•Stovengeld. Woningwet tijdelijk van de baan. STAATSGEHEIMEN. IJMUIDER COURANT VRIJDAG 2 MAART 1934 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK „FAUST" in het luxok theater. Het waren maar heel weinig belangstellen den die Donderdagavond het Luxor Theater bezóchten om Gounod's opera „Faust" van de Amsterdamsche Opera te beluisteren. Dat was toch wel te betreuren, want waren het dan al niet de „Italianen", die ook in Beverwijk hun favorieten bij tientallen tellen, het publiek heeft wel van deze Faust-opvoering genoten. Het artistieke peil willen wij niet beoordeelen, omdat naar wij vernamen, naast eenige be roepsmensehen voor het meerendeel dilettan ten medewerkten. En dan moet men respect hebben voor den enormen arbeid, welke door dit ensemble is verricht, om het ondanks vocale tekortkomin gen zoover te kunnen brengen. Niet in het minst zou men den durf van de leiders Bischof, Kerkhoven ep v. d. Ploeg moeten bewonderen om Gounod's werk op deze wijze voor het voet licht te brengen. Zooals wij reeds zeiden, er Was veel goeds in deze vertooning. De waar deering ging uit naar zang en dictie van Ed. v d. Ploeg als Mephisto, Bertha Jonckers als Mar gare tha, H. Bischof als Valentijn, Greet Koeman als Siebel en de Martha van Marie Nogerats. Valentijn kon minder bekoren. Het koor zong behoudens enkele minder gelukkige momenten, over het algemeen wel bevredi gend. Het orkest, dat was samengesteld uit Leden van het Haarlem's Salon Orkest kweet zich op zeer verdienstelijke wijze van zijn m'oeilijke taak. De dirigent, de heer E. H. Kerkhoven leidde het geheel met vaste hand. Het publiek stelde intusschen het gebodene op prijs en heeft de optredenden meermalen met een hartelijk applaus gehuldigd. DE SANEERING EN DE KLEINHANDEL. In de ledenvergadering van de R.K. Ver- eeniging van Kleinhandelaren „St. Petrus" is de saneering in de provincie uitvoerig bespro ken. Van bestuurszijde werd er op gerekend, dat de kleinhandelaren elkaar zooveel moge lijk terzijde zullen staan, voornamelijk omdat de crisis de verdiensten steeds geringer maakt. Bovendien ondervindt de kleinhandel ook nog de gevolgen van de plaatselijke saneering. De heer J. Geldermans bracht verslag uit van het te Haarlem gehouden Congres van Jt.K. Kleinhandelaren in groenten, fruit en aardappelen. HEROPENING. De Amsterdamsche Schoenmakerij- en lederhandel, Breestraat 27 alhier, welke in de maand November van het vorige jaar door een hevigen brand werd geteisterd, zal Zater dag worden heropend. GYMNASTIEKVEREENIGING „HERCULES". Dé jaarlij ksche uitvoering van de gymnas- tiekvereeniging „Hercules", welke Donder dagavond in het Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat werd gegeven, mocht zich in zeer groote belangstelling verheugen. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Na de gebruikelijke opmarsch, waarbij men nen groei in ledental van „Hercules" kon constateer en sprak de eere-voorzitter Ds. C. M. Krijger een openingswoord, waarin hij de beteekenis van de lichamelijke opvoeding in het licht stelde en de juiste verhoudingen schetste, waarin deze moet staan ten opzichte van den geest. „Hercules" streeft er naar de ontwikkeling van het lichaam in de juiste ba nen te leiden. De leider van Hercules, de heer C. Nieuwen- weg zorgde voor een vlotte afwerking van het programma, dat alle groepen gelegenheid bood bewijzen van bekwaamheid af te leg gen. De heeren-afdeeling opende met vrije oefeningen, waarvan veel goed te zeggen viel. Enkele onregelmatigheden konden niet aan de stof worden toegeschreven. Zij waren veel eer een gevolg van onoplettendheid, waar in de he eren wel de noodige