ijmuider courant zaterdag 10 maart 1934 tweede blad. BEVERWIJK Ik zal handhaven WllHELMüS HEEMSKERK Verkeerd begrepen ESPERANTO ALS LEERVAK OP DE LAGERE SCHOOL. Het bestuur van de plaatselijke Esperan- tistengroep verzoekt ons opneming van het volgende: Veel is er al in dit blad over het nut van Esperanto geschreven. In deze regelen zal nóg eens worden gewezen op de wenschelijk- heid om, vooral aan de leerlingen van de Gewone Lagere School, les in het Esperanto te geven. Verreweg het grootste deel dezer kinderen genieten het L.O. als hun eenig onderwijs, dat algemeen vormend moet zijn. Ze krijgen een overzicht van de aardrijks kunde der geheele wereld, worden op de hoogte gebracht met de gebeutenisssen uit de geschiedenis van hun land leeren iets omtrent planten en dieren, krijgen een klein beetje te hooren over wetten en verschijnse len in de natuur. -Deze vakken beoogen het aanbrengen van nuttige kennis. Het kind, dat van school af is en tot de gewoon begaafden behoort, zal ooveral om zich heen aanknoo- pingspunten aan het geleerde kunnen vinden en aldus zich niet al te vreemd gevoelen in de zéér gecompliceerde wereld! Sinds enkele jaren is de school gemaakt tot de in stelling die den jongen menschem datgene meegeeft, waar ze wat aan hebben in de wereld. We noemen slechts het inprenten der verkeersregels, enz. En nu Esperanto! Het kan wel niet anders dan nuttig zijn, als elk kind, dat de L.S. verlaat precies op de hoogte is van de verkeersregels, met de electrische toestellen in huis weet om te gaan zonder gevaaren zich wereld burger voelt door de kennis eener taal, die onbegrensde mogelijkheden opent voor zijn verdere ontwikkeling. Met twee uur per week onderwijs in Espe ranto gedurende het 6e leerjaar kan elke gemiddelde leerling het zóóver brengen dat hij alle Esperanto-literatuur kan begrijpen en over eenvoudige onderwerpen met eenige vaardigheid kan schrijven. De kinderen zul len reuze pleizier kunnen beleven van de correspondentie met kameraadjes uit Argen tinië, Japan, Polen, Litbauen, Bulgarije, kortom met alle óók Esperanto-kennende kinderen uit alle landen, waar je toch nooit de taal van kunt leeren. Ze kunnen hun postzegelverzameling uitbreiden, een prent briefkaarten-collectie aanleggen van de heele weten te komen over dingen, die kinderen interesseeren! En wat kan dat later niet van beteekennis worden in het leven van zoo'n Esperantist! Tenslotte dit: om vele redenen, blijkende uit voorafgaande en nog volgende artikelen over Esperanto in dit blad, is het zeer ge- wenscht, dat aan de leerlingen der Lagere School gelegenheid wordt gegeven Esperanto te leeren op school. Het zal de andere „ont wikkelingsvakken" geen schade doen, maal eerder voordeel! DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken d'ienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden in de afgeloopen week 733 werk- loozeningeschreven tegen 743 in de vorige week. Voor de drie bij dén dienst aangesloten ■gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 370 (vorige week 381), Wijk aan Duin 251 (252) en Heemskerk 112 (110). De werkloosheid deed zich gelden in on derstaande vakgroepen Beverwijk: Drukkers 3, betonvlechters 3, betonwerkers 7, marmerbewerkers 3, mar merpolijsters 1, grondwerkers 55, metse laars 3, opperlieden 9, schilders 10, spoor- ïeggers 1, steenhouwers 1, stucadoors 1, tim merlieden 15, houtbewerkers 3, kuipers 1, stoffeerders 2, schoenmakers 3, bankwerkers 3, carrosseiiemaikers 1, handlangers 1, koper en blikslagers 3, loodgieters 2, machinisten 6, metaalbewerkers 5, monteurs 5, plaatwer kers 1, smeden 2, soldeerders 2, stokers 8, voorslaanders 1, bakkers 3, sigarenmakers 11, sorteerders 2, slagers 1, landarbeiders 31, reizigers 2, teekenaars 2, chauffeurs 10, expediteurs 1, kellners 1, winkelbed Vnden 4, schippers 2, incasseerders 4, kantoorbedden - den 3, losse arbeiders 126, werksters 5, glas- in-lood-zetters 1, totaal 370 (vorige week 381). Wijk aan Duin: Drukkers 2, grondwerkers 41, metselaars 1, opperlieden 9. schilders 4, steenhouwers. 