ESTHER DE BOER VAN RIJS LEVENSAVOND Toestand Koningin Emma zeer ernstig. Verkeerd begrepen IJMUIDER COURANT MAANDAG 19 MAART 1934 TWEEDE BLAD. Henry Ford. De Amerikaan Henry Ford is nu zeventig. Hij is de vader van de massaproductie van automobielen, en een geweldig „captain of industry", zooals ze in zijn land een indus- trieelen magnaat noemen. Maar de General Motors en het Chrysler-concern hebben in de laatste jaren den geweldigsten concur- rentie-aanval op hem ingezet, dien hij ooit te verduren heeft gehad. En ze hebben veel succes. Een artikel in het New-Yorksche blad Fortune" betoogt dat Ford aan de verlie zende hand is, hoewel het erkent dat zijn tegenwoordig „model 40" de beste wagen is, dien hij' ooit heeft gebouwd. De wagen bevalt, hem uitstekend, en daarom maakt hij zich, volgens „Fortune" weinig zorgen over de si tuatie. Het klinkt een beetje ongeloofelijk. Bij een van de dagelijksche lunch-conferen- ties, die hij met zijn voornaamste onderge schikten houdt, zou over den vooruitgang van de Chevrolet en de Plymouth gesproken zijn- De bedrijfleiders van Fords enorme River Rouge-fabrieken toonden zich bezorgd. Eindelijk zei de groote .man zelf: „Die lui van Chevrolet schijnen inderdaad te hebben bereikt wat zij wilden." „Hoe bedoelt u dat?" j'üie kerels daar probeer en jullie gedachten van het werk af te leiden. En dat is hun won derwel gelukt." Daarmee was het gesprek uit. Het klinkt grootsch, maar tevens zonderling. Want er volgt de mededeeling op dat Ford's verlies over 1933 ongeveer 20 millioen dollar be dragen heeft, en zijn totale verlies over de jaren 1931—'33 140 millioen, terwijl de Ge neral Motors in 1933 een extra-dividend uit keerden, hun omzet veel hooger is geworden dan die van Ford, en de Plymouth hem bijna heeft ingehaald. „Fortune" schrijft: „Zij die Ford niet kun nen uitstaan verklaren ronduit dat hij „op" is en dat de Ford Motor Cy. aan het einde van haar latijn is gekomen. Maar Ford laat zich niet van de wijs brengen". Een merkwaardig man. Altijd is hij een uitmiddelpuntig mensch geweest. Ik neem aan dat het juist is, dat hij niet heeft ge werkt met het doel een reusachtige massa productie te bereiken, maar dat die produc tie van zelf uit zijn constructie- en arbeids- methoden .is gegroeid. Hoe vreemd het ook klinkt, geen enkele magnaat op industrie gebied heeft zijn loopbaan ingezet op het stichten van een enorm concern en nog min der op het vergaren van een geweldig ver mogen. Zij hebben andere drijfveeren. Ar- beidslust, energie, het plezier van den bou wer in zijn scheppend werk. De rest is gevolg, geen oorzaak. Op maatschappelijk en economisch ge bied heeft Ford veel avonturen ondernomen, en lang niet altijd met succes. Laten we lie ver maar zeggen: zonder succes. Hij zond tij dens den oorlog zijn „vredesschip" naar Europa. Het oogenblik was verkeerd gekozen, en het werd een geweldige mislukking, die hem zelf overigens maar even ontmoedigde. Hij is niet gauw uit het veld geslagen. Zijn economische theorieën bleken in de practijk onhoudbaar. Hij gaf ze op, verloochent ze thans zelf en is in zekere opzichten een te genstander van Roosevelt, die ze gedeeltelijk in practijk tracht te brengen. Zijn onder nemingen zijn op den duur ook lang niet alle geslaagd. De fabricage van vliegtuigen en die van tractors heeft hij moeten stopzet ten, zijn Detroit, Toledo Ironton spoor weg heeft hij verkocht. Maar de knappe automobielconstruoteur rest, in blijkbaar ongeschokt zelfvertrouwen. De oude leeuw is zeventig en briescht nog steeds. En terwijl de General Motors en