Oostenrijkss nieuwe grondwet. STAATSGEHEIMEN. maandag 5 maart 1934 tweede blad. BEVERWIJK het belangrijkste nieuws Duïtsclfalamd. China. IjMUIDER courant OUDE STRAATNAMEN EN HUN ONTSTAAN. herinneringen aan de kloosters. In een vorige serie artikelen hebben wij 'de herkomst van verscheidene straatnamen afgeleid uit de vroegere kasteelen en buiten plaatsen, waaraan weleer het oude Kenne- nierland zoo rijk was. Beverwijk kent echter ook een serie straatnamen, die herinneren aan een sterk ontwikkeld geestelijk leven, waaraan de kloosters en conventen leiding gaven. De twee eerste straten volgen hier, waarvoor wij bijzonderheden ontleenden aan liet gedenkboek. het begijnenhof. De Begijnenstraat bewaart de herinnering aan het Begijnenhof, waarin geen eigenlijk gezegde kloostervrouwen verblijf hielden en alzoo geen kloosterlijk leven geleid werd. Want de vrouwen die tot zulk eene vereeni- giiig toetraden, bleven beschikken over haar vermogen; zij leefden niet in gemeenschap, wijl ieder Begijn haar eigen huis en tuintje had, dat van de buitenwereld was afgesloten en óp een binnenplein uitkwam. Daar stond de kapel met haar torentje, waaraan in 1558 kapelaan Klaas Klaasz als Begijnen-vadei- verbonden was. Ook werden door de Begijnen geen kloosterbeloften afgelegd; zoolang zij op het Hof woonden, moesten zij ongehuwd blijven en waren gehoorzaamheid verschul digd aan haar overste, de „meesteresse"; het stond haar echter vrij in de wereld terug te keeren en daar een huwelijk te sluiten. Gelijk bij de meeste kloosters was het ter rein van het Begijnenhof vierkant van vorm, waartoe eene poort toegang verleende. In de troebelen van het jaar 1572 is deze stichting „geheel verbrant ende rasiert". gasthuissteeg. Ook te Beverwijk ondervonden in de mid deleeuwen gelijk in de meeste andere steden des lands de hulpbehoevenden en bijzondere verzorging; wie oud of krank waren werden opgenomen in het hospitaal, het stedelijk gasthuis En blijkbaar hebben de inwoners van dit stedeke deze liefdadige instelling, waaraan de Gasthuissteeg nog herinnert, een goed hart toegedragen. Want blijkens de rekeningen van den officiaal verrijkten zij het hospitaal met een altaar aan Sint Agatha toegewijd, waaraan tevens een vicarie was verbonden, zoodat door ouden van dagen binnenshuis in het morgenuur de H. Mis kon worden .bijgewoond. Als verbonden aan deze vicarie werden dooi den officiaal in 1497 vermeld Nicolaas Duer en Martinus Visscher. Toen „op Sinte Catharijnendag in Novem ber 1566 Cornells Claesz, priester en tegen woordig schoolmeester te Beverwijk van mee ning was de misse te celebreeren naar oude costume in 't Gasthuis, is daar overgekomen zeker Jan Evertsz, kruijer, poorter en ingeze tene, bij dranke wesende, useerende veel spij tige" woorden, mits welke hij genoodzaakt is geweest zijn voornemen te laten varen. Aan het bestaan van het gasthuis werd in troebele jaren van 1572 een einde gemaakt. teeltvergunning voor aardappelen. Voor het aanvragen van teeltvergunningen voor het verbouwen van aardappelen in 1934 zal voor deze gemeente zitting worden gehou den in hotel „De Prins" te Velsen-Noord op Woensdag 7 Maart van 912 uur v.m. haven- en transportarbeiders. Op uitnoodiging van de plaatselijke afdee- ling van den R.K. Bond van Haven-_ en Trans portarbeiders zal Donderdagavond in het K. S. A.gebouw de heer H. Janzen, Bondsvoorzit ter te Amsterdam een spreekbeurt vervullen over heit onderwerp „Arbeidersbeweging en fas cistische stroomingen". de werkloosheid. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den als werkloos ingeschreven: Beverwijk: Drukkers 5, Betonvlechters 2, Betonwerkers 8, Marmerbewerkers 3, Marmer polijsters 1, Grondwerkers 52, Metselaars 4. opperlieden 8, schilders 2, spoorleggers 1, steenhouwers 1, stueadoors 1, timmerlieden 14' kuipers 1, stoffeerders 2, kleermakers 1, schoen makers3, bankwerkers 5, carxosseriemakers 1, handlangers 1, koper- en blikslagers 5. lood gieters 2, machinisten 6, mach. drijvers 3, me taalbewerkers 6, monteurs 5, plaatwerkers 1, smeden 2, soldeerders 2, stokers 9, voorslaan- ders 1, vuurwerkers 1, bakkers 3, sigarenma kers 12, sorteerders 2, slagers 1, landarbeiders 31, reizigers 1, teekenaars 2, chauffeurs 1, ex pediteurs 1, kellners 1, winkelbedienden 5, schippers 2, incasseerders 4. kantoorbedienden 4, losse arbeiders 130, werksters 5, glas in lood- zetters 1. Totaal 382. (Vorige week 374). Wijk aan Duin: Drukkers 2. be ton vlechters 1, betonwerkers 1, grondwerkers 43, metse laars 2, opperlieden 8, schilders 5, steenhou wers 1, timmerlieden 10, kappers 1, klinkers 1, koper- en blikslagers 5, lasschers 1, lood gieters 3, machinisten 4. mach., drijvers 1, me- taalbewerkers 7, monteurs 4, plaatwerkers 2, smeden 1, stokers 6. bakkers 1, sigarenmakers 3. slagers 2, landarbeiders 33, reizigers 1, chauffeurs 9, kellners 2, lijn werkers 1, win kelbedienden 3, schippers 1, incasseerders 2, kantoorbedienden 7, onderwijzers 1, losse ar beiders 59, werksters 4, straatmakers 1. To taal 252. (Vorige week 244). Heemskerk; Betonwerkers 2, grondwerkers 16, opperlieden 4, schilders 1, timmerlieden 3, bankwerkers 1, bakkers 1, landarbeiders 43, chauffeurs 1, totaal 108 (vorige week 109). Totaal 752, vorige week totaal 727. DE SPAARGELDEN VAN WERKLOOZEN. De in ons blad gepubliceerde circulaire van B. en W. aan de steuntrekkende werkloozen omtrent de aangifte van spaargelden enz. heeft reeds een conferentie tot gevolg gehad van de R.K. Vakcentrale, van den Chr. Be- stuurdersbond en van den R.K. Volksbond. De Beverwijksche Bestuurdersbond, die eveneens tot deze bespreking was uitgenoo- digd, had daaraan niet deelgenomen. In deze bijeenkomst werd een deputatie van zes personen benoemd, die over deze aange legenheid zoo mogelijk met den burgemeester een bespreking zal voeren. DE AMSTERDAMSCHE LEDERHANDEL. Zaterdagmiddag is de Amsterdamsehe Schoenmakerij en Lederhandel, gevestigd m perceel Breestraat 27 heropend. Ruim drie maanden is het al weer geleden, dat een felle brand deze zaak teisterde. Het perceel werd aan een grondige verbouwing onderworpen, zoodat in dit gecombineerd bedrijf winkelwerk- plaatsen en bergruimte in de juiste verhoudin gen konden worden ingedeeld. De heer v. d. Boor kon tevreden zijn over de met deze ver bouwing verkregen resultaten. De winkel zag er welverzorgd uit en trok op den openingsdag veel belangstelling. Van zakenrelaties waren fraaie bloemstukken ontvangen. het concert van zanglust. Het feestconcert van het mannenkoor „Zanglust" dat tevens zal dienen, tot her denking van het 121/2-jarig jubileum van zijn dirigent den heer H. van Dijk, zal op Donderdag 15 Maart in het Luxor Theater worden gegeven. Het Symphonieorkest „Euphonie" uit IJmuiden-Oost, dirigent Ma rinus Adam zal aan dit concert medewerking verleenen. Strauss' bekende walzer „An der schonen blauwen Donau" zal door beide ver- eenigingen gezamenlijk worden uitgevoerd. volksonderwijs. Dinsdagavond wordt in het Kennemer Hotel een openbare bijeenkomst gehouden, uitgaande van de plaatselijke afdeeling van de vereeniging „Volksonderwijs". In deze ver gadering, die ook voor