HET NIEUWE AVONDBLAD Beterschap. I9e JAARGANG NO. 98 DiNSDAC 27 FEBR. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000.—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéie* zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. M affia. Monsieur, c'est un maffia!" verklaarde gistermorgen de Fransche journalist, die mij een. welsprekend betoog ten beste had ge geven over ,den moord op den rechter Albert Prince. En de herinnering aan die geheim zinnige Italiaansche organisatie, die in een vooroorlogsch tijdperk zooveel lieden uit den weg liet ruimen, wordt door de affaire- Stavisky en haar gevolgen inderdaad wel tot herleving gebracht. Er zijn er nog velen in Frankrijk, die vol houden dat Stavisky geen zelfmoord heeft gepleegd, maar door politiemannen is dood geschoten, omdat hij teveel wist. Maar men kan dat niet bewijzen. En M. Doumergue, sindsdien premier geworden en geplaatst voor de taak om Stavisky's Augias-stal te reinigen, heeft een urgenter geval te behan delen nu de rechter Prince is vermoord. Zoo- als bekend is, werd zijn lijk gevonden op den spoorweg bij Dij on. De trein had het ver minkt. maar men heeft kunnen vaststellen dat hjj al dood geweest moet zijn vóór het lichaam overreden werd. In zijn portefeuille vond men. nog maar één stuk papier, en dat was een oproep om den volgenden dag te verschijnen voor een hooge justiti'ëele auto riteit, om te rapporteeren in de zaak-Stavisky Verondersteld wordt, dat Prince's moorde naars dat stuk in de portefeuille gelaten hebben als opzettelijke verklaring van hun daad. Dat is niet slechts een geweldige bru taliteit het houdt tevens een bedreiging voor anderen in. De overige stukken in de portefeuille, die Prince's onthullingen bevat moeten hebben, zijn verdwenen. Maar nu blijkt achteraf, dat Prince's moor denaars te laat zijn geweest. Niet alleen om dat hij van alie belangrijke gegevens, waar over hij beschikte, zijn zoon Raymond op de hoogte had gebracht maar vooral omdat hij ze reeds had medegedeeld in een onderhoud met den president van het Plof van Appèl, Lescouvé. Dat rapport, dat nog uitgebracht moest worden, zou alleen een formeele 'be vestiging zijn geweestDe rechter Prince, die tegenover zijn zoon verklaard had „nie mand te zullen sparen", had na dat eerste onderhoud met Lescouvé nog gezegd: „Ik heb alles onthuld, het is gebeurd, ik ben blij dat het aphter den rug is"waaruit men zon der moeite afleidt, dat hij zich niet bepaald veilig voelde. Het noodlot 'heeft hem niette min toch getroffen. Had hij toevallig nog bij tijds tegenover een van de vele rondsnuffe lende journalisten verklaard: „Ik ben al bij den president van het Hof geweest", dan zou hij er vermoedelijk het leven afgebracht heb ben. Want dan had het geen zin meer gehad hem uit den weg te ruimen om zijn stukken te bemachtigen. Dan had het alleen nog zin als wraakneming. En die mogelijkheid blijft natuurlijk ook nog open. De affaire-S'tavisky is nu ganschelijk in het Maffiastadium, getreden. De verduisterde 200 millioen francs zijn, behalve bij de ver liezers van het lieve bedragje (20 millioen gulden) al lang niet meer de hoofdzaak. Er zijn oneindig grootere bedragen in finan- cieele schandalen verdwenen; ik behoef maar aan de Kreuger-historie te herinneren. Van inderdaad veel grooter beteekenis is, dat blijkbaar belangrijke persoonlijkheden in den knoeiboel verward zitten, en dat blijk baar geen middel onbeproefd wordt gelaten om 'hen te redden. Deze indruk is nu eenmaal gevestigd, en sindsdien draait de zaak om de corruptie, niet om het verloren geld. Ondanks alles zal tot oplossing gebracht moeten wor den, want van sussen of van het vergeetboek is kennelijk geen sprake meer. Heel Frank rijk is ervan vervuld. De dagbladen geven er dagelijks pagina's over. Alle Sherlock Hol messen van de Süreté Générale zijn in volle actie, en een heel stel verdachten zit al in de gevangenis van Bayonne, wegens suspecte