de Chrysler hem bevechten, is hij tevreden met zijn wagen en zegt tot zijn personeel: „Let op je werk". Een merkwaardig en zeker een moedig man. BEVERWIJK HET JUBILEUM DER HARDDRA VERIJ- VEREENIGING. Heden-, Maandagavond zal een gecombi neerde vergadering worden gehouden van af gevaardigden van enkele vereenigingen in verband met de viering van het 40-jarig jubi leum der Harddraverij-vereeniging in de maand September. De besprekingen zullen loopen over een eventueel in onderlinge sa menwerking te organiseeren feestweek. Zoo mogelijk zal na de besprekingen een commissie van voorbereiding worden gevormd. DE R.K. TYPO'S. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Gra- fischen Bond houdt Dinsdagavond haar jaar vergadering in het gebouw der K.S.A. Na af handeling van de huishoudelijke agenda, waartoe o.m. behoort het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, zal de districts bestuurder G. J. Jong uit Amsterdam een uiteenzetting geven van de wijzigingen in het reglement van het Pensioenfonds voor de gra fische vakken. Tot deze wijzigingen behoort een voorstel, om de pensioenuitkeering met een gulden per week te verhoogen. KOPEREN PRIESTERFEEST. In verband met het 12 1/2-jarig «priesterfeest van onzen vroegeren plaatsgenoot pater J. Groen, thans missie-overste te Bandjirmasin (Borneo) is een comité gevormd, dat zal trach ten de noodige gelden bijeen te brengen, om den jubilaris een stoffelijk blijk van waardee- rir.ig aan te bieden. DE JUBILEUMVOORSTELLING VAN MEVR. DE BOERVAN RIJK. Met belangstelling wordt de opvoering van Levensavond" met onze jubileerende actrice Mevr. Esther de BoerVan Rijk in de hoofd rol tegemoet gezien. Het is al weer geruime tijd geleden, dat Mevr. de Boer tijdens een zomertoumée met Ezerman c.s. in „Tropen- adel" voor het Beverwijksehe publiek optrad. Woensdagavond zal men de „jeugdige 80- jarige" kunnen bewonderen in de rol, die Jaap van der Poll in zijn komedie „Levensavond" ter gelegenheid van haar diamanten tooneel- jubileum speciaal voor Mevr. de Boer heeft geschreven. Ongetwijfeld mag met reden wor den verwacht, dat het Luxor Theater Woens dagavond geheel bezet zal zijn. Men zal haar, die met haar bekende creatie van Kniertje ui Heyermans' „Op Hoop" van Zegen" een Euro- peesche vermaardheid verwierf, ook in Bever wijk een hartelijke hulde bereiden. In den loop van den avond zal zij namens het huldigings comité worden toegesproken. Voorts ligt het in de bedoeling de jubileerende actrice een blijvende herinnering aan haar optreden in Beverwijk te overhandigen. Het comité rekent daarbij op de medewerking van het kunst lievend publiek, in de eerste plaats door een groote opkomst en vervolgens door het ver- leenen van een bijdrage in de kosten van het aan te bieden geschenk. Penningmeester van het comité is de heer H. A. J. J. van den Bergh, directeur van het bijkantoor der Spaarnebank N.V. alhier. Bij dragen kunnen ook worden gestort op diens giro-rekening no. 43659. AANRIJDING. Zondagmorgen was de Koningstraat ter hoogte van de Molenstraat het tooneel van een aarijding, die wonderlijk gelukkig afliep. Op het moment dat de garagehouder B. een auto uit de garage reed, naderde uit de rich ting Alkmaar met groote snelheid een perso nenauto. Blijkbaar merkte de bestuurder de achteruitrijdende auto van den heer B. te laat op, waardoor hij met zijn wagen gedeeltelijk op het trottoir terecht kwam.De auto botste met groote kracht tegen een ijzeren paal van de straatverlichting op. Onder groot geraas ging de glazen lantaarn in gruizelementen, de paal knapte