niet-leden toeganke' lijk is, zal de heer Bij molt uit Amsterdam als spreker optreden. Aan de bijeenkomst wordt een feestelijk tintje gegeven door het optreden van den minnestreel Geert Dils. kinderuitzending. Na een daartoe gehouden bijeenkomst zal hier ter plaatse worden overgegaan tot de oprichting van een stichting voor Katholieke Kinderuitzending. Dit besluit werd genomen na een uiteenzetting van den heer P. N. de Lange, directeur van de Diocesane Ver eeniging voor Katholieke Kinderuitzending in het bisdom Haarlem. Bij de Engelsche marine is een nieuw toestel in gebruik genomen, waarmee men mijnen van de scheepsromp verwijderd kan houden. BUITENLAND. Afkondiging heeft spoedig plaats. Oostenrijk wordt een „op beroepsstanden opgebouwde staat onder autoritaire leiding". Autonomie der landsbesturen blijft bestaan. oostenrijk. Bondskanselier Dollfuss heeft Zondag het woord gevoerd op een vergadering van hel Vaderlandsch Front te Villach, waarbij hij o.a. sprak over de grondslagen der nieuwe grondwet, welker afkondiging naar zijn zeg gen binnen enkele weken een feit zou zijn. Omtrent de gebeurtenissen van de afge- loopen weken verklaarde hij, dat deze door de radicale leiders der sociaal-demooratie jaren van tevoren zijn voorbereid, zoodat het vroeger of later tot burgeroorlog moest komen. Wanneer het algemeene strijdparcol werkelijk was opgevolgd, aldus de bonds kanselier zou de situatie uiterst moeilijk zijn geworden en kon men niet weten, welke rampen over het land gekomen zijn. En ver war-ring in een land wordt slechts al te ge makkelijk door een ander land gebruikt om onder een of ander voorwendsel van buiten af de rust en orde te willen herstellen. Dezer dagen zal een verordening wiorden uitgevaardigd, waardoor een Vakverbond van Oostenrijksche Arbeiders en Bedienden wordt gevormd. Dit zullen de eenige belan genvertegenwoordigingen naast de Arbeids kamers zijn. Daarnaast zullen geen andere vakbonden meer bestaan. Er zullen middelen gevonden worden om de politiek te weren uit de belangenvertegenwoordiging der ar beidersklasse. In den landbouw zullen de reeds bestaan de boerenbonden en landbouwkamens de vertegenwoordiging van den beroepsstand vormen. In den loop der volgende week zal Oostenrijk een nieuwe grondwet hebben. Oostenrijk zal een op beroepenstanden op gebouwde staat zijn onder autoritaire leiding Voor den opbouw der beroepsstanden zal nog eenigen tijd noodig zijn. Tot zoolang is een overgangs-griondwet noodzakelijk, waarvoor door reorganisatie in de verschillende lands- regeeringen reeds zorg is gedragen, bij wel ker toekomstige samenstelling geen politici meer betrokken zullen zijn. Ook de toe komstige landdagen zullen door de beroeps standen gevormd wonden. De autonomie van het landsbestuur zal gehandhaafd blijven en m.en zal den verschillenden gebieden niet hun rechten ontnemen. De opbouw van den staat in Christelijken en Katholieken zin heeft met het slagwoord „clenicalisme" niets te maken. De bisschoppen hebben, zoo be sloot dr. Dollfuss de priesters uit het open bare leven teruggetrokken en daarmee heeft de Kerk bewezen, dat zij geen brute politieke hegemonie wenscht en slechts de Christelijke leer bij het volk wenscht te bevorderen om het volk omhoog te leiden. Lloyd George spreekt zijn bewondering voor Hitier uit. Lloyd George ontkent in een artikel in de Sunday-Express, dat oorlog in Europa zal ontstaan. Hij noemt Hitier de eenige, die in de alge meene beroering zijn kalmte bewaart, zijn persoonlijke uitlatingen op buitenlandsch- politiek terrein hebben steeds