1, timmerlieden 6, kappers 1, bankwerkers 11, carrosseriemakers 1, electri- ciens 2, handlangers 3, klinkers 1, koper- en blikslagers 6, lassohers 1, loodgieters 4, machinisten 4, machinedrijvers 1, metaalbe werkers 6, monteurs 4, plaatwerkers 1, sto kers 6, bakkers 2, sigarenmakers 3, slagers 2, landarbeiders 34, reizigers 1, chauffeurs 10, kellners 2, lijnwerkers 1, winkelbedienden 3, schippers 1, incasseerders 2, kantoorbedien den 5, losse arbeiders 65, werksters 4, totaal 251 (252). Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwer kers 3, grondwerkers 15, opperlieden 4, schilders 1, timmerlieden 2, bankwerkers 1, bakkers 1, landarbeiders 43, chauffeurs 2, kantoorbedienden 1, losse arbeiders 37, to taal 112 (110). KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke; van den heer W. van Zutphen een schilderstuk voorstellende een omroeper uit bet midden d-' vorige eeuw; van den heer Bos te wijk aan Duin, een bron zen legpenning geslagen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der H. IJ. Spoorweg-Mij, (18391914); van Mw. de wed. Zanten een lithografische afbeelding' van de „Ruïnen binnen de stad Leiden door het springen van een kruitschip op 12 Januari 1807". R.K. COÖP. TUINDERSVEREENIGING KENNEMERLAND Boerekool per kist 25—50 Spinazie per kist (4 K.G.) 90120 Rabarber per bos 816 Raapstelen per bos 23 Rijdijs per bos 10 Pieterselie per bos 810 Selderie per bos 45 Prei per bos 512 Witlof per K.G. 12—18 Uien per K.G. 2 Wortelen per K.G. 34 Roode kool per stuk 38 Gele kool per stuk 38 Spruiten per K.G. 1326 Groene kool per stuk 24 Knollen per stuk 15 BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: G. A. J. de Vries en M. B. Pletting. Getrouwd: J Nicola en F. Steenbakker. Geboorten: M. de Koning-de Bruijn, d. E. J. M. Schwarz-Lange, d. C. Appel-Schuit, z. J. Tamis-Wallaart z. B. Schellevis- Lindeman, levenl. d. (won. te W. a. Z. en D.) LOOP DER BEVOLKING Ingekomen; M. E. Ordas geb. Scholier zon der Haarlem Scheijbeecklaan 5; J. H. Kunkeler bakker Zand voort Galgeweg 1; M. E. Merlij, regenjasseplakker. Amsterdam Str. v. Linsch. straat 29; Ch. H. D. Bünger plakster Amster dam, idem; J. Dekker arbeider Wijk aan Duin Kloosterstraat 20; S. Bokhorst dienstbode Haarlem Alkm.weg 46; W. A. Zweeres, fabr.arb. Wijk aan Duin Str. v. Linsch.str. 59; J. P. A. Stroomer slager idem idem; G. Stapel, hoofd keuken ziekenh. Oegstgeest Vondellaan 13; H. F. Buchwaldt kant.bed. Amsterdam; C. H. Moensstr. 32; J. Blom arbeider Wijk aan Duin Kloosterstr. 20. C. M. van der Gulik dienstbode Bovenkarspel Galgeweg 5; M. van Schaik, exp. chauffeur Amsterdam Peperstraat 35; F. J. Kee, modelmaker. Wijk aan Duin, H. Burger straat 35; M. Kelder zonder Den Haag, Dr, Schuijtstr. 21; A. J. Vendel, bloembollen-exp. Heemstede H. Burgerstr. 35. Vertrokken: A. Boer, mach. teekenaar, Wijk aan Duin, Groene weg 10, H. Junghanel, dienst bode, Bloemendaal, Catslaan 2. J. v. Rijn, tuin man Hoorn, Drieboornlaan 9; W. J. Bras arbei der, Heer, St. Josephgesticht. C. Wester arbei der Haarlem, KI. Houtstraat 65 rood. H. van Dak sigarenmaker Wijk aan Duin, Reguliers- SPAARGELDEN VAN STEUNTREKKERS. Deze week moest bij het gemeentebestuur de bekende verklaring zijn ingeleverd over het al of niet bezitten van spaargelden enz. Het grootste aantal van de steuntrekkenden heeft daaraan gevolg gegeven. Naar wij vernamen zijn er echter toch nog enkele nalatigen ge weest, die verzuimd hebben de vereischte ver klaring in te leveren. Deze nalatigheid had het ernstige gevolg, dat aan de betrokkenen geen financieelen steun over de afgeloopen week werd uitg'etaal'd. Overigens schijnt voor vele gemeenten het tijdstip van invoering van den nieuwen maat regel nog al verschillend te zijn. In Wijk aan Zee en Duin b.v. is men daartoe nog niet overgegaan. Vermoedelijk weet het Gemeente bestuur daai. zonder deze verklaring wel, wie van de steuntrekkenden niets meer heeft en wie nog een „appeltje voor den dorst" bewaar de. De laatste categorie heeft blijkbaar niet de overhand. Een nobele wapen spreuk, die wij tot de onze gemaakt hebben, waar het de kwaliteit der Wilhel- mus-sigaren betreft. Die zijn goed en die blijven goed. Neemt de proef en vraagt ze uw winkelier. 