STAATSGEHEIMEN. BEVERWIJK De oorlog tusschen Bolivia en Paraguay IJMUïDER courant DINSDAG 6 MAART 1934 tweede blad. HET MOOIE SUCCES VAN D. O. K. Aan de heele reeks lauweren., welke de Krachtsportvereeniging- D. O. K. in den loop van kaar bestaansduur heeft weten te ver werven, heeft zij zooals we reeds meld en de clubkampioenschappen, van Ne derland in worstelen en Gewichtheffen toe Ongetwijfeld vormen deze fraaie onder scheidingen een belangrijk hoogtepunt voor deze hardwerkende vereenigmg. Naar ons iter oore kwam zal men dit feit niet onop gemerkt voorbij laten gaan. Er worden namelijk plannen overwogen, om D.O.K. een welverdiende hulde te bezorgen. D.O.K. werd op den eersten Maart 1916 aanvankelijk 25 leden opgericht. Onder leiding van het eerste bestuur, waarin zitting hadden de heeren G. v. d. Winden, voorzit ter, A. Siebers, secretaris, H. Knapen, pen ningmeester en A. Kluft, werd en de zaken energiek aangepakt. Na aanvankelijk op dien zolder van een pakhuis geoefend te hebben kreeg D.O.K. een veel betere huisvesting in de kleine zaal van „Madson Stroucken" (het tegenwoordige Kennemer Theater). In Januari sloot D.O.K. zicJh aan bij den Ne- derlandschen Kra chtsportb ond De eerste successen weiden behaald op een door „Ursus" te Amsterdam gehouden wed strijd. 'Met een eersten, een tweeden en een derden prijs waren de D.O.K.-leden zeer in genomen. Het eerste kampioenschap was dat van J. Muys, die in de afdeeling zwaar gewicht worstelen kampioen werd van Noord-Holland. In November 1920 weid dezelfde worstelaar kampioen van Nederland in midden B-ge wicht. In 1921 nam Muys deel aan de wed strijden om het wereldk ampio ens chap t e Helsingfors en het was niet alleen voor hem maar ook voor D.O.K. een bijzondere eer dat hij zich daar derde wist te plaatsen. Muys werd indertijd ook afgevaardigd naar de Parijsche Olympiade. Het aantal .behaalde prijzen, zoowel op nationale ails internationale wedstrijden Is zeer groot en daaronder zij.n er vele, waar D.O.K. zeer trotsch op is. Zij heeft op haar terrein dien naam van Beverwijk steeds hoog weten te houden en zij heeft ook in het jaar 1933 weer getoond daartoe nog steeds in staat .te zijn. Zij is uitgegroeid tot een der sterkste Kraohbsportvereenigingen in den lande en fin het vorig jaar zelfs tot de sterkste. Op de wedstrijden is D.O.K. niet alleen een graag geziene gast, die goede sportieve prestaties levert, maar ook een gevreesde tegenstandster, waarmede geducht rekening snoet worden gehouden. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afedeling Beverwijk en Omstreken van 'fle Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Donderdagavond in het yeilingsgebouw „Centrum" aan de Koning straat een ledenvergadering. De agenda ver meldt o.a. een voorstel tot het maken eener excursie naar Rotterdam, de behandeling der begrooting voor 1934 en de gebruikelijke keu ring van de inzendingen. De heer N. Schoen zal in deze bijeenkomst een verhandeling houden over de verzorging Van kamerplanten. KENNEMER ORKEST VEREENIGING. De K.O.V., dirigent de heer Louis Stiens, heeft het voornemen om haar orkest met een adspiranten-afdeeling uit te breiden. Zij zal bij voldoende deelneming overgaan tot de vor ming van een leerlingen-klasse voor vioolspel, die onder bekwame leiding