BEVERWIJK Enquête geblokkeerde vorderingen. hollandsch Verkeerd begrepen In het Beiersche dorpje Oberammergau is men voor de Passiespelen van dit jaar. Links: de der deelneemsters met de lange haardracht, het kleed van f 567.000 en van f 275.000 aan de betref fende zes Zaangemeenten, alsmede om gedu rende 10 jaar de tot 1 Mei 1932 door de Zaan land toegepaste tarieven te handhaven. Ook blijft de provincie bereid het personeel van de Zaanland over te nemen of daarop de pro vinciale wachtgeld regeling toe te passen. Alleen zal de provincie van de koopsom van f 567.000 aftrekken de door haar gémaak- te kosten in verband met den aanvang der werkzaamheden voor het leggen van een eigen geleidingsnet in Krommenie, ten einde ver zekerd te zijn in Augustus stroom te kunnen leveren als zij daartoe niet over het net van de Zaanland de beschikking zou hebben er langd. Maar belangrijk zijn deze kosten niet. Ook willen Ged. Staten laten vervallen de mogelijkheid van toepassing van het 1 Mei 1933 ingevoerd Zaanland tarief, omdat dan de gemeenten de uitkeering van f 275.000 zouden moeten derven, hetgeen voor de ge- meente-financiën ongewenscht is te achten. Dezen indruk kregen trouwens de gemeente besturen onlangs ook reeds ter conferentie bij den commissaris der Koningin, welke confe rentie tot het thans in hoofdzaak aanvaarde voorstel van den heer Brand, wethouder van Zaandijk, heeft geleid. Vertrouwd mag derhalve worden, dat volle dige overeenstemming tusschen provincie en Zaanland binnen enkele dagen een feit zal zijn. DE 43ste BEURS VAN DE DAMES KRONIEK. actie in het r. a. i.-gebouw. Voor de zooveelste maal wordt er weer ge boend, getimmerd, met bonte verfkwasten en vakkundige blikken rondgeloopen, gedweild, en geheisterd om in het RA.I. gebouw een ten toonstelling in den meest letterlijken zin van het woord in elkaar te slaan. Want zoo"u paar uur, voor de opening zie je dit in ieder geval goed: dat wat straks de volmaakte illusie van een winkelcentrum zal geven, toch eigenlijk niets anders is dan aan elkaar gespijkerde latjes en stukjes triplex, dat een tintje heeft gekregen, of met wat frischgekleurde papieren letters is versierd. Voor de 43ste maal wordt er geplakt, geha merd, geverfd en gerangschikt om de bonte, verleidelijke miniatuurstad in elkaar te tim meren,-die de Dameskroniek ieder jaar ter eere van Mevrouw, de Huisvrouw organiseert. Duizend dingen die in de huishouding zoo al .iet onontbeerlijk, maar dan toch zeer r an- bevelenswaardig zijn, vragen daar de aan dacht. Een smetteloos, maagdelijke reinwitte stand uwingt het halfverblinde oog, een oogenblik te toeven bij vermaarde Hollandsche -.'asch- en schuurmiddelen, die „alles reinigen". Daar tegenover schenkt de Hollandschj wed. van Nelle haar welbekende thee, die ze in overzee- sche gebieden plukt en laat u eens op uw ge mak de tentoonstelling overzien. Er zijn stands met Hollandsche biscuits, met Hollandsche bloemenzaden, er is een groote hoogopgebouwde toren met flesschen Hol- landsch tafelzuur, die menige jongen zal doen watertanden bij het idee één vair de onderste flesschen uit de toren te trekken, om dan te zien gebeuren, wat in zoo'n geval ook bij blok- kedoos-torens gebeurde; nog verhoogd met de sensatie van brekend glas en veel nattigheid. Maar zulke ideeën hebben alleen kwajongens en de flesschen zijn dus volkomen veilig op de Beurs van de Dameskroniek. Een meneer in een kleurige ochtendjas en een dame in bontmantel schuiven ontevreden aan een piano, die niet op de juiste plaats op het- groote podium in het midden van de zaal staat: zij zullen straks dit bittere lijden ver geten zijn, en het ruilen voor het veel zoetere