HET NIEUWE AVONDBLAD Conversie. 19e JAARGANG No. 130 VRIJDAG 6 APRIL 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2^ cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf-is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN VERGADERING N. S. B. mr. boon in debat. Gisteravond heeft in Thalia'' een verga dering van de N.S.B. plaats gehad. De groote zaal was bij deze gelegenheid geheel bezet. Als spreker trad op de heer G. F. Vlekke, uit Overveen, die tot onderwerp had: „De 'politieke constructie, de politieke partijen en de N.S.B. De vergadering stond onder leiding van .den heer Woudenberg. Deze herinnerde in zijn openingswoord aar de vergadering van den Vrijheidsbond op 30 Maart. Hij sprak hierin een woord van protest .uit tegen de uitdrukking van Mr. Boon in die vergadering waar deze ten aanhoore van den burgemeester gezegd heeft: „dat IJmui den niet was het brandpunt der beschaving, maisi' dan toch wel van de N.S.B." De heer Woudenberg vindt dit een schandelijke uit drukking voor de inwoners van IJmuiden en kan niet nalaten zijn groote verontwaardiging hierover uit te spreken. Mr. Boon, gaat de heer Woudenberg verder, heeft hier de be schaving dan nog niet gebracht evenmin als de heer Tusenius weggepromoveerd is. Hij hoopt nog langen tijd het woord van Tu senius te hooren en van zijn voorlichtingen te mogen genieten (daverend applaus). De heer Van der Vlekke die hierna het spreekgestoelte betreedt, wordt eveneens met luid gejuich begroet. Deze begint te zeggen dat Mr. Boon op de j.l. gehouden vergadering •gezegd heeft dat er in ons volk een groeiend besef is naar gezond liberalisme. Het liberalisme zegt spreker met zijn vrijheid heeft het volk vergiftigd. De diag nose hiervan is vastgesteld door het Nat. sodialisme en daarom waarschuwt spr. met klem tegen de z,g. vrijheid zooals die door den Vrijheidsbond wordt voorgesteld. Deze vrijheid is een geesteskind van 1795, van de Fransche revolutiea Het kind der Fransche revolutie, Napoleon bracht ons het Fransche imperium wat ons nationaal bewustzijn ten onderbracht; waarna mannen als Van der Duyn, Van Limburg Stirum e.a. ons Nat. be wustzijn weer tot ontwaken brachten, waar door weer Oranje in ons land kwam, die ons volk de vrijheid bracht. De Liberale partij kwam op, kreeg wind in dè zeilen en een man als Thorbecke bracht een grondwet waardoor Koning Willem II teruggebracht werd tot 'n constitutioneel vorst De Liberale vrijheid bracht mede dat de arbeider werd uitgebuit, lage loonen, lange arbeidsduur. Gevolg opkomst van het Mar xisme met zijn klassenstrijd. Vervolgens istaat spreker stil bij het ge houden Paasch-congres der S.D.A.P. Spreker zegt, om het parlementarisme te handhaven heeft men daar gedan aan draaitol-politiek Daar zien wij het begin, van wat deprofetische blik van Mussert reeds heeft voorzien, n.l, een somfoinatie van zwart en rood. Een plagiaat van de kleuren der N.S.B. Het huidige van thans, Colijn-Aalberse, wordt dan voortgezet niet Colijn-Aalberse-Albarda. Maar straks komt Mussent hun de rekening aanbieden en ons plagiaat opeischen voor heel het Nederl. volk. Dan zal het geheele volk opzien naar het zwart-rood. Het is eener zijds ergernis, anderzijds een verblijdend teeken dat alle politieke partijen worden op geroepen ter bestrijding der N.SB. En hoe wordt deze bestreden. De N.S.B. die het volk voor een geheele ondergang wil bewaren, de N.S.B. is in haar wezen Gods dienstig omdat zij de rechten wil van ieder individu en alle rechteloosheid wil neerslaan. De N.S.B. wil het volk opvoeden tot saam- hoorigheid. Zij wil het volk Nederlanders doen zijn. Hierbij staat spreker uitvoerig stil bij wat onze voorouders geleden hebben voor hun