1 BEVERWIJK DE WERKLOOSHEID. DEN GOEDEN KANT UIT. Het gaat met de werkloosheid in deze ge meente en haar omgeving den goeden kant uit. In de afgeloopen week kon bij den gemeente lijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling een daling van het aantal werkloozen worden geconstateerd van 713 tot 653. Voor de drie bij den dienst aangesloter ge meenten waren de cijfers: Beverwijk 339 (vorige week 348), Wijk aan Duin 232 (252) en Heemskerk 82 (113). De werkloosheid komt voor in onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 3, betonvlechters 3, -betonwerkers 7, marmerbewerkers 2, marmer' polijsters 1, grondwerkers 43, metselaars 5 opperlieden 7, schilders 8, spoorleggers 1tim merlieden 15, houtbewerkers 4, kuipers 2, stof feerders 1, schoenmakers 2, bankwerkers carrosseriemakers 1, handlangers 2, kopcr- blikslagers 3, lasschers 3, loodgieters 3, machi nisten 6, machinedrijvers 1, metaalbewerkers 5, monteurs 2, plaatwerkers 1, smeden 1, sol- deerders 2, stokers 8, voorslaanders 1, sigaren makers 13. sorteerders 2, slagers 1, landarbei ders 24, reizigers 1, teekenaars 2, chauffeurs 8, expediteurs 1, kellners 1, winkelbedienden 3 schippers 2, incasseerders 4, kantoorbedien den 3, losse arbeiders 123, werksters 2, glas-in- loodzetters 1, voegers 1, totaal 339 (348). Wijk aan Duin: Betonwerkers 1, grond werkers 40, metselaars 2, opperlieden 11, schil ders 3, stucadoors 1, timmerlieden 9, kappers 1, bankwerkers 10, carrosseriemakers 1, electri- ciens 3, handlangers 2, klinkers 2, koper en blikslagers 6, lasschers 1, loodgieters 3, ma chinisten 4, machinedrijvers 1, metaalbewer kers 5, monteurs 2, plaatwerkers 1, stokers 7, bakkers 2, sigarenmakers 3, landarbeiders 27, reizigers 1, chauffeurs 5, kellners 1, lijnwer- kers 1, winkelbedienden 3, schippers 2, incas seerders 2, kantoorbedienden 7, losse arbeiders 59, werksters 4, totaal 232 (252). Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwer kers 2, grondwerkers 11, opperlieden 2, schil ders 1, timmerlieden 3, bakkers 1, landarbei ders 33, chauffeurs 2, kantoorbedienden 1, losse arbeiders 24, totaal 82 (113). EEN GREEP UIT VELEN. Het bestuur van de plaatselijke Esperantis- tengroep verzoekt ons opneming van het vol gende De bekende, radio-ingenieur Eugen Aisberg, hoofdredacteur van eenige radiotijdschriften in Frankrijk, heeft in Esperanto een popu lair-wetenschappelijk werk over radio gepu bliceerd. In dit :werk, dat onder den titel „Nu begrijp ik eindelijk de radio!" bij de Espe- ranto-uitgeverij „Litteratura mondo" te Bu dapest is verschenen, wordt in d-en vorm van een dialoog - tusschen neef Weetgraag en oom Radio-ingenieur op populaire en onderhou dende wijze de geheele techniek van de radio verklaard, toegelicht door bijna 250 illustra ties, waaronder tal van geestige toelichtingen van H. Guilhac. Als een bijzonderheid van deze uitgave is vermeldenswaard, dat reeds voor de ver schijning van het werk in den origineelen Esperanto-tekst, vanuit het in Esperanto ge stelde manuscript verscheidene overzettin gen zijn gemaakt. Zoodoende is dit interes- santé werk thans reeds in 13 (dertien) talen uitgegeven, terwijl van de Duitsche en Fran- séhe uitgave reeds de elfde druk:is versche nen. Op 1 en 2 April vindt in „Het bondsge- bouw", Ommegankstraat 49 te Antwerpen het negentiende congres van de Federatie van Arbeiders Esperantisten plaats. Aan dit con gres gaat een bègroetingsavond vooraf. De congressisten zullen daar door de Antwerp- sche arbeiders esperantisten worden ontvan gen. Deze avond draagt een intiem karakter. Zondagmorgen 1 April zal de burgemeester van Antwerpen het