HET NIEUWE AVONDBLAD Na den Moerberg de Slakkenberg. BERICHT Sea mme £etde VELSEN Eén. mem fdttid... Vijfmaal per week met 'n Fotopagina!! ,9e JAARGANG No. 115 MAANDAG 19 MAART 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingeri dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, vcet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van vissehers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéte1 zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Waar de spade te kort schoot moest dynamiet te hulp komen. Electrische vonk bracht bijna 600 K.G. springstof tot ontploffing. Het Comité d' Initiative te Amsterdam, dat meende, dat de aantrekkelijkheid van Am sterdam niet weinig vergroot zou worden als Amsterdam een berg kreeg, van welks top men den blik zou kunnen laten weiden over de schoone stad met haar zilveren kanalen en haar oude kerktorens, alsmede over het groene polderland rondom, heeft voor de tweede maal bewezen dat zijn initiatief slechts in den naam te vinden is. Eerst heeft men den Moerberg afgebroken; de berg ging" wel grootendeels naar Amster dam, maar de tienduizenden kubieke meters rand, die het Comité voornoemd in staat zou den hebben gesteld den mooisten berg van de wereld in de buurt van de Berlagebrug, of ergens achter het Stadion te doen verrij zen, werden breed uitgestrooid over den vlak ken bodem van de hoofdstad, in plaats van op een hoop gereden. En nu ruimen we in IJmuiden weer eèn berg op en weer laat liet Comité de kans glippen, een pracht van een berg, onverslijtbaar als de granieten massa van den Mont Blanc of den Eiger naar Amsterdam te transporteeren. De beurt is thans aan den Slakkenberg, die' - geweldige massieve klomp, die gestolde massa, die als een wit-gloeiende vloeibare lava over 1 de braamstruiken, de duindoorns en de aard appelvelden van de eens zoo mooie Bréesaap werd uitgestort, waardoor een natuurmonu ment vérdween, maar een ander monument ontstond, dat getuigde van de groote macht van dat geweldige bedrijf, dat den slakken berg opbouwde van een deel van den inhoud van zijn helsche torens. Wij IJmuidèharen hebben den Slakkenberg zien groeien. We hebben gezien de locomotief jes met achter zich de geweldige slakkenpan- nen waarin de vloeibare slak borrelde en bruiste. Dat ging zoo door, dag in, dag uit, jaar in jaar uit, en ook des avonds en des nachts. En wanneer in de duisternis van het afgelegen duinlandschap de gloeiende massa werd uitgestort en de lava, evenals op de flan ken van de Vesuvius dalwaarts stroomde, verdween in een breeden kring rondom de duisternis en verscheen hoog in den hemel, als drijvende op de lage wolken, een vuur- roode gloed, waarvan menigeen, die dit schouwspel niet kende, de oorzaak toeschreef aan een hevigen brand. Het hoogovenbedrijf produceerde ijzer, steeds meer ijzer, en derhalve ook steeds meer slakken. Men trachtte er een emplooi voor dit afvalproduct te vinden en men slaag de er in, echter slechts ten deele. Het ging met de slakken als met het gas: men kon lang niet voor de geheele productie een nuttig ge bruik vinden. En daardoor vulden zich de kuilen van de stortplaats, de kuilen werden hoopen, de hoopon bergen. En thans ligt er op een berg van zeker 20 M. hoogte en van een enorme lengte, een massa van naar schat ting 400.000 M3. Honderd flinke zeeschepen zouden dus noo dig zijn om den berg te vervoeren. En nu is men bezig den berg af te breken. Want dat is het toch feitelijk. Het gaat niet als bij het losse zand van den Moerberg; de slakkenmassa is één vaste substantie gewor den, waarin men met de spade weinig kan uitrichten. De berg is verkocht aan de firma Pelt en Hooijkaas te Rotterdam, die de slakken gebruikt voor wegenbouw, waarvoor dit afvalproduct een uitstekend materiaal is. We schrijven „verkocht", maar misschien mag de firma den berg wel gratis weghalen, misschien krijgt ze wel geld toe. Want /het hoogovenbedrijf zat er leelijk mee in zijn maag. De slakkenproductie was een