betrekkingen met wijlen Stavisky. De verwachting van velen, dat deze los barsting in Frankrijk ook daar tot de op komst van een fascistische beweging zou lei den, schijnt intussohen niet bewaarheid te zullen worden. Er is geen dergelijke bewe ging van eenige beteekenis, en de democratie blijkt in Frankrijk toch nog wel zeer over- heerschend te zijn. Dat de socialisten thans op Kamerontbinding aandringen bewijst wel, hoe de stemming is. Zij verwachten van nieu we algemeene verkiezingen als die inder daad gehouden zouden worden succes. De reactie, die op de gebeurtenissen der laatste' weken moest volgen, heeft zich niet naar uiterst-rechts maar integendeel naar links gericht. Maar of zij verder materialiseeren zal is wel zéér- de vraag, want nog steeds overheerscht in Frankrijk de afkeer van het middel der Kamerontbinding, vijftig jaar ge leden ontstaan nadat maarschalk Mac Mahon als president der republiek, gepoogd had het te misbruiken voor een machtsgreep. Geconsolideerd is de toestand in Frankrijk zeker nog niet. Pas als alle schuldigen achter slot en grendel zullen zitten, en tevens de be- grootingsraadselen geheel ontward zullen zijn, kan daar sprake van wezen. En dan nog zal moeten blijken, of de regeering-Doumergue een blijvertje is. Onwaarschijnlijk, zou men zoo zeggen, als er geen radicale verandering komt, als het bewind niet blijvend versterkt wordt in zijn gezag, als er geen eind komt aan het machtsmisbruik van het parlement. Maar in Frankrijk schijnt inderdaad uitzicht te be staan op een reorganisatie van de democratie. R. P. VRACHTVAART. IJMUIDEN DE BEFAAMDE DRIEMIJLS-ZONE BELGISCHE KOTTERSCHIPPER VOOR DE RECHTBANK VAN BOULOGNE. In ons blad van Maandag hebben we het een en ander g esc Ine ven over ,,'de befaamde driemijlszöne" en daarin o.a. ook gewezen op het feit, dat de Belgen nog al eens overhoop liggen met de Fransche autoriteiten en dat de Franschen tegenwoordig vrij radicaal te werk gaan. Het laatste nummer van „Het Visscherij- blad" van Ostende brengt het verslag van de behandeling van het proces-veihaal. opge maakt tegen den reeder Ackein van de O 124. die zooals wij reeds eerder mededeelden, naar Calais was opgebracht wegens het visschen in Fransche territoriale wateren. De rechtbank veroor deelde den ree der tot zeven maal 1500 francs boete, 1000 francs schadevergoeding aan de syndicale Kamer van Calais en betaling van de kosten van het proces, zoodat de reeder ongeveer 17000 Bel gische francs zal moeten betalen voordat hem zijn scheepje weer teruggegeven wordt. De voorzitter der rechtbank aldus „Het Visscherijblad" trad in deze zaak verre van sympathiek op. Hij had in de haast niet vast gesteld, dat er in de gevolgde procedure een fout was geslopen, zoodat de zaak. eenige da gen uitgesteld moest worden. Ondanks het welsprekende pleidooi van den verdediger, den heer Haeck en de inschikkelijkheid van de civiele partij volgde veroordeeling tot de bovengenoemde boete. De redactie van genoemd blad had over deze .kwestie een onderhoud met den verde diger, die zich buitengewoon voor de zeevis- scherS' blijkt te interesse eren. De zaak van het visschen in territoriale wateren heeft reeds lang zijn aandacht, omdat hij heeft on dervonden. dat het Fransche gerecht a tort et a travers straft. Een scheepje van vier ton. zooals de O 124 mag toch niet behandeld worden precies gelijk als een van 200 ton? De heer Haeck heeft de rechtbank te Bou logne er op gewezen, dat het de geest van de Fransche wet niet is, iemand tot een zware straf te veroordeelen, die zich had sc'huldig gemaakt aan het visschen in verboden wate ren, maar dat het de plicht der justitie is. den overtreder op ziin plicht te wijzen. Hoe is het mogelijk, zoo zeide de verdediger, dat de civiele partij schadevergoeding krijgt, wan neer het niet bewezen is. dat er schade is aangericht. En welk een schade zal 'n scheep je van vier ton met een sleepnet aan de vis- scherij of