DE NIJENRODE-ZAAK. STAATSGEHEIMEN. IJMUIDER COURANT MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK de veilingkas was leeg. gevolg van de moeilijkheden. De uitbetaling van de geveilde producten der tuinders moest Zaterdagmorgen aan de rK Coöp. Tuindersvereeniging ..Kennemer- la'nd" gestaakt worden. Te half twaalf werd het loket gesloten. Naar wij vernamen vond dit zijn oorzaak het tekort aan betalingsmiddelen, als gevolg van de" met de Spaarnebank N.V. ge rezen moeilijkheden. Zooals men weet wor den tusschen deze bankinstelling en de Veilingbesturen van „Kennemerland" en Vrije Veiling" onderhandelingen gevoerd om tot overeenstemming te komen, hangende de faillissementsaanvrage. iBij den huidigen stand van zaken ver - leent deze bankinstelling geen verdere ere mieten, ook geen kasgeld als voorschot op de vorderingen van koopers. Intusschen is het staken der betalingen slechts van tijdelijken aard, want reeds heden-Maandag zouden de uitbetalingen reeds kunnen worden hervat van de gelden welke door de koopers aan de veiling wor den betaald. propaganda-vergadering De plaatselijke afdeeling van den R.K. Bond van Haven- en Transportarbeiders houdt op Donderdag 8 Maart in het K.S.A.- gebouw een propaganda-vergadering. Spre ker is de heer H. Janzen, lid van het hoofd bestuur, over het onderwerp: „De R.K. ar beidersbeweging en de fascistische stroomin gen". tentoonstelling van werkstukken. De Middenstandscentrale organiseerde deze winter een cursus in lak- en etalageschrift. Dinsdagmiddag van 35 uur zal in heo Kennemer Hotel een tentoonstelling van de werkstukken der deelnemers worden gehou den. Deze expositie is voor iedere belangstel lende kosteloos te bezichtigen. de jaarbvergadering van e. m. m. De jaarvergadering van de winkeliers ver eeniging „Eendracht Maakt Macht" zal Dins dagavond in het Kennemer Hotel worden ge houden. De agenda vermeldt o.m. de jaar slagen van penningmeester en secretaris, als mede het verslag van de eind 1933 door E. M. M. en de Hanze gehouden St. Nicolaasweek. Na de bestuursverkiezing zullen besprekingen worden gevoerd over het a.s. zilveren jubi leum der organisatie. Vervolgens wachten den winkeliers nog belangrijke mededeelingen over 'de omzetbelasting. In de pauze zullen de leden gelegenheid heb ben de geëxposeerde werken van de deelne mers aan den cursus in lakschrift te bezich tigen. wat niet weet, wat niet deert. Op den hoek van de Koningstraat en de Hobbesteeg verrees in de plaats van de ruïne eener afgebrande krotwoning een keurig dubbel woonhuis. Van die gelegenheid maakte 'de Gemeente gebruik, om de rooilijn vast te gteilen, evenwijdig aan de straat. Nu het nieuwe gebouw gereed is, consta teerde de landmeter, dat een grondruiling was tot stand gekomen, zij het ook een niet door een authentieke akte gedekte trans actie. De bouwer had namelijk twee vierk. Meter grond van de gemeente in gebruik genomen, maar de gemeente had op haar beurt twee vierk. Meter grond van den bou wer cadeau gekregen. Alsnog zal deze grondruiling middels een notarieele akte worden vastgelegd. De bou wer zal daarvan de kosten moeten dragen. onderwijs-voorschotten. B. en W. hebben den Raad voorgesteld voor 1934 aan de besturen der Bijzondere Scholen de gebruikelijke voorschotten te verleenen. De berekening is gebaseerd op de uit te keeren vergoeding voor 1934, geraamd op 14.30 per leerling voor gewoon- en op 22.90 per leerling voor uitgebreid lager onderwijs. De bedragen zijn: R.K. Leerschool voor L.O., Romerkerkweg 7 2608: R.K. Jongensschool voor L.O. Hob- bestraat 3272: R.K. Meisjesschool voor L. O.. Peperstraat f 4544: Chr. School, Meeren- steinstraat 