HET NIEUWE AVONDBLAD DRUKTE !N DE HAVEN DER HOOGOVENS. f)9e JAARGANG No. 97 MAANDAG 26 FEBR. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, loss§fiummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan, 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e> zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Planetarium. De Haagsche Courant heeft verleden jaar haar gouden jubileum gevierd, en dezen mijl paal in de historie van zijn blad heeft de directeur, de heer W. Sijthoff, uitgedrukt in een monument, dat voor ons land een groote blijvende aanwinst is. In den toren van het ggbouw in de Wagenstraat heeft hij een Zeiss planetarium doen bouwen. Het is eergisteren geopend, en wij hebben er al een korte be schrijving, van gegeven, met de mededeeling dat het voor ieder te bezichtigen zal zijn, tegen een lagen entréeprijs, en dat het voor het onderwijs in de sterrenkunde, in de Kennis van het Heelal, voor ons gansche land van de grootste bet.eekenis zal zijn. Ik zou daar toch nog iets aan willen toe voegen. Niet alleen omdat het initiatief, dat een kostbaar nieuw instituut bouwt, in deze zorgelijke tijden zeer zeldzaam is, maar ook en vooral om uw aandacht te vestigen op het feit, dat daar in Den Haag een wonder te be leven is. Een wonder der techniek en een wonder der verbeeldingskracht tevens. Het zonderlinge, kanon-achtige instrument dat middenin het. mystiek-duistere ronde zaaltje zich verheft 'en den sterrenhemel boven u projecteert; en de banen en snelheden der hemellichamen in hun precie.se verhoudingen toont,, is de schepping van den noesten arbeid van Durtsohe geleerden in de eerste plaats, vaïi de firma Zeiss te Jena in de tweede. Het te gelukkig eens een wetenschappelijke triomf, <die met vernietigings-doeleinden. met de menschelijke aberratie genaamd oorlog, niets uitstaande heeft. En hoewel er nies mee ver nietigd kan worden is het grootsch de ironie zij mij vergeven. Dan is er het wonder der verbeeldingskracht van uw eigen verbeeldingskracht, die wordt opgewekt en opgevoerd tot in die ontzaglijke verten van dat geweldig heelal, waarin onze Aarde als een klein planeetje haar bescheiden plaats inneemt. Als ge daar achterover leunt in uw fauteuil, en luistert naar de rustige, gedempte stem die eenvoudige, feitelijke ver klaringen geeft, dan voelt ge u alsof gij buiten zijt, ergens in de stilte van een wondermooien sterrenacht, en ge houdt uw adem in. Uw blik en uw gedachten verruimen zich. Het ontzag wekkende wonder van dien sterrenhemel, die anders zoo verre van u is dat gij er niet op let, vervuld van uw eigen zorgen en zorgjes, klein menschelijk gedoe, wordt nader tot u gebracht. Het Wonder der Schepping, in' zijn overweldigende schoonheid, verdringt al het kleine gemier en gewroet van het menschen- leven, Ge lacht als ge denkt aan het gepruts om een minuscuul landje, in een nietig we relddeeltje op een klein planeetje, in eenige orde en regel te houden omdat de enkele imillioeneoi levende atomen, die het toe volken, er hun malle ruzietjes in willen uitvechten Anrpllaats van hun toelaehelijk-korfce leventjes zoo ,goed mogelijk en zoo gelukkig mogelijk ,door te brengen. Ge voelt u en het is een schoone beleving tooven dit alles uitge tild, en ge beseft plotseling dat „die ster- .renkijlkers", die geleerden, die in h.un obser vatoria het Heelal pogen te begrijpen en er heel-langzaam-aan wat kennis over vergaard hebben, een wondere romantiek in h.un leven .bezitten en Ibënij denswaardige men setoen 'zijn. Dat uurtje in het planetarium geeft u een 'er varing, misschien het best te vergelijken met het ondergaan van een grootsch kunstwerk i— van een levend, ontroerend schilderij, of .van een syimphonie van een groot componist, of van een meesterwerk der .litteratuur. Er .trilt iets in uw ziel. Ik ben er met enkele vrienden geweest, een paar weken geleden. Wij waren allen ont roerd. Toen wij heengingen waren wij „an ders dan anders". Wij spraken met gedempte stem, fluisterden bijna, over deze beleving. Ik geloof dat wij allen dankbaar moeten zijn voor wat hier