aan het plankton kunnen toebren gen? Maar de voorzitter der rechtbank te Boulogne bleef doof voor deze argumentee ring. De reeder, schipper Ackien is 65 jaar en heeft nog nooit een veroordeeling gehad. Hij had aan de bemanning van de O 124 streng verboden, in territoriale wateren te visschen. Desondanks hebben ze het toch gedaan; het Fransche gerecht stelt hem verantwoordelijk en houdt het schip aan de ketting. De reeder is tegen het vonnis van de rechtbank in beroep gegaan. Hiervoor moest een waarborgsom van 18600 francs gestort worden. Het Beroepshof te Douai zal thans over de zaak moeten beslissen. Men ziet uit het bovenstaande, tot welke onaangenaamheden het visschen in verbo den wateren kan leiden. „De reeder, schip per Ackien is 65 jaar oudAls de be roepsvechter te Douai er evenzoo over oor deelt als de rechtbank te Boulogne, is deze oude schipper, die wie weet ten koste waar van dit scheepje heeft kunnen koopen, hoogst waarschijnlijk een geruïneerd man. Louter en alleen door de befaamde driemijlszöne. S. B. Het wonderlijke apparaat, dat de kern vormt van het schitterende Zeiss planetarium, door De Juliana kwam van Grangemouth bin- de Haagsche Courant in den toren van haar ïieri met een lading versche haring. gebouw gesticht en verleden week geopend. (In alle deelen van het land hébben velen verbeterde aangijten van inkomen en vermogen van de laatste drie jaren ingediendnaar aanleiding van de bekende circu laire van den Mmister van Finan ciën). Minister Oud sprak kortgeleden: Ik heb zoo'n vaag vermoeden, dat Een aantal van mijn landgenooten, Zichzelf wat hebben onderschat. Zij wilden niet- zoo ronduit zeggen, (Bescheidenheid is in hun lijn) Hoe hoog hun waarde is te stellen En hoe verdienstlijk zij wel zijn. Maar eere, zeg 'k. wien eere toekomt, Zij hebben zich te kort gedaan. Ik zal hen, naar vermogen, helpen, Voor 't volle pond te boek te staan. Een mensch moet niet van zilver spreken En schuchter zwijgen over goud, Toont een besef van eigenwaarde, Dat siert u sprak Minister Oud. Bij d' inspecteurs van de belasting Is 't alle dagen druk bezoek. Daar wordt gesnuffeld en verbeterd In menig oud belastingboek. En vol ontroering hebben kranten Reeds de bedragen opgesomd. Waartoe het Nederlandsch geweten Van velen thans tot uiting komt. Waarom zoo liep ik eerst te" peinzen, Wordt hier 't geweten bijgehaald? Ach ja, men heeft wei steeds.geweten, Dat men te weinig had betaald. P. GASUS. DE DEENSCHE VISCHAUTO'S IN DUITSCHLAND S. A. MANNEN ALS'HULPCHAUFFEURS. Reeds gedurende eenige jaren vormen de Deensche vischauto's, die Deensche visch naar HamburgAltona, Wesermünde en door Duits chland naar Nederland, België en Frankrijk brengen en die met een onverant woordelijke snelheid rijden, een groot gevaar voor de veiligheid op de buitenwegen van Sle eswijkHolstem Om de ook in den laatsten tijd door deze wilde rij der ij steeds meer voorkomende ver keersongevallen tegen te gaan. krijgen de Deensche chauffeurs van heden af door Duitschiland een hulpchauffeur mede. Leden der S. A. te Flensburg begeleiden de Deen sche vrachtwagens op alle reizen door het Duitsche gebied. Hierdoor hoopt men in Duitsch.land in het vervolg onaangename ge beurtenissen te kunnen vermijden. VRIJZ. DEMOCRATISCHE JONGEREN. Maandagavond vond in de lunchroom van den heer Eynthoven een vergadering plaats van de Vrijz. Democratische 'Jongeren-orga nisatie. Het doel dezer vergadering was te komen tot het oprichten van een afdeeling. De vergadering werd geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer D. J. A. Geluk, die een woord van welkom sprak in het bijzonder tot den heer P. Bos man, wethouder, die de vergadering bijwoon de. De eerste spreker., de heer J. C. Deering van Haarlem, sprak over „Jongeren en de democratie". Spr. begint er met op te wijzen dat in ons land een zekere beroering heerscht omdat het in ons land niet goed gaat. Daar om is de Vrijz. Dem. Jongeren-actie