voor orkestspel zal worden opgeleid. De aanmeldingen daartoe moeten geschieden bij den heer A. Schaap, Zeestraat 4, alhier. NED. CHR. REISVEREENIGING. De Ned. Christelijke Reisvereeniging houdt Donderdagavond in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een pro- pagandavergadering. In deze bijeenkomst zullen films worden vertoond van Zwitserland. Rie v. d. Horst zal met accompagnement van Mary Servaas lie deren ten gehoore brengen. DE GEDEKTE TAFEL. De door de afdeeling Beverwijk en Omstre ken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen georganiseerde tentoonstelling „De gedekte Tafel" mag zich in een zeer groote belangstel ling verheugen. Maandag was de zusterafdee- ling uit Alkmaar op bezoek. De gasten van de Beverwijksche afdeeling hebben met groote belangstelling de keurige expositie, waarvoor de groote toonzalen van Stoutenbeek's Wo ninginrichting zich voortreffelijk leenen, in oogensehouw genomen. Het spreekt vanzelf, dat de crisis-comité's er wel bij varen, want de complete huiskamer, alsmede de schitte rende Gero-cassette verleiden velen tot het wagen van een kansje om met behulp van Fortuna in het bezit er van te kora^n. De tentoonstelling trekt vooral iti de avond uren talrijke bezoeksters en bezoekers. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Woensdagavond houdt het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" een cursusvergade ring. De heer A. Veenstra zal een causerie houden over het dagbladbedrijf, toegelicht door een film van de Arbeiderspers. CHRIST. JEUGDORGANISATIES. De plaatselijke afdeelingen van de Christ. Jongemannenvereeniging Excelsior en van de Christ. Knapenvereenigingen „Voorwaarts" en „Jonge Kracht" hebben Maandagavond in het Verenigingsgebouw haar feestelijke jaarvergadering gehouden. Spreker was Ds. C. M. Krijger, die de beteekenis van de jeugd organisaties in christelijk verband heeft uit eengezet. Hij wees op de internationale ver houdingen, die de Jeugdorganisaties trachten te verbeteren. In Nederland bellen deze beide verenigingen te zamen 26.000 leden. Ds. Krij ger deelde tenslotte mede, dat op 9 April de Bondsfilm voor de afdeeling Beverwijk zal worden vertoond. Leden van de beide afdee lingen hebben twee samenspraken gehouden. Noteering van Beverwijk den 5 Maart 1934. Spinazie per kist f 1.35. Andijvie per kist f 1.20. Koolrapen per zak 6585 cent. Wortelen per K.G. 35 cent. Bieten per K.G. 5 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 58 cent. Id. zand, per K.G. 8 cent. Spruitjes per K.G. 1628 cent. Boerenkool per bak 2535 cent. Roode kool per 100 f 4f 8. Savoije kool per 100 f 4f 8. Uien per kilo 23 cent. Prei per bos 1015 cent. Sla per kist f 1.10. Rabarber per 100 bos f 10f 16. Pieterselie per bos 18 cent. Selderie per bos 1—3 cent. Appelen per kilo 1228 cent. Peren per kilo 1418 cent. Brusselsch lof 1920. R.K. Tuindersvereeniging „Kennemerland". Beverwijk, 5 Maart 1934. Boerekool per kist 2050 cent. Breekpeen per kist 6070 cent. Rabarber per bos 1017 cent. Prei per bos 513 cent. Selderie per bos 46 cent. Pieterselie per bos 8—10 cent. Spruiten per K.G. 1530 cent. Uien per K.G. 2 cent. Wortelen per K.G. 34 cent. Schorseneeren per K.G. 26 cent. Roode kool per stuk 39 cent. Gele kool per stuk 26 cent. Groene kool per stuk 24 cent. Knollen per stuk 11/24 cent. De Volkenbondscommissie in Zuid-Amerika heeft haar vredespogingen hervat. Waarom de onder handelingen op 6 Januari werden afgebroken. (Van onzen correspondent). STAKING TE VENLO. BIJ ENKELE BOUWVAKPATROONS. Te Venlo is Maandagmorgen een staking afgekondigd door de besturen van den R.