slak- kenvraagstuk geworden, een vraagstuk dat nu misschien een oplossing gevonden heeft. Wat echter nog niet beteekent, dat men er op een zekeren morgen tot de ontdekking zal komen, dat de berg verdwenen is. Men haalt 400.000 M3. van dit weerbarstige goedje zoo maar niet in eens weg. Gaat het niet met de spade, dan gaat het wel met dynamiet, zoo redeneerde men. Reeds eenigen tijd worden er aanvallen on dernomen om den kolos in puin te krijgen, maar tot nu toe zonder, succes, klaarblijkelijk doordat de hoeveelheden springstof, die ge bruikt werden, te klein waren. Maar Zaterdagmorgen werd het ernst. De kolos zou en moest er aan gelooven. Men graafde een mijngang in zijn ingewanden, een mijngang met eenige vertakkingen. En m die vertakkingen werd een hoeveelheid springstof gedeponeerd, voldoende om heel IJmuiden in de lucht te doen vliegen. In to taal werd bijna 600 K.G. van dit gevaarlijke goedje uitgestrooid. Toen een electrische lei ding in den berg en de gangen weer dichtge maakt. Een druk op een knop, een vonkDaar ontplofte de massa. De aarde trilde, maar wat men verwachtte, een hevige knal, bleef ach terwege. Een bescheiden wolkje boven op den herg toonde aan dat de explosie een uitweg- naar boven had gevonden. Het succes was ditmaal groot. Een groote massa, men zeide wel 100 ton, was tot gruis Herinneringen Over. den Slakkenberg vinden we in het laatste nummer van Samen" eenige aardige herinneringen. V. vertelde aan de redactie van het tijdschrift, dat het in het begin moeilijk was, iemand te vinden 0111 de slak- kenpannen te kippen. Men was er bang voor en had angst voor de vloeibare slak. Toen iemand gevondenwas, stond hij er raar bij te kijken. Een electrische. kipinrichting was. nog niet aangebracht, die kwam pas later. Hoe moest dat ding nu leeg komen? En.toen hij vroeg of hij zé soms met zijn handen moest leegscheppen, kreeg hij ten antwoord: Neen, dat hoeft niet. Toen is met behulp van aller lei gereedschap de pan gekipt; dat viel toch wel meè. Op den beganen grond begonnen, heeft hij zich, zooals een van zijn chefs het uitdrukte, al aardig de hoogte in gewerkt. Hij zit ten minste al een meter of 30 boven den grond. Door een fout was eenmaal niet de laatste wagen (die het dichtst bij het eind staat), maar de eerste wagen het eerst gekipt. Het gevolg hiervan was, dat de remsloffen voor een le.egen wagen lagen, terwijl de drie volle wagens een flinken druk daarop uitoefenden. De leege wagen wipte toen over den schoen en kreeg gang. de. andere.daarbij meenemend en., daar gingen ze, langzaam aan harder en harder, in een razende vaart naar be neden. Wat te doen? Men kon niets uitrichten. In gedachten zag. men vreeselijke dingen ge beuren. Als b.v. de wagens eens nergens ge stuit werden, dan zouden ze via het bedrijf op het emplacement der H.O. en misschien nog verder kunnen komen of als ze eens ont spoorden en kantelden en hun brandenden vloeibaren inhoud uitstortten Gelukkig werden ze gestuit. In het IJzerpark waren twee mannen, aan. wier kordaat en moedig optreden het toen gelukt is, met be hulp van remstoelen, die daar toevallig wa ren, de wagens te stoppen en dus groot onheil te voorkomen. Ook voorheen heeft de Slakkenberg het den menschen dus moeilijk gemaakt. S. B. „GOEDKOOFE RETOURS NAAR LONDEN 1934". De Stoomvaart Mij „Zeeland" te Vlissingen deed ons ter kennismaking toekomen een exemplaar vanhet door haar uitgegeven boekje „Goedkoope retours naar Londen 1934". Het bevat een geestig voorwoord van Clinge Doorenbos. O.a. zingt hij: Opgefrischt en opgetogen Zijn we weer aan wal gegaan, Dankbaar voor al wat de „Zeeland" Zoo afdoende heeft gedaan. Verder vindt men er een schat van mooie kieken en tal van inlichtingen en nuttige wenken voor hen, die dit jaar eens voor. kor ten of langereh tijd naar Engeland wenschen te gaan. Het boekje wordt op aanvraag gratis toe gezonden. Zij, die zich met ingang van 1 Apri! per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HOOGOVENSTATEN. EEN