congres officieel ten stad- huize ontvangen, waarna 's middags de eer ste zitting geopend wordt. De tweede con gresdag zal geopend worden met een rede, uitgesproken door den voormaligen leider van S.A.F. (Wereldbond van Arbeiders Espe rantisten) E. Canti. terwijl 's middags een excursie op de Schelde, aangeboden door het gemeentebestuur van Antwerpen, het con gres zal besluiten. De groei der Federatie rechtvaardigt de meening, dat ook dit congres, evenals die der vorige jaren, getuigen zal van de kracht en het idealisme der arbeiders esperantobewe- ging. In Arnhem zal van 210 Juli a.s. een Es- peranto-cursus voor het personeel der P.T.T. plaats vinden. Deze cursus wordt door den heer Andreo Gseh, volgens diens bekende methode geleid. Niet alleen personeel der P.T.T. uit Neder land, doch ook uit het buitenland zal hier aan deelnemen. De heer directeur-generaal der P.T.T. heeft-een extra verlof van 4 dagen aan den deelnemers toegekend. Het bestuur van den Nederl. Ambtenaarsbond heeft be sloten de leden-deelnemers, voor zoover zij niet in Arnhem woonachtig zijn, in de kosten tegemoet te komen, door de lesgelden te ver goeden KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke: van den heer M. Lamme, 2 foto's van den intocht in Beverwijk en van de ontvangst door het Gemeentebestuur en de Burgerij voor het Raadhuis, van het Beverwijksche Artillerie- Garnizoen in 1913; van den heer H. J. de Groot een aluminium noodgeldmunt uit den na-oorlogschen infla tietijd. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken: J. M. Berlee, zonder, naar Am sterdam, Grevelingenstraat 38; J. Rijsdorp, tuinbaas, naar Apeldoorn, Bloemheuvellaan H. Marx, schoenmaker, naar Wijk aan Duin, Oude Alkm. weg 30; G. M. Kuipers, kapperbe diende naar Haarlem, Marnixstraat 53; Th. J. Bakker, koopman, naar Zaandam, Hal straat 1; Wed. J. W. P. Valk geb. Wagerman, zonder, naar Wijk aan Duin, Creutzberglaan 108; C. W. van den Berge, groen teven ter, naar Den Haag; Spakenburgstraat 146; K. H. Leguit, chauffeur, naar Wijk aan Duin, Regulierstraat 9. DE HULDIGING VAN D.O.K. Op de in Café „Oud Meerensteyn" gehouden vervolg vergadering, werd het door de Com missie van voorbereiding ontworpen program ma voor de huldiging van D.O.K. besproken en behoudens eenige wijzigingen, door de ver tegenwoordigers der diverse vereenigingen goedgekeurd. Er is thans definitief besloten, de vereeni- ging D.O.K. te huldigen, ter gelegenheid van de door die vereeniging behaalde landskam pioenschappen worstelen en gewichtheffen Aan den Burgemeester van Beverwijk, Mr. H. J. J. Scholtens zal worden verzocht, het Eere-Voorzitterschap te willen aanvaarden van het Huldigings-Comité. De huldiging zal plaats hebben op Zaterdas 21 April a.s. in Hotel „Oud Meerenstein", waar aan vooraf zal gaan een optocht door de ge meente van diverse sportvereenigingen, met de vereeniging D.O.K. HET POSTKANTOOR OP TWEEDEN PAASCHDAG. Op den tweeden Paaschdag zal op het Post- en Telegraafkantoor den gewonen Zon dagsdienst worden uitgeoefend. Des morgens zal een postbestelling worden uitgevoerd, Daardoor zal het afhalen van poststukken overbodig worden. Daarvoor wordt op Paasch- Maandag dan ook geen gelegenheid geboden. Alleen busrechthouders zijn van 89 uur v.m. en van 1—2 uur n.m. in de gelegenheid de voor hun bestemde poststukken af te halen. DE WIELERWEDSTRIJDEN IN HET SPORTPARK. Voor de Wielerwedstrijden op de gras-baan welke zijp uitgeschreven door de Renners club Kennemerland" bestaat, zooals te ver wachten was, groote belangstelling. Het zal dc eerste maal zijn, dat deze grasbaanwed- strijden binnen de grenzen der