HET NIEUWE AVONDBLAD PW 19e JAARGANG No. 125 VRIJDAG 30 MAART 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2]/2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE RET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. De Gevaarlijke Weg. Oliver Stanley, de Engelsche minister van Verkeerswezen, heeft voor de Paaschdagen een vaderlijke proclamatie tot de natie ge richt, om haar te waarschuwen voor de ge varen die haar op den weg bedreigen. Wij kennen dit soort proclamaties ook wel, maar alleen van onzen minister van Financiën, die gepijnigd wordt door de gedachte dat hij' zooveel Nederlanders hard zou moeten aan pakken, als zij het gefluister van hun „fiscaal geweten" „niet tot een geschreeuw zouden weten te verheffen. „Denk er om", zegt mr. Oud, „bezin jullie voor 1 Mei nog eens goed, anders opent zich de deur van het gevang voor jullie". En de financieele overwegingen doen zich-hierbij wel sterk gelden, want als ze betalen stijgen de rijksontvangsten en als ze vergeetachtig blijven stijgen de rijksuit gaven, vanwege de kosten van het logies. De vaderlijkheid van Oliver Stanley is ech ter en onvermengder. Hij dreigt er ook niet bij. Hij toont geen vrees dat hij zijn Britten zal moeten opsluiten, maar wel de angst dat hij er een aantal voorgoed verliezen zal. Zoo ver is het gekomen in deze wonderlijke we reld, dat een feest als de Paaschdagen in Engeland moet worden ingeluid in dezen toon: „Te oordeelen naar de ervaring van vorige jaren zullen wij a.s. Dinsdagavond ruim hon derd dooden en vele honderden gewonden te betreuren hebben „Het zal onze eigen schuld zijn", gaat de minister voort. „Ik wil nu al wel verklaren dat elk ongeluk, dat vóór a.s. Dinsdag ge schieden zal, vermeden had kunnen worden door een beetje meer voorzichtigheid, een beetje meer kalm overleg, een beetje meer geduld bij den een of anderen man. Geen macht ter wereld is in staat den weg te be veiligen tegen roekeloosheid of gekkenwerk. De wet kan den man, die niet voorzichtig is, alleen straffen. De dooden tot leven doen weerkeeren en de gewonden genezen kan zij nietIk weet hoe wij geneigd zijn te den ken .over dien anderen man op den weg. Als ik in een auto zit heb ik het gevoel dat als 'het den voetganger niet aanstaat, hij kan rennen of een noodsprong maken om zich te redden. Als ik wandelaar ben, wil ik dien (stippeltjes) kilometervreter bewijzen dat ik .evenveel recht op den weg heb als hij. 'Maar die dingen zijn even kinderachtig als gevaar lijk". Dit is een aardige passage. U ziet dat de Engelsche minister van Verkeerswezen niet .schroomt de tekortkomingen des weggebrui kers in zijn eigen ziel te ontwaren, en te brandmerken. Lang niet alle vaders doen dat. Toch is het misschien wel de beste me thode, zelfs tegenover volwassen kinderen. Zou minister Oud niet veel ontroerender zijn als hij begonnen was met een beschrijving van de gevoelens, die hem zelf in zijn welbe steed leven jegens den fiscus bezield hebben, als hij zijn beschrijvingsbiljet moest invullen? Als hij bijvoorbeeld gezegd had: „Op dit mo ment voelen wij, dat ons geheugen niet meer is wat het was in onzen schooltijd, toen wij het toevalligerwijze juist niet voor belasting doeleinden behoefden te bezigen.... En ik weet hoe wij dan denken over onzen mede- mensch, den inspecteur der Directe Belas tingen". Maar dergelijke vaderlijke ironie is in onze verhouding van-regeering-tot-volk helaas niet gebruikelijk. Als minister Kalff het eens probeerde? 