-K. Bouwvakarbeidersbond en van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond, welke staking ge richt is tegen eenige werkgevers in het bouw bedrijf, die geweigerd hebben de C.A.O. te teekenen. De werkzaamheden op alle 'bouw werken te Blerick en Venlo hebben gister morgen stil gelegen om de arbeiders in de gelegenheid te stellen tot het houden van een demonstratie. Aan deze demonstratie hebben een drie honderd.tal arbeiders die hiervoor van de georganiseerde patroons vrij af met behoud van loon hadden gekregen, deelgenomen. Bij wijze van protest trokken de arbeiders langs de in aanbouw zijnde per- ceelen. De werkzaamheden bij de niet aangesloten patroons liggen nog stil. De andere arbeiders hebben des middags het werk hervat. Menigeen zal het misschien reeds weder vergeten zijn. Doch er wordt in Zuid-Amerika nog steeds een in alle vormen officieel ver klaarde oorlog gevoerd, die tusschen Bolivia en Paraguay. Een paar jaar lang was om bet Chaco-gebied gevochten, zonder dat deze strijd officieel den naam „oorlog" had ver kregen. Het voorbeeld van Japan tegenover China, dat wel bommen op Chïneesch gebied wierp en Chineesche provinciën veroverde, doch steeds heeft nagelaten China officieel den oorlog te verklaren, was door deze twee Zuid-Amerikansche staten geruimen tijd na gevolgd. Totdat m het voorjaar van 1933 de regeering van Paraguay van dit verstekt oor logvoeren genoeg had en openlijk tot de oor logsverklaring aan Bolivia overging. Bolivia klaagde toen terstond Paraguay bij den Vol kenbondsraad aan, verlangend dat de Raad Paraguay als schuldig aan ongeoorloofde oorlogsverklaring zou veroordeelen en bepa len zou, dat alle sanctiemaatregelen van ar tikel 16 van het Volkenbondsverdrag tegen Paraguay zouden moeten worden aangewend. Waarop Paraguay antwoordde, dat Bolivia in werkelijkheid den oorlog begonnen was en dat Paraguay's oorlogsverklaring geenerlei wijziging in dén feitelijken toestand bracht en niets anders bedoelde dan bet kind bij zijn werkelijken naam te noemen. De Volken- bondsraad had wel ooren voor dit Para- guyaansche betoog en besloot een Volken bondscommissie naar Zuid-Amerika te zen den die eenerzijds een onderzoek^ naar de verantwoordelijkheden voor de vijandelijkhe den zou hebben in te stellen, doch bovenal zou moeten trachten de strijdende partijen tot een wapenstilstand en tot een duurzamen vrede te brengen. Dit besluit van den Volkenbondsraad werd op 3 Juli 1933 genomen. Doch eerst op 19 October daaropvolgende vertrokken de Euro- peesche leden dier commissie naar Zuid- Amerika. Hoe komt het, dat wederom 3 1/2 maand moest verstrijken, voordat het eerste begin van uitvoering aan dit besluit van den Volkenbondsraad, gegeven werd? De reden hiervan is van denzelfden aard. die gemaakt heeft, dat de Volkenbond eerst in Juli 1933 tot eenige rechtstreeksche vre- desactie in den strijd tusschen Bolivia en Paraguay het besluit heeft genomen. Tot dien tijd meende de Volkenbondsraad