HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT Bruidschatting. 19e JAARGANG No. 121 MAANDAG 26 MAART 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN het lossen der buiten. landsche vaartuigen een nieuwe overeenkomst gesloten. In het Maart-nummer der „IJmuider Fe deratie" wordt het een en ander medegedeeld over het lossen der buitenlandsche vaartui gen, waarover, althans wat de Deensche kotters betreft, eenige moeilijkheden waren gerezen. Reeds langen tijd liepen er geruchten, dat men voor het lossen van Deensche- en andere buitenlandsche motorkotters haven arbeiders en vischknechten had aangezocht buiten de Vischlosregeling om, aldus schrijft genoemd blad. Wij hebben ons bij het opvan gen dezer eerste geruchten aanstonds ver gewist of een en ander zou voortvloeien uit het afloopen der overeenkomst van loon- en arbeidsvoorwaarden voor deae vaartuigen., omdat wij bij het in Maart 1933 met den Chr. Bond afgesloten contract geen partij waren. Hierbij bleek, dat geen opzegging vóór of op 1 November 1933 had plaats gevonden zooals in de in dit contract voorkomende opzegclau sule is voorgeschreven, en dat dus de in Maart 1933 aangegane overeenkomst met den Chr. Bond geldig was tot 31 December 1934. Uitvoerig wordt dan stilgestaan bij de kwesties over het lossen der buitenlandsche motorkotters. Het blijkt, dat zooals wij inder tijd hebben medegedeeld, het lossen dezer schepen veelal geschiedde door niet-haven- arbeiders. Daartegenover stond, dat bij de vischknechts ontevredenheid was ontstaan omdat een aantal vischhandelaars bij het te werk stellen van los personeel de voorkeur gaven aan havenarbeiders, die dat deden on danks de waarschuwing van het bestuur der IJmuider Federatie. Het betuur heeft in en na de staking gemeend, dat deze groep nu .eindelijk had geleerd, dat hun belang niet is gelegen in de voortdurende bedreiging van het bestaan van andere groep, waarvan op dit oogen.blik de beste uit de besten toch nog aangewezen is op den crisissteun. Het jam merlijke van deze historie is, zoo gaat het blad voort, dat hieronder een drietal vak groepbestuurders is, waarvan er twee in doorsnee zeker meer verdienen dan de ge middelde verdienste van het overgroote mee- rendeel der groep hijschers enz- onder de vischlossers. De besprekingen, die inmiddels met de factoors zijn gehouden en waarin het in hoofdzaak draaide om de vischlosregeling hebben ten slotte er toe geleid, dat een basis werd gevonden, waarop het afsluiten eener nieuwe overeenkomst mogelijk bleek. Deze nieuwe overeenkomst werd inmiddels door de havenarbeiders aanvaard. Zij is thans door partijen geteekend en zal binnen eenige dagen aan de havenarbeiders worden uitge reikt. Naar wij vernemen, is in deze nieuwe over eenkomst het losloon met één gulden ver- Die Duits che trawlers. De overeenkomst voor de Duitsche boo ten was per 1 November 1933 opgezegd. De besprekingen eener nieuwe overeenkomst wa ren loopende op het moment, dat bovenge noemde gebeurtenis zich voordeed. De ver langens van den kant der factorij waren hier een tegemoetkoming ten aanzien van de ploegsterkte bij enkele en dubbele ploeg haringibooten. Door ons werd toegezegd de verlangens ten aanzien van de enkele ploeg aan de ha venarbeiders te willen voorleggen, mits de dubbele ploeg dan bij 750 manden zou in gaan, waarvoor dan de sterkte der ploegen tot 1000 manden tweemaal 12 man zou zijn, en bij meer dan 1000 manden de ploegsterkte op tweemaal 13 man kon worden gehand haafd. De factorij ging met een en ander ac- coord, zoodat de havenarbeidersvergadering van 17 Maart tevens dienstbaar kon worden gemaakt ter behandeling van de nieuwe over eenkomst voor Duitsche Noordzeer-, IJsland en haringtrawlers. Door de vergadering werd ook deze over éénkomst aanvaard, izoodat onderteekening en distributie onder de havenarbeiders ge lijktijdig kon plaats vinden. En in het belang van de groep havenar beiders èn in het belang van de groep visch knechten hopen en vertrouwen we nu, dat deze laatste groep in de toekomst een ver standige, en een meer in den geest onzer organisatie passende houding zullen aanne men. De toekomst zal hun dan leeren, dat alleen eensgezindheid en naast elkander op treden noodig en noodzakelijk is, en in het belang van de totaal-groep, welke daar nu en