een kalmeeren den invloed. Bloedige straatgevechten te Kasjgar. Uit Peking: 3 Maart: Volgens hier binnengekomen berichten is het in de stad Kasjgar tot buitengewoon ern stige en bloedige straatgevechten tusschen opstandelingen en regeeringstroepen geko men. De stad biedt een toonbeeld van ver woesting. Bij de gevechten zouden 130 per sonen gedood zijn, terwijl een zelfde aantal gewond werd. Volgens een later bericht hebben de op standelingen ook een aanval gedaan op het Britsche consulaat. Vier Engelsche onder danen die zich in dit gebouw ophielden, werden betrekkelijk ernstig gewond. Een be ambte van het consulaat, een Chinees, werd gedood. Mislukte aanslag op Japansch gezant. Uit Sjanghai, 4 Maart: Bij een herden kingsplechtigheid voor de gevallen Japansche soldaten en matrozen, waaraan werd deelge nomen door. tal van militaire autoriteiten on der leiding van den gezant Ariosji, heeft een onbekende Koreaan een bom geworpen, welke gelukkig niet is ontploft. De Japansche militaire politie zette direct een achtervol ging in, welke leidde tot de arrestatie van den dader, die volgens de autoriteiten lid is van een Koreaansche organisatie van terro risten. Tal van personen zijn gearresteerd. De militaire politie is de meening toegedaan, dat de bomaanslag gericht is geweest tegen den persoon van Ariosji. De sommen die Ribaud van Stavisky heeft ontvangen, bedragen 720.000 franken. Digoin, gewezen commissaris van het Crédit municipal de Bayonne, die beschul digd wordt van medeplichtigheid aan op lichting en heling, is voorloopig op vrije voeten gesteld. Moordenaars van Prince op het spoor? PARIJS, 4 Maart (V.D.) Naar mede gedeeld wordt, bevindt zich het onderzoek naar de moordzaak-Prince thans in een zoo danig stadium, dat men goede hoop heeft de moordenaars te zullen kunnen arresteeren. Er worden thans vier sporen gevolgd. Zelfmoord uitgesloten. PARIJS, 4 Maart (V.D.) De Fransche Minister van Justitie had heden een bespre king van ruim twee uur met den procureur- generaal te Dij on over liet geval Prince. Men thans de door sommigen geopperde moge lijkheid, dat Prince zelfmoord zou hebben gepleegd, volkomen uitgesloten. Lerroux' tweede kabinet niet levensvatbaar geacht. Het nieuwe kabinet-Lerroux is, volgens Reuter) als volgt samengesteld: Lerroux, minister-president; Pito Romero, buitenlandsche zaken; Salanz Alsonso, bin- nenlandsdhe zaken; Hidalga, oorlog; Rocha, marine; Cyrilo del Rio, laódbouw; Samper, handel en industrie; Cid, verkeer; Estadella, arbeid; Guerra del Rio, openbare werken, Marraco (tot dusver gouverneur van de Bank van Spanje) financien; Alvarez Valdes, justitie; Salvador Madariaga (ambassadeur te Parijs en bekende Volkenbondfiguur), on derwijs. Deze her groepeer in g beteekent een ge ringe opschuiving naar rechts. Zij kan geenszins worden beschouwd als een oplos sing van de ernstige crisis. De beslissing van den strijd tusschen rechts en links is dus uit gesteld. De tweede regeering-Lerroux zal een nog krachtiger oppositie van links ondervinden dan de eerste en bovendien noch door de katholieken, noch door de monarchisten wroden gesteund, zoodat een nieuwe regee- ringscrisis zeer binnenkort kan worden ver wacht. Italië. De conferentie Dollfuss GoemboesM ussolini. De Hongaarsche minister-president Goem boes en de Oostenrijksche bondskanselier Dollfuss zullen van 14 tot 16 Maart te Rome verblijven voor een officieel bezoek aan Mus solini. (Reuter). Vierduizend eilandbewoners omgekomen' Sneeuwstormen isoleerden het Japansche eiland Utsuryo. Tragische ontdekking van een