HET NIEUWE AVONDBLAD STA TEN- GENERAAL Tegen vreemde arbeidskrachten en studeerenden. Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 102 ZATERDAG 3 MAART 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN DE OMZET IN DEN RIJKSVISCH- AFSLAG IN FEBRUARI. GESTEGEN TOT BIJNA ZES TON. Als we de positie van den vischhandel van thans vergelijken met die van de jaren van hoogconjunctuur en we houden rekening met de vele belemmeringen, die de vrije ont plooiing van den handel, in het bijzonder van den uitvoerhandel, in den weg staan, dan kan worden aangenomen, dat de omzet in dien Rijksvischafslag niet veel hooger kan komen dan tot 50 pet. van de goede jaren. We komen dan tot een normaal omzetcijfer van ca. 7 millioen gulden. Tegen het noodlot valt niet te strijden en voor degenen, die een leidende functie in het bedrijf bekleeden, blijft er voorloopig niet anders over dan te trachten hun bedrijf aan den nieuwen toestand aan te passen. Waar mede we natuurlijk niet willen zeggen, dat ze bij de pakken moeten neer gaan zitten en in de volste gelatenheid hun lot moeten gaan dragen. Op basis van de hierboven getrok ken parallel mag dus worden aangenomen, dat een jaaromzet van 7 millioen gulden als normaal beschouwd kan worden. En op grond hiervan is de omzet, die in de maand Fe bruari bereikt werd (een korte maand dus) nl. f 590.315, niet onbevredigend. Met dit cij fer steeg de omzet in de eerste twee maanden van het jaar 1934 tot f 1,237,444. Met zes ver menigvuldigd zouden we op een jaarcijfer komen van rond 7 1/2 millioen gulden. Deze calculatie is echter te optimistisch, met het oog op de zomermaanden, maar er behoeft geen reden te zijn om er aan te twijfelen, dat de omzet het cijfer van 7 millioen zal be naderen. Er kwamen de vorige maand binnen: Van de trawl- en snurrevaadvisscherij 165 (0) Hollandsche stoom- en motortraw lers met f 363,470, 1 (0) Duitsche stoom- tralwler met f 38,40, 199 (203) motorlog- gers met f 160,620 (f 189,954), 166 (119) mo tor kustvisschers met f 6465 (f 10.158) 63 (9) open booten met f 359 (f 122)2 (1) Belgi sche motorkotters met f 347,(f 75.). Van de drijfnetvisscherij kwamen bin nen: 19 (1) Engelsche drifters met f 17.030 (f2419). Van de beugvisscherij kwamen binnen: 29 (30) stoombeug'ers met f 18,322 (f 24,767). De opbrengst der consignatiezenidingen be droeg f 23,659 (f 103,120). De totale omzet bedroeg in Februari f 590.315 (f 337.340) en in de eerste 2 maan den f 1,237,444 (f 912,343). Voor het visscherijbedrijf was Februari dus geen slechte maand. De trawlers bereikten een gemiddelde besomming van ruim f 2200, wat niet ongunstig genoemd mag worden. Maar vooral voor de loggers was de maand gunstig want deze schepen besomden gemid deld f 800. Wel is dit 100 gulden minder dan de gemid delde opbrengst in Februari 1933, maar de-ze maand was voor de loggers bijzonder gunstig omdat er door de staking geen enkele trawler aan de markt kwam. De aanvoer met bultenlandsche schepen was als gevolg van de contingenteering zeer miniem. Slechts twee Belgische kotters kwa men a.an de markt. Voor de Deensche kotters bleef onze haven gesloten. Op 1 Maart kunnen de Denen weer aan hun tweede portie beginnen en we zullen ze dan ook wel spoedig weer terug zien. Maar druk zal het wel niet worden, want ze kunnen als de omstandigheden zoo blijven hun visch ook in Esbjerg wel kwijt. Met een gemiddelde besomming van 1000 gulden werd onze haven bezocht door 19 En gelsche drifters. In Maart zal het wel geheel afloopen want ook de visscherij in het Ka naal raakt op haar eind en bovendien komt straks weer de Zuiderzeewe bedoelen de Waddenzee-haring. Naar alle waarschijnlijk heid ten minste. Dat de opbrengst der consignatiezendin gen bijna 80.000 gulden minder was dan in Februari 1933, ligt geheel in de lijn der ge beurtenissen. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van Februari 1933) HET OVERLIJDEN VAN DEN HEER K. VAN PEL. VELSEN EEN GYMNASIUM IN VELSEN? EEN VOORLOOPIG COMITé GEVORMD. Naar wij vernemen hebben de plannen van eenige inwoners van onze gemeente om tot stichting van een gymnasium te komen, in den laatsten tijd vasteren vorm aangenomen. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst werd een comité tot voorbereiding van de stichting gevormd, welk comité als volgt is samengesteld. W. van Haselen, voorzitter, A. Mooi, P. C. Hooftlaan 2, Driehuis, secretaris, mevr. S. W. van WalravenWackie Eysten, Ir. B. H. Blankenberg, J. Drijver, dr. M. W. H. Holtrop, Ir. L. P. Krijger, A. J. van Leusen, Ds. J. Th. Meyer, Mr. J. J. P. Tonino. In een sub commissie voor Beverwijk heeft zitting Ir. A. Drijver aldaar. De commissie heeft thans tot die ingezete nen, waarvan verwacht wordt, dat zij zich voor de plannen interesseeren, een circulaire gericht, waarin o.a. het volgende wordt opge merkt „De ondergeteekenden gevoelen het als een belangrijk gemis, dat in de Gemeente- Velsen (44.000 inwoners) tot nu toe een Gymnasium ontbreekt en zij willen daarom een krachtige poging aanwenden om tot de stichting van een dergelijke inrichting te komen, daarbij moreel gesteund door een bepaling in de Wet op het Hooger Onderwijs, welke voorschrijft, dat in een Gemeente met meer dan 20.000 inwoners een Gymnasium gesticht moet worden. Ons Gemeentebestuur heeft tot dusver vrijstelling van deze wetsbepaling bekomen, aangezien met vrij groote zekerheid kon worden ver wacht, dat het aantal leerlingen te klein zou zijn. Door de groote uitbreiding onzer Gemeente vooral aan den Zuidelijken kant, alwaar zich de laatste jaren veel forensen hebben geves tigd, mag worden aangenomen, dat de toe stand in dit opzicht geheel is veranderd, zoo dat nu juist met vrij groote zekerheid verwacht kan worden, dat er bij de ouders in voldoende mate belangstelling voor een te stichten Gym nasium bestaat. De leden van het Comité meenen dat in ver band met het bovenstaande-thans de tijd ge komen is, om in deze aangelegenheid nader overleg te plegen met het Gemeentebestuur. Zij zijn overtuigd, dat dit niet te onderschat ten gemeentebelangonder, de tegenwoordige omstandigheden zonder onoverkomelijke fi- nancieele bezwaren tot stand kan komen en dat het derhalve hun plicht is te trachten dit ook tot verwezenlijking te bréngen, zoo moge lijk reeds per 1 September a.s.". De ontvangers dezer circulaire worden uit- genoodigd, door het invullen van een aan de circulaire gevestigde strook zich in principe bereid te verklaren, hun kind naar een in deze gemeente te stichten gymnasium te zenden, indien dit in September a.s..geopend zal wor den, zonder dat zij zich in een enkel opzicht verbinden en zij dus vrij blijven in de keuze van inrichting voor Hooger Onderwijs voor hun kind. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 7 Maart 1934 ten kantore van het Bouw- en Wo ningtoezicht te Velsen. Spreekuur der commissie van 11—12 uur voormiddags. DE SCHEEPVAART IN ONZE HAVENS IN FEBRUARI. In de maand Februari zijn voor het Hoog- ovenbedrijf aangekomen 25 stoomschepen,, waarvan 15 met erts, 4 met. steenkolen en 6 om ijzer te laden. Dit is één schip meer dan verleden jaar in dezelfde maand, toen 24 schepen aankwamen, waarvan 11 met erts en 3 met steenkolen. Er vertrokken 5 schepen met een lading ijzer, waarvan 2 naar Noord- Amerika, 2 naar Denemerken en 1 naar Mid- dellandsche zeehavens, tegen verleden jaar 11 schepen met ijzer. Voor de papierfabriek te Velsen is in Fe bruari geen enkel zeeschip aangekomen, tegen verleden jaar één stoomschip met houtstof. Verder kwamen voor IJmuiden nog aan 8 zeeschepen, waarvan 2 met haring, tegen verleden jaar 11 schepen, waarvan 3 met haring en 3 met visch. Merkwaardig is zeker, dat in Februari geen enkel schip met Noorsch ijs binnenkwam. Er vertrok in deze maand een schip met een lading haring naar Polen, In totaal zijn dus in Februari voor de havens in onze gemeente 33 zeeschepen aan gekomen, tegen 36 in de zelfde maand van het vorige jaar. dus thans 3 minder. Een ver klaring hiervoor is te vinden in het feit, dat verleden jaar tijdens de staking in het vis scherijbedrijf 6 Noorsche schepen ladingen visch en haring aanvoerden, terwijl thans slechts een lading haring uit Noorwegen en een lading uit Engeland werden aangevoerd. WIJ HOUDEN TOCH DE LANGE GOLF! De storing Van Parijs zal verdwijnen. De N, R. C. correspondent te Genève meldt: De bijeenkomsten van de Internationale Unie voor Radioverbreiding zijn Vrijdagavond geëindigd met de vergadering van den inter nationalen raad der Unie ter bekrachtiging van de deze week genomen beslissingen der technische commissie. Ir. Dubois was het Ne- derlandsche raadslid. De besprekingen hebben een voor de Ne- derlandsche luisteraars verblijdend verloop genomen. De raad heeft overeenkomstig het voorstel der technische commissie besloten aan de regeeringen voor te stellen, dat gedu rende 1934 bij wijze van proefneming eenige wijzigingen in het plan van Luzern met be trekking tot de verdeeling van de. golfleng ten zullen worden aangebracht. Het met algemeene stemmen aangenomen nieuwe plan ziet er, ten aanzien van de helft, waarin de Nederlandsche zender gelegen zal zijn, als volgt uit: Kowno, Litauen, 154 kilo- herz; de Nederlandsche zender 159 kh. (1883 M.) Brasow, Roemenië, 159 kh.; Lahti (1641 M.) Zeesen Duitschland, 191 kh.; Daventry, Engeland, 200 kh. Voor Nederland is dit advies van den in ternationalen raad der Unie aan de regee ringen om tweeërlei redenen een grond tot tevredenheid. In de eerste plaats heeft de Internationale Unie geen gehoor gegeven aan het verlangen van Roemenië, dat de 159 kh. golf uitsluitend aan Roemenië zal worden toegekend. Nederland heeft het groote voordeel verkregen, dat na aanneming van het plan van den raad der Unie door de regeeringen, Nederland in den het volgende jaar uitbarstenden strijd niet bij Roemenië van het begin af zal ten achter staan, door dat Nederland dan een golflijn zou verlangen, die in het uitsluitende bezit van Roemenië Is gesteld. Het tweede punt, dat bij de Nederlandsche luisteraars zeker voldoening zal wekken is, dat met toestemming van den Franschen ge delegeerde de golf van den Franschen zender Radio-Parijs belangrijk verder van de Ne derlandsche golf verwijderd zal liggen dan tegenwoordig in de practijk het geval is. De storingen door Parijs zullen! geheel ophouden. DE OVERLEDENE HERDACHT IN DE