HET NIEUWE AVONDBLAD DE FRANSCHE MOTORTRAWLER JUTLAND' A. A. M.; BERICHT VELSEN 19e JAARGANG No. 119 VRIJDAG 23 MAART 1934 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingefc iubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit- blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheeie invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het- vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. De Fransche Maffia. Als Sherlock Holmes ooit geleefd had en het nu nog deed, had hij prachtig werk in Parijs kunnen doen. En zijn vriend dr. Watson, die hem natuurlijk vergezeld zou hebben, zou on getwijfeld de critiek, die het tweetal zoo vaak en met zoo vriendelijke ironie op de officiëele detectives van Scotland Yard placht los te laten, ditmaal op de Fransche Süreté Générale mikken. Want met het ontdekken van de lei ders en medeplichtigen der Fransche Maffia, die achter de Stavisky-affaire, achter den moord op den rechter Prince en in nog vele andere verwikkelingen de leidende rol moet vervullen, schiet het heelemaal niet op. Buiten de arrestatie van een achttal lieden, die een opvallend aandeel in de transacties van den heer Stavisky hebben gehad, heeft men blijk baar nog niets bereikt. Weken geleden werd al bericht, dat groote onthullingen voor de deur stonden. Zij staan daar blijkbaar nog, en komen niet binnen. Politie en justitie hebben al vele sporen gevolgd, niet alleen in Frankrijk maar ook in het buitenland. Tot dusver schij nen ze tot weinig te leiden. De procureur- generaal Pressard, die verantwoordelijk wordt geacht voor het vele malen uitstellen van aan hangige vervolgingen tegen Stavisky, is wel ontslagen maar nog steeds op vrije voeten, waaruit men zou moeten afleiden dat hij tot dusver nog alleen als formeel-verantwoorde lijk kan worden beschouwd. Dat de royalisti sche leider Léon Daudet in de Action Fran ca Lse op zijn arrestatie aandringt, en boven dien zoo ver gaat dat hij een ex-premier be schuldigt van het initiatief tot den moord op den rechter Prince, behoeft nu niet zoo heel belangrijk te zijn. Léon Daudet heeft altijd met de groote trom en altijd zeer sterk in de superlatief gewerkt. Het is wel duidelijk dat de regeering-Dou- mergue met den loop van zaken niet tevre den is. Zij vervangt den een na den ander. De oude, ervaren leider van de Justitieele po litie, Guichard, is met pensioen naar huis gestuurd. De opvolger van Chiappe als pre fect van politie, Bonnefoy-Sibour, is ook al weer door een ander vervangen. Den rechter van instructie te Bayonne, d'Uhalt, heeft jnen het onderzoek in de Stavisky-zaak ont nomen, de acht verdachten naar Parijs over gebracht en het gansche onderzoek be halve dan dat inzake Prince, dat te Dijon gehouden wordt te Parijs gecentraliseerd. Intussehen blijven de vreemde gebeurte nissen elkaar opvolgen, en de aanhoudingen Öok. Er is geen fantaisie noodig om to ver onderstellen, dat de een of andere geheime macht achter de schermen zit, aan allerlei touwtjes trekt en velen met angst vervult. Tot die velen behoort een zekere H. V., die boven deze initialen een brief aan den rech ter van instructie schreef op den dag na den moord op den rechter Prince. Hij berichtte ■daarin dat hij met zijn auto een panne had gehad te Combes-aux-Fées, en dat hij bij die gelegenheid lieden gezien had bij een andere auto, die zich vreemd gedroegen en over den spoorweg geloopen hadden. H. V. durfde zich niet bekend te maken. Nu, drie weken na den moord, heeft hij naar aanlei ding van een oproeping het Parijsche dag blad Le Journal opgebeld, eenige me'dedee- lingen gedaan waaruit bleek dat hij inder daad de gezochte getuige was, maar er bij gezegd dat hij nog steeds den moed mist, voor den dag te komen. Natuurlijk heeft Le Journal haastig den rechter van instructie te Dijon, M.Barra, ingelicht, en deze heeft in dat dagblad den onbekende bezworen, dat hij alle maatregelen voor zijn veiligheid zou nemen als hij