsvraagstuk te bespreken. Zoo heeft hij o.m. een bezoek aan Berlijn gebracht. 21 Februari. Eerst behandelde de Kamer het ontwerp inzake de conversie van de Indische dollar- leeninigen, waarvan op 2 Januari 1934 nog totaal uitstond ruim 122 millioen dollars en ruim 80 pet. in Nederlandsohe handen is. De rente is 6 of 5 1/2 pet. Onder garantie van het Moederland komen hiervoor in de plaats nu leeningen tegen lager rente, waardoor Indlë per jaar reeds rond 15 millioen aan rente minder heeft te betalen Het wetsontwerp, dat dit mogelijk maakt, is door de Kamer zonder debat en zonder stemming aangenomen. Vrijdag zal de Eerste Kamer wel hetzelfde doen. De Kamer is nu weer rustig verder gegaan met de behandeling van de Algean. Beschou wingen der Indische begrooting. De heer Cramer (s.-d.) heeft zich hierbij uitgesproken ten gunste van een sluitende begrooting voor Ind'ië, maar de bezuinigin gen der Regeering vond hij te kras. Hij wilde wel met den Minister meegaan, maar alleen tot de eerste „pleisterplaats". Bezuiniging- kan niet uitblijven, maar men moet daarbij zooveel mogelijk sparen de diensten, die de volkskracht sterken. Het bestuurs-apparaat kan z.i. zeker op eenvoudiger leest worden geschoeid. En bij de belastingverhoogingen is veel te weinig gerekend met de draagkracht der bevolking. Deze spreker voelt voor een eigen industrie in Indlë, terwijl ook meer voor de bestrijding der werkloosheid gedaan moet worden, dan de Regeering wil doen. Voor kolonisaties naar Nieuw-Guinea wil hij geen financieelen steun geboden zien. Wat de vrije meeningsuiting in Indië betreft, gaat men in de beperking daarvan veel te ver, critiek is bijna niet meer geoorloofd. De spreker meende, dat de regeering den in vloed van het fascisme in Indië onderschat. Dr. Rutgers (a.-r.) wilde opgetreden men tegen uitingen in de Nederlandsche pers, die in Indië wantrouwen en haat zaaien. Dat is z.i. een gevaar, waartegen krachtiger moet worden opgetreden, wijl de volksgeest zoo wordt vergiftigd. Ook hij voelde niet veel voor de kolonisatie naar Nieuw-Guinea. Hij had speciaal lof voor de voorzieningen in de voedselschaarschte door de regeeringsmaat- regelen. Deze spreker oefende eenige critiek op enkele onderdeelen der bezuinigingsplan nen en betuigde zijn instemming met het plan om de Marinekosten voor Indië gunsti ger te verdeelen en ook meende hij, dat de kosten voor den Gouv.-Generaal op de Ne derlandsche begrootimg kunnen worden ge bracht. De schuld van Indië dient vermin derd te worden. De heer Rutgers, die zijn blijdschap uitsprak over den a.s. vliegtocht van den Min. naar Indië meende, dat Indië er feitelijk beter bij staat dan Nederland, omdat men zich daar veel beter aanpast. Over de defensiebezuinigingen bleek hij niet geheel gerust en tevens zag hij gevaar, dat door die materieele zorgen de zedelijke en geestelijke belangen in het gedrang kunnen komen. Dat moet niet. Ook had hij vrees, dat de vrijiheid van het bijzonder onderwijs in den druk komt en daartegen waarschuwde hij. Ook bepleitte hij vrijheid voor de predi king van het Evangelie. Waarheen hij voor Indië ook zag, overal vond hij, vooral finan cieel, het perspectief zeer somber. Een geheel ander geluid deed de heer Roestam Effenda (comm.) hooren. Hij zag de ellende van de bevolking in Ind'ië als een gevolg van het kapitalisme. In de dessa komt men om van armoede en leeft op crediet. En de regeering denkt aan niets anders dan aan de belangen van het koloniale kapitaal. Zij doet niets om den nood te lenigen. Deze spre ker wilde de rente der Indische Staatsschuld aainuleeren. Dat zal tenminste iets helpen Hij riep ten slotte op tot den strijd tegen het kapitalisme, in verband met de arbeiders en boeren in Nederland. Mr. Westerman (Nat. Herstel) kwam met een uitvoerige erotiek op het Indische beleid, speciaal op dat van den tegenwoordigen Gouverneur-Generaal, die Indië niet kende. De oosterling vraagt gerechtigheid en fatsoen van de regeering en deze spreker betoogde, dat de Gouv.