HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 110 DINSDAG 13 MAART 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.— bij algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij ver-drinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Millioenendans. In de kantoren van den vaderlandsehen Fiscus blijven de verzwegen millioenen bin nendansen- Er schijnen er nu al 125 opgege ven te zijn. en voorspellende geesten verkon digen dat vóór de sluiting van de inschrijving- de 200 gehaald zullen worden. Misschien zal het thans opduikende gerucht dat men in Den Haag een opheffing van het bankgeheim in de naaste toekomst- bepeinst, den „eerlijk- heidsgolf" nog hooger dan tweehonderd mil- lioen opjagen. t Een 'erg glorierijke episode is het overi gens niet. Uit mijn jeugd herinner ik mij ge vallen van stoutigheden op school, waarbij de meester zei dat de heele klas moest nablijven als de daders zich niet aanmeldden, maar als ze 't eerlijk zeiden zou hij het voor dezen keer nog door de vingers zien. En dan meldden ze zich aan. Later, in den mobilisatietijd, werden dergelijke alternatieven gesteld door kompiescommandanten, en de troep, vooral niet minder kinderlijk dan de jeugd bij het li. O., reageerde op dezelfde wijze. Noch op school, noch bij de piotten werd bij deze ge legenheden bizondere^» ophef gemaakt over de taal die het geweten sprak. Het komt mij voor dat het geweten ook bij deze verzwegen belastingmillioenen geheel buiten beschou wing kan blijven, tenzij men ermee bedoelt dat de ontduikers heel goed geweten hebben dat zij meer bezaten, of dat zij meer inko men genoten hadden. De uitdrukking „gewe- tensgeld" past er evenwel niet bij- „Angstgeld" of „knijpgeld" schijnt juister benaming voor deze droeve processie langs den fiscus. Gezegde machtige wordt intusschen in zulke gedenkwaardige weken heel wat wijzer om trent zijn klantjes. Niet alleen zijn zij nu achterhaald voor de laatste drie jaar al thans en helaas niet voor de hoogconjunctuur jaren, die daaraan voorafgingen maar bo vendien zullen zij in de toekomst ongetwij feld zijn speciale aandacht blijven genieten. Het ligt voor de hand dat hij in deze weken van die aardige, handige staatjes opmaakt met namen van erg-vèrgaande ontduikers (zwarte lijst), van lichtere gevallen (grijze lijst) en tenslotte van die goeierds, die heele- maal niet tekortgeschoten zijn maar die uit puren schrik, en soms misschien ook van wege „de mode" en „de kudde" maar komen vragen of hij misschien toch nog wat van ze zou willen hebben (hemelsblauwe lijst, met reinblankë randmotiefjes). Die Fiscus! Net nu zijn opper-satelliet, minister Oud,' een reeks nieuwe belastingen loslaat krijgt hij in enkele weken tijds een duidelijker kijk dan ooit te voren op zijn Pappenheimers. Als de sluitings dag van deze .fiscale revanche bereikt is, weet-ie nagenoeg precies ik zeg maar vei ligheidshalve: nagenoeg, want hier en daar is misschien nog wat vergeetachtigheid blij ven zitten van wie hij de opgaven vertrou wen kan, en van wie niet. Terwijl het totaal van de verzwegen mil lioenen ons allen levendig blijft interesseeren, en we in spanning de toeneming van den mil- lioenendans blijven volgen, hoop ik toch dat men tenslotte ook zoo vriendelijk zal zijn, het aantal van de ontduikers mede te deelen. Er zijn menschen die gaarne de namen ook zou den weten, maar voor den binnenlandschen vrede wordt het blijkbaar beter geacht, niet aan dit verzoek te voldoen. Er zouden ook moeilijkheden kunnen ontstaan door pogingen om persoonlijk van anderen terug te gaan vordereli, hetgeen wij zelf vanwege hun ontduikingen gedurende vele jaren teveel hebben moeten betalen. Maar het aantal zou toch wel de moeite van publicatie waard zijn. Liefst een beetje geru briceerd, als 't kan in kleine ontduikers, mid delsoort- en