gemeente kunnen gehouden worden. De strijd zal op den Eersten Paaschdag in het Gemeentelijk Sportpark gaan tus schen de Rennersclub „Achilles" te Haar lem en de B.R.C. „Kennemerland". De uitvoerders hebben een aantrekkelijk programma samengesteld. De wedstrijden worden geopend met een sprint, te verrijden in 10 series van 4 ren ners, waarvan de eerst aankomenden wor den geplaatst, nummers twee komen in de herkansing voor de demi-finale. Na een juniorenrit over tien ronden worden demi finale en de finale van de sprint verreden. Vervolgens vermeldt het programma een achtervolgingsrit tusschen ploegen van vijf der beste renners van iedere vereeniging. Tot slot wordt een koppelwedstrijd gereden over 100 ronden. Aan dit slotnummer zullen 11 koppels deel nemen. De heer D. van Graas stelde met groote welwillendheid de geluidsinstallatie van het sportpark beschikbaar. De voorzitter van Kennemerland, de heer Leo Peel-en zal als omroeper fungeeren en na iederen wedstrijd de uitslagen publiceeren zoodat het publiek voortdurend van den stand van zaken op de hoogte blijft. Na afloop worden in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" de prijzen uitge reikt. Voor deze wedstrijden zijn een groot aan tal bekers, kransen, kunstvoorwerpen enz. beschikbaar gesteld, die geëtaleerd zijn in het Sporthuis van den heer C. Schuit aan de Schans alhier. Het bestuur ontving o.m. een zilveren lauwertak van de oud-bestuurs leden van de Kennemer Motorclub. COÖPERATIE „SAMENWERKING". In het lokaal van den Beverwijkschen Be- stuurdersbond heeft de Coöperatie „Samen werking" haar jaarvergadering gehouden. In zijn opennigswoord heeft de voorzitter, de heer B. Smit er op gewezen, dat de coöperatie zich in een toenemenden bloei mag verheu gen. Het ledental was met 36 toegenomen en de omzet steeg met zestig pet. De secretaris en de propagandacommissie brachten jaarverslagen uit, waaruit een op gewekt organisatieleven sprak. Bij de bestuursverkiezing werden mevr. Polder en de heer G. Sluis herkozen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer B. Diamant heeft- vervolgens een uitvoerig overzicht gegeven van den t-oestand van het geheele bedrijf. HET VRAAGSTUK DER TEELTBEPERKING De gezamenlijke Beverwijksche veilingen hebben de tuinders opgeroepen tot een ver gadering. waarin het vraagstuk der teeltbe perking zal worden besproken. Tevens zal gelegenheid worden geboden tot het stellen van practische vragen. Deze tuindersbijeen komst is bepaald op Dinsdag 3 April des avonds te half acht in de bovenzaal veilings- ge-bouw Kennemerland. HET DUINBEZIT VAN NOORD-HOLLAND. 3266 H.A. VOOR WATERWINNING EN RECREATIE. Bij de behandeling van in de Prov. Staten van Noord-Holland van het voorstel van Ged. Staten tot aankoop van het zgn. Geversduin te Castricum is in de desbetreffende Com missie uit de Prov. Staten, in verband met het feit dat de Provincie door den voorge stel-den aankoop haar aaneengesloten duin- bezit tot een belangrijk complex zou uitbrei den, aan Ged. Staten de vraag gesteld, hoe het zich de exploitatie van dat bezit had voorgesteld. Toen is geantwoord, dat het col lege zich over de wijze, waarop het duinen complex der Provincie in de toekomst zou worden geëxploiteerd, nog geen meening had gevormd. Op een vraag dienaangaande deel de het college tevens mede, dat het niet in de bedoeling lag daarvoor een aparten dienst in te stellen en evenmin om daarmede den Provincialen Waterstaat te belasten. Inmiddels zijn door den directeur van het P.W.N., onder welk bedrijf de terreinen groo- tendeels ressorteerén nadere voorstellen ge daan. Over die voorstellen hebben