leiderschap van de band, die gedurende de tentoonstelling aan de natuurlijk reeds geani meerde en gezellige stemming nog het hare zal komen bijdragen. Er zijn bijouterieën en Oostersche parfums, er is een reisbureau met aantrekkelijke, ver leidelijke, vroolijke affiches, platen van land streken, waar volop zon schijnt te zijn er zijn complete woninginrichtingen, kamers met intieme hoekjes, waar ge zoo maar nuchter aan voorbij wandelt of er dwars doorheen, ka mers met een paar nieuw-zakelijke allures: een.stalen stoel, of tafél hier en daar. Een fa reeds weer druk bezig met de voorbereidingen stoelen krijgen een goede beurt. Midden: een welke voor de spelen vereischt is.- Rechts: van Christus. brikant van kindermeel lieëft dit kèer niet het mechaniek van de vroolijk trappelende baby, sprankelend van vreugde na het eten van het bewuste kindermeel de baby is enkele jaar tjes ouder geworden: dit keer'éét'zé 'zelf heel zoet haar bordje leeg, enweigert, e.en likke baardend hondje iedere hap, ze zweert nog bij kindermeel, ze is blozend; ze is er dol op. Er zijn nieuwe modellen stofzuigers, en een soort kit-lijm die Hollandsch is dat weet ik alleen, omdat het overal bij staat en- die twee stukjes glas zoo eeuwig-sterk aan elkaar lijmt dat er een heele waschmachine fleurig en wel aan kan worden opgehah'g'eïi,' waarvan ge u met eigen oogen kunt overtuigen. Ook het nieuwe en buitengewoon practische huismeubelde „serveerbóy" i's' niet een aantal modellen vertegenwoordigd. In. zijn eenvou digste uitvoering vervangt het de theetafel en heeft het groote voordeel, dat het doordat het op wieltjes is geplaatst makkelijk in iedere hoek van de kamer kan worden gebruikt, en dat men ook bij voorbeeld bij een meer uitge breide thee, of bij een lichte lunch voor een paar personen, de gerechten in de keuken op de serveer-boy kan rangschikken en de zaak eenvoudigweg voor het gebruik gereed, kan binnenbrengen. Het grootere 'en meer gecom pliceerde model, waarbij verschillende inge nieus bedachte bladen en blaadjes kunnen worden uitgetrokken is geschikt om in een niet al te groot gezin de tafel te vervangen. Het heeft dan het voordèél, dat het in zijn kleinste omvang heel weihlg plaats inneemt en een gezellig meubel is om tegen één van de wanden te plaatsen, bruikbaar bij al die gele genheden, waarbij men zijn gasten het een en ander wil serveeren, terwijl de kamer door het ontbreken van een forsche tafel'een ruimer aanzien krijgt. Voor het middagmaal wordt hij in'de'kèükë'n gedekt-en voorzien van alle bor den, schalen en gerechten binnen gebracht, die op vaardige wijze over hét meubel verdeeld kunnen worden. Het grondtype van de serveer boy is vrijwel gelijk, maar in de uitvoering en de kleur is een groote variatie,'die het ieder mogelijk maakt de juiste combinatie voor zijn huiskamer te vinden. Behalve de eenvoudige modellen in lichtgrijs, beige- geel, -rood, groen of zwart uitgevoerd, zijn er zelfs als soorten in een luxueus gepolitoerde houten uitvoering, die echter als zoodanig minder.aan him practische doel beantwoorden. Een groote keuze van alleraardigste eenvoudige linnen kleedjes, dient ter completeering van dit- werkelijk practische meubelstuk. Als uiterst modern wordt een-huis beschouwd, dat alleen uit staal en glas bestaat,. Hoewel het bij lange na geen indruk, geeft, van wat op dit gebied gepresteerd kan. worden, en ook reeds gepresteerd is, doet zelfs hier de hoe veelheid licht, die vrijelijk naar binnen valt, prettig aan vooral als je je voorstelt, hoe veel zon op die Sianier moet zijn binnen te halen. Des te teleurstellender zijn de sombere, zwaarwichtige meubelen en gordijnen en het donkere stugge