gesticht en aan Nederland ge geven is. Er zijn weinig dergelijke planetaria in de wereld: ik meen elf of twaalf. Het ware te wenschen dat er duizenden waren. Ik geloof dat er meer dan „onderwijs", dan „ontwikke ling" van kan uitgaan en zal uitgaan. Dat zij dan mensch een nieuwe openbaring van schoonheid en een nieuw besef van eigen kleinheid en vooral van eigen plicht kunnen bijbrengen. R. P. IJMUIDEN DE BEFAAMDE DRIEMIJLS- ZöNE. EEN PRIKKELDRAADVERSPERRING RONDOM HET TERRITORIALE GEBIED GEWENSCHT. PLECHTIGHEID OP DE BIJZONDERE BEGRAAFPLAATS. Ter gelegenheid van den Trauersonntag in Duitschland bezocht Zondagmiddag een groot aantal in ons land, voornamelijk in Amster dam wonende Duitschers, de graven op de al gemeene begraafplaats van de in den grooten oorlog gevallen en alhier aangebrachte slacht offers. Er werden prachtige kransen en bloemstuk ken op de graven gelegd en eenige toespraken gehouden. De vice-consul van Duitschland alhier, de heer P. Bakker, woonde de plechtig heid bij. PROPAG AND A-UITVOERING „ONDER ONS". Het dubbel gemengd kwartet „Onder Ons" ■directeur de heer S. Wiersma geeft "Woens dag 7 Maart a.s. een propaganda-uitvoering in de turnzaal van de Julianaschool. Volgens het programma belooft het een mooie avond te zullen worden. Behalve de zangnummers vermeldt het programma o.a. voordrachten, een klompendans, uit te voe ren door eenige dames en tot slot een tooneelstukje, getiteld „Een mal geval". Er toestaat zeker geen internationale rege ling op welk gebied ook, die zoo dikwijls aan leiding tot moeilijkheden heeft gegeven als de internationale regeling omtrent de drie- mijls-zöne. "Wlat is deze driemijls-zöne? Dat is het wa tergebied langs de kust dat ligt binnen de op 3 anijl afstand van de kustlijn gelegen denkbeeldige grens. Voor dit gebied toestaan verschillende internationale bepalingen, waar onder er speciaal zijn die van groot belang zijn voor de visscherij. Het is het gebied waar in niet mag gevischt worden door schepen niet toe'hoorende tot het aan het betrokken zeegedeelte gelegen land. En bet is juist die denkbeeldige grens, die de oorzaak is vian zoovele 'moeilijkheden. Zou men Ide. zóne kunnen afsluiten, desnoods door een prikkeldraadversperring .met alleen ope ningen er in 'voor de zeehavens, dan zou men heel wat narigheden kunnen voorkomen. Maar dit is nu eenmaal niet mogelijk. Men zou de grenslijn hoogstens kunnen aangeven met tonnen of boeien, maar ook dit zou geen afdoende middel zijn, althans niet des nachts tenzij men er gasboeien of iets dergelijks neerlegde. Voorloopig zal de begrenzing der driémijls-zön'e wel blijven bestaan uit een denkbeeldige grens en zullen de visschers langs vreemde kusten uit de zeediepte, land werken enz. wel de ligging van deze fatale 'grens moeten bepalen. De verschillende landen beschouwen de wa teren binnen de zóne, de territoriale wateren als een heilig huisje. Alle landen van eenige 'beteekenis houden er vaartuigen o.p na, die nauwlettend 'toe zien, dat geen vreemde in-, dringer het waagt, zijn net- laan den verkeer den kant van de denkbeeldige grens uit te werpen. Vooral IJsland is zeer streng met zijn toe zicht op het visschen dóór buitenlandsche visscbersvaar tuigen in territoriale wateren. Wee den schipper, die betrapt wordt op vis- söhen op een afstand minder 'dan'drie mijl van de kust. Hij kan er van overtuigd zijn, dat hij wordt opgebracht maar Reykjavik en ■dat hij vischtuig en vangst kwijt is en boven dien nog veroordeeld wordt tot het betalen van een fiiksche boete. En de IJslandsche visscherijpolifcie beschikt bovendien over een uitstekend geheugen, zoodat schippers die jaren geleden bij een overtreding wisten te ontkomen, wanneer ze nog eens betrapt mochten worden, dubbel „zuur" zijn. Het is meer dan eens voorgekomen, dat schippers, die voor een opkomenden storm naar de 'kust waren gevlucht, om daar een veilige anker plaats op te zoeken door de visscherijpolitie werden opgebracht, alleen op .grond van heb feit, dat het vischtuig nog niet geborgen was. En al zwoer de schipper ook bij hoog en laag, dat