Rubriek voor Vragen. VELSEN DE GYMNASIUM-PLANNEN. EEN RAPPORT VAN HET COMITé TOT VOORBEREIDING. Namens het comité tot voorbereiding der stichting van een gymnasium in de gemeente Velsen, hebben de heeren W. van Haselen. voorzitter en A. Mooi, secretaris, den leden van een gemeenteraad een rapport aangebo den. waarin o.a. te vinden is een kostenbere kening voor een eventueel te stichten gym- najsmrn Ih een begeleidend schrijven wordt de ver wachting uitgesproken, dat de raadsleden, na kennisneming der stukken tot de overtui ging zullen komen, dat niet alleen in onze ge meente voldoende belangstelling voor een gymnasium bestaat, doch dat ook, in aanmer king nemende de cultureele en materieels belangen, die aan de stichting van een der gelijke inrichting van onderwijs verbonden zijn, de daaruit voortvloeiende financieels lasten niet te zwaar zijn te achten. Om deze redenen verzoekt het comité, tot een stich ting van een gymnasium in onze gemeante over te gaan. Het rapport. In het rapport wordt allereerst uiteengezet de taak, welke het comité zich heeft gesteld: te onderzoeken, of er bij de ingezetenen vol doende belangstelling voor de stichting van een gymnasium bestaat en te overwegen of de daaruit voor de gemeente voortvloeiende lasten onder de tegenwoordige omstandighe den redelijkerwijze van de gemeentekas, kun nen worden gevergd. Uit het rapport blijkt, dat 18 ouders te Vel sen, 6 te Beverwijk en 1 te Wijk aan Zee met 26 kinderen zich principieel bereid hebben verklaard, hunne kindeix/i per 1 September 1934 eventueel naar een gymnasium te Velsen te zenden. Hoewel de tijd van voorbereiding zeer kort was en niet alle ouders konden worden be reikt, verder in aanmerking nemende het feit, dat verschillende ouders wellicht nog eenigs- zins sceptisch tegenover het slagen van de plannen hebben gestaan, meenen adressanten hieruit de conclusie te mogen trekken, dat er zeer zeker voldoende belangstelling in de ge meente bestaat en dat, wanneer de stichting verwezenlijkt zal zijn, ongetwijfeld meerdere ouders hunne kinderen naar het gymnasium zullen zenden. Er wondt op gewezen, dat vele plaatsen, kleiner dan Velsen, bijv. Alkmaar, Tiel, Kam pen en Gouda een gymnasium hebben en de. stichting van een gymnasium in onze ge meente de vestiging van forensen zal bevor deren. Verwezen wordt naar art. 6 van de Hooger Onderwijswet, waarna wordt gezegd, dat in elke gemeente, waar de bevolking twintigduizend zielen, te boven gaat, door het gemeentebestuur een gymnasium opgericht wordt of naar de voorschriften dezer wet in gericht en in stand gehouden. Het comité heeft getracht, zich een beeld te vormen van de werkelijke vermeerdering van de gemeente-uitgaven, welke door de op richting van een gymnasium zou worden ver oorzaakt en wel voor de beide eerste jai'en na de oprichting alsook voor het zesde school jaar wanneer dus het gymnasium tot een volledige school zou zijn uitgegroeid. Het co mité is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de vermeerdering van de uitgaven niet zoo aanzienlijk is, als men bij oppeiwlakkige be schouwing zou denken, hetgeen vooral een ge volg is van het bepaalde in art. 8 quater van de Hooger Onderwijswet, waarvan het eerste lid als volgt luidt: „Iedere gemeente, welke geen gymna sium in stand houdt, verleent een bijdrage in de kosten van elk van Rijkswege gesub- sidieerd gymnasium, tot hetwelk leerlingen zijn toegelaten, wier ouders of voogden of die bij