reddingsexpeditie. Het eiland Utsuryo in de Japansche Zee tusschen Tottori en Korea is, naar Reuter meldt, de laatste weken onafgebroken geteis terd geweest door zware sneeuwstormen, die het van het vasteland volkomen isoleerden. Toen een reddingsexpeditie erin slaagde op het eiland te landen, vond men er geen enkel teeken van leven meer, maar een kort onder zoek bracht reeds 41 lijken van doodgevroren menschen te voorschijn. De sneeuw lag zoo hoog dat het niet moge lijk was, het eiland dieper in te gaan en men vreest dat de geheele bevolking, bestaande uit 4000 zielen, is omgekomen. Men neemt aan dat de meeste ingesneeuwd zijn en dat de be woners door de koude en door gebrek aan voedsel zijn omgekomen. In enkele kustdorpen werden nog eenige levende wezens aangetrof fen. DE ZAAK-STAVISKY. ook güiboud—ribaud thans in arrest. Te Parijs zijn weer eenige verdachten ge arresteerd, o.a. mr. GuiboudRibaud, gewe zen ambtenaar in het ministerie van finan ciën. die beschuldigd wordt van medeplich tigheid aan verduistering en heling. Mevr. Rita Georg is door den rechter van instructie verhoerd. Zij ontkende diensten aan Stavisky te hebben bewezen en ver klaarde S. tijdens haar veirbldjf te Parijs slechts éénmaal te hebben gezien, zonder te weten welke rol hij speelde. Bij de huiszoeking in de woning van Gul- boud—Ribaud moeten 50 afschriften van chèques en een aantal belangrijke bescheiden in beslag zijn genomen. de leipziger messe geopend. Aan de Leipziger Messe, die Zondag is ge opend wordt deelgenomen door 7562 exposan ten d.i. 18 pet meer dan bij de voorjaarsmesse van 1933. 547 buitenlanders, dus iets minder dan verleden jaar, nemen deel. Deze behooren tot 24 landen tegen 22 in het vorige jaar. De grootste groep buitenlandsche exposanten is de Tsjeclmsche. Bezoeken zijn aangekondigd vooral ui£ Zweden, Noorwegen. Denemarken, Engeland, Nederland, Zwitserland, Turkije en Joego-Slavië. Dr. Goebbels heeft het openingswoord ge sproken. BEMANNING DER TSJELJOESKIN DRIJFT AF. nieuwe hulp onderweg. MOSKOU, 4 Maart (Reuter) De red- dingsexpeditie voor de bemanning van de Tsjeljoeskin deelt mede, dat het weer de laatste vier dagen bijzonder slecht was, zoodat geen vliegtuigen konden opstijgen. De ijsschpl, waarop de schipbreukelingen zich bevinden drijft af naar het Zuid-Westen. De schipbreukelingen bevinden zich wel. Van Wladiwostok uit is een stoomschip met 7 vliegtuigen aan boord vertrokken, terwijl van Petropawlowsk een stoomschip met twee vliegtuigen is vertrokken. Ook de ijsbrekers „Krassin" en Littke" worden gereed gemaakt om uit te varen en hulp te bieden. DE BOM IN DEN SINT PIETER. een aanslag op mussolini was voorbereid. Officieel wordt eerst thans uit Rome ge meld dat een complot bestaan heeft tegen het leven van Mussolini. Deze bekendmaking is geschied tezamen met de aankondiging dat de vier personen die schuldig zijn aan den bomaanslag op den St. Pieter in Juni 1933, op 16 Maart a.s. terecht zullen staan. Men zal zich herinneren .dat vorig jaar Juni een bom optplofite in het portaal van den St. Pieter tijdens den dienst. Vier personen werden gewond. Nadat de ontploffing had plaats gehad trachtten de vier mannen Mus solini te dooden door een bom, gevuld met gifgas. Tevens wordt verklaard, dat deze mannen huurlingen waren, in dienst van bekende Italiaansohe anti-fascistische in- tellectueelen, die in Parijs en Londen wonen. (Reuter). SCHANDALEN-EPIDEMIE WOEDT VOORT. alweer een „affaire" in frankrijk. Reuter meldt uit Parijs: Op grond van klachten is ér huiszoeking gedaan bij de „Banque Syndicale