STAATSGEHEIMEN. ijmuider courant dinsdag 27 februari 1934 blad. HET NIEÜWE DUINMEER BIJ CASTRICUM. De muiferii op de Zeven Provincièn - 4 i f BEVERWIJK DE TWEE WEEZEN. De naai* het bekende tooneelstuk vervaar digde film „De Twee Weezen", welke deze week in het Kennemer Theater- wordt ver toond heeft in deze dagen" groote belangstel ling getrokken. Het drukke bezoek was zelfs van dien aard, dat de directie van dit theater besloten heeft ook Woensdagavond nog een voorstelling van dit romantische filmwerk te geven. VOOR DE CRISISCOMITé'S. De plaatselijke afdeeling van de Ned. Veree- niging van Huisvrouwen heeft voor haar ten toonstelling „De Gedekte Tafel" de beschik king gekregen over een casette Zilmeta, het .door-en-door" vlekvrije metaal. Ook deze casette zal ter gelegenheid van de tentoonstelling worden verloot. De opbrengst komt, evenals die van de complete huiskamer ten goede aan de Crisis Comité's van Bever wijk en Wijk aan Duin, terwijl ook het comité van Heemskerk een deel toegewezen zal krijgen. CHR. VROUWENBOND. Voor de Ned. Chr. Vrouwenbond zal heden, Dinsdagavond Mevr. v. Duyn—-Heurman in het Ned. Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat spreken over het onderwerp „Vrouwen in de gevangenis". KLEINHANDEL ARENV EREENIGIN G „ST. PETRUS". De R.K. Vereeniging van Kleinhandelaren „St. Petrus" houdt Woensdagavond een leden vergadering in het gebouw der K.S.A. In deze bijeenkomst zal rapport worden uitgebracht van de conferentie met het Amsterdamsche Marktwezen inzake de ventvergunningen. Vervolgens zal verslag worden uitgebracht van de Federatievergadering Noord-Holland. Ook zal de plaatselijke saneering en de daarvoor te verwachten medewerking worden besproken. R.K. COOP. TUENDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND" Beverwijk, 26 Febr. Boerekool per kist 2055 ct. Breekpeen, per kist 6570 ct. i Rabarber, per bos 1019 ct. pieterselie, perbos 68 ct. Selderie per bos 46 ct. Prei, per bos 514 ct. Witlof, per K.G. 14—22 ct. Uien, per K.G. 22,5 ct. Roode kool, per stuk 3—7 ct. Gele kool, per stuk 2—6 ct. Spruiten, per K.G. 1225 ct. Groene kool, per stuk 24 ct. Knollen, per stuk 2—5 ct. BEVERWIJK, 26 Februari 1934 Andijvie, p. kist f 1f 1,25 Koolrapen, per zak f 0,650,85 Wortelen, per zak f0,040,05 Bieten, per zak f 0,05 Schorseneeren, per K.G. f 0,04—6,10 Aardappelen, klei, p. K.G. f 0,05—0,08 ld. zand, per K.G. f0,08 Spruitjes, per K.G. f 0,200,25 Boerenkool, per bak f0,300,50 Roode kool per 100 f 4—8 Savoije kool, per 100 f 57 Uien, per K.G. f 0,055—0,04 Prei, per bos f 0,100,14 Rabarber, per 100 bos f 1018 Pieterselie, per bos f 0,20 Selderie, per bos f 0,14 Appelen, per K.G. f 0,140,28 Peren, per K.G. f 0,13—0,18 Brusselsch lof per K.G. f 0,22—0,24 VALSCH GELD. DoorjC. v. P. alhier werd bij de politie een door hem ontvangen valsche rijksdaalder gedeponeerd. Het werd in beslag genomen. De politie stelt een onderzoek naar de herkomst in. FILMAVOND. Door de vereeniging „Het Hoogland" zal Woensdagavond in de Geref. Kerk op het C. H. Moensplein een filmvoorstelling worden gegeven. Vertoond wordt de film „Barmhar tigheid", waarin het barmhartigheids- en reddingswerk van de vereeniging in beeld wordt gebracht. Des middags wordt een afzonderlijke voor stelling voor de kinderen gegeven. VOLKSONDERWIJS. Door de plaatselijke afdeeling van de Ver eeniging „Volksonderwijs" wordt op Dinsdag 6 Maart in het Kennemer Hotel een open bare vergadering gehouden. In deze bijeen komst zal de heer Bymolt van Amsterdam als spreker