correcties zullen willen aanbrengen. De jongens, de meisjes en de dames leverden behoorlijk werk aan toestellen en op de evenwichtbalk. Vooral dit laatste bleek zeer de aandacht van het pu bliek te boeien. Eenige heeren van „Kracht en Vriendschap" uit Haarlem lieten fraai tumen zien aan de boogbrug. Zij oogstten daarmede veel succes. Het intermezzo, waarvan de bezoekers den titel mochten raden, was een zeer aardige vondst en de dames brachten het er uitste kend af. „Hercules" en „Ki*acht en Vriendschap" turnden na de pauze tezamen aan het hoog- rek en van de Haarlemsche gasten viel wel wat te leeren. Niettemin werd door Hercules, dat nog zoo korten tijd bestaat, reeds heel aardig werk, soms zelfs goed werk te zien gegeven. Dan volgden nog fleurige volksdansjes van de meisjes, veerplankoefeningen voor paard en brug van de dames en heeren en tot slot het zoo gewilde programmanummer staafoefe- ningen voor de meisjes. Ds. Krijger sloot den atond, die ook door burgemeester Scholtens werd bijgewoond, met woorden van dank PERSONALIA. Mej. J. H. G. Spruijt te Beverwijk verkreeg te Amsterdam het getuigschrift voor sportmas sage van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage. TENTOONSTELLING „DE GEDEKTE TAFEL". EEN ZEER VERZORGDE EXPOSITIE. In de ruime toonkamers van Stouten - beek's Woninginrichting werd Donderdag middag in tegenwoordigheid van vele ge- noodigden de door de plaatselijke afdeeling der Ned. Vereen, van Huisvrouwen georga niseerde tentoonstelling „De Gedekte Tafel" geopend. Onder de aanwezigen waren o.a. burgemeester H. J. J. Scholtens en zijn echtgenoote, de gemeentesecretaris de heer J. W. A. C. van Loenen, wethouder K. Steijn, burgemeester H. Rothe van Wijk aan Zee en Duin, afgevaardigden van het crisiscomite uit die gemeenten, mevr. Douwes Dekker als afgevaardigde van het hoofdbestuur, Mr. A. Moens, voorzitter van de V.V.V., de heer H. H. Meijer van de Kamer van Koophandel en vele anderen. De presidente der afdeeling mevr. Moens- v. d. Veen, herinnerde in haar openingswoord aan het welslagen van de vorig jaar door de V.V.V. georganiseerde B.E.T.E., die voor de Vereeniging van Huisvrouwen aanleiding werd een plan te ontwerpen voor het houden eener tentoonstelling, welke tot titel „De Gedekte Tafel" zou hebben. Dank zij de medewerking van de heeren Stoutebeek kon dit plan in de daad worden omgezet. Ook de heer Tegel moet worden dank ge bracht voor het eetservies dat met linnen goed van de afdeeling voor den gelukkige is, die de juitse verkoopswaarde geschat heeft. De Gerofabrieken stelden een casette Zil- meta ter verloting beschikbaar. Spreekster dankte vervolgens den burge meester en den inspecteur van politie voor den bekwamen spoed, waarmede zij het af komen van de ministerieele toestemming hadden bevorderd, alsmede B. en W. voor de verleende vergunning voor de verloting. Zij dankte allen, die op eenigerlei wijze hadden medegewerkt. Mevr. Douwes DekkerJolles, noemde het een buitengewone prestatie van de jonge afdeeling om deze tentoonstelling te organi seer en. Spreekster hoopte, dat deze één jaar bestaande afdeeling voort zou mogen gaan met het betoonen van activiteit. Burgemeester H. J. J. Scholtens dankte de afdeeling namens het crisiscomité en wenschte haar zeer veel sucecs. Mevr. Huender uitte waardeerende woorden na mens het Crisis Comité van Wijk aan Zee en Duin. De heer G. Stoutenbeek dankte namens de medewerkende firma's voor de prettige samenwerking en stelde in het bijzonder in het licht de groote activiteit van de presi dente mevr. Moens. Namens de firma Stou tenbeek bood spr. een keurigen voorzitters hamer aan en schonk