6,8,10,12 tot 25 cent HET H&deklandscfie mehk (Adv. Ingez. Med.) DOOPSGEZINDE GEMEENTEAVOND. De laatste gemeente-avond welke in de Doopsgezinde Kerk werd gehouden kenmerkte zich evenals de vorige avonden door een flinxe belangstelling. Ds. J. D. van Calcar heeft een inleiding ge houden over P. A. de Genestet en diens leeke- dichten. Eenige werken van den zoo bekenden Bloemendaalschen dichter werden door den predikant voorgedragen. De heeren J. Oo^tewal, clarinet en P. J. Pot- gieser, orgel vonden met hun mooi voorgedra gen muzieknummers een dankbaar gehoor. De voorzitter, de heer Jac. Groot vestigde in zijn slotwoord nog eens de aandacht op den in de maand Juli te Beverwijk te houden ge westelijken Gemeentedag voor Noord-Holland. CONCERT KINDERKOOR. Het onlangs opgerichte kinderkoor „Altijd Vroolijk", leidster Mej. J. v. d. Waal, z-al Don derdagavond in het Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat zijn eerste concert geven. Voor dit eerste optreden is een buitengewoon aardig programma samengesteld, dat geopend wordt met het toepasselijke lied „Wat kunnen wij geven" van C. W. Link. Achtereenvolgens zullen de kinderen daarna zingen „Jan en de Vink" van Zijderlaan (met solo-trekjes), „De Toovenaar" (zangspelletje door H. van Tus senbroek; „Verhuizen" van Nico v. d. Linden; „Onze Naam" van N. N.; het zangspel „Sneeuwprinsesje" van E. JacquesDalcroze; „Kiere hiere kiet" van denzelfden componist en tot' slot „Het einde van "den Dag" van Balng Gould. Ds. C. M. Krijger heeft zich bereid verklaard een openings- en een slotwoord te spreken. UITBETALING VAN TUINBOUWSTEUN. Enkele weken geleden konden wij reeds be richten, dat van de tuinbouwsteungelden over 1933 nog een slotuitkeering kon worden tege moet gezien. Inderdaad is voor Beverwijk en Omstreken nog een bedrag van ruim f 45.000 beschikbaar gekomen. Aan de veilingen is het personeel reeds bezig met de omvangrijke administratieve maat regelen, welke de- uitkeeringen vooraf gaan. Naar wij vernemen zal de uitbetaling aan de R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemer- land" waarschijnlijk a.s. Woensdag" geschieden. BEVOLKING. Ingekomen personen: Wed. N. G. de Haan en dochter, zonder be roep, Marquettelaan 32, van Beets. J. Gemser en gezin, stucadoor, Oosterstreng 66, van Vel- sen. Vertrokken personen: M. R de Bruijn en gezin, koopman, van Oosterstreng 70 naar Baarn. J. Blok en echtg. zonder beroep, van Rijksstraatweg 176 naar Haarlem; wed. A. Dubbeld, geb. Snip en kin deren, zonder.beroep, van Hoogdorperweg 14 naar Beverwijk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmus Gerardus z. van Jac. Bruin en Marg. Groot. Anntonius Nicolaas Joseph, z. van H. N. Doodeman en G. Cl. de Ruijter. Petrus Joseph, z. van H. van Tu- nen en Br. Dekker. Overleden: Geene. Ondertrouwd: G. A. J. de Vries Pzn., alhier en M. B. Pletting, te Beverwijk, Gehuwd: Geene. WORDT HET CONCERTGEBOUW GESANEERD? COMMISSIE VAN ONDERZOEK BENOEMD. In verband met het feit, dat de financieele toestand van de N.V. het Concertgebouw te Amsterdam zorgen baart, heeft het bestuur dezer instelling kort geleden een onderhoud gehad met den minister van On derwijs, K. en W., mr. Marchant. Als uitvloeisel van het besprokene heeft de minister thans, in overeenstemming met de subsidie-voorwaarden, een commissie