HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT IJMUIDEN Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. J 2.0 ZATERDAC 24 MAAST 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Ale abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam. Hollende Paarden. In Engeland is weer eens een klassieke paardenren gehouden, de Lincolnshire Handi cap, en wie de Engelsche bladen erop naleest kan zich opnieuw vermeien in de verrukke lijkste Dwaasheid. Er hebben zesentwintig paarden gehold over een baanlengte van 1600 M- De winner, een ros genaamd „Play On" heeft een tijd gemaakt van 1 min. 43 sec. Tweede was een dier, welks naam in zuivere vertaling „Zwaarlijvigheid" luidt, hetgeen misschien grootendeels zijn outsiders-positie in de noteeringen verklaart. Een slimme man, die eigenaar die 'm dien naam heeft gegeven. Zwaarlijvigheid scheelde maar een halslengte met den winner en nr. 3, het Fransche paard Quartz II, scheelde maar één hoofdlengte met Zwaarlijvigheid. Quartz n was de favoriet, en handhaafde de schoone traditie dat favo rieten verliezen, ofschoon het ditmaal wel erg weinig scheelde. Een paardenhals plus een paardenkop't mag geen naam hebben. Toch zijn de Engelsche critici meedoogenloos jegens Quartz II. Ze zeggen dat er geen excuus voor hem is, en dat 200 M. vóór de finish al duidelijk te zien was dat Play On zou win nen. Dergelijke beweringen zouden de wedders achterdochtig moeten maken, maar wedders- op-paarden zijn nu eenmaal niet achterdoch tig. Het is eenvoudig ongeloofelijk wat men hen wijs kan maken. Zij slikken alles, en lezen met ernstige gezichten dikke boeken vol paarden-stamboomen. Uit die boeken leiden z:j af dat bv. Play On goed op 1600 M. is, om dat zijn overgrootvader bij voorkeur den mijl liep en zijn vermaarde mama, die den joligen naam How's that?" droeg ze moet een schrik voor scheidsrechters geweest zijn de familie-voorkeur handhaafde. Nog veel meer visschen de ernstige wedders uit de boeken op. Zij bestudeeren den vorm van Zwaarlijvig heid, die natuurlijk heelemaal geen dikzak maar integendeel slank als een den is. En op het laatste oogenblik worden ze achterdoch tig over den naam, of bijgeloovig over de kleuren van den jockey, en wedden toch niet op 'm, zoodat-ie als outsider start op de no teering 33—1. Van een zuivere snelheidsmeting kan in zoo'n race geen sprake zijn. De start is al een warboel. Het is onmogelijk 26 paarden alle een even goede plaats daarbij te geven. De baan is niet recht en de „buitengroep" ten aanzien van de bochten moet dus een lange- ren weg loopen. Die groep tracht derhalve dadelijk naar binnen te komen en een hevig gedrang ontstaat, bevorderd door het feit dat verscheidene jockeys gelijktijdig trachten, de favorieten den doorgang te versperren. In de eerste bocht wordt dit nog erger. Geluk kig is het publiek daar ver van verwijderd. Maar als het 't allemaal zien kon zou het nog niet wijzer worden. De Engelsche deskundigen vertellen nu kalmweg in de kranten, dat een der favorie ten nog in de laatste 400 M. dusdanig in het gedrang zat, dat zijn jockey bijna uit den za del werd geworpen. Dit paard verloor met zeer klein verschil; het schoot naar voren toen het toevallig ui tde massa losraakte en had bijna de anderen nog geklopt. Een dergelijk geval bewijst zonneklaar de onberekenbaar heid van zoo'n race. Maar de wedders worden ook hierdoor niet wijzer. Als over een maand Quartz II in een andere race tegen Play On loopt, als ze dan allemaal op Play On gewed hebben en Quartz mocht met een lengte cf drie, vier van hem winnen, zullen ze weer de malste verklaringen van dit geval slikken. Sommige deskundigen zullen zeggen dat Play On zich niet lekker voelde, anderen dat de baan ditmaal te hard voor hem was, weer anderen dat deze inzinking kenmer kend herinnert aan bijn beroemde groot moeder, die daar af en toe ook last van placht te hebben. En dan kan men er nog ge rust bij vertellen dat hij een slechte plaats aan de start had en ingesloten