behang van het interieur, dat het meerdere licht in dit staal- en glas-huis volkomen teniet doet en dat het staal en glas eigenlijk een beetje voor schut laat staan, om dat het heel erg best met gewonen steenen wanden tevreden zou zijn geweest. Behalve een permanente modeshow van Indanthren-geverfde stoffen vervaardige cos tumes, is er voor de liefhebbers nog een „Won derstad" gebouwd, waarin ge alle geneugten der kermis kunt deelachtig worden. Zelfs zijn er twee albino's te zien, menschen met wit haar en roode oogen. Vermoedelijk als aanvul ling of als climax bedoeld op de vorige jaar op dezelfde Beurs gebruikte attractie van dwergmenschen. Het wekt eenige verbazing, dat juist dames, zoozeer de belangstelling vra gen voor de tekortkomingen en de misstappen dér natuur. Vr. S. HET KAPITAAL DER OOSTEN- RIJKSCHE VAKBONDEN. in het buitenland ondergebracht. WEENEN, 10 Maart (D.N.B.) Politie-onder- zoek heeft uitgewezen dat de Soc.-Dem. Par- tijbank 5 millioen schilling van het kapitaal van de vakbonden in het buitenland heeft ondergebracht. Dit geld wordt thans door de gevluchte socialistenleiders opgenomen. Zoo heeft een sociaal-democraat te Utrecht 1'06.000 schilling opgenomen. IJMUIDER COURANT MAANDAG 12 MAART 1934 TWEEDE BLAD. handwerktentoonstelling. Na de met zooveel succes bekroonde ten toonstelling „De Gedekte Tafel" heeft het ac tieve bestuur van de afdeeling Beverwijk en Omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen reeds weer een nieuwe expositie voorbereid. Op Dinsdag 27 en Woensdag 28 ïvlaart zal in de groote zaal van het Kennemer Theater een handwerktentoonstelling worden gshouden. Deze expositie zal inzendingen om vatten van de leden, welke zullen omvatten nuttige en fraaie handwerken en artikelen, v/elke van oud of overgebleven materiaal ver vaardigd zijn, van zelfvervaardigde hand werken van kinderen van leden. De inzen dingen ter opluistering zullen bestaan uit handwerken uit vroeger tijd, als merklappen, versierde kleedingstukken, fraaie antieke cos- tuums, ouderwetsche borduurpatronen op kamerschermen enz. Gedurende de tentoonstelling zal mevr. Trompet Kuiper het kantklossen demonstree ren. De firma R. van Lunzen stelt een radio toestel ter beschikking, zoodat door middel daarvan de tentoonstelling door muziek kan worden opgeluisterd. huldiging van d. o. k. De wielerclub „Kennemerland" heeft het initiatief genomen, om onze plaatselijke Krachtsportvereeniging „D. O, K." een hulde te bereiden in verband met de keurige presta ties, welke D. O. K. heeft geleverd. Zij be haalde o.m. het landskampioenschap wor stelen en gewichtheffen en smaakte Zondag het genoegen als winnares uit den strijd te komen voor den Kikkertbeker. Aan verschei dene organisaties ter plaatse is de uitnoodi- ging gericht om een afgevaardigde te benoe men in een te vormen huldigingscomité.Bur- gemeester H. J. J. Scholtens, zal worden aan gezocht het eere-voorzitterschap van het comité te bekleeden. Vrijdagavond zal in Hotel „Oud Meeren- stein" ter bespreking van het plan, een verga dering worden gehouden. het leven van re mbmrandt Voor de leden van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond en belangstellende jongeren heeft de heer H. J. Calkoen, leeraar aan de R. H. B. S. 