be noemd, waarin zitting hebben genomen de heeren P. Visser, chef van de afd. Kunst en Wetenschap van het departement, dr. Paul Cronheim en een rijksaccountant. Deze com missie heeft tot taak den financieelen staat van zaken van het Concertgebouw uit de daar voor ter beschikking zijnde bescheiden nauw keurig te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. Omtrent een eventueele reorganisatie van de instelling of een verhooging van het rijks subsidie, dat momenteel ƒ46.000 bedraagt, staat in dit verband nog niets vast. EEN BANKBILJETTEN-REGEN. TEGEN DEN MAN. DIE DE MEESTE BILJETTEN „VOND". VIER MAANDEN GEëlSCHT. FOLKLORE IN DUITSCHLAND. In het stadje Eisenach is de intocht van de „voorjaars godin" een jaarlijks terugkeerend feest, dat de komst van de lente en het verdwijnen van den winter symboliseert. Een loopjongen van de N.V. Bouw- en Handelsvereniging te Amsterdam moest op 17 November j.l. bij een wisselkantoor op het Damrak een biljet van f 1000 wisselen in biljetten van f 25 en f 10. Toen hij terugkwam-, verloor hij het geld op het Rokin. De wdnd verspreidde de bil jetten naar alle kanten. Een 24-jarige lom penperser, die er juist met eenige kornuiten langs wandelde, wist zich meester te maken van f 700. Korten tijd later werd hij gear resteerd. Voor zijn aandeel bleek hij zich o.a. een radio-toestel te hebben aangeschaft. Vrijdag stond hij voor de Amsterdamsche Rechtbank terecht. Hij bekende volmondig-, Hoe het geval zich precies had voorgedaan, kon hij niet meer vertellen; wel wist hij nog, dat hij op het Rokin plotseling een groot aantal bankbiljetten had zien liggen. Hij en zijn broers haddien er naar hartelust op losgegrabbeld. Aanvankelijk hadden zij het plan het geld naar het hoofdbureau van politie te brengen. De verleiding werd echter te sterk, de familie kon het geld best ge bruiken en zoo kwam er van teruggeven niets De officier van justitie requireerde wegens diefstal een gevangenisstraf van vier maan den. Vervolgens stond een broer van den vori- gen verdachte terecht wegens heling. Hij was op den bewusten dag bij het oprapen aanwezig geweest. Thuis had hij een deel van het geld gekregen. Hij had het v-oor zijn huishouding gebruikt. De officier requireerde ook tegen hem een gevangenisstraf van vier maanden. Tenslotte had zich nog een zwager van de vorige verdachten te verantwoorden wegens heling. Wegens gebrek aan bewijs requireerde het O.M. vrijspraak KENNEMER SPROKKELINGEN. „VLUCHTHEUVEL". In het kolkend, ziedend leven Ligt zijn lang-gerekte lijf, Met z'n lijnen en z'n palen Als een doode, strak en stijf. Jachtend schieten snelle wagens Langs zijn flauw verhoogden voet, Als een flits zijn zij verschenen En verdwijnen dan voor goed. Op zijn rugge wachten menschen, Menschen zoo van alle slag, 't Is het stalenboek van 't menschdom, 't Is het soort van allen dag. Welgedane heeren zuchten Van verkoudheid of van nijd, Ongeduldig trippen juffers, Want de bus is over tijd. 't Is de staalkaart van het leven, Rijk en arm en jong en oud'; Deze hult zich in een bontjas, Gene heeft het bitter koud. Achter hun het dav'rend dreunen Van het razend snelverkeer, Vóór: de optocht der gehaasten, Altijd sneller, altijd meer Op den heuvel houdt een ventje Angstig 't kleine meisje vast, En de -dreumes heeft zich ernstig Met de zorg „om haar" belast Aan den overkant de winkels En het veilige trottoir; „Mientje", zegt de kleine ridder, „Als we daar zijn, zijn we klaar". Maar 't gedaver is te machtig 't Laat de vlindertjes niet door. 