hij niet binnen de zone gevischt had, er bij was hij toch. De Noorsohe kustvissehers klagen er meer malen o'ver, dat stoomtrawlers, binnenland- sölie zoowel als buibenlandsche hun visc'h- water onveilig maken en zij hebben er meer malen op aangedrongen, 'diat de 3 imijlszone wordt uitgebreid tot een 5 mijlszöne. Wat ook verlangd wordt door de Schotsche vis schers van de Moray Firth. Liever wilden deze dat de Moray Firth geheel voor de diep- zeevisscherij werd afgesloten, vooral ten be hoeve van de kafoeljairwvisseberijHet aantal klachten, door de vissc'toers van Banff, Buckie Inverness, Fraserburgh enz. bij de Schotsche magistraten ingediend over het wegvissichen van hun vischtuig door vreemde en Britsche trawlers is legio. Ondanks- dat Groot-Brit- tannië beschikt over een heele vloot van vis- scherij-kruisers wordt er heel wat gepoached En niet alleen door vreemde trawlers. Ook door Engelische. Men weet. dat het visschen in de Moray Firth voor de Éngelsche trawlers verboden is. Maar desondanks wordt er nog heel wat gestroopt en wordt meermalen -dooi den een of anderen visscherij-kruiser jiacht op een overtreder gemaakt. De Belgen liggen nog al eens met de Fran sche autoriteiten overhoop, getuige het op brengen van eenige motorkotters eenigen lijd geleden. De Franschen gaan vrij radi caal te wenk tegenwoordig. Als zij een vreemd vissehers'vaartuig binnen de zóne aantreffen wordt het -onherroepelijk naar Boulogne op gebracht; daar wordt proces-verbaal opge maakt en als de schipper dan maar zoo goed is een waarborgsom van eenige duizenden francs achter te laten, mag hij weer ver trekken. Later hoort hij er dan wel meer van. Wie ook in vuur en vlam geraken wanneer ze een trawler onder -de kust zien visschen, zijn de visschers van de Orkneys en de Shet- lands. Te verwonderen is dit niet. Voor deze eenvoudige en arme visschers, die, we kunnen gerust zeggen voor 90 op de visscherij zijn aangewezen, is het behoud van een .goeden viscbstand in de inhammen van hunne gril lig -gevormde kusten een kwestie van „to toe or not to toe". Als de trawlers, ook al bleven ze buiten de territoriale wateren, de zee rond om 'hunnen eilanden druk zouden gaan be- vissclien, zou dit de ondergang van de kust- vissc'herij toeteekenen. In ons land weten we daarvan mee te praten. In een onlangs door de visschers van het eiland Westray een tot de Orkneys foehoorend eiland, werd nog eens anet klem geprotesteerd tegen de trawlVis- s-oherij. Er werd een comité gevormd met het doel te brachten gedaan te krijigen, dat eenige van de bijzondere visscherij'kruisers voor de Orkneys beschikbaar worden gesteld. Men meent de kwestie te kunnen oplossen dooi de North Sound, die gedeeltelijk binnen, ge deeltelijk buiten de driemij Is-zóne ligt, voor de trawlers af te sluiten. Deze North Sound zoowel als de Westray Firfeh worden sedert tal van jaren door allerlei soorten visscherij' bevischt, maar -thans visschen er in hoofd zaak trawlers, die thanis meer visch vangen dan vroeger ooit door andere schepen, nujar met .dit verschil, dat 'vroeger de visch op de Orkneys werd bewerkt, ma-ar thans door de trawlers in Aberdeen wordt verkoeht. En de visschers zeggen, dat de trawlers bij stormweer begrijpelijkerwijs zoo gemakkelijk in de verboden zóne terecht kunnen koanen. Sluiten is dus de eenige oplossing, Zoo staat het met de driemijls-zöne. Het is, zooals men ziet een teedere kwestie, die tot vele moeilijk he den aanleiding heeft gegeven en dit voorloo.p%- nog wel zal doen. De haven liep Zaterdag over. DE AMSTELKERK BEHOUDEN IN IJMUIDEN BINNEN. STUURLOOS GEVONDEN NA HET STOOTEN OP EEN WRAK. Het ruim 4300 bo. ton metende stoomschip Amstelkerk van de Holland-West-Afrikalijn had half Januari in de nabijheid van de kust van West-Afrika gestooten op eep zich onder water bevindend wrak, waardoor het roer ver loren ging en het vaartuig dus onbestuurbaar werd. De bemanning slaagde er met veel moeite in een noodroer aan te brengen en de kapitein kon zijn schip behouden in Dakar binnen brengen. In Dakar kon de schade ech ter niet hersteld