mevr. Moens een fraai bloemstuk. Namens de Vereeniging Voor Vreemdelin gen Verkeer, bracht mr. A. Moens hulde aan de afdeeling voor het genomen initiatief. Vreemdelingen zullen opnieuw attent worden gemaakt op de aantrekkelijkheden, welke de oude Kennemer Marktplaats biedt. Nadat de presidente alle spreeksters en sprekers had dankgezegd namen de genoo- digdende expositiein oogenschouw. De in richting der tentoonstelling was keurig. Met groote zorg en met góeden smaak waren de afdeelingen ingericht, waardoor de expositie er een was geworden van voorname distinctie De bruidstafel,, de zit- en slaapvertrekken, de eet- en de kinderkamer, kortom alles zag er schitterend uit. De gedekte tafels waren een lust voor de oogen, kok en bloemist had (Een stovenzetster heeft in de groote Fransche Staatsloterij den hoofdprijs van 5 mïllioen francs gewonnen). Er is heel veel eerbiedwaardigs In de stovenzetterij Maar je wordt, normaal gesproken, Er geen millionaire bij. Voor die kans moet je ondeugend, Stiekumpjes een gokje doen, Want een mensch kan toch nooit weten, Denk eens buurvrouw, vijf millioen. Nou, die brave stovenzetster, Staat nu inderdaad aan 't hoofd Van de vijf millioen, zoo'n kooltje Heeft ze nooit voordien gestoofd. Nu kan zij op slag gaan leven, Op een heel wat grooter voet, En daaronder dan een stoofje, Dat een ander zetten moet. Ieder helpe maar zichzelve, Wie de koude voortaan kwelt, Nu zij er zoo warmpjes inzit, Dank zij haar Staats stovengeld. P. GASUS. den gewedijverd in hun bekwaamheden voor tafelversiering. Zij legden daarvan een uit stekend geslaagde proeve af met de schit terende feesttafels voor Kerstmis en Paschen De keurige ameublementen en de verzorg de interieurs verdienden ten volle de belang stelling, evenals de stands van enkele fir ma's. Op dezen eersten dag heeft „De Gedekte Tafel" een groot aantal bezoekers getrok ken. De expositie blijft tot en met Woensdag 7 Maart geopend, op alle dagen van 2.30 tot 5 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond zal de tentoonstelling tot des avonds 10 uur ge opend zijn. CONCERT „ZANGLUST". Het vocaal- en instrumentaal concert, dat het Mannenkoor „Zanglust" in samenwer king met het „Symphonie-orkest „Euphonie" uit IJmuiden-Oost op Donderdag 8 Maart in het Kennemer Theater zou geven, is uit gesteld tot Donderdag 15 Maart. VOOR ZONNESTRAAL. Voor de eerste maal werden de bij inge zetenen van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin geplaatste Zonnestraalbusjes, waarvan de opbrengst bestemd is voor de t.b.c.-bestrij ding, in het bijzonder voor de nazorg, ge opend. Het resultaat was zeer zeker niet on bevredigend, want de busjes bleken 't mooie bedrag van f 178.84 te bevatten WIJK AAN ZEE EN DUIN EEN ONGUNSTIG TEEKEN. De ongunst der tijden heeft ook de bad plaats niet gespaard en ondanks alle opti misme, blijkt toch wel de meening te heer- schen, dat een opleving nog niet is te ver wachten. Naar wij vernemen heef t de direc tie van het groote Badhotel der Maatschappij „E Pluribus Unum" besloten, het badhotel in het a.s. badseizoen niet open te stellen. De ongunstige exploitatieuitkomsten van het vorige jaar, alsmede de zeer hooge kosten van inrichting welke jaarlijks moeten worden gemaakt om de badgasten een prettig en goed verblijf te kunnen waarborgen moeten tot dit besluit hebben geleid. KATWIJKER LOGGERS OP HET STRAND. Gistermiddag omstreeks drie uur is de logger KW 124 weer vlot gekomen. De logger KW 42, die bij het wrak „De Vrijheid" nabij paal 51 ver op het strand geloopen was, is wel ge keerd, doch blijven zitten. Drie loggers verleen den assistentie. Een oud gebruik, dat nog ieder jaar door de inwoners van Zurich gevierd wordt is het symbolische verbranden van den winter in den vorm van een strooien pop, die op een brand stapel geplaatst ivordt. Deze gebeurtenis gaat m et feestelijkheden en verkleedpartijen gepaard. STA TEN- GENERAAL' TWEEDE KAMER. Onverwacht échec voor Minister Slotemaker. Defensie van Indië goedgekeurd. Een geweigerde interpellatie. De Woningwet is op de helling geweest, maar de reparatie is geschorst. Tegen de vreemde arbeidskrachten. (A.