zich bescheiden op den achtergrond te moeten houden, omdat de „Washingtonsche Onzijdi- gencommissie" onder leiding van den minis ter van buitènlandsche zaken van de Ver- eenigde Staten van Amerika de vredespo gingen terstond na het begin der eerste vijandelijkheden in de hand had genomen. De Volkenbondsraad achtte het natuurlijk ongewensc-ht, dat de vredes-bemoeiingen door door twee verschillende organen zouden wor den worden toegepast, en beperkte zich dus tot eenige goede raadgevingen aan de Wash ingtonsche commissie. Eerst toen deze einde Juni ter kennis van den Volkenbondsraad bracht, dat zij haar vredespogingen moest opgeven, nam de Volkenbondsraad de zaak in eigen handen. Dqch nauwelijks was de Vol kenbondscommissie benoemd, die ter plaatse een onderzoek zou instellen, of Bolivia en Paraguay richtten een gemeenschappelijk verzoek tot den Volkenbond, om de Commis sie liever toch niet te laten vertrekken en daarentegen de vier nabuurstaten der beide oorlogvoerende landen uit te noodigen eerst nogmaals een poging tot herstel van den vrede te doen! Op 25 Maart zal eindelijk het geweldige houw werk hij Niederfinow in gehruik worden ge nomen. Groote schepen varen in een soort „hak", welke omhoog gebracht kan worden. Een nieuw soort sluissysteem dus. Wanneer de „hak" vol is, weegt hij 4.000.000 K.G. Einde September moest de minister van buitenlandsche zaken van Brazilië echter, mede namens de ministers van Argentinië, Chili en Peru, den Volkenbondsraad mede- deelen, dat de vier nabuurstaten géén kans zagen hun vredestaak met succes te volbren gen! Zonder aarzelen besloot de Volkenbonds raad thans de zaak zelf aan te pakken. Op 19 October vertrokken de Europeesche leden der Volkenbondscommissie (een Engelsch- man, een Franschman, een Italiaan en een Spanjaard) naar Zuid-Amerika en troffen op 3 November in de hoofdstad van Uruguay Montevideo, dat hun ambtszetel zou worden, hun Mexicaanschen collega aan. De maand November werd besteed voor bezoeken aan de regeeringen van Bolivia en Paraguay en aan het oorlogsfront m het Chaco-gebied. En juist toen de commissie het onderling eens was geworden over haar uit te voeren vre desplan kwam een nieuwe verrassing: de Pa- raguyaansche troepen behaalden belangrijke overwinningen op de troepen van het veel grootere Bolivia, hetgeen natuurlijk niet zon der invloed bleef op de voorwaarden van den te sluiten wapenstilstand! Op 19 December kwam echter toch een zij het ook kortstondige schorsing der militaire vijandelijkheden tot stand. Vredesonderhan delingen begonnen te Montevideo onder lei ding der Volkenbondscommissie. De wapen stilstand, die aanvankelijk slechts tot 30 De cember zou duren, werd tot 6 Januari ver lengd. Doch ook dit was natuurlijk te kort, om overeenstemming mogelijk te, maken. De voorzitter der Volkenbondscommissie ging per vliegtuig naar Assumption, om den presi dent van Paraguay tot een langeren wapen stilstand te bewegen. Zijn reis was vergeefsch. Paraguay wilde na 6 Januari den wapenstil stand niet verlengen. De vredesonderhande lingen werden geschorst. De Volkenbondscom missie vroeg telegrafisch aan den Volken bondsraad nadere instructies, of zij ondanks de hervatting der vijandelijkheden in Zuid- Amerika zou moeten blijven en haar vredes bemoeiingen voortzetten. Op 