als een riet af en viel tegen een gevel. Ook de auto droeg danig de sporen van de aanrijding. O.m. werd een lantaarn afge rukt. De jeugdige bestuurder van den auto kwam er ongedeerd af. Na de aanrijding trok hij er tusschenuit, maar de rekening van de Lichtbedrijven zal desondanks wel aan het goede adres komen. Omstanders waren zoo verstandig het nummer te noteeren. Een gelukkige omstandigheid was, dat zich op het moment van de aanrijding geen voet gangers of spelende kinderen op het trottoir bevonden. Daar het hier een gaslantaarn betrof wer den de Lichtbedrijven gewaarschuwd, die de noodzakelijke maatregelen tegen gasontsnap- ping namen. NAAR DEN STILLEN OMGANG. Zaterdagavond vertrokken ruim 500 pelgrims uit Beverwijk en Wijk aan Duin naar Amster dam, teneinde aldaar deel te nemen aan den Stillen Omgang. Des avonds te 8.15 uur werd in de kerk van de H. Agatha een Lof gehouden voor de deel nemers, die te voet naar de hoofdstad trok ken. Te middernacht werd deze godsdienst oefening herhaald voor de andere pelgrims. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid ver trok deze groote groep pelgrims per extra trein naar Amsterdam. WOENSDAG 21 MAART: FEESTAVOND. 60 JARIG JUBILEUM 80E JAARDAG VAN MEVR* KOMEDIE IN 3 BEDRIJVEN BOOR JAAP VAN DER POLL Huldiging door het eere-comité, dat voor deze voorstelling gevormd is uit de burgerij van Beverwijk. Prijzen der plaatsen: f 1—f 1.25, f 1.50 en f 1.75. Alle rechten inbegrepen. Wij raden U dringend aan uw plaatsen te bespreken. (Adv. Ing.es. Med.) MISHANDELING. J.l. Zaterdag is het op het kantoor van het Algemeen Armbestuur tot handtastelijkheden gekomen. Eén der stempelaars, niet tevreden met de vaststelling van zijn steunbedrrg meende hierop kracht te moeten bijzetten door den Administrateur een opstopper te geven. Deze heeft hiervan aangifte gedaan bij de po litie. HET ONGEVAL AAN DEN AAGTENDIJK. Zaterdagmiddag heeft men de identiteit kunnen vaststellen van den man, die Vrijdag avond door den electrischen trein aan den Aagtendijk werd overreden en gedood. Het slachtoffer bleek te zijn de 47-jarige v. d. W„ gewoond hebbende te Wijk aan Duin. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: K. H. Leguit en M. Harten- dórp. Geboorten: C. A. RidderSmit, z„ T. C. E. HienkensBoot, z„ C. M. Slotemakervan Hoo'ff, z. J. A. NiestenSpanjaard, z., T. BruijnsVerver, d„ J. W. C. KarssenKlop- penborg, d. A. M. G. ZoutmanRekveld, d. Overleden: G. Kelder, 68 jr., ongehuwd. WIJK AAN ZEE EN DUIN K. JONGERT. t Zaterdagochtend is alhier overleden de heer K. Jongert. Hij was een bekende en geziene persoonlijkheid; zoowel op kerkelijk als op maatschappelijk gebied heeft hij in onder scheidene vereenigingen zooals de vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer, de muziekvereeniging Arion, de Coöp. Boerenleen bank, enz., bestuursfuncties vervuld. De ter aarde bestelling zal Dinsdag te Wijk aan Zee plaats hebben. Een klein sportvliegtug, dat een buitengewone snelheid kan ontwikkelen. Het maakte bij een vlucht 320 kilometer per uur. - j Kans op herstel vrijwel uitgesloten geacht. De ziekte van de Koningin-Moeder. Koningin Wilheïmina en Prinses Juliana brengen een bezoek aan het Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag. In den toestand van H. M. de Koningin-Moeder is Zondag een ongunstige wending gekomen, zoodat men ten paleize het verloop van de ziekte met de grootste bezorgdheid volgde. Zondagochtend was door den behandelenden geneesheer, dr. O: L .de Jongh, die Zaterdag nog van oordeel was, dat er geenszins reden was tot