HET NIEUWE AVONDBLAD Officieren voor den Zeekrijgsraad 19e JAARGANG No. 138 MAANDAG 16 APRIL 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Dictators. Het derde in de serie zeer belangrijke arti kelen over de Internationale Verhoudingen, waarvan wij ons het publicatierecht hebben verzekerd, verscheen in ons vorig nummer. De schrijver is niemand minder dan Lord Robert Cecil ,en zijn onderwerp is een van de meest actueele vraagstukken van den dag: Het Dic tatorschap en de Volkenbond. Ik vestig uw bijzondere aandacht op deze artikelen, voor welker voortgezette publicatie wij een blij vende regeling' hebben getroffen, en waarin u steeds die oprechte voorstanders van ver betering van den internationalen toestand aan het woord zult vinden, die tot de knap- sten en meest invloedrijken op hun terrein gerekend worden. Lord Robert Cecil trekt in zijn artikel een zeer belangrijke conclusie, die men als de kern ervan mag beschouwen. Hij zegt dat een dictatorschap, hetzij al dan niet democratisch van origine, niet noodzakelijk vijandig tegen over internationale organisatie behoeft te staan. Dit is een hoopvolle uitlating en een die dezen man, die nooit opgeeft en zich steeds zijn groo.te doel voor oogen blijft houden, waardig is. Maar bovendien zijn er vele fei ten die zijn optimisme rechtvaardigen. Ik zou degenen, die in de laatste jaren herhaaldelijk geprofeteerd hebben dat we nu vlak voor de uitbarsting tusschen Frankrijk en Italië stonden, of vlak vóór de uitbarsting tusschen Rusland en Japan, of vóór het conflict tus schen twee dictaturen zelfs: Italië en Joego slaviëeraan willen herinneren dat er van hun voorspellingen niets is uitgekomen. Steeds wanneer het oorlogsgevaar op zijn allerdreigendst scheen, werd het weer afge wend. Geen der dictaturen heeft de conse quenties tenslotte aangedurfd. En men kan er deze zeer belangrijke commentaar aan toevoegen: geen der dictaturen blijkt over voldoende crediet te beschikken om zich in een oorlogsavontuur te kunnen storten. Wel zeer sterk blijkt het besef te zijn doorge drongen, dat men er niet meer mee winnen, alleen maar verliezen kan, ook als men op het slagveld zegeviert. De Vereenigde Staten staan voor ons als het afdoende bewijs van een verschrikkelijke financiëele ineenstor ting tengevolge vaneen oorlogs-overwin- ning onder de allergunstigste omstandighe den. Om van de misère van de rest, zelfs van die aër neutraal-gebleven landen, maar te zwijgen. Het crediet van god Mars is verschrikkelijk geschokt. Dit blijft tot dusver de beste basis waarop mannen als Cecil hun opbouwend werk kunnen blijven verrichten, en het is te vens de groote rem voor de dictaturen, om zich in buitenlandsche avonturen te wagen. Op dit oogenblik is het directe oorlogsgevaar gering, en de onderhandelingen over ontwa pening worden, ondanks alle tegenslagen, niet gestaakt. Men blijft ze voortzetten. De „onder strooming", die de anti-oorlogsactie in de wereld teweeg gebracht heeft is te sterk en te blijvend gebleken voor een herstel van Mars te speculatieve crediet. Het groote ge vaar ligt natuurlijk in de kans, dat de tijd dit besef zal doen verzwakken. Daarom moet de actie onverpoosd voortgezet worden. Er zijn stroomingen die van meer blijvende be- teekenis zijn dan welke „ismen" ook. De opmerkingen die Lord Robert Cecil aan het slot