werd ook. Het komt er eigenlijk niet veel op aan wat de paar den-experts beweren: als ze maar een kolommetje vol-leuteren is de verliezende wedder alweer getroost en hij haalt er alleen datgene uit, dat zijn eigen dwaasheid het makkelijkst verontschuldigt. Interessant zou het wezen als men zoo'n race eens kon laten overloopen op 26 afge scheiden. kaarsrechte smalle banen naast elkaar. Op deezlfde manier dus als men- schen de 100 M. tegen elkaar loopen. Dan zou men een zuiver resultaat krijgenvoor éen enkele maal. En het zou zonder twijfel geweldig verschillen van het thans bereikte Maar zelfs dan zouden de paarden-littera- tuur over voorouders en vorm en de voor spellingen der paarden-deskundigen nóg waardeloos zijn, want zoo'n renpaard is een 'okproduct, heelemaal op snelheid gebaseerd, 'iet is erg overgevoelig en nerveus. Het voelt ":ch inderdaad vaak niet lekker. Het heeft - dikwijls geen zin in, en loopt dan on ver- :chts slecht. Dat weten de wedders allemaal. Alleen '.enken ze er nooit over na. Liever leven ze voort in de prettige fictie, dat het ge va" heusch berekenbaar is. En verliezen op den duur allemaal. De bookmakers grijnzen en winnen. Er moet tenslotte een groep menschen resten die aan de dwaasheid verdient R. P. 4i], die rch mei ingang wan 1 Apri! >er kwartaal abonneeren. ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. 1. De lijkkist bedekt met hr-plee.d van levende bloemen dat geschonken werd door de Nederlandsche V ereeniging van Huisvrouwen. DE UITVOER VAN FIJNE VISCH NAAR FRANKRIJK. WORDEN DE TONGEXPORTEURS SIGAREN ROOKENDE EN SLAPENDE RIJK? Wij lezen in het Maart-nummer der IJmui- der Federatie: Dezer dagen hebben wij kunnen lezen, dat het aan ons door de Fransche regeering toe gewezen contingent grove visch over een be perkt aantal exporteurs zal worden verdeeld, zooals dit tot nu toe voor het' contingent fijn- vis ch. het geval is. Wij weten niet welke motieven tot dit besluit hebben geleid, laten we maar aannemen dat het nemen van dezen maatregel noodzakelijk was. Wij vertrouwen evenwel, dat dit niet zal leiden tot denzelfden wantoestand als waartoe het toewijzen van het contingent fijne visch aan een beperkt aantal exporteurs heeft ge leid. Geheel IJmuiden ergert zich, zoolang door de contingenteering van fijnvisch deze toestand duurt, aan het feit, dat deze expor teurs profiteeren van de uit de crisis voort gekomen contingenteering, en dus feitelijk aan de tijdsomstandigheden waardoor dit be drijf zoo wordt geslagen. Met een staal geweten worden door dezen winsten opgestreken, welke feitelijk aan het bedrijf ten goede moesten komen en zouden komen als men den in Frankrijk te maken prijs meer evenredig deed zijn aan den in IJmuiden te besteden prijs, waaraan dan aan dezen gerust geen behoorlijke boterham zou worden misgund. Het meest ergerlijke hierbij is evenwel, dat juist de fijnvisch aanbrengende booten de zwaarste dobber hebben ,in den strijd om het bestaan. Als straks de laatste kustboot in den hoek verdwenen is, én de laatste opvarende van dit type schip zich nog het zoute water uit de oogen wrijvende, den kant is opge stuurd, dan is mogelijk de eerste dezer expor teurs er aan toe naar Bloemendaal te verhui zen, zooals wij dat hier in IJmuiden uitdruk ken voor iemand, die de koetjes op het droge heeft, indien tenminste juist is, en wij twijfe len daaraan niet, wat ons nog dezer dagen door een vischhandelaar werd gezegd, nl.: „Ze worden sigaren rookende en slapende rijk, van dertig tot vijf en dertig gulden wordt aan zestig tot zeventig kilogram tong verdiend". Dit is zoowaar niet mis, een zuivere winst van 50 tot 55 cent op één K.G. tong. Als het waar is, is het een schandaal en alweer wij twijfelen daaraan niet. Van 10 tot 15 cent per K.G. zou toch naar ons gevoelen een behoor lijke winstmarge zijn. Een boot met 750 K.G. tong zou dan een hoogere besomming van f 300 maken, hetgeen zou beteekenen het in de vaart blijven van vele onzer kustbooten en dus de