-Generaal twee jaar lang een veel te slappe politiek heeft gevoerd tegen over de extremisten. Men heeft gewetenlooze opruiers de gelegenheid rustig gelaten om de massa op te stoken en is niet tijdig tegen hen opgetreden. Spr. noemde den heer Soe- kariio een door en door gevaarlijk demagoog. De heer Schaper, die tijdelijk den voorzit terszetel innam, vond dat woord toch wel een beetje te kras. Mr. Westerman meende, dat de „Leidsche richting" ambtenaren in Indië gebracht heeft, die vriendschap sloten met de op ruiers. Hij meende, dat er een conflict in het verre Oosten op komst is en hoe wij daar door heen zullen komen, hangt veel af van de orde in eigen huis. De spr. had als grief tegen den tegenwoordigen Gouverneur- Gene - raai, dat hij Indië niet kende en hij be schouwde diens adviseurs als staatsgevaar lijk. Tegen Minister Colijn richtte hij het ver wijt, dat hij nog socialistische en communis tische adviseurs heeft. Laatste spreker van den dag was de heer Van Kempen (lib.) Ook deze vond, dat men langen tijd in Indië te tolerant is geweest. In Indië moet men andere maatregelen ne men dan hier; het gezag moet met rustige kracht worden gehandhaafd en eventueel met straffe hand worden ingegrepen. Wilde Dr. Rutgers niets van een rubber-restrictie weten, deze spreker juist wel. Hij vroeg meer werkloosheidszorg en ook een billijker ver deeling der lasten tusschen Indië en het Moederland wat de defensie betreft. Voorts klaagde hij over het kwaad der overplaatsin gen van ambtenaren en militairen in Indië en over de verspilling vaar geld. Het beleid vaai Minister Colijn heeft zijn volle vertrouwen en hij vroeg dezen, of hij nu nog naar Indië vliegt of niet? Gaat het door, dan wenscht hij hem goede reis. Overigens gaf spr. wenken over verschil lende onderdeelen der plannen. De belangstelling der Kamer voor de ver schillende redevoeringen op dezen dag was niet groot. Donderdag hooren wij nog. enkele sprekers als de heeren Sneevliet (rev. soc.) en Mr. Joekes (v.-d.) En dan komt ook Minister Colijn aan het woord. OBSERVATOR. werkverschaffing in het centrum des lands. Het 60 millioen-plan der regeering. GELDERSCHE VALLEI EN AMSTERDAM— RIJN-KANAAL. In de Eerste Kamer heeft de minister-pre sident kortelings de beteekenis van werkver ruiming andermaal in het licht gesteld exi aangekondigd, dat zoo spoedig mogelijk met de uitvoering van verschillende werken een begin zal worden gemaakt. Zooals men weet ligt het in de bedoeling der regeering om voorloopig 60 millioen gul den hiervoor te besteden. Het plan omvat de vervroegde en versnelde uitvoering van wer ken welke in de toekomst noodig zullen zijn als den aanleg van kanalen en havens, de normalisaties van rivieren, wegen- en brug genbouw, aanleg van vliegvelden enz. Tot de werkzaamheden waarmede nu spoedig een begin zal worden gemaakt, be hoort een afwateringskanaal in de Geldersche vallei en het Amsterdam-Rijnkanaal. Hier mee wordt niet alleen bereikt dat ter bestrij ding van de nog altijd voortdurende omvangrijke werkloosheid werkgelegen heden worden geschapen, maar tevens, dat het graven van het eerstgenoem de afwateringskanaal de oplossing brengt van een eeuwenoud probleem. Aan de gelukkige samenwerking van het rijk en de provincies Gelderland en Utrecht op de basis van het rapport der bekende commis sie Rutgers van Rozenburg is het te danken, dat thans een afwateringskanaal zal worden aangelegd, hetwelk vele en voorname belan gen dient. Het andere groote werk, dat spoe dig staat aangevat te worden is het allerwege bekende Amsterdam-Rijnkanaal. Van den aanvang af heeft vastgestaan dat dit werk niet geheel