HET NIEUWE AVONDBLAD EEN BEWOGEN DAG. A. A. M. Dieseltrein. |9e JAARGANG NO. 109 MAANDAG 12 MAART 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEME NT EN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéS van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; f 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN VERKOOP VAN DE JEUGDHERBERG AAN DE JEUGDHERBERGSTICHTING Krachtens raadsbesluit van 3 October ,l®2i2 werd van het Rijk tot 31 Maart 1953 be houdens 'tusschen tij dsche opzegging, dn erf pacht aangenomen, tegen een canon van f24 50, een perceel grond nabij het zeestrand te IJmuiden, groot ongeveer 24,31 Are, terwijl de daarop staande twee houten gebouwen werden overgenomen voor f 4000. Een der ge touwen was bestemd voor ziekenbarak en woning voor een concierge. In het andere gebouw is de kamppolitie en de ontsmet- tjngsinrdchting ond ergebracht. Het gebouw bestemd voor ziekenbarak en conciërgewoning werd, met den inventaris aan de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale dn huur uitgegeven voor f 5 per jaar, ten einde dit te kunnen gebruiken als jeugd herberg. Met bestuur van de TJmuidensche Jeugd- herbergstichting, welke het beheer over de jeugdherberg voert, heeft thans tot B. en W. het verzoek gericht, bedoeld gebouw aan haar in eigendom over te dragen, teneinde dit .beter voor het gestelde doel geschikt te •kunnen maken. •Aangezien van het gebouw als zieken barak geen gebruik meer wordt gemaakt, bestaat 'hiertegen bij B. en W. geen be zwaar. Het college stelt daarom voor, dit ge bouw, met den inventaris, staande op het door de gemeente van het Rijk in erfpacht bekomen perceel, aan de IJtoiuidensche Jeugdherbergstichting te verkoopen, tegen den prijs van f 1 voor 'het gebouw en f 89 voor den inventaris, onder voorwaarde dat: 1. Zoolang de gemeente den grond waarop de barak staat, van het Rijk in erfpacht heeft, de koopster jaarlijks vóór 15 Juni voor de eerste maal vUr 15 Juni 1934, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, op één van diens zitdagen, een bedrag van f 20 zal betalen, als bijdrage in de door de ge meente verschuldigde erfpachtscanon. 2. Het gebouw en de daarbij beboerende afrastering in behoorlijken staat onderhou den worden, tot genoegen van Burgemeester en Wethouders; •3. Het gebruik van het gebouw geen hinder toebrengt aan het gebruik van de in de nabijheid aanwezige werksporen of van de daarbij beboerende inrichtingen; 4. Bij beëindiging van het erfpachtsrecht van den grond, waarop de barak staat, het terrein, waarop het gebouw is geplaatst, tot genoegen van Burgemeester en Wethouders wordt opgeleverd, zonder dat koopster recht op schadevergoeding kan doen gelden. 5, Dat het gebouw uitsluitend als jeugd herberg zal worden gebruikt. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken adviseert gunstig. ENGELSCHE HARING NAAR SOVJET- RUSLAND. Zooals men weet, is onlangs een handels overeenkomst tot stand gekomen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland. In deze over eenkomst was niet opgenomen een bepaalde regeling aangaande de levering van pekel haring, omdat men meende dat de betrok ken instanties zelf geregeld zou kunnen maken. Aangezien een desbetreffende regeling op moeilijkheden stuitte, is van Engelsche zijde besloten, dat door tusschenko-mst van den Board of Trade deze kwestie met het Rus sische orgaan dat den invoer regelt, be sproken zal worden. De onderhandelingen met de Russische invoerdelegatie zijn inmid dels feeds begonnen. Aan Engelsche zijde verwacht men den verkoop van 190.009 vaten Sebotsche pekel haring te kunnen bewerkstelligen. OUDERAVOND COMITéSCHOOL. Woesdag 14 Maart a.s. zal in het Gebouw voor Christelijke Belangen een ouderavond gehouden worden van de Comitéschool. Het programma vermeldt o.a. zingen door de leerlingen der hoogste klasse; gymnastiekles met jongens der hoogste klassen onder lei ding van den heer C. F. Smit en een causerie over opvoeding en school van den heer Joh. Plu. Na afloop van het officiëele gedeelte zal er gelegenheid zijn, het werk der leerlingen te bezichtigen en met het onderwijzend per soneel over de kinderen te spreken. CONCERT EXCELSIOR. Voor een goed bezette zaal van ,,Het Wa pen van Velsen" gaf Zaterdagavond