Ged. Sta ten het oordeel ingewonnen van den rent meester der Provinciale Landgoederen te Bakkum, die zich daarmede geheel kan ver eenigen. Ged. Staten geven een overzicht van de terreinen waarom het hier gaat en van de waterh-oeveelheden, welke aan die terreinen worden onttrokken- A. Het duingebied te Bergen, ter grootte van ruim 254 H.A., waaraan het P.W.N. thans naar den maatstaf van 1933 5.750.000 M3. per jaar water onttrekt. B. Het duingebied te Egmond, ter grootte van ruim 985 H.A. waaraan men thans nog geen water onttrekt. C. Het duingebied te Bakkum ter grootte van ongeveer 969 H.A. waaraan 3.450.000 M3. water per Jaar wordt onttrokken. D. Het duingebied te Castricum ter grootte van ruim 744 H.A., waaraan nog geen water onttrokken is. E. Het duingebied te Heemskerk, ter grootte van ruim 303 H.A., waaraan 1.850.000 M3. water per jaar onttrokken wordt. F. Het terrein te Bennebroek, ter grootte van ruim 3 H.A., waaruit 650.000 M3. water per jaar water is gehaald. G Het terrein te Laren, ter grootte van bijna 8 H.A., waaraan 700.000 M3. water per jaar is onttrokken. Aan dit terein zal ver moedelijk nog 5 H.A. worden toegevoegd. In totaal bestaat het waterwingebied van het P.W.N. dan uit ruim 3266 H.A., terwijl daaraan volgens den huidigen maatstaf rond 12.400.000 M3. per jaar water wordt onttrok ken. Het complex bij Castricum te Bakkum om- yat 5 boerderijen en 7 woningen. De verpach ting van bouw- en weiland brengt voorts met zich het contact met ruim 200 pachters. Bij die bemoeienissen voegen zich nog de ver pachting van de jacht en het toezicht op hen, die met of zonder vergunning de terrei nen betreden. Voorts zullen ook de verdere bemoeiingen, zooals men die kent uit het, ook uit een re creatief oogpunt van belang zijnde, terrein te Bakkum (het beschikbaar stellen van toe gangskaarten voor wandelaars, van kampeer- vergunningen voor gegadigden, den aanler zoowel van wegen en paden als van kampeer terrein en de daarbij behoorende installaties' ongetwijfeld in aantal en omvang toenemen, terwijl ook de exploitatie der randgebieden de noodige aandacht zal vorderen. Steeds zal het bij alles noodig zijn zulks met het oog op de primaire bestemming van de terreinen voor waterwinning, aan de wa- terleidingenbelangen een overwegenden in vloed toe te kennen. Teneinde een deugdelijk beheer van de hier bedoelde terreinen te bevorderen zal bij het P.W.N., en nieuwe afdeeling terreinen gefor meerd moeten worden. Voor het bezetten van dezen nieuwen post hebben Ged. Staten, overeenkomstig het voorstel van den Directeur van het P.W.N., hun keuze gevestigd op den heer E. Vogelen zang. De aangewezen weg lijkt Ged Staten, dat het PW.N., zooals indertijd ook bij de terrei nen te Bergen en Heemskerk geschied is, alle kapitaalsuitgaven voor zijne rekening neemt, doch dan aan de Provincie die kosten, welke, na aftrek van de baten, uit hoofde van de recreatie gemaakt worden, telken jare in re kening stelt. Deze gelden zullen dan, zooals van zelf spreekt, op de begrooting der provinciale in komsten en uitgaven moeten voorkomen. HEEMSKERK Het zomerpaleis van de vroegere Chineesche keizers, een buitengewoon mooi bouwwerk, is voor het grootste deel door brand verwoest. 50-JARIGE ECHTVEREENIGING. Op 27 Mei zal het 50 jaar geleden zijn dat de echtelieden E. Duin en M. Kroon in den echt werden verbonden. In al dien tijd is het echtpaar niet; verhuisd, zoodat naar wij verwachten het aan belangstelling niet zal ontbreken INBRAAK. Door het uitsnijden van een ruit hebben dieven zich toegang verschaft tot de woning van den heer D. Huipe. Er is alleen een rij wiel meegenomen. KIES VEREENIGING. De Kiesvereeniging „Eensgezindheid" alhier, hield Donderdag haar jaarvergade ring in het café van den heer L. Schijger onder leiding van den voorzitter de heer P. de Vries. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 17.10. Aan de orde was de bestuursverkiezing. Op vorstel van de heer P. van Essen werden de aftredende leden J. Doctor en M. Rozen broek bij acclamatie herkozen. MISSIETENTOONSTELLING. Op eerste Paaschdag na de Hoogmis wordt in het R.K. Vereenigingsgebouw alhier door pastoor Paulussen een tentoonstelling ge opend van kleeren gemaakt door de missfe naaikrana St. Agnes. Deze tentoonstelling is voor iedereen toegankelijk, van 2 tot 3 uur voor de kinderen en van 3 tot 9 uur voor de volwassenen. altijd nog de hulst (waar nog soorten on. der zijn!) en de Sneeuwbes, terwijl we een stuk noorderschutting prachtig kunnen be. dekken met morellen als leiboomen; dan heb- ben we in het voorjaar een kostelijken witten bloei en op het eind van den zomer, als tenminste wat meegeholpen hebben door met een penseeltje over de bloemen te gaan, de glimmende zwartroode vruchten. Dat wat de groote struiken aangaat. Als klein goed zijn er allereerst varens; natuurlijk moeten we dan voor geschikter! grond zorgen (veengrond bladaarde en oude koemest dooreen en steeds vocht), anders kwijnen ze en dat staat rondweg armoedig Vinca minor (Maagdepalm) doet het zelfs in de diepste schaduw nog als grondbedekkin» en Ajuga repens (Kruipend Zenegroen) ook. Dan zijn er de Funkia's, Lieve-Vrouwe-BedJ stroo, Alpenheksenkruid (Circaea alpina), dat wit bloeit, en tenslotte Pulmonaria, het Lon- gekruid, dat blauw of rose bloeit en heusch niet zoo erg bescheiden, want het plantje valt werkelijk direct op en maakt de somberste plek vroolijk. Kostelijk is de Bosch-anemoon voor schaduwplekken. Verder is er een Campanula, die een uit zondering vormt op den regel en goed in de schaduw groeit: C. macantha; ook C alba en C. lactiflora kunnen het zonder zon stel- len. De bloemen zijn lila, lichtblauw of wit. Het ouderwetsche randplantje Schilders verdriet of Hoe-langer-hoe-liever groeit op totaal zonlooze plaatsen nog. Ook Astilbe, meestal foutief Spiraea genoemd. Uit er varing weet ik, hoe heerlijk de planten het doen in goed vocht opgevenden grond, maar natuurlijk bij goed licht Niet alle soorten zijn echter voor den schaduwkant geschikt. Dan verschillende Primula's, en last not least allerlei bolgewassen; op het oogenblik staan er in mijn tuin op het noorden Scilla sibi- rica. Crocus, Muscari (Blauw Druifje) in bloei en de Narcissen dik in knop. En dat is heusch niet het eerste jaar. Met een beetje zorg en een beetje experi menteeren zullen we er gauw genoeg achter zijn. wat het in ons schaduwhoekje nog net doet en wat er zich bepaald thuis voelt. Dan hoeven we niet langer een gevaarlijke zóne te hebben, waar oude bloempotten liggen en spinnen en ongedierte huizen en waar onze bezoekers maar zoo gauw mogelijk langs ge voerd worden. Iedere vierkante meter is kostbaar voor een tuinliefhebber; óók als het een vierkante meter schaduwgrond Is. L. S. GEEN ZON IN DEN TUIN. SCHADUWPLANTEN. Er is in haast iederen tuin een hoekje, waar de slagen vallen. Hoeveel zorg we ook aan de rest besteden, zoo'n ongelukkig plekje schijnt stiefmoederlijk behandeld te móeten worden. Meestal is dat, omdat er geen zon komt. We vinden daar dan wat klimop, een collectie spinnen, misschien wel een paar padden, verder ongelukkige halfdoode plan ten, die er heelemaal niet hoorên en die voor den tuinbezitter duidelijk desteeren. dat er met dat hoekje „niets te beginnen is". Toch hoeft dat niet waar te zijn. Er is met iederen hoek iets te beginnen, als we er maar de planten zetten die er hooren. Komt er nog een beetje zon, dan kunnen we als heesters Kerria japonica gebruiken, de Ranonkel struik; of Skimmia fargrans, een immergroe- ne heester die wit bloeit; of zelfs een Coto- neaster; komt er geen sprankje zon, dan is er AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 31 MAART Luxor Theater: „De Man met de Wassen beelden" en „Gedrag onvoldoende". 