door het Rijk zou bekostigd kunnen worden; belanghebbenden dat zijn: Amsterdamien de provincie Noord- Holland, Utrecht en Gelderland) moeten voor een derde der kosten in het werk bijdragen. Amsterdam, Noord-Holland en Gelderland deden bereids toezegging om. hun deel mede te dragen in de lasten. Het wachten is nog alleen op de centrum-provincie. Maar ook hier zijn de uitzichten gunstig: Gedeputeer den zijn bereid gebleken ook voor het Am sterdam-Rijnkanaal een subsidie-voorstel in te dienen, dat in de vergadering der Provin ciale Staten van 27 Februari a.s. aan de orde wordt gesteld. Werkverruiming en werkverschaffing is het doel der bespoediging. Vermoedelijk zullen groote gedeelten van den aanleg van het Amsterdam—Rijnkanaal in de omgeving van Utrecht technisch ge schikt blijken voor werkverschaffing, wanneer machinale arbeid door handenarbeid wordt vervangen. Een voordeel zal dit, wegens den geringen afstand voor de Utrechtsche werk lieden opleveren. Uiteraard geldt hetzelfde voor Amsterdamsche en voor Geldersche werklieden voor de overige^deelen van het kanaal. Ten aanzien van de provincie Utrecht koes tert men de verwachting dat van de in werk verschaffing te werk te stellen arbeiders al leen reeds voor de stad Utrecht te rekenen valt op 40 pet. De aanwijzing der werkloozen zal dan over de districtarbeidsbeurs van Utrecht loopen. Heeft alles voortgang zooals de Departe menten van Sociale Zaken en Waterstaat het zich voorstellen, dan zal nog in den loop van den zomer een aanvang met de werken worden gemaakt. En zullen vele honderden werkloozen aan loonend werk kunnen worden geholpen FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) ,Jk kan mij ook zoo goed de diepe ontgoo cheling, de bittere smart van die jonge vrouw voorstellen, wanneer de man dien zij liefheeft, tenslotte heelemaal haar motief om haar vroegeren misstap te verheimelijken niet blijkt te begrijpen. Haar verlangen om hem verdriet te besparen, niet weet te waardeeren. Er is iets werkelijk tragisch in zware offers te brengen, groote gevaren te riskeeren, omdat men de liefde heilig en ongerept wil houden en op stuk van zaken te bemerken, dat de ander ons absoluut niet begrijpt, geen greintje besef heeft van wat we ..Houd u alstublieft op!" riep ze smeekend. Wankelend stond ze voor hem en staarde hem aan met de deerniswekkende hulpeloos heid van een angstig kind. „Waarom wilt u toch niet dat ik u help?" drong hij. „Waarom verzet u zich zoo met alle geweld tegen mij?" Ze schrok op alsof ze een sterken steek kreeg en heete tranen sprongen haar in de oogen. Voor hij echter nog iets zeggen kon, wendde ze zich plotseling van hem af en ging, met de handen voor het gezicht, de ka mer uit. Bij de deur gekomen, botste ze als een blinde tegen het kozijn. Als ik iemand anders geweest was, overwoog Darden, niet annex aan de politie, zou ze me gebeden heb ben haar te helpen! Toen hij overtuigd was, dat hij niet op haar terugkomst hoefde te rekenen, verliet hij de woning. Hij had juist den breeden hoofdcorridor overgestoken, en wilde naar de trap aan de andere zijde van de lift gaan, toen hij zacht zijn naam hoorde roepen. Addie Colvin was hem gevolgd en sloot de deur van de flat achter zich. XVIIL Miss Colvin verstrekt inlichtingen. Op alle étages van het flatgebouw bevond zich aan het einde van den hoofdcorridor een kleine, vierkante, door zware gordijnen van de gang afgescheiden ruimte, die door de be woners als spreekkamer gebruikt kon worden. Miss Colvin liep zoo haastig, dat zij het ver trekje eerder bereikte dan de detective. Toen hij binnentrad zag hij oogenblikkelijk, dat zij over haar heele lichaam trilde: haar gezicht, met vuurroode plekjes van opwinding, vertrok krampachtig, haar fletse oogen waren star kortom, ze verkeerde in een toestand van wilde geagiteerdheid en deed blijkbaar geen enkele poging om dat te verbergen. 