zich maar wou aanmelden, dat zijn naam geheim zou blijven, dat de rechter hem ergens heimelijk te woord zou staan, enzoovoorts. Maar van het opdagen van H. V. is nog niets gebleken. In elk geval is er nog geen verdere ontwik keling van eenig belang in de zaak-Prince. En behalve de Fransche detectives, die een groote reputatie hebben, want de Parijsche politie is uitstekend georganiseerd, zijn nu sinds eenige dagen een paar van de slimste Engelsche speurhonden, de detectives Wensley en Collins, ook aan het onderzoek gaan deelnemen. De toestand in een land is niet best wan neer menschen, die de justitie kunnen (en moeten) inlichten omtrent een zoo ernstig misdrijf, dat niet durven te doen omdat zij bang zijn er hun eigen hachje bij in te zullen schieten. Dit wijst onmiskenbaar op de aan wezigheid van illegale machten, die de rechts zekerheid in het land ondermijnen. In deze situatie verkeert men thans in Franukrijk. Het doet eenigszins „balkanisch" of Zuid-Amerikaansch aan, en het is een onhoudbare toestand. Men kan deze zaken niet loslaten en ze in de stoffige dossiers dei- historie rangschikken bij de onopgehelderde misdrijven, want het blijkt al té duidelijk dat er een geheele organisatie achter zit; 's Lands veiligheid is met de ontdekking gemoeid: Men móet den sleutel tot het raad sel vinden. Merkwaardig is dat er zoo weinig vooruit gang in het onderzoek komt, terwijl toch aangenomen wordt dat velen bij de „Maffia" betrokken moeten zijn. Geheimen die door velen gedeeld moeten worden blijven dat ge woonlijk niet lang. De eenige verklaring zou zijn, dat allen die iets van het mysterie weten, doodsbenauwd voor wraaknemingen zijn, evenals de geheimzinnige H. V. Het nieuwste is nu het bezoek aan Parijs van den Engelschen politie-autoriteit Can ning, met de veronderstelling dat ook voor aanstaande personen in Engeland in de af faire Stavisky betrokken zouden zijn. Het begint op een internationaal complotte lij ken, en het zal goed zijn als er eindelijk op heldering in deze benauwende zaak komt. R. P. IJMUIDEN. Equipage van 50 man. Omtrent den onlangs door The Fredriks- havn Dockyard Co. aan de reederij Joseph 'Huret et Cie. te Boulogne sur Mier afgelever- den motortrawler Jutland, de grootste trawler ter wereld, lezen wij in het Fransche tijdschrift „La Pêche Maritime" nog eenige bijzonderheden. Met de toevoeging aan de Fransche vis- schersvloot van dezen trawler, die door den reeder met den naam Jutland werd gedoopt ter eere van de werf waar de trawler ge bouw derd heeft Frankrijk onder zijn vloot de 'twee grootste trawlers ter wereld. De Marcella die verleden jaar voor dezelfde reederij door de Chantier de Normandië werd gebouw.d, is - van dezelfde afmetingen als de Jutland. De trawler is1 bèstêmcT voor de kabeljauw- visscherij op de banken van IJsland, Groen land en Spitsbergen. Zijn radius bedraagt 5 maanden, hetgeen beteekent dat de trawler vijf maanden kan uitblijven zonder te bun keren. Met. het oog op de vaart, in het ijs- gebied is het voorschip met extra dwars- spanten enz. versterkt. Het comfort is niet verwaarloosd en de inrichting der verblijven is buitengewoon verzorgd. De Jutland is dus zoodanig gebouwd, dat het vaartuig geduren de verscheidene maanden het hoofd kan bieden aan de gevaren van de ijszeeën. De trawler heeft de volgende afmetingen: lengte over alles 70 M., tusschen de lood lijnen 66 M., breedte 11 M., diepte 6 M. De waterverplaatsing beladen bedraagt 2500 ton de snelheid beladen 11 knoopen. De equipage bestaat uit 50 man. De beide matrozenverblijven liggen in den bak. Het zijn lichte, ruime vertrekken. Het machine- personeel is achteruit' ondergebracht nabij de ziekenkamer. De hutten, evenals de mess- room zien er uitstekend verzorgd uit. Som mige ervan hebben schuiframen. Alle hut ten hebben stoomverwarming. De keuken heeft een fornuis dat met gasolie gestookt wordt. De bruggen zijn geheel van staal en be kleed met pitehpine. De