bestaanszekerheid van de reederijen dezer booten, brood voor de opvarenden en in dit geval dan met een plakkie kaas. Wat een wereld! Een exporteur met consent in zijn zak voor den uitvoer van tong naar Frankrijk koopt 's morgens een 600 K.G. tong, verpakt deze, zet ze op den trein en heeft met eenige uren werk f 300 verdiend. Een opvarende van dit type schip ploetert dag en nacht, haalt de tongen uit de zee en verdient een droge boterham. Het is onbegrijpelijk, dat de regeering hier aan geen eind maakt. Hierop moet toch iets te vinden zijn. IN EN UIT DE VAART. De stoomtrawler Vios IH IJ.M. I gaat Maan dag weer naar zee. Ook de Gsziena Gatherina IJ.M. 50 zal weer naar zee vertrekken. Opgelegd zijn de Neptunus IJ.M. 87 en de Knikker IJJVt. 4, laatstgenoed voor ketelre paratie. ARB. MUZJEKVEREENIGING „VOORWAARTS". HEDENMIDDAG OPENING VAN DEN BAZAR. De Arbeiders Muziekvereeniging „Voor waarts", directeur de heer D. Horst, organi seert hedenZondag en Maandag een bazar in „Flora" aan den Zeeweg. De opening vindt hedenmiddag 6 uur plaats. Behelve de vele gewone attracties, onmis baar voor een bazar, is het Gemeentelijk Gasbedrijf er aanwezig met een intessanten stand. DE VOORTUINTJES IN DE KENNEMERLAAN. DE BEMIDDELINGSPOGING DER MIDDENSTANDSCENTRALE. Nog steeds wacht de geruchtmakende kwes tie der voortuintjes in de Kennemerlaan, waarover reeds meermalen in ons blad is geschreven, op een oplossing. Men zal zich herinneren, dat de winkelier, tegen wie pro- cee-verbaal werd opgemaakt, wegens het niet voldoen aan de aanschrijving van B. en W. zijn voortuintje met een hekje van den openbaren weg af te sluiten eerst door den ktantonrechter, later door de rechtbank is ontslagen van rechtsvervolging. De zaak zou wellicht al uit de wereld geweest zijn indien de hoogste instantie in de gelegenheid was gesteld haar vonnis te vellen, maar door een verzuim van de rechtbank is dit niet ge schied. De zaak zou indertijen weer met een nieuw procesverbaal tegen een anderen win kelier opnieuw aan het rollen zijn gebracht, als niet de heer Homburg,, lid van den ge meenteraad bemiddeling had aangeboden. Eenige bestuursleden der Middenstands- centrale hebben als bemiddelaars tusschen de oorlogvoerende partijen opgetreden. Zij hebben verschillende besprekingen, zoowel met het dagelijksch bestuur der gemeente als met de betrokken winkeliers gehad. Als resultaat dezer besprekingen hebben de bemiddelaars thans het volgende voorstel aan de betrokken partijen voorgelegd: 1. te rekenen vxan Juli 1934 af, zal gedu rende 15 jaar aan de daarvoor in aanmerking komenden een vergoeding worden gegeven, gelijk aan het bedrag der precario, verschul- dogd voor het in gebruik nemen van af gesta nen grond. Deze verplichting vervalt zoodra het perceel waartoe behoort te grond, welke in eigendom afgestaan wordt aan anderen dan aan den tegenwoordigen eigenaar of diens erfgenamen in eigendom overgaat. 2. de gemeente is bereid bij verandering van .een winkelhuis in een woonhuis den af- gestanen grond voor het perceel van den eigenaar in gebruik te geven tegen beta ling van een recognitie wanneer B. en W. oordeelen, dat de omgeving zulks niet onge- wenscht doet zijn. De gemeente maakt zelf de koopacte op en draagt daarvan de kosten. Uit het sub 1 vermelde valt af te leiden, dat de voortuintjes door de eigenaars aan de gemeente worden afgedragen. En juist tegen deze overdracht zijn de meeste der winkeliers ook thans nog ten zeer ste gekant, zoodat te verwachten is, dat wan neer het niet komt tot een verder doorvoeren van het proces, vele winkeliers een aanschrij ving zullen afwachten om dan de door het gemeentebestuur geëischte afscheiding aan te breigen, om dan als het niet anders kan, het hekje te plaatsen. Wat nu juist niet de bedoeling van het ge meentebestuur is geweest. OPHALEN VAN HUISVUIL. Naar wij vernemen zal in verband met de begrafenis van de Koningin Moeder op Dinsdag 27 Maart a.s. geen huisvuil worden opgehaald. Ook Vrijdag 30 Maart zal