20 Januari besloot de Volkenbondsraad, na de vertegenwoordigers van Bolivia (Costa du Reis) en Paraguay (Caballero) te hebben aangehoord, dat de Volkenbondscommissie haar vredeswerk zou moeten voortzetten. Het bleek, dat de wapenstilstand op 6 Januari niet was verlengd, omdat Paraguay geen lan gere staking der voor Paraguay gunstig ver- loopende militaire vijandelijkheden wenschte, tenzij Bolivia bereid zou zijn het geheele Chaco-gebied, het voorwerp van den strijd, te ontruimen. Na die ontruiming zou Para guay tot arbitrage over het toekomstig bezit bereid zijn. Paraguay wilde echter geen ver lenging van den wapenstilstand, daar dit land vreesde, dat het zooveel grootere Bolivia den wapenstilstand zou misbruiken om zijn militaire krachten te herstellen en een nieu wen aanval voor te bereiden. Daar Bolivia in een voorafgaande ontruiming van het Chaco- gebied niet wilde toestemmen, waren de vre desonderhandelingen op 6 Januari vastgeloo- pen. Het vechten begon opnieuw. De hierop volgende weken brachten nieuwe overwinningen aan Paraguay. Op verzoek van de regeering van dit land heeft de Vol kenbondscommissie de besprekingen met bei de partijen, weder opgenomen. De regeering van Paraguay hoopt blijkbaar, dat Bolivia thans tot de geëischfce ontruiming van het Chaco-gebied bereid zal zijn. Op de Volken bondscommissie rust thans de zware taak ein del-ijk het bloedvergieten te laten ophouden. Zij zal het overwinnende Paraguay tot mati ging zijner eischen moeten aansporen, het van nederlaag tot nederlaag gaande Bolivia moeten aanraden deze werkelijkheid te er kennen en bovenal er voor moeten zorgen, dat de op den wapenstilstand volgende vrede een rechtvaardige zal zijn en niet de kiemen van een nieuwen oorlog in de toekomst in zich zal bevatten. Door haar raadgevingen zal de Volkenbondscommissie thans een grooten in vloed ten goede 'kunnen uitoefenen B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. GYMNASTIEK WEDSTRIJDEN VAN O.S.S. TE ZANDVOORT. Zondag werden in „Monopole" te Zand- voort nationale gymnastiekwedstrijden ge houden ter gelegenheid, van het 30-jarig be staan van O.S.S. De deelneming aan deze wedstrijden, die toch al niet groot was, werd nog geringer door niet opkomen van verschillende ploe gen. Deelgenomen werd door de vereenigin- gen Spartacus en D.O.S. uit Amsterdam, S.S.S. uit Den Haag, Kralingen uit Rotterdam, Bato uit Haarlem en O.S.S. uit Zandvoort. De Kennemervereenigingen Bato en vooral O.S.S. hebben zich te midden van de bekende vereenigingen uit groote steden bijzonder we ten te onderscheiden, reap, onder leiding van de heeren C. Th. Smal en H. B. Dreijer. 's Morgens werd een vierkamp verwerkt, bestaande uit een vrije oefening, paardspron- gen en oefeningen aan brug en voor dames ringen en voor heeren rek. O.S.S. wist zich in den dames-vierkamp nummer 1 te plaatsen, en wel met groote meerderheid, gevolg vooral van het hooge punten-aantal voor paardspringen. De Zand- voorter club kreeg i91.75 p.. tegen D.O.S. n 117.75 p. en D.O.S. I 169.25 p. Bij de heeren behaalde S.S.S.die oa. uit kwam met den bekenden F. Wedel, de over winning, evenwel met geringen voorsprong op Bato (180.25 p. tegen 177 p.), dat zelfs vóór wist te blijven op D.O.S. (159.5 p.) In de ochtend-uren werden O.S.S, en zijn leider gecomplimenteerd door den voorzitter van het K.N.G.V., dr. J. H. O. Reijs. 