UIT HET BUITENLAND Oostenrijk. Frankrijk. DE NIJENRODEZAAK. ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE Het proces wegens hoogverraad tegen het Oostenrijksche Soc. Dem. Partijbestuur begint. Vervolging van 24 leiders. Kabinetscrisis in Spanje. Lerroux opnieuw formateur? Hoogverraadproces tegen de leiding der soc.-dem. Het O.M. heeft thans tegen het geheele be stuur der sociaal democratische partij en de vooraanstaande leiders ders partij, in het geheel 24 personen, een vervolging ingesteld wegens hoogverraad en medeplichtigheid aan hoogverraad. Tot de beschuldigden behooren Deutsch, Bauer, Koenig en Schorsch, zoomede Karl Renner en Dr. Seitz. De vier eerstgenoemden, die naar Tsjecho Slowakije zouden zijn gevlucht, zullen niet kunnen worden uitgeleverd, aangezien het een politiek misdrijf betreft. Tegen Dr. Freundlich van de Arbeitersbank, is eveneens een vervolging ingesteld. Het aftreden van het kabinet-Lerroux. Lerroux. -Het kabinet Lerroux heeft, naar wij in een deel der vorige oplaag reeds hebben gemeld zijn ontslag aangeboden. Het;]?, ontslag is door den president der republiek verleend. Men gelooft, dat Lerroux opnieuw opdracht zal krijgen tot vorming van een kabinet, waarin, waarschijnlijk rechts-radicalen, de Catelaansche Liga en Agrariërs. Of de Ka tholieke Volksactie in deze regeering zitting zal nemen, valt te betwijfelen aangezien Gil Robles geen speciale voorliefde voor den Republikeinschen staatsvorm aan den dag heeft gelegd. Anderzijds heeft de Paus een beroep ge daan op de Spaansche Katholieken om zon der voorbehoud de republiek te erkennen. Misschien dat de leiders der Katholieke Volksactie zich derhalve nog op het laatste ooge'nblik bedenken. Eden's besprekingen te Parijs. Omtrent het onderhoud van Eden rnet den Franschen minister-president Doumergue en den minister van buitenlandsche zaken Bar- thou wordt het volgende officieele commu nique gepubliceerd: De Lord Privy Seal Eden is op den terug weg uit Rome hedenmorgen te Parijs aange komen en door minister-president Doumer gue en den minister van buitenlandsche za ken Bartbou ontvangen, wien hij verslag uit bracht van zijn besprekingen te Berlijn en Rome. Tijdens dit onderhoud zijn de princi- pieele beginselen van het Britsche memoran dum onderzocht. Minister-president Doumer gue en de minister van buitenlandsche zak?' Barthou hebben den heer Eden medegedeeld dat «ij het onderzoek zullen voortzetten en hem binnen korten tijd op de hoogte zullen stellen van de conclusies, die de Fransche regeering er uit zal trekken. Russische gelden in beslag genomen. Op bevel van den minister van financiën Takathasi heeft het Japansohe ministerie van financien 40 millioen yen in beslag genomen, die in 1917 door de keizerlijke Russische regee ring aan den Russischen militairen attaché te Tokio waren overgemaakt voor de Russische bestellingen in Japan. De Japansche regeering wil vastgesteld zien, of de Sovjet-regeering als opvolgster van de keizerlijke regeering gerechtigd is, het geld op te eischen. De Sovjet-ambassade is bereid het incident bij te leggen; zij eischt echter de teruggave van de betreffende som. Dn jf.sclilu nel. Jonge theologen eerst in de S. A.? Oip een bijeenkomst van de „Duitsche Christenen" in het Sportpaleis te Berlijn heeft rijksbisschop Müller een rede gehouden waarin hij zijn opvattingen over het Chris tendom uiteenzette, aldus een bericht van het D.N.B. Wat aangaat de bewering, dat de Duitsche Christenen een nieuwen Wodan- cultus willen invoeren, zeide de bisschop: Men zou den lasteraars, die dat zeggen, te veel eer bewijzen, als men tegen hun woorden