groote ontduikers. Het zal ons een beetje duidelijker begrip geven van het vader - landsche percentage van gemeenschapszin, en ook van het vaderlandsche percentage dat zijn schulden wenscht te betalen zonder zijn buur man in de meeste gevallen armer dan hij voor een deel ervan te laten opdraaien. Hope lijk is, ondanks het indrukwekkende aantal der verzwegen millioenen, dit percentage toch nog altijd hoog. Vermoedelijk is het nog een flinke meerderheid. Het zou plezierig zijn, dat met zekerheid te weten. R. P. iJMUIDEN haarlemsche orkest vereeniging De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft onder leiding van haar dirigent Frits Schuur man een concert op Woensdag 14 Maart (aanvang precies 8 uur) in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Solist is Willem Andriessen, die het Piano concert in A-groot-van Mozart (K.V. nr. 414) en de Variations Sym-phoniques van Gésar Franck ten gehoore zal brengen, De H. O- V. opent met de Ouverture Figa ro's Hochzeit en speelt in eerste uitvoering Debussy's Iberia-suite. Na de pauze volgen La Procession Nocturne van Henri Raboud en Liszt's Préludes. RATTENPLAAG OP DE VLOOT. Op tal van vaartuigen van de vloot onder vindt de bemanning veel last van ratten. De ze onsmakelijke knaagdieren zijn echter niet alleen een plaag voor de bemanning, zij bren gen ook meermalen schade toe aan de la ding. Vooral aan boord van de loggers komen ze veelvuldig voor en voornamelijk op die trawlers die een tijd in de Vissehershaven hebben stilgelegen. Aan boord van den stoomtrawler Gronin gen IJ.M. 56 heeft de rattenplaag zulk een omvang aangenomen dat algeheele ontsmet ting noodzakelijk was. Aan boord van dezen trawler werd meermalen de beste visch door de ratten aangevreten. Maar niet alleen op de vloot, ook rondom de Vissehershaven komen ratten in ontstel lende hoeveelheden voor, zoodat een georga niseerde verdelgingsactie ten zeerste ge- wenscht is. RONDOM DE BELGISCHE CONTINGENTEERINGEN. EEN KLACHT OVER DE BRUSSELSCHE FACTOORS. In het laatste nummer van Het Visseherij - blad is onder het hoofd „Onwaardige prac- tij'ken" opgenomen een schrijven over de Belgische contingenteering, dat van veel be lang is voor onze exporteurs, om welke reden wij het een en ander er aan ontleenen. De schrijver herinnert aan -het door ons reeds vermelde feit, dat van 18 Fetor. tot 31 Maart invoer van visch uit Denemarken, Noor wegen verbod-en is. In de slechtste periode van het jaar zal dus geen visch uit deze lan den ingevoerd kunnen worden. De schrijver heeft vernomen dat door de vier groepeerin gen van vischhandelaars protest is aangetee- kend. Hij geeft de schuld van de uitsluiting van Scandinavië aan de factoors van Brus sel, die gansche ladingen Deensche kabeljauw die in Brussel onverkoopbaar waren, naar Ostende hebben gezonden, waar ze tot eiken prijs werden verkocht, natuurlijk tot schade van het eigen visscherijbedr'ijf. De prijzen waren zoo gedrukt, dat levende koolvisch, vo rige week Woensdag te Ostende aangevoerd, den volgenden dag in Brussel voor 60 centi mes per K.G. verkocht werd, en wel doordat de markt aldaar met Deensche visch over voerd was. Het is bewezen zegt de schrijver, dat de factoors zoo maar visch op de markt gooien -die ze wanneer ze er geen weg mee weten, naar Ostende sturen, waar men er in het geheel geen behoefte aan heeft. Het ware dan ook wenschelijk, dat het Beheer van het Zeewezen eens' een onderzoek ging instel len. Als de factoors nu-moord en brand schreeuwen over de sluiting der grenzen, is daar heelemaal geen aanleiding toe. Als er geen visch genoeg is, dient ze in overeenstem ming met de behoefte besteld te worden. Er wordt dezer dagen in Ostende veel visch ver wacht. Wanneer er desondanks geen voldoen de aanvoer is, kan nog altijd in Engeland en Holland besteld worden. De