in de toekomst het brood zal moeten ver dienen. diefstal op een stoomtrawler Zaterdagnacht is door den beambte van de politie van het Staatsvisschershavenbedrijf K. aan de Zuidzijde der Visschershaven aange houden E. K.. die bij zich had een zak, inhou dende een groote verscheidenheid van aller lei levensmiddelen enz. als pakjes vet. thee, chocolade, B.Z.K., shagtabak, blikken gecon denseerde melk, tubes zalf enz., welke zak de aangehoudene had ontvreemd van den stoom trawler IJszee. nog steeds slecht weer op zee De stoomtrawler Margaretha IJ.M. 94 is van de visscherij teruggekomen met verlies van sloep en den top van den mast. herdenking koningin emma In de Ned. Hervormde Kerk aan de Ka naalstraat, waar Ds. Swaan voorging tot het bevestigen van 28 nieuwe lidmaten, hield deze predikant gistermorgen alvorens tot den ge wonen dienst over te gaan, een rede, waarin het verscheiden van Koningin Emma her dacht werd. Op verzoek van den voorganger werd na het uitspreken van zijn rede twee minuten stilte in acht genomen, waarna de gemeente staande onder begeleiding van den organist den heer Falk Sr., het tiende vers van Gezang 273 zong. bazar „voorwaarts" Zaterdagmiddag vond in „Flora" in tegen woordigheid van een aantal belangstellenden de opening plaats van den bazar, die aldaar gehouden wordt ten bate van de Arbeiders Muziekvereeniging „Voortwaarts". De ope ning geschiedde door den heer P. v. d. Nuft, die een woord van dank richtte tot allen, die hebben medegewerkt aan de voorbereiding en de totstandkoming van den bazar. In het bijzonder richtte spreker zich tot den direc teur van gas en water, den heer A. de Wit, die met een stand van gasfornuizen enz. niet weinig heeft meegeholpen den bazar aan trekkelijk te maken. Na de opening maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik, de verschillende stands te bezichtigen en zich te amuseeren met de verschillende attracties. Er is veel aanwezig, dat den bezoekers belang inboe zemt. Naast allerlei artikelen, die nu eenmaal op een bazar thuis behooren, trok de fraaie stand van het gasbedrijf veel belangstelling. Er wordt aangetoond, hoe het gasbedrijf ge heel gratis een petroleumstel in een gasstel veranderd. Voorts worden er heetwater- reservoirs gedemonstreerd en vindt men er 'n fraaie collectie gashaarden en branders ten toongesteld. nat. chr. geheelonthouders- vereeniging In verband met het ..overlijden van H.M. de Koningin Moeder .is „de jaarvergadering ter gelegenheid van het 40-jarig.bestaan der Nationaal Christelijke Geheelonthouders Ver- eeniging uitgesteld tot 10 April a.s. schietvereeniging „groot ijmuiden" In verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder zullen Maandag 26 Maart a.s. geen schietoefeningen worden gehouden. Zij, die zich met ingang van 1 Apri! per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. In Afrika (heb ik gelezen), Ik weet niet meer bij welken stam, Betaalt de bruigom voor zijn bruidje. Aan schoonpapa een os of lam. In 't Verre Oosten woont een volkje, Aan 't doet er. niet toe wat voor meer, Daar legt de man, als hij wil trouwen Een mand vol kauri-schelpen neer. Bij d' Eskimos, heb ik vernomen, Is ook zoo'n soort gebruik in 't spel, Daar neemt het echter weer den vorm aan Van zeehond- of van ijsbeervel. In het Australisch oerwoud offert Men boog en pijlen voor een bruid, Weer andre schoonpapas verlangen Een tijger-, beer- of slangenhuid. En al die onbeschaafde volken Zijn zeer jaloersch op ons, want wij, Wij hebben immers onze vrouwen Volkomen kosteloos en vrij! P. GtAiSUS. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Aan boord van een petroleum- tankboot te Rouaan brak brand uit, waardoor 10 personen werden gedood en een groot aantal gewond. circus amanda roberti te te ijmuiden. met paschen voorstellingen. Een interessante gebeurtenis wacht den bewoners van IJmuiden en omstreken: Circus Amanda Robert, het gunstig bekende circus, het romantische paardenspel komt weldra zijn voorstellingen hier geven met een pro gramma zooals in Nederland nog geen circus heeft geboden. Het speciale karakter van circus Amanda Roberti, waardoor het steeds als echt, degelijk paardenspel een bijzondere plaats heeft ingenomen, is behouden geble ven, echter is het programma aangevuld met verschillende voor Nederland