geen huisvuil worden opgehaald. Dit zal in de afdeeiing Santpoort en Jan Gij zen vaart geschieden Woensdag 28 Maart vóórmiddags en in de af deeiing IJmuiden-Oost Woensdag 28 Maart namiddags. Om een aangenamen avond door te brengen, moet U eens Zaterdag- en Zondagavond naar CAFé - RESTAURANT „DE BIJENKORF", KANAALSTRAAT, gaan. Concert door Dames-ensemble H. REEHORST. (Adv. Ingez. Med.) Een ontzaggelijke menigte heeft Vrijdag voor het stoffelijk overschot van wijlen HMde Koningin Moeder voor het Paleis aan de Lange Voorhout te den Haag gedefileerd. OLXV. Elke week heeft natuurlijk haar record- reis, maar er is veel verschil in de hoogte van het record. De laatste weken waren besom mingen van 5000 a 6000 gulden het record, maar deze week komen we daar lang niet aan toe. Er kwam geen enkele boot binnen die de 3500 gulden haalde. De kans tot verbetering van het record was echter groot. Hadden we j.l. Zaterdag niet de Alkmaar IJM. 31 aan de markt met 950 kisten visch. Wat een prachtreis in iets meer dan drie weken. Wat een werk moet dat geweest zijn, zulk een massa visch in zulk een korten tijd te verwerken. Want van deze reis van 31/2 week gaat nog minstens de helft af voor de reis naar en van de vissche- rij. Het is weliswaar in hoofdzaak zware visch die daar in het hooge Noorden gevangen wordt, men hoeft geen kleine schol of kleine schelvisch te strippen, ca. 45.000 K.G., eischt voor de paar man, die het zaakje moeten opruimen, een buitengewone inspanning. En dan zulk een teleurstelling, zoowel voor den reeder als voor de opvarenden: een groot verlies voor den een, een mager, zeer mager loon voor de anderen. Vooral de prijs, die de koolvisch opbracht was zeer teleurstellend. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de reederij den trawler uit de IJsland-tra de ge nomen heeft. We hadden 40 trawlers aan de markt en daaronder waren er drie Duitschers, die geen van alle erg blij over hun besomming ge weest zullen zijn. De P.G. 181 besomde slechts f 1420. De macht heeft in deze crisisdagen wel een heel hijzonder aspect. Er zijn vischsoor- ten die bijna niets waard zijn en er zijn visch- soorten die zeer duur zijn en nu ligt het er maar aan, wat de booten mee naar huis nemen o meen goede of een slechte besom ming te maken. M.a.w. er zit thans veel meer muziek in het bedrijf dan ooit en de mooiste muziek wordt gemaakt op ca. 62 gr. N.B. waar veel hake, maar ook veel mijnen ge vangen worden. Ze schijnen niet meer ge vaarlijk te zijn, maar men kan toch niets riskeeren, want als het bewijs geleverd is, dat ze wel gevaarlijk zijn is het te laat. Booten met flink wat hake maken mooie reizen, want deze visch is zeer duur. Het is alleen maar jammer, dat het einde van het contin gent weer dreigt. Zooals we deze week hebben kunn enlezen, heeft de Nederlandsche re geering er bij de Fransche op aangedrongen, de hoeveelheden die in Januari en Februari van het voor die maanden toegestane contin gent zijn overgebleven, op Maart over te boeken, maar de Frausche regeering heeft hierop afwijzend beschikt. Waaruit blijkt, dat al die bepalingen, die later zijn uitge vonden en aan de totstandkoming waarvan de Nederlandsche regeering zoo ijverig heeft meegeholpen, nadeelig voor den handel zijn. Al t deze bepalingen zijn evenzoovele belem meringen om de toegestane contingenten in hun geheel op te gebruiken. De kustbooten profiteeren van de hooge prijzen, die voor tarbot en tong betaald wor den. De loggers natuurlijk ook. Er waren er Maandag een kleine dertig loggers binnen, maar dit groote aantal was geen beletsel voor een goede besomming. De Sperwer schijnt 'n fijnen neus te hebben. Die ruikt de tong als het ware en besomde daardoor van 50 manden visch bijna f 2000. De Duitscher Planen, die denzefden dag met negenmaal zooveel visch binnen was, besomde slechts 500 gulden meer. De bootjes van de Marezalen hebben het er over het algemeen lang niet slecht afgebracht.- PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1