HET NIEUWE AVONDBLAD Remmen. Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 108 ZATERDAG 10 MAART 1934 IJMUIDEP COUPANT A B O N N E MTE N T E Nper week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnèa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuK van boven- en/of onderbeen; 50bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN PAPIERFABRIEKEN VAN GELDER. Productie in 1933 iets toegenomen. VERLIES TEN LASTE VAN HET RESERVE FONDS AF TE BOEKEN. Aan het jaarverslag der N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen over 1933 ontleenen wij het volgende Het afgeloopen jaar bracht geen verbete ring in den bedrijfstoestand van de papier industrie. De exportbelemmeringen namen nog toe, terwijl het pond sterling en de de viezen der Noordelijke landen verder in waar de dalen. De mogelijkheid om te exportecren verminderde dan ook wederom. Wij mochten echter met genoegen constateeren, dat, dank zij de medewerking onzer Nederlandsche af nemers, onze productie iets kon toenemen. Zij bedroeg in 1933 122.000 ton. Deze uit een oogpunt van bedrijvigheid, verblijdende toe stand, kon echter alleen bereikt worden door het aannemen van orders beneden den kostprijs. De verkoopprijs onzer producten daalde namelijk onder den invloed der con currentie van de Scandinavische landen en Finland met sterk gedeprecieerde valuta, alsmede door de concurrentie uit landen, wier export door betaling in sperr- of regis- termarken, of door exportpremies gesteund wordt. Het prijsniveau der grondstoffen is sterk gedaald, zij het niet zooveel als het prijsni veau van papier. Bij de beoordeeling van den toestand in de papierindustrie moet echter rekening ge houden worden met het feit, dat, in verge lijking met den toestand in 1914, arbeids- loonen en salarissen, alsook vele der vaste Loo'nen, zooals belastingen, sterk zijn geste gen, nog ongeacht het feit, dat thans in het continubedrijf in 3 ploegen wordt gewerkt, tegenover 2 in 1914. En toch blijft het loon peil onzer arbeiders na de laatste loonsver laging, welke in December 1933 plaats vond, in ongunstige verhouding staan tot dat van arbeiders in beschutte bedrijven of in ge meente- of provincialen dienst. In het thans aangevangen jaar komt de omzetbelasting ons nieuwe en belangrijke lasten opleggen,, waarvoor op geen enkele wijze een compensatie is te vinden. Aan uitbreiding en verbetering hebben wij ln het afgeloopen jaar f 1,210.423 moeten be steden tegen f 276.315 in 1932- Wij kochten een terrein, gelegen aan de Kostverlorenvaart te Amsterdam en zijn voornemens daar een nieuw magazijn te bouwen, teneinde op meer economische wijze dan thans in onze oude te klein geworden magazijnen kan geschieden, ons bedrijf als groothandelaar in papier uit te oefenen. De winst- en verliesrekening wijst, na een totaalafschrijving van f 1.566.623 (1.577.315) op terreinen, gebouwen, machines, woningen vervoermiddelen, enz. een nadeelig saldo aan van f 378.931 (166.139). Wij stellen voor: Het' veriiessaldo, evenals vorig jaar, ten laste van het reservefonds te brengen. Op de cumulatief preferente aan- deelen 6 pet. (onv,) uit te keeren en het hier voor benoodigde bedrag, inclusief dividendbe lasting, eveneens van het reservefonds af te schrijven, Het reservefonds werd door toevoeging van 5 pet. (onv.) rente of f 151.179 (172.922) ver hoogd tot f 3.174.760 (3.631..372)Hierna zal het reservefonds na aftrek van het veriies saldo ad f 378-931 (166,139) de uitkeering aan houders van cumulatief preferente aandee- len ad f 405.000 (onv.) en de dividendbelas ting ad f 36.652 (onv.) pro resto f 2,354.175 (3.023.581) bedragen. De vooruitzichten' voor 1934 zijn onbevre digend. Weliswaar is een belangrijk deel der productie reeds verkocht, doch