NIEUWE PROPAGANDABROCHURE. Men kan dus voorloopig voort. De drie mogendhedenconferentie te Rome. Foto van de drie premiers, die op het oogen- blilc de Zuid-Europeesche politiek bespreken. V. 1. n. r. Dr. Dollfuss, Oostenrijk; Mussolini. Italië en Goemboes, Hongarije. „Sterk in ons midden leeft de drang naar werkgemeenschap". Dit is het devies van „Hoogovenstaten" en het doel van deze bro chure is, ons werk grootere bekendheid oe geven en aldus te trachten den kring var- vrienden die onder onze groen-gele Staten- vlag dit devies voeren, uit te breiden. Aldus het inleidend woord van het bestuur van Hoogovenstaten bij de nieuwe propa- gandabrochure, waarvan wij een exemplaar mochten ontvangen. De brochure geeft een kort overzicht van het werk der verschillende afdeelingen. Al dit werk, zegt het bestuur, is slechts middel en geen doel. Een middel namelijk om te trach ten, de menschen tot elkaar te brengen, iets voor elkaar te zijn. De afdeelingen vormen de bouwstof voor het gebouw van de gemeen schapsgedachte. In de vereeniging, zoo lezen we verder, is plaats voor ieder, ongeacht poli tieke kleur of godsdienst. „Wij zouden, bijna zeggen, ieder die zich van zijn menschelijke plichten bewust is, moet lid worden en ons de hand reiken", meent hot bestuur. Uit de brochure blijkt, dat de „statenbond' bestaat uit de volgende „staten": S.S.H., afdeeling gymnastiek, athletiek, wan delsport met 76 leden. S.S.H. is aangesloten bij den Kennemer Turnkring. V.V.B., afdeeling voetbal met 80 leden V.V.B. is met drie elftallen aangesloten bij den Haar- lemschen Voetbalbond. S.S.H., afdeeling korfbal, met 35 leden, met twee twaalftallen aangesloten bij den Haar- lemschen Korfbalbond. S.S.H. afdeeling Honkbal met 15 leden, met één team aangesloten bij den Haarlemschen Honkbalbond. H.O.T. afdeeling Tooneel met 12 leden, aan gesloten bij den Prov. Dilettantenbond van N.-Holland. Animo, afdeeling technische ontwikkeling, met 34 leden. Het doel dezer afdeeling' is, de technische ontwikkeling der leden, te vergroo- ten door het houden van lezingen en excursies. L.S.A. afdeeling Leekenspel, met 26 leden, Deze afdeeling beoefent het bewegings- en leekenspel, organiseert tevens bijeenkomsten., lezingen en trektochten, welke open staan voor alle leden van Hoogovenstaten. CONCERT VOORWAARTS. De Arbeiders-Mu'Ziekvereeniging „Voor waarts", dir. de heer D. Horst, trad voor haar donateurs en andere belangstellenden In „Het Wapen van Velsen" voor het voetlicht met een programma, dat door de samenstelling veel publiek getrokken had. Wij konden slechts een gedeelte er van bijwonen en hoorden van Voorwaarts werken als een concertwals van Delbecq en een fan- taisie over de opera Norma van Bellini. Met genoegen hebben we mogen constatee- ren, dat Voorwaarts serieus gestudeerd heeft en dat de stemming er belangrijk op vooruit gegaan is. Onberekenbare dissonanten zijn nog niet geheel en al „bedwongen", doch evenals op haar vorig concert wordt het merkbaar, dat het steeds weer hameren op hetzelfde aambeeld: zuiver blazen, door de leden ter harte is genomen. De baskant van het corps is qua klankgehalte de meerdere van den diskant. Het hooge koper en het houtregister doen nog wat schraal aan, maar wij twijfelen niet, of ook hierin zal Voor waarts verbetering weten te brengen, daar bij zich haar naam voor oogen houdend. Er wordt vlot gelezen en het corps voelt zich homogeen, dus als een ensemble, waarin saamhoorigheid een der fundamenten voor goed imusiceeren is. Aanmoedigend was ook het succes, dat Jong-Voorwaarts ten deel viel. Vergissen wij ons niet, dan, traden deze adspiranten voor het eerst voor het voetlicht. Zij zullen met tertijd plaats in het groote corps moeten vin den, opdat dit steeds versche krachten toe gevoerd zal krijgen. Door den heer G. v. d. Nulft werd met vir tuositeit een solo, salonstuk van Painparé, op bariton voorgedragen. De solist die over een goede toongeving en 'techniek beschikt-, werd door een harmonie-kwintet