-R.) op gewezen, dat dit ontwerp feitelijk alleen maar gericht was. .opdie woningen, welke niet met Rijks voor schot ten. worden ge bouwd. Doch wij zullen op andere details thans maar niet verder ingaan, want, zeker tegen de verwachtingen is het ontwerp „gestrand". En wel op dien klip der centralisatie. Daar wilden meerderen m de Kamer niet aan en de heer Vliegen (s.-d.) diende, heet van de naald, behalve de amendementen, die hij reeds had ingediend, nog een ander in. Dat raakte, gelijk de Minister het uitdrukte, ,het hart" van het wetsontwerp. De heer Vliegen stelde nl.. voor, om uit het ontwerp te schrappen het voorschrift, dat goedkeuring van den Minister noodig heb ben, de raadsbesluiten, betrekking hebbende op de volkshuisvesting, waarbij de geldmid delen elders dan bij het Rijk verkregen wor den. Dit amendement vond steun, omdat het in ging tegen de algeheele centralisatie. De Minister wees het af, daar het hier be trof het hart van het voorstel. Op de vraag, die hem gesteld werd, of dan door dit voor schrift uitgeschakeld werd het toezicht, dat Ged. Staten, krachtens art. 228 der Gemeen tewet hebben op de financieele gestes der Gemeentebesturen antwoordde hij, dat hier, zoo noodig de lex generalis moet gaan boven de lex specialis. m.a.w. dat de bepaling der Gemeentewet hier ondergeschikt is. Doch de heer Smeenk (A.-R.) kwam met een andere uitleg, welke de Minister later zeer wel verdedigbaar noemde, nl. deze: het toezicht van Ged. Staten blijft in tact, doch deze wet schept in dit geval een speciaal, een ander toezicht daar naast. Doch de Kamer weifelde en dat werd nood lottig voor het lot van het ontwerp. Immers, het amendement-Vliegen, waardoor „het hart" uit het voorstel werd weggenomen, kreeg een meerderheid van één stem en werd aangenomen met 33 tegen 32 stemmen. Spe ciaal aan de rechterzijde der Kamer waren de banken zeer slecht bezet. Voor het amen dement-Vliegen stemdenr de soc.-dem.; de vrijz.-dem., de liberalen, de communisten en de beide R.-K.: IJsselmuiden en Steinmetz. De uitslag van deze stemming verwekte in. de Kamer veel rumoer en was een zichtbare teleurstelling voor Minister Slotemaker de Bruine, die zich het échec blijbbaar erg aan trok. Vreemd was het ook, dat bij een stem ming, vlak op de vorige, dadelijk 5 leden meer aanwezig waren. Hoe het zij, de Regeering deed het beste wat zij na zulk een échec doen kan: zij vroeg schorsing der beraadslagingen over het ont werp. Dus was het (tijdelijk althans!) van de baan. Toen begon de Kamer aan een heele andere kwestie, nl. het ontwerp, dat in verband met de huidige omstandigheden, den arbeid van vreemdelingen in ons land aan regelen wil binden. Om het geheel te bewaren, lijkt het ons beter om morgen iets uitvoeriger over dit ontwerp te zijn. Het werd met sympathie van verschillende zijden begroet. Alleen men wil de meer, nl. uitbreiding ook tot de zelfstandig werkende vreemdelingen. düs niet alleen hen, die in loondienst zijn. Hierover wordt mor gen, bij een amendement, beslist. 1 Maart. De Kamer heeft ook de militaire begroo tingen voor Indië goedgekeurd. Dit is ge schied met 56 tegen 23 stemmen. Tegen ble ken de soc.