HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN Eieren Roomversch BEIDER BELANG VELSEN ,9e JAARGANG No. 106 DONDERDAG 8 MAART 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, lossenummers3 cents. Kantoor,* Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw balden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van J 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnè(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H~A.V.-Bank te Schiedam. Een Boek van Einstein. In een Hollandsche vertaling door T. Landré is thans Einstein's boek „Mijn kijk op het leven" verschenen. Een ongewoon, een uitmiddelpuntig boek. De groote geleerde die er de schrijver van is mag zelf, zult ge zeggen, ook als een ongewoon mensch beschouwd worden. Maar toch is dit boek weer iets onverwachts. Het bevat een menigte fragmenten. Er zijn brieven bij, stuk ken van redevoeringen, losse gedachten, ten slotte wetenschappelijke verhandelingen. Het boek is ingedeeld in groepen", resp. getiteld: I Hoe ik de wereld zie, II Over politiek en pa cifisme, III Duitschland 1933, IV Jodendom, V Wetenschap. De vertaler zegt in zijn voor woord, bekroond door Nietzsche's uitspraak „Slechts enkelen voelen verantwoordelijkheid" dat Einstein niet dan na veel weifeling en verzet >en slechts op aandringen van zijn vrienden in de uitgave heeft toegestemd. Het boek is niet zoo maar een verzameling van artikelen, redevoeringen en mededeelingen. Het heeft de bedoeling, een beeld te geven van een persoonlijkheid die tegen haar wensch betrokken is in de stormen der poli tieke hartstochten en in de historie van dezen tijd. Daarom wordt in het openbaar een totaal- verwrongen beeld van deze persoonlijkheid gegeven. Dit boek, zegt de vertaler, wil dat tegengaan. Dan gaat ge lezen, en als leek op weten schappelijk gebied zijt ge geboeid tot zoo on geveer de laatste vijftig bladzijden; waarin de schrijver voor den niet-natuurkundige niet meer te volgen is. Inmiddels hebben de eerste tweehonderd bladzijden u een menschenvriend doen ken nen, en een op zijn eigen wijze geloovig man. Een zoeker naar Waarheid bovenal, die steeds eerlijk tegenover zichzelf en tegenover zijn medemenschen tracht te staan, en merkwaar - dig-kernachtige uitspraken doet. Men behoeft niet met alle inzichten van Albert Einstein in te stemmen om te erkennen dat hier een diep-voelend, diep-overtuigd en naar-waar- heid-strevend mensch spreekt. Een man van groote vitaliteit bovendien, een diergenen die weigert voor een oogenblik te gelooven in .den ondergang van het Avondland", die de Mensch- heid liefheeft en de zekerheid, van een betere toekomst uit den huidigen maatschappelijken chaos naar voren ziet treden. Einstein verdedigt met geestdrift de aloude stelling dat de staat er is voor de menschen, en dat niet de menschen er zijn voor den staat. „Voor mij ligt de waarde van het menschelijk raderwerk niet in den staat, maar in het scheppende en voelende individu, in de per soonlijkheid. Deze alleen schept het edele en voortreffelijke de kudde blijft als zoodanig bot, in denken en in voelen. En hier kom ik te spreken over de ergste misgeboorte van den kudde-geest: het gehate militairisme! Wie met plezier op de maat van de muziek in de rij kan loopen, die is voor mij reeds verachtelijk. Hij heeft slechts bij vergissing zijn hersens gekregen, hij had kunnen vol staan met zijn ruggemerg. Een dergelijke schandvlek van de beschaving moest zoo spoe dig mogelijk verdwijnenOorlog vind ik gemeen en laag; ik zou mij liever in stukken laten slaan dan mee te doen aan zooiets ver achtelijks". Wie dit alles te kras geuit vindt zij eraan herinnerd dat het Kellogg