optreden. Ter afwisseling zal de heer Geert Dils, de minnestrel van „Assum- burg" liedjes bij de luit zingen. HEEMSKERK EEN ROOILIJNKWESTIE. Maandagmorgen werd ten raadhuize door een commissie uit Ged. Staten een zitting* ge houden teneinde bezwaren te vernemen tegen een door B. en W. aan wethouder J. Henne man geweigerde bouwvergunning, waarvoor de Raad destijds afwijking van de rooilijn toestond. Het gold hier de verbouwing van het perceel van den heer Hemneman aan de Gerard van Assendelftstraat, waarvan de rooilijn op 12 M. uit de as van den. weg werd vastgesteld. B. en W. waren ibereid. ontheffing van de rooilijn te verleenen tot op 10 M. doch de Raad bleef ondanks het advies van den Inspecteur van de Volksgezondheid op zijn standpunt staan en wensehte de verzoch te afwijking tot 67.47 M. te handhaven. In- tusschen werd dit raadsbesluit door de Kroon vernietigd en zoo werd de Raad ambtshalve m de gelegenheid gesteld zijn bezwaren ken baar te maken. Van Ged. Staten was de heer A. W. Miohels aanwezig. De Raad werd ver tegenwoordigd door de heeren P. Klaassen en P. de Vries. Ook het volledige gemeente bestuur woonde de zitting bij. Wethouder van Duivenvoorde herinnerde er in de eerste plaats aan, dat onder burge meester Wiegman de rooilijn voor de Gerard van Assendelftstraat op 12 M. was vastge steld, omdat deze straat door de provincie zou worden overgenomen, met de bedoeling daarvan een primairen weg te maken. De provincie is van dit plan later teruggekomen, het tracé van den primairen weg werd bui ten de kom der gemeente gelegd. Met B. enW. en den Raad werd toen over eengekomen, om de menschen die door deze rooilijn gedupeerd zouden worden zooveel mogelijk tegemoet te komen, of hen even tueel schadeloos te stellen. Het ging aldus spr. toch maar niet aan de zakenlieden bij verbouwing of na brand te noodzaken weg te trekken. De Raad meent het recht te hebben den heer Henneman op de oude plaats te laten bouwen, zul les nog temeer, omdat deze verbouwing ais een groote verbetering is te beschouwen. De heer De Vries, hoewel voor stander van ruime wegen in verband met het verkeer zag eveneens in de aangevraagde verbouwing een groote verbetering van het aanzien der gemeente. De heer Klaassen wees in dit verband op de mogelijkheid, dat het huls op den hoek nog wel eens zal verdwij nen, waardoor de situatie nog aanmerkelijk ook ten opzichte van het perceel van den heer Henneman zou verbeteren. Wethouder Henneman betwistte de rechtsgeldigheid van het rooilijnbesluit omdat volgens hem des tijds geen gelegenheid werd geboden bezwa ren tegen het voornemen in te dienen. Stel lig zouden belanghebbenden tegen een derge lijk voornemen hebben geageerd. Spr. kan de zaak niet anders zien, dan dat alleen de burgemeester terugbrenging van de rooilijn niet wenscht. De heer Miohels vestigde er de aandacht op, dat het destijds slechts de uitvoering var. een wettelijk voorschrift gold. In dezen tijd zou een dergelijke verordening stellig niet zijn goedgekeurd, tenzij de eigenaren zouden worden schadeloos gesteld. Burgemeester Vreugde wees er op, dat de weg later op het aanvullend wegenplan is ge plaatst als verbindingsweg tusschen den pro vincialen weg en den Rijksweg. Nadat van de gelegenheid tot repliceeren nog door allen gebruik was gemaakt deelde de heer Michels tenslotte nog mede, dat hij omtrent een nieuwe rooilijn overleg zal plegen met den Inspecteur der Volksgezondheid. In de kwes tie zelf zullen Ged. Staten later uitspraak doen. De zitting werd na