-democraten, de communisten en de heeren van Houten (C.D.U.) en Arts (R.K. V. P.). De heer Sneevliet (rev. soc.) was bij de stemmingen niet aanwezig. De heer Effendi (comm.) wilde den Mi nister van Koloniën interpelleeren over de laatste maatregelen van de Indische Regee ring ten aanzien van de volksbeweging en de leiders van de Partai National Indonesia. De voorzitter stelde echter voor om deze interpellatie niet toe te staan. Pas onlangs zijn de Indische strubbelingen hier besproken en pas nog weer de Indische Begrooting. Wil de heer Effendi inlichtingen, dan kan hij schriftelijke vragen aan de Regeering stellen. De heer Effendi (comm.) vindt schriftelijke vragen niet genoeg. Er is behoefte aan op klaring hier zoowel als in Indië. De Kamer nam met 57 tegen 19 stemmen het voorstel van den voorzitter aan, om deze interpellatie niet toe te staan. Tegen stemden de commu nisten en de soc.-demoeraten. Nadat de voorzitter medegedeeld had, dat de Kamer in de week van 12 Maart niet zal vergaderen, begon de Kamer aan de behan deling van een belangrijk ontwerp. Wijziging der Woningwet. Op 4 November 1933 hebben de Ministers Slotemaker de Bruine, van Schaik en Oud een wijziging der Woningwet ingediend, die de Regeering gevolgen achtte van in den laat- sten tijd voorgenomen feiten of ontwikkelde omstandigheden. Daar waren allereerst de veranderingen, die noodig geworden zijn door de opheffing- der Gezondheidscommissies, welke opheffing- de Kamer, als bezuiniging, aanvaardde. Maar deze veranderingen, met nog meer dere niet al te gewichtige, vormen niet de ,kern" van deze wijziging der Woningwet. Die zat in iets anders. En wel in het voorstel dat voortaan alle Raadsbesluiten betreffende geldelijken steun voor de volkshuisvesting aan de goedkeuring der Regeering moeten worden onderworpen, die deze Raadsbeslui ten beoordeelt niet alleen naar den finan- cieelen toestand der gemeente en de nood zakelijkheid van voorziening, maar ook en vooral in het licht van het economisch be leid der gemeente voor wat betreft: duurte van den grond, kostbaarheid van uitbrei dingsplan, opvoering van gemeentelijke las ten, noodelooze opvoering van eischen in de bouwverordening. Dit geldt ook voor de z.g. garantie-besluiten De goedkeuring van Ged. Staten wordt hier dus vervangen door die der Regeering. Zij wil hier een centraal toezicht, omdat het be leid der verschillende gemeenten op dit punt zeer uiteen loopt en er met kracht gestreefd moet worden naar woningen met lage huur waarde. Buiten de Kamer en ook in het VoorL Verslag is fel verzet gerezen tegen deze centralisatie, doch de Regeering liet haar niet los. De autonomie der gemeenten zal bij de uitvoering der nieuwe regeling wel eenigermate in het gedrang komen, aldus erkende zij in de Memorie van Antwoord, maar in tijden van nood, moeten wel eens beginselen worden ingeperkt, die in normale tijden gelden en nuttig zijn. Is de nood voor bij, dan kunnen zij weder in vollen omvang hersteld worden. Er zijn echter volgens de Regeering gemeenten, wier besturen voort leven in een optimisme, dat gevaarlijk is voor het algemeen belang en daarom in zijn ge volgen niet langer kan worden toegelaten. Dat is de kern van deze wijziging der Wo ningwet: in Den Haag neemt men de leiding- der woningpolitiek en de gemeenten over. Vooral die centralisatie-gedachte lokte ver zet uit. Zoo van de heeren Vliegen (s.-d.) en Drees (s.-d.) maar o.m. ook van den heer Kooiman (v.