houten vischlasten zijn zeer stevig en voorzien van een inrichting voor het was- schen der kabeljauwen. Ze zijn bijzonder goed verlicht. Een afloopende goot voert de levers naar het achterschip, waar ze direct in kookketels verwerkt worden. Het vischruim is verdeeld in vier afdeelin- gen met een totalen inhoud van 130O M3. De oliebergplaats bestaat uit drie doelen met tankruimte voor 450 ton. Over de geheele lengte van het vaartuig strekt zich een dubbele bodem uit, waar bergruimte is voor 250 ton water. Cangspil en stuurinrichting zijn eleclrisch De trawlwineh wordt met stoom gedreven; het is de krachtigste van dit soort, die ooit werd gebouwd. Elke trommel heeft een capa citeit van 1200 vadem. Het. gewicht van de winch is 22 ton. De motor, ©en 4-tact Bur- meister en Wain-Diesel heeft een capaciteit van 1100 P.K. bij 165 omwentelingen per minuut. Verder bevindt zich aan boord een donkeyketel, systeem B. en W. die verhit word door verbrandingsgassen of door olie en die zorgt voor de levering van stoom voor diverse doeleinden. Deze donkeyketel is ge plaatst in de motorkamer. Machtige - pompen completeeren de in stallatie, waaronder een van 15 tem voor het wasschen van de visch aan dek. Belangrijk Verlaagde prijzen EricsoDslr. 1 (Sluisplein) Tel. 44, Zeeweg 263j Tel.907, Meerensteinpl. 1,Beverwijk, Tel.245lj (Adv. Ingez. Med.J 3 IJMUIDER TAXI-ONDERNEMING. Het bekende taxibedrijf van den heer W. A. Teune, dat tot dusver werd gevoerd onder den naam Taxi-Ondememing zal voortaan den naam IJ.T.O. (IJmuider Taxi-Onderneming) voeren. NAAR HET CONCOURS. Het meisjeskoor van het Chr. Koor „Excel sior" directeur de heer J. Beider heeft beslo ten, 11 Juli a.s. deel te nemen aan het natio naal concours, uitgeschreven door het Ge mengd Koor „Edam" te Edam. BURGERWACHT HERDENKT HJVI. DE KONIN G IN-MOEDER. Gisteravond had de Burgerwacht een bij eenkomst belegd, gewijd aan de herdenking van H. M. de Koningin-Moeder. De be stuurstafel alsmede de lessenaar was met rouwdoek behangen. Op een zwart fond op den muur, geflankeerd door palmen was een portret van H. M. aangebracht. De vergadering, die werd bijgewoond door burgemeester Rambonnet en door den Com missaris van Politie werd geleid door den heer A. ten Broeke, die bij de opening de aan wezigen verzocht zich te verheffen en in eeni ge oogenblikken van stilte Haar te geden ken, die ons land en volk ontvallen is. Spre ker wijdde daarna eenige woorden aan de nagedachtenis der overledene, die spreker schetste als een hoogst begaaf de vrouw, als een zorgzame moeder, waaraan ons land veel verschuldigd is. Hierna voerde burgemeester Rambonnet het woord. Spreker zeide, dat hij gemeend heeft het verzoek van de Burgerwacht in deze vergadering te komen om een kort woord te spreken, niet te mogen weigeren. De Burger wacht is een instelling, die tot doel heeft, het gezag te handhaven en daar behoort spreker als Burgemeester zeker bij. De Bur gemeester herinnerde er aan, dat het 40 jaar geleden is, sinds ons land zulk een droevige gebeurtenis heeft gekend. Toen was onze Ko ningin nog een kind, de Koningin-Moeder nog een jonge vrouw. Er is gezegd: „Wee het land, welks koning een kind is", maar naast onze prinses stond een moeder, begaafd met een gezond verstand, hoogst ontwikkeld en met een hart, vervuld van liefde. Zij was een vrouw, die tot ons kwam van een vreemd volk. Aanvankelijk was er vrees. Hoe anders is het uitgekomen. Zij had spoedig aller achting verworven. Zij stelde zichzelf niet op den voorgrond. Toen zij haar plaats als regentes moest afstaan geraakte zij op den achtergrond, maar toch verdween zij niet uit de samenleving. Steeds was haar hand gereed te helpen. Verschillende voorbeelden hiervan bracht de Burgemeester naar voren. En nu zijn wij hier bijeen, vervolgde de Burgemeester, om afscheid te nemen van Haar, die genoemd., werd de liefste oude da me van Europa. Nu is ze nog het middel punt van onze herdenking. Zij is