HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT A. A. M. VELSEN 19e JAARGANG No. 113 VRIJDAG 16 MAART 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. 1 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van vissehers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Macht der Traditie. Twee achtriemsgieken, elk bemand met acht Engelsche studenten, zullen norgen op de Theems om het hardst roeien. Er zullen minstens honderdduizend toeschouwers zijn, hoewel Cambridge in de laatste tien jaar steeds van Oxford gewonnen heeft en de spanning er dus een beetje uit is. Behalve die honderd duizend zullen millioenen andere Engelschen naar het radio-verslag zitten luisteren en extra-edities van de kranten koopen om er ten snelste alles van te weten. Voor het ove rige zou ik nog kunnen gaan uitweiden over de buitenlandsche belangstelling, die ook niet gering is. Geen enkel zich respecteerend dag blad in geen enkel land zal nalaten, den uit slag te vermelden en de meeste zullen er ook min-of-meer uitvoerige telegrafische versla gen van plaatsen. Andere landen zijn allang mee aangestoken c'oor de onbegrijpelijke be langrijkheid van dit in wezen zeer onbedui dende geval: tweemaal acht jongens, die om het hardst roeien. Er zijn in ieder land dat de roeisport be oefent opwindender races in achten te zien dan deze. De „Boat Race", zooals het geval heet (met de aanmatiging van dien meneer Jansen, die zijn handteekening placht te plaatsen zonder voorletters) wordt over een bochtige en daardoor erg onoverzichtelijke gaan van 7 K.M. lengte geroeid. De groote afstand belet een hoog' snelheidsgemiddelde. De ongelijkmatige stroom en de bochten be lemmeren een volkomen zuivere kracht meting. Als er zijwind staat, heeft de loting der boeien vaak een beslissende uitwerking op het resultaat. En alleen de weinige geluk kigen, die op de volgbooten zitten, zijn in staat het geheele verloop van de race te vol gen. Dat zijn er hoogstens een paar honderd. De menschenmassa langs de oevers ziet niet meer van de baan dan een kwart, hoogstens een derde. In andere landen daarentegen, en ook in Engeland zelf, kan men ettelijke races in achtriemsgieken zien over de normale baan- lengte 2000 M. waarop de maximum snelheid bereikt wordt. Op vele banen star ten vier, vijf of zelfs zes achten tegelijk. En bij de Europeesche kampioenschappen kan men telken jare zulke groepen achten zien starten, waarin elke ploeg een gansche natie vertegenwoordigt. Maar zelfs daar blijft de belangstelling ver achter bij die. welke voor de race Oxford-Cambridge bestaat. Zij is nu eenmaal, als wedkamp, de oudste. Zij is meer dan een eeuw oud. En dat schijnt voldoende te zijn. Overigens bestaat er tusschen de beide be trokken universiteiten geen enkel redelijk aanvaardbaar antagonisme. Zij zijn de oud ste van Engeland. Zij vertegenwoordigen geenszins verschillende levensbeschouwingen of verschillende kringen der maatschappij. Treffend is juist hun overeenkomst ten deze. Beide gelden als de traditioneele opvoedings centra van Engelands „jeunesse dorée". De kleine burgerman, met een confectiepakkie .an, en zelfs de iets-grootere burgerman, die reeds naar maat gekleed wordt, hebben nooit in Oxford of in Cambridge gestudeerd en zul len er ook hun zonen niet heenzenden. Niet temin zijn zij violent pro-dit of pro-dat, rond loopend met donkerblauwe of lichtblauwe rozetten die hun favorieten aangeven. Zij laten zich dringen in rookerige, rammelende, knarsende underground-wagons, over perrons en in volgepakte liften. Zij staan mannetje- aan-mannetje, urenlang, opeengepakt langs de modderige jachtpaden tusschen Putney en Mortlake. Voor geen geld zouden ze dat stukje Boat- race, dat zij op deze onplezierige wijze kun nen aanschouwen, willen missen. Vraagt