't Meiske, tusschen al die menschen, Is er, o zoo angstig voor. Broekeman blikt in de oogen Van een zeer bebaarden heer, En hij vraagt: „Brengt u ons even Aan -den overkant, meneer?" Maar de heer, daar op dien heuvel Zag met kouden blik die twee, Keerde haastig op z'n schreden En hij zei, vei-acht'lijk: „Nee!" Dat was kleine zus te machtig, Zóó maar zei tot dien heer, Met haar duimpje, in haar mondje, „Hebt u dan geen zusje meer?" Tp. DRIE KINDEREN AANGEREDEN. Een gedoodtwee zeer ernstig gewond TRUCK VLIEGT EEN TROTTOIR OP. VOORGEVEL VAN EEN HUIS TOTAAL VERNIELD. Vrijdagavond om zes uur kwam de chauf feur N. in dienst bij den heer Jansen, met een nieuwe Chevrolet-truck den heuvel te Dongen afrennen. Volgenszijn zeggen begon de wagen te slippen en schoot zijn voet van de rem op het gaspedaal, met het gevolg, dat de wagen met groote vaart het trottoir op reed. Juist waren daar drie kinderen van den leerlooier Looijmans aan het spelen, die alle drie door den wagen werden geraakt en weg geslingerd. De kleinste, een meisje van vier jaar, werd dood opgenomen. De beide andere kinderen zijn met zeer ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis gebracht. De voorgevel van een woonhuis is zoodanig vernield dat het huis moest worden gestut, terwijl het zeer waarschijnlijk zal moeten wor den ontruimd, aangezien gevaar bestaat dat de gevel zal instorten. De burgemeester van Dongen, de heer K. L. J. Wouters was ter stond ter plaatse. De wagen is vrijwel onbeschadigd, doch de botsing met het huis was zoo hevig, dat een naaimachine, welke voor het raam stond la ter in de achterkamer is teruggevonden. De chauffeur is door het ontzettende ongeluk geheel overstuur. Nader vernemen wij nog: Op het fonkel nieuwe chassis was een zeer primitieve zit plaats gemaakt voor den bestuurder, De chauffeur, die gezien den toestand ter plaatse, te hard reed. gleed van deze zitplaats af, toen de wagen slipte. Hij trapte hierbij op het gaspedaal, zoodat de wagen met groote vaart het trottoir opvloog. De moeder der kinderen zag het ongeval gebeuren, doch kon niets meer doen om het vreeselijke onge luk te voorkomen. De toestand der beide kin deren is zeer ernstig. TRAWLER „LOCH ARD" NOG NIET TERECHT. Tot nu toe heeft men nog niets naders ge hoord van den te Aberdeen thuisbehoorende stoomtrawler Loch Ard, die lang over tijd is van een reis naar IJsland. De IJslandsche regeering heeft aan alle sche pen last gegeven om naar het vermiste vaar tuig te gaan zoeken, terwijl langs de West kust politie vaartuigen werden gezonden. FEUILLETON door RUBY M. AYRES. Vertaling van J. G. H. v. d. B-ovenkamp Jr. 3) Ik vroeg mij ook af of een vrouw, die ik gekend had voordat mijn haar grijs was ge worden, er nu ook zou uitzien als Miss Spinder en of zij ook alleen zou wonen in een moderne villa of dat zij een van de vele mannen de aarde tot een paradijs ge maakt had. Maar tevens besefte ik, dat al die vragen nutteloos waren nu onze levenswegen zoo ver uit elkaar geloopen waren, dat zij elkaar v/el nooit weer zouden kruisen. Ik heb altijd hooren zeggen, dat ik Iemand ben, met 'n sterken wil en in zooverre kan men wel gelijk hebben, dat ik mijzelf nooit overgeef aan oude herinneringen dat ik nooit ga graven in die oude asch van het verleden in de hoop daaronder nog warme gloeiende sintels te vinden. En dan is dan ook de reden, dat ik nooit een zekere lade opende van mijn bureau en dat-ik op dat oogenblik mijn hoed greep en besloot een flinke wandeling te gaan maken. Nauwelijks had ik echter de voordeur achter mij dicht 'getrokken, en wilde ik de stoep afloopen toen een telegrambesteller, die er op de een of andere manier in ge slaagd was om met zijn fiets door het door ploegde 'veld van de laan te worstelen, zich voor mijn deur van zijn fiets lietvallen een heldhaftige poging deed om er onder de gegeven omstandigheden zoo indrukwek kend mogeljik uit te zien, op mij toe trad en mij een telegram overhandigde, Ik houd er van telegrammen te ontvangen zelfs al brengen die mij niet altijd goed nieuws. Maar het oogenblik dat men het zegel gaat verbreken is zoo heerlijk span nend zoo vol mogelijkheden, Ik vroeg mij af, wie het noodig had ge acht mij een telegram