't kan nog net vóór de Paasch dagen en ons ook eens een beschrijving gaf van de neigingen, die hem resp. als automo bilist, voetganger, fietser, tram- en trein - passagier dreigen te overmeesteren? Minister Stanley heeft nog meer gezegd: „Er zijn nu bijna drie millioen rijbewijzen in Groot-Brittannië uitgereikt. Dat wil zeggen dat één persoon op elke tien, tusschen de leeftijden van 17 en 70 jaar, de gelegenheid heeft een auto te besturen. En de verant woordelijkheid van den automobilist is het grootst, omdat zijn voertuig het gevaarlijkst is". Een waar woord waarmee in ieder land elke campagne voor de veiligheid van den weg wel geleid zou kunnen worden! Tenslotte doet minister Stanley dan nog een beroep op de overige weggebruikers. En als zijn pro clamatie ten gevolge mocht hebben dat het aantal dooden, dat Engeland's Paaschfeest pleegt op te leveren, van ruim honderd tot zooiets als negentig mocht worden teruggel- bracht, zal hij al een mooi resultaat bereikt hebben. Hem hier te citeeren heeft een goed doel. Ons bedreigen dezelfde Paaschgevaren, al wijst onze statistiek minder dooden en ge wonden aan. Dat is alleen maar een kwestie van verhouding. Automobilisten, reken er niet op dat de voetganger zal rennen of een nood sprong nemen. Hij wordt wellicht door doods- verachtend rechtsbewustzijn bezetten. En ver meid u niet in de ij dele illusie, dat fietsende juffrouwen van haar zigzag-koers zullen af zien. Voetgangers, bedwing uw rechtsbesef. Ren, spring desnoods als het noodig is. Schik u ge laten. maar vooral met snelheid in de posit-ie die gij op deze dagen opnieuw zult moeten in-, nemen. Die van den Paasohhaas R. P. VOOR HET BLOEMENKLEED Naar wij vernemen heeft de door de afd. Velsen-IJmuiden van d~ Ned. Vereen, van Huisvrouwen gehouden inzameling voor het bloemenkleed, de hulde der Nederlandsehe vrouwen aan wijlen de Koningin-Moeder, 61,53 opgebracht. IJMUIDEN VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK. BEPAALD CONTINGENT UITGEPUT. De af deeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens te lefonisch bericht uit Parijs het aan Neder land over het eerste kwartaal 1934 toegekende contingent voor zeekreeften, langousten en ongepelde garnalen is uitgeput en dat geen verzending naar Frankrijk meer zal kunnen plaats hebben voor 11 April a.s. PROPAGANDA-AVOND WILHELMINA. In de Witte Bioscoop vond onder groote belangstelling de, wegens het overlijden van Koningin Emma uitgestelde propaganda- avond van de Chr. Muziekvereenigïng Wilhel- mina, directeur de lieer P. Polderman Sr., plaats. De voorzitter, de heer P. Voogt, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waar na men gezamenlijk Psalm 103 zong. Na een drietal zeer verdienstelijk gespeelde orkestwerken, die juist doordat het oude be kende waren, zeer goed de capaciteiten van „Wlhelmina" toonden, werd met een geani- meerden marsch besloten. De attracties voor het enthousiast gestem de publiek waren een groote verloting en de opvoering van een één-acter, welke beide nummers van het programma een groot suc ces oogstten. De avond werd met dankzegging gesloten. EEN IJSCLUB VOOR IJMUIDEN GESTICHT. Woendagavond vond in Kennemerhof een vergadering plaats van de Eerste IJmuider IJsclub. Het resultaat der vergadering was, dat de organisatie, die tot nu toe in handen van eenige personen was en waarin alleen abon nés werden opgenomen, werd omgezet in een vereeniging, waarvan de abohnés lid zullen kunnen worden. De naam der vereeniging is nog niet vastgesteld. De bestaande commissie, die het initiatief tot de oprichting heeft genomen is als voor- loopig' bestuur aangewezen, totdat de finan cieele kwestie geregeld is. De commissie heeft nl. de tot nu toe voor den aanleg van de sproeibaan gemaakte kosten, die vrij aan zienlijk zijn, betaald. Er werd besloten, de Koninklijke goedkeu ring op de Statuten aan te vragen, waarna een obligatieleening zal worden uitgeschreven. Een commissie, bestaande uit 7 personen zal worden benoemd, welke commissie in overleg met het voorloopig 'bestuur verschillende zaken zal regelen. NED. VER. VOOR HUISVROUWEN. De af deeling Velsen-IJmuiden van de Ned. Vereen, voor Huisvrouwen hield gisterenmid dag een excursie naai' de werkinrichting der Vereeniging voor zwakzinnigenzorg aan de Houtmanstraat. Een klein