de hiervoor bedongen prijzen zijn van dien aard, dat deze verkoopen, in plaats van winst op te leveren de kosten niet zullen dekken. Wij achten het echter nog altijd beter onze fabrieken in bedrijf te houden, al kan dit alleen geschie den door met verlies te verkoop en, dan voor stellen te doen tot sluiting der bedrijven, waarbij eenerzijds het contact met de markt grootendeels verloren gaat, anderzijds de werkgelegenheid in Nederland weder belang rijk wordt verkleind, om van de ramp, welke dit zou brengen in de gezinnen van ons per soneel, maar te zwijgen. Mocht' in de toe komst het verlies onzer onderneming, dat thans weer vermeerdert door de zoo juist op gelegde omzetbelasting, nog belangrijk groo- ter worden, dan zou werkelijk ernstig moeten worden overwogen, of het bedrijf, kan wor den voortgezet. Inmiddels gaain wij voort alles te doen, wat mogelijk is, om den kost prijs van onze producten nog verder te ver lagen door het aanbrengen van verbeterin gen in de fabricagemethoden en het betrach ten van de grootst mogelijke zuinigheid. Balans per 31 December 1933 luidt: Activa: terreinen, gebouwen, machines, terreinen enz. f 13.878.450 (14.234.650 v.j.) vervoermiddelen f 1 (f 1) kas en bankiers f 7.270.464 (f 7.578.387) deelnemingen in en vorderingen op and. ond. f 903.047 (f 370.760) fondsen gen ter beurze f 216.215 (f 217.215) fondsen niet gen. ter beurze f 6530 (f 11.023) voorraden f 4.449.425 (f 4.681.474) debiteuren f 2.847.155 (f 2.547.172) vooruitbetaalde kos- Jieh f 18.195 (f 55.570) te ontvangen, interest f 13.000 (f 2100), verlies f 378.9931 (f 166.139) Passiva: geplaatst aandeelenkapitaal f 15.750,000 (f 15.750.000) 6 pet. cumulatief preferent aandeelenkapitaal gepl. f 6.750.000 (f 6.750.000) prioriteitsaandeelen f 30.000 (f 30.000), crediteuren f 1.706 813 (f 1.633.851) onverdeeld dividend f 72.755 (72.755) reserves 3.174-700 (f 3.631.372) agioreserve f 2.497.075 (f 2.497.088). De verlies- en winstrekening staat: Debet: afschr. op terreinen, gebouwen, machines, woningen enz. f 1.538.804 (f 1.569.153 v.j.), afschr. op vervoermiddelen f 27.818 (f 8163) interest f 73.982 (f 103.205), Credit voor: exploitatierekening f 1.261.674 (f 1.514.382), verlies f 378.931 (f 166.139) WIJZIGING VAN BEGROO TINGEN VOOR 1934. Verdere bezuinigngen STEUN AAN CRISISWEFKLOOZEN NA DE SLUITPOST. Op de door den Raad op 15 November 1933 vastgestelde begrooting voor 1934 is geraamd als bijdrage van het Rijk in de kosten van de huishouding der gemeente f 665.000.—. Dit bedrag diende .nog verhoogd te worden met f 27.454.43, wegens verlaging van de Rijksuit- keering per inwoner. Naar aanleiding van de door den Rijksaccountant gemaakte bemer kingen verklaarden B. en W., bij brief van 13 Januari j.l., no. 113 aan Gedeputeerde Staten, zich bereid den Raad voor te stellen alsnog verschillende wijzigingen in begrooting aan te brengen, waardoor genoemde bij drage zou kunnen worden teruggebracht op f 609.549.91. B. en W. stelden daarbij op den voorgrond, dat de zeer ver gaande beperking der uitgaven tot gevolg heeft, dat voor on voorziene uitgaven op geen der posten meer ruimte is, zoodat de beschikking over een bedrag op den algemeenen post voor onvoor ziene uitgaven noodzakelijk blijft. Naar aanleiding von hieromtrent gehou den besprekingen meenen B. en W. te mogen aannemen, dat de Rëgéé'rihg de gemeenten thans in drie categorieën wenscht te splitsen. In categorie A hooren thuis de gemeenten, die alle kosten, dus ook die van de steunver- verleening, zelf kunnen betalen, in categorie B de gemeenten, die hunne begrootingen kloppend kunneh krijgen; zonder dat zij in staat zijn alle per saldo ten laste der ge meente blijvende kosten van crisisuitgaven voor werkloozen te dragen en in