geheel nieuwe attracties van internationale beteekenis en wereldnaam. De voorstellingen in de groote tent zullen plaats vinden lsten en 2den Paaschdag en de drie volgende dagen. Het circus heeft zijn standplaats aan het eind van de Edisonstraat. Daar zal ook de ruime stal met de collectie prachtige paarden worden opgesteld. Voor liefhebbers van goede circuskunst, van elegante massa-dressuren, gedurfde jockey trucs, wilde Indianen- en cowboy-rennen, van merkwaardige krachtprestaties. geestige clown-entrees enz. valt hier veel te genieten. vereeniging of verwildering. Door de afdeeling van Kerk en Vrede werd Vrijdag j.l. in het gymnastieklokaal van de Julanaschool een bijeenkomst gehouden, waarin de heer A. J. van Sijn uit Rotterdam in de vredesbeweging welbekend, bovenge noemd onderwerp behandeld. Op duidelijke en pakkende wijze toonde spreker aan, dat oorlog slechts met verwil dering samengaat en dat het aller plicht is naar vereeniging te streven, waarin voor oorlog geen plaats meer is. Zijn uitgangs punt was, dat niet alleen met gevoelsargu menten de oorlog of de oorlogsgeest moet worden bestreden, maar vooral ook met be gripsverheldering, zooals hij b.v. aantoonde met het onderscheid, dat moet worden ge maakt tusschen onafhankelijkheid en zelf standigheid. Onafhankelijkheid, die men zegt te willen verdedigen, is een valsch begrip, want geen enkel volk kan werkelijk onaf hankelijk zijn. Het welzijn van het eene volk toch hangt af van dat van een ander. Zelf standigheid daarentegen is van waarde en wordt door erkenning van de onderlinge af hankelijkheid, welke erkenning den oor log doet verwerpen, geenszins uitgesloten. De spreker begon met hulde te brengen aan EEN GROOTE BRUG IN STOCKHOLM. De nieuwe brug over de Trenebergsont bij Stockholm is bijna gereed. De boog heeft een spanwijdte van 160 meter, de grootste in Europa. de nagedachtenis der Koningin-Moeder, wees er op, dat Zij, die met recht door ons volk hoog is geëerd, geen druppel Neêrlandseh bloed in de ad'ren had, waardoor het valsche begrip in een volkslied, dat gelukkig al meer op den achtergrond geraakt, aan het licht komt. Tal van citaten o.a. van Norman Angel en van Wells en dichtregelen gaven aan zijn voordracht te meer waarde. De voorzitter dankte ten slotte den spreker en mej. Sierhuis, die op verdienstelijke wijze eenige toepasselijke gedichten had voorge dragen en wekte de weinige aanwezigen op, het gehoorde voor hun deel in toepassing te brengen. Zooals meer kan ook hier gezegd' worden: de afwezigen hadden ongelijk. evangelische maatschappij. In de gehouden jaarvergadering van de afd. Velsen-IJmuiden der Evang. Mij., wees de voorz., de heer G. Volt ,r op, dat de afd zeker een der weinige is, welke in dezen crisistijd nog in ledental is vooruitgegaan. Ondanks een verlies van 9 leden door ver trek enz., steeg het ledental tot 65. Uit het jaarverslag bleek, dat in de Her- vormingsweek een openbare vergadering werd gehouden te Beverwijk, terwijl op de samenkomsten op den Hervormingsdag in de Herv. Kerk te IJmuiden en te IJmuiden-Oost een spreker van de Evan. Mij. optrad. De afdeeling bestelde het grootste aantal exem plaren van het propagandanummer van het orgaan, nl. 1100. Voor verkochte exemplaren werd f §2.17 ontvangen, de overige exempla ren werden bij de kerkelijke samenkomsten verspreid. Uit het financieel verslag bleek, dat er een nadeelig saldo was van 29.18, doch door een subsidie van het hoofdbestuur van f 50 werd dit gedekt. De verslagen werden goedgekeurd. De beschrijvingsbrief naar de algemeene vergadering te Leeuwarden op 5 en 6 April werd behandeld en tot afgevaardigden daar heen benoemd de heeren F. Huberts en IJ. Mens. SANTPOORT „vox humana". Naar men ons mededeelt, treedt ons ge mengd koor „Vox Humana", Zondag a.s. in de Haarlemsche gevangenis op VELSEN het overlijden van h.m. de koningin-moeder. Vanwege de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente en der Geref. Kerk alhier wordt heden, Maandagavond in de Geref. Kerk aan den Groote Hout- of Koningsweg een her denkingsdienst gehouden naar aanleiding van het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder. ledenvergadering „de eendracht". VAN Coöperatief inkoopen van kolen. In de groote zaal van Bloemoord vond Vrijdagavond de ledenvergadering