2804; R.K. Jongensschool voor u.L.o., Kees Delfsweg 1688; R.K. Meisjes school voor U.L.O. Arendsweg 514. faust in het luxor theater. Het Amsterdamsche Operagezelschap zal op Donderdag 1 Maart in het Luxor Theater een opvoering geven van Gounod's Opera „Faust". Solisten van naam, een groot koor en een flink bezet orkest verleenen aan deze opera voorstelling hun medewerking. De heer Ed. v. d. Ploeg zingt de Mephisto-partij. Hec aantal medewerkenden is 75. Uit de gunstige persbeoordeelingen kan worden afgeleid, dat het Beverwijksche pu bliek een genotvollen avond te wachten staat DE PLAATJES-OOGST. De inzameling van de afgedankte rijwiel plaatjes, waarvan de opbrengst bestemd is voor het mooie menschlievende doei, dat de vereenlging tot bevordering der belangen van t.b.c. patiënten in Nederland nastreeft, heeft ook dit jaar een aardig resultaat op geleverd. Ongeveer 5500 K.G. oud koper werd op deze wijze bijeengebracht. Het Be verwij ksche aandeel in dezen „koperberg" kan op ongeveer 100 K.G. worden geschat. Een eenvoudig rekensommet-je wijst uit, dat de drie millioen plaatjes, welke jaar lijks in de maand Augustus worden gekocht en betaald, een gewicht van 12.000 K.G. koper vertegenwoordigen, Het bestuur is dus lang niét,waar het wezen wil. Maar afgaande op de steeds grooter wordende populariteit voor deze inzameling, kan wel worden aangeno men, dat de inzameling in 1934 weer dichter tot het gestelde doel zal voeren. DE STRIJD TEGEN DE KROTWONINGEN In de raadsvergadering van Vrijdagavond zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om het perceel Koudenhorn 13 on bewoonbaar te verklaren AANVULLING VAN HET WERKLIEDEN REGLEMENT Ingevolge de regeeringsvoorschriften heb ben B en W. den Raad voorgesteld het werk lieden-reglement aan te vullen en te wij zigen- Tevens biedt het College een ontwerp- ambtenarenreglement ter vaststelling aan. Aan het werkliedenreglement worden ver scheidene nieuwe artikelen toegevoegd. Zij bevatten verboden omtrent het dragen in dienst van insignes of andere onderscheidings teekenen en van het uitsteken of hijschen van andere dan nationale of Oranjevlaggen aan ambts- of dienstwoningen. Vervolgens wordt bepaald, dat aan den werkman eervol ontslag wordt verleend op grond van revolutionnaaire gezindheid. Dit kan eveneens geschieden bij lidmaatschap -van de z.g.n. verboden vereenigingen. Nieuw is ook de bepaling, dat eervol ont slag wordt verleend aan werkneemsters op den dag van haar huwelijk. Op deze bepalin gen zijn eenige uitzonderingen voorbehouden Tenslotte zijn eenige bepalingen toegevoegd, die betrekking hebben op het vervullen van den militairen dienstplicht door de werk lieden. SANTPOORT EEN LICHTHOEVE AVOND Dat de „Lichthoeve", het bekende kinder tehuis van de Zusters Kuyck en Verkerk, waarin vaak een zeventig-tal kinderen, die geen eigen tehuis hebben, verpleegd worden, voor groote uitgaven komt te staan, is te be grijpen. Gelukkig echter zijn er velen, die de „Lichthoeve" een warm hart toedragen en tot diegenen behoorde ook het dames-co mité met Mevrouw Heumen-Bent uit Bloe- mendaal als voorzitster, dat Zaterdagavond in „De Weyman" een specialen „Lichthoeve"- avond had georganiseerd Er heersehte een echt prettige stemming, en ook de wijze, waarop de heer Joh. M. Schmidt uit Haarlem den avond in elkaar had gezet, had iets „familiaars" over zich. De heer Schmidt had voor een soort caba ret-programma mogelijk zouden anderen het een imitatie-non-stop-revue willen noe men zorg gedragen, ter afwisseling waar van hij de beschikking had over een uitge lezen schare dilettant-artisten. Reeds de wijze, waarop de avond werd in geleid sloeg in. Zuster Kuyck deelde n.l. met een hevig ontdaan gezicht mede, dat een paar Amsterdamsche medewerkers haar plotseling in den steek hadden gelaten. Een der in de zaal aanwezigen gaf haar toen den raad zich telefonisch met den heer Schmidt in verbinding te stellen. Zij deed dat en in no time aanschouwden we de huiskamer van genoemden heer op.... 