deze mededeeling gesloten. WIJK AAN ZEE EN DUIN EEN NIEUWE STRAAT. De heer A. Castricum heeft aan B. en W. ver gunning verzocht voor het aanleggen van een straat ter lengte van 165 M., evenwijdig aan den Hoflanderweg. De bestrating krijgt een breedte van 4.50 M., een berm van 1 M. en trottoirs ter breedte van 2 M. Van Ged. Staten is reeds bericht ontvangen, dat zij zich met dit plan kunnen vereenigen en dat zij bereid zijn te bevorderen, dat de noodige vergunningen voor aansluiting der be staande woningen aan de waterleiding enz. zal worden verleend. GELDLEENING. B. en W. hebben den Raad voorgesteld met de N.V. Maatschappij voor Gemeente Crediet een kasgeldleening aan te gaan, groot f 60.000 rentende 41/2 pet. DE HUUR VAN HET NOORDZEESTRAND. Op 31 Dec. zijn geëindigd de huurovereen komsten, aangegaan met den Staat der Ne derlanden, waarbij de gemeente het recht ge huurd heeft, om met uitsluiting van anderen, behoudens onderverhuringen op het zeestrand onder deze gemeente ten Noorden en ten Zui den van paal 52 tenten en getimmerten te plaatsen. B. en W. stellen voor deze strand- gedeelten wederom in te huren en onder te verhuren aan de N.V. Buffet Maatschappij „E Pluribus Unum". In de concept-overeenkomst voor de E.P.U. zijn de gebruikelijke bepalingen opgenomen. Tevens wordt de exploitante het recht verleend twee consumptietenten te plaatsen met een oppervlakte van 40 vierk. M. DE RESTAURATIE VAN DE NED. HERV. KERK. In de raadsvergadering van 21 Oct. 1931 be sloot de gemeenteraad ten behoeve van de restauratie van de Ned. Herv. kerk in de bad plaats een subsidie uit de gemeentekas ter be-1 schikking te stellen van ten hoogste tien pet. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 20 Grimes Buckner dacht een oogenblik na. Voor een dergelijke aarzeling", viel Tom Malloy opeens verontwaardigd uit, „zouden de jongens in het kamp u een klap in het gezicht hebben gegeven, mijnheer Buckner. Die zouden hun hand in het vuur hebben gestoken voor Mary's door en door braaf, edel karakter; die wisten hoe flink en dapper ze was, en dat je op haar woord bouwen kon. U behoorde alleen maar eerbied te hebben voor de kranige manier waarop ze zich erdoor heeft geslagen". Mrs. Buckner liet een krakenden hoon lach hooren. De Senator beantwoordde Mary's vraag zonder aandacht aan Tom Malloy te schen ken. Zijn stem trilde. „Er is maar één conclusie uit je mede deeling mogelijk. En die is, dat jij Revis ge dood hebt en dat Malloy je medeplichtige bij den moord was. Je hebt hem gedood uit vrees voor schandaal. Is het zoo niet?". Met grim mige verachting herhaalde hij de vraag: „Is het zoo niet?" Hij wendde zich tot zijn moeder. „Wij moesten nu maar gaan vindt u ook niet?" „Dat wilde ik al een heelen tijd", was het ijskoude antwoord. Mary zonk uitgeput en machteloos in den stoel waaruit ze zooeven was opgestaan. „Wacht alstublieft!" Scherp en onverwacht als een pistoolschot kwam het bevel uit Malloy's mond, Buckner, buiten zichzelf van woede door het onver holen dreigementen in Tom's stem, draaide zich met een ruk om. De jongeman, de handen diep in de zak ken, keek hem aan met raadselachtig- lachende oogen. Er was iets gevaarlijks, iets angstaanjagends in den plotselingen overgang van dreigende ernst naar luchtige onver schilligheid, dat den Senator verbijsterde. „U zegt dat?" voegde Malloy hem opgewekt toe. „Moet ik deze verbazingwekkende be schuldiging tegen Haskell en mij heusch als ernst opvatten?" „U kunt het wat mij betreft opvatten, zooals u wilt", siste