'te Velsen een lezing gehouden over het leven van onzen grooten schilder Rembrandt van Rhijn- De heer Calkoen heeft talrijke bij zonderheden uit het leven* van den schepper van „De Nachtwacht" en van zoo vele andere kunstwerken medege deeld, alsmede van de kommervolle omstan digheden, waarin hij verkeerde toen hij in 1669 overleed. Een van de grootste kunste naars, welke Nederland ooit heeft gekend, ging met hem verloren. Daarna heeft de heer Calkoen de werken van den schilder besproken aan de hand van copieën en reproducties. De interessante avond werd door den heer N. van Wingerden met een dankwoord ge sloten., filmavond Door de plaatselijke afdeeling van den Alg. Ned. Me taaibewerker sb on d wordt Dins dagavond in het Kennemer Theater een film avond gegeven. Vertoond wordt de film „Kuhle Wampe" met Ernst Buseh en Hertha Thiele. De heer W. v. d. Hauwen, redacteur van het Bondsorgaan, zal een propaganda- rede houden. vrijz. dem. kiesvereeniging Dinsdagavond zal de Vrijz. Dem. Kiesver- 'eeniging een ledenvergadering houden, waar in o.m. de toestand, waarin de afdeeling ver beert, aan een bespreking zal worden onder worpen. Vervolgens zal de propaganda wor den besproken. jaarvergadering „recht en plicht' De jaarvergadering van de R.K. Kiesver- eeniging „Recht en Plicht" zal Dinsdagavond in het K. S. A.-gebouw worden gehouden. De agenda voor deze vergadering vermeldt een aantal zeer belangrijke punten van behan deling Na de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester zal het concept van het nieuwe reglement worden behandeld. Het concept 'heeft ter inzage gêlegen, waarbij tevens ge legenheid werd geboden tot het indienen van amendementen. De artikelen, waaromtrent geen amende menten zijn ingekomen, zullen als goedge keurd worden beschouwd. Na aanneming van het nieuwe reglement stellen alle zitting hebben bestuursleden hun mandaten ter beschikking. De op het concept-reglement ingediende amendementen zullen door het bestuur van praeadvies worden voorzien. i r.k. bakkersbond De afdeeling Beverwijk van den Ned. R.K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkers houdt Woensdagavond in het K. S. A.-gebouw haar jaarvergadering. De agenda vermeldt een bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding. Een lid van het hoofdbestuur, de heer J- C. Evers, zal de ver gadering bijwonen. bloembollencultuur. Woensdagavond houdt de plaatselijke af deeling van Bloembollencultuur haar jaar Over de Kleine Belt, die Jutland van Fünen scheidt, wordt een geweldige brug gebouwd. Deze ivordt 825 meter lang en moet in den zomer van 1935 gereed zijn. vergadering, De agenda vermeldde o.a. reke ning en verantwoording van den penning meester, bespreking van den beschrijvings brief en de verkiezing van afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering. In verband met afsluiting van verdragen. In verband met de mogelijke afsluiting van verdragen op grond van de z.g. clearingwet heeft de regeering besloten, een enquête in te stellen naar de voor Nederlandsche reke ning in een aantal landen uitstaande, maar tengevolge van deviezenmaatregelen geblok keerde vorderingen. Deze enquête betreft alle vorderingen, hoe gering ook, die in Neder land gevestigde personen, firma's of instel lingen op publiek- of privaatrechtelijke licha men of personen hebben uitstaan in Argen tinië, Bulgarije, Bolivia, Brazilië, Columbia, Equador, Estland. Griekenland, Hongarije, Letland, Oostenrijk, Peru, Roemenië, Uruguay en Zuidslavië, vorderingen, waarvan de af doening wordt belemmerd door het niet be schikbaar stellen van deviezen, door de va luta-controle-instanties dier landen. De enquête zal zoowel vorderingen, voort spruitend uit goederenleveranties als die we gens effectenbezit en andere vormen van ver mogensbelegging omvatten. Voor elk dezer groepen van vorderingen zijn afzonderlijke invulformulieren gereedgemaakt. Het is nu in het belang van de houders der vorderin gen om op de bedoelde formulieren spoedig de gewenschte gegevens te verstrekken. De formulieren zijn gedurende het tijdvak loo- pende van 