't tooneel van „De Weyman". De heer Schmidt verklaarde zich oogenblik kelijk bereid en 't was merkwaardig hoeveel medewerkers (sters) hij „zoo maar" uit de zaal wist op te diepen; Een politie-agent', die op zeer bijzondere wijze zijn jubileerende on- middellijken chef huldigde, een schoolmees ter, die een interessante les over Lodewijk de Veertiende en Jacoba van Beieren gaf, een xylophonist, die op kranige wijze een twee tal nummers ten beste gaf, een zangeres; die met een mooi geluid o.a. „Madonna kind je" zeer gevoelvol zong, een dame en een heer, die getweeën het klavier met succes bespeelden en last, but not least een gooche laar. die deze kunst met buitengewone han- dingheid en vingervlugheid uitoefende. Naast dit uitgebrede repertoire werd ten slotte nog de bekende één-acter „De gebro ken spiegel" opgevoerd. Als het succes voor de „Lichthoeve"-kas net zoo groot is als het succes, dat de heer Schmidt c.s- dezen avond boekten, dan kan Zuster Verkerk tevreden zijn. EEN STUK BOSCHTERREIN IN BRAND Zondagmiddag trok de brandweer uit, daar brand gemeld was in „Neethof", ongeveer ter hoogte van den particulieren weg naar de Ruine van Brederode. Ter plaatse aangeko men bleek echter, dat een aantal personen zelf met succes de handen aan den ploeg had den geslagen en met zand het snel om zich heen grijpende vuur waren meester geworden WIJK AAN ZEE EN DUIN RAADSVERGADERING De gemeenteraad vergadert a.s. Woensdag 28 Febr. des avonds te half acht. De agenda vermeldt onderstaande punten van behan deling: 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van een vergunning aan A. Castricum. tot het aanleggen van een straat, evenwijdig aan den Hoflanderweg. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aanvaarding van een strook grond. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging en aanvulling van het Ambtenarenreglement en van de Verorde ning, regelende de eisohen van benoembaar heid en de bezoldiging der gemeente-veld wachters. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het aangaan van een kasgeldlee- ning. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot intrekking van het subsidie, ver leend bij raadsbesluit van den 21 October 1931, ten behoeve van de restauratie der Ne- derduitsch-Hervormde Kerk te Wijk aan Zee. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vastelling van het bedrag der voor schotten, ten behoeve van de bijzondere scholen, voor het dienstjaar 1934. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van de vergoeding over. eenkomstig artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920 ten behoeve van de Duinwijkschool voor het jaar 1930. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders inzake het zeestrand. 