invoerders uit Holland aldus de schrijver, werden reeds ge noeg benadeeld ten voordeele van Denemar ken van waar alles in consignatie opgezon den wordt. De handel van sommige Brussel- sche factoren keurt de schrijver ten strengste af en hij is benieuwd te weten, hoeveel visch die heer en reeds op de Belgische markten ge kocht hebben, sedert het bestaan der contin genteering. Heel weinig, zegt hij. En ontvan gen ze al iets van de Belgische kust, dan is het noig in consignatie. Vele staaltjes kun nen daarvan aangehaald worden. BLOEMPJESDAG VACANTIEKINDERFEEST. Burgemeester en Wethouders hebben gun stig beschikt op het verzoek van het comité „Vacantie-Kinderfeest" een bloem pjesdag te mogen houden ten bate van den j aarlijkschen feestdag. De bloempjesdag zal gehouden worden Za terdag 31 Maart a.s. De Amerikaansche vloot houdt manoeuvres nabij de kust van Los Angeles. Op den voorgrond het slagschip „Colorado". DE BUITENLANDSCHE VISCHHANDEL IN BELGIë IN JANUARI. Gedurende de maand Januari 1934 bedroeg- de invoer van niet bijzonder getarifiëerde visch, voornamelijk versche zeevisch 735.200 K.G. ter waarde van 2.700.000 francs. In het zelfde tijdperk in 1933 waren deze cijfers resp. Ö92FOO K.G. en 2.948.000 francs. De invoer uit Nedetland bedroeg nog slechts 288.700 K.G. ter waarde van 1,064.000 francs tegen 299.600 K.G. ter waarde van 1.030.000 francs in Januari 1933, uit welke cijfers men zou kunnen afleiden, dat er een grootere hoeveelheid van de duurdere soorten door ons land naar België is uitgevoerd. Het spreekt vanzelf, dat als gevolg van de contingenteering ook de invoer in andere landen is verminderd. Dit geldt vooral de Scandinavische landen en Duitsehland, De uitvoer van België bedroeg 217.700 K.G. ter waarde van 1.542.000 francs tegen 291.900 K.G. ter waarde van 1.104.000 francs in Januari 1933. BAZAR MARNIXSCHOOL Heden (Dinsdag) middag 4 uur wor dt door Ds. R. J. van der Meulen de bazar met vis- scherijtentoonstelling in de turnzaal van de Marnixschool geopend. Deze bazar wordt ge houden ten bate van het orgelfonds van de Geref, Kerk Wilhelminakade. De turnzaal die zich uitstekend voor dit doel leent ziet er keurig uit. Reeds direct bij het binnenkomen rechts, vindt men een gezellig hoekje, waar men genieten kan van de producten der fa. Wed. van Nelle. Langs de zijwanden van het lokaal zijn mooie stands ingericht, daar is voor „elk wat wils", boekwerken, verpakte levensmiddelen, schrijf- en bureaubenoodigd heden, houtsnijwerk enz. te veel om op te noemen. In het midden is een groote dub bele stand met handwerken, kledingstuk ken enz. terwijl het daarbij aan attracties, zooals schiettent en verdere vermakelijkhe den niet ontbreekt. Wat er niet is? Dat zijn de loterij tjes, waardoor de bazarbezoekers veel dubbeltjes kwijt raken, zonder dat zij er iets voor krijgen. Hier kan men koopen en voor het geld krijgt men zijn waar. Boven in de school is in eenige schoolloka len de visseherij tentoonstelling onderge bracht. Hier vindt men o.a. een prachtige verzameling van schelpen. Deze collectie, eigendom van den heer F. P, Vermeulen, is alleen een bezoek ten volle waard. Hier ziet men honderden schelpen, van de meest uit eenloopend e soort, uitgestald. Deze tentoon stelling blijft ook na den bazar, die Donder dagavond gesloten wordt, nog eenige dagen opengesteld met 't doel, de leerlingen van alle scholen in de gemeente in de gelegenheid te stellen, deze onder leiding van hun onder wijzer, te kunnen bezichtigen. DE TRAWLERVISSCHERIJ VOOR HARING HEEFT TOEKOMST. VAN DE VANGST 1933 WERDEN 467882 KANTJES GEZOUTEN. Enkele nieuwtjes van de groote Duitsche Watersporttentoonstelling. Boven links de kleinste vouwboot ter wereld, welke slechts 28 pond weegt. Rechts boven een zwemgordel, zooals ze tegenwoordig meer en meer bij scheepsongevallen