15 Maart tot. en met 4 April a.s. o.m. steeds verkrijgbaar bij de postkantoren te Amsterdam, Haarlem, Den Helder en Alk maar. In andere plaatsen zijn de formulieren ge durende dezelfde periode bij het postkantoor ter plaatse na aanvrage te verkrijgen. De in gevulde formulieren dienen uiterlijk 16 April 1934 te worden gezonden aan het ministerie van Economische Zaken, afdeeling Handel en Nijverheid, te 's Gravenhage, waarvoor gebruik kan worden gemaakt van een even eens door de postkantoren tegelijk met de formulieren uit- te reiken dienstenveloppe, welke zonder frankeering kan worden ver zonden De ontvangen opgaven worden- ten Departemente als strikt vertrouwelijk be handeld en hebben alleen ten doel, der re geering een overzicht te geven van den om vang der vorderingen. Slechts de totaalcij fers voor elk der bovengenoemde landen zul len zoo noodig aan andere autoriteiten wor den medegedeeld. Er moge op gewezen wor den, dat een opgave van vorderingen naar den stand op 1 Maart 1934 wordt verlangd. Voor verdere bijzonderheden betreffende de wijze van invulling en andere vragen, welke daarbij mochten rijzen, zij verwezen naar de toelichting bij de vragenlijst. Een spoedige invulling en opzending der formulieren is zeer gewenscht. Wilhelmus-sigaren, Oud-Hollandsch van naam en van me lange, onberispelijk van kwaliteit en brand. Nieuwe si garen, maar van een fabriek,die weet wat den rooker toekomt. Vraagt ze u\y win kelier. 6,8,10,12 tot 25 cent HET NetLeklandscfie jriekk (Adv. Ingez. Med.) OVEREENSTEMMING IN DE ZAANLAND-KWESTIE? Gedeputeerde Staten zouden hun aanbod willen handhaven. slechts enkele kleine wijzigingen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zullen in groote mate tegemoet komen aan het verzoek van de electrische stroomverkoop maatschappij Zaanland, om hun destijds ge dane aanbieding te herhalen betreffende overneming van het stroomgeleidingsnet van de Zaanland in Augustus aanstaande, daal de provincie dan zelf aan de verbruikers in de Zaanstreek stroom gaat leveren. Ged.Sta ten zullen bereid blijken te handhaven hun aanbod tot betaling van een koopsom FEUILLETON door ruby m. ayres. Vertaling van J. G. H. v. d. Bovenkamp Jr. 4) „Ik ben niet veel veranderd in al dien tijd" antwoordde Smith „en ik zie niet in, waarom zij nu juist wel veranderd zou moeten zijn. Zij was zoo mooi en slank en maar ja, ik wil wedden dat zij getrouwd is en als dat het geval mocht zijn Hij haalde zijn schouders op. „In dat geval", vulde ik zijn zin aan, „zal de dame van de boot in aanmerking komen om haar plaats in te nemen niet waar?" Hij glimlachte. „Zij scheen van mij te houden", ant woordde hij bescheiden". „Ik keek even naar mijn oude schrijf bureau en keek dan mijn vriend weer aan. „Ik geloof, dat je wijzer zou doen als je 'fle oude liefde liet rusten", vertelde 'ik hem. „Het is nooit goed om te gaan rakelen in koude asch, waar geen sprankje vuur meer te vinden is. Maar Smith lachte alleen maar en het scheen mij toe, dat hij vol goeden moed was. „Wacht maar eens tot er een vrouw in jouw loven gekomen is", antwoordde hij heel verstandig. „Heit is eigenaardig maar als je in je leven eenmaal veel van een vrouw ge houden hebt, dan schijnt zij je geheele leven te beïnvloeden. Ik heb haar in geen jaren gezien, zooals je weet ik weet niets van haar, heb nooit iets van haar gehoord, maar toch zou ik nooit ernstig aan een huwelijk met een andere vrouw kunnen denken als ik niet heel erg zeker wist. dat Marion voor mij onbereikbaar was. „Heet zij Marion?" vroeg ik. „Dat heb je mij nog nooit eerder verteld". „Oh, neen? Ja, zij heet Marion Spinder zij woonde vroeger in Ldttle Hempton in Surrey. Ik