privé d'étu- des et de participations financières". De ad ministrateur Couturier is in hechtenis geno men Het totaal der verduisteringen' bedraagt vier millioen. vader betrokken bij de ontvoering van zijn kind? DALLAS (Texas), 3 Maart (Reuter). In verband met de ontvoering van de twee jarige Martha Julia Boggers door bandieten, die haar moeder en grootmoeder doodscho ten, deelt de politie mede. dat zij den vader van het kind in verzekerde bewaring heeft gesteld; de man leefde gescheiden van zijn vrouw. mevrouw dimitrof te moskou aangekomen. Zaterdag zijn te Moskou aangekomen de moeder en de zuster van Dimitrof en de vrouw van Tanef. Zij werden aan het station door een arbeidersdeputatie ontvangen. Na tuurlijk waren ook Dimitrof, Popof en Ta nef aanwezig. Arbeidsters van een textielfa briek boden, naar Tass aan de Tel. mede deelt, Dimitrof's moeder een geweven portret van Stalin aan. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door thea bloemers (Nadruk verboden) 35 „Het doet me genoegen, dat u gekomen bent", begroette hij het tweetal met kalme zakelijkheid. „We staan juist op het punt vast te stellen, wie Edward Revis vermoord heeft. „En ik zal u daarbij helpen", verklaarde Miss Patton met plechtigen ernst, gevolg van te veel drankgebruik. Ze was op den stoel neergeploft, dien Tom Malloy rechts van Miss Conneer had aangeschoven. „Mr. Malloy heeft me verteld, dat ik gevaar loop gearresteerd te worden. In zoo'n geval is het niet meer mogelijk zich om anderen te bekommeren", ze dacht blijkbaar aan „die andere vrouw" met wie ze „zoo te doen had" dan kan men alleen maar met zijn eigen belang rekening houden. Een mensch is zichzelf nu eenmaal het naast", voegde ze er filosofisch-veront- schuldigend aan toe. XXIV. De Moord. „Ik ben u dankbaar voor uw hulp", zei de detective vriendelijk. „Ik zal mij direct tot u wenden". Hij wist zijn innerlijke onzekerheid uit muntend te verbergen; hij sprak zich moed m bij de overweging, dat Mary Haskell die nog steeds lusteloos en met een gezicht, dat wel een masker leek, naar den grond staarde, onbevangen zou spreken, zoodra ze de heele situatie en het gevaar, waarin ze verkeerde duidelijk zag. „Ze heeft immers al een keer gesproken", peinsde hij. „Of was het gezichtsbedrog', toen ik meende dat haar lippen en de spieren van haar hals bewogen? Neen, ik kan mij niet vergissen!" Hij besloot definitief de beslissende1 poging te wagen. Hij wilde de proef nemen, of hij gelijk had, door zelf den naam te noemen en zich er op te verlaten, dat Mary de bevesti ging zou geven,, welke hij noodig had. Met al zijn geestkracht wierp hij de ge dachte aan mogelijke mislukking van zich. In zijn stem klonk zelfbewuste energie, toen hij verder sprak: „Wat gebeurde er nu in Revis' huis op den avond van den moord? Deze vraag brengt Miss Haskell op den voorgrond, dwingt haar het feit onder de oogen te zien, dat men van verschillende zijden'de verdenking koestert, dat zij den man gedood zou hebben. Deze ver denking berust daarop, dat hij haar zeven jaar geleden gekend heeft en „Precies wat Revis zei!" riep Miss Patton met een soort naargeestigen ijver. „Hij zei, dat hij haar in zijn macht had door iets, wat er zeven jaar geleden Darden liep met uitgestrekten arm op den spreekster toe. „Nu niet, miss Patton!" voegde hij haar op afkeurenden toon toe. „Nu nog niet. Ik zal straks graag uw mededeelingen aanhooren, maar u moet nog even geduld hebben". Darden hervatte zijn uiteenzetting. „Miss Haskell heeft, evenals Senator Buck- ner of wie nog meer onder verdenking staat, het