VISCHHANDELVEREENIGING. In de spoedeischende vergadering, die gistermorgen werd gehouden door het be stuur der IJmuiler Vischhandelvereeniging heeft de vice voorzitter de heer P. Verwoerd na een oogenblik van plechtige stilte den overledene met eenige treffende woorden her dacht. De heer Verwoerd heeft gewezen op de groote verdiensten van den overledene, te vens op de groote moeite, voor hem een plaats vervanger te vinden, die als hij in staat zal zijn, de belangen der vereeniging te beharti gen. De directeur van het Staatsvisschershaven- bedrijf, de heer C. Oud heeft het bestuur zijn deelneming in het verlies van zijn voor zitter betuigd. Te Londen wordt het -proces gevoerd van prins Joessoepof en zijn vrouw prinses Irina Wij vernemen nog, dat de heer van Pel ge- 1 Alexandroiona tegen de filmmaatschappij, die de Raspoetin-film vervaardigde. De aanklagers durende 17 jaar onafgebroken bestuurs- voelen zich door enkele scènes beleedigd. Op de bovenste foto ziet men den prins en zijn lid der vereeniging is geweest. gemalin in werkelijkheid, daaronder in de film met den monnik Raspoetin in het midden. TWEEDE KAMER. Nog geen uitbreiding tot hen die een beroep uitoefenen. Een motie ten gunste van een Centrale Credietbank. 2 Maart. Volgens mededeeling in de Kamer zijn er in ons land thans meer dan 100.000 vreemde arbeidskrachten en dat, terwijl we zelf een 375.000 werkloozen hebben. In 1920 was het aantal vreemde arbeidskrachten nog een 46.000. Daartegenover werkten voor den oorlg in het buitenland een 200.000 Nederlanders, terwijl het nu een 50.000 s, terwijl van de 20.000 Nederlanders in Duitschland nog on geveer 70 pet. werkloos is. Zulke cijfers geven wel te denken. Speciaal ook de aanvoer van buitenlandsche musici en kappers is stellig onrustbarend. Vandaar ook dat de Regeering, door den nood gedwongen, op het voetspoor van alle andere landen, eindelijk gekomen is met een wetsontwerp tot regeling en beteugeling van het kwaad der vreemde arbeidskrachten. Dat voorstel vond groote instemming in de Ka mer. Alleen maar, men vond, dat het niet ver genoeg ging. Niet alleen het kwaad van vreemde arbeiders in dienst van derden moet bestreden worden, maar ook nog een andere zijde van het gevaar: de vestiging van bui tenlanders als zelfstandigen. Als met het ééne in deze abnormale tijden doet, zal men het andere moeilijk na kunnen laten, anders is er immers alle kans op verplaatsing van het euvel. En dan schiet men bitter weinig op. De Kamer is echter thans niet verder ge gaan. Niet, 'omdat ze niet wilde. Want er lag een amendement van de heeren Schaep- man (R.K.) en van Dijken (A.-R.) dat ook de arbeid van buitenlanders als. zelfstandigen in de regeling wilde betrekken. En dat amen dement scheen wel kans te maken. Doch Minister Slotemaker de Bruine deelde echter mede, dat minister Verschuur voorbe reidt een wetsontwerp inzake vreemdelingen, die een zelfstandig beroep hier uitoefenen Gepoogd zal worden deze materie allereerst door Verdragen te regelen en anders zal een vergunningsstelsel worden ingevoerd. Door deze mededeeling moest het amende ment wel vervallen en, na deze toezegging werd het ontwerp aangenomen, met de stem men der aanwezige twee communisten tegen, die meenden, dat het in strijd is met de be langen der hier aanwezige buitenlandsche arbeiders en ook in strijd is met ons asyl- recht. Ook een tweede, soortgelijk, ontwerp werd aangenomen, doch nu met de stemmen van soc.