meerd er.iarigheid zelve in de ge meente hoofdverblijf hebben in den zin van art. 244 a der gemeentewet". Ten aanzien van het aantal te verwach ten leerlingen heeft het comité, op grond van het 26-tal voorloopige aanmeldingen, dat haar na een nog onvolledig onderzoek bereikt heeft gemeend dit voor het eerste jaar te mogen ramen op 24, waarvan 18 afkomstig uit de gemeente Velsen en 6 uit omliggende gemeenten. Ook wanneer men bedenkt, aldus vervolgt het rapport, dat reeds thans circa een 50-tal scholieren uit Velsen inrichtingen voor gym nasiaal onderwijs buiten de gemeente bezoe ken, waarvan men ongeveer 1/4 gedeelte mag veronderstellen, leerlingen eener le klasse te zijn, lijkt de veronderstelling, dat wanneer het mogelijk wordt in de gemeente zelf een gymnasium te bezoeken, dit aantal tot 18 zal toenemen, niet overdreven. Ook voor de volgende schooljaren is met een to taal van 24 leerlingen in de eerste klasse ge rekend en daar de ondervinding leert, dat slechts ca. 50 pet. van de leerlingen uit de eerste klasse de hoogste klasse bereiken, is voor het zesde schooljaar niet een afnemende bezetting der klassen van 24 in de eerste tot ca. 12 in de hoogste klas rekening gehouden, hetgeen een totaal aantal leerlingen voor de geheele school oplevert van 110, waarvan 27 buiten-leerlingen. De conclusie waartoe het comité is geko men, is zooals uit de bijlagen blijkt, dat van de oprichting van een gemeentelijk gymna sium voor de gemeente een werkelijke ver meerdering der uitgaven te veiwachten is van ruim f 7000 in het eerste jaar, ca. f 5500 in •het tweede jaar en ruim f 15.000 in het zesde jaar van het bestaan van deze school, zon der daarbij rekening te houden met de rente en den kapitaaldienst van het voor het gym nasium beschikbaar te stellen gebouw. Volgens de begrooting wordt het totaal der uitgaven voor het le jaar geraamd op f 14600. voor het 2e jaar f 20.000. voor het 6e jaar f 52.600,, dat der inkomsten resp. op f 6150. f 10.250 en f 26.400. het tekort op f 8450 voor het eerste, f 9850 voor het tweede en f 26.200 voor het 6e jaar. Op de bijdrage, welke thans betaald wordt voor buitenleerlingen elders wordt bespaard resp. f 1200, f 4400 en f 11.000 in het le, 2e en 6e jaar, zoodat de werkelijke vermeerdering' der gemeente-uitgaven wordt geraamd op resp. f 7250, f 5450 en f 15.200. WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen 'belang het na volgende mede: De Burgemeester van Eist (O.-B.) geeft een ieder in overweging, alvorens benzine en aiv dere goederen af te leveren aan den automo bilist Jacobus Hendrikus van Lent, wonende te Lent K. 72 gem. Eist, zich terdege te over tuigen, dat contante betaling volgt. Voor noemd persoon, die zich met een vrachtauto, gemerkt M 38192 (Ford), zich veel ophoudt hi Limburg, Gelderland en mogelijk ook an dere gedeelten van het land, en fruit ver koopt, maakt er een gewoonte van om in cafés bestellingen te doen en bij garages ben zine in te nemen, om daarna zich op een slinksche manier te verwijderen. De Hoofd-Commissaris van Politie te Am sterdam geeft in overweging inlichtingen in te winnen bij zijn administratie of bij het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Maastricht, alvorens in re latie te treden met de te Valkenburg (L.) ge vestigde onderneming: Compagnie d'Expor tation „Urania", welke identiek is met: The Novelty Company (eigenaar Wilhelm Ernst August Lamberty). DISCUSSIE-AVOND KRISHNAMURTL Op Dinsdag, den 17en April, des avonds acht uur, wordt een bijeenkomst gehouden Nachtegaaliaan 8. IJmuiden-O. Belangstellenden zijn welkom. Hun die de bijeenkomsten niet meer bezoe ken, wordt verzocht, de ter leen verstrekte boekwerken terug te bezorgen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Verslag over de maand Maart. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg aan het einde der verslagmaand: a. mannen boven de 18 jaar 2385 (vorige maand 2316). b. mannen onder de 18 jaar 56 vorige maand 57) c. vrouwen boven de 18 jaar 27 (vorige maand 47). d. vrouwen onder de 18 jaar 28 (vorige maand 26). Totaal 2506 (vorige maand 2446). De vergelïjkende cijfers betreffende de zui vere werkloosheid zagen er als volgt uit: Ingeschreven op: 3/3 10/3 17/3 24/3 31/3 Bouwvakarbeiders 411 407 385 395 385 Me taaibewerkers 375 365 356 372 375 Havenarbeiders 114 117 115 115 115 Visschers 297 297 316 317 306 Houtbewerkers 38 39 32 36 33 Kantoorbedienden 31 31 29 28 28 Losse arbeiders 622 659 631 638 619 Overige beroepen 275 277 271 263 256 Totaa) 2163 2202 2135 2164 2117 Bemiddeling. Het aantal aanbiedingen van werkzoeken den bedroeg: a. mannen 899 b. vrouwen 38 Geplaatst werden: a. mannen 376 b. vrouwen 10 Het aantal aanvragen van werkgevers be droeg: a. mannen 372 b. vrouwen 10 Hiervan werden voldaan: a. mannen 372 b. vrouwen 10 Rij kswerk verschaf f ing. Op 5 Maart vond dit jaar de eerste uitzen- DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. RECEPTEN VRAAG: 1. Van een japon is dooi- het transpi- reeren de kleur door^eloopen. Hoe krijg ik dat weer goed? 2. Hoe kan men een eenigszins vet geworden kraagje reinigen? 3. Mijn zwart marmeren pendule heeft doffe plekken. Hoe maak ik die weg? 4. Hoe verwijdert men vliegenvuil van een ge brand koperen ornament? ANTWOORD: 1. Maak alleen de vlek vochtig met waterstof peroxyde 1 PCi, maar niet te nat, Daat 10 minuten inwerken en bet dan met schoon water uit. Daat stil drogen. Dit is het eenige wat misschien helpt; veel is er niet aan te doen. 2. Is het een wit of licht kraagje, doe het dan in een schoon jampotje en overgiet het met waschbenzïne. Sluit de pot en laat 5 minuten staan. Dan even flink schudden en zonder wringen buiten in de schaduw op een drogen doek leggen. De geheele behandeling moet bui ten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. 3. Neern het marmer en vooral de doffe plek ken stevig af met lauw zeepsop. Droog goed af en wrijf den volgenden dag met beste zwarte meubelwas. Het wrijven nog eens herhalen. 4. Stevig afwrijven met een zacht doekje met brandspiritus. Goed afdrogen. VRAAG: 1. Hoe maakt men sinaasappeljam? 2. Hoe sinaasappel-limonadesiroop? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 12 sinaasappelen: 3 citroenen, 1 3/4 D. water en suiker. Borstel de vruchten goed schoon, wasch ze en doe ze met het koude water in een geëmailleerde pan. Daat ze koken, tot ze zoo week zijn, dat gij er ge makkelijk in kunt prikken. Neem de vruchten dan uit het vocht; weeg ze en doe hetzelfde ge wicht aan suiker in het vocht. Snij de vruchten in vieren en verwijder zorgvuldig alle pitten en vezels. Doe het vruchtvleesch in de suiker oplossing en snij de schillen in kleine stukjes, waarbij gij het witte gedeelte der schillen verwij dert: de rest gaat ook in het vocht. Daat nu, af en toe roerend, zacht koken, tot het zoo dik is. dat een druppel ervan, in een kopje koud water gedaan, in zijn geheel blijft en niet uitvloeit. Neem er dan, van 'het vuur, vlug het schuim af en doe da jam in schoone potjes, die met vochtig perkament worden afgesloten. 2. Kook in een geëmailleerde pan 1/2 liter wa ter met 6 ons suiker. Als de suiker opgelost is, roert gij er 20 gram citroenzuur, die in een kopje kokend water opgelost is, door en laat de stroop koud worden. Roer er dan 1 fl. si naasappelessence door, of sap van zooveel sinaas appelen, tot de smaak naar genoegen is. VRAAG: 1. Hoe maakt men koffie-extract? Kan men daar ook koffiestroop bij gebruiken? 2. Hoe fosco? 3. Hoe gebonden advokaat van 6 eieren? 4. Hoe ischcroquetten? 5. Hoe maakt men een vetgeworden kraag schoon? ANTWOORD: 1, Maal versche koffie heel fijn; doe ze in den filter van de koffiekan en stamp met het dekblad stevig aan. Zet den fil ter op de kan en doe een kurlcje op de tuit. Over giet zoo vaalc met kokend water, tot de kleur van het uitstroom en de vocht iets lichter wordt. Gij kunt er wel koffiestroop bijvoegen, maar de smaak wordt er dan niet beter op. 2. Benoodigd: 1/2 pond suiker, 1 vanillestok je en 1/2 liter water. Breng het water met de vanille zeer langzaam aan de kook. Roer suiker ding plaats van werkloozen naar Kamp Roos- domsbrug bij Markelo. Op 29 Maart werd de uitzending tijdelijk stopgezet. Gem. Werkverschaffing. De werkzaamheden werden stopgezet we gens gebrek aan afzetgebied voor het zand op 17 Maart. IJMUIDEN HET VISSCHERIJBEDRIJF. EEN RAPPORT VAN DE RIJKSCOMMISSIE VOOR WERKVERSCHAFFING. Dezer dagen hield de Rijkscommissie Werk verruiming, onder presidium van haren Voor zitter, den heer Ch. J. I. M. Weiter, een ver gadering, in het bijzonder ter vaststelling van een rapport over het Visscherijbedrijf te IJmuiden, aan den Voorzitter van den Raad van Ministers naar aanleiding van diens ver zoek om advies. FILMAVOND NED. JONGELNGSVERBOND. Woensdagavond werd in het Gebouw voor Chr. Belangen een filmavond gegeven, ge organiseerd door de afd. IJmuiden van het Ned. Jongelingsverbond. Na de gebruikelijke opening door ds. Swaan werd een aanvang met de film gemaakt. Ver toond werd de bondsfilm Van Bondsdag tot Bondsdag" waarin de arbeid van het Jonge lingsverbond in beeld wordt gebracht. De toe schouwers kregen o.m. een kijkje op den zetel van het hoofdbestuur te Amsterdam, op de inrichting van de kampen en op de bonds dagen, welke regelmatig worden gehouden. De film werd toegelicht door den heer H. Gordau secretaris van het Ned. Jongelings verbond. Deze deelde o.a. mede dat het Ver bond over de gehieele wereld 83 organisaties telt. In eNderland zijn 860 afdeelingen geves tigd met 600 onderafdelingen voor de jeugd. De avond werd met een dankwoord ge sloten. GESLAAGD VOOR MACHINIST. Voor het theoretisch gedeelte van diploma B machinisten-examen is geslaagd de heer C. Visman alhier. BEVERWIJK OUDERAVOND SCHOOL 4. Voor de ouders van de leerlingen van school 4 wordt op Maandag 16 April des avonds te 8 uur een ouderavond in het schoolgebouw gehouden. In het programma is o.m. opgenomen een les in de aardrijks kunde en een les in landbouwkunde. en cacao goed door elkaar en maak er met het water een glad mengsel van. Daat dit zachtjes nog 1/2 uur doorkoken: doe er de vanille uit en giet het in een goed uitgekookte flesch. Gij kunt het S a 10 dagen bewaren. Gebruik 1/3 fosco en 2/3 melk of spuitwater. 