Pact, geratificeerd door tientallen naties en ook door Nederland, den oorlog als misdaad heeft uitgebannen. Het miscrediet waarin de democratie in Europa verkeert schrijft Einstein toe niet aan het democratische principe, maar aan het tekort aan stabiliteit bij de regeerings- hoofden en aan het onpersoonlijke karakter van de kiesstelsels. Aan fouten in het stelsel dus. In logisch verband daarmee treft telkens en telkens weer in zijn boek zijn eerbied voor de hoogbegaafde zoowel in kennis als in karakter hoogbegaafde persoonlijkheid, en zijn streven om tot vereeniging van den in vloed van dergelijke persoonlijkheden te ge raken. De aristocraat-van-den-geest doet zich hier onmiskenbaar gelden, en zijn hulde aan de nagedachtenis van Lorentz is ontroerend. Van hem getuigt hij„Tot in het kleinste toe heeft hij van zijn leven een kostelijk kunst werk gemaakt. Nimmer tekortschietende goed heid en grootheid van hart, zijn rechtvaardig heidsgevoel, tezamen met een onfeilbaar in tuïtief Inzicht in menschen en toestanden, maakten hem tot leider op elk terrein waar hij werkte. Allen volgden hem gaarne, want men voelde dat hij nooit wenschte te heer- schen, slechts wilde dienenMen voelde dat Lorentz geheel opging in den dienst van de zaak, en bij zijn werk geheel vervuld was van begeerte om de zaak te dienen. Er is niets dat den tegenstribbelaar zoo afdoend ont wapent". Daar sluit zich later dit bij aan: „Alleen het voorbeeld van groote en zuivere menschen kan edele opvattingen en daden wekken. Geld wekt alleen zelfzucht en verleidt steeds on weerstaanbaar tot misbruik". Ik zou blijven kunnen citeeren uit dit merkwaardige boek, zonder ooit een volledig overzicht te kunnen geven. Op zichzelf is het boek onvolledig. Wel geeft het een helderder kijk op den mensch Einstein, maar men zou meer willen weten. Hetgeen de belangrijkheid van den inhoud ais „document humain" niet Weerspreekt. Merkwaardig is Einstein's eigen verklaring van zijn persoonlijke populariteit. Hij meent dat die gezocht moet worden in het feit, dat voor velen de enkele gedachten, die hij in een langdurige worsteling heeft kunnen be reiken en tot uitdrukking brengen, niet be reikbaar zijn. Met alle respect meen ik te moe ten betwijfelen, of deze verklaring voldoende is. Ik herinner mij de duizenden, die in Haar lem met ontblooten hoofde langs de straten geschaard stonden, toen Lorentz begraven werd. Dat was een dag van groote, echte ont roering, en voor velen een dag waarin hun geloof in de menschheid versterkt werd. Mis schien is in een zekere parallel gedeeltelijk een parallel de merkwaardige populariteit te verklaren, die Einstein ten deel is gevallen. Want hij is zeker evenals Lorentz een zeer groote geest, hij zoekt evenmin zichzelf, hij tracht eveneens te dienen. R. P. DE PLANNEN VOOR EEN „ONS HUIS"- STICHTING Men schrijft ons: Het Comité, dat zich in het najaar vormde om te komen tot oprichting van een Ver eeniging, welke het werk op zich zou nemen ongeveer overeenkomende met dat van de Vereeniging, „Ons Huis" te Amsterdam, doch daarbij meer de ontwikkeling van de iets rijpere jeugd, op het oog had, kan althans een voorloopig succes boeken. Na de noodige voorbereidende werkzaamheden, die natuur lijk zeer werden bemoeilijkt door het feit, dat onder de tegenwoordige omstandigheden velen, die wel gaarne zouden willen mee werken aan zulk een nuttige instelling, daar toe niet in staat zijn, zijn de dames en hee- ren er toch in geslaagd zich den steun te verzekeren van een kleine kern goed willen den uit onze gemeente, waarmede de Ver eeniging. zal kunnen worden opgericht. Het comité stelt zichnu voor, zich bin nenkort tot het publiek in wij deren kring te wenden om steun te vinden in den vorm van lidmaatschappen. Ten einde iedereen in de gelegenheid te stellen het zijne bij te dragen tot het welslagen van dit werk, is de minimum-contributie vastgesteld op f 1 per jaar. Wanneer de zaken een beetje gaan zooals de voorloopige vereeniging zich dat voorstelt, hoopt men dezen zomer nog iets te kunnen doen aan werk, dat zich leent voor de zo mermaanden en bij den aanvang van den herfst klaar te zijn, om het winterwerk ter hand te nemen.