worden en daarom verleende de directie aan L. Smit Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam opdracht, de Am stelkerk naar Amsterdam te sleepen. De direc tie van de sleepdienst stuurde de Ganges naar Dakar en 26 Januari vertrok men van genoem de haven. De Amstelkerk zette ook eigen kracht bij. Bij den ingang van het Kanaal kwam de Oostzee de Ganges assisteeren. Zaterdagmorgen werd het convooi in IJmui den binnen verwacht. Maar nadat het des morgens helder zicht was ge weest, kwam tegen het middaguur de mist weer opzetten en dit heeft ongetwijfeld den kapiteins aanleiding- gegeven, buitengaats op opklaring' te wachten. Des middags twee uur ongeveer waren de sleeptoooten met haar „vrachtje" in de pie ren en een half uur later lag de Amstelkerk in de Noordersluis. Hier werd het stoomschip overgenomen door sleepbooten van de firma Goedkoop. De Ganges en de Oostzee keerden naar Rot terdam terug. Zij hadden weer een mooi staal tje van sleepkunst afgelegd Op 4 Maart 1784, dus nu bijna 150 jaar geleden, heeft Nicolas Francois Blanchard de eerste luchtreis van eenigszins langer en duur ge maakt. Boven de ballen, waarmede hij in 1785 cien tocht maakte. Van malaise of crisis is den laats ten tij d in de havens der hoogovens weinig te mer ken. De zeeschepen varen de haven in en uit, zij brengen er steenkool en erts en halen ijzer, dat zijn weg vindt naar vele landen van Europa en dat zelfs naar Amerika wordt uitgevoerd. Zaterdag was er een kolossaal gedrang van zeeschepen om de haven binnen te komen. Pas was de mist wat opgeklaard, of het eene stoomschip na het andere liep het nieuwe toeleidingskanaal binnen om een plaatsje te zoeken in de hoogoven-haven. Met een lading kolen kwam van New Castle binnen het Éngelsche stoomschip .Chatwood, van Leith arriveerde om te laden het Éngelsche stoomschip Prospector en met een lading erts liepen binnen het Zw-eedsche stoomschip Runmars van Oxelösund, het Zweedsche stoomschip Sigyn van Koppervarkohanm, het Fransche stoomschip Daphné van Caen en het Grieksche stoomschip Maroussio van Nicolajeff. Laatstgenoemd stoomschip kon direct geen ligplaats in de haven der hoog ovens krijgen, omdat deze vol was. Eerst nadat een Fransoh stoomschip ruimte had gemaakt, kon de Maroussio opstoomen. Het was een fleurig, levendig tafereel, die booten zoo kort na elkaar de baven te zien binnenstoomen, een tafereel, dat nog des te meer frappeert, omdat de scheepvaart in alle binnen- en buitenlandsche havens zeer slap is. Onze fotograaf heeft de drukte vereeuwigd en een plaatje gemaakt, dat eenigszins doet denken aan het Rotterdamsche of Vlaarding- söhe havenbedrijf. HET VISSCHERIJBEDRIJF IN FRANKRIJK. WAT DE ZEEVISSCHERS VERDIENEN. Eenige dagen geleden wijdden we een artikeltje aan 't visscherijbedrijf in Frank rijk. Zooals onze lezers daaruit zullen heb ben gemerkt, is het ook in het Fransche visscherijbedrijf verre van rooskleurig. Uit het door „La Voix du Marin" inge stelde onderzoek blijkt, dat er in de ver schillende takken van het Fransche visscherij bedrijf door de daarin werkzaam zijnde ar beiders in 1933 in den regel niet meer dan 3500 a 4000 francs of 350 a 400 gulden is verdiend. Alleen in de industrie-visscherij waren de verdiende sommen hooger, n.l. ge middeld 11.000 francs. Maar van dit bedrijf moeten de opvarenden zelf de voeding be talen en bovendien is het leven dezer zee- visschers bijzonder zwaar. Verder maakt men zich over de toekomst van dit bedrijf erns-tig ongerust, omdat men een tekort aan grond stoffen vreest. In de groote visscherij bedroeg het gemid delde loon 4500 francs, maar hiervan moet voor voeding minstens 1000 francs worden afgetrokken. En wat overigens de toestand deze rvisscherij aangaat kan worden ver meld, dat de vloot met 8 schepen vermin derd is, slechts twee nieuwe schepen werden in de vaart gebracht. In de tonijnvisscherij bedroeg het gemiddel de jaarinkomen 3200 francs, van welk be drag de voeding voor den seizoentijd van 4 maanden moet worden afgetrokken, In de sardinevisscherij was het loon iets hooger n.l. 3500 