bescheiden 'be geleid. Het samenspel tusschen solist en kwintet was niet zoo volmaakt, als wij wel gaarne gehoord zouden hebben. Een terecht verdiend applaus viel den heer v. d. Nulft ten deel. De medewerking aan dit concert verleende het bekende Wormeersch Vara-trio. Welhaast onnoodig te zeggen, dat onstuimige bijval op hun populaire, propagandistische liedjes volgde. De heer Jan Gregoor, voorzitter van der i Nederi Bond van Arbeidersmuziekvereenigin- gen, sprak een kort propagandistisch woord Hij wees op het vele goede, dat de socialist) sche cultureele organisaties reeds tot stand gebracht hebben. Al deze organisaties, en we' nl. de muziekvereenïgdngen, zijn ommisbaa1- voor de S. D.-beweging. In elk immers wordt aan de verwezenlijking der idee gebouwd zeide spr., en heeft haar propagandistische waarde. A De avond werd daarna met verloting en bal opgeluisterd. W. A.R. KIESVER. „NEDERLAND EN ORANJE". Heden (Maandag) avond houdt de A.R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" een jaar vergadering in de benedenzaal van het gebouw .Irene". In deze vergadering zal Ds. S. E. Wesbonk een rede houden over het onderwerp: „Rond om het Kabinet Golijn". Verder zal een be stuursverkiezing plaats vinden wegens perio dieke aftreding van de heeren Boon en Fijts- ma, terwijl tevens voorzien moet worden in de vacature F. H. Meyering. DE GYMNASTIEKLES VAN DE COMITéSCHOOL Op den laatst gehouden ouderavond van de Comitéschool bracht de heer C. F. Smit aan het slot van de door hem met een aan tal leerlingen der hoogste klas gedemon streerde gymnastiekles de bezoekers in ver rukking met een mooien stand, die vooral trof door de verrassende vlotheid, waarmede de opstelling geschiedde. EEN MOOI RESULTAAT De in de Marnixschool gehouden bazar ten bate van het orgelfonds van de Gereformeer de Kerk aan de Wilhelminakade heeft bruto niet minder dan 920.opgebracht. VOOR HET BEROEP BEDANKT. Ds. L. S. 'de Boer, predikant te Leerdam, op wien door de Christelijk Gereformeerde kerk een beroep was uitgebracht, heeft voor dit beroep bedankt. INTREKKING RIJBEWIJS De bevoegdheid om een motorrijtuig te be sturen is voor een half jaar, ingaande 3 Maart ontnomen o.m. aan J. Weel alhier. UITVOERING JEUGDFANFARECORPS. In de turnzaal der Chr. School aan de Lan- geveldstraat gaf het 'ter plaatse zoo populaire Jeugdfanfarecorps, onderafdeelingf van de Speeltuinvereniging Kindervreugd een uit voering, die zich in een groote belangstel ling verheugen mocht. In de plaats van den heer Jac. Schilp,.die door langdurige ongesteldheid verhinderd was als dirigent .de repetities te leiden, was de heer J. Vel getreden, die met zijn schare jonge muzikanten grooten bij val oogstte voor datgene, wat deze blazers-in-spé reeds pres teerden. Ofschoon wij niet in de gelegenheid waren de geheele afwerking van het programma, dat rijk aan afwisseling was, bij te wonen hebben wij toch een bemoedigenden indruk gekregen van het concerteeren (als we dit reeds zoo mogen noemen) der Jeugdfanfare. De heer P. van Willigen wees in zijn ope ningswoord er op, dat het corps thans 2 jaar bestaat en zich zeer in de belangstelling, van de zusterverenigingen ter plaatse mag ver heugen. De afgevaardigden van den speel tuin „De Meerberg" en de Harmonie kapel „De Eendracht" heette hij hartelijk welkom. Den heer Schilp, den ijverigen leider, die „Kindervreugd" opgericht heeft, wenschte hij een spoedigen beterschap toe. Daarbij was spr. dankbaar, dat de heer Vel zich onmid dellijk bereid verklaarde, tijdelijk de functie van dirigent op zich te nemen. Als aanstaand leider, wiens definitieve benoeming spoedig bekend zal worden' gemaakt, noemde spr. den heer L. van der Hoef uit Wijk aan Duin. Deze aanstelling vergt van de vereeniging echter offers en daarom riep spr. de toehoorders tot financieelen steun op. Dat de 'Jeugdfanfare tot de gaarne gehoor de medewerkers behoort bewees zijn opsom- Van morgen af verschijnt dit blad Een nieuwe verbe tering, een nieuwe