8 uur. Kennemer Theater: „Een Nacht in Cairo" en „De dame uit de Nachtkroeg" 8 uur. ZONDAG 1 APRIL Kennemer Theater: „Een Nacht in Cairo" 2.30 en 5 uur; „Een Nacht in Cairo" en „De dame uit de Nachtkroeg". 8 uur. Luxor Theater; „Buffalo Bill en de Buffel jagers", 2.30 uur. „Gedrag onvoldoende" 5 uur; „De Man met de wassen beelden" en .Gedrag onvoldoende". 8 uur, MAANDAG 2 APRIL Luxor Theater: „Buffalo Bill en de Buffel jagers" 2.30 uur; „De man met de wassen Beelden" 5 uur; „De Man met de wassen beelden" en„Gedrag onvoldoende" 8 uur. Kennemer Theater: „Een Nacht in Cairo" 2.30 en 5 uur; „Een Nacht in Cairo" en „De dame uit de Nachtkroeg". 8 uur. DINSDAG 3 APRIL Luxor Theater: Ensemble De Boer—Van Rijk. „Levensavond". Huldiging van Mevr. De Boer-Van Rijk, 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: ZATERDAG 31 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Vorste lijke Emigranten". 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „S. O. S. IJsberg". 2.30. 7 en 9-15 uur. Palace: „Er was eens een prins". Op het tooneel: Russakoff Duo, Grande attraction de Dance. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Hanneles Hemel vaart". Op het tooneel: Acht Rolling Ladies, rolschaats-ballet. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 1 APRIL (Eerste Paaschdag.) Stadsschouwburg: Revue: „O, bedoel je dat?" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Het Nieuwe Schouw- tooneel: „Van je vrienden moet je het heb ben". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 2 APRIL (Tweede Paaschdag.) Stadsschouwburg: Revue: „O. bedoel je dat?" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Het Hollandsch Too- neelneel: „De Kroegzangeres". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Variété-avond. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. DINSDAG 3 APRIL Bioscoopvoorstellingen. S CHEEP VAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam, 30 Maart van Bermuda te New- York. Binnendijk 30 Maart van Rotterdam te Boston, Dinteiclijk, Vancouver n. Rotterdam 28 (n. m.) v. Cristobal. Statendam 30 (v.m.) van New-York n. Mid- dellandsche Zee te Rotterdam. Lochgoil 30 v. Vancouver te Rotterdam. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam 29 v. Stockholm n. Oxelo- sund. Stad Zaandam. 29 van Susa n. Londen. Flensburg B. Blanca n. Rotterdam p. 29 Las Palmas. Stad Arnhem. 31 v. Barcelona te Rotter dam. Stad Zaltbommel 30 v, Huelva te Sas van Gent. HOLLAND—AFRIKA LIJN Klipfontein (uitreis) 30 te Antwerpen. HOLLANDS-WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (uitreis) 28 v. Duala. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Waalkerk (thuisreis) 29 van Port Said. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitres) 30 Maart van Antwer pen. Streefkerk (thuisreis) pass. 30 Maart Perim. KON NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles- 29 v. Gribraltar te Curagao. Ariadne 30 v. Amsterdam n. Rotterdam. Berenice Amsterdam n. Kopenhagen p. 30 Holtenau.. Ceres 29. v. Varna n. Constantza. Deucalion 29 v. Vigo te Lissabon. Orestes 30 van Amsterdam te Rotterdam. Orion. 