protes teerde. Het Christendom, zoo zeide de rijksbisschop verder o.m. is niet uit het Jodendom voort gekomen, maar gegroeid in den strijd tegen het Jodendom. Een positief Christendom moet weer ge meengoed van het volk worden. Dat kan al leen geschieden, als elk individu zich weer een lid der kerk voelt. Als echter de leiders niet den weg vinden naar het hart des volks, is dat doel niet te bereiken. Daarom moeten de jonge theologen naar de S.A. en naar de arbeidskampen; zij moeten het volk, zijn taal zijn wijze van denken en gevoelen leeren ver staan en zich zoo het vertrouwen hunner ge meente verwerven. Minister van frauduleuze handelingen beschuldigd. De vroegere minister van Verkeerswezen Stanitsj heeft Woensdag in de zitting van de Skoepsjina den huidigen minister van Verkeerswezen Radiwojewitsj er van be schuldigd den staat voor minstens 800 mil lioen dinar (25 a 30 millioen gulden) te heb ben benadeeld. Stanitsj' verklaarde dat Radi wojewitsj met twee Fransche firma's, Batig- nolies en de Société Européenne, overeen komsten heeft gesloten voor den aanleg van spoorwegen en hun voor de uitvoering der werkzaamheden een bedrag van 2100 mil lioen dinar heeft toegestaan. Het ministerie heeft evenwel uitgerekend, dat deze werk zaamheden door Joegoslavische maatschap pijen voor slechts 1239 millioen dinar zou kunnen worden uitgevoerd. Aangezien het materiaal intusschen in Joegoslavië opnieuw goedkooper is geworden zou het verschil ongeveer 1 milliard dinar bedragen. Stanitsj eischte het aftreden van den mi nister van Verkeerswezen. Onder lalgemeene spanning verklaarde Uszunowitsjdat Stanitsj zijn uiteenzettingen op zoo'n deskundige wijze had ter sprake ge bracht, dat het voor niet-deskundigen on mogelijk is direct een oordeel te vellen. Er zal evenwel een onderzoek worden ingesteld Radiwojewitsj was niet in de parlementszit- ting aanwezig. EENIG LICHT IN DE MOORD- ZAAK-PRINCE? EEN NIEUWE AANWIJZING. PARIJS, 1 Maart (V.D.) De politie heeft een nieuwe aanwijzing inzake den moord op den Raadsheer bij het Parijscbe Hof van Beroep Prince gekregen door de verklaring van een jonge vrouw, die op den dag van Prince's vertrek uit Parijs bij het Gare de Ly-on loten voor een liefdadig doel had ver kocht. Zij kon een nauwkeurige beschrijving geven van den man die Prince had gezien en (he met een sterk buitenlandsch accent sprak. Haar beschrijving klopte met die welke een jongedame had gegeven van een man in den trein naar Dij on, die opvallend alle coupés had onderzocht. Bij aankomst te Dij on was hij. naar de controle gesneld en had daar nog eens. alle uit den trein komende reizigers langs zich heen laten gaan. Tenslotte is men erin geslaagd de zaak te vinden, waar het met bloed/ bevlekte mes, dat onder het lijk van Prince werd gevon den, is gekocht. PARIJS, 1 Maart (V.D.) De in verband met den moord op Prince opgeworpen hypotheses vermenigvuldigen zich voortdu rend. Zoo vraagt men zich thans af, of niet de telefoonverbindingen van Prince werden afgetapt en „meegeluisterd" door nog onbekenden. Mevrouw Prince heeft na melijk geconstateerd, dat de telefoonver bindingen vóór den dood van Prince vaak gestoord werden. De rechter van instructie heeft een in tiem vriend van Prince en een advocaat, die beiden Prince vaak ontmoetten, gehoord. Zij verklaarden hem nog vlak voor zijn vertrek naar Dij on te hebben gesproken, doch hij was alleen ongerust over den gezondheids toestand van zijn moeder en verder opge wekt en zonder eenig wantrouwen. Verder onderzoek in de affaire Stavisky. PARIJS, 1 Maart (V.D.) De commissie van onderzoek naar de zaak-Stavisky heeft