ge hun waarom dat zoo is, dan weten zij het geen van allen, Hun vaders dachten er net zoo over, en hun grootvaders waren al niet anders. Het is een wonderlijk beeld van Oude On zakelijkheid. Een bekoorlijk beeld niettemin. Van de geheimen der roeitechniek hebben 999 van de 1000 toeschouwers niet de minste notie. Sommigen praten er wat onzin over; de meesten wagen er zich maar liever heele- maal niet aan. Met geen mogelijkheid zou een dier 999 kunnen verklaren, als hij de race aanschouwt, of Oxford beter is dan het vorige jaar, of slechter, of het rythme van Cambridge goed is of dat de ploeg ietwat „hokt", of Oxford's, inzet minder fel of Cam bridge's rugwerk minder ver doorgevoerd is Van al die technische dingen, en van vele andere, hebben ze geen begrip. En niet alleen de kleine burgerman, maar ook de industriemagnaat, de vermaarde too- neelspeler, de Lord met het aloude familie- blazoen en de vele kwartieren in zijn wapen, de eindeloos-gekiekte en -bekletste filmster, de bisschop van York, de headmaster van Eton en Mr. Ramsay MacDonald zijn allen even fel geïnteresseerd in den uitslag van de Boat Race. Waarom? De Macht der Traditie. En het zijn niet eens althans bijna nooit de twee sterkste achten ter wereld R. P. IN ANDERE HANDEN De stoomtrawlers Stormvogel IJM. 96 en Elnet IJM 80 zijn aangekocht door de N.V. Booy en Co. Eerstgenoemde is in het dok gepïaats-u u.u te worden gereed gemaakt voor de visscherij. ERTSAANVOEK. Het Spaansche stoomschip Mar Caspio en het Noorsche stoomschip Risör kwamen van Bilbao en het Fransche stoomschip Medée4 kwam van Caen hier binnen met ladingen erts voor de Hoogovens. IJMUIDEN HET AMBACHTSONDERWIJS IN DE PRACTIJK. LEERLINGEN DER NIJVERHEIDSSCHOOL ALS MEUBELMAKERS. Er werd vroeger door timmermans- en smidsbazen in den regel weinig waarde ge hecht aan de practische kennis, van de leer lingen van de ambachtsscholen, wanneer zij, na den 3-jarigen cursus in hun vak op deze school hadden 'gevolgd, in de maatschappij kwamen om het geleerde in practijk te bren gen. Men vond het'goed, dat de jongens" wat geleerd hadden, maar dit feit gaf hun geen voorsprong van eenige beteekenis op de jon gens, die zoo van de lagere school kwamen. Vooral door dat deze inrichtingen van on derwijs langzamerhand de beschikking kre gen over een corps leeraren met een groote practische ervaring in hun vak en voorts over allerlei werktuigen, die den leeraren in staat stelden hunne leerlingen tot bekwame vak lieden op te leiden, is hierin een heele ver andering gekomen. De jongens van de am bachtsschool hebben een goeden naam gekre gen en zijn thans zeer in tel. Het gevolg was, dat in vele plaatsen door samenwerking tusschen schooldirectie en de verschillende bedrijven de jongelui, die met een diploma de school hebben verlaten, wan neer er jonge arbeidskrachten geplaatst kun nen worden, 't eerst voor 'n plaatsing in aan merking komen; vooral in deze tijden' treedt duidelijk aan den dag het nut van het bezi' van een diploma, want uitgerust met het be wijs hunner bekwaamheid hebben de jongens een grooten voorsprong boven hen, die een dergelijk bewijs niet bezitten. Gisteren hebben we in de Nijverheidsschool alhier weer eens een mooi staaltje gezien van wat er op de school bereikt wordt. De direc teur -der school, de heer H. Zeeman toonde ons een collectie meubelen, die er van getuig de, dat de leerlingeninderdaad worden op geleid tot bekwame.vaklui, De school heeft nl., daartoe aangewezen door den inspecteur van het Nijverheidson derwijs, met nog twee andere scholen, nl. te Oud-Beierland en Dordrecht, opdracht ge kregen tot het vervaardigen van een aanta1 meubelen voor de nieuweChristelijke Huis houdschool in Den Haag. Deze meubelen staan thans voor aflevering gereed in een der lokalen. Het