worden gebruikt. Benéden een reddingsboot. In de Deutsche Fischerei Rundschau schrijft F. Schwinge te Brake a. d. Wezer, het een en ander over de ontwikkeling der ■trawl-haringvisseherij waarin hij wijst op de groote beteekenis van de trawlharing voor het Duitsche volk. Ofschoon de drijfnetvisscherij zich tot nu toe gehandhaafd heeft, ongetwijfeld zal men daar de sleepnetvisscherij rationeeler is, langzaam maar zeker deze methode van visschen laten varen, schrijft Schwinge. Reeds tal van vaklieden hebben ingezien dat de sleepnetvisscherij de overwinning zal be halen en dat ligt ook voor de hand. De drijfnetvisscher gooit zijn net hier of daar uit en wacht dan geduldig af tot de haring komt en in zijn netten verstrikt raakt. De trawlvischer daarentegen zoekt de haring op, zit ze achterna en jaagt ze in het net. De statistiek toont aan, dat de trawlvisschern. elk' jaar meer haring oplevert. Het laatste seizoen bracht een recordvangst van meer dan 100 millioen K.G., wat omgerekend, een hoeveelheid van 11 millioen kantjes pekel haring beteekent. Weliswaar is niet alle, door de trawlers aangevoerde haring voor de mou terij geschikt, maar de haring, di,e hiervoor niet geschikt is, wordt gemarioneerd en wordt dus ook als menschelijk voedsel ge bezigd. Het resultaat der haringvisseherij had men bijna kunnen verdubbelen. Om practische redenen zijn van de 328 Duitsche trawlers slechts 245 op de haringvisseherij geweest en ook deze zijn nog niet voor de volle 100 pet. voor deze visseherij dienstbaar gemaakt Theoretisch hadden de schepen bijna 3500 reizen kunnen maken. Er zijn echter „slechts" ruim 2000 reizen gemaakt. De beste trawler heeft zonder bijvangst in 12 reizen of 110 reisdagen 20.430 centenaars of per reis gemiddeld 1703 centenaar gevangen, be nevens een bijvangst van 15 proc. van deze hoeveelheid. De verwerking van 'alle" trawlerharing tot pekelharing van het lossen tot aan het af- leverbaar maken zou aan 5000 mannen en vrouwen 45 maanden werk kunnen ver schaffen. Uit het bovenstaande blijkt dus duidelijk, hoe gemakkelijk in de behoefte aan pekelharing door de trawlers voorzien kan worden en Duitsehland dus onafhan kelijk van het buitenland kan worden ge maakt. Het zou aanbeveling verdienen, al dus Schlinge, dat de regeering de ontwikke ling van dit bedrijf ging bevorderen. Als deze visseherij op dezelfde wijze werd gesteund als de drijf netvisscherij. dan zou een groot en rijk arbeidsveld geschapen kunnen wor den. Ook in Engeland, Holland en Frankrijk neemt de drijfnetvisscherij van jaar tot jaar af, de trawl-haringvisschery daarentegen breidt zich uit. Dit is een bewijs, dat ook in deze landen de drijfnetvisscherij binnen kort heeft afgedaan en 'plaats moet maken voor den vooruitgang. Volgens de statistiek werden aan land ge kaakt en gezouten: in Cuxhaven M3.000 kantjes, in Hamburg-Altona 18.0.00 kantjes en in Wesermünde-Bremerhaven 256.000 kantjes, aan boord der trawlers 20682 kantjes zoodat de trawl-haring visseherij heeft op geleverd 467.882 kantjes pekelharing. Ver- moe~delijk werden nog 40.000 vaten verwerkt tot rolmops. De rest werd gerookt. Interessant zou het zijn, vergelijkingen met vorige jaren te kunnen treffen, men zou dan de enorme ontwikkeling der zouterij vast kunnen stellen. Naar schatting werden van de vangst van 1932 ca. 132000 kantjes tot pekelharing verwerkt. De aanvoeren waren in het laatste seizoen zeer regelmatig, zoodat op alle markten tot goede midden-prijzen verkocht kon worden. De verwerking van de enorme hoeveelheden leverde echter moeilijkheden op. Maar meer ondervinding en beter geschoold personeel zullen deze moeilijkheden in de toekomst wel overwinnen. Tot zoover de heer Schwinge. Het is inderdaad juist, dat ook in ons land de trawl-haring-visscherij een steeds belang rijker rol gaat spelen