zou wel eens willen weten of zij daar nog woont". „In het huis aan den overkant wonen een paar oude vrijsters", vertelde ik hem lachend. „Een daarvan heet Spinder. Het is- die statige dame, zooals Jij haar noemde, toen jij haar in den tuin zag verschijnen en dat is tevens de „oude kat", zooals onze vuilnisman verteld heeft aan Bundle. Zou dat je oude liefde misschien kunnen zijn?" Smith scheen beleedigd. „Marion was altijd zoo lief en vriendelijk, dat zij onmogelijk een oude kat geworden kan zijn", antwoordde hij stijf en koel. „Zij was een van de liefste vrouwen, die ik ooit ontmoet heb". „Och, dat zeggen ze allemaal", antwoord de ik. Smith gaf geen antwoord. Ik hief mijn glas op. „Op je gezondheid ouwe jongen", zeide ik. „En denk. er om. dat je mij ook op de bruiloft vraagt, hoor!" Smith lachte vroolijk. „Denk dan maar dat ik je nu al daartoe heb uitgenoodigd. Ik zou niet .graag wil len Ei- werd haastig o.p de. deur geklopt en een oogenblik later kwam Bundle naar binnen stormen met een angstige uitdrukking op haar gelaat. „Oh, Master Arthur!" riep zij uithet meisje van den overkant is mij zoo Juist komen vertellen, dat Miss Spinder een toeval heeft gekregendat is te zeggen, men denkt dat het 'een toeval is en nu heeft zij hooren zeggen dat u dokter bent en of u zoo goed zoudt willen zijn om even te komen kijken. Zij 'maakt zich zoo onge rust...." „Ik zal wel even gaan", zei Smith. Ik vergeet u te vertellen, dat Smith vijf tien jaar geleden Engeland verlaten had, om zich als geneesheer te vestigen in een van de kolonieën. „Ga jij ook maar even mee, Arthur. Welk huis is het?" Onder het 'spreken van die woorden had hij de kamer al verlaten en achter elkaar staken wij nu dén modderigen weg over in de richting van het huis aan den overkant. De voordeur van Miss Sptoder's huis stond open en door vdie open deur drong het hartstochtelijke snikken van een vrouw tot ons door. Waarom moeten sommige vrouwen toch altijd zbo hartroerend snikken en z-ich zelf tot een last maken als iemand ziek is en hulp noodig heeft? Het geluid kwam vanuit de voookamer en zonder te kloppen duwde Smith de deur open en trad naar binnen. Een jonge vrouw lag op haar knieën naast een divan wrong haar handen, snikte luid en gedroeg zich verder op een manier, die to mij den wensch deed ontwaken om haar eens flank door elkaar te schudden. 1 Op dien divan lag het lichaam van de „statige dame"haar gelaat even wit als haar kanten kraagje en manchetten, en los en slap hingen haar armen aan weerszijden van dien divan naar beneden. „Laat mij maar eens even zien", zeide Smith. Hij duwde de huilende vrouw weg en boog zich vlug over den divan heen om het volgende oogenblik met een onderdrukte kreet van ontzetting en ongeloof terug te deinzen. „Marion!" mompelde hij heesch. „Marion Marion!" Weer boog hij zich dan over het gelaat van de bewusfelooze vrouw en liet zijn oogen scherp op haar gelaatstrekken rusten waarna hij eindelijk haar linkerhand greep en die voorzichtig optilde. Het was een kleine slanke hand heel wit op dat oogenblik en aan haar ringvinger bevond zich een ring met ©en paar eigen aardige blauwe steenen. Een o ogenblik bleef Smith naar die hand staan staren niet to staat een woord te zeg gen of zich te verroeren en toen begreep ik, wat hij ontdekt had. De „statige dame" zooals hij haar zelf een uur geleden genoemd had, was niemand anders da-n de vrouw, met wie hij vijftien jaar geleden ruzie gehad had. De oude kat van den vuilnisman was de liefste vrouw tea* wereld van Smith. Een brok schoot mij to de keel, toen ik de volle omvang besefte van zijn ontdekking.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5