Buckner. „Het is mijn rotsvaste overtuiging en ik verwacht dat die ook bewezen zal worden". der werkelijke kosten tot een maximum bedrag van f 800. Tot dusverre is van dit sub sidie geen gebruik gemaakt. In verband met de tijdsomstandigheden komt B. en W. de uitgave voor dit doel thans niet meer verantwoord voor en meenen B. en W. den Raad te moeten voorstellen dit besluit in te trekken. Uitspraak tegen den groep Boshart. Straffen tusschen tien jaar en drie maanden. BATAVIA, 26 Febr. (Aneta) Heden deed het Hoog Militair Rerechtshof uitspraak in hooger beroep in de zaak van de tweede groep muiters van de „De Zeven Provinciën", be staande uit den korporaal-machinist M. Boshart en zeven anderen. Het Hoog Militair Gerechtshof legde de volgende straffen op: Boshart tien jaar; eisch twaalf jaar. Da n n a u acht jaar, eisch negen jaar. Dooyewaard negen jaar, conform den eisch. Van Leeuwen zeven jaar, eisch zes jaar. Tichelaar drie maanden, eisch een jaar P e e t e r s zes jaar, eisch zes jaar. Vermeulen drie maanden, eisch een jaar. Snel twee jaar, eisch een jaar en zes maanden. Voor de beide tot drie maanden gevange nisstraf veroordeelde beklaagde vervalt de bij komende straf van ontslag uit den militairen dienst. Tichelaar behoudt den rang van kor poraal. IN APRIL BERECHTING DER OFFICIEREN. SOERABAJA, 26 Februari (Aneta). De Zeekrijgsraad sprak conform den eisch den korporaal van Haatsert vrij. De kwartier meester Kap, tege nwien 9 maanden met ont slag uit den dienst was geëischt, werd tot 2 maanden veroordeeld zonder ontslag. In April zal de berechting der officieren plaats vinden. AGENDA VOOR BEVERWIJK DINSDAG 27 FEBRUARI Luxor Theater: „De Vrouw beveelt" en „Su- zanna in het bad". 8 uur. Kennemer Theater; Ledenavond 't Nut. 8 uur. WOENSDAG 28 FEBRUARI Kennemer Theater: „De twee Weezen" en „Es gibt nu eine Liebe". 8 uur Luxor Theater: „De Vrouw beveelt" en „Su- zanna in het bad". 8 uur. VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 27 FEBRUARI Thalia Bioscoop: Golddiggers of 1933. 8.15 uur. Bioscoop De Pont: „Spionnen aan het werk" en „De vlucht van het Duivelseiland" 8 uur. WOENSDAG 28 FEBRUARI Bioscoop De Pont: „Spionnen aan het werk" en „De vlucht van het Duivelseiland" 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: DINSDAG 27 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Volks voorstelling van Week-End" door het Groot Ned. Tooneel, 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Uitvoering Sam Swaap (viool) en Leo Straus (decla matie). 8 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Concert o. 1. v. Frits Schuurman. Soliste Jo Vincent. 8.15 u. Luxor Sound Theater: „De gunst van Ge neraal Yen". 8.15 uur. Cinema Palace: „Deviezensmokkelaars". Op het tooneel: Raymond Hyé, Fransche ex centriek. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Jantjes", op het tooneel: 4 Eitners, elegante variété-attractie 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 28 FEBRUARI Stadsschouwburg: Voordrachtavond Char lotte Kohier: Het Bal. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Tuberculose-film: „Waar een wil is, is een weg." 