in de haringaanvoer. Om echter nu al te spreken van een ver dwijnen der drijfnetvisscherij, lijkt ons wat te voorbarig. Zoowel in Engeland als in Hol land is de drijfnetvisscherij nog zeer be langrijk en zal deze vooralsnog niet wijken voor de trawlvisscherij vooral niet in ons land, waar het product der landzouting de op zee gezouten haring nog lang niet ver drongen heeft. Het verschil in kwaliteit is daartoe te groot. Op het oogenblik zijn de tijden voor de „landgekehlte" haring in Duitsehland zeer gunstig. Men vraagt thans bjj onze buren over de Oostgrens in de eerste plaats naar den prijs. Alleen wat „billig" is, is er ver koopbaar. Zoo is het niet alleen met pekel haring, zoo is het ook met versche visch. Het is echter lang niet uitgesloten dat wan neer de tijdsomstandigheden eens niet meer van dien aard zijn, dat men in de eerste1 plaats vraagt naar den prijs en de kwaliteit tweedens komt, de menschen tot de ontdek king komen, dat de haring van Cuxhaven of Wesermünde toch heel anders is dan die van Einden of Leer of de van ouds bekende Hol- landsche maatjes. Maar -voo rloopig staan de papieren voor de trawlharing inderdaad het gunstigst. Dat de drijfnetvisscherij in ons land afge nomen is, is niet zoozeer het gevolg van de ■ontwikkeling der trawl-haringvisscherij, doch veel eerder van de moeilijkheden, die men bij den afzet van pekelharing onder vindt. DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Zaterdag nam. 5 uur zullen de eerste par tijen van het groote tournooi aanvangen. Dan spelen tegen elkaar: B. DukelA. K. W. Damme. N. Ligthart—F. Raman (Titelhouder.) N. Cohen—P. J. van Dartelen. R. C. Keller—J. H. Vos. Donderdag 15 Maart a.s. wordt de partij W. Rustenburg—C, J. Lochtenberg vooruit ge speeld in Hotel Atlantic. Aanvang 8 uur. Zondag 18 Maart des voorin. 11 uur in Ho tel Parkzicht. J. H. VosCohen A. LigthartB. Dukel Rustenburg'Keiler LochtenbergA. K. W. Damme F. RamanP. J. van Dartelen Zooals het programma aangeeft, ontmoeten, onze plaatsgenooten elkaar reeds in de twee de ronde en komt Ligthart Zaterdag tegen den titelhouder P. Raman uit, terwijl Dukel den theoreticus A. K. W. Damme moet weer staan. Wij wenschen onze plaatsgenooten veel succes toe in den zwaren strijd. CLUBAVOND DAMCLUB IJMUIDEN Het bestuur van D. C. IJ heeft bepaald, dat de clubavond van Dinsdagavond op Donder dagavond is verzet. NIEUW BESTUUR Op de onlangs gehouden algemeene leden vergadering van D.C.IJ. is eht bestuur tot de a.s. jaarvergadering als volgt samengesteld: Voorzitter-secretaris de heer K. de Jong; penningmeester de heer P. de Boer; 2e pen ningmeester de heer A. Ligthart; de heer D. Ott commissaris. Tot 2e secretaris werd ge kozen de heer H. C. Souverein. De heer G. van Zalen moest het voorzitterschap voorloopig nederleggen, doch blijft actief lid van D. C. CJ, Woensdagavond a.s. zal D. C. IJ III een uitwedstrijd spelen tegen Bennébroek I. Ver trek zeven uur per autobus van clubgebouw. VELSEN OPDRACHT LEVERING STRAATKLINKERS Na gehouden aanbesteding is de levering van 400.000 straatklinkers, door het bedrijf Openbare Werken der Gemeente Velsen, op gedragen aan de N.V. Velser Bouwmaterialen handel (Dir. A. W- Brugman) te Velsen (N.) SANTPOORT NIEUWE ZAAK. Nieuwe wijken, nieuwe zaken. Dit geldt ook voor Santpoort dat zich in de laatste tijden aardig uitbreidt. Een der nieuw gevestigde zaken is die van mejuffrouw B. Boer, Terras- weg 23. Men vindt, tegen concurreerende prijzen, een ruime keuze wol, sajet, dames- handwerken enz. Gezien'de uitbreiding van Santpoort is deze zaak, die er florissant uit ziet, hier wel op haar plrats. Tevens is hier aan verbonden een modevakschool waar men onder leiding van mej. Boer, een cursus kan volgen tot opleiding van costumière en coupeuse.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1