francs, met. uitzondering van Douav- nenez, waar het loon ,500 francs hooger was door de makreelvisscherij. Deze visscherijen werden ongunstig beïnvloed door arbeidsge schillen en door onvoldoende beschermings maatregelen tegen de Japans che zalm. In de schelpdierenvisseherij was het ge middelde jaarloon 4500 francs. Deze vis scherij werd ernstig bedreigd door den in voer van bevroren langoust-staarten en door den buitengewoon grooten invoer van kreef ten uit Noorwegén. In de kleine kustvisscherij als - kor- en beugvisscherij bedroeg het gemiddelde loon 4500 francs. Déze visscherij lijdt door de schaarschte aan visch, tevens door de con currentie met de industrie visscherij en de bevroren visch. In de wiervisscherij brachten de arbeiders het niet verder dan tot een jaarinkomen van 3200 francs. Deze industrie ondervindt een doodende concurrentie van Chili en Japan. INLICHTINGEN VERZOCHT. De Commissaris van Politie te Velsen deelt mede, dat de Commissaris van Politie te Zeist ieder, die eenige inlichtingen kan geven over of eenig vermoeden heeft omtrent den hierna bedoelden persoon, verzoekt zich daartoe per soonlijk of 'schriftelijk aan zijn bureau te wil len vervoegen. Sinds 1930 opereert in de gemeenten Zeist, de Bilt, Soest, Maartensdijk, Hilversum, Bus- sum en Amersfoort een persoon, die des nachts inrichtingen en huizen, waar alleen vrouwen zijn, binnendringt met onzedelijke bedoelingen, gepaard gaande aan bedreigingen als: „Ik schiet je dood als je leven maakt", enz, Deze handelingen werden in het eerst vastgesteld in 1930 en kwamen veelvuldig voor in 1931. Toen traden rustperioden in van 4 November 1931 tot 16/17 Juli 1932 en van 16/17 Juli 1932 tot 12/13 Januari 1934. Van 12/13 Januari 1934 hadden er twee en van 5/6 Februari j.l. weder 3 indringingen plaats. Daar verdachte zich veelal bedient van een doek, welken hij voor het gelaat bindt, kan zijn signalement moeilijk zuiver worden weer gegeven. Zijn lengte wordt geschat op 1.80 M. en zijn leeftijd op 25—30 jaren, terwijl er sprake is van een flinke haardos. Zeer vermoedelijk moet aan een niet toere kenbare worden gedacht en het is lang niet onmogelijk, dat genoemde rustperioden moe ten worden toegeschreven aan verblijf in de een of andere inrichting'. Van verdachte kan nog worden gezegd, dat hij buitengewoon lenig is; van hem is gezien, dat hij met een vrijen sprong over een wasch- tafel heen door een raam sprong, waarvan het raamkozijn 1.30 M. boven den beganen grond was. NIEUWS UIT INDIE. HET P. N. I.-HOOFDBESTUUR GEARRESTEERD. Aneta meldt uit Batavia, dat Mohammed 'Hatta en de andere leden van het hoofdbe stuur van de P.N.I. zijn gearresteerd. Zon dagmorgen werden huiszoekingen gedaan bij de voormannen van de P.N.I. te Batavia, Bandoeng, Djocja, Soerabaja, Semarang en Chei'ibon. Omtrent de resultaten dezer huiszoekingen zijn nog geen mededeelingen verstrekt. De P.N.I. is de Pendidikan Nasional Indonesia en als zoodanig de opvolgster van de ont bonden Partai Nasional Indonesia. Een Reutertelegram uit Batavia meldt nog, dat reeds eenige maanden geleden er op ge wezen is, dat de nationalistische beweging onder de inlanders in regeringskringen zorg baarde en dat strenge maatregelen zouden worden genomen. KNOEIERIJEN ONTDEKT. Aneta meldt uit Soerabaja: Het Soer. Han delsblad meldt, dat het binnenlandsch be stuur een onderzoek instelt naar knoeierijen op groote schaal bij het zoutbedrijf op Ma- doera, die reeds vele jaren door het in- landsch personeel van dat bedrijf en door de dessa-besturen worden gepleegd. Aanleiding tot het onderzoek gaf de sterke achteruitgang van het zoutdebiet. Aanvan kelijk werd clandestiene aanmaak van zout als de oorzaak van den achteruitgang van het debiet vermoed. Twee dessa-hoofden en twaalf dessa-bestuursleden zijn reeds schul dig aan knoeierijen bevonden. Vele man doers van den zoutaanmaak te Sampang zijn hierbij betrokken. Vijf mantris en twee hoofdmantris zijn gearresteerd, deze be ambten hebben zich bovendien schuldig ge maakt aan knevelarij-.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1