aantal dames had aan den op roep van het bestuur gevolg gegeven en heeft met groote belangstelling kennis genomen van de werkzaamheden van deze nuttige in stelling. Zij werden door de heeren Groene- veld, Stolk en Bouman rondgeleid. Eerstge noemde heeft de dames uitvoerig uiteenge zet, hoe men tot de oprichting dezer afdee ling een zestal jaren geleden, gekomen was en wat een menschlievend en maatschappe lijk werk hier verricht werd. In 1928 was men met 3 leerlingen dezen arbeid begonnen, thans telt de school er 14. Met aandacht werd het werken der jongens aan de gecompliceerde toestellen gevolgd, waarbij de werkmeester voor explicatie zorg droeg. Daarna hebben de dames nog een be zoek gebracht aan de leslokalen van de school voor buitengewoon onderwijs en aan de kookschool. De heer Groene veld heeft de dames ver zocht vooral in dezen tijd van subsidiever mindering den nuttigen arbeid van Zwakzin nigenzorg te willen steunen door matten, loopers, borstels e.d., die in de werkplaatsen, welke vrijwel eenig in den lande zijn, ver vaardigd worden van de V.Z.Z. te betrekken. Juist in den schoonmaaktijd zouden de huis vrouwen zich vele artikelen via dit instituut kunnen aanschaffen. De voorzitster der af deeling, mevr. de Boer-Harder, heeft aan het einde der excur sie met een kort woord den dank der dames overgebracht. VERGADERING VRIJHEIDS BOND. DRUK BEZOCHTE BIJEENKOMST IN THALIA. Donderdagavond vond in Thalia een open bare vergadering plaats van den Vrijheids bond, die zich in een druk bezoek mocht ver heugen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op burgemeeser Rambonnet, de wethou ders Dunnebier en Bosman, den gemeente secretaris en Mi'. K. Jansma, voorzitter van de afdeeling Amsterdam van den Vrijheids bond. Op het podium hing de nationale drieklem' waarop een wit doek met het opschrift: Nederland moet gezond, Strijd voor h.et Liberalisme. Nu! Spreker was Mr. G. A, Boon lid van de Tweede Kamer, die toen hij op het podium be trad, met applaus begroet werd. De voorzitter der afdeeling, Ir. P. van Del den opende de bijeenkomst met een woord van welkom, in het bijzonder tot burgemees ter Rambonnet. Spreker verheugde zich over het bezoek, dat hij voor een bijeenkomst van liberalen in deze plaats bijzonder druk vond. Vooral was spreker verheugd over de aanwe zigheid van zoovele andersdenkenden. Over het liberalisme sprekende, zèide de heer van Delden, dat hij er van overtuigd is, dat het liberalisme nog lang niet dood is, dat het zelfs springlevend is. Er is een groeiend besef van een gezond liberalisme. In onze samen leving is alles gebouwd op het liberalisme, aldus spreker. De heer Boon zei de, dat hij kon begrijpen, dat de afdeeling er prijs op heeft gesteld, in IJmuiden, het brandpunt zoo al niet van de beschaving, maar dan toch van de N.S.B., een liberalen spreker te laten optreden. Spreker heeft den leider van de N.S.B. uitgenoodigd voor debat. Mr. Boon zeide eerst te willen bespreken het antwoord van den heer Tu- senius op de tot hem gerichte uitnoodiging, met hem te debatteeren. En al is de heer Tusenius nu al weg-gepromoveerd tot inspec teur van Noord-Holland, hij zal toch nog wel weten, wat hier gebeurt. De heer Tusenius heeft spreker een der gesalarieerde klets kousen van den Vrijheidsbond genoemd, maar spreker ontkende, dat er een lid van de fractie van den Vrijheidsbond in Eerste of Tweede Kamer is, die gesalarieerd wordt. De heeren houden niet van debat, ze zijn mannen van de daad. Net als Floris Vos zeide spreker, die wilde ook daden. Hij is eenige jaren in de Kamer geweest, is spoorloos verdwenen en van zijn daden heeft men niets gemerkt. Mr. Boon besprak verschillende uitlatingen van den heer Tusenius. Dat Mussert debat door de liberalen is geweigerd is volkomen onwaar. Prof. de Vries heeft Mussert debat aangebo den, maar deze wilde één avond beschikbaar stellen voor Prof. de