straks niets meer voor ons dan een herinnering. Zij het dan een dankbare herinnering. Wij gedenken in dankbaarheid wat zij voor ons is geweest. Nu wij haar missen, zullen wij beseffen wat wij in haar missen. De burgerwacht staat naast en om den troon. Wij zullen het gezag steunen. Daar voor hebben wij ons gegeven en thans in deze ura vernieuwen wij nog eens het ver bond met Haar, aan wie wij veel trouw ver schuldigd zijn, nl. aan de dochter van de groote vrouw, die van ons is heengegaan. De vergadering werd met het zingen van het tweede couplet van het Wilhelmus geslo ten. UITGESTELD. Tot de uitgestelde uitvoeringen, vergaderin gen enz. behoort- o.a. de dansavond van Rie Miedema. die Woensdagavond in Thalia ge houden zou worden. De vergadering van de Eerste IJmuider IJs club, die eveneens j.l. Woensdagavond gehou den zou worden is uitgesteld tot Woensdag 28 Maart. De vergadering wordt gehouden in Kennemerhof. De gewone repetities van T.V.IJ. vinden deze week niet plaats. Zij, die zich met ingang wan 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. TREILER IN BRAND GERAAKT EN VERGAAN. De geweldige schepenlift bij Niederfinow is in gebruik genomen. Deze lift kan scheüen van 1000 ton groot 36 meter omhoog brengen. Hierdoor heeft men bereikt, dat de scheepvaart geen groot tijdverlies ondervindt; daar men anders minstens viermaal zou moeten schutten. Op de Noordzee ALLE OPVARENDEN GERED. ROTTERDAM, 22 Maart. Vannacht zijn te Rotterdam met het Nederlandsche stoom schip „Schokland" vijf opvarenden van de Belgische treiler „Leopold Julia" aangeko men, welke treiler op de Noordzee zestien mijl ten Noord Westen van het lichtschip „Maas" voor den Nieuwen Waterdeg op 52 graden 11 min. N-B. en 3 graden 29 min. O. L. in brand is geraakt en vergaan. Er was brand in de motorkamer ontstaan. Daar het vuur zich zeer snel uitbreidde zag men geen kans het te blusschen, zoodat er niets anders opzat dan het schip met den sloep te verlaten. Op ongeveer een halve mijl afstand van het brandende schip was de be manning door de „Schokland" opgepikt. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De bemanning heeft niets van haar bezittin gen kunn enmeenemen. Zij heeft een kwar tier in de sloep rondgedobberd. De beman ning bestaat uit den 23-jarigen kapitein E, Marseel uit De Panne, de 29-jarige motor drijver K. Kalkoen uit Nieuwpoort. de 53- jarige matroos O- van Tevgen uit Ostende, 4 de 20-jarige matroos A. de Bruine eveneens uit Ostende en de 17-jarige scheepsjongen K. Kristiaan uit Coxyde. DE RIJKSWEGEN IN ONZE GEMEENTE VERISREEDING VAN DEN WEG SANTPOORT—VELSEN VAN 6 OP S M. Twee fraaie nieuwe rijkswegen tot een to tale lengte van c.a. 10 K.M. liggen thans bin nen het grensgebied onzer gemeente. Het snel verkeer van het Zuiden kan van Santpoort tot aan het pontveer te Velsen over een lengte van ca. 4 1/2 K.M. naar hartelust voortjagen over den weg, die nu gedurende een viertal jaren is gelegd ter vervanging van het oude weggetje, dat het weliswaar aan schilderachtigheid van den nieuwen weg won, maar dat niet langer kon voldoen aan de eischen, die het toenemen de verkeer stelde. Wie thans het fietspad aan de Westzijde van den nieuwen weg tusschen de boomen berijdt, kan zich niet indenken, dat deze smalle ruimte nog slechts eenige jaren geleden al het verkeer inclusief de stoomtram een plaats moest bieden. Naar Amsterdam, waar voorheen de smalle en slecht onderhouden grindweg slechts op een zeer bescheiden wijze de talloóze wielrij ders, het eveneens groeiende aantal auto's be nevens het in sommige tijden vrij drukke gerij met hooiwagens, groentenwagens enz. verwer ken kon, kwam eveneens een moderne weg tot stand, die zich over een lengte van c.a. 5 12 K.M. binnen de grenzen onzer gemeente uit strekt. Deze laatste weg heeft inmiddels een geheel ander aanzien gekregen. Hij is thans beplant met niet minder dan vier rijen boomen, twee langs het fietspad, twee langs het