- Het voorloppig ..bestuur,,,' bestaande uit de dames Mevrouw van Veltboven, mejuffrouw Vijlbrief en de heeren Verbeek, W. de Groot. Fournier en v. d. Smissen is natuurlijk gaarne bereid, belangstellenden alle gewenschte in lichtingen te verstrekken. WILLEM DE ZWIJGERFILM. Gisteravond werd, nadat de film drie dagen had gedraaid voor eenige duizenden school kinderen, de Willem de Zwijgerfilm vertoond in het avondprogramma van Thalia. De belang stelling was zeer matig. Onder de bezoekers bevonden zich o.a. bur gemeester Rambonnet, de gemeentesecretaris de heer M. K. Hofstede, alsmede de heer D. de Ridder, commissaris van Politie. Aangezien de Willem de Zwijgerfilm niet een geheelen avond vult, werd voor de pauze een goed verzorgd en passend bij programma ver toond. Na de pauze draaide de Willem de Zwijger film, die zooals men weet, het leven van Prins Willem van Oranje vertoont. CHRISTEL. LETTERKUNDIGE KRING. De Christelijke letterkundige Kring houdt heden- (Donderdagavond) een openbare ver gadering in de Marnixschool. Als spreker zal optreden de heer C. Rijns dorp, schrijver van het-boek „Koningskinde ren". Het onderwerp, dat de heer Rijnsdorp zal behandelen is „Mannenfiguren uit eigen werk". De toegang is vrij. DAT DOET DE DEUR B8CHT! Holl. Roomboter, per pond 75 2 ons Reclame-Ham 18 2 ons Choc. Hagel 14 2 ons Choc. Strooisel 14 8 groote Haringen 24 Jonge vette Edamm. 40 -f (bijna 3 pond) 78 Oude Edammer, 40 (ruim 3 pond) 95 1-p. pot Bijenhoning 29 1-p. pot Pindakaas 18 2 ons Ontbijtspek z. zw21 1 pond Rundvet 36 1 pond Bak- en Braadvet 35 BOVENDIEN UW CASSABON! BEBOER BELANG (Adv. Tngez. Med.) DIESELMOTOREN VOOR STOOMTRAWLERS. MOEILIJKHEDEN DER DIRECTE KOPPELING. The Fishing News bevat een interessant ar tikel van R. Reid, scheepsbouwkundige over het gebruik van Dieselmotoren voor stoom trawlers. Over de geheele -wereld, zegt de schrijver, worden de stoommachines door Dieselmotoren vervangen. Dit geldt ook voor kleine visschersvaartuigen, maar bij de traw lers voltrekt het proces zich langzamer. In Groot-Brittannië is tot nu toe weinig in deze richting gewerkt en met uitzondering van eenige trawler-drifters te Lowestoft en Yarmouth is er na de Beardmore geen en- keel trawler met een Dieselmotor uitgerust. Het wordt thans algemeen erkend, dat de Dieselmotor een motor is voor groote snel heden en ofschoon deze motoren in den be ginne zeer langzaam waren, zijn thans snel heden van 1800 omwentelingen niet onge woon en men spreekt reeds van 3000 tot 4000 omwentelingen. Het voordeel van de groote snelheden ligt in het lage gewicht per P.K. en de geringe afmetingen van den motor, terwijl ook de prijs minder wordt. Minder brandstof. Stoommachines van trawlers maken gewoon lijk 100 tot 160 omwentelingen en het bouwen van een Deselmotor van dit toerental zou be- teekenen het bouwen van een grootere en zwaardere en dus ook een duurdere machine dan die met een grooter toerental. Het brandstoffengebruik van de motoren van een middelbaar toerental is eveneens gunstiger dan de groote en langzame. Menige kleine motor van 300 tot 500 P.K. heeft een verbruik van 0.36 M. per P.K. per uur terwijl