3. Benoodigd: 6 zeer versche eieren, 1/2 pond suiker, 1 stokje vanille, 300 gram brandewijn. Klop de eieren met de suiker en het gespleten vanillestokje in een geëmailleerde pan zoolang, tot de suiker zoo goed mogelijk is opgelost. Voeg er, steeds roerende, zeer langzaam de brande wijn bij en laat air bain Marie, of op een zeer zacht vuurtje, onafgebroken roerend, even lauw worden. Giet dan in zeer schoone flesschen en sluit goed af. 4. Benoodigd: 12 5 gram vischresten, zonder graten of velletjes, 1 1/2 dB. melk of room, 10 gram bloem, 20 gr. boter, wat peper, zout; noot en gehakte peterselie en 1/2 ei. Hak de visch fijn; breng boter en bloem roe rend aan de kook; voeg er bij kleine scheutjes, roerend, het vocht bij en blijf ongeveer 10 min. roeren tot de saus goed doorgekookt en gaar is. Vermeng het dan met de visch en de kruiden en laat uitgespreid op een bord stijf worden. Maak er 6 a S croquetjes. zonder barstjes van. Klop het 1/2 ei met een lepel water en rol er de cro quet.i es door en rol ze dan door fijn paneermeel. Bak 3 of 4 tegelijk in heete slaolie of heet vet. dat zoo heet is, dat er blauwe damp afkomt. Bak ze bruin en knappend en laat op grauw papier uitdruipen. 5. Stevig afwrijven met een schoonen doek met petroleum aether. Dit moet buiten in de schaduw gebeuren en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: Hoe verwijdert men een biervleli uit een lichtroode japon van zijden crêpe? ANTWOORD: Deg de japon enkel en -gladuit over een schoonen in vieren gevouwen hand doek. met de vlek naar hoven. Bevochtig, alleen de vlek met waterstof peroxyde 1/2 pCt. (niet sterker). Daat 10 minuten inwerken en bet dan met schoon water uit. Terstond daarna met dro ge doeken droog betten, anders ontstaan er kringen VRAAG: 1. Hoe kan men koperen traproeden bewerken, dat zij niet meer gepoetst behoeven te worden? 2. Hoe maakt men chocoladereepen? 3. In een witte twisted mat zijn zwarte vlek jes, vermoedelijk vocht, hoewel de mat droog is. Hoe krijg ik die weg? ANTWOORD: 1. Bestrijk de roeden met een penseel met zwavelammonium. Daat dit een poosje inwerken en herhaal het nog eens, tot de kleur mooi donker is. Spoel ze dan af met schoon koud water en droog ze goed af, Wrijf ze den volgenden dag goed af met een flanellen doek met lijnolie. 2. Benoodigd 3 1/2 ons suiker, 1/10 liter melk, 1/2 ons cacao en een stukje boter. Roer suiker en cacao door elkaar, giet er de melk op en voeg er de boter bij. Breng het, zacht roerend, aan de kook en laat doorkoken, tot een droppel er van, in een kopje koud water gedaan, een vast balletje wordt. Neem het dan van het vuur en roer het, tot het dik vloeibaar wordt. Giet het uit in een met boter besmeerd blik van 2 c.M. diepe. bvb. de deksel van een bisquitblik. Snij het in reepen, vóórdat het hard wordt. 3. Indien het vochtvlekken zijn, kunt gij ze op de volgende wijze verwijderen. Voeg bij 1 deel gezuiverd zoutzuur 4 deelen koud water en maak er de vlekken vochtig mee. Daat 10 minu ten inwerken en spoel dan in ruim schoon water uit. Daat in de zon drogen. Zoo noodig nog eens herhalen. VRAAG: Hoe maakt men IS M2. tentlinnen, of geel katoen waterdicht? ANTWOORD: Roer gelijke deelen rauwe en gekookte lijnolie goed door elkaar en strijk dit met een kwast gelijkmatig op het linnen of ka toen. Daat zeer goed in de buitenlucht drogen, of in ieder geval op een plaats, waar de buiten lucht goed kan toetreden. VRAAG: Hoe verwijdert men eenige melk- spatjes uit een crêpe Marocain japon? ANTWOORD: Deg de japon enkel en gladuit mei de vlekjes naar boven over een schoonen drogen