plaats van de coöperatieve verbruiks- en productiever- eeniging „De Eendracht". De heer J. Stark, voorzitter, memoreerde eenige dingen uit het jaarverslag der Han delskamer om daarna het woord te geven De voorzitter deelde mede dat Woensdag ta&ld: Bakkerij 9 pet. en manufacturen en kruidenierswaren 3 1/2 pet. Als nieuw punt van bespreking was het coöperatief inkoopen van kolen. Uitvoerig zette de heer St-ark uiteen welke bedoeling het bestuur hiermede had. Het bestuursvoor stel werd na lange discusie aangenomen. Bij acclamatie werd de vorozitter weder voor twee jaren benoemd, evenals de heeren A. G. Keuter en C. Eckhard. Voor den heer Van Kempen die zich niet meer herkiesbaar stelde werd de heer Fopma gekozen. spoorwegongeval nabij esschen. Stagnatie in het spoorweg verkeer. een licht gewonde. Saterdag is de Parijsche nachttrein, van Antwerpen komend, welke om half negen te Roosendaal moet arriveeren, nabij Esschen te ongeveer 8 uur op een personentrein, welke juist uit Esschen vertrok, gereden. De personentrein uit Esschen is zwaar be schadigd; de bagagewagen kwam onderste boven te liggen, Een persoon raakte door de schok tusschen de banken bekneld en werd licht aan de knie gewond. De Parijsche trein, iri op het spoor blijven staan. Ook daar vallen geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De oorzaak is nog onbekend. Het verkeer ondervond veel stagnatie. De reizigers uit den Parijschen trein moesten overstappen in een uit Roosendaal gediri- geerden anderen trein. Nader vernemen wij: De machinist van den Parijschen trein is geschorst, daar deze vermoedelijk door on veilig signaal is gereden, dit althans te laat heeft opgemerkt en daardoor het signaal is gepasseerd alvorens te kunnen stoppen. watersporttentoonstelling te amsterdam. Op de watersporttentoonstelling, die van 615 April te Amsterdam in het R.A.I.-ge- bouw gehouden wordt, zijn de exposanten in de volgende groepen te verdeelen: Geëxposeerd artikel: Zeil- en motorbooten 14 stands, kano's en vouwbooten 10 stands, binnenboordmotoren 9 stands, buitenboord- en zijboordmotoren 7 stands, tenten, etc. 6 stands, lakken en ver ven 5 stands, watersportkleeding 2 stands, diverse artikelen 12 stands. Voor de eerste maal worden crp deze ten toonstelling geïmporteerde complete booten geëxposeerd. Twee firma's brengen n.l. Amri- kaansche motorjachten. de in het buitenland geblokkeerde vorderingen. vragenlijsten worden vlot ingevuld. Naar reeds thans kan worden vastgesteld, worden de vragenlijsten voor de regeerings- enquête naar de in het buitenland geblok keerde vorderingen, tot dusver op vlotte wijze door de belanghebbenden opgenomen, zoodat het zelfs noodig bleek de aanvankelijke op lage met spoed te vergrooten. de zomerfeesten-1934 te amsterdam. oud-italiaansche kunst in nederland. In het kader der Zomerfeesten-,1934 zal door de Gemeente Amsterdam, iri samenwer king met den heer J. Goudstikker, een uit gebreide Italiaansche tentoonstelling wor den georganiseerd in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Er zal naar worden gestreefd een zoo volledig mogelijk overzicht te geven van de Oud-Italiaansche Kunst, die zich in Nederlandsch bezit bevindt. De tentoonstel ling zal dan ook verschillende afdeelingen omvatten, t.w. schilderijen, teekeningen, sculpturen, toegepaste kunst, meubelen, cera miek, glas, kant en boeken. Concert ten bate van musici. Zaterdag 2 Juni a.s. zal in het kader dezer Zomerfeesten, een groot concert worden ge organiseerd, dat door het Concertgebouw orkest en het Residentie-orkest zal worden gegeven in het Olympisch Stadion te Amster dam. De besturen van beide insteiiingeïi hebben daartoe bereids hun toestemming ge geven en met groote instemming hun goed keuring gehecht aan het voorstel van het I. C. A. om de baten van dit Openlucht-con cert ten goede te doen komen aan de musici, het administratief en het technisch perso neel. die, zoowel wat de N.V. Het Concertge bouw als Het Residentie-Orkest aangaat, ge troffen zijn door belangrijke kortingen op aan den secretaris voor zyn jaarverslag en i.ftun salarissen en zich in de toekomst daar aan den penningmeester. aan wellicht opnieuw zullen moeten onder» en Donderdag het dividend zal worden uitbe- werpen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1