10 Benoeming leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Wijk aan Zee. HEEMSKERK VEERTIGJARIG BESTAAN VAN „BLOEMBOLLENCULTUUR". Op 27Februari a.s. zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de afd. Heemskerk van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur werd opgericht. Tegelijk zal de heer P. J. van der Ploeg, een van de oprichters der afdeeling geduren de 40 jaren het scetariaat der afdeeling heb ben vervuld. De heer Van der Ploeg staat be kend als een uitmuntend vakman en geniet in de vereeniging algemeene achting en waardeering. Van 1917 tot 1921 was hij lid van Hoofdbestuur. Op Dinsdag 27 Februari zal in „Flora" feestvergadering der afdeeling worden houden. bontdieven gesnapt. GEDULD VAN TWEE AMSTERDAMSCHE RECHERCHEURS EINDELIJK BELOOND. Een tweetal rechercheurs van de Centrale Recherche te Amsterdam heeft twee inbrekers, die een zeer groote hoeveelheid bont hadden gestolen, op heeterdaad betrapt. De politic mannen hadden Zaterdagmiddag tegen 5 uur een man het gebouw aan het Singel 328 zien binnengaan, die zich daar blijkbaar heeft laten insluiten. Des avonds om half elf zagen zij de buitendeur opengaan en een tweede in breker naar binnen sluipen. De rechercheurs bleven op hun post en Zondagmorgen om half zeven kwam het tweetal naar buiten, elk twee zware koffers torsend. Zij werden terstond gearresteerd. In de koffers bleek voor duizen den gulden aan bont te zitten. Eén der inbre kers had een met scherp geladen browning bij zich. Bij een huiszoeking werden nog meer patronen en een aanbal inbrekerswerktuigen gevonden. Sir Eclwarcl Elgar, een van de weinige Engel- sche componisten, die bekendheid buiten hun eigen land verkregenis op 75-jarigen leeftijd te Londen overleden. het het telegram betreffende de salariskorting. TOELICHTING OP HET PROCES VAN „DE ZEVEN PROVINCIëN". Volgens de bladen heeft mr. Brants, ad vocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechts hof in zijn requisitoir tegen den oud-com mandant van „De Zeven Provinciën", P. Eikenboom, ongeveer gezegd: ,Op die vergadering wordt het ongelukkige telegram van den minister van Defensie be kend, waarin de salarisverlaging wordt uitge steld. De schepelingen schreven dit toe aan hun onbehoorlijk telegram en dat is dan ook zoo". De verdediger, mr. Rolandus Hagedoorn, maakte soortgelijke opmerkingen. „Toen kwam het ongelukkige telegram van den minister, zoo gesteld dat ieder moest ge- looven, dat de salarisverlaging uitgesteld was dank zij het onbehoorlijk telegram van de bonden." Ten einde misverstanden te voorkomen, wordt van bevoegde zijde medegedeeld; 1. dat het in de redevoeringen der heeren mr. Brants en mr. Rolandus Hagedoorn be doelde telegram niet is verzonden door den minister van Defensie, doch door den minister van Koloniën, na een op mondeling overleg met dien bewindsman berustenden brief van den minister van Defensie, die op 29 December is uitgegaan, een brief, waarvan het telegram van den minister van Koloniën het onmiddel lijk gevolg is geweest; 2. dat dit telegram niet een gevolg geweest kan zijn van het telegram der bonden, wijl dit op 29 December 1932 te 19.45 uur ten departe- mente van Defensie is binnengekomen, dus na bureautijd en bijgevolg eerst den volgenden dag in behandeling is kunnen genomen wor den; 3. dat het telegram van den minister van Koloniën den volgenden inhoud had: „Defensieminister bezwaar tegen verhooging salariskorting Europeesch marinepersoneel tot 17 pet. en acht slechts aanziens bepaalde groe pen zeemacht-militairen bestaande korting voor eenige vérhooging vatbaar. Aangezien overleg met Deckers nog eenigen tijd vordert, dient bestaande kortingsregeling marineper soneel nog korten tijd gehandhaafd". 