hedenmiddag den directeur van 't Crédit In- dustriel et Commercial" gehoord, die foto grafieën van chèques van Stavisky over legde. Vervolgens werden de bijlagen van het rapport-tLescouvé bestudeerd bmevens een dossier van buitenlandsche zaken met ge- trekking tot het optreden van Staviskey m België, Hongarije, en Spanje. Volgens het rapport Lescouvé hebben de verschillende magistraten, die de processen 'van Stavisky telkens uitstel verleenden, dit gedaan om ver" schillende redenen, waronder vooral medi sche rapporten voorkomen. Het geval van de zaak Stavisky vormt geen uitzondering bij de practijk van de rechtbank van de Seine, maar de verantwoordelijkheid voor het voortduren van dergelijke misbruiken weegt zwaar op dengene, die daar hij chef was, alleen de macht had om de noodige maat regelen te nemen. Toch is Lescouvé er van overtuigd, dat de chef van het parket in niets den loop van zaken in de affaire- Stavisky heeft belemmerd. SCHANDAAL OP SCHANDAAL. OPNIEUW EEN BANKDIRECTEUR IN FRANKRIJK GEARRESTEERD. PARIJS, 1 Maart (VD.) De directeur van het Comptoir Général de Bourse, een bankonderneming, welke ook eenige filialen in de provincie bezat, is wegens misbruik van vertrouwen gearresteerd. De gearresteer de, Saint Blancat- is reeds vroeger te Parijs en Nantes wegens onbevoegd uitoefenen van het bankbedrijf veroordeeld. Hij zou ver scheidene millioenen ten nadeele van zijn cliëntèle hebben verduisterd. GETUIGEN DéFILe. Begrijp het goed. De getuigen, die de scha kels 2, 3, 4 en 5 vormen, zullen het hebben over een door den kasteelheer en scène ge zette inbraak, maar alles wat zij weten, heb ben zij van den vriend des kasteelheers schakel één. Wanneer deze op eigen houtje had laten inbreken en den anderen wijs ge maakt, dat het op last geschiedde, zouden die anderen niet anders verklaren dan wanneer de kasteelheer werkelijk den last had gegeven. We willen hiermee maar zeggen, dat in de veelheid van woorden, die door Frits en con sorten over het geval worden gesproken, geen sikkepit bewijs tegen den kasteelheer zit, voor- oovor het gaat over alles wat „de vriend' heeft gezegd. En hoe staat het met de eigen ervaringen? De bloemenkoopman heeft den heer van Nijenrode later even op het bordes van het kasteel gesproken en het resultaat was poover; de heer v. Nijenrode zei, dat hij met den ander niets te maken had en deze vertrouwde zichzelf toen blijkbaar niet, en droop maar af. Later heeft hij door briefjes, welke een ander met verdraaide hand voor hem had geserheven, schriftelijk con tact met den kasteelheer gezocht, die ant woordde, naar de politie te zullen gaan, als hij meer briefjes kreeg. Nu is het waar, dat de getuigen kunnen be vestigen, dat de vriend herhaaldelijk naar Nijenrode is gereisd, toen het geld niet wou los komen, maar wat zou men anders verwachten? Dat hij op een oogenblik tegen de geesten, die hij had opgeroepen, zou zeggen: „Hoor 's, ik heb jullie wat wijs gemaakt; ik heb het zelf bedacht, maar ik zie geen kans om geld los te krijgen? 't Was nog al een mooi stel, om zich zoo met een kluitje in 't riet te laten sturen; ze zouden hem het vuur wel na aan de schenen gelegd hebben. Neen, dat bewijst allemaal niets. Een vreemd punt in de zaak vormen die twee ontbrekende schilderijen, voorstellende resp, een Mulat en „Driekoningen". De pseudo. inbrekers houden vol 5 schilderijen te hebben weggehaald, de kasteelheer heeft er 7 als gestolen opgegeven, Als hij dan 7 schilderijen vergoed had wil len hebben, had hij er toch zooveel op het lijstje kunnen zetten? De jóngens namen mee wat op het lijstje stond. Zouden de weghalers er 7 gehad