-d.) Het verst in zijn instemminv met het voorstel der Regeering, ging Mr. Vervoorn (Platt. Bond) die het als een eerste stap beschouwde om het woningtype te ver minderen en tevens het Rijk en de gemeen ten zich te doen terugtrekken van de geheele woningvoorziening. Ook Mr. Wendelaar (lib.) ging met de Regeering mede, doch voelde niet voor de centralisatie. Door den heer Smeenk (A.-R.) en mej. Katz (c.-h.) werd deze centralisatie slechts aanvaard als crisis maatregel. Minister Slotemaker de Bruine zei. dat dit ook de eenige bedoeling van dit ontwerp is. De centralisatie is niet doel, maar middel. Het doel is: verkrijging van arbeiderswonin gen, die door de arbeiders werkelijk te be talen zijn. En mede daardoor zullen dan ook automatisch de huurpijzen der woningen van particulieren omlaag gaan. Er werd, met name door den heer Smeenk r\-cqFRVATOR. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 2 MAART Luxor Theater: „Een schuldige Vrouw" en. „Valsche sleutels". 8 uur. Kennemer Theater: „Zooals gij mij be geert" en „Mein Madel ist eine Verkauferin" 8 uur. ZATERDAG 3 MAART Kennemer Theater: „Zooals gij mij be geert" en „Mein Madel ist eine Verkauferin" 8 uur. VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 2 MAART Thalia: Revue „Hoera, we lachen weer". 8-15 uur. Bioscoop de Pont: „Nog zes uur te leven" en „Und wer kiisst mich?" 8 uur. ZATERDAG 3 MAART Thalia: Revue „Hoera, we lachen weer", 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Nog zes uur te leven" en „Und wer küsst mich?" 8 uur. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS 33 (Nadruk verboden) „Ik weet wat het beteekent onder het gewicht van zijn eigen illusies te bezwijken". Een vluchtige herinnering flitste even door baar verbijsterde hersens, fragment van een babbelpraatje, waarmee Addie onlangs op 'n middag was thuisgekomen George Darden bad het detectiveberoep gekozen als gevolg- van een tragedie in zijn eigen leven en hij had zijn groote reputatie niet alleen te dan ken aan zijn buitengewone gave om schuldigen te ontdekken, maar ook aan zijn behoedzame, menschlievende zorg, onschuldigen voor on verdiende straf te behoeden. Misschien zou bij dan ook begrijpen waarom.... Ze ver zonk in grondeloos, tobbend gepeins, de oogen hield ze omlaag gericht het was doodstil in het schemerige vertrek. Toen ze hem. het gezicht toewendde, zat George Dar den strak-rechtop en roerloos Ju zijn stoel en zijn droefgeestige oogen, wijdopen nu, boorden in de haren. Opeens greep een ontzettende angst voor hem haar aan. Haar voorhoofd was klam en ijskoud. Ze begon het te beseffen: ze was hulpeloos als was in zijn handen zooals, zonder dat ze het geweten had, van den beginne af het geval was geweest. Haar geestkracht was gebroken het suprème moment, dagenlang door Darden verheid, naderde snel. Iedere gedachte aan verderen tegenstand gleed van haar af. Waartoe diende het nog? Waar was het hem om te doen? Om te hoor en wie dien onmensch had gedood? Nu, dat mocht hij weten, als hij zoo graag wilde Ze stiet een diepen zucht uit een zucht van namelooze opluchting. Een oogenblik kwam het gevoel van rust over haar, het was alsof een drukkende last van haar was afgevallen, dien zij langs een einde- loozen, zwaren weg zonder geestdrift en door den nood gedwongen, gedragen had. Het geloei van een claxon klonk van bui ten op, de stilte in de kamer ruw verscheu rend. Toen het geluid was weggestorven, hoorde ze Darden's ademhaling gaan en eensklaps veerde ze overeind, zelf naar adem hijgend. Zijn gezicht droeg een medelijdende uitdrukking, die echter niet in staat was zijn voldoening te verbergen. Er was een diepe, haast mysterieuze gloed in zijn oogen, die ze er nog nooit eerder in had gezien. Met een gesmoorden kreet stond ze op. Ze bedekte haar wangen met de handen de adem brandde in