-democraten en communisten tegen. Het was dat, hetwelk Minister Marchant verde digde en dat tijdelijk wil. beperken de be voegdheid van buitenlanders, om examens af te leggen aan re Technische Hoogeschool te Delft en aan de Universiteiten en andere examens, die de bevoegdheid tot het beklee den van ambten en bedieningen verleenen. Hierbij toonde Dr. v. d. Waerden (S.D.) zich bezwaard. Hij zag in dit voorstel een nieuwe stap in geestelijk autarkasche rich ting en een ingaan tegen ons asylrecht. Minister Marchant ontkende dit. Deze wet moet alleen onze Nederlandsche studeeren den beschermen tegen een nvasie van buiten landsche studenten. Wanneer wij, zoo zei de Minister, een beperkte hoeveelheid lucht heb ben te verdeelen, moeten de Nederlanders voorgaan. D groote meerderheid der Kamer dacht er ook zoo over. Met 19 tegen 52 stemmen werd nog verworpen een voorstel van den heer v. d. Waerden (S.D.) om te doen vervallen het verbod voor buitenlanders om examens hier te doem. Minister Marchant zei: wanneer men ze examens laat doen, moet men voor hen ook de functies openstellen, waartoe deze examens toegang geven. En dat kan niet Gelijk gezegd, nam de Kamer het ontwerp met overgroote meerderheid aan. Toen'werd een soort ,vrij" debat Ingezet. De heer v. d. Waerden (S.D.) verdedigde thans nader een door hem bij een debat op 21 April 1932 ingediende motie, die de Regee ring uitnoodigde om de oprichting voor te bereiden van een Centrale Circulatiebank, die van gemeenschapswege wordt beheerd. De voorsteller der motie betoogde nu uit voerig, dat onze Nederlandsche Bank een particuliere bank is, waarin de Regeering heel weinig invloed heeft. Hij meent, dat hier het winstbelang staat tegenover het gemeen schapsbelang en betoogde, dat er een Cen trale Bank moet komen, van gemeenscha ps- wege beheerd, die leiding geeft aan ons bank wezen. Wij moeten zorgen, dat we hier niet krijgen een overwoekerende macht van het bankwezen en daarom moeten, zoowel regee ring als parlement zich met het crediet be moeien. Minister Oud bleek niet te staan aan de zijde van den voorsteller der motie. Hij be toogde, dat de Nederlandsche Bank uitste kend aan haar doel beantwoordt, en er niet de minste reden is, om haar door een Cen trale Credietbank van Staatswege te vervan gen. Dit achtte hij zelfs uiterst gevaarlijk met het oog op het vertrouwen in ons crediet. Tegenover den heer v. d. Waerden beriep de Minister zich op het socialisatle-rapporfc der S.D.A.P. doch de soc.-demoeraten riepen, dat dit verouderd is op dit punt. Er is na dien tijd al weer zoo veel geschied. De Minister zag geen enkele reden, om juist in dezen donkeren tijd in dit opzicht van koers te veranderen. En Mr. Vervoorn (Platt. Bond) meende, dat een Bank als de heer v. d. Waerden wilde bin nen een jaar failliet zou zijn. Dinsdag wordt er over de motie-v. d. Waer den gestemd. Om haar verwerping te voor spellen, behoeft men absoluut geen profeet te zijn. Dan komt ook aan de orde de Begrooting van het Zuiderzeefonds. OBSERVATOR. CLXII. Zonderen we eenige dikke reizen van schel- vischbooten uit, dan blijft er een groot aantal booten over, die een zuinige reis gemaakt hebben. Dit geldt vooral voor de kustbooten, die over het algemeen weinig visch hadden en waar bovendien de prijzen van de tong en de andere platvisch aan den lagen kant waren, hebben vele kustbooten magere resultaten opgeleverd. En de beugers hadden gemiddeld niet meer dan 4 a 500 