doek en wrijf stevig af met een schoon doekje, dat gij gedoopt hebt in een mengsel van de nieuwe bioscoopweek. Het Kemiemer Theater vertoont van Vrij dag af als hoofdfilm „Onsterfelijke Liefde" CSmilin Through). Aan den inhoud van dit boeiende drama ontleenen wij het volgende: Reeds dertig jaar lang betreurt Sir John Carteret den dood van zijn verloofde Mon- nyeen, die door zijn medeminnaar Jeremy Wayne op den dag van hun huwelijk voor het altaar werd neergeschoten. Hij wil niet trouwen en leeft alleen met de herinnering aan zijn geliefde en met Katheleen, het dochtertje van Moonyeen's zuster, dat hij als kind in huis genomen heeft. Katheleen groeit op tot een evenbeeld van haar tante en maakt kennis met Kenneth, den zoon van Jerremy Wayne, die na de tragedie van dertig jaren geleden naar Amerika gevlucht is. Als Sir John de ont wakende-liefde van de beide jonge mencshën ontdekt, verbiedt hij het meisje hem nog langer te ontmoeten en dreigt haar te zullen onterven. Kenneth vertrekt naar Frankrijk om dienst te nemen in het leger. Hij komt vier jaren later gewond terug. Intusschen ziet Sir John in, dat hij geen recht heeft tusschen deze beide jonge menschen te staan en tenslotte geeft hy toestemming tot het huwelijk. In deze sterke speelfilm vervullen Norma Shearer, Frederic Marih en Lelie Howard de hoofdr^en. SPORT EN SPEL SCHAKEN DE MATCH ALJECHIN BOGOLJUBOW. DE VIERDE PARTIJ AFGEBROKEN. Uit Villingen (Schwarzwald)Alhier had Woensdagavond onder groote belangstelling de vierde partij plaats tusschen Aljechin en Bogoljubow in den strijd om den wereldkam pioenstitel. Aljechin speelde wit en deed der traditie getrouw verbluffende zetten. In het damen- gambit behaalde de wereldkampioen in den zesden zet F4. Bogoljubow verdedigde zich zeer goed en kreeg een betere positie nadat Aljechin een tijdlang het vrije fïgurenspel had, doch te veel aan de vleugels vastgezet was. De titelverde diger moest langen tijd strijden om uit een moeilijke positie te geraken, hetgeen hem ten slotte met groote moeite gelukte. Kort voor het 1 deel ammonia en 4 deelen lauw water en daar na hebt uitgewrongen. Wrijf onmiddellijk met droge doeken droog, anders ontstaan kringen en krimpt de zijde. Strijk aan den achterkant met een warmen bout. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van zwarte haardenwas uit een licht Axminster ta pijt? ANTWOORD: De plek afboenen met een schoonen schuier met warm zeepsop van gal- zeep. Krijgt gij het er door deze behandeling niet uit, wrijf dan de vlek, als deze weer droog is. stevig in met een stukje galzeep, dat in warm water gedoopt is. Daat ongeveer een half uur inwerken en bet dan met schoon water de zeep ev volkomen uit. De vlekken zullen dan vermoe delijk wel verdwenen zijn. Zoo niet, bericht het dan nog even: dan zullen wij een krasser middel to baat nemen. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Ik ontving de volgende aanslag pers. bel. 19 34 te Wijk aan Zee en Duin: Belastbare huurwaarde 312.(Is juist). Kin deraftrek 30 pCt. (ik heb 3 kinderen); Huur waarde 15.10 2.10. Motorrijtuigen 30.Ge meente opcenten 94.58. Is dat juist? 2. De auto is een bedrijfsauto, aangegeven waarde 1000. Is de auto als zoodanig aange slagen, dus in de bedrijfsklasse en naar een waarde van 1000. ANTWOORD: 1. De berekening is juist. 2. Neen. de auto is blijkbaar voor het volle bedrag belast. Gij kunt ter Inspectie Beverwijk informeeren naar de reden van de afwijking van Uw aangifte en daarna, zoo noodig, een bezwaarschrift indienen. VRAAGEen stuurman, groote vaart, al 2 jaar werkloos, zonder pensioen, heeft per jaar f 2500 aan couponreute. I-Ioeveel belasting moet hij daarvan bij vestiging in Haarlem betalen? ANTWOORD: Als gehuwd persoon, zonder kinderen: Rijksinkomstenbelasting 54.04. Gem. fondsbelasting 100.80. VRAAG: Ik heb in het jaar 1933 een erfenis van 700 ontvangen. Moet dit op het aangifte biljet 1934/3 5 onder inkomen of vermogen wor den ingevuld? RECHTZAKEN VRAAG: Mijn dochter, 27 jaar oud. wettig gescheiden, wil weer ti-omven. Heeft zij toestem ming van haar ouders noodig? ANTWOORD: Ja. VRAAG: 1. Als iemand maar 1 schuld eischer heeft, kan hij dan failliet verklaard worden? 2, Geeft het wetboek niet aan 2 schuldéischers? ANTWOORD: 1. Ja, doch dit behoort tot de uitzonderingen. 2. Neen, men moet verkeeren in den toestand van te hebben opgehouden te betalen. VRAAG: 1. Als door den huiseigenaar voor rekening van den huurder op zolder een ka mertje is getimmerd, mag de huurder dit dan medenemen ,als hij gaat verhuizen? 2. Zoo ook waschbakken, bad en aan- en af- voerleidingen? 3. Indien het niet mag, wat kan mij dan ge beuren als ik het toch doe? ANTWOORD 1. Ja, mits alles in den vorigen toe stand herstellend. 2 en 3. Zie onder 1. DIVERSEN. VRAAG: Een twintigje van de Unie, trekken de op de Staatsloterij, is zoek geraakt Is hierin te voorzien? ANTWOORD: Vermoedelijk zal er wel niets aan te doen zijn, maar wendt u voor alle zeker heid tot den agent, die u het briefje leverde. VRAAG: Welke zegels moeten wij plakken voor een dagmeisje van 14 jaar en hoeveel voor een meisje van 16 jaar? ANTWOORD: Van 14 tot 16 jaar 30 cent per week, van 16 tot IS jaar 40 cent per week, VRAAG: Kunt u ook zeggen van welk ma teriaal de kronen van Koningin Moeder Emma en Koningin Wilhelmina vervaardigd zijn? ANTWOORD: Goud met edelsteenen bezet. einde wist Aljechin aan een remise te 0nt komen. Na een speeltijd van 2 1/2 uur werd de partij afgebroken. y De voortzetting van de partij op iie(jen Donderdag belooft zeer spannend te wórden KEGELEN. HERDENKING 35-JARIG BESTAAN IIAARL. KEGELBOND. We ontvingen het programma van de na tionale kegelwedstrijden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van den Haarl. Kegel bond. te houden van Zondag 29 April tot ea met Donderdag 10 Mei i Hemelvaartsdag) het gebouw aan de Tempeliersstraat. Het lij vige boekje is versierd met een foto van het bestuur. Pe Opening heeft plaats op Zondag 29 April, des middags twaalf uur, door den heer C. L. Zeilinga. vice-r voorzitter van dén Ned. Kegelbond. Er is een keur van prijzen beschikbaar gesteld. De prijsuitreiking heeft plaats op Woensdagavond 16 Mei in hetzelfde gebouw. BILJARTEN kampioenschap van nederland driebanden 1ste klasse. Uit de 12 inschrijvers voor bovengenoemd tournooi zijn na gehouden voorwedstrijden de volgende 6 spelers met het hoogste algemeen gemiddelde in den eindstrijd geplaatst: a Sengers (B.V. „Rotterdam", Rotterdam) met 0.703; C. B. Koopman, L. Visser en J. Drukker (alle drie B.V. „K.R.A.S.", Amsterdam) met respectievelijk 0.653, 0.579 en 0.553; W. L. H Penning (B.V. „K.R.A.Z.", Delft) met 0.546 eti C. Visser iB. C. der „Sociëteit VereenigW' Haarlem) met 0.539. Reserves zijn: G. J. a. Petersen (,,'s-Gra- venhaagsche B. C." Den Haag) en d. a. de Foeljager (B. C. der „Sociëteit Vereeniging" Haarlem) met respectievelijk 0.536 en 0.518. De finale wordt gespeeld onder leiding van de B. C. der „Sociëteit Vereniging" op Za terdag 21 en Zondag 22 April e.k. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. De wedstrijden om de clubkampioenschap pen 19331934 van de Haarlemsehe Damclub werden vortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen remise met J. van Looij; J. B. Sluiter Jr. remise met J. v. d. Giessen. Tweede klasse: Ph. G. Amelung Jr. wint van F. W. de Pater. Derde klasse: J. J. Aling wint van Jac. Fr. van Garderen: J. Merts wint van J. Stam- mis: W. Jonkhof remise met H. W. C. van Rhoon: I. Ravensbergen wint van W. J. A. Matla; O. T. Glaser wint van J. Zurel; J. J. van Kesteren wint van J. Kuntze; J. Klaver- stijn remise met E. Stammis; U. Jötten wint van M. van Leeuwen; K. Olij wint van J. J, van Toorn C. SUYK SPEELT SIMULTAAN IN AMSTERDAM. Onder buitengewoon groote belangstelling gaf Woensdagavond op uitnoodiging van de Damclub D. S. te Amsterdam het jongste lid van D. C. IJ. de 13-jarige C. Suyk een si multaanseance. Suyk bond den strijd aan te gen niet minder dan 30 geoefende leden der Amsterdamsche club. In de pauze demonstreerde Suyk een vijf tal eigen composities, waarvoor hem een ware w.-.rie werd gebracht. Na 3 uur spelen was het resultaat gewon nen 15. remise 7, verlorert 3, een resultaat waarmede de jonge damkunstenaar tevreden mag zijn. Suyk was vergezeld van de bekende dam mers Dukel en Ligthart. PERSOONLIJK DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Dinsdagavond j.l. werd te Amsterdam voor bovengenoemden wedstrijd de partij W. Rus tenburgA. K. W. Damme gespeeld, welke na 5 uur in remise eindigde. Zaterdagnamiddag en Zondag a.s. worden in het Parkhotel te Amsterdam de twee laat ste ronden van dezen wedstrijd gespeeld. WIE WORDT KAMPIOEN VAN NEDERLAND? Zaterdag en Zondag a.s. zullen de wed strijden om het Damkampioenschap van Nederland worden voortgezet. In de achtste ronde, die buitengewoon belangrijk is, ont moeten elkaar: RamanVos, v. Dartelen— Lochtenberg, Keiler-Ligthart en B. Dukel— Cohen. De partij Damme—Rustenburg welke j.l. Dinsdag is gespeeld eindigde in remise. Met deze ronde zal de beslissing vallen. Weet Ligthart tegen Keiler remise te spelen dan moet Dukel van Cohen winnen, wil deze de laatste ronde gelijk staan. Blijft Dukel Zaterdag 1 punt op Keiler achter, .dan zal laatstgenoemde met Cohen als tegenstander in de laatste partij, geen moeite hebben be slag te leggen op den titel. In de negende en laatste ronde ontmoeten elkaar: B. DukelJ. H. Vos. KellerCohen, LigthartDamme, Rustenburgvan Darte len en Lochtenberg—Raman. De IJmuidenaren hebben hun lot in eigen handen. Aan Ligthart zal het Zaterdag lig gen of z'n plaatsgenoot door zelf te winnen kans maakt op den titel. De uitslagen zullen Zaterdag en Zondag zoo spoedig mogelijk op onze publicatie borden worden bekend gemaakt. De stand na de party Damme—Rusten burg is thans als volgt: R. C. Keiler, Amsterdam 7 3 4 0 10 B. Dukel. IJmuiden 7 3 3 1 9 W. Rustenburg, Amsterdam 8 2 5 1 9 P. J. van Dartelen, Haarlem 7 16 0 8 Cohen, Rotterdam 7 15 17 Damme, Amsterdam 8 15 2 7 J. H. Vos, Amsterdam 7 14 2 6 T. Raman, IJmuiden 7 14 2 6 Ligthart IJmuiden 7 13 3 5 Lochtenberg, Amsterdam 7 13 3 5 Wel heeft dus Keiler de mooiste kansen, maar het puntenverschil tusschen de leiders Keiler. Dukel, Rustenburg en Van Dartelen is vrij gering, zoodat verrassingen niet uitge sloten zijn.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8