vrijheid om Nederlanders te kunnen zijn en wraakt dan ook de uitdrukking gedaan door dr. Ravenstein, die in bescherming ge nomen is door mr. Boon als deze zegt Neder land is vrijgevochten door huurtroepen. Vervolgens wordt nog eens de S.D.A.P. aan gehaald hoe deze de Liga van zich heeft af geschud uit vrees anders een staatsgevaarlijke partij te zullen genoemd worden. De S.D.A.P. vergelijkt spreker bij een yo-yo die van uiterst links naar rechts slingert. Met een opwekkend woord om zich te scha ren achter de banier van Mussert en af te zien van al het parlementair gedoe wekt spreker de aanwezigen op om zich aan te sluiten bij de N.S.B. In de pauze werd aan Mr. Boon gevraagd naar het podium te willen komen om van de gelegenheid tot debat gebruik te maken. Aan vankelijk weigert hij omdat hij te laat met den trein was aangekomen en hij het begin der vergadering, waarin hoofdzakelijk over den Vrijheidsbond was gesproken, niet had kun- nesn bijwonen. De heer v. d. Vlekke vraagt aan het bestuur en vergadering om nog eens dat zelfde te mogen herhalen wat hij van het be gin der vergadering af over den Vrijheidsbond had gezegd. Dit wordt toegestaan, waarop Mr. Boon het debat aanvaardt. Mr. Boon stelde er dan ook prijs op dat hem de gelegenheid werd geboden om in een ver gadering van meerendeels N.SB.'ers te mogen debateeren. Bij het begin werd het rumoerig, door tactvol optreden der politie werd de rust hersteld en werd Mr. Boon rustig aange hoord. Deze begint te wijzen op het onstuimig groeien van het fascisme in Italië en Duitsch- land en blijft bij het door hem op de j.l. ge maar te importeeren. Nederland is ook niet in den afgrond gestort door het liberalisme. Het liberalisme zooals het is opgekomen onder Thorbecke heeft opbloei en welvaart gebracht. Het heeft Nederland juist groot gemaakt zoo dat in ons land met een jaarlijksche toene ming van 100.000 zielen er altijd voor deze een bestaan is geweest. Het liberalisme bracht verdraagzaamheid. Denk aan de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Onder wiens bewind zijn de Kinder- en andere so ciale wetten gekomen. Zeker niet het minst onder de liberalen van Houten en Cort v. d. Linden. Hoogst onrechtvaardig vindt spreker het dat de heer v. d. Vlekke zegt dat onder het liberale bewind de arbeiders werden uit gebuit. Spreker noemt Italië en Duitsehland, daar is het onder het fascisme veel treuriger gesteld. Geen nationale welvaart zonder in ternationale samenwerking. De schuld der thans heerschende ellende wijt spreker aan den oorlog. Terug naar de liberale beginselen, welke is voor vrijhandel en tegen contingen- teering. Nationale opleving? Spreker herinnert aan de demonstratie voor de Koningin in 1918. Was toen de N.S.B. er die de liefde voor de Ko ningin deed oplaaien? Vervolgens bespreekt hij het Nationaal regeeringskabinet, Onder be kwame leiding van Colijn is er een goede saamhoorigheid. Hij betreurt dat Mussert slecht thuis is in de geschiedenis, want dan kon hij weten dat de 80-jarige oorlog met hulp van Engelsche en Zwitsersche huurtroepen ge streden is. Denk aan spreekwoord: geen geld, geen Zwitsers. De Vrijheidsbond heeft altijd achter Oranje gestaan. Daarom wil deze geen dictatuur die het koningschap achter uit zet. Italië en Duitsehland worden door hem als voorbeeld aangehaald. En wat betreft IJmuiden als Cen trum zooal niet van beschaving maar wel van de N.S.B. heeft spreker niet de minste bedoe ling gehad hier de IJmuidenaren mee naar beneden te halen. Dit kan ieder begrijpen. Wat de grief is tegen de N.S.B.'ers is dezelfde als die tegen Communisten en S.D.A.P.; wij willen geen dictatuur van wie ook. Daarom heeft spreker bij de geschiedenis der