recht feiten en omstandigheden aan te voeren, die tot haar verdediging kunnen strekken". Hij kreeg nu zijn eerste aanmoediging. Hij zag, hoe haar borst, in een nauw hoorbaren zucht, zacht op en neer ging; ze deed aan iemand denken, die uit een verdooving ont waakt. Langzaam maakte ze zich los uit de loodzware verslagenheid van haar lijden. Dus hij had van het begin af gelijk ge had deze heele lange, moeilijke week! En ze had hem toegefluisterd, straks in het schemerig donkerMaar hij moest haar tijd geven. Het was het beste thans het licht te laten vallen op een anderen kant van het mysterie. „Wat zich in het huis afspeelde was het volgende", klonk zijn diepe, aange name stem weer. „Miss Conner kwam en trof Revis. Na haar verscheen senator Buck ner. Beiden waren in het diepste geheim ge komen. Wat tusschen het drietal ver handeld werd met betrekking tot het docu ment, doet in dit verband niets ter zake. Miss Conner liet, zooals ze zegt, de beide mannen alleen, toen Revis zijn revolver ter hand nam. Vervolgens verliet ook Mr. Buckner het huis door een achteruitgang, stapte in zijn auto en bereikte veilig en wel zijn eigen woning weer. Maar er waren ook anderen dien avond in het huis van Revis. Malloy was er. Hij ver klaart, dat hij Revis wilde bang maken, maar dat het niet zijn bedoeling was, hem te dooden. Miss Haskell was bij mij toen ik het levenlooze lichaam vond. Zij verklaart, niet eerder in het huis geweest te zijn. Miss Patton, een wederzij dsche kennis van Mr. Buckner en Revis, had van laatstgenoem de het verzoek gekregen, bij hem te komen. Maar ze ontkent nadrukkelijk aan dat ver zoek gevolg te hebben gegeven". Darden zweeg een kort oogenblik, om dan met stemverheffing te vervolgen: „Welnu, als Malloy het niet gedaan heeft, als we gelooven wa. Miss Haskell en Miss Patton vertellen en deze beide dames dus evenmin verdenken, en als ten slotte Miss Conner niet weer teruggekeerd is om hem te dooden wie is dan de dader? Of we houden vast aan de theorie, dat het Mr. Buckner moet zijn geweest, omdat hij de laatste was, die, zoover wij weten Revis levend heeft ge zien, of we moeten aannemen dat een ander, iemand wiens naam tot nog toe niet genoemd was, den moord heeft gepleegd. En dat is hetgeen ik zou willen beweren. Malloy was natuurlijk te voren al in het huis geweest, lang voordat Miss Haskell en ik hem volgden. Hij ving het een en ander van het onderhoud tusschen Revis en Mr. Buckner. Hij onderscheidde de stem van een vrouw, hoewel hij die niet duidelijk kon hoore en dacht, dat het Miss Haskell wel kon zijn, die sprak. Natuurlijk was het Miss Conner. Zoodra het vermoeden, dat Miss Haskell bij Revis was, in hem opkwam, ver liet hij het huis; hij' wilde niet hooren, wat zij zei zijn gevoel van kieschheid verbood hem dat. Maar zijn besluit om Revis tot de orde te roepen, bracht hem er toe terug te gaan. Het was bij dit tweede bezoek, dat wij hem volgden. Miss Haskell, die zich om elf uur bij het huis bevond, had eerst den moed niet kunnen vinden om binnen te gaan. Daar in Revis* woning alles duister was, bleef ze buiten rondslenteren. Het huis lag in duisternis gehuld, omdat de moordenaar daar was geweest en bij zijn vlucht de lichten had uitgedraaid zooals Dr. Felton dat in zijn verklaring geschilderd heeft. De zaak komt dus hierop neer ik verzoek u, zich dat goed voor oogen te stellen na het heengaan van senator Buckner en vóór Miss Haskell en ik het huis betraden, is Revi3 vermoord, en wel door de vrouw, die Dr. Fel- L

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5