hebben en maar 5 verantwoord? Ongebruikelijk is dat bij sommigen niet en we herinneren slechts aan een geval, waar een der dieven stilletjes voor 20 mille gestolen goed op zij had gehouden, zonder dat zijn mededaders dit vermoedden. Door een toeval lige omstandigheid kon er nog beslag op ge legd worden. En dat is niet het eenige geval geweest, waarin de luitjes mekaar wilden meppen, zooals dat heet. A priori de mogelijk heid ter zij te stellen, dat er 7 schilderijen zijn weggehaald, mag dus ook niet. Zelfs is nog een derde mogelijkheid aanwe zig, namelijk, dat beide partijen de waarheid spreken en iemand, die van de inbraak op de hc.gte was, zelf nog een paar stukjes echt ge stolen heeft. Eveneens is er nog een tus- schenvorm denkbaar tusschen het laten weg halen door den kasteelheer en het doen weg halen door den vriend, wiens wonderlijke evoluties op het gebied van handel en verzeke ring, waarvan we zoo hoorden, niet bevorder lijk zijn om het geloof in zijn betrouwbaarheid te versterken. Die tusschenvorm dan zou, veronderstellen- derwij-s, in een gesprek als volgt kunnen wor den uitgedrukt. Vriend: Kan je me niet wat geld leenen? Kasteelheer; 'k Zit er zelf slecht voor. V.: Laat wat van dien rommel stelen, dan kan je de verzekering aanspreken. K.: Ik begin er niet aan, dat is mij te ge vaarlijk. V.: Niks gevaarlijk; ik versta me op die dingen; laat het maar aan mij over. K.: 'k Wil er niet aan beginnen. V.: Hoeft ook niet, maar als je 's nachts wat hoort, moet je je niet direct ongerust maken. Jij weet nergens van; ik ook niet, maar ik wil maar zeggen, dat het toch niet kwaad zou zijn, als je een ton in contanten had. Wat heb je aan dien rommel? Geen mensch koopt dat tegenwoordig. Nou, fidieu, wie weet, breken ze nog niet eens bij je in; 't is een slechte tijd en er zijn veel schuimers op de vlakte". U ziet, zoo'n soort gesprekt is een tusschen- ding, dat veel ruimte voor bespiegelingen laat. We zijn zelf aan 't bespiegelen geslagen bij gebrek van bevredigend bewijsmateriaal, doch willen zelf geen meening lanceeren; we be kijken de zaak slechts van verschillende kan ten; het oordeel is en blijft natuurlijk aan de justitie. Op den 8en dag verschenen als getuigen: de vriend, de bloemenkoopman en de drie jongens, en het eenige punt, dat, naar het ons toescheen, van belang is voor de schuld vraag is; Was de toegangspoort open en was de brug neergelaten? Was dit alleen dien nacht het geval óf was het hoegenaamd geen uitzondering? Sloot de burchtheer zelf de poort en haalde hij de brug op of was dat aan personeel over ge laten? 't Bleef weer een geheim. Daar wordt zoo weinig over gesproken en het is toch van zoo groot belang, tenminste als poort en brug dien nacht bij uitzondering tot binnentreden noodden. De Officier was begeerig te weten, waarom de jongens handschoenen hadden gedragen en ze zeiden omdat 't zoo koud was, maar de heer van Nijenrode merkte op, dat het kasteel bij dag en nacht centraal verwarmd is. De jongens waren ook niet van gisteren; het mocht dan geen echte inbraak zijn, een rare boel was 't wel en daarom maar 'handschoe nen aan safety first. Verder was de Offi cier begeerig te weten, wat de jongens, als ze werkelijk op roof waren uitgegaan, had den meegenomen, waarop de een zei: alles, en ik zou een auto hebben meegenomen om het transport. De tweede zegt: alleen het goud; de derde wou goud en geld. Die -moe ten van al dien schilderijenboel niets hebben. 