Vries en Alibarda. Op een dergelijk voorstel ging men natuurlijk niet in. Mussert zou natuurlijk beide heeren tegen elkaar uitspelen, Mussert kan ook thans nog een debatavond krijgen. Mr. Boon besprak verder nog de den heer Tusenius. in den mond gelegde uitlatingen op de vergadering in den Haag. Spreker heeft den heer Tusenius "ge loofd.... en tot belooning wordt hij een be wuste leugenaar genoemd. Het Fransche stoomschip werd in de Middel landsche Zee het slachtoffer van een voor- jaarsstorm. Het werd op de kust geworpen. De lading Werd met ossenwagens geborgen. Spreker herinnerde aan eenige vergaderin gen in andere plaatsen, waar hij over het Na- toniaal-socialisme en de resultaten daarvan in Duitschland heeft gesproken. Hij noemde de propaganda over de opheffing van de waren huizen en Duitschland misleidend, want er is geen enkel warenhuis opgeheven. „Kinderlijke misvattingen", de titel van het onderwerp, dat spreker zich voor dezen avond heeft gekozen, bestaan daarin, dat men in het buitenland stroomingen heeft gezien, die geslaagd zijn en waarvan men gemeend heeft, dat men die ook in ons land kan toepassen. Zij vergeten, dat wij een land zijn met een andere geschiedenis dan Rusland. Duitsch land en Italië. Het is verkeerd met die landen vergelijkingen te maken, aangezien ons land daarmede geen enkele politieke gemeenschap heeft. Ons land heeft zijn politieke ontwikke ling veel eerder gekregn van Engeland. Maar politieke scholing moet men bij de N. S. B. niet vinden, getuige de woorden van Mussert, die Dr. van Ravesteijn een politieken landver rader heeft genoemd omdat deze gezegd heeft, dat de 80-jarige oorlog gevoerd was door huurtroepen. Wat volgens spreker volkomen juist is geweest en ieder die wat van de ge schiedenis weet, weet dat. Mr. Boon vertelde daarna het een en ander over de opkomst van het fascisme in Italië. Daar was werkelijk het bosjewisme in op komst. Men wijst zoo dikwijls op de groote werken in Italië, maar het droogleggen van de Pontijnsche moerassen is kinderwerk, verge leken bij de droogmaking van de Zuiderzee. Spreker noemde verschillende groote werken, die in ons land tot stand zijn gekomen, de verschillende zaken, waarin ons land zich groot heeft getoond. En als in Italië een trein op tijd vertrekt, dan roept men: zie naar Italië, daar vertrekken de treinen op tijd. Over Duitschland sprekende, zeide de heer Boon, dat alles wat er in Duitschland na den oorlog verkeerd is gegaan, het gevolg is van het verdrag van Versailles. Duitschland heeft altijd geloopen met het ellendige gevoel van het tractaat van Versailles. Het kon niet be talen wat het moest opbrengen; daardoor kwam de inflatie. De republiek van Weimar, kind van de nederlaag, is nooit populair ge weest. We hebben den Duitsehen ambtenaar van de monarchie ofschoon slecht betaald, als volkomen onkreukbaar gekend. En wat is er na den oorlog aT'niet gebeurd? Men denke maar eens aan de Barmats en de Sklareks. En daar kwam nog bij de vrees voor het com munisme. Het was niet te verwonderen, dat toen het nationaal socialisme met allerlei mooie beloften kwam, dat zooveel navolging vond. Maar op het oogenblik is de toestand in Duitschland zoo, dat de bronnen opgedroogd zijn. Spreker herinnerde aan de rede van den Duitsehen minister van Financiën. Het po sitieve van deze beweging is. dat Duitschland een zeker zelfrespect heeft gekregen, maar wij liberalen zeide spreker slaan deze resultaten niet hoog aan, omdat alles van boven af opge legd is. Men is gedwongen gleicbgeschaltet en hierdoor komt nooit iets goeds tot stand. Men moet die dingen uit overtuiging doen. In de Nothilfe zitten goede dingen, maar daar naast staan zooveel schaduwzijden, dat het overnemen daarvan een teruggang op den weg der beschaving zou beteekenen. Van het begrip: vrijheid blijft niets over. De vrijheid van pers en godsdienst bestaat niet meer. Een