Zeven Pro vinciën en Curacao ook een fel protest doen hooren. Alles wat in ons is, is tegen dictatuur, omdat wij de vrijheid willen en niet gelijkge schakeld willen worden, die de persoonlijke vrijheid opheft. Voorts zegt Mr. Boon zal hij het op prijs stellen indien men met hem nog eens een debatvergadering, met gelijken tijd, wil houden. De heer van der Vlekke begint zijn repliek met te zeggen dat dit geen debat is in onge lijke omstandigheden. Met het wijzen op Italië en Duitsehland zijn wij er ook nog niet. Men begint er altijd mee en men- eindigt er mee. Wij doen zoo niet. Indien daar fouten worden gemaakt is dat niet direct de schuld van het fascisme. Men beschuldigt ons van importee ren. Ook dit doen Wij niet. Het is de geest die door de volken gaat. Wat betreft de opbouw en welvaart gebracht door het liberalisme, dat is gekomen als gevolg van de oppositie der so cialisten en conservatieven. De gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs onder Cort v. d. Linden is mede het gevolg van de S.D.A.P., die hiervoor gestemd heeft uit po litieke overweging. Daarom is de gelijkstelling van 1920 geen vrucht van de liberalen. De coalitie heeft heni gebracht. Wat betreft de sociale wetgeving onder Van Houten en Goe man Borgesïus, deze moesten zij geven omdat zij niet tegen den stroom konden oproeien, Uitvoerig bestrijdt spreker Mr. Boon. Een debatvergadering met Mr. Boon wil spreker gaarne aanvaarden. Hij zal hierover met Mussert spreken. De heer Woudenberg besloot met een woord van dank tot Mr. Boon voor zijn belangstelling voor IJmuiden, waarbij hij den wensch uit sprak dat hij deze belangstelling ook mag toonen in de Tweede Kamer. opdracht. Aan de firma Joh. Dienaar en Zonen alhier werd opgedragen het uitvoeren van bestra tings- en rioleeringswerken en het maken van een speelterrein met portiersverblijf enz. te Leiden voor de som van f 17099. zeemonsters. Een lezer schrijft ons: Bij het lezen der vele berichten omtrent aangespoelde zeemonsters, thans bijna een wekelijks terugkeerend verschijnsel kwam de volgende herinnering bij mij op: Gedurende één der zomermaanden van het jaar 1912 kwam de sleepboot „Poolzèe' van Port Said terug naar Holland. Ter hoogte van Kaap de Gata, aan de Z.O. kust van Spanje, maakte de roerganger mij attent op een voorwerp op verren afstand, met de woorden: „Stuurman, dat lijkt wel een boot te zijn, die daar drijft". Met den kijker was niet uit te maken, wat het was, zoodat wij er heen koersten. Het was een prachtigen dag en gladde zee. Dichterbij komende bespeurden we een hevi- gen stank en zagen toen, wat het werkelijk was: het overblijfsel van een geweldige visch. Het gedeelte der reuzen-visch, dat boven water dreef had ongeveer de lengte van onze sleepboot, (circa 45 Meter) terwijl het ge raamte zich, zoover we in het glasheldere water der Middellandsche Zee zien konden, in de diepte verloor. En men.weet, dat dit water alles tot ver onder de oppervlakte zichtbaar is! Het cadaver was omringd met haaien. Met welk doel deze lieftallige beesten daar waren, laat zich gemakkelijk begrijpen. Wat voor een soort visch het was hebben wij niet kun nen constateeren; Evenmin hoe, aangenomen dat het eventueel een walvisch was, het lichaam in de Middell. Zee terechtgeko men was. Dus ook toen reeds zeemonsters! (Nederland gaat 900 millioen gulden en Amerika 1244 millioen dollar converteer en Schraapt uw keel, mijn waarde vrienden En pompt dan uw stemband op. Zingt met mij 't conversie-versie Van den dollar en de pop. Negenhonderd millioen gulden Worden hier geconverteerd, Onze interestbelangen Zijn er in geïntresseerd. Twalefhonderd vier en veertig Millioen dollars doen het na; Wij zijn 't