't Is volgens hun theorie maar gelukkig, dat het geen echte braak is geweest, want dan had er nog de grootste ruzie kunnen komen. Ook komt het breken van de twee kleine ruitjes ter sprake. In de stukken zou staan, dat het een geweldig leven gemaakt moet hebben. Welke geleerde dat heeft gezegd, werd niet vermeld, maar Mr. Ka-ppeijne had wat glas in lood meegebracht om eens te la ten hooren dat het heel geen leven maakte. De president geloofde het wel, zoodat Mr. Kappeïjne zijn glas kon sparen. Er was, vóór de jongens kwamen, nog weer een langdurig discours geweest omtrent het beleen en van schilderijen, waarover al zooveel woorden zijn vuil gemaakt. We blijven op h-etzelTd-e punt, de heer Van Nijenrode zegt^dat hij wel de gelijk met zijn vriend over foeleening van schilderijen, welke de laatste in zijn bezit, maar niet in eigendom had, had onderhan deld, terwijl de hoofdgetuige zegt, dat al die correspondentie -maar camouflage was voor de besprekingen over -de inbraak. De Officier zoekt naar zwakke plekjes. Waarom heeft u, toen u de secretarie op belde, niet uitdrukkelijk gezegd, dat men den -burgemeester zou waarschuwen?" vroeg hij aan verdachte. Omdat het z.i. vanzelfsprekend is, dat men den burgemeester waarschuwt, als het secre tarie er kennis van krijgt. Wat ook logisch is. De veldwachters, die een onderzoek hebben ingesteld, hebben geen vingerafdrukken ge vonden en, omdat er sprake van was het gerucht had geloopen dat een gewezen mecanicien van Nijenrode in -de- buurt was gezien, is in die richting een onderzoek inge steld, maar de heer van Nijenrode had die richting niet aangegeven. De veldwachters lieten de zaak zooals zij was. Een karakteristiek ding was, dat na de inbraak een kistje was aangetroffen, waar van een pootje was afgebroken, terwijl nie mand er een verklaring van kon geven, zoo dat dit weer een debetpost voor den kasteel heer was. Nu vertelde een der drie jongens, dat hij het gedaan had, meenen-de, dat het goud was en toen het -geen goud was, legde hij het pootje maar bij 't kistje. •Men ziet het. Gewichtige ontdekkingen zijn er niet gedaan en voor afwisseling versche nen de veelbesproken schilderijen in de recht zaal, zoodat wij ook gelegenheid kregen den veelbesproken negerjongen te zien. En eindelijk maakte het een punt van dis cussie tusschen den Officier en den heer van Nijenrode uit of de luiken van 't kasteel des nachts klapperen als 't waait; den Officier scheen dit eenigszins verdacht. Men ziet het: veel verder zijn we niet; Za terdag a.s. voortzetting". De -detective komt dan voor, dus dat geeft eenige variatie op het eindelooze gedebatteer over den schakel- ketting. vaart zal worden gebracht en het verkeer op de Ned. havens zal worden bevorderd. Sommige leden meenden echter, dat de voor gestelde vermindering van 20 pc;:, niet ver genoeg gaat, met name niet een voldoende te genwicht vormt tegen de verlaging van de Belgische tarieven, welke, vergeleken bij vóór den oorlog feitelijk tolt 1/7 zijn terugge- loopen. Andere leden meenden, dat een opheffing van het zeer aanzienlijke verschil tusschen de Ned-erlandsche en de Belgische loods-tarieven eerder gehoort te worden bereikt door de laat ste meer in overeenstemming te brengen met de waarde der te leveren praestaties. Bij verscheidene leden vond de bepaling, welke in staat stelt aan kapiteins en stuurlie den ter koopvaardij een loodsbrevelt uit te reiken, ernstige bedenking. Nog werd, voor het geval de hier bedoelde bepaling mocht worden gehandhaafd, een zoodanige uitvoering naar Engelsch voor beeld daarvan bepleit, dat de loodsbrevetten ter hand worden gesiteld aan de reederij, zoo dat zij ophouden te gelden, zoodra het dienst verband tusschen de gebrevetteerden en de reederij is verloren. ONZE AARDAPPELENUITVOER NAAR ENGELAND