6e dag. Het spreekwoord zegt: „veel honden zijn des 'hazen dood", maar dat gaat ook niet al tijd op, want als die hondjes oud zijn, half blind, kreupel of tandeloos, dan wel schom melen van dikte, trekt het haas zich van de meute niets aan. En wanneer het wild geen haas is maar een hertehok, die zich in postuur zet, door de neusgaten blaast en drei gend den nek kromt, dan maakt- het heele stelletje rechtsomkeert. Het komt 'm op de kwaliteit aan en al was de meute groot, die nu op het wild in de rechtzaal zou worden losgelaten, dan wil dat nog volstrekt niet zeggen, dat voor den achtervolgde de toe stand hopeloos is. Trouwens, de veelheid van getuigen duidt op zwakte. Als er twee be trouwbare getuigen waren, die zouden zeggen een gesprek te hebben afgeluisterd tusschen den kasteelheer en zijn vriend, waarin het plan werd uitgewerkt om goederen'te laten weghalen op de wijze als gebeurd is als er twee zulke getuigen waren, konden de zestig of zeventig, die op de lijst staan, thuis blijven. Dat die 60 of 70 er zijn. is een bewijs, dat de twee er niet zijn. Van afluisteren gesproken. Er werd even van gerept, dat de politiedeskundige van Ledden Hulsebosch met een rechercheur op gevouwen onder een miatjehadden gelegen in een auto om te kunnen hooren wat Lange Willem en een chauffeur t-e vertellen hadden. We weten, dat de heer Hulsebosch veel heeft gepresteerd, maar deze fakirachtige acrobatiek vereisc'ht toch nadere toelichting. „Es ist zu schön um wahr zu sein" 't komt later wel, want de meute kreeg weer vrij af. omdat ze nog altijd niet- klaar zijn met het duel tusschen den kasteelheer en zijn eeni gen serieuzen belager. In een vorig artikel maakte de zetter, die waarschijnlijk muzikaal is aangelegd, van duel: duet en wij moeten tegen die verande ring protesteeren. Een duet toch veronder steld een zekere harmonie en daarvan was hier geen sprake. Integendeel, we zouden kunnen zeggen: als de kok met de keuken meid kijft, weet je waar de boter blijft. De heeren lichtten eikaars doopsceel; zoo ver telde de kasteelheer, dat het levenspad van den ander door branden was verlicht, terwijl de vriend herinnerde aan een handeltje van den kasteelheer in den oorlogstijd. Deze zou een schip met cacao hebben gekocht en voor een paar irriillioen verzekerd, in de hoop, dat een of ander ongeval zou gebeuren. Je hadt toen zoo van die kleinigheden: duikbooten, drijvende mijnen en dergelijke. De boot werd door de Engelschen ingepikt. De kasteelheer beweerde, dat er niets schunnigs aan die zaak was; er was een pro ces over gevoerd en alle stukken lagen ter inzage. De ander wilde de branden rechtvaardigen. Volgens den kasteelheer was er brand ge weest in Indië, in Utrecht (twee keer) en ook in een stal met renpaarden. Getuige zei, dat de redacteur van een Soe rabaya'sche courant over een brand had ge schreven en dat had hem 6 maanden gevan genisstraf gekost voor laster. O zoo! De brand m Indië was recht igezet. Wat die renpaar- denstal betreft, daar waren maar 8 van de 49 paarden verbrand, waarbij één, dat veel .prijzen had gewonnen en men laat zijn kost winners toch niet in de vlammen omkomen. Over de Utrechtsche branden werd verder niet gerept, maar wel bleek, dat- de brandver- zekeraars er niets voor voelen om den getuige nog te verzekeren, waarbij deze echter op merkte: Verzekeren premie ontvangen willen ze altijd, maar betalen? Dat is 'n an dere zaak. En we kregen den indruk, dat ge tuige zich niet meer iiet verzekeren, omdat hij wanhoopte aan uitbetaling van schade. Dat getuige schoon gewasschen uit de de batten kwam, zouden we niet- graag willen beweren. Er kwa-m nog een vreemdsoortig verhaal, waaruit weer blijkt, dat boven- en onder wereld niet zoo ver van elkaar af staan als men zou denken. De verzekeraars en we hebben ze gezien: respectabele burgers zouden zich bij het onderzoek bediend heb ben van een linken jongen, .Lange Willem" bijgenaamd, schoon hij yolstrekt niet zoo buitengewoon lang is èen knaap, die de kleinigheid van 17 jaar gevangenisstraf op geknapt zou hebben, wat naar we meenen, eenigszins ruim berekend is. Als we dan ver der nog nagaan, dat dïe meneer van de vele branden ook een groot man is 'geweest, die met millioenen heeft gewerkt, en dat hij ook den weg vond naar Heintje de Kraker, dan zijn onder- en bovenwereld toch niet zoo ver gescheiden. Wat moest die Lange Willem eigenlijk? Willem was, hoe dan ook misschien wordt dit later verduidelijkt als hij zelf voor komt in relatie gekomen met de verzekeraars en hij had gehoord, beweerde hij, dat de kasteelheer had laten inbreken Begrijpen we 't goed, dan had Willem dit. als vakman, ge fantaseerd. Goed, hij zou dan door de ver zekeraars bij den heer Van Neijenrode ge- introduceerd worden als een Rotterdamsche rechercheur en hij zou in die kwaliteit het kasteel eens goed in oogenschouw nemen. Wat Willem daar nu mee wilde bereiken, hangt nog in nevelen. Willem'Is er ook ge weest en de heer Hulsebosch was er toen ook geroepen of ongeroepen, dat weten we niet en deze zou volgens den kasteelheer Wil lem ook au sérieus genomen, hebben, wat eigenlijk geen compliment, VQor zijn speur derstalent zou zijn. De kasteelheer begreep er niets van: de heer Hulsebosch deed ook al zoo vreemd; 't leek wel of hij tooveren wou dan die Wil lem en tenslotte de map. van de vele bran den, die ook al komt vertellen, dat hij de kasteelheer zelf verdacht wordt. Wat 'n narigheid allemaal! Als men gaat kletsen, dan zijn er altijd, die 't gelooven en wat heeft hij er aan, dat hij over de tong gaat. Dan kan hij nog beter op het voorstel van den „vriend" ingaan, die van vriend chanteur was geworden, en trachten den boel voor een achtduizend gulden terug te koo- pen. Deed de verzekering het, dan kreeg hij het goed allicht beschadigd terug en geen vergoeding. We draaien dus weer in hetzelfde krin getje; de kasteelheer zegt, dat hij niet beter wist, of er was ingebroken en de getuige kwam er later een chantage-zaakje van ma ken, terwijl deze volhoudt, 'dat het afgespro ken werk is geweest en hij debiteert weer datzelfde wonderlijke verhaal over de ont moeting in 't Vondelpark en het overreiken van het geld onder tafel door, in een café, alsof er geen honderd, veel eenvoudiger, ma nieren zijn. Een kleinigheid kan soms van groot be lang zijn. De getuige heeft steeds beweerd, dat hij met den kasteelheer had afgesproken, dat de miniaturen uit de lijstjes genomen zouden worden, zoo goed als de schilderijen. En wat blijkt nu? Dat de miniaturen eigen lijk geen lijst hebben; ze zijn op een metalen rand vastgesoldeerd voor zoover ze dan een rand hebben. Dat wist de kasteelheer en 't Is dus zeer aannemelijk, dat hij nooit gespro ken kan hebben over het uit de lijst nemen van miniaturen. Die kleinigheid verzwakt het betoog vaiu den getuige nog al wat. Trouwens de getuige ,is niet altijd even zeker in zijn antwoorden wat de president eenigszins vergoelijkt, door te zeggen, dat getuige nia zooveel tijd en zoo veel verhooren zich wel eens iets niet precies meer kan 'herinneren Precies, mijnheer de president, zegt ver dachte, maar dit geldt é'venzeer voor mij. „Dat geldt voor u niet", meent -de presi dent, want u heeft alle stukken kunnen be- studeeren en u heeft allêS in afschrift vóór u. We hoorden weer hetzelfde wat de laatste keer ter sprake is gebracht over de leeningen, de 6 maandswissels en de schilderijen-exper tise, de gecamoufleerde correspondentie, maar nieuwe gegevens kwamen er niet. Men kan zien, dat de justitie noode van dezen getuige afstapt, die ook vrijwel de eeni ge getuige van beteekenis is, maar wiens persoonlijkheid nu niet bepaald eiken twijfel aan zijn rechtschapenheid opheft, want als hij eerlijk de waarheid2egt, hééft hij toch oplichting gepleegd. Verwachtte men iets nieuws, iets door slaands? 