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Oogenblikkelijk was het met Tom Malloy's schijnbare gemoedelijkheid gedaan. Hij schudde zijn vuist voor Buckner's vertrokken gezicht. „Waar moeten die bewijzen vandaan komen? Of hebt u het misschien zelf gezien?" Grimes Buckner's mond viel half open. „Wat wat beteekent dat?" stamelde hij. „Dat zal ik u zeggen: u bent dien avond in Revis' huis geweest!" antwoordde de jonge man rustig*. „Ik vraag u daarom met den grootsten nadruk: wilt u werkelijk dat mijn en haar mogelijke schuld onder zocht worden!" Buckner werd eensklaps haast even bleek als Mary. Hij deed een poging om te lachen, maar hij bracht het niet verder dan tot een ongearticuleerd keelgeluid, dat zich een weg baande tusschen zijn opeengeklemde lippen. „U bazelt u bazelt onzin, mijnheer Mal loy", verklaarde hij met een mislukt ver toon. „Een andere keer, als u wat verstan digs te zeggen hebt, zal ik u met genoegen te woord staan". Hij wendde zich naar zijn moeder en bood haar den arm. Malloy schoot op hem toe en posteerde zich vlak voor hem. „Denkt u er om, mijnheer Buckner", klonk het koel. „Wanneer u ook maar een woord durft zeggen, wanneer ook maar een toe speling ruchtbaar wordt waarvoor u verant woordelijk kunt worden gesteld, met betrek king tot miss Haskell's aanwezigheid in het L -< De laatste werkzaamheden aan Men moge klagen over den achteruitgang van de natuur in de duinstreek en terecht, men moge wijzen op de werkloosheid eener zij ds en de behoefte aan verfraaiing van het landschap om onze dichtbevolkte centra an derzijds, eveneens terecht..... daar op het Provinciale Landgoed te Bakkum enkele K,M. ten noordwesten van Castricum is dezer da gen iets klaar gekomen, wat bewijst, dat het ook anders kan, dat het winnen van zand v-oor wegenaanleg en terrein-ophooging op een wijze kan geschieden, die het landschap verfraait en dat werkloozen van allerlei be roep productieven arbeid kunnen verrichten waar duizenden en duizenden van zullen pro fiteered Ik bedoel een groot duinmeer dat gegraven is onder toezicht van de Heide Maatschappij naar ontwerp van rentmeester Vogelzang. Een jaar geleden is men er mee begonnen. Duinen werden afgezand en het zand werd gebruikt voor den provincialen weg Bakkum- Limmen-Uitgeest-Zaanstreek. De behoefte aan zand was trouwens de aanleiding tot den geheelen opzet. Toen het grondwater bereikt was, (ruim 1 M. boven A. P.) werden pompen geslagen en ging men de diepte in, anderhalve meter diep, tot op den ouden zeebodem, wat bleek uit de duizenden schelpresten. Een locomotief trok een lange rij kiep-wagens die in de diepte met handkracht volgeworpen waren met nat zand naar de plaats van bestemming. Een deel ging in schuiten om verder weg, onder den spoor weg door vervoerd te worden. Zaterdag 27 Januari werd de pomp-instal- latie weggenomen. Zondags daarop stond er reeds een decimeter water over bijna twee hectare oppervlakte. Woensdags was er al een halve meter water en wanneer het met den regenval niet tegenloopt zal er einde 1934 of begin 1935 wel 1 1/2 a 2 M. water staan. Het meer is dan drieHectaren groot met de oevers mee zelfs vijf. Op sommige plaatsen zijn de oevers steil en mogen we verwachten dat er oeverzwaluwen en ijsvogels zullen komen, op de meeste plekken is de helling van de oever zeer flauw glooiend, zoodat Orchideeën, Par- nassia en andere duinmoerasplanten zich daar zullen kunnen ontwikkelen. Uit het Zwa- nenwater bij Callantsoog zullen diverse wilde water- en moerasplanten overgebracht wor den als Dotterbloem, Gele Lisch en riet, het laatste ook om de oevers tegen golfslag te be schermen en de vogels als eenden, waterhoen tjes en beschutte nestgelegenheid te geven. Mogelijk dat zelfs de schuwe lepelaars een poging zullen doen te nestelen, maar aange zien er 's zomers veel wandelaars komen zal dit wel bij eeu poging blijven. Op een provin ciale