's Middags vond de vereenigingswedstrijd met zelfgekozen vrije oefeningen plaats. En kele ploegen verspeelden hier haar kansen door een te korten duur van het uitgevoerde nummer. Bij de dames werd D.O.S. met een prach tige rhythmische serie no. 1 (98 p.). Met slechts 1 punt minder behaalde ook Kralin gen een eersten prijs, en met andere ploe gen een tweeden en een derden. Bato ver wierf een tweeden prijs met 85 p. De heeren van Bato konden 't niet tot een onderscheiding brengen. Spartacus kwam aan den top op den voet gevolgd door Kra lingen (resp. 103 en 102 p.) De eere-wedstrijd (voor ploegen, die 's mid dags een len of 2en prijs behaalden) vond 's avonds plaats. Bij de dames kwam D.O.S. weer op de eerste plaats; Bato werd no. 2. Voor de heeren werd de volgorde: 1 Kralin gen, 2 Spartacus. De avond was verder gewijd aan een bal en aan cabaretnummers. De wedstrijden trokken veel belangstelling. KRACHTSPORT NIEUW WERELDRECORD. Uit Caïro: 5 Maart (V.D.V: De Egyptische athleet Arafa verbeterde het wereldrecord twee-armig drukken met een ge wicht van 108.5 K.G. Het record stond tot nu toe op naam van den Duitscher Istmayr met een gewicht van 108. K.G. UITKEERING AAN VERBOU WERS VAN FRUIT EN WARMOEZERIJGEW ASSEN. RUIM DRIE EN EEN HALF MILLIOEN. De Minister van Economische Zaken heeft op den grondslag van het reeds eerder gepu bliceerde Plan van Uitvoering thans vastge steld, dat uitgekeerd zal worden aan de ver bouwers van fruit en warmoezerij gewassen de navolgende bedragen per 100 K.G. van de daar achter genoemde garantieproducten, overeenkomstig bovenbedoeld Plan van Uit voering berekend naar de werkelijke op brengst gedurende de aarigegeven tijdvak ken. Bedrag per 100 K.G. Garantiepr 0.50 aardbeien 1.60 witte druiven 1.60 blauwe druiven 2.50 blauwe druiven 0.30 frambozen 0 .30 kruisbessen 0.55 ,vr. aardappelen 0.40 1.05 vr. 0.20 bloemkool 0.10 0.65 stokprincesse 1.snijboonen 020 pronlcboonen 1.60 dorperwten 1.10 peulen 1.50 kaskomkommers 0.90 0.75 platglaskomk. 0.25 0.15 bieten 0.25 0.65 spitskool 0.35 0.50 sla 1— spinazie 0.75 0.80 tomaten 1.30 0.25 roode bewaarkool 0.25 0.15 0.25 vr. roode kool 0.15 roode herfstkool 0.50 roode bewaarkool 0.20 gele bewaarkool 0.40 gele bewaarkool 0.30 gele bewaarkool 0.15 vr. gele kool 0.20 gele herfstkool 0.55 gele bewaarkool 0.35 D'sche w. kool 0.55 0.60 0.25 vroege witte kool Tijdvak Totaal 19Juni-26 Nov. 74.0-00 3 Juli-10 Sept. 6.000 3 Juli-26 Nov. 264.000 27 Nov.-31 Dec. 12.50b 2 Jan.-26 Nov. 5700 2 Jan.-2 Juli 19.5-00 29 Mei-16 Juli 394.900 17 Juli-3 Sept. 232.800 4 Sept.-15 Dec. 219.000 1 Mei-16 Juli 46.300 2 Oct.-31 Dec. 17 Juli-1 Oct. •17 Juli-1 Oct. 2 Jan.-26 Nov. 2 Jan.-l Oct. 2 Jah.-l Oct. 2 Jan.-ll Juni 12 Juni-3 Sept. 2 Jan.-2 Juli 225.750 3 Juli-3 Sept. 83.750 2 Jan.-26 Nov. 2.7 No v.-31 Dec. 12 Juni-18 Juni 19 Juni-26 Nov 3 April-21 Mei 500.000 2 Jan.-9 April 37.590 10 April-14 Mei 63.000 2 Jan.-16 Juli 204,800 17 Juli-15 Oct. 462.800 2 Jan.-12 Febr. 16.000 13 Febr.-2 Apri] 23.125 3 April-18 Juni 5.250 19 Juni-27 Aug. 10.500 28 Aug.-29 Oct. 11.550 30 Oct.-31 Dec. 62,500 2 Jan.-12 Febr. 9.000 13 Febr.-2 April 32.900 3 April-18 Juni 9.9-00 29 Juni-27 Aug. 1.875 28 Aug.29 Oct. 39 Oct.