te situren en mijn verbazing' was groot, toen ik las: „Kom je vanmiddag opzoeken. Ben giste ren in Engeland aangekomen. Smith". Ik ben niet iemand, die heel gauw opge wonden is, maar het scheelde niet veel of ik hiad een luchtsprong gemaakt van blijd schap, toen ik dien doodgewonen* naam onder het telegram zag staan. Smithdie ik in geen vijftien jaar had gezienSmith, die op school altijd van mij had afgekekenSmith die mij als jongen had ingewijd in de avonturen van het leven Smith die een ongelukkige liefde had gehad en zich ergens in een oerwoud zou gaan begraven, om dat te vergeten Smith de eenige ware vriend, die ik ooit gehad had, was in Engeland teruggekeerd en zou mij dien zelfden middag nog een bezoek brengen. In de korte brieven, die ik zoo nu en dan om de vier of vijf maanden van hem ontving, had hij niets geschreven van zijn voornemen om naar Engeland terug te keeren en daar stond hij om zoo maar eens te zeggen eigenlijk onverwacht voor mijn neus. Ik onderdrukte een juichtkreet, drukte den telegrambesteller een fooi in de handen en liep dan weer vlug naar binnen om Bundie van het een of ander op de hoogte te stel len. Zij was bijna even verheugd als ik en be gon direct een vreeselijk ingewikkeld geval uiteen te zetten van pastelen en puddings en omeletten en ik schoot de keuken uit met meer haats dan beleefdheid. Het was nu al meer dan vijftien jaar se leden sinds Smith op dien fatalen morgen bij mij was komen binnen loopen om mij te vertellen, dat hij naar het buitenland zou gaan; meer dan vijftien jaar geleden sinds hij mij op doffen toon had verteld, dat zijn leven verwoest was en hij niets meer had om voor te leven. Destijds had ik rustig nar hem geluisterd en niet getracht hem moed in te spreken, maar wel verwachtte ik in iederen brief te zullen lezen, dat hij zich geschikt had in de omstandigheden en troost gevonden had.... maar als dat zoo was, dan had hij het blijk baar niet de moeite waard geacht om mij dat te schrijven. En nu was hij weer thuis. Vijftien jaar! En hij moest over de veertig zijn! Hij was acht jaar ouder dan ik en nog niet zoo erg lang geleden was ik al vier en dertig ge worden. Ik vroeg mij af of hij dik geworden zou zijn en of hij een kaal hoofd zou hebben gekregen en op het oogenblik dat ik he n het allerminst verwachtte trad hij zelf mijn kamer binnen. En, zooals trouwens altijd het geval is als men groote veranderingen heeft verwacht bleek, dat hij bijna in het geheel niet ver anderd was. Hij was grijs geworden en bij zijn oogen waren wat rimpeltjes gekomen maar dat was dan ook alles. „Ik bemerkte dat er nog een trein ging, waarmee ik eerder hier kon zijn, dan ik gedacht had", vertelde hij mij, terwijl hij zijn hoed in den eenen hoek van de kameï wierp en zijn overjas in een anderen hoek. Dat was nu eenmaal een gewoonte van hem en juist om die slordige gewoonte scheen ik nog meer van hem te houden. Had ik er als kostschooljongen niet buiten gewoon veel prijs op gesteld om zijn kleeren uit alle mogelijke hoeken en gaten te voor schijn te halen en netjes voor hem op te vouwen? „Ik kwam je nieuwe adres te weten op de club", ging hij voort, zonder mij den tijd te geven er een woord tusschen te brengen. „Ik stuurde je een telegram en hier ben ik. En vertel me nu eens, warom je in vredes naam hier bent gaan wonen. En wie heeft den treurigen moed gehad om dit een laan te noemen?" Hij liep naar het venster, en keek naar buiten. „Wat een vreeselijk gezicht al die nieuwe muren en hardgroene verf", ging hij voort, zander mij den tijd te geven hem te ant woorden. „En wie is die statige vrouw, daar in den tuin aan den overkant?" „Zij is een oude kat", antwoordde ik droog. „Dat heeft Bundle ten minste gehoord van den vuilnisman en die kan het weten". „Bundie....! Je wilt toch niet zeggen, dat!

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5