pessimisme, het volgende bulletin uitgegeven: „H. M. de Koningin-Moeder had geen rustigen nacht, en voélde Zich zeer vermoeid. De algemeene toestand is niet zonder zorg." Dr. De Jongh kwam des avonds om half zeven wederom ten paleize en bleef daar den ganschen avond. Verschillende bulletins werden uitgegeven, die alle uiting gaven van toenemende bezorgdheid. Om twaalf uur in den afgeloopen nacht trad de crisis in, die het uiterste vergde van de krachten, der vorstelijke patiënte. Om één uur werd bekend, dat de toestand van H. M. de Koningin-Moeder uiterst zorgwekkend was. Kans op herstel werd vrijwel uitgesloten geacht. Hedenmorgen vroeg werd medegedeeld, dat H. M. een vrij rustigen nacht had gehad, maar dat de toestand onveranderd ernstig blijft door de algemeene zwakte der Hooge Vrouwe. Zondagmiddag van kwart over een tot half twee hebben de Koningin en de Prinses een bezoek gebracht aan de Koningin Moeder en aan het ziekbed vertoefd. Ten paleize waren, maatregelen getroffen om de rust te verzekeren. Het bezoek werd tot een minimum beperkt. Van allerlei zijden toonde men groote belangstelling voor het verloop dei- ziekte. Verschillende hooggeplaatste persoon lijkheden kwamen naar den toestand van H.M. informeeren. In de verschillende kerken te 's-Gravenhage is gisteren voor het herstel van de Koningin Moeder gebeden. Belangstelling bij het Paleis. Hoeweï de voorbijgangers anders slechts zelden een korten blik werpen op het paleis aan het Voorhout, bleven Zondagmorgen velen een wijle toeven, keken naar de ramen, naar het ver gulde balkon, naar den standaard, die daar hoog in de lucht wapperde. Nu en dan wordt de stilte even gebroken door het geloei van een claxon, doch spoedig is de stilte weer terugge keerd. Het bezoek van de Koningin en de Prinses deed de wachtenden samengroepen bij den ingang, waar H.M., die bleek en droef zag, met stil en treffend gebaar een stille groet werd gebracht. Toestand verergerd. In het begin van den avond stonden slechts enkele belangstellenden bij het Paleis, doch toen dr. de Jongh om halfzeven het paleis bin nenging en na een zeer kort bezoek terugkwam én naar het paleis aan het Noordeinde ging, blijkbaar om H.M. de Koningin met den ver ergerden toestand van Haar moeder op de hoogte te stellen, verspreidde zich weldra door de residentie het bericht, dat de toestand van de geliefde vorstin zorgwekkend was, en van alle zijden kwam men en stelde men zich by het paleis op. Dr. de Jongh, die na het bezoek aan de Koningin naar het Lange Voorhout was teruggekeerd, is niet meer van het ziekbed ge weken. H.M. de Koningin kwam om ongeveer half negen in een auto op het Lange Voorhout aan, terwijl even later een ziekenverpleegster arri- veerde. Dit alles maakte diepen indruk,, welke nog versterkt werd door het gerucht, dat de Koningin den nacht in het paleis van haar moeder zou doorbrengen. De spanning steeg onder de wachtenden, toen bekend werd, dat ook de Prinses zou komen. Omgeving van het Paleis afgezet. De Haagsche hoofdcommissaris van politie, de heer van 't Sant, verscheen met een talrijke politiemacht bij het paleis; men begon dade lijk de omgeving van het paleis af te zetten, terwijl strenge instructies aan de passeerende auto's werden gegeven om zoo min mogelijk gerucht, te maken. Voorts werden een aantal taxi's, die anders in de nabijheid stationeerden, naar een ander punt gedirigeerd. Een tweede geneesheer Te tien minuten over tien kwam de mede deeling, dat de toestand van H.M. de Koningin Moeder zeer slecht was. In verband daarmede werd de Prinses