ook ge noodzaakt, ook het pad op te gaan om de jonge mensehen. die straks mee moeten kiezen, voor te lichten, waar heb om gaat. Spreker herinnert er aan hoe in den laatsten tijd velen er op uit trekken om de democratie waaronder ons volk reeds een paar eeuwen geleefd heeft, als het kan, zoo maar op zij te zetten. Dit gaat zoo maar niet in eens. Daarom zijn ook de Vrijzinnige jongeren het pad op gegaan, om op te trekken tegen de groepen, die zich in den laatsten tijd als heilaanbrengend aandienen. Hierna be spreekt de heer Deering in het kort de be ginselen dezer groepen. Vervolgens toont hij aan de hand van de geschiedenis aan dat ons volk steeds demo cratisch gezind is geweest. De heer Deerling zegt dat hij sympathiek staat tegenover de evolutieleer, en liever is gekozen door de door sommigen gewraakte helft-plus één, dan ge regeerd te worden door één. Spreker juicht de vrijheid van vergaderen, drukpers en uit- leving van beginsel toe. De politieke demo cratie beschermt dit alles. Voorts herinnert spreker aan den zegen, gebracht door de po litieke democratie. Met schrille voorbeelden uit het midden der 19e eeuw illustreert spr. de toestanden die er heerschten in de ar beiderswereld. Aan dit alles aldus spreker is een eind gekomen door de politieke- demoeratie. Spreker noemt het een fout als men maar al te dikwijls partij- of groeps belangen voorop stelt, in plaats van het algemeen belang te dienen en het volksbe lang voorop zetten. Na de gevolgen van den oorlog en den geweid-vrede van Versailles te hebben besproken zegt spreker dat de jon geren van dezen tijd het zeer zwaar hebben. Daarom acht hij het ook hoogst onverant woordelijk deze in te leiden in den moei lijken strijd, zooals die door de fascistische groepen wordt voorgesteld. Hij waarschuwt daarom met klem tegen hetgeen deze groe pen willen importeeren. Wij moeten zegt spreker ons achter de huidige regeering stellen. De heer L. J. Pfundt, hierna het. woord verkrijgend, begint, met aan de hand van de statuten, uiteen te zetten wat de Vrijz.-Dem. Jongeren-organisatie wil. 1-Iet doel is, door het vormen van studieclubs, het organiseeren van lezingen enz., politieke scholing bij te brengen. De heer Pfundt deelt vervolgens mede, wat alzoo door de afdeeling Haarlem is gedaan. Een dogma houdt de Vrijz.-Dem. Jongeren-organisatie er niet op na en aan hangers van een leerstelling kunnen bij hen niet terecht. Het doel is: steeds voorwaarts en men wenscht alleen de politiek te ge bruiken om de zwakken te beschermen. De organisatie is voor alle goede sociale wetten en voor een parlementair stelsel. De Vrijz.-democratische jongeren willen trachten een corporatieven staat met dicta tuur te voorkomen. Democratie beteekent, zegt spreker geestelijke vrijheid. Wij wenschen de jongeren niet in de politiek, als leden van de Vrijzinnig-democratische partij op te voeden, noch als courantenverkoopers of Hou zeeroepers op te leiden. Spr. herinnert er aan dat tegenwoordig een dominé die Zon dags preekt, in de week het land afreist en dan het volk toespreekt en zegt: denk niet, maar laat u leiden. De Vrijz.-Democratie zegt daar tegenover: denk wel en wees u zelf. Onder luid applaus eindigt spreker zijn rede. Door een der aanwezigen werd gevraagd of de voorlichting in de Vrijz. Jeugdorgani satie eenzijdig of alleen van Vrijzinnig- democratischen aard is. De" heer Geluk antwoordde hierop dat dit geenszins 't geval is. Men heeft het recht, in de studieverga deringen sprekers te doen optreden van een geheel ander beginsel. Vóór het sluiten der vergadering sprak de heer Bosman nog eenige woorden. Hij is dankbaar voor dezen avond en verheugt er zich over. dat het in Vels-en met de Vrijz. jeugd-organisatie den goeden kant uit gaat. Hij spreekt zijn vol doening er over uit, dat er leven komt ook in de Vrijz.