aanleiding om zich thans te abonneeren Ti^i, .GEDACHTENIS VAN KONING AL- BERT werd door de Belgische frontstrijders op de noodlottige plek te Marche les Dames een gedenksteen opgericht. ming van het door hen in dit verband ge presteerde nl. het brengen van 5 serenades, het opluisteren van een ouderavond, een tuinfeest, het openingsfeest der speeltuinver- eeniging „Moerberg" en de feestweek der Winkeliersvereniging Wijkeroog met St. Caecilia-festival. Een tweetal in pittig, Franschen stijl ge blazen marschen en een Mignonette-ouver- ture vermochten ons een goeden indruk van Kindervreugd te geven. - Weliswaar ware het beter geweest, bij solo-piston de solo-trekjes door een enkelen pistonnist te doen uitvoe ren, (de stemming leed er onder) en weten de bassen een terzfiguur handig te verdoeze len, over 't geheel genomen is er een merk bare verbetering in het vroeger zoo wankele onderdeel „stemming" gekomen. Vooral de marschen muntten hierin uit. Hierin hoor den we forsche bassen naast, de omstandig heden in aanmerking genomen, verdienstelijk hoog koper. Toch leek o.i. het voornemen om met deze jongens ter concourse te trekken wel wat al te optimistisch. De toehoorders, waaronder de jeugd wel de meerderheid vormde, waren zeer dankbaar gestemd en beloonden de ijverig musiceeren- den met hartelijk applaus. Tot de attracties van den avond behoorde een twee bal filmen, een loterij en een een- acter, welke laatste met veel succes ten boo- neele gevoerd door het toóneelgezeüschap „Onder Ons". W. EEN NIEUW SPORTTERREIN. In Velsen-Noord is een nieuw sportterrein in wording. Verleden jaar opende Van Gelder's Sportpark, het terrein waar behalve de ver- eenigingen van de papierfabriek ook Kinheim haar wedstrijden speelt, zijn poorten, thans is op Watervliet Hoogovenstaten bezig met den aanleg van een nieuw sportterrein, dat het volgende voetbalseizoen in gebruik zal worden genomen. We hebben Zaterdagmorgen eens een kijkje genomen. Het geheele terrein is omgewoeld, maar voordat het zoo ver was, moest er heel wat gebeuren. Een groot aantal boomen en hakhout moest gerooid worden en daar alles door de leden van Hoogovenstaten belangeloos in hun vrijen tijd wordt uitgevoerd, ging met. de zuivering veel tijd verloren. Thans wordt het terrein, dat een oppervlakte heeft van ca. 130 x 140 M. geëgaliseerd. Men hoopt spoedig, met het inzaaien te kunnen beginnen, wat noodig is, wil het in October in gebruik ge nomen kunnen worden. Het terrein, dat mooi gelegen is achter den Koningsweg nabij de terreinen van het P.E.N. wordt verdeeld in een voetbalveld en korfbal - veld en een oefenveld. Voorts komt er een clubhuis met terras. Het clubhuis bestaat uit een viertal kleedkamers en een cantirie. NIEUWE WEGEN IN SANTPOORT Door J. L- Min te Driehuis is verzocht, hem vergunning te verleenen tot het aanleggen van wegen over het terrein, kadastraal be kend gemeente Velsen, sectie F, nos. 3610, 2932, 2931 (ged.) en 1930, liggende tusschen den Hagelingerweg, de Cremerlaan, den Kerkweg en den Kruidbergerweg te Sant poort. Tegeninwilliging van dit verzoek, onder bepaalde voorwaarden, bestaat bij B. en W. geen bedenking. Zij stellen, in overeenstem ming met het advies der commissie van bij staand in het beheer der openbare werken voor, de gevraagde vergunning te verleenen. De waarborgsom, welke ingevolge het be paalde in art. 12 der Algemeene Voorwaar den in de gemeentekas moet worden gestort wordt bepaald op f 21000. STEUNBONNEN VOOR RADIODISTRIBUTIE Het Comité verzoekt ons te melden, dat inschrijving voor het verkrijgen van eein steunbon voor de maand April voor aange slotenen bij een der Radio-Centrales in dp gemeente Velsen zal geschieden a.s. Donder dag 22 Maart en uitreiking der bonnen 29 Maart op de bekende tijden en plaatsen. Er wordt aan herinnerd, dat alleen op ver toon van dag-stempefkaarten, bondsstem- pelkaarten en andere deugdelijke bewijzen wordt ingeschreven.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1