-31 Dec. 2 Jan.-12 Febr. 13 Febr.-2 April 76.725 3 April-18 Juni 31.800 19 Juni-27 Aug. 3.750 12.7-00 17.550 99.000 8.70-0 97.600 19,800 55.500 9.900 28.650 4.750 1.950 2.485 9.900 45.100 22.225 Totaal 3.563.185 Voorts is door den Minister erkend als groep van producenten van crisis-pro due ten de verbouwers van fruit- en warmoezerijge- wassen. Deze beschikking zal kunnen worden aan gehaald als de „Crisis Steunbeschikking" 1934 V. (Tuinbouw!. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 36 Plotseling flitste een inspireerende ge dachte door zijn geest; hij wist thans, wat de beste manier was om Mary te helpen, haar uit haar doodelijke apathie los te rukken. En bij sprak: „Liefde tusschen die twee? Als u weten wilt, wat werkelijke liefde is, luistert dan naar het volgende. Na den moord kwam ik aan Revis' bed en onderzocht de wond, die een eind aan zijn leven had gemaakt. Miss Haskell en Malloy bevonden zich achter mij. Ik had rondgekeken om de revolver te vin den, waarmee de daad gepleegd was, doch bet wapen niet gevonden. Ik weet nu, dat het zóó op den grond was gevallen, dat ik bet, van de plaats waar ik stond, door een Plooi in het vloerkleed niet kon zien. Malloy zag de revolver, raapte haar, bliksemsnel en geruischloos, op en liet haar ongemerkt in Miss Haskell's zak glijden. Hij had het wa pen onmiddellijk als haar eigendom herkend. Zooals ik al te kennen heb gegeven, dacht hij toen, dat zij Revis had gedood hij ver onderstelde, dat ze misschien gedwongen was geweest uit zelfverdediging op hem te schieten. En de beele week heeft deze jonge man, opdat geen schaduw van verdenking zou vallen op de vrouw, die hij liefheeft en hoogacht, het zich zonder één woord laten welgevallen, dat de verdenking in haar volle zwaarte op hem rustte; hij heeft er zelfs be wust naar gestreefd om in de oogen der auto riteiten zoo verdacht mogelijk te schijnen! Om de vrouw, die hij liefheeft te redden, heeft hij De stem van Miss Haskell deed hem abrupt den zin afbreken. „Hij hoeft nu niet langer meer onder die verdenking gebukt te gaan", zei ze. Darden deed een stap achteruit; zijn armen vielen slap langs zijn lichaam. Het succes van zijn laatste psychologischen zet overwel digde hem de verschrikkelijke tooverband om Mary was gebroken. „Het oogenblik is nu gekomen om een ver klaring af te leggen", vervolgde ze. Ze sprak afgemeten, beslist, maar zonder een enkel gebaar. Haar lichaam scheen nog niet uit de verstarring van het lijden opgewek.t haar woorden kwamen met die diepe, onnatuur lijke alt, die Darden al eens eerder gehoord had. In het vertrek heerschte een haast tast bare stilte; de atmosfeer was als met elec- triciteit geladen. „Ik kan zeggen, wie de schuldige is. Ik zal u vertellen hoe ik het ontdekt heb. Ik had het al veel eerder moeten doen, maar., ik verkeerde in de meening, dat het uit zelf verdediging gedaan was, als gevolg van een bedreiging. Ik ben bedrogen en ont goocheld; ik ben al heel lang bedrogen!" Een uitdrukking alsof ze lichamelijke pijn had, kwam op haar gezicht. „Het ongeluk was, dat ik voor iedereen, van wie ik kon aannemen, dat die zich tegen hem keerde, sympathie moest koesteren hij was wreed, onbeschrijfelijk wreed, en laag. Dat had hij mij maar al te duidelijk bewezen. Maar nu nu er van liefde ge sproken