wandelpad. .Ongetwijfeld zal de weg, die tot nu toe een kaal uiterlijk had, als het jonge hout in blad komt, er veel vriendelijker uitzien. Maar een veel belangrijker gedaanteverwis seling zal. naar ons van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, de weg VelsenSantpoort spoedig ondergaan. De breedte van den rij weg n.l. zal, naar ons werd medegedeeld, van 6 op 9 M. worden gebracht. Deze verbreeding houdt een zeer aanzienlijke verbetering in zich. Zooals men weet, is bij het aanleggen van den weg rekening gehouden met een latere verbreeding. Niemand zal echter gedacht heb ben, dat deze verbreeding zoo spoedig tot stand zou komen. Er blijft thans nog ter verbetering over de weg van het pontveer tot Beverwijk. Maar zoo ver zijn we nog niet. Naarmate de uitvoering van de Kanaalverbreeding en de Kanaalverbe tering echter vordert, zal de noodzakelijkheid, ook deze kwestie op te lossen, zich steeds meer doen gevoelen, zoodat het niet lang meer zal duren of de 10 K.M. moderne wegen zullen met eenige kilometers vermeerderd worden. GEREF. JEUGDCENTRALE. De laatste der serie cursusvergaderingen der Geref. Jeugdcentrale zal a.s. Woensdag 28 Maart in de Geref. kerk te Velsen-Noord wor den gehouden. Als referent zal optreden de be kende Amsterdamsche predikant en schrijver Dr. B. Wielenga met het onderwerp „De les der afscheiding en onze taak voor de toe komst". BIOSCOOP DE PONT. In de bioscoop De Pont wordt van heden avond af vertoond de beroemde film „The Kid from Spain" met in de hoofdrollen de bekende Amerikaansche komiek Eddie Canton en Lyda Roberti, dochter van den circus-eigenaar Roberti. Hieronder volgt de korte inhoud van de film. Eddie en Ricardo, twee studenten, worden van de school verwijderd, omdat men Eddie slapende heeft aangetroffen in de meisjes slaapzaal. Ricardo had hem heimelijk in zijn slaap daarheen gedragen en het gevolg van deze grap is, dat zij beiden weggestuurd wor den. Ricardo gaat naar zijn geboorteland Mexico terug, Eddie heeft geen vaste plannen. Als Ricardo bij een bank geld gaat halen voor zijn reis blijft Eddie alleen in de auto achter. Een troepje bankroovers heeft juist zijn slag geslagen en Eddie wordt geforceerd om hun auto te rijden. Uit angst voor de politie besluiten de bankroovers om Eddie over de grens te zetten. Na veel wederwaardigheden komt hij in Mexico terecht, maar er is al een detective op zijn spoor. Eddie ontmoet Ricardo en laatstgenoemde acht het 't beste om zijn vriend voor te stellen als de beroemde stieren vechter Don Sebastian de Tweede, zoon van den grooten toreodor Don Sebastian, die in een stierengevecht gedood werd. De detective koestert argwaan en zegt, bij de groote stieren gevechten van den komenden Zondag aan wezig te zullen zijn om te constateeren, dat Eddie inderdaad Don Sebastiaan is. Dit is echter niet de eenige complicatie. Ri cardo is verliefd op Anita, doch de vader van het meisje wil, dat zij met Pancho, 'n beroem den matador, trouwt. Als Ricardo zijn meisje wil ontvoeren, laat Pancho hem in de gevan genis opsluiten en Eddie krijgt nu de opdracht om Anita tc schaken. Omdat hij het meisje echter niet kent, ontvoert hij Rosalie, een vriendin, en deze vindt het erg prettig om door den beroemden Don Sebastiaan te worden ge schaakt. De Zondag van het groote stierengevecht is genaderd. Eddie zal als toreador optreden. Een speciale stier is voor hem uitgezocht: Max, een gedresseerd dier. dat hem geen kwaad zal doen, mits het op een bepaalde manier wordt togesproken. Pancho verijdelt dit plan en z~. gt er voor, dat de wilde stier Diablo in de arena komt. Toch brengt Eddie het er nog levend af zij het op een wonderbaarlijke manier en als belooning voor zijn moed krijgt hij Rosalie tot vrouw. Als tweede film wordt vertoond „Zuster Angelika" en voorts in het bijprogramma de begrafenis van Koning Albert en de troon bestijging van Leopold III.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1