haar keel en haar lippen waren droog, alsof gloeiend ijzer ze verschroeid had. Ook Georg Darden was opgestaan. Een heelen tijd hield ze haar oogen vra gend op hem gericht, Toen wankelde ze opeens naar hem toe, strekSe met een gebaar van hulpzoeken de hand uit en dwong zich tot een gejaagd ademloos fluisteren. „Nu weet u het". ,..Ja", bevestigde hij met zachte, milde stem, „nu weet ik het". Ze verwijderde zich een paar stappen van hem, een ontsteld achteruitdeinzen was het en klemde zich aan de tafel vast om zich staande te houden. Maar heele houding hield een pathisch smeeken in. „Wat bent u van plan met mij te doen?" Ze sprak nog op fluistertoon, maar haar stem was duidelijk verstaanbaar. Hij liep de kamer door, maar liet door geen gebaar of beweging blijken of hij gehoord had wat zij zei. Er was nu een harde trek om zijn mond, die haar den moed benam haar vraag te herhalen. Krachteloos liet zij zich op een stoel neervallen. Haar wijd-open, starre angst-oogen waren als gehecht aan zijn gestalte, terwijl hij op het telefoontoestel toeging. Zonder ook maar een onderdeel van een seconde haar kant u't te kijken, nam hij den hoorn op en wachtte tot hij gehoor kreeg. „Wilt u alstublieft de dames en heeren in de wachtkamer verzoeken boven te komen op de flat van Miss Haskell?" hoorde ze hem na enkele oogenblikken vragen. Hij legde den hoorn neer en bleef, diep in gedachten voor zich uitstarend, bij het tele foontafeltje staan. Zijn herinnering ging te rug naar den avond in het donkere huis van den moord en naar de drie woorden, die, licht en zacht als fladderend dons, zijn aoren had den bereikt: „Hij komt terug!" Hij bracht zich de verwarring voor den geest, die zich van hem had meester gemaakt, toen hij getracht had het met zichzelf eens te worden of ze hem werkelijk die woorden had toege fluisterd of, dat ze, in de opgewonden span ning van het oogenblik alleen maar, als een soort telepathie haar onuitgesproken ge dachten op hem overgedragen had. Dit raadsel herhaalde zich nu. Had ze daar in dien verren hoek van de kamer, diep in de schaduw en ternauwernood meer dan een zwart silhouet in het verwijderde licht schijnsel van de donkeromkapte lamp, in derdaad den naam uitgesproken, waarom hij deze heele zenuwsloopende week geworsteld had? Of was die naam, zonder dat haar stem hem gestalte had gegeven, onder de drang der emotie, waaraan zij beiden ten prooi waren geweest, in zijn bewustzijn gegleden? Hij had het trekken van haar lippen gezien, ondanks het halfduister het bewegen van haar keelspieren waargenomen Een felle schrik priemde plotseling in zijn hersens. Als hij zich eens vergist had. Als de hevigheid van zijn verlangen hem parten had gespeeld, als zij op stuk van zaken heele- maal geen naam had genoemd? Hij overlegde bij zichzelf; als hij haar nu vroeg te herhalen wat zij hem had gezegd, zou ze het niet doen. Ze had de oogen nu gesloten, de lange, fluweelachtige wimpers overschaduwde ze, donkere kringen lagen er onder; het leek of ze sliep. Het bleeke, afge tobde gezicht, waarvan geen spier vertrok was een masker vann vertwijfeling, al haar willen moest verlamd zijn. Waar zou ze zich ok nog om bekommeren, nu haar mooie zuivere droom tot een hoon was geworden? Was ze zelfs nog in staat om te denken? Neen, ze zou den naam niet herhalen, als hij er om vroeg, was de slotsom waartoe Darden kwam. Hij moest maar hopen, dat de verklaringen van den anderen haar tot spreken zouden dwingen. Dat was zijn .->en;ge kans en de hare xxm. Daar het dienstmeisje uit was, liet Darden de bezoekers die van beneden kwamen, bin-

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5