predikant kan zich niet meer uiten voor zijn God zooals hij meent dat goed is. Dit geldt ook voor de Katholieken. Verder besprak Mr. Boon de Numerus Clau- sus. Er kunnen in Duitschland alleen studee- ren menschen die voor 100% nationaal-socialist zijn. De zoon van Stresemann den grooten liberaal mag niet op de universiteit studee- ren. De rechtspraak? Magna Charta en Habeas corpus act in Engeland zeiden, dat niemand mag worden veroordeeld als hij niet beschuldigd is. Hoe het in Duitschland is ge gaan weet men. Verder wees de heer B'oon op de militairistische stroomingen en uitlatingen in Duitschland. Spreker is tegen een concen tratiekamp, maar als iemand in een concen tratiekamp thuis behoort, dan is het profes sor Banse, die oorlog wil voeren met cholera- en pestbacillen besmette ratten en muizen. In tal van boeken wordt de oorlog verheerlijkt en wordt gesmaad op Heine en Mendelssohn. En in Nederland! Hier hebben we twaalf groepen van nationaal-socialisten, verdeeld in hoogeschool, middelbare school en lagere school (gelach). Maar het is alles copie uit Duitschland. Men kan alles terugvinden bij Feder, Strasser en Rosenberg. De heer Boon besprak daarna h.et pro gramma van de beweging van Mussert. Op een vergadering waar de heer Overwijn sprak heeft de heer Boon de volgende vraag gesteld: „Zal het in Uw nationaal-socialisti- sche staat geoorloofd zijn op een rustige wijze in pers en vergadering propaganda te maken voor het parlementaire stelsel, zooals het ook u geoorloofd is propaganda te maken voor uw beginselen". Het antwoord was: „Neen, met het parlementaire stelsel is het uit". Alles wordt beloofd, maar een ding sbaat vast: met de vrijheid, waarvoor onze voor ouders jaren gestreden hebben, waarvoor zij hun bloed geofferd hebben, is het uit. De corporatieve staat zal de parlementaire ver tegenwoordiging vervangen. De opvatting is niet, de sbaat in handen van de corporaties, maar de corporaties in handen van den staat. De dictator beslist. Dat wil men hier ook be reiken. Wat heeft het buitenland geleerd? In Duitschland heeft men in deze richting nog niets bereikt, in Italië, na elf jaar iets. De be- langen-vertegenwoordigingen gaan lijnrecht tegen elkaar in. Gelooft u niet, zeide spreker, dat men daarmede iets bereikt. De practijk heeft bewezen, dat er niets van terecht is ge komen. Spreker schilderde een huishoudelijke vergadering van de N.S.B. Volkomen on- Nederiandsch, aldus Mr. Boon. In Duitsch land houdt men van dat militair gedoe, maar dat past niet bij ons. Waar spreker ook tegen opkomt is tegen de uitlating, dat de fascistische zweep de par tijen heeft gedwongen Oranje te kiezen. Spreker zegt met nadruk, dat dit volkomen onjuist is. Zij zijn de laatsten, die deze leuze ooit mogen aanheffen. Om dit aan te toonen citeert spreker Wiegersma, uit wiens woorden duidelijk blijkt, dat het koningschap in hun staat tot een onbelangrijke instelling wordt. Mr. Boon bracht het geval Abrahams ter sprake. Hier was geen geval van corruptie. De houding van Abrahams is fout geweest en hij verdween. Maar wat gebeurt er in Duitsch land in zulke gevallen? Spreker toonde met voorbeelden aan. dat er daar veel. erger din gen gebeuren, maar daar hoort de bevolking niets van. Ook de varkenscentrale bracht spreker ter sprake maar het zijn vooral deze semi-corrupte instellingen, die den weg banen naar corruptie. En daarom moeten we geen nationaal-socialisme. Dat er zooveel jongeren bij het nationaal-socialisme zijn aangesloten wijt spreker aan de werkloosheid. Het is geen wonder dat zooveel jongeren zich aansluiten omdat zij door de valsche leuzen worden mis leid. Ook speelt een rol het feit, dat men graag „een laag nummer" wil hebben, om als het nationaal-socialisme komt, (maar het komt niet, zeide spreker), maar het gauwste bij de staatsruif te komen. Bedenkelijk ucht spreker het, dat zooveel onontwikkelde perso