30 van Jaffa naar Gandia. Titus 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Venezuela antwerpen n. W.-Indlë p. 29 )10 v.m.) St. Michaels. Vesta 29 v. Rotterdam te Setubal. Saturnus 30 van Amsterdam te Hamburg. Nereus 29 van Bilbao te Santander. Aurora 30 van Barcenola te Palermo. Euterpe 30 van Amsterdam naar Bordeaux. ROTTERDAMSCI-IE LLOYD. Slbajak (thuisres) 30 Maart van Lissabon. Dempo (uitreis) 30 Maart van Southampton. Kota Tjandi (thuisreis) 30 van Singapore. Slbajak (thuisreis) p. 30 (1 v.m.) Sagres. Kota Agoeng (uitreis) 29 (10 n.m.) van Suez. Kertosono. (thuisreis) 30 van Port Suadan. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LLJN. Aldabi 27 v. B.-Ayres n. Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Joh. van Oldenbarnevelt (uitreis) 30 van Genua. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Eurybates, Batavia n. Rotterdam 30 te Am sterdam. City of Manilla 30 van Daïren te Rotter dam. Deucalion Japan n. Rotterdam 29 v. Mar seille. ANS J O VISBERICHT. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovisverkoop Vereeniging. Ansjovis: Onveranderd vast. De visscherij bij de Faröer. Binnen enkele dagen zal de geheele vis- schersvloot van de Faröer naar de visscherij uitvaren. Deze vloot telt 170 kotters, welke elk met 20/30 opvarenden bemand zijn, zoodat dus ongeveer 4000 menschen tegelijk van de eilan den zullen vertrekken. Als men weet, dat rieze eilandengroep ongeveer 2^.000 inwoners telt. valt het gemakkelijk te begrijpen, dat vrijwel van elke familie eenige mannen bij deze vis scherij betrokken zijn. Het wel en wee van al deze menschen hangt dus samen met het slagen of het mislukken van deze visscherij. Is men zoo gelukkig met een goede vangst te kunnen terugkeeren, dan vinden vele nijvere handen in de haven werk bij het verwerken en bereiden van de visch, die hoofdzakelijk als klipvisch wordt uitgevoerd. Ook de Deensche staat heeft belang bij een goede visscherij, want uit de Staatskas zijn groote bedragen geleend voor aankoop van schepen. Ongeveer 82 dezer vaartuigen zijn met staatshulp in bedrijf gebracht. Een dreigende staking van deze visschers kon op het laatste Oogenblik nog worden voorkomen, doordat daartoe geschikte personen met gunstig gevolg als bemiddelaars zijn opgetreden. Opgelegde schepen als schoolschip. Het voorbeeld van den Norddeutschen Lloyd in Bremen om een stilgelegd stoomschip ter beschikking te stellen van de werklooze zee lieden om aan boord daarvan hun nautische kennis te vergrooten, is thans gevolgd door de Hamburg-Amerika Lijn te Hamburg. Deze heeft haar stoomschip Baden voor genoemd doel ter beschikking gesteld. Vrije haven op Groenland. Het bestuur van Groenland heeft aan de visschers van det Faröer, die des zomers aan de Westkust van Groenland visschen de vrije beschikking over een der daar liggende havens gegeven. De schepen zullen hier dus in die haven kunnen in- en uitvaren zonder aan eenige formaliteit te zijn onderworpen. Hout naar Australië. De Zweedsche bark C. B. Pedersen is be vracht om 750 standaard hout van Sundsvall naar een Australische haven te vervoeren. Dit is sedert 1929 de eerste maal, dat weder hout naar Australië gebracht wordt. AANGEKOMEN. Venersborg s.s. Londen Eurybates m.s. Batavia. VERTROKKEN. 30 Maart: Sirenes s.s. Narvik Juliana s.s. Den Oever Titus s.s. Rotterdam Texelstroom s.s. Liverpool Ek s.s. Oslo Lab s.s. Le Leque Euterpe s.s. Bordeaux REEDERIJBEDRIJF. De hier thuisbehoorende stoomtrawler IJm- 63 Juliana is gisteren naar Den Oever ver trokken om daar een lading haring in te nemen voor een buitenladnsche haven.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6