't Kwam niet, maar ons was nog wel een verrassing bereid, want Mr. Leven- bach, die den getuige bijstaat In diens kwa liteit van verdachte, richtte een verzoek tot de rechtbank om zijn cliënt uit de voorloo- pige hechtenis te ontslaan. De Officier refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank en deze willigde het ver zoek in, ofschoon er voorwaarden aan de in vrijheidstelling werden verbonden. De verdedigers van den kasteelheer meen den, dat hun cliënt evenzeer de vrijheid zou moeten herkrijgen en deden het verzoek daar toe, maar de rechtbank ging- er niet op in. Moet men hierin een aanwijzing zien om trent den afloop van het proces of is het een j vasthouden aan het principe om geen ver dachte in vrijheid te stellen, zoolang de zaak niet is afgehandeld? FEUILLETON Naar liet Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 29 Met een pathetisch, smeekend gebaar spreid de ze de handen uit. „Het was een luguber in cident, dat ik uit mijn herinnering geschrapt had, een korte, ellendige droom, anders niet. Ik kon niet inzien dat het eenig doel had, dat- ellendige voorval ook maar de geringste rol in ons leven te laten spelen. Toen hij in Washington kwam opdagen hij was hier al een heelen tijd voor ik idee had van zijn aanwezigheid nam ik me voor het je te vertellen, als ik voor mezelf zeker was dat je me zoudt begrijpen". De Senator luisterde onbeweeglijk, met gebogen hoofd; de oogen beschuldigend en vol toorn. „Maar wat was het dan?" Zijn toon was koud en hard. als van een onbarmhartig rechter die een doodvonnis uitspreekt. Mary richtte zich op in haar stoel; het was alsof haar angst en deemoed plotseling van haar afvielen. Haar gevoel van eigenwaarde maak te haar sterk; ze bad nu niet meer om ge nade, door woord noch gebaar. „Ik ben mij nu bewust, dat ik het je daarom niet vertelde, omdat ik voortdurend het in nerlijk besef had dat je me niet begrijpen zou, niet begrijpen kon. En nu weet ik dat mijn intuïtie juist was, afschuwelijk juist. Een man als jij. wiens leven altijd langs gebaande pa den is gegaan, wien het nooit aan luxe of gemak, laat staan aan het eerst noodige ont broken heeft, kan geen begrip bezitten van de moeilijkheden van mijn jeugd. Ik zweey, omdat ik diep in mijn hart wist, dat ik zoo veel liefdevol begrip niet mocht verwachten en dat je het evenmin zoudt weten te waar- deeren, dat ik getracht had dit buiten ons leven te houden. Teen het gebeurde was ik diep ongelukkig, nameloos ongelukkig. Ik was nog niet veel meer dan een kind, even zeventien, en mijn vader" De herinnering 'werd haar te machtig en haar stem brak in een drogen snik. Tom Malloy zag dat het haar zwaar vit* de biecht ten einde te brengen. „Zal ik het verder vertellen?" bood hij vriendelijk aan. „Alsjeblieft", kwam het in schor gefluister over haar «lippen. „Haar vader was een bruut, een onmensch", zette hij het verhaal voort. ..Hij behandelde haar onbeschrijfelijk ruw, ontzag zich niet haar met een rijzweep te slaan. Hij was iemand van goede familie, maar verregaande drankzucht had hem geheel en al aan lager wal gebracht. Na den dood van Mary's moe der Mary was 'n jaar of twaalf toen die stierf verviel hij van kwaad tot erger en de paar dollars die hij te hooi en te gras wist te verdienen, werden graotendeels in al cohol omgezet. Mary kreeg amper eten, ze had geen behoorlijk stuk kleeding aan het lichaam kunt u zich voorstellen wat voor een jeugd ze had altijd nijpend gebrek, al tijd blootgesteld aan het gevloek en getier aan de mishandelingen van een man. die