baasje, vergeleken Bij den baas Amerika. Waarlijk, dit zijn wel transacties Op het financieel terrein Die met heel hun reeks van nullen Lang niet onbenullig zijn. .Converteeren is de mode Hier en in Amerika. Als u zelf soms schuld mocht hebben, Lapt u 'm dat toch niet na. Converteeren ach, je denkt zoo, Als je die bedragen ziet; Als ik dat eens kon verteren, Had ik al mijn zorgen niet. P. GASUS. Concert looft den heer. Het voorname programma waarmede het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" zijn nieuwen directeur Stephen Jansen introdu ceerde, had de Gereformeerde kerk slechts matig doen vullen. Aangezien een concert in een. ander ge deelte onzer gemeente ook onze aanwezigheid opeischte, boorden wij van liet koor slechts de laatste nummers, nl. „Koren" van Al.p'hons Vranken en „Auf, auf me in Herz" van Joh. Seh. Bach. Het hooge peil, waarop Jan de Nobel dit buitengewone koor bracht, heeft zijn opvol ger weten te handhaven en wij gelooven al leszins dat „Looft den Heer" met Stephen Jansen's benoeming een goede keus gedaan heeft. Gezonde opvatting, bestudeerde zang, zorg zame directie, wij vonden deze mérites Van zijn voorganger (die uit belangstelling voor zijn vroeger koor dit concert bijwoonde) in hem terug. Toch hoede men zich voor een al te plichtmatig zingen; dit wordt gauw stijf en doodt op den duur elke vonk van dat en thousiasme, dat men voor het reproduceeren van composities als één der meest essentieele stellen mag. De beide boeiende composities, qua moei lijkheden volkomen evenredig met de capa citeiten van het ensemble, (Koren!) werdén gezongen op een wijze, die alleszins voortref felijk te noemen viel. We hebben de kwaliteiten van een zangers keurtroep als het Chr. Gemengd koor „Looft den Heer" te dikwijls gereleveerd om ditmaal alles afzonderlijk wederom te bespreken: we zouden dan slechts in herhaling vervallen. Van het Amsterdamsch Kamerorkest on der denzelfden leider hoorden we Mozart's Serenade voor strijkinstrumenten Eine kleine Nachtmusi'k. De uitvoering van dit immer jeugdige en tot luisteren dwingend werk vermocht ons niet geheel en al te bekoren. Het Allegro was verreweg het best vertolkte. De uitstekende attaque der 1ste violen stak wel zeer af te genover de schuchtere 2de violengroep en de immer met de zuiverheid overhoop liggende celli. Het Andante had zeer goede kwaliteiten tot aan het mineurgedeelte dat door onop lettendheid der musici dreigde te derailleeren De eerste lessenaar en de dirigent wisten er ger te voorkomen. De klank van het ensemble mogen we uit gesproken goed noemen. Wellicht dat plan kenkoorts sommige van hen parten speelde. Door voorzitter van Leeuwen werd dit con cert op de gebruikelijke manier gesloten. W. ledenvergadering van de v. a. r. a. Maandag 9 April a.s. wordt in Café Royal een buitengewone ledenvergadering gehou den van de afdeeling IJmuiden van de V.A.R.A. De heer L. Meyers, lid van den Ver- eenigingsraad zal op deze vergadering aan wezig zijn. nieuw radiopeilstation. Op het eerste sluiseiland is men Donderdag morgen begonnen met het leggen der fundee ring voor het nieuwe radio-peilstation der Marine, dat vermoedelijk 1 Juli a.s. in dienst gesteld zal worden. radio-peilingen. De radiopeilstations langs de Nederland- sche kust verstrekten in het eerste kwartaal 1934 589 peilingen aan schepen op de Noord zee. Over hezelfde tijdvak van het vorig jaar was dit getal 565. waarschuwing. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang mede, dat de Burgemeester van Enkhuizen waar schuwt tegen Arie Oversiër, geboren 1 Decem ber 1891 te Rotterdam, colporteur, liggende met een woonschip te Amersfoort, die met zijn zoon Jan, 17 jaar. en Zwaantje Wals, ge boren 23 Augustus 1917 te Amsterdam, met Christelijke lectuur leurt en daarbij voor geeft, dat de baten voor de zending bestemd zijn, wat onjuist is gebleken. diefstal van visch. Zekere J. wonende Dinksstraat alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een kist visch, bevattende tong, tarbot- en schelvisch. het houdt niet op. Door D. alhier is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat hij eenïgen tijd onbeheerd had laten staan voor een perceel in de Edisonstraat. kinderfeest in thalia. Gistermiddag is in de groote zaal van Thalia het „Winterfeest" van de speeltuin- vereeniging „Centrum" gehouden waaraan door een groot aantal kinderen werd deelge nomen, terwijl ook vele ouders aanwezig waren. De kinderen werden prettig bezig gehouden met allerlei spelletjes en voordrachten van die kinderen welke dezen winter aan het clubwerk hebben deelgenomen. Tusschen de bedrijven door werden de kin deren ruimschoots op allerlei lekkers ont haald, zoodat ze een heerlijken middag heb ben gehad. De kinderen van het clubwerk kregen nog een extra pakje mee naar huis. VELSEN concert hoogovenkunstkring. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van den Hoogovenkunstkring gaf dit ensemble in hotel „de Prins" een uitvoering, welke slechts matig bezocht was. Na een welkomst tevens propaganda» woord van den voorzitter leidde het corps en zijn directeur, de heer L. v. d. Hoef. den avond in met een pittigen aan Hoogovenkunstkring opgedragen marsch. Als tweede nummer van het uitgebreide programma bracht men von Weber's Peter Sch-moll-ouverture ten gehoore. Dit is geens zins een makkelijk werk; trouwens welke We berouverture levert voor dilettanten nu geen moeilijkheden op. Vlekkeloos werd deze voorname compositie echter niet uitgevoerd, hoewel ze voor dit ensemble wel bevredigen kon. De moeilijk heden er in zijn vele, trouwens welke Weber ouverture levert deze voor dilettanten-orkes ten nu niet. De hobo liet in z'n solotrekjes nogal eens een steek vallen, terwijl door zwe vingen van de blazers de stemming reiner had kunnen zijn. Zeer zeker was het evenwel van de musici een knappe prestatie. Het or kest is in alle registers uitstekend bezet, al hoewel het violen corps tegenover de andere onderdeelen krachtiger zijn kan. Het is vele jaren geleden, dnt Ik voor het laatst de II. O. K. hoorde en dan is de voor uitgang, welke het orkest heeft doorgemaakt, niet onder woorden te brengen. Van een cacaphonie-corps is het ensemble tot een dilettanten-orkest in wezenlijken zin des woords uitgegroeid. Dat de directeur hier in een belangrijk aandeel heeft gehad heeft dezen avond mij wel bewezen. Uiterlijk vallen de gelijke bogen der violen op; de klank is goed, hoewel in de bassen nog wat rommelig. De dirigent kan het lage register en slagwerk gerust wat in toom houden, de violen die nu nog wat schraal tjes aandoen, zullen dan meer tot hun recht komen. Voor de uitvoering van de 2 soli voor trom pet en cello een woord van lof voor de hee- ren, die deze ten gehoore brachten. Vooral de Berceuse de Jocelyn was van den cellist een zeer verdienstelijke prestatie. Dat de dirigent een gezonde opvatting heeft bleek mij- uit de Arlesienne Suite, waarin al lereerst de frissche tempi opvielen.. De ver schillende instrumenten, hadden dankbare solotrekjes. Alleen moet ik ernstig protestee ren tegen het misbruiken van een loeiende saxofoon in het innig-mooie klarirvetgedeelte van het Prélude, wat uitdrukkelijk voor dat laatste instrument in combinatie met hobo en fluit voorsgeschreven staat. Beide (en goe de) zijn er! Waarom dan niet aangewend? De 'volgende 3 deelen genoten een vlotte vertolking, hoewel het Adagietto voor de