't Was niet twijfelaohitig, meende Darden, waar aan deze hevige emotie moest worden toege schreven. Een blik was voldoende om hem te overtuigen, dat ze een vertwijfeld besluit had genomen. Eindelijk was ze op het punt om dat gene te doen, waarop al zijn hopen en streven waren gericht geweest; te kapituleeren 't onontkoombaar gevolg van de folterende onzekerheid, waarin hij haar dagenlang had laten leven. Nu zou hij dan den sleutel tot het heele mysterie in handen krijgen Zonder den gespannen blik ook maar een seconde van hem af te wenden greep ze de leuning van een stoel, om dezen naar den verstverwij derden wand van het spreekka mertje te schuiven. Haar heele wezen drukte namelooze ontsteltenis uit. Ten laatste dwong ze zichzelf tot spreken. „Waarom doet u waarom doet u geen beslissende staip, iets, dat aan die ellende een einde maakt?" Haar woorden kwamen in heesch gefluister. De detective nam een anderen stoel en ging tegenover haar zitten zijn hoogopgetrokken wenkbrauwen toonden zijn begrijpelijke ver bazing. „Wat kan ik doen, Miss Colvin?" Hij stelde zich de vraag wat haar tot het plotselinge besluit kon hebben gebracht hem vertrouwen te schenken. Haar onbeheerschte nei'vositeit verried hem, dat ze een dwingend, onweerstaanbaar motief moest hebben, wel licht meer dan een. Hij voelde, dat haar ontdekking van het feit, dat hij van de gestolen revolver wist de revolver, die Lizzy, het ontslagen dienst meisje, hem in handen had gespeeld Miss Colvin hevig had geschokt. Ook stond het voor hem vast, dat ze zijn dringend verzoek aan Mary Haskell om hem niet als vijand maar als vriend te beschouwen, had afge luisterd. Deze dubbele stormaanval op haar geestkracht had haar weerstand ten slotte gebroken, redeneerde hij, en had haar tot haar veranderde houding gebracht. „Wat u kunt doen?" klonk haar weder vraag: „Vraagt u dat nog? U kunt handelen u kunt iemand in hechtenis nemen". Er was een zenuwachtig trekken om haar mond toen ze dit zei. „Maar waarom juist vanavond?" „Waarom, mijnheer Darden? Is u dat dan niet duidelijk? Wel, om Mary te behoeden voor krankzinnig worden ze is aan den rand van den waanzin. Ze lijdt onbeschrij- felijk,C dat bergende, afmattende afwachten maakt haar kapot! Ik kan niet vaststellen wat ze precies weet, maar hoeveel of weinig 't ook is, 't is beter, dat ze gedwongen wordt alles te vertellen, dan dat het op deze manier doorgaat". „Maai- wat kan ik doen?" vroeg hij nog maals. „Dat heb ik u toch gezegd den dader arresteeren". „Den dader waarvan?" „Van de beide misdrijven van den dief stal en van den moord". Hij boog zich dichter naar haar toe. „Wie wie is de schuldige?" „Dat weet u immers net zoo goed als ik? U weet toch ook wel, dat het Toni Malloy is". Hij was er zeker van, dat het meer haat tegen Malloy, dan bezorgdheid, voor Mary Haskell was, die haar er toe dreef deze be schuldiging uit te spreken. „De moordenaar misschien", zei hij. „Maar ook de dief? Gelooft u dat hij het document gestolen heeft?" „Of ik dat geloof?" U gelooft het zelf im mers ook! Maar laat ik u vertellen hoe ik tot mijn meening kom. Hij Ze hield abrupt op en luisterde in een ge spannen houding haar heele opmerkzaam heid op die dichtgeschoven gordijnen gericht. Plotseling sprong ze op, lichtte het voorhang op en gluurde naar buiten Gerustgesteld keerde ze weer naar haar plaats terug. „Luister, mijnheer Darden", hernam ze. „Hij weet hoe men hier ongezien kan binnen sluipen hij heeft het Maandag aan Mary verteld. Van buiten af kan hij onder een be paalden gezichtshoek door de draaideur de lift in het oog houden. En als hij dan het moment afwacht, dat de lift juist naar boven is en de liftboy dus geen erg in hem heeft

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5