gewaarschuwd, die om half elf aan het paleis'in het Voorhout aankwam. De behandelende geneesheer vond den toe stand toen ook dermate verergerd, dat hij het noodzakelijk vond een tweeden geneesheer in consult te roepen. Prins Hendrik werd voortdurend van het ziekteverloop op de hoogte gehouden, Zood^a de ziekte een ongunstige wending mocht ne men, zal de Prins onmiddellijk naar het paleis aan het Voorhout gaan om de laatste uren aan het ziekbed door te brengen. De familieleden van de Vorstin zijn van den ernst van den toestand op de hoogte gesteld. Reeds verschillende blijken van belangstelling zijn uit het buitenland binnengekomen. Ex- keizer Wilhelm laat regelmatig telefonische inlichtingen vragen. Mr. ROMME WETHOUDER DER HOOFD STAD? Voor de vervulling der wethoudersvacature te Amsterdam ontstaan door het bedanken van dr. Abrahams, wordt thans de naam ge noemd van den leider der Katholieke raads fractie mr. C. P. M. Romme. De functie van lector, welke deze aan de R.K. Handelshooge- school te Tilburg vervult, is echter niet ver- eenigbaar met het wethoudersambt. REVOLVERSMOKKELAARS GESNAPT De politie heeft te Tongelre een auto aan gehouden, waarin een partij van 65 revolvers werd vervoerd in de richting van de grens. De wapens zijn in beslag genomen. Van de vijf inzittenden van de auto kon er één worden gearresteerd. FEUILLETON RUBY M. AYRES. Vertaling van J. G. H. v. d. Bovenkamp Jr. 10) Zijn vrouw deed zelf de deur voor mij open en het viel mij op, dat zij er heel erg slecht uitzag zij scheen in dien eenen dag vele jaren ouder gewonden te zijn. »Wilt u even binnenkomen??' vroeg zij. „Ja, ik zou heel graag willen, dat u even binnen kwam", ging zij vlug voort, toen zij bemerkte, diat ik wilde weigeren Een van de eerste dingen, die ik opmerkte was, dat de foto van den jongeman van den schoorsteen was verdwenen. Ik was van plan haar te vragen waar die foto gebleven was, maar vengat dat weer toen ik er aan ging denken waarom ik eigen lijk binnen was geroepen. Mrs. Scobel had de deur gesloten en met haar rug tegen het paneel gedrukt, stond zij peinzend te kijken. Zij zag zoo bleek, dat ik verschrikt op haar toetrad maar met een vlug gebaar weerhield zij mij daarvan. „Ik heb een vreeselijke schok'gehad. zeide zij, meer tot zichzelf, dan tot mij. „Ik heb een vreeselijken schok gehad, die ik nooit weer te boven zal komen. „Hij is dood", dacht ik bij mezelf. „Hij is dood!" Ik zooh naar een paar troostwoorden, die ik tot haar zou kunnen zeggen, toen zij mijn gedachten onderbrak: „Ik weet niet waarom ik het u ga vertel len", zeide zij nog steeds op dien eigenaar diger, gedwongen toon. Maar dat komt waarschijnlijk omdat u vriendelijk voor ons geweest bent en omdat ik voel, dat ik u kan vertrouwen". Ik wist niet wat ik zeggen zou, maar zij verwachtte schijnbaar geen antwoord, want zonder mij den tijd daartoe te geven ging zij voort: „Tien jaar geleden werd mijn man tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens fraude. Ik zal u de bijzonderheden niet ver tellen. Maar het was een vreeselijk schan daal. U zoudt het zich misschien nog wel herinneren als ik u mijn ware naam noem de maar dat zou op het oogenblik niet meer helpen. Mijn broer was deelgenoot van mijn man en toen zijn bedrog aan het licht kwam trok mijn broer naar het buiten land. Hij zeide, dat hij zich er nooit weer boven op zou kunnen werken in Engeland de schande was te groot geweest ook hem zou men niet meer vertrouwen. Hij vertrok en mijn man ging naar de gevangenis... Samuel had schuld bekend en ik geloof, dat d'k daarna nooit weer