gulden, met uitzonde ring van de twee die Vrijdag binnen waren. Deze hadden zoo waar meer dan 800 gulden per stuk. De gewoonte getrouw pik ik weer eenige booten uit die als de topscorers beschouwd kunnen worden. Dat zijn dan de Rotterdam met 600 manden en f 4440, de Corrie met 415 manden en f 3680, de Eveline met 470 man den en f 3720, de Marie R. Ommering met 410 manden èn f 3780 en dan last not least de Utrecht met 510 manden en f 5920. Deze boot was 15 Februari naar zee vertrokken en had dus een betrekkelijk korte reis. Het bijzon dere was, dat de trawler met een groote partij naar men zeide 300 manden hake aan de markt kwam. Dat komt zeker niet vaak voor, dat zulk een massa van deze vischsoort van een Noordzee-reis wordt aangebracht. Dat is weer het bekende nestje, dat men uit gehaald heeft. Want hake is een kostbare vischsoort en zoo'n hoeveelheid zet nog eens aan. Wat in de besomming van bijna 6000 gulden dan ook terug te vinden is. Er kwamen in totaal 41 trawlers, 8 beugers, 43 loggers, eenige drifters en twee kotters binnen. Buitenlandsche visch komt er nog steeds weinig. Men kan in Denemarken, hoor de ik, wel alles krijgen wat men hebben wil, maar het is voor onzen handel klaarblijkelijk te duur en daarom is het zoo dwaas dat de Rotterdamsche vischhandel weer eens bij de regeering geweest is om te klagen over de contingenteering. Er is in Februari nog f 23.000 aan consignatiezendingen omgezet; dit is wel in hoofdzaak haring geweest. Het was precies f 80.000 minder dan in Februari van het vorige jaar. Maar in die maand is er geen trawler aan de markt geweest.. We hadden in Februari nog 19 drifters aan de markt; dat is iets heel bijzonders voor IJmuiden want met ijle haring kon men hier nooit veel beginnen. Maar alles verandert te genwoordig. Het noodlot heeft deze week zwaar op het bedrijf gedrukt. Maandagmorgen streed aan aan het uiterste randje van de Noordzee de stoomtrawler Erica IJ.M. 384 een zwaren strijd tegen de woedende elementen. Hooge zeeën slingerden het scheepje, dat een note- dop leek op de oneindige vlakte, heen en weer. Maar de dappere bemanning visch- te Wat dat beteekent weet ieder die maar eenigszins op de hoogte is van het bedrijf. Het net wordt gehaald en de bemanning gaat aan het werk op het dek „dat rijst en zinkt". In den last spartelt de visch. die gestript en in de keeën gepakt moet worden. „Kijkt uit, jon gens!" Maar de zee is verraderlijk. Gehee.l onver wacht komt „een stuk water" over. Het was een aanval in den rug. De schipper ziet het gevaar. „Houdt je vast, jongens!" Het dek wordt overspoeld door het ijskoude water, twee man gaan overboord. Na een ontzetten de worsteling, na wanhopige pogingen tot red ding verdwijnen ze in de diepte. De zee heeft haar eerste slachtoffers In 1934 geëischt. De IJmuider Vischhandel Vereeniging leed een gevoelig verlies door het plotseling over lijden van haar voorzitter den heer K. van Pel. De heer van Pel heeft gedurende de moeilijkste jaren, die het bedrijf ooit heeft meegemaakt, aan het hoofd der vereen'ging gestaan; meer dan ooit was in d°ze ^en een wijs beleid van noode en zal o^k in v-o- mende tijden een wijs beleid van noode z'm Vandaar dat hij moeilijk te vervangen is en hij die straks zal worden aangewezen om zijn werk voort te zetten, zal zich voor een zware taak zien gesteld als hij het werk wil uitvoe ren, zooals de heer Van Pel dit deed. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1