categorie C de gemeenten, die ook met weglating van de steunuitgaven zich niét meer kunnen redden. Velsen dient dan gerangschikt te worden in categorie B. De begrooting voor 1934 moet dan sluitend gemaakt worden door uitstoo ting van de crisisuitgaven, waarvoor geen dekking aanwezig en wel overeenkomstig de circulaire van den Minister van Binnenland- sche Zaken van 4 November 1933, no. 20820 Afd. B. B. Daar ondanks alle bezuinigingen het tekort op de begrooting, zooals noder wordt toegelicht .bij volledige raming der crisisuitgaven nog bedraagt f 665.000. f 79.932.50' f 585.067,50, dient de post Steun aan crisiswerkloozen" met dit bedrag te worden verlaagd. Het verzoek om een Rijks bijdrage .in de kosten van de huishouding- der gemeente over 1934 kan dan worden in getrokken. Nader zal moeten worden afge wacht op welke wijze, volgens het oordeel der Regeering, het „uitgesooten" bedrag moet worden gedekt. Door de wijzigingen, die de begrooting 1934 ondergaat wordt aan inkomsten minder ge raamd f 9.514.43 en aan uitgaven f 63.696.93. Er komt dus door deze wijzigingen een totale bezuiniging van f 54.182.50. Door de verdere verlaging van de salarissen met ingang van 1 April a.s. komt beschikbaar f 21.750, ter wijl de verhooging van de hondenbelasting een hoogere opbrengst geeft van f 4000, zoo dat het totaal f 79.932.50 beschikbaar komt. Op de wallen van het kasteel van Edinburgh om 1 uur een schot laat hooren. Zoodra de er een contact met het kanon tot be/vindt zich een kanon, dat iederen middag naast staande klok 1 geslagen heeft, komt stand, dat automatisch afvuurt (Tegen een Leidsch automobilist is proces verbaal opgemaakt, om dat geen zijner rèmmen werkte.) Enkle regels een berichtje In een hoekje van de krant, Er gebeurt veel importanters, In en buiten 't vaderland. Maar een kiem van ongelukken Is daar nog op tijd verstikt, Een gevaar voor onze wegen Is daar op den kop getikt. Voor de veiligheid van allen Zijn daar remmen aangehaald Van een, die om eigen remmen Niet in 't minste heeft gemaald... Vrienden automobilisten; Als 'k het nog eens zeggen mag, Let dan op dit nieuwe wenkje Van den arm van het gezag'. Ga desnoods uit autorijden Met uw bedpantoffels aan, Zet een hooge-zijjen hoed op, Als ge dat soms mooi vindt staan; Rijd op wielen zonder banden, Als gij het lawaai bemint, Haal de veeren uit uw wagen, Als g' iets „shockings" prettig vindt, Waarlijk er is groote vrijheid, Ook voor d' automobilist, Maar in 't veiligheidsbeginsel Is men en terecht beslist. Voor uzelf en voor ons allen, Adviseer ik u met klem: Als gij met uw auto uitgaat, Wees voor alles goedad rem. De posten welke verlaagd worden zijn o.a, straatverlichting met f 1200, belooning poli tiepersoneel met f 400, onder straten en plei nen f 25.000 (de kosten van verbetering van den Brederoodscheweg worden ten laste van den kapitaalsdienst gebracht)gemeente reiniging met f 3918, schoolboeken met f 1545, verlichting, verwarming, enz. f 2500. B. en W. stellen ten slotte voor, de be grootingen te wijzigen zooals in de ter visie liggende stukken is aangegeven en. in te trekken het verzoek om toekenning van een GELDSCHIETERS WET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van 29 December 1933 is ingetrokken de bij hun besluit van 3 Mei 1933 aan de N.V. Handel-maatschappij in roerende goederen „Vesta" v.h. Firma C. Eeuwens en Cie. ver leende, toelating tot het houden van een par ticuliere geldschietersbank in de achter kamer van het perceel Willebrordstraat 83, te IJmuiden, bewoond door A. van Tilburg. DRANKWET. Bij B. en W. van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van J. P. J. den Nieuwenboer, los werkman té IJmuiden om. een verlof B voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank in de benedenvoorlocaliteit van het perceel Fasantenlaan 27; te IJmuiden en van R. de Boer, timmerman te IJmuiden om een verlof A voor den verkoop van zwak- alcoholdschen drank in een der beneden- localiteiten van het perceel Breesaapstraat no. 35 te IJmuiden. IJMUIDEN TWEE KONINGSKINDEREN. De laatste foto van prinses Charlotte en kroonprins Boudewijn in het koninklijk slot te Brussel DE WINTERLEZING GER. KERK. De laatste winterlezing van dit seizoen zal plaats hebben Donderdagavond in de Geref. Kerk, Velserduinweg. Als spreker zal op treden Ds. N. van Arkel uit Utrecht met als onderwerp: „de Rechabieten". BAZAR MARNIXSCHOOL. Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. wordt in .de turnzaal van de Marnixschool een bazar gehouden. De bazar waaraan tal van bijzondere attracties verbonden zullen zijn, zal Dinsdagmiddag worden geopend door Ds. R. J. v. d. Meulen. De opbrengst is ten bate van het onderwijs. AANRIJDING. Op de Julianabrug heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een handwagen met fruit en een autobus der Mij. Stormvogels. De aanrijding ontstond doordat de fruitwagen op de brug plotseling moest stoppen voor eenige aldaar loopende schoolkinderen, tenge volge waarvan de autobus met de voorzijde te gen de kruk van den wagen reed. Eenige kisten met fruit vielen hierdoor van den wa gen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; de schade zal onderling worden gere geld. VERLOTING WITTE KRUIS. Naar wij vernemen is het door den heer Koningstem vervaardigde schilderij, dat be stemd is voor de verloting ten bate van Het Witte Kruis, tentoongesteld in de étalage van de firma Valter, Kennemerlaan. Namens het bazar-comité verzoekt men ons te melden dat a.s. Woensdag de wagen zal rondkomen om de door de verschillende ingezetenen toegezegde voorwerpen af te ha len. NOORWEGEN EN DE STROOPERS. Wederom zijn er bij de Noorsche regeering door de Noorsche visschers klachten inge diend over het bevisschen van Noorsche ban ken door buitenlandsche vissehersvaartuigen. De klachten hebben voornamelijk betrek king op banken, die gedeeltelijk binnen, ge deeltelijk buiten de territoriale wateren lig gen. De regeering is verzocht, geen internatio nale actie af te wachten, maar de buiten landsche regeeringen te berichten, dat be doelde banken als Noorsch territorium worden beschouwd en als zoodanig door vreemde schepen erkend moeten worden. Het denk beeld werd geopperd, om teneinde het besluit kracht bij te zétten een gewapend patrouille vaartuig nabij de banken te stationneeren, ten einde vdeemde trawlers te waarschuwen. KRACHTSPORT. Zondag 11 Maart a.s. zullen de laatste wed strijden. georganiseerd door H.K.V. „Haar lem" en „Hercules" IJmuiden worden ver werkt en wel van 125 uur in gebouw Olympia. Haarlem. Nog negen gewichtsklassen zullen worden verwerkt en het zal dan kunnen worden uit gemaakt, welke vereeniging voor één jaar in bezit zal komen van den „Kikkerbeker". Het belooft een interessante sportdag te zullen wordeh, omdat dezen dag athletem aan het werk komen van 75 tot 100 K.G., w.o. eenige kampioenen van Nederland. Op het programma gewichtsheffen komen o.a. voor Y. Boterbloem, kampioen van Neder land, middengewicht, G. Doll, kampioen van Nederland zwaargewicht, N. Jonker, A. Bur ger, O. Vessies, A. Klappe, C. Blokker, P. Kruyer, A. Duiker, S. Frank en K. Smit, allen gewichtheffers van naam. Daarna zullen drie afdeelingen worstelen worden verwerkt, waarin D. Korver, viermaal kampioen van Nederland zwaargewicht wor stelen, zal uitkomen tegen P. Zwart, Hercules Amsterdam. Verder mogen worden genoemd de gebroeders Kossen, Hercules, IJmuiden, P. Brats en H. Duin, Beverwijk. GECOMBINEERD CONCERT Woensdagavond a.s. zullen de Orkest ver