de oude gewor den ben .Ik denk dat ik mijn man ben gaan haten ik ben altijd zoo vreeselijk trotsch geweest. En toen mijn broer in het buiten land stierf dacht ik, dat mij het hart zou breken. Ik weet heel goed, dat er niet veel broers en zusters zijn die iets voor elkaar kunnen zijn maar hij beteekende alles voor mij alles. Ik kan nu nog niet begrijpen hoe ik die vijf jaar doorgekomen ben maar het is toch* gebeurd. Ik ging Samuel nooit opzoeken en toen bij weer vrij kwam her kende ik hem niet. Hij was toen al de oude kinderlijk een voudige man, zooals u hem nu hebt leeren kennen en toch, u zoudt het misehien niet gelooven is hij nauwelijks vijftig jaar. Hij kwam weer bij mij terug en wij ver anderden onzen naam. Dat is nu tien jaar geleden maar nooit heb ik hem zijn zonde vergeven noodt heeft hij een vriendelijk woord van mij gehad". Haar stem klonk schor, als van iemand dde huilt., maar haar oog-en bleven droog. „Twee jaar geleden, ging zij voort, „stierf mijn broer in den vreemde, zonder dat ik hem nog eens had kunnen zien. En ook daar van gaf ik Samuel de schuld. Ik verweet hem, dat mijn broer door de schande die hij over ons gebracht had ge noodzaakt was geweest naar het buitenland te gaan dat hij niet alleen een dief maar ook een moreele moordenaar was. Ik verweet hem van alles omdat ik hem haatte. Maar nooit gaf hij antwoord en ik ging denken, dat hij zich nooit iets aantrok van hetgeen ik tot hem zei. Hier zweeg zij langen tijd terwijl zij stil voor zich uit staarde. „Gisterenavond nadat u was heenge gaan", hervatte zij eindelijk, „ontving ik een brief. Het was een brief van iemand uit het buitenland, die mijn broer goed gekend had. Daarin gesloten zat een brief van mijn broer zelf, dde ik twee jaar geleden al had moeten ontvangen. Maar die brief had men mij nooit kunnen sturen daar wij onzen naam veranderd hadden en hij die man was nooit in staat geweest ons te vinden. Weet u wat ik in dien brief las? Kunt u het niet raden,?" Zij stelde mij weliswaar die vragen, maar zonder mij de gelegenheid te geven te ant woorden ging zij verder. „Het was een bekentenis een bekente nis die mijn broer op zijn sterfbed had- afgelegd. Samuel was even onschuldig aan die mis daad als ik, maar hij had de schuld op zioh genomen omdat hij wist, hoeveel ik van mijn broer hield. En al dien tijd heeft hij dat geweten! Al dien tijd heeft hij ge leden en ellende doorstaan om mij te spa ren!" Haar adem verliet nu in korte snikken haar keel en zij had heel veel moeite om niet in tranen uit te barsten. „Ik ben altijd erg rechtvaardig geweest", hernam zij een oogenblik later.... „of liever ik was dat, naar mijn beste weten en de gedachte dat ik mijn eigen man al die jaren zoo'n groot onrecht heb aange daan is onverdragelijk? Ik zal het nooit te boven komen nooit. Ik heb nu niets meer mijn herinnerin gen aan mijn broer zooals ik mij die had voorgesteld zijn. dood het leven van Samuel is verwoest Vlug viel ik haar in de rede: „Maar toen die brief kwam hebt u het hem toen niet laten weten?" „Neen ik heb het hem niet verteld", antwoordde zij. „Er was iets, dat mij daar van scheen te weerhouden en toen ik het vanmorgen wilde doen, was het te laat". „Is hij dan dood?" „Neen maar de dokter heeft gezegd, dat als hij beter wordt hij heelemaal kindsch zal zijn. Hij zal zich niets meer herin neren van alles wat er gebeurd is mis schien kent hij mij heelemaal niet meer. En nooit zal ik het dus weer goed kunnen maken nooit en al die jaren heeft hij gezwegen voor mij

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5