zijn er 40 stuks nl. strijktafels provisiekasten, keukentafels en eenige schril* bureaux. De wijze, waarop deze meubelen zijn vervaardigd is van dien aard, dat de best" vakman het niet kan verbeteren en het heeft ons niet verwonderd, dat de architect van de school, de heer Nijhof, die eerst huiverig was om de meubelen op de nijverheidsscholen t" doen vervaardigen, zijn volle tevredenheid heeft betuigd. Alle meubelen maken een uiterst' soliden indruk. We zagen tafels, met eternit belegd en met aluminium-hoeken. tafels met zware teakhouten bladen enz., al les keurig afgewerkt. De belangrijke opdracht is onder leiding van den leeraar den heer H. van Roest door 15 leerlingen uitgevoerd. Eerst begin Januari werd met de omvangrijke taak begonnen en 2 1/2 maand later was alles kant en klaar. Hierbij moet er rekening mee gehouden wor den dat de jongens alleen in de practijkuren hebben gewerkt, zoodat het totaal aantal werkuren c.a. 250 bedraagt. Directeur en leeraar kunnen dan ook met rechtmatigen trots op het werk terugzien en een betere reclame voor de school is niet denkbaar. We hebben op uitnoodiging van den direc teur nog eenige instrumenten, waarover de school de beschikking heeft gekregen, bezich tigd, zoo o.a. een fraisbank waarop een wormwiel gedraaid kan worden. Trouwens, de school beschikt over een collectie frais- banken, draaibanken, schaven enz., die er zijn mag en het is dan ook geen wonder, dat dè school zich in een groote belangstelling mag verheugen. Het schoolbestuur heeft besloten, belang ln Rome wordt een z.g. driehoeksconferentie gehouden tusschen Mussolini, Dollfuss e Goemboes. Hierboven ziet men de aankomst van den Hongaarschen minister president Goemboes te Rome, waarbij Mussolini (rechts) aanwezig ivas. stellenden uit te noodigen om de door de leerlingen vervaardigde meubelen te bezich tigen A.s. Zaterdagmiddag van 3—5 uur is daarvoor gelegenheid. DE AANRANDING IN DE DUINEN. Een oproeping van den Commissaris van Politie. Zooals gisteren reeds door ons werd mede gedeeld, zijn dezer dagen in de duinen dicht^ bij het strand op het gebied der gemeente"' Bloemendaal twee meisjes aangerand. Het vreemde van deze zaak is, dat de meis jes geen aangifte van heb gebeurde hebben gedaan, ofschoon zij tegen de lijnwerkers hadden gezegd, dit te zullen doen. Hierdoor wordt het onderzoek natuurlijk ten zeerste bemoeilijkt. Wel kent men reeds den dader, maar wat er eigenjlijk gebeurd is, is niet vastgesteld kunnen worden. In verband hiermede verzoekt de com missaris van Politie'der gemeente Velsen be doelde meisjes of vrouwen, zich in het al gemeen belang ten spoedigste aan het bureau van politie, Willemsplein, .bekend te maken. MIDDELEN TOT LENIGING VAN DEN NOOD William B'ertrand, de Fransche minister van de koopvaardij, heeft een redacteur van het „Journal" meegedeeld, dat meer dan 15000 zeelieden buiten werk zijn zonder hoop aan gemonsterd te worden, wat met inbegrip van vrouwen en kinderen wel 50.000 in nood zittende personen maakt. De inhoud van de opgelegde Fransche schepen in de havens gaat een mil- lioen ton te goven. De daling van pond, dollar en Skandinaafsche munteenheden is een der oorzaken van die crisis, de verhooging van de Fransche douane-rechten is er een andere van. De staat zelf lijdt rechtstreeks schade door die noodzaak van onderhoud der schepen en bemanningen en derving van inkomsten voor de schatkist. Voor douane, belastingen, havens en entrepots is dat een groot bedrag. Om erin te voorzien vraagt de minister een crediet groot 150 millioen frank. Het ontwerp Zij, die zich met ingang van 1 Apri! per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Ir. Max Cosijns, die met professor Piccard de eerste stratosfeervlucht ondernam, treft in Brussel voorbereidingen voor een