geen van de langzame motoren beneden 0.4 M. komt. Dit beteekent een belangrijke be sparing van brandstof. De kosten van stoom- materiaal houdt meestal verband met het gebezigde type en de snelheid heeft weinig invloed op den kostprijs. Dit is niet het geval bij Dieselmotoren, waar de snelheid bij den kostprijs een groote rol speelt. eHt eigenaardige is, dat de meeste motoren die voor trawlers worden aangebo den, afkomstig zijn van bouwers, die oor spronkelijk geen scheepsmotoren bouwden, ,doch zich specialiseerden op stationnaire mo toren De vraag, wat de juiste snelheid voor mo toren is houdt verband met de schroefsnel- heid, het model van het schip en de snelheid van het schip. Zooals men weet vermindert het effectief van de schroef naarmate deze sneller draait en bovendien moet men er bij Op 12 Maart komen de leidende figuren van Italië, Hongarije en Oostenrijk bijeen om de nieuwe richtlijnen in de Zuid-Europeesche politiek te Toespreken. Hierboven het Palazzo Venetia te Rome, waar de conferentie plaats vindt. Daarboven de portretten van Mussolini, Goemboes en dr. Dollfuss. trawlers rekening mee houden, dat er ver lies is wanneer een snel draaiende schroef gebruikt wordt bij een langzaam schip, door dat er reacties optreden tusschen schroef en romp, waardoor het effectief nog minder wordt De meeste trawlers hebben een toerental van 110 tot 120, hetgeen veroorlooft het aan brengen van een snelle, krachtige schroef. Wanneer men dus in een trawler een Die selmotor bouwt van 200 tot 300 omwentelin gen, zooals men geprobeerd heeft, ontstaat er een aanmerkelijke kracht verspilling; d' schroef zal niet behoorlijk draaien; de on dervinding bij stoomtrawlers heeft geleerd, dat een matig draaiende schroef van groote diameter de beste resultaten oplevert. Het installeeren van een Dieselmotor van hetzelfde toerental als deze stoommachines zal minstens tweemaal zoo duur zijn als de stoommachine. Motoren -met een toerental van 300 of meer maakt het gebruik van een kleinere versnelling noodzakelijk. Voor groote trawlers heeft men Dieselmo toren geprobeerd van 200 tot 350 toeren. Klaarblijkelijk waren de resultaten in som mige gevallen onvoldoende omdat er sommige readers weer naar de stoommachine terug keerden. Dit was vermoedelijk als gevolg van te hooge onderhoudskosten veroorzaakt door een te groote snelheid als gevolg van de di recte koppeling. De schrijver bespreekt dan de twee metho den van koppeling, de hydraulische en de electrische en wijst er tenslotte op, dat de Diesel-electrische motor veel minder plaats ruimte vereischt voor motor en bunkers dan de stoommachine en toont tenslotte aan, dat ook het gebruik aan brandstof minder is. Hij berekent, dat de besparing voor een IJslan der van 150 voet bij een gebruik van 250 ton steenkool, gelijk 55 ton vloeibare brandstof per reis 50 pd.st. of per jaar 850 pd.st. be draagt. Bovendien heeft men op een motortrawler meer plaats beschikbaar voor vischruim en kunnen de motortrawlers verdere vischgron- den opzoeken. DE WINKELIERS EN DE OMZETBELASTING In het R.-K. Verenigingsgebouw aan de Mahustraat hield de Winkeliers- en Handels vereniging Groot-IJmuiden" een vergade ring ter bespreking van de omzetbelasting. De voorzitter, de heer H. Homburg sprak een inleidend woord, waarin hij zijn verwon dering er over te kennen gaf, dat de zaal niet tot in alle hoeken gevuld was. Spreker zeide, dat deze vergadering was belegd, om den le den een nader uiteenzetting te doen geven van de kronkelpaden der omzetbelasting, het geen ongetwijfeld voor allen van groot be lang is. Als spreker trad op de heer Kuipers van Haarlem. De heer Kuipers gaf al-vorens zijn