de Ar beidersmandolineclub ,E,xcels-ior" onder lei ding van haar directeur Johan B. Kok een concert. ■De voorzitter, de heer ten Hagen, heette de belangstellenden hartelijk welkom en gaf het woord aan het recruten-corps der mando line-club, een jeugdensemtole dat zicht- en hoorbaar groeiende is. Met entrain voerde Jong-tëxeeLsior een aantal binnen het bereik liggende, eenvoudige werkjes uit, waarvan de populaire Krontjongliedjes een extra applaus oogstten. Directeur Kok heeft er allen slag van, het linstudeeren zoowel als het uitvoeren van het repertoire aantrekkelijk te maken. Zoo liet hij thans de liedjes-van-onder-den-klapper- boom. niet zang illustreeren. Fraaie nuancee ringen en, groote zuiverheid waren wel de piérites van hun optreden. De voltrekking van het huwelijk tusschen Prins Sigvard, de tweede zoon,van den Zweed- schen kroonprins, en Mej. E. Patzek, de dochter van een Berlijnsch koopman, dat tegen den wil van de koninklijke -familie werd geslotenheeft, zooals men hoven kan zien, in Westminster groote belangstelling getrokken. Verlaagde prijzen Ziet advertentie Ericsonstr. 1 (Slnisplein) Tel. 44, Zeeweg 263|| Tel.907, Meerensteinpl.l,Beverwijk, Te).2451® (Adv. Ingez. Med.) Het door Excelsior ingestudeerde werk, in hoofdzaak speciaal voor tokkelinstrumenten geschreven en van zuivere origine, boeit im mer. Het ensemble, dat met Kerinesse Cham- pêtre en Hytmne a la Nuit zijn groeiende re putatie bevestigde, maakte wederom een uitstekenden indruk. Aan de afwerking der nummers wordt alle zorg besteed. De vakkundige leiding van den ervaren dirigent waarborgt een goede, ge zonde opvatting, terwijl dé homogeniteit van het orkest, waarvan elk register op zichzelf van aangenam-en klank is, het tot een genoe gen maakt een optreden van deze mandoline club bij te wonen. In de pauze werd den populairen directeur bij monde van een der jongedames van Jong- Eiscelsior een keurige mand Flora's kinderen aangeboden. Ter afwisseling van het programma 'hoor den we nog eenige soli voor Hawaian guitaar en voor xylofoon. Dit laatste instrument wérd door onzen plaatsgenoot, den heer Warnez, bespeeld die met dit dankbare mu- siceeren veel bijval mocht verwerven. Bal en verloting behoorden mede tot de attracties van dezen avond. W. Koleninvoer. 'Het Britsche stoomschip Sheaf Field is van New Oastle met eene lading kolen bij de Hoog ovens aangekomen. VELSEN AANGAAN EENER GRONDRUILING. Het uitbreidingsplan voor deze gemeente heeft een gedeelte van den voortuin, ter groot te van ongeveer 158 M2., van het perceel, ka dastraal bekend gemeente Velsen, sectie F, no. 2879, gelegen aan den Middenduin-erweg te Santpoort, bestemd voor verbreeding van genoemden weg. De eigênaar van dezen grond, M. van Veen te Hoorn, heeft zich,, na gevoerde onderhandelingenf bereid verklaard bedoeld gedeelte aan de gemeente af te staan in ruil tegen een achter zijn perceel gelegen en aan de gemeente toebehoorend gedeelte, ter grootte van ongeveer 390 M2., van het perceel kadastraal bekend als voren, no. 3628, onder nader genoemde voorwaarden. O.a. zal de voortuinafscheiding voor rekening van de ge meente worden verplaatst en zullen alle aan de overdracht en de levering verbonden kosten door de gemeente worden gedragen en be taald. a. de voortuinafscheiding zal worden ver plaatst, onder bijlevering of vervanging van te kortkomend of gebroken materiaal; b. de voortuin weder in behoorlijken staat zal worden gebracht; c. zoo noodig, de st-apelput, zich bevindende in den grond, welke na de ruiling in het bezit der gemeente komt, zal worden verplaatst; 2. dat alle aan de overdracht en de levering verbondon kosten door de gemeente worden gedragen en betaald. Tegen het aangaan dezer ruiling bestaat bij B. en W. geen bezwaar, waarom zij voorstellen daartoe te besluiten. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken adviseert gunstig, „ARBEID ADELT" Naar wij vernemen, zal Donderdagmiddag van 25 uur ten huize van mevrouw Ram- bonnetSpeet een verkoop plaats vinden van de Haarlemsche vereeniging „Arbeid Adelt". Weer zijn w' een nieuwen vorm van tractie, En van attractie, op hetspoor Op 't punt van technische verkeering, Staan wij niet stil, maar rijden door. Vooruitgang is 't natuurlijk motto, Waarnaar men bij de Sporen streeft, Het IJzren Paard zal sneller voortgaan, Wanneer men het de sporen geeft 't Ging lang met stoom, wel honderd jaren Werd zoo met veel „entrain" verkeerd, Nog sneller, sneller werd de leuze, Een deel werd geëlectriseerd Nu is het nieuwst product gekomen. Van onzen steeds versnelden tijd, De Dieseltrein werd dezer dagen Met Wijntje en Treintje ingewijd. De stroomlijn doet ook .hier haar intree, En inderdaad niet zonder zin, Men zocht vermindering van weerstand, Tegen de crisisstormen in. Men heeft zorgvuldig proel gereden In het verjongend voorjaarsweer, En zij die 't zagen moeten zeggen: Dit eerste- proeven smaakt naar meer. P. GASUS. NYENRODE-ZAAK. W. en K. blijven nog op vrije voeten. Een getuige over een brandstichting. Zaterdag was het de twaalfde zittingsdag van het Nijenrode-proces. De belangstelling in de zaal en op de tribune was weer grooter dan we de laatste dagen gewend waren, ener was spanning in de zaal, spanning over het lot van Koning en Witbraad, wien het boven het hoofd hing opnieuw de deuren van het Huis van Bewaring achter zich dicht te hooren gaan. Mr. Muller Massis vroeg, toen de zitting be gonnen was, een mededeeling te mogen doen. Er is bij mij, aldus ml., een man geweest, die met alle geweld verklaringen af wil leggen in deze zaak. Hij heeft inderdaad dingen van be lang te vertellen; zijn verklaringen zal de Officier misschien door de politie willen doen controleeren, en wanneer hij dan wordt ge hoord, heeft de Officier daartoe alle gelegen heid. Anders is het mogelijk, dat hij nog meer bij mij op kantoor komt en dan krijg ik mis schien 't verwijt .van Koning, dat ik getuigen „panklaar" maak. De president heeft niets tegen het hooren van dezen getuige. Hij komt dan voor het hekje en wordt beëedigd. Meneer 'de president, zoo begint hij onder ademlooze stilte zijn verklaring, ik heb over deze zaak alles in de courant gelezen en wat ik in deze questie heb te zeggen is van 't groot ste belang. In 1917 heeft Witbraad mij aangezocht om rubber, opgeslagen in een entrepot aan de Hoogte Kadijk in brand te steken. Er was echter korten tijd tevoren ingebroken zoodat de bewaking zeer scherp was, we konden ons plan dan ook niet uitvoeren. Witbraad kwam toen met een ander voor stel, n.l. om de opgeslagen rubber in het Wes telijk Entrepot aan te steken, dat zou gemak kelijker gaan. Als 't lukte zou ik f 30.000 krij gen, f 15.000 als 't voor een deel lukte. Ik kreeg, zoo gaat de man voort, een. voorschot van f 1000. De meneer, die aan Witbraad opgedragen had om brand te stichten, was K. (opwinding in de zaal). De brand zou gesticht worden door rubber- zakken met benzine binnen te smokkelen en fosfor op water. In het Westelijk Entrepot werd inderdaad brand gesticht, hij had toen weer f 1000 gehad. Er was een bepaalde ter mijn genoemd, waarbinnen de rubber in brand moest worden gestoken. Vanuit de „Karse- boom" heeft Witbraad op den dag voor den brand K. opgebeld, die toen in Bussum woonde. Uitvoerig beschrijft get. dan hoe de brand werd gesticht, door middel van benzine. Get. zegt dan, dat hij is gehoord in de instructie, verdacht van brandstichting, de zaak is echter niet doorgezet. De Officier zegt een onderzoek in te zullen stellen, deze getuige vertrekt en K., die in de getuigenkamer was gestuurd tijdens de ver klaringen van dezen man, komt weer terug. Verd. Onnes staat dan op en legt ontroerd een verklaring af. Hij geeft toe* dat hij enkele keeren is uitgevallen, maar hij zegt uiterst zenuwachtig te zijn. Dit, mijne heeren, is geen wonder, roept de. verd. uit, ik zit tien maan den onschuldig in voorarrest. Ook mijn vrouw gaat aan dit proces ten gronde, haar gezond heidstoestand laat veel te wenschen over. Mijn verdediger Mr. Muller Massis is hier door Koning enkele 'malen op een afschuwe lijke wijze beleedigd, ook heeft K. getuige Groeneveld dié onder eede verklaringen heeft afgelegd, beleedigd. Verdachte: „Getuige Koning heeft mij her haaldelijk beleedigd en U hebt er niet tegen geprotesteerd, ik voel mij onbeschut en onbe schermd en dat maakt mij zenuwachtig en doet mij soms uitvallen, waarvoor ik U mijn excuses maak. Hierna wordt voortgegaan met het getui genverhoor. Een juffrouw die op het kasteel