nieuwe opstijging. In het laboratorium van de Universiteit te Brussel is men thans bezig de benoodigde instrumenten in den gondel aan te brengen. is gereed en schenkt alle belanghebbenden voldoening, reeders en equipages. Terstond bij de wedersamenkomst van de kamers hoopt de minister het erdoor te krijgen. (Nw. Rott. Crt.) JAARVERGADERING VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE Onder leiding van den heer H. Unger vond gisteravond in het Consultatiebureau aan de Briniostraat de jaarvergadering plaats van de Vereeniging tot "bestrijding d"er Tubercu lose. De voorzitter richtte na de opening eenige waardeerende woorden tot den secretaris, den heer Suwerink, naar aanleiding van het feit, dat deze zijn functie tien jaar heeft bekleed Hij hoopte, dat de heer Suwerink nog vele jaren in be.t belang der vereeniging werk zaam mag blijven. De voorzitter dankte te vens de stille werkers, de overige bestuurs leden en den propagandist, den heer A. Peek voor hun werken in het belang der ver eeniging. Daarna werden de jaarverslagen uitge bracht, waaraan wij het volgende ontleenen: Jaarverslag secretaris. In zijn tiende jaarverslag merkt de secre taris dat dit niet kan getuigen van een op- gewekten geest. Het jaar 1933, dat voor onze gemeente nog veel somberder was dan zijn voorganger, gaf het bestuur veel zorgen en dikwijls moest er lang gewikt en .gewogen worden, om op de goedkoopste wijze toch de doeltreffendste hulp te verleenen. Wederom kon aan alle aanvragen am uit zending naar sanatoria worden voldaan, zij het ook dat de medische leider eerst in uiter ste noodzaak tot uitzending adviseerde het bestuur met meer aandrang dan ooit te voren trachtte van betrokkenen of familie een zoo hoog mogelijke bijdrage in de ver- plegingskosten te verkrijgen. Het bestuur brengt dank aan de gemeente voor de be langrijke subsidie en voor de groote mede werking, die de vereeniging mocht onder' vinden. Aan het consultatiebureau meldden zich 281 personen voor een eerste onderzoek aan. Door den medischen leider werden 91 zit tingen gehouden en 1667 onderzoekingen ver richt. De beide enquêtrices legden 4547 bezoe ken af en strekten het toezicht der vereeni ging uit over 653 gezinnen met 1057 pa tiënten. Het ledental bedroeg op 31 December 1933 nog 807, Niet minder dan 95 personen beëin digden hun lidmaatschap. Dank zij de ijve^ rige bemoeiingen van den propagandist tra den echter de plaatselijke ziekenfondsen als lid der vereeniging toe Dank wordt gebracht aan de dames, die zorgden voor de organisatie der Emmabloem Collecte, aan de colleetrices en aan mevrouw Metselaar van de Radio-Centrale, Velsen- Noord, voor haar spontaan werk in het be lang der vereeniging. Verder vermeldt het verslag o.a. nog, dat op 1 Januari 1934 446 gezinnen met 723 pa tienten onder toezicht der vereeniging ston den. De woningtoestand van 389 dezer gezin nen was goed, van 51 voldoende, van 6 on voldoende. Ten slotte doet de secretaris een beroep op den steun van het particulier ini tiatief. De overheids-subsidies gaan omlaag en bijdragen van particulieren zullen deze kortingen moeten aanvullen, willen zich daar straks geen gevallen voordoen, dat lijders aan de gevreesde ziekte van hulp verstoken moeten blijven. Jaarverslag penningmeester. Door de vele aanvragen werden vooral in de tweede helft van het laatste halfjaar als het ware geforceerde aanslagen gepleegd op onze kasmiddelen, waartegenover wij soms wel eens geforceerde bijdragen en verpleging hebben moeten eischen om het evenwicht te bewaren. Het is ons gelukt, het eind van het jaar te bereiken zonder nadeelig saldo. Al dus lezen we in het verslag van den pen ningmeester den heer R. S. v. d. Veen. Van A tot Z goedkooper en beter. 