bezitting kan de vrije wandeling na tuurlijk niet tegengegaan worden. Er komen paden die op verschillende plaatsen naar het meer komen. Een afrastering houdt de ko nijnen er uit en voorloopig ook de wandelaars van de onbegroeide plekkene die eerst een stevig plantendek moeten hebben. Reeds nu, terwijl de oevers nog kaal zijn, is het landschap buitengewoon opgevroolijkt door het groote wateroppervlak in deze water- arme streek. Van hoe groote beteekenls dit zal zijn voor de verrijking van de planten- en dierenwereld is niet vooruit te zeggen. Aan ae hand van de resultaten In Thijsse's Hof kun nen we verwachtene dat dit zeer aanzienlijk zal zijn. Vooral de vogels in de duinstreek hebben groote behoefte aan zoetwaterplassen om er te drinken en te jagen. Vroeger waren de duinen, vooral in den winter, vol met waterplassen, waarvan som migen 's zomers nooit geheel droog werden. Verschillende oorzaken als betere be groeiing van de hellingen en de bebossching hebben gemaakt dat tegenwoordig minder re genwater tot de diepte doordringt én dat wa terleidingen en de drainage voor cultures hebben gemaakt dat er van dit toch reeds ver minderde grondwater veel afging. Van Schoorl tot Hoek van Holland zijn de duinen ontzet tend waterarm geworden. Het duinterrein zelve is sterk geschon den door kanalen, zanderijen en bebouwing, en het plantendek wordt kort gehouden door konijnen. Soms is dit alles onvermijdelijk, dikwijls had het evengoed of beter anders gekund. In vele duinstreken is gebleken dat de konijnen heel goed uit te roeien zijn, indien men slechts alle middelen wenscht aan te grijpen. Hoe lang het zal duren eer de zorg voor het landschap eens evengroot wordt als de zorg, bewuste huis, of tot hetgeen u hier vanmid dag gehoord hebt, dan zal ik u, zoodra mij dat ter oore komt, bij de politie aanklagen wegens moord. En dat niet alleen; ik zal ook verklaren dat u den avond van den moord bij Revis geweest bent; laat in den avond, dat u twist met hem hebt gehad. Dat en nog andere dingen zal ik verklaren; ik kan dat doen omdat ze mij uit eigen, persoonlijke wetenschap bekend zijn. Verstaat u, uit eigen, persoonlijke wetenschap!" Mrs. Buckner greep den arm van haar zoon als signaal om eindelijk met haar mee te gaan. Ze lachte ongeloovig en uit de hoogte. „Kom Grimes", zei ze, „het is meer dan tijd om aan deze comedie een eind te maken". „Het is een leugen", brieschte de Senator, zich nog eenmaal dwingend tot zijn gewone autoritaire manier van spreken. „Een smerige doorzichtige afperserstruc". „Neemt u zich in acht, mijnheer Buckner", waarschuwde Malloy. „Ik vind het buitengewoon onaangenaam voor leugenaar uitgemaakt te worden! Maar misschien laat uw geheugen u alleen in den steek het is ook alweer zoo lang geleden, nietwaar? Laat ik u daarom een en ander in uw herinnering mogen terugroepenU dacht er natuurlijk niet meer aan, dat u dooi de achterdeur bent binnengegaan, dat u tegen uw gewoonte zelf uw auto chauffeerde en dat de namen van verschillende dames genoemd werden" het woord werd met een - het Duinmeer bij Bakkum. die men de laatste jaren heeft voor onze we gen? Men vraagt naar objecten voor werkver schaffing! Kom in de Haagsche duinen, ga naar Schoorl en naar de duinen van de Wadden eilanden, waar het duin terrein in-het bezit is van de overheid, Daar wordt de werkloosheid voor een aanzienlijk deel opgevangen door het vele werk dat het duin geeft, spitten, helm en dennen planten, duhrién, Vellen van bosch, wegenaanleggen, enz. Komen we in de duinen, dié 