huishoudster is geweest, komt met een uit voerig verhaal over het al of niet gesloten zijn van de poort. De chauffeur, vroeger in dienst van den heer O., wordt nu gehoord. Als het laat ge worden was, zoo vertelt hij, sloot hij de poor ten wanneer hij "met meneer en mevrouw met de auto was thuisgekomen. Ei' ontstaat een verward en meermalen op gewonden debat over de -beteekenis van het niet sluiten, en over de vraag of het des chauffeurs taak zou zijn geweest te sluiten. Dergelijke belangrijke quaesties houden ons aangenaam bezig. De president bemoeit zich weinig met het debat; hij bladert in het dos sier en vindt het zoo nu en dan noodig om O. met een kort woord het zwijgen -op te leg gen. De Officier gaat op het onderwerp door en op een gegeven moment roept O. uit: „Ja, meneer de Officier, ik weet 't want ik ben naar een somnabule geweest". Dit haalt hem weer een felle schrobeering van den president op den hals: „U moet den Officier niet toe- leedigen". Een heftig twistgesprek tusschen Mr. Mul ler Massis en mr, Kappeijne eenerzijds en den Officier anderzijds maakt de stemming niet beter. De president neemt het haastig voor den Officier op en eenigen tijd later -is de rust weergekeerd in de rechtszaal, De secretaresse van verd. Onnes me-j. D. C. Ovink, komt dan voor het hekje. Zij ver klaart, dat O. erg schrok, toen hij zag, dat er ingebroken was. Mr. de Gaay Fortman: „Was die schrik natuurlijk?" Get.: „Ja, zeer natuurlijk, daar was geen sprake van comediespel". Voorts vertelde de secretaresse nog, dat zij steeds de brieven aan K. tikte. Zij had er nooit aan getwijfeld of de correspondentie was volkomen in orde De doorslagen had ge tuige in het archief opgeborgen. 1 Nadat gepauzeerd is, deelt de president Mr. de Vries mee dat over de kwestie Koning- Witbraad, de schriftelijke vordering van den Officier tot opheffing van het bevel van dé schorsing der preventieve hechtenis, 's mid dags na afloop der zitting in raadskamer zal worden behandeld. Het getuigenverhoor wordt dan voortgezet met het hooren van een secretaresse van den heer O. Zij is de opvolgster van de vorige getuige-secretaresse geweest. Zij verklaart, dat verd. O. haar eens een briefje had gedicteerd, waar geen datum of plaats van afzending boven mocht staan. Ook was voor dit briefje briefpapier zonder het gebruikelijke briefhoofd gebruikt. Het was een brief geweest -in antwoord op een brief van K„ waarbij deze op geld aandrong. Pres.: „Weet u nog wanneer u dat briefje .schreef?" Getuige: Neen. Mi-, Kappeyne: Is u ooit iets onreëels in de zaken van meneer Onnes opgevallen? Getuige: Neen nooit. Het blijkt, dat -de doorslag van het briefje op de gewone plaats in het archief is gevon den. Tenslotte wordt nog de •particuliere detec tive J. gehoord. Om kwart vóór 5 wordt de zitting geschorst en begeeft de rechtbank zich in raadskamer, om te beraadslagen over het verzoek van den Officier van Justitie, om de schorsing van de voorloopige hechtenis van de getuigen W. en K. wederom op te heffen. Na ruim drie kwar tier wordt de beslissing van de rechtbank be kend: W. en K. blijven ondanks de ernstige vergrijpen van den eerste tegen de voorwaar den, waaronder hij voorloopig uit de voor loopige hechtenis is ontslagen op vrije voe ten. Daarmede eindigt- deze bewogen twaalfde zittingsdag van dit rechtsgeding. Tusschen Duitschland en Polen is een tolover eenkomst gesloten. Bovende Duitsche gezant, von Moltke, verlaat het ministerie van buitenlandsche zaken te Warschau*- BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 Maart 1934 Bevallen: 6 Maart-, P. v. d. KlisLeemans, z.; 7 Maart, E. J. S. M. RikkersMulders, z.; 8 Maart, A. M. SewaltWillemse, d.; A. Sie- belingKooiman, z.; A. G. v. d. VeldtBeste man, d.; M. K. LoosVerborst, d.; P. Klerk Spissinger, d.; 9 Maart, H. v. d. VeldtBok, d.; M. C. C. KroskinskiBergmann, d. Overleden: 7 Maart J. N. Warnier, 82 j.„ Frankestraat; 8 Maart, W. T. v. Rossum, 19 j., Schreveliusstraat; A. M, II. J. M. Geradts Bar.es de Heusch de Bombrouck, 57 j„ Fon teinlaan; H. W. Th. v. EijkenLucas, 36 j., Bosch en Vaart-straat; N. G„ 13 mnd., d. v. J. Willemse, Haarlemmerliedestraat; C. P. den Boer—Koer. 30 j.3 Tematestraat.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1