BEPERKT. TOT 1000 TON. Op een vraag in het Engelsche Lagerhuis, of hij bereid was de wenschelijkheid te over wegen van een tijdelijk verbod van den in voer van aardappelen, heeft de minister van landbouw, Elliott, gezegd, dat er onderhan delingen gaande waren om den invoer uit vreemde landen van aardappelen uit den ge wonen zomeroogst gedurende de eerste vier maanden van dit jaar te beperken. De invoer uit Nederland zal niet meer dan 1000 ton bedragen, terwijl aan andere landen gevraagd is, af te zien van export naar de Engelsche markt. Ten aanzien van vroege aardappelen zullen stappen bij de betrokken landen ondernomen worden DIMITROF EN HET PROCES VAN LEIPZIG. ZELFS SALOMO ZOU GEEN OPLOSSING GEVONDEN HEBBEN. Dimitr-of heeft naar het Russ £el. Ag. aan de Telegraaf meldt over de vrijlating van hem zelf en zijn beide lotgenooten het vol gende relaas gegeven: Dinsdagmorgen om 5 uur werden wij on verwachts ge-wekt. Wij kregen bevel om op te staan, ons aan te kleeden en onze bagage te pakken. Een reden hiervoor werd niet op gegeven. Even daarna kwam een vertegen woordiger van het rijksministerie van bin- nenlandsche zaken ons mededeelen: „Vandaag wordt ge bevrijd en uit Duitsch- land overgebracht naar de Sovjetunie". Ons verzoek, dat een Sovjet-vertegenwoordiger zou worden geroepen, bleef zonder succes. Pas toen w-ij te Moskou waren aangekomen, be merkten wij, dat het Sovjet-gezantschap te Berlijn van onze uitzetting niets wist. In antwoord op hem ges-telde vragen aan gaande het proces zeide Dimitrof: Bij het uitspreken van het vonnis moesten de rechters het vraagstuk zoo oplossen, dat de wolven tevreden werden gesteld en de schapen gered. Tot zulk een oplossing zou zelfs Salomo niet in staat zijn geweest. Had de rechtbank te Leipzig ons veroordeeld, dan zou zij hiermede niet slechts het fascistische Duitschland, maar ook de burgerlijke justitie hebben veroordeeld. Daarom werden wij vrij gesproken; de schapen waren gered, maar de wolven niet bevredigd. ONZE KOOLUITVOER NAAR DUITSCHLAND. Besprekingen te Broek op Langendijk. TEGEMOETKOMENDE HOUDING VAN DUITSCHLAND. Eén der gemengde commissies, die belast zijn met de uitvoering van helt jongste met Duitschland gesloten handelsverdrag, de z.g.n, gemengde commissie voor den tuinbouw heeft Donderdag een bezoek gebracht aan Broek op Langendijk. Van bevoegde zijde verneemt de Tel., dat de besprekingen, betreffende de hoeveelheden en prijzen voor roode, witte en spruitkool voor Maart, evenals trouwens beide andere die t-e Berlijn gehouden werden, een bijzonder vlot en aangenaam verloop hadden. Men kon nog niet zeggen, welke prijzen en hoeveelheden voor Maart thans zijn vastgesteld, daar de centrale autoriteiten te Berlijn hun goedkeu ring nog moeten hechten aan het overeenge- komene. Men was echter optimistisch ge stemd. en verklaarde met genoegen, dat op deze wijze de belangen van het Noordholland- sche koolgebied ten zeerste gediend worden. Ook voor de toekomst liggen hier groote mo gelijkheden. Van Duitsche zijde was men, naar het blad gezegd werd, tegemoetkomend weest. VERLAGING DER LOODS- TARIEVEN. INSTEMMING BIJ DE TWEEDE KAMER. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp Jot nadere wij ziging van de wet van 20 Aug. 1859. houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeesche pen, verklaarde men zich met de strekking daarvan algemeen te kunnen vereenigen. Men juichte het toe, daib door het verlagen van de loodstarieven eenige verlichting aan de scheep GYMNASTIEK UITVOERING GRATIA—PLATO Donderdagavond gaf Gratia-Plato te IJmuiden-Oost onder leiding van de heeren P. Dijkstra en J. M. Verbeek in Thalia een uit voering, die o.a. werd bijgewoond door wet houder Bosman. Het aantal deelnemers was dezen keer. als gevolg van de huidige economische omstan digheden, niet bijster groot. Ondanks dezen tegenslag heeft Gratia-Plato een uiltvoering weten te geven, die althans vóór de pauze op een peil stond, h-ooger dan van alle vo rige demonstraties van deze vereeniging. Nieit zelden weten gymnastic kvereenigingen in haar uitvoeringen onvoldoende rekening te houden met den smaak van het publiek. Hier evenwel werd aan de toeschouwers veel moois geboden, zonder dat evenwel de gymnastische waarde in 't gedrang kwam. Vele en afwisselende oefenstof, steeds goed gekozen. veel beweging, een nauwgezette voorbereiding, vlot en niettemin rutig werk, soms verrassende combinaties, dit alles vloeide samen -to-t een geheel, dat de uitvoering op zichzelf beschouwd verhief tot één van de beste Kennemer-demonstraties uit dit seizoen. Bekijken wij de nummers op zichzelf, dan rijzen enkele bedenkingen: het toestel-turnen van de dames en bovenal dat van de heeren vereischt dringend verbetering in de richting van het gehalte. Tactisch was t daarom ver keerd gezien, de genoodigde Zaansche keur- turners aan toestellen te laten werken en de heeren van Gratia-Plato eveneens. Want wel was het turnen van de Zaankanters, die uit muntende gymnasten bezitten, niet feilloos (vooral niet aan rek), maar hun werk stak toch zeer ver uit boven dat van Gratia-PlaT-o, dait daarom, voorzoover de heeren betreft, be ter gedaan had, zich tot vrije oefeningen en springen te beperken. Goede reserves bezit de vereeniging wel, wat duidelijk bleek uit het werk van de jongens en nog meer uit dat van de meisjes, ook aan De sterke zijde van Gratia-Plato ligt even wel nog s-teeds in de oefeningen zond-er toe stellen. Hoogtepunten daarvan vormden de kleuter-oefeningen en de door dames uitge voerde dans. In technischen zin kan de vereeniging haar a.s. 10-jarig bestaan met succes vieren, 't Is dan te hopen, dat de crisis, waaronder IJmui- dsn zoo sterk te lijden heeft, althans gedeelte lijk verdwenen is. Gratia-Plato zou in dat ge val met zijn aantal leden de vroegere hoogte zeker weten te bereiken. Voor a.s. Zaterdag is het volgende pro gramma vastgesteld: Af deeling A: IJ. F. C.—Tweede Jeugd. TelefoniaZeevogels Afdeeling B. S.I.Z.O.—V.V.IJ. 2 Z.S.V.Ulysses Kennemerland 2V.E.W. Afdeeling C. Kennemerland 5—IJ.F.C. 3 iZoo-wel IJ.F.C. als Tweede Jeugd spelen reeds morgen hun laatsten competitie wedstrijd in dit seizoen. Hoewel er van deze ontmoeting niets afhangt, vermoeden we toch, dat IJ.F.-C. haar uiterste best zal doen om revanche te nemen voor de nederlaag, welke zij destijds in Haarlem tegen Tweede Jeugd leed. Wij gelooven, dat de IJ-miuide- naren in hun pogingen zullen slagen. Telefonia staat definitief op de onderste plaats, doch zij zal er een eer in stellen, toch nog een paar winstpunten te behalen. Speelt de thuisclub in den vorm dien zij in de laatste wedstrijden heeft getoond, dan zal Zeevogels met leege handen naar IJmuiden moeten terugkeeren. S.IJZ.O., dat bijna kampioen is, heeft een lastigen tegenstander te bekampen slechts met inspanning van alle krachten zullen de H-illegommers de V.V.IJ.-reserves de haas kunnen blijven. Een gelijk spel zou ons niets verwonderen. Z. S. V. boekt den laatsten tijd zoo weinig succes, dat wij dit elftal tegen Ulysses ook niet veel kans geven. Kennemerland 2 kan ongetwijfeld van V. E. W. winnen, terwijl wij verwachten dat Kennemerland 5 tegen IJ.F.C. 3 een groote nederlaag te slikken krijgt.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3