aange kondigd onderwerp te bespreken, een korte uiteenzetting van de verzwegen aangiften der inkomsten en vermogensbelasting. Daar na kwam de omzetbelasting aan de orde. In de omzetbelasting zitten veel voetangels en klemmen aldus spreker; verschillende be palingen bleken practisch onuitvoerbaar waardoor verschillende resoluties noodig waren. Als inleiding bracht spreker art. 2 van de wet op de omzetbelasting ter sprake, in welk artikel gezegd wordt dat aan de belastin, onderworpen de levering van hier te lande gevestigde fabrikanten. Uit het artikel blijkt voorts, dat ook gratis-leveringen aan de be lasting onderworpen zijn. De wet bepaalt uitdrukkelijk dat de leve ring is belast, niet de koop. Wanneer een handelaar iets levert heeft hij niets te maken met de omzetbelasting, doch alleen de fabri kant, waarbij er rekening mee gehouden moet worden, dat de winkelier die bijv. een op maat geleverde looper levert, fabrikant is. Een confectiezaak, die aan een confectiepak iets verandert is geen fabrikant. Spreker noemde nog eenige gevallen, waaruit blijkt, dat het verschil dikwijls zeer subtiel is. Dien sten, zooals reparatiewerken vallen niet on der de omzetbelasting. Ook een loon-drukker wordt niet als fabrikant beschouwd. Er is later door den minister bepaald, dat goede ren die de leverancier 1 Januari reeds in zijn bezit had, tot 1 April vrij van omzetbelasting geleverd mogen worden. Verder zijn nieuwe beschikkingen getroffen over de grensbepa ling van 1000 gulden. Deze bepaling geldt al leen voor producten, voor de grondstoffen waarvan reeds de omzetbelasting is betaald. Verder zette spreker de wijze van invorde ring uiteen. Levering aan particulieren wordt met een aanslagbiljet geleverd. Voor levering aan tusschenhandei is het omzetzegel inge voerd. Zulk een zegel bestaat uit twee deelen. Een deel komt op de factuur voor den han delaar, het tweede deel moet worden geplakt op de duplicaat, welke van elke factuur moet worden aangelegd. De aanslag geschiedt met een aanslagbiljet, dat door den leverancier moet worden ingevuld. Een leverancier, die van een bepaald fabricaat de belasting voor de grondstof reeds heeft betaald, kan deze belasting terug vragen. Van de inkoopen moet dus tabellarisch nauwkeurig aanteekening worden gehouden. De belasting mag in den vorm van prijs- verhooging worden verdisconteerd, hetgeen spreker raadzaam acht. Spreker noemde daarna versohillen drijven en goederen op, die vrij van belasting zijn. In principe worden als fabricaten ge acht, die goederen welke door zekere behan deling een naamsverandering ondergaan. Granen zijn vrij, maar granen gemengd tot kippenvoer zijn aan belasting onderhevig. De levering van dagbladen, boeken enz. is vrij Onze bekende reuze 10 voor 25 cent. (Adv. Mgez. Med.) De voorloopige zouting van haring op zee wordt beschouwd als fabricage en aldus ge zouten haring is dus onderhevig aan belas ting. Ook radiodistributie is belastingplichtig. Aan het einde zijner uiteenzetting wees de heer Kuipers er op, dat nagenoeg iedere win kelier te maken heeft met de omzetbelasting. Het is dus ook in het belang van iederen za kenman, boek te houden. Iemand, die geen boekhouding heeft, is zijn tijd ten achter, al dus spreker. De heer Homburg bracht den heer Kuipers dank voor zijn uiteenzetting. Er werd zooals te verwachten viel, druk ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Op een vraag, of pekelharing en gefileerde visch onderhevig aan de omzetbelasting zijn, kon spreker geen antwoord geven. PROPAGANDA-AVOND „ONDER ONS" Het gemengd dubbel kwartet „Onder Ons", waarover de heer G. Wiersma den di recteursstaf zwaait, hield in de gymnastiek