den naam „vader" niet waardig was?" Er volgde een korte pauze. De gezichten van moeder en zoon waren strakke maskers; geen spoor van aandoening of medelijden viel erop te herkennen. Mary scheen zich weer sterk genoeg te voe len om het verhaal over te nemen en ze maakte van Tom's zwijgen gebruik om verder te gaan. „Het was een tijdelijke nederzetting van mijnwerkers en belanghebbenden bij de mijn industrie waar we woonden, eenzaam en ver weg in de bergen van de provincie Madison in Noord Carolina, Revis, die zoo'n beetje de geldschieter van de onderneming scheen, ves tigde zich in het kamp en nam zijn intrek in onze hut; het was een gelegenheid voor mijn vader en mij om tenminste eenige regelmati ge inkomsten te hebben en ik kreeg in dien tijd tenminste genoeg eten!" Er speelde een triest glimlachje op haar gezicht toen ze dit zei: „Al spoedig begon hij mij allerlei atten ties te bewijzen en vroeg mij zelfs zijn vrouw te worden. Maar ofschoon ik alles had willen aangrijpen om uit de hel van het leven bij mijn vader weg te komen, dat offer was te groot. Zoo jong als ik was, voelde ik bij in tuïtie, dat hij een slecht mensch was, hoe wel", voegde ze er op nadenkenden toon bij, „ik moet zeggen, dat hij aardig en opgewekt kon zijn, een vriendelijke en gezellige pra ten, een heer; heelemaal nog niet het beest, dat hij zich hier kort voor zijn dood toon de. De verleiding om „ja" te zeggen was dan ook groot, maar ik was sterk genoeg om die te weerstaan. Ik volhardde in mijn weigering, ook toen hij bleef aanhouden en ondanks het geraas en getier van mijn vader, die het hu welijk met Revis ook als een financieele uit komst voor zichzelf beschouwde. De toestand werd ontdragelijk en ik gaf te kennen dat ik weg wilde, weg uit deze vreeselijke omgeving. Maar waar moest ik het geld vandaan halen? Toen spande hij mij een duivelsche valstrik. Mijn onwil om met hem te trouwen had meer zijn eigenliefde gekwetst, dan hem werkelijk verdriet gedaan en zooiets liet een man als Revis niet ongewroken! Zooals ik zei, hij wist dat ik weg wilde, hij wist ook dat ik geen kans had om aan geld voor de reis en behoorlijke kleeren te komen en hij kende mij goed genoeg om te begrijpen, dat mijn trots mij verbood het te vragen". Onwillekeurig hield ze even op; een pauze die het hoogtepunt van haar verhaal moest inleiden. „Toen hij inzag dat mijn weigering onher roepelijk was, begon hij systematisch zijn chèqueboek er was een bankfiliaal in de nederzetting te laten rondslingeren. Hij had een doortrapt middel voor zijn wraak gekozen! Laat ik kort zijn", het was duidelijk dat Mary al haar geestkracht noo- dig had om voort te gaan „uit zijn ge sprekken met mijn vader had ik gehoord, dat hij een flink bedrag op zijn rekening had ik maakte zijn handteekening na onder een chèque van honderd dollar het was ge noeg om een nieuw leven te beginnen en ik had mij zelf een duren eed gezworen, het terug te betalen zoodra ik kon. Maar het was mijn eenige kans en dit was geen bestaan voor een jong meisje, dat nog een greintje zelfrespect had het doel heiligde de mid delen in dit geval. Dat was de redeneering geweest, waarmee ik de stem van mijn geweten in slaan ?uste voor ik, na lange aarzeling en !nwen ~cn strijd, een chèque invulde en onderteekende. De rest is natuurlijk gemakkelijk te raden. Het schrift en de handteekening waren zoo onbeholpen nagebootst, dat de kassier van de bank het direct opmerkte, ik liep in de va\ die Revis voor mij had opgezet. Revis dreigde met de politie als ik zijn aanzoek niet aan nam, mijn vader vloekte nog harder dan

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5