eeniging „Kunstkring" en de Harmoniever- eeniging „Concordia" een gecombineerde uit voering geven in de kleine zaal van het Tha lia-Theater. Door lichte ongesteldheid van den directeur der beide vereenigingen, den heer Sa mVlessing, zal Kunstkring door den heer K. Hollander, Concordia door den oud kapelmeester der huzaren en van het Stede lijk Muziekkorps te Alkmaar, den heer H. A. Maas, geleid worden. Kunstkring opent het programma met von Glück's Ouverture Iphigénie in Aulis. Daarna volgen Schubert's Unvolledete en het Andante Cantabile uit het Strijkkwartet van Tschaikowsky. Concordia zal de volgende werken ten ge- hoore brengen: Proficiat (Marsch van H. A. Maas)Franz Erkel's - Ouverture Hunyadi Lasló; Vlessing's Concertstuk (klarinet-solo: de heer Oor Tol)Suite voor Harmonie door Vlessing Jr. en Vlaamsch Feest van Vles- sing Sr. Om een aangenamen avond door te brengen, moet U eens Zaterdag en Zondagavond naar CAFé - RESTAURANT „DE BIJENKORF", KANAALSTRAAT, gaan. Concert door Dames-ensemble H. REEHORST. (Adv. Tngez. Msd.) CLXHI. IJmuiden deed deze week voor het eerst weer wat internationaal: een Duitsche traw ler, vijf Deensche kotters, een Zweedsche kotter en een paar ik zou haast zeggen drif ters, die IJmuiden eeuwige trouw gezworen schijnen te hebben. Het bezoek der Denen is natuurlijk het gevolg van het nieuwe con tingent, dat 1 Maart j.l. voor de Jutlanders begonnen is, nadat het gedurende geruïmen tijd uitgeput is geweest. Erg druk is het nog niet met de buitenlandsche concurrentie en dat is maar goed ook, want zoo groot is de vraag niet meer. Dat is duidelijk uit de prij zen, die deze week gemaakt werden, gebleken. Vooral met de kabeljauw was het mis. De kustbooten waren nog steeds erg wei nig; ook de groote booten kwamen over het algemeen slecht voor den dag, doordat ze veel minderwaardige visch aanvoerden. Ze moeten beslist wat hake of grove schelvisch aanbrengen om aan een behoorlijke besom ming te komen. Een paar booten kwamen werkelijk aan een behoorlijke besomming; dat waren de Gerberdina Johanna, die Maandag f 4560, besomde, de Amsterdam die den volgenden dag f 4830 maakte, en dan vooral de Caroline, die het kamnioenschap van de week behaalde door in 13 dagen bijna f 7000 boven water te brengen. Van den mageren aanvoer Donderdag profi teerden de drie stoombeugers, die zoowaar gemiddeld ruim f 1000 aanvoerden. Ook de enkele beuger, die Vrijdag aan de markt was, had van een goede duizend gulden visch. De loggers kwamen alle weer tegelijk bin nen; dat is zoo'n oude liefhebberij, die ze maar niet af kunnen leeren, wat toch zoo goed voor ze zou zijn. Er waren Maandag weer 28 stuks. En Dinsdag waren er maar drie. Woensdag waren er weer 12. En toen was het zoo ongeveer afgeloopen. Het zou zoo veel beter, wanneer er wat meer regel kwam: dat is wel moeilijk, maar het kan wel anders. Er kwamen deze week 39 trawlers binnen met zeer uiteenloop ende besommingen; zoo als gezegd was het weer niet schitterend. Er zijn nu eenige booten naar de Westkust ver trokken, natuurlijk om te probeeren wat hakevisch machtig te worden. Of ze naar IJmuiden zullen komen of naar Engeland zullen markten weet ik niet. De 10% zullen wel oorzaak zijn, dat ze met hun vangst naar huis komen.. Ik heb verleden week gememoreerd de ver liezen, welke het bedrijf geleden heeft. De Engelsche vloot heeft den laatsten tijd even eens zeer zware verliezen geleden. Een traw ler bleef bi.i IJsland: 12 van de 14 onveren- den kwamen om het leven, verder er nog een trawler vermist. Pet is en een gevaarlijke onderneming, de visscnerij in het hooge Noorden. De zee gaat voort, slachtoffers te eischen, zij geeft haar schatten niet voor niets. PIETERMAN,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1