nen de leiding hebben. Hiervan zonderde spre ker den heer Mussert uit, dien hij een be kwaam ingenieur noemde. Ze willen de regee- ring overnemen, maar waar halen ze de men schen vandaan om de verschillende posten te bezetten? Het is de grootste krankzinnigheid, om menschen als Tusenius, Swemmelaar of Overwijn te vergelijken met mannen als de Geer. Colijn enz. De heeren der N.S.B. zijn ten diepste veront waardigd, dat hun vereeniging tot de verbo den vereenigingen behoort. Spreker toonde met uitlatingen en uit brochures aan dat de N.S.B. revolutionnair is. Dat zij nochtans mo gen schrijven en zeggen zooals zij thans doen hebben zij te danken aan het liberale begin sel. Spreker stelde daarna het liberale begin sel tegen de denkbeelden van het nationaal- socialisme. Tenslotte besprak Mr. Boon den Volkenbond. Deze heeft wellicht niet gegeven wat wij er van verwacht hebben, maar toch hebben wij veel aan den Volkenbond te dan ken. Men moet niet vergeten, dat wanneer we weer'een oorlog krijgen, het met de Europee- sche beschaving gedaan is. Mussert bepleit autarkie voor ons land, maar een exportee- rend, aan zee gelegen land is het minst ge schikt voor autarkie. Het is noodig, dat wij liberalen vast houden aan den vrijhandel, aldus spreker. Mr. Boon besprak ten slotte nog den huldi gen economischen toestand en de daardoor voor de regeering ontstane moeilijkheden. Hij wil het gezag hoog houden, beter dan dit door vorige regeeringen is gedaan. Er moet eenheid zijn en ondanks de vele politieke partijen heeft de practijk bewezen, dat samenwerking moge lijk is. Spreker meende, dat de toestand beter zou zijn geweest, als men vroeger meer naar de liberale raadgevingen had geluisterd. Laat u niet misleiden maar sluit u aan bij die groe pen, die samenwerken om het nationaal her stel mogelijk te maken, riep spreker uit. Eenige der aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen, waarna de heer van Delden in een slotwoord de liberale beginselen in het kort uiteenzette. GEBROKEN AS Toen Woensdagmorgen de auto van den rijwielhandelaar C. v. d. V. alhier de reis naar Rotterdam zou ondernemen, brak op de Ha venkade een as. De uit ongeveer 80 kisten bestaande lading werd op - een andere auto overgeladen, waarna na een langdurig op onthoud de reis kon worden voortgezet. SCHOOLVOETBAL TE VELSEN. Zooals we reeds mededeelden beginnen Za terdag a.s. de school voetbalwedstrijden op de terreinen der IJ.V.V. „Stormvogels" aan. Evenals in het eerste ja.r dezer wedstrijden worden ze ook nu weer officieel geopend. De burgemeester van Velsen, die steeds en over al met belangstelling kennis neemt van wat er in zijn gemeente geschiedt, heeft zich daar toe bereid verklaard. _De spelers der verschillende schoolelftallen, óók al moeten zij dien dag in 't geheel niet of pas later op den dag spelen, worden ook bij de opening verwacht. Die heeft te half 3 plaats. De wedstrijden beginnen te drie uur. SLECHTE RESULTATEN DER VISSCHERIJ. TAL VAN TRAWLERS OPGELEGD. Het is de laatste dagen met de uitkomsten der trawlvisscherij weer zeer bedroevend. De meeste vischsoorten brengen zeer weinig geld op; zelfs de schol, die tot nu toe steeds duur was, is de laatste dagen zeer in prijs gedaald, waardoor niet alleen de kustbooten, maar ook de loggers en de Deensche kotters waar van er deze week een flink aantal binnen kwam, slechte besommigen maakten. Het gevolg is, dat door deze ongunstige resultaten tal van trawlers weer uit de vaart zijn genomen, zooals de Eendracht IJ.M. 117, de Limburgia IJ.M. 54, de Turquoise IJ.M. 69, de Gerard IJ.M. 123 en de Olympia IJ.M. 111. De Bloemendaal IJ.M. 71, die in het dok was geplaatst om van een nieuwe schroef te wor den voorzien, is weer uit het dok genomen en wordt zonder schroef opgelegd. De Irena IJ.M. 89 blijft liggen wegens ziekte van den schipper.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1