'particulier eigendom zijn dan wordt aan dit alles weinig of niets gedaan om de eenvoudige, reden dat het op dit oogenblik niet rendabel, is. Of het geschiedt op de gemakkelijkste maar daarom niet op de deskundigste wijze. We zien hoe het geheele bosch voor de voet gekapt wordt. Daar scherpe zonbestraling worden alle bosch flora, de zwammen en bacteriën zoo noodig voor de vertering van 't gevallen blad gedood en jonge hout, dat uit de stronken uitbot, heeft een zware dobber gedurende de eerste jaren. Op de terreinen die aan de overheid be- hooren, zooals duidelijk te zien is in het nieu we gedeelte van het provinciale Landgoed te Bakkum, wordt de verjonging van het bosch geleidelijk toegepast, op iedere stronk laat men een goede rechte stam staan, men be vordert het gemengde bosch, d.w.z. naaldhout en bladverliezend hout dooreen en we krijgen, een bosch, zooals het in de woudrijke streken van West-Europa van nature reeds bestond. Boschbouw rendeert pas na een halve eeuw en geeft dan nog slechts een lage op brengst. Er zijn echter groote indirecte voordeelen, vooral in onze streek met weinig bosschen; klimaatsverbetering, bevordering van vreem delingenverkeer, werkverschaffing en niet het minst noodige in onze dichtbevolkte pro vincie, gelegenheid tot buitenleven als tegen gif tegen het eentonige en niet altijd ver heffende groote-stads-bestaan. In Bakkum gaan we den goeden kant uit. De rentmeester, de heer Vogelzang, aan wien ik veel gegevens voor dit artikel dank, is een practisch man. Want al behoeft de grond exploitatie van overheidswege niet altijd en niet uitsluitend, „rendabel" te werken om de vele indirecte voordeelen, die boschbezit mee brengt voor een streek, het mag niet te veel en zeker niet omioodig bóven een zuiver ren dabele kostenberekening uitgaan. Hoe meer dit in het .oog .gehouden wordt, hoe meer men in exploitatie kan nemen, des te grooter kan het aantal te werkgestelden worden in de overheidsbossehen. 't Zou voor de Haarlemsehe duinen een ze gen zijn indien er gewerkt kon worden als bij Bakkum. Tegenover veel achteruitgang van het duin landschap staat, dat er door diverse grond eigenaren een groote oppervlakte duïnterrein met dennen en ander houtgéwas is beplant. Dit is een prachtig geslaagd, begin van waar uit met succes verder gewerkt kan worden. oover een oppervlakte van bijna twee hectare. veelzeggende bijklank uitgesproken „bij voorbeeld die van Miss Patton en Miss Conner". Het was alsof een onzichtbare hand het kleed van zelfbewusten hoogmoed van Sena tor Buckner afrukte. Hij zweeg, zijn gezicht werd aschgrauw, zijn trekken verslapten, de onzekere blik in zijn oogen verried, dat hij naar een eenigszins plausibel klinkend ant woord zocht. „En nu eruit!" commandeerde Tom barsch. „Verlaat alsjeblieft een gezelschap, dat u alleen al door het feit van uw aanwezigheid beleedigt-, mijnheer Buckner". „Misschien", de Senator worstelde om zich zelf weer een weinig meester te worden en zijn woorden kwamen moeilijk, „misschien kan ik later nog eens met u praten om u tot andere gedachten te brengen, om u om uw verkeerde opvatting te weerleggen". „Ik twijfel er niet aan of u zult het pro- beeren", lachte Tom Malloy. XXI „Het onweerlegbare Bewijs". Darden was verbaasd den Senator in een meegaande stemming aan te treffen en daar hij niet wist van de scène, die zich kort te voren in het Arlewood-gebouw had afge speeld, bezat hij geen sleutel om deze houding te verklaren.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5