zaal der Juliana-school een propaganda- avond, welke zich in zulk een buitengewone belangstelling verheugen mocht, dat men bijna "plaatsen te kort kwam. Dit is voor de zangers en zangeressen een verheugend teeken; zij het dan, dat het ap plaus het grootst was, hoe minder het uitge voerde met zang te maken had. Daar was dan een werkelijk geestig voorgedragen schetsje van den heer Herman Geerlofs, die als voorzitter van „Onder Ons" allen bij den aanvang welkom geheeten had. Ook een door een achttal dames uitgevoerde klompendans, een geestig parodietje op een bekend turn- nummer, oogstte veel succes. Komische duet ten, verloting, één-acter en pauze behoorden mede tot de attracties van den avond. Het gemengd, dubbel kwartet,dat 2den Pinksterdag a.s. voor den te Huis ter Heide (Utr.) te houden kwartettenwedstrijd heeft ingeschreven, bood ons met een zestal num mers veel goeds, maar ook Het Zondagmorgen viel mij van 't kwartet niet mee; het was niet senoor genoeg, terwijl ook de onderlinge zuiverheid wel eens in het gedrang kwam. Een der dames-stemmen hoede zich voor het "immer terugkeerende sterke aanzetten, waardoor ze bijna voort durend domineert. Belangrijk beter was het Spinnelied; hier was samenzang en klankgehalte zeer goed. Het rhythmische middengedeelte waarin de mannelijke helft van Onder Ons een verzorg de begeleiding te beluisteren gaf, had ik mij nog strakker gedacht. De alt- en basstemmen bij „Onder Ons winnen het m.i. kwalitatief nog van de an dere registers, maar de toegewijde leiding van den heer Wiersma waarborgt ook voor het kwartet een excelsior. Na het delicate Middernacht, dat m den middensatz uitstekende momenten had, door zijn veeleischendheid echter een zware opgaaf voor de executanten was, hebben we de weer gave van het Dorpsdansje met genoegen aangehoord. Dit melodieuze nummer werd vaardig en goed gezongen. Met de uitvoering van dit en de „humoristische" Kippenvreug- de was het succes van dezen avond verzekerd. Wat immers het doel der samenkomst was. ROEKELOOS WIELRIJDER VEROORZAAKT EEN ERNSTIG ONGELUK Op den Kanaaldijk nabij het gebouw van den Keuringsdienst is de 23-jarige mej. K., die in de richting Velsen liep, bij donker aan gereden door een haar achterop rijdenden wielrijder, zekere V. te IJmuiden, die zonder licht reed- Daar V. met een groote snelheid reed, werd het meisje tegen den grond ge slingerd, waar zij kreunend van pijn bleef liggen. Omwonenden riepen de hulp van dr. de W .in, die, na de eerste hulp te hebben verleend, opneming in een ziekenhuis nood zakelijk achtte. Per ziekenauto is mej. K. daarop naar het Antonius-Ziekenhuïs over gebracht, waar bleek dat zij ernstig aan den rug gewond was. Dezer dagen is in de Thorbeckelaan een 15-jarig meisje aangerand, klaarblijkelijk met onzedelijke bedoelingen. Het meisje, doodelijk verschrikt, wist te ontkomen en belde aan bij een in de nabijheid staande villa, waarvan de bewoner direct de politie waar schuwde. Doordat het meisje slechts een vaag signa lement kon opgeven, was het niet gemakke lijk den dader te vinden. Doch desondanks is naar wij vernemen de politie er in ge slaagd dezen te ontdekken. Het is een 16- jarige jongen, B. genaamd, tijdelijk in de gemeente woonachtig. Hij heeft bekend, het misdrijf te hebben gepleegd. DE AANHOUDING TE VELSEN-N. Omtrent de aanhouding van den vermoede- lijken dader van de inbraken bij de fa. Z. te Beverwijk en den heer K. N. alhier vernemen wij nader, dat de politie reeds gedurende eenige weken den aangehoudene, zekeren K. een Duit- scher, verdacht, waarom zijn stappen dan ook voortdurend werden nagegaan.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1