wordt Ze ging overeind zitten, keerde langzaam haar hoofd naar Miss Colvin en boorde haar blik in Addie's onrustige knipperende oogen „Jij", er klonk peillooze smart in haar stem „jij hebt hem gedood! En jij was zijn handlangster". Addie Colvin verroerde zich niet en gaf geen antwoord. Alleen haar gezicht vertrok krampachtig. Mary wendde het hoofd weer af, als vervulde de aanblik van haar huisge- noote haar met afkeer. „U had gelijk, Mr. Darden. Ik ging naar het huis, vastbesloten den man te weerstaan, hem' aan het verstand te brengen, dat hij mij er onder geen voorwaarde toe zou krijgen aan zijn eisch te gehoorzamen. Ik was voornemens geweest mijn revolver mee te nemen, maar ten slotte deed ik het toch niet ik was bang, dat ik hem misschien zou dooden. Dus ging ik ongewapend de revolver liet ik in een la van mijn kleerenkast achter. Toen ik bij het huis kwam, brandden de lichten. Maar het ontbrak me aan den moed om binnen te gaan het was me eenvoudig niet mogelijk. Maar ik kon toch niet terug- keeren zonder hem mijn besluit te hebben medegedeeld! Ik liep het blok huizen om. Toen ik aan den achterkant van de woning was, dicht bij de dwarslaan, zag ik een vrouw uit die laan komen rennen, in de richting, waar ik mij bevond, Ik wist direct dat ze uit het huis van Revis kwam het moet een soort intuïtie zijn geweest. Het volgende oogenblik herkende ik de vrouw: het was Addie Colvin". Eindelijk kwam er beweging in haar. Hef tig, bijna woest, sprong ze op, legde haar hand op de leuning van een leegen stoel, zoodat ze het heele gezelschap, behalve Buck- ner, kon zien. „Haar gezicht", ging ze voort, „was lijk bleek. Ik dacht toen, dat dit het gevolg was van een hevigen schrik en strekte mijn hand uit om haar bij de mouw te grijpen. Ze hijgde naar lucht; in haar verbijstering had ze me niet herkend. Toen ik haar beetpakte, week ze achteruit, tot ze tegen het hek kon leunen.a Daar zonk ze half in elkaar en het duurde geruimen tijd eer ze in staat was iets te zeggen. Ik vroeg haar, wat er ge beurd was." „Vraag me niets", fluisterde ze ontzet. Ik vroeg verder, waar ze geweest was. kwam. Tenslotte hijgde ze: Ik wilde je redden. Ik wilde dien man den mond snoeren". Daarop kwam ze vlak bij mij staan en sprak verder, nog steeds gejaagd fluisterend: „Ik moest het dc^n, Mary. Ik moest het doen! Hij dwong me er toe!" Toen ik aandrong, dat ze alles zou ver klaren, klemde ze zich aan mijn arm vast en trok me mee. Het was heel koud, zooals u zich herinnert; er woei een scherpe wind. Maar bij het schijnsel van 'n straatlantaarn zag ik, dat het zweet in dikke droppels langs haar gezicht stroomde. Toen we de drie-en- dertigste straat bereikt hadden, bleef ik staan en vroeg haar nogmaals wat ze gedaan had". Mary Haskell zweeg even, als iemand, die het hoogste punt van zijn verhaal nadert. „Ik weet 't niet", zei ze; ,maar misschien heb ik hem wel gedood. Ik schoot op hem Dat bracht me op de gedachte, dat het gevaarlijk kon zijn als we daar samen ge zien werden en dat het beter was, dat ze heenging. Dat deed ze ook; precies om elf uur kwam ze thuis, alsof ze naar den schouwburg was geweest. Elf uur was ook de tijd, waarop die man mij besteld hadj- in m,ijn opwinding was ik vroeger gegaan.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5