-democratie. Het is in deze gemeente, zegt de heer Bosman altijd voor de Vrijzinnigen een kalme tijd geweest en hij spreekt zijn dank uit voor hetgeen van avond ge-daan is door de jongeren-organi satie. Hij is blij, dat hij van de sprekers mocht vernemen dat men de jongelui vrij laat in hun politieke overtuiging, maar waar de jeugdorganisatie zich bezig wil houden met voorlichtingen en het bijbrengen van kennis, dit niet an-ders kan dan -dat dit een voordeel zal zijn voor de Vrijz.-dem. partij. Nadat de heer Geluk, den heer Bosman dank voor zijn waardeerende woorden had toe gesproken werd de vergadering gesloten en werd met de leden die zich hebben opge geven een navergadering gehouden waarin een afdeeling van de Vrijz.-dem. Jeugd organisatie werd opgericht. DIE HAD ZEKER HARING GEGETEN. Zaterdagavond zijn eenige fleschjes bier en eenige kogelfleschjes ontvreemd van een vrachtauto, die eenigen tijd onbeheerd stond voor een café in de Frogerstraat. De politie stelt een onderzoek in naar den dorstigen dader. VELSEN HET RECLASSEERINGSWERK IN ONZE GEMEENTE EEN WERK DAT MEER STEUN VERDIENT DAN HET THANS GENIET. „De beklaagde werd veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf „voorwaarde- lij k". En dan gaat de beklaagde weer naar huis, zoo hij er althans een heeft, of hij gaat op nieuw zwerven, om dan op den een of ande ren noodlottigen dag opnieuw te „vallen", wordt hij dan veroordeeld, dat mag hij ook het halve jaar uitzitten. Maar tusschen het eerste vonnis en de tweede „val" staat de reclasseeringscommis- sie, die alles in het werk stelt, om de voor waardelijk veroordeelden uit de gevangenis te houden en in het rechte spoor te leiden. Het is nu al weer bijna een jaar geleden dat we in ons blad de aandacht vestigden op het reclasseeringswerk in onze gemeente. En wel op een tijdstip dat we meenden, dat het eind van dit goede maatschappelijk werk ge komen was doordat de gemeente aan het Centraal Drankweer Comité, dat de ziel was van de alhier gevestigde reclasseerings-com- missie, geen subsidie meer verleende. De toenmalige commissie maakte moeilijke tijden mee; we wisten niet beter, of zij was tenslotte en door het intrekken van de sub sidie en om andere redenen opgeheven. En feitelijk was dat zoo. De commissie herboren. Maar een als het ware herboren commissie, bestaande uit mevrouw TismeerDe Waard en de heeren H. Blok, voorzitter, W. K. Holl- man en J. F. Kriek, secretaris heeft het werk voortgezet, zooals ons dezer dagen is ge bleken. Hetgeen wel een bewijs is, dat de commissie niet aan den weg timmert. i Hoe werkt de commissie thans? Om hierop het antwoord te vernemen, heb ben we ons gewend tot den secretaris, den heer Kriek, die gaarne bereid was ons het een en ander over de commissie te ver tellen. De heer Kriek herinnerde er aan, dat de commissie van het Centraal Drankweer Co mité indertijd werd opgeheven. Later is daar voor een particuliere commissie gekomen, be staande uit de reeds genoemde personen. On geveer Mei 1933 is de nieuwe commissie met het reclasseeringswerk begonnen en thans reeds kan gezegd worden, dat de commissie met succes werkt. Niet minder dan 25 per sonen staan thans onder toezicht van de commissie, die in verbinding staat met het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Ver betering der Gevangenen, afdeeling Haarlem. Wat is eigenlijk het werk van de commis sie?, vroegen wij den heer Kriek. Toezicht houden op de voorwaardelijk veroordeelden. Deze moeten zich eenmaal per maand bij een der leden van de commis sie melden Tal van rapporten over de pu pillen moeten worden verzonden en natuur lijk is er nog veel ander werk voor de leden te doen. U komt zeker wel voor heel bijzondere en zeker ook wel voor heel tragische gevallen te staan? vroegen we. Inderdaad, vooral tragische. Want lang niet alle veroordeelden, waarmede de com missie in aanraking komt zijn slechte men schen of geboren misdadigers: de meesten zijn door de omstandigheden het verkeerde pad opgeraakt. Deze willen niets liever dan weer als ordelievende