10 Reuze eieren 25 ct. 2 ons Lunehham 25 1 pond 40 vette Edammer 28 1 beker Rundvet 36 1 beker Bak- en Braadvet 34 2 ons Ontbijtspek Z. Z. W18 1/2 pond Leverworst no. 1 15 1/2 pond Geldersche Bloedworst. 15 2 ons Chocolade Hagel 14 2 ons Chocolade Strooisel 14 2 blik Leverpastei 25 2 Ontbijtkoeken 25 1 pond Brusselsche Kermis 28 1/2 pond Bitterkoek 19 1 pond heerlijke Zandkoek 29 2 ons Tongenworst 25 Biscuit per rol 6 Reuzel per pond 38 Bovendien uw Cassabon. BEIDER BELANG (Adv. Ingez. Med.) Wij ontleenen aan het verslag nog het volgende. Het totaal der ontvangsten bedroeg f 22781,09, waarvan subsidie gemeente f 9500, Rijk f 2902, Provinciale vereeniging f 600, to taal f 13002 (v.j. f 11.753), contributie van de leden f 1482.50, opbrengst collecte Emma bloem f 826.49, bijdragen voor verpleging f 5265.72, toevallige baten f 62-0.74, saldo 1932 f 361.22. De uitgaven bedroegen f 22834, o.a. kosten huisbezoek f 4092.46, kosten consultatiebu reau f2313.18, verplegingskosten f7555,99, ondersteuningen f 1158.21, algemeene kos ten f 550.73. De balans sluit' met een bedrag van f 14356,73, waarvan o.a. gebouw Briniostraat f 10.815.08 en kas, giro- en bankrekening f 3365.35. In de kascommissie werden benoemd de heeren J. J. Wringer, Surink en A P. Roza, als plaatsvervangend lid de heer van Geelen De drie aan de beurt van aftreding zijnde le den, mej. Herberts en de heeren Unger en Schuyt werden bij acclamatie herkozen. Er werd nog medegedeeld, dat de vereeni ging 29 November a.s. 25-jarig bestaan hoopt te herdenken en dat de Emmabloem-collecte 11 April gehouden zal worden. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Sifi Belangrijk Verlaagde prijzen Ericsonstr. 1 (Sluisplein) Tel. 44, Zeeweg 263J Tel.907, MterensteinpU,Beverwijk, Tel. 2451| (Adv. Ingez. Med.) I DE LEERKRACFITÉN AAN DE GEM VISSCHERIJSCHOOL Op aandrang van den Minister van Onder wijs, K. en W. werd de tijdelijke aanstelling van den leeraar aan de Visscherij school H. A. Broëlman niet verlengd, terwijl door den heer J. Plu een geneeskundig onderzoek werd aangevraagd, ten einde in het genot te wor den gesteld van invaliditeitspensioen. Het is de bedoeling van den betrokken minister, dat de lessen van deze beide leeraren aan één persoon zullen worden opgedragen, waar door een belangrijke bezuiniging wordt ver kregen. Tot vervanger van den heer H. A. Broëlman werd voor den tijd van drie maan den benoemd de heer J. F. Vrouwes alhier. Het ligt in de bedoeling om dezen, na afkeu ring van den heer Plu ook diens lessen op te dragen. Den 6en Maart j.l. liep de aanstel ling van J. F. Vrouwes af en daar hij tot volle tevredenheid aan de school werkzaam is, stellen B. en W. voor, zijn aanstelling be houdens goedkeuring van den Minister voor den tijd van één jaar te verlengen. Maandag a.s. trekking Lotisico Koopt nog heden een Lot bij: H. DE BOER, Velserduinweg 137, iJm.-Oost. L. DE BOER, W. Beukelszdw.straat 2, IJm. (Adv. Ingez. Med.) VOORSTEL TOT VERKOOP VAN GEMEENTEGROND. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, te verkoopen aan A. J. de Graaf te Santpoort een perceel bouwterrein aan de Velserbroekstraat ter grootte van ongeveer 877 M2., zulks tegen een prijs van f 6.50 per M2. voor een aan de straat liggend gedeelte ter breedte van ongeveer 10 en ter diepte van ongeveer 24 M„ van f 6 per M2. voor een aan dit perceel aansluitend gedeelte ongeveer 7.50 X 35 M. en van f 1 per M2. voor een achter dit perceel liggend gedeelte van ca. 7.50 X 50 M. Deze kooper betaalt dus ge middeld f 4 per M2. Voorts stellen B. en W. voor te verkoopen aan M. J. Bus te IJmuiden een perceel bouwterrein aan de Dr. Kuyperlaan te Vel sen, groot ongeveer 650 M2. en een perceel aan de Van Tuyllweg groot ongeveer 710 M2„ beide tegen den prijs van f 6 per M2.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1