strijkers moeilijkheden met de stemming op leverde. Het programma was m.i. wel een weinig overladen. Aan het technisch vermogen der executan ten worden met composities als bovenge noemd en b.v. Haydn's Hoboconcert nog vrij zware eischen gesteld. W. „ALMKERK" VAART PROEF. een geslaagde tocht. Kort na den 23 Januari 1.1. gehouden offi- cieelen proeftocht van het motorschip „Aag- tekerk", het eerste van het viertal schepen, dat in opdracht van de Vereenigde Neder- landsche Scheepvaart Maatschappij te Den Haag gebouwd is op de werf van de Neder- landsche Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam, heeft dit schip zijn eerste lange reis via de Kaap naar Australië aanvaard, van waar het thans reeds weer voor de thuisreis is vertrokken. Het wekelijksch telegram, dat de reederij over deze eerste reis ontving, ver meldde steeds de twee woorden: „Alles wel!" „Alles wel!" Dit veelzeggende brevet van te vredenheid van gezagvoerder en hoofdma chinist over de prestaties van hun nieuwe schip zal ongetwijfeld ook worden toegekend aan het motorschip „Almkerk", het tweede van het viertal, dat de Ned. Scheepsbouw Mij. thans heeft voltooid en dat, begunstigd door stralend lenteweer, Woensdag zijn officieelen proeftocht op de Noordzee met succes heeft volbracht. Met den bouw van het passagiers- en vracht schip „Almkerk", dat een zusterschip is van de „Aagtekerk", is het bouwprogram der Ver. Ned. Scheepvaart Mij., wat de Holland-Austra liëlijn betreft, voltooid; in aanbouw zijn thans nog twee passagiersschepen voor den Afrikadienst, de „Bloemfontein" en de „Ja gersfontein". Wat de technische bijzonderheden van dit prachtige schip betreft, kunnen wij kort zijn, aangezien deze vrijwel tot in alle onderdeelen overeenstemmen met degene, welke destijds zijn gepubliceerd na den proef toch t van de „Aagtekerk". Vermeld moge worden de zoo genaamde Maier-vorm, die zich vooral door de diagonaals-ge wijze uit het water oprijzen- den onderkant van de boeg karakteriseert en als geheel uit technisch en economisch oog punt ten voorbeeld gesteld kan worden aan menig modern vrachtschip. Het was voorts wederom de Machinefabriek Stork en Co. N.V. te Hengelo, die de voortstuwingsinst&llatie leverde; twee Stork-A.E.G.-Hesselman dub- belwerkende tweetakt motoren van 4150 RPK. elk, die de „Almkerk" de voor een vrachtschip fantastische snelheid geven van 17 knoop. Evenals bij de „Aagtekerk" is de passagiers- accomodatie boven alle lof verheven; zij om vat een luxe appartement, bestaande uit zit kamer, slaapkamer en toilet met bad, drie tweepersoons- en twee eenpersoonshutten, een rooksalon, een eetsalon en een beschut promenadedek. Ook de accomodatie voor de officieren en de verblijven voor de minderen laten niets te wenschen over. houden vergadering gezegde dat het daarom En, zooals uit bovenstaande blijktj van for- maar niet aangaat 'het in Nederland ook, zoo midabele afmetingen! Tirol geuenki Zondag den vrijheidsoorlog tegen Napoleon, d.e op dien dag 125 jaar geleden begon en tot de vrijmaking van de Fransche heerschappij heeft geleid. Rechts het portret van den „waard van Passeïertal" Andreas Hofer, die de Tirolers aanvoerde. Hofer werd in 1810 te Mantua gefusilleerd, toen Oostenrijk Tirol weer aan de Franschen toewees. STAKING DREIGT IN DENE MARKEN. KOPENHAGEN. 5 April (Reuter) De Deen- sche scheeps-stokers en matrozen hebben in een vergadering besloten ,11 April a.s. het werk neer te leggen. Indien de staking doorgaat wordt het gehee le Deensche scheepvaartverkeer stilgelegd. De stokers en matrozen eischen een verhoo ging van loon in verband met de voor hen on gunstige valuta-verhoudingen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1