burgers in de maat schappij terugkeeren. Helaas, zeide de heer Kriek, worden ze door dé omstandigheden nog maar al te dikwijls daartoe verhinderd. Eenige gevallen ter demonstratie: Een vader van acht kinderen is reeds 2 1/2 jaar werkloos. De man leeft feitelijk buiten de samenleving om. Waterleiding en elec- tisch licht zijn afgesneden, hij is niet aan gesloten bij een 'ziekenfonds en een krant is 'n onbetaalbare luxe. De man is volkomen a- maatschappelijk. Door een voorwaardelijke veroordeeling kwam de man onder toezicht van de reclasseeringscommissie. De man gaat naar den polder om een -maaltje goedkoope aardappelen te halen. Hij komt met 15 K.G. aardappelen op z'n fiets door.Beverwijk. Weet. doordat hij geen krant leest, natuurlijk niet. dat hij slechts 4 K.G. mag vervoeren. In Beverwijk loopt hij tegen de lamp, krijgt een proces-verbaal en aard appelen en fiets worden in beslag genomen. Allerlei onheilen dreigen uit dit geval ge boren te zullen worden. Maar de reclasseerings-commissie bemoeit zich er mee. Zij zet tegenover de justitie den wanhopigen toestand, waarin het gezin ver keert uiteen en ten slotte krijgt de man zijn fiets terug. De aardappelen, waarvoor de man 45 ct. had betaald is hij natuurlijk kwijt. Een jongen, eveneens met een voorwaar delijk vonnis achter zich, is doordat hij niets, maar dan ook niets heeft, gedoemd, zijn zwerversleven weer op te vatten. Kleeren om voor den dag te komen had hij niet. Hij woonde op een opgelegden stoomtrawler. De commissie heeft hem aan wat kleeren ge holpen, maar de commissie heeft geen mid delen om de menschen verder te helpen. Deze jongen zou met wat steun en leiding mis schien in goede banen geleid kunnen worden, maar nu ontkomt hij niet aan een nieuwe aanraking met de justitie: hij zal weer „val len" en komt dan in de gevangenis. Iemand heeft een fiets verduisterd. Hij wordt voorwaardelijk veroordeeld, moet echter het geld van de fiets binnen een be paalden tijd terugbetalen. De man is van goeden wille; spant zich tot het uiterste in om aan zijn vex-plichtingen te kunnen vol doen. Maar door allerlei tegenslagen in zijn gezin, voornamelijk door ziekte loopt hij vast. De celdeur werd al voor hem geopend. Maar de reclasseerings-commissie wist een rege ling met den leverancier van het rijwiel te treffen. De man was gered. Wellicht van een algeheelen ondergang van hem en zijn ge zin. En zoo zijn er tal van voorheelden op te noemen, zoo vertelde ons de heer Kriek. Her haaldelijk komt de commissie in aanraking met menschen, die in de grootste ellende verkeerend. een misstap hebben be.gaan. Zij vinden moreelen steun bij de commissie. Deze doet alles wat zij kan, om haar zegen rijken arbeid zoo goed mogelijk ten uitvoer te brengen, om de „gevallenen" overeind te helpen en overeind te houden. En dat alles in stilte. En daardoor ontgaat haar werk aan de massa. Wat natuurlijk met het oog op den delicaten aard daarvan natuurlijk goed is. Bij zooiets timmert men niet aan den weg, doch alleen binnenshuis. Ons werk is moeilijk, zeide de heer Kriek. Want niet alle personen die onder toezicht der commissie staan, werken mede, om haar taak te vergemakkelijken. En dan voelt de commissie zoo dikwijls behoefte om ook op andere wijze te helpen. Want zonder daadwerkelijken steun worden dikwijls de beste bedoelingen, de resultaten van den moreelen steun te niet gedaan. Vooral van de zijde van de gemeentelijke autoriteiten zou men best wat meer medewerking kunnen gebruiken. De heer Kriek was verheugd, door middel van ons blad eens tot de ingezetenen te kun nen spreken, in de hoop dat zij de reclassee rings-commissie zullen bijstaan in haar be langrijken maatschappelijken arbeid, be langrijk niet alleen door de wijze "waarop menschen, die tot recidive dreigen te ver vallen, worden geholpen, maar ook omdat de gemeenschap rijke vruchten van dezen arbeid plukt.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1