van zijn artikel maakt over de ver schillende bewindsmethoden, die voor ver schillende volken vereischt worden, kan men zonder eenige bijzondere inspanning van zijn verbeeldingskracht aanvaarden. Men kan er in dezen tijd bovendien de conclusie bij trek ken, dat nu al gebleken is dat de dictators de oude methodes van de dictatuur in het buiten land niet meer kunnen toepassen. De werke lijkheid van de twintigste eeuw stemt even min overeen met een dagorder van Napoleon aan zijn troepen als met een demagogisch meeting-betoog van Adolf Hitlerdie in den laatsten tijd wel opmerkelijk veel kalmer en bescheidener in zijn uitlatingen is gewor den. Er is een bewustzijn in de wereld ge groeid, en men kan het evenmin meer negee- ren als wegschreeuwen. Het heeft zeker nog veel versterking noodig. Die zal het krijgen. R. P. IJMUIDEN N. A. S. B.-AVOND. De door den Ned. Arb. Sport Bend in >,'t Wapen van Velsen" gehouden propaganda cabaret-avond was goed bezocht, toen voor zitter Otto 't woord nam om de belangstel lenden te verwelkomen. Hij memoreerde in 't kort het belangrijke werk dat de IJmui- der afdeeling in het belang der arbeiders klasse in de vijf jaren van haar bestaan reeds verricht heeft, 18 Juni a.s. viert de N.A.S.B. afd. IJmuiden haar eerste lustrum. Het duo Lotte en Alex Wins hebben daarna de aanwezigen onthaald op een zeer ge varieerd programma, in den vorm van gocheltoeren, propaganda-poppenkast, trans- formatiedansen, en alles wat een humoris tisch cabaretprogramma nog meer vraagt. TOONEELVEREENIGING VARIA De slotvoorstelling in dit seizoen der too- neelvereeniging Varia is uitgesteld tot Don derdag 26 April a.s. Varia voert, zooals onze lezers weten, Jaap v. d, Poli's satyrisch too- neelwerk „De Doofpot" op. DE V1SCHAANVOER IN OSTENDE lil de week van 6 tot en niet 12 April be droeg, de opbrengst der in Ostende aange voerde visch fr. 1.022.766. OVERVLOED VAN VISCH IN OSTENDE. INVOER UIT SCANDINAVIë WEER STOPGEZET? De aanvoer van visch in Ostende was de vorige week zeer aanzienlijk. Er kwamen ruim 60 motorvaartuigen benevens een achttal stoomtrawlers met belangrijke vangsten aan den afslag. Was de aanvoer van eigen vloot reeds meer dan voldoende om in de behoeften te voor zien, er werd bovendien nog veel visch in gevoerd. Zelfs in Ostende, waar de markt met rondvisch werd overvoerd, kwam nog veel kabeljauw en koolvisch uit het buiten land aan. Het gevolg was, dat men ten slotte met de visch geen raad meer wist. Goede kwaliteit koolvisch werd zelfs tot beneden 15 centimes per Kilo door de vischmeelfabriek opgekocht. En dan wordt er nog visch inge voerd, waarop 50 centimes per Kilo invoer recht. moet worden betaald. Naar ons van particuliere zijde uit Brussel werd gemeld, heeft de Belgische regeering in verband met den overvloed van visch in België den invoer uit Denemarken, Noor wegen en Zweden voor onbepaalden tijd stop gezet. Bevestiging van dit bericht konden wij nog niet verkrijgen. NATIONAAL ZANGCONCOURS IJMUIDEN'S MANNENKOOR. DE LOTING. Zaterdagmiddag heeft in de zaal Cycloop de loting voor het op 2324 Juni en 1 Juli hier te houden Nationaal Zangconcours plaats ge had. Dit concours uitgeschreven door „IJmui- den's Mannenkoor" wordt gehouden in het Patronaatsgebouw. Willemsbeekweg. De jury is samengesteld uit de heeren: Alphons Vranken? den -Haag; W,_F. Kools, Scheveningen en H. J. ArisV Santpoort. Al vorens men t.at de loting- overging richtte de heer C. Visser, voorzitter van „IJmuiden's Mannenkoor" zich tot de aanwezige koordiri genten en afgevaardigden der deelnemende vereenigingen, waarbij hij meedeelde dat de voorbereidende werkzaamheden alle reden tot tevredenheid gaven en het bestuur er ten volle van overtuigd was dat dit concours in alle op zichten zal slagen. Er wordt deelgenomen door in totaal 31 koren. Van de IJmuidensche ko ren, die overal steeds eerste en eere-prijzen weten te bemachtigen, hebben slechts twee ingeschreven en wel „Polyhymnia" en „IJmui den's a Capellakoor". De deelnemende koren zijn: le afdeeling gemengde koren-. Kunst en Vriendschap, St. Maarten; Polyhymnia, IJmui den; Zang na Arbeid, Krommenie; D.E.V.O., Amsterdam; De Stem, Utrecht; Social, lieder tafel „Ontwaakt", Zaandam; D.E.B., Koog Zaandijk; Gemengde Zangver. Preciosa, Am sterdam; IJmuiden's a Capellakoor, IJmuiden. 3e afdeeling gemengde koren: Zang en Vriendschap, Jisp; Gemengd koor Astonia, Amsterdam; Zangvereeniging „Zang Veredelt", Haarlem; St. Adolphus, Wijk aan Zee; Ko- ninkl. oratorium en orkestvereen. „Sappho", Hoorn. Mannenkoren 2e afdeeling: Mannenkoor Preciosa, Amsterdam; Heldersch Mannenkoor, Den Helder; Loodgieters Mannenkoor, Amster dam; Sappho, Hoorn; Onder ons, Beverwijk. le afdeeling mannenkoren: Haarlemsch Zanggenot, Haarlem; Postaal. Haarlem. Afd. uitmuntendheid mannenkoren: Zang- lust Beverwijk, en superieure afdeeling: De Zaankanters, Zaandijk. Superieure afd. gemengde koren: Joh. Ver hulst, Krommenie. Eere-afd. gemengde koren: Concordia, West- zaan. Afd. gemengde koren UitmuntendheidKunst na Arbeid, Uitgeest; St. Caecilia. Krommenie en Aalsmeersche Koorvereeniging, Aalsmeer. Het voornemen bestaat, 's middags twee uur het concours te doen aanvangen. Om één uur verzamelen zich de deelnemende koren met ontplooide banieren op het Willemsplein om met muziek in optocht naar het Patro naatsgebouw te marcheeren. Aan dezen op tocht is tevens een vaandelwedstrijd ver bonden. DE BAZAR VAN HET WITTE KRUIS. Bruto-opbrengst ruim 1600 gulden. LAATSTE DAG DEED DE DEUK DICHT.. Zaterdagavond is de bazar, die- gedurende een viertal dagen in het Witte Kruisgebouw aan de Kennemerlaan was gehouden, geslo ten. Niet met een traan, maar met veel ge lach en veel gejubel. Waartoe het resultaat dan ook wel aanleiding gaf. Onmiddellijk nadat de laatste bezoekers met armen of manden vol meer- of minder- huishoudelijlce artikelen het gebouw hadden verlaten, kwam het laatste bedrijf, het op maken van de balans oftewel het tellen der centen, dubbeltjes kwartjes, guldens enz., die van alle kanten door de leidsters en leiders werden aangedragen naar de centrale kas. Het duurde natuurlijk geruimen tijd eer het eindresultaat kon worden vastgesteld. Maar dit loonde de moeite: bruto ruim 1600. En daar de onkosten betrekkelijk gering zijn kan het bazar-comité zeker meer dan 1500 gulden aan de vereeniging afdragen. Voor waar een schitterend resultaat! Zor-als wij reeds hebben gemeld, was het bezoek de eerste dagen niet druk. De laatste dag deed echter de deur dicht, vooral dank zij de groote belangstelling voor het rad van avontuur. Men kwam Zaterdagavond handen tekort om de klanten te bedienen. Ook voor de verschillende verlotingen, die Zaterdag avond plaats vonden, bestond veel belang stelling. Toen al het werk gereed was kwam het comité nog even bijeen in de theeschenkerij, waar natuurlijk een opgewekte stemming heerschte. Mevrouw Cramer was zeker de tolk van allen toen zij de voorzitster van het comité mevrouw Baak met eenige welgekozen worden dankte voor haar uitstekende leiding. Onder luid applaus overhandigde zij mevrouw Baak namens het comité een fruitmand. Mevrouw Baak dankte allen voor hun me dewerking en voor het smakelijk geschenk. De verlotingen hadden het volgende resul taat. Ledikantje no. 5, sprei no. 4, wagenkussen no. 39, paard en wagen no. 19, schilderij no. 540. Groote verloting: 1ste prijs 783, 2de prijs 622, 3de prijs 602, 4de prijs 558, 5de prijs 449, 6e prijs 123, 7e prijs401, 8e prijs 209, 9e prijs Het tweede deel van de Duitsche Himalaya-expeditie is uit Munchen vertrokken. Voor alles zal men trachten eindelijk den top van den Nanga Pardats (8120 M.) te bereiken. Boven: enkele toppen van het Karakoroem-gebergte. 248, 10e prijs 348, 11e prijs 533, 12-e prijs 755, 13e prijs 34, 14e prijs 32, 15e prijs 592. 16e prijs 454, 17e prijs 38, 18e prijs 82, 19e prijs 800, 20e prijs 16, 21e prijs 168, 22e prijs 72, 23e prijs 571, 24e prijs 389, 25e prijs 307. Naam van de pop (verpleegster) Charitas, Kraamverzorgster Sonja. Geboortedatum ba by 17 Januari. AANBESTEDING. Bij de door het college van regenten van het, Centraal Ziekenhuis te Alkmaar gehouden aanbesteding voor het bouwen van een zenuw paviljoen met bijbehoorende werken op het terrein van het genoemde ziekenhuis, was met de voorwaarde 80 procent Alkmaarsche werk lieden laagste inschrijver de heer J. Kes alhier met f 49.890. ONDERWIJS. Naar we vernemen, is de heer L. Janssen, hoofd der U.L.O.-school, voor het ondergaan eener operatie, die inmiddels reeds heeft plaats gevonden, opgenomen in de Boerhave- kliniek*te Amsterdam. Tijdelijk is nu aan deze school werkzaam gesteld Mevr. Bunte. NOG GEEN HALTE AAN DEN MIDDEN- DUINERWEG. In verband met het bericht, dat de vorige maand in de pers gecirculeerd heeft, waarbij werd kennis gegeven, dat door de Ned. Spoor wegen besloten zou zijn een halte aan den Middenduinerweg te Santpoort te stichten, deelt het bestuur der Vereen. „Santpoort's Bloei" ons mede, officieel te hebben vernomen, dat de Directie der Ned. Spoorwegen heeft beslist, dat vooralsnog niet tot het stichten van deze halte zal worden overgegaan. WORDT TORCLER EINDELIJK VRIJGELATEN? VELSEN TOONEELVEREENIGING CONCORDIA. „De Ridder van den Kousenband". „Honni soit qui mai y pense". Dit devies der Ridders van den Kousenband, de klas sieke Engelsche ordej was ook van- toepassing op den jeugdigen ridder met vrees doch zon der blaam, welke in Henk Bakker's klucht spel met bovenstaand opschrift tot titel, de hoofdrol te vertolken had. Een volle Concordiazaal heeft van het too- neelwerk van dezen Haarlemschen auteur, een werk vol mogelijk- maar ook onmo gelijkheden, genoten. Doch op zulk een avond vraagt het publiek niet naar logica, het wil slechts lachen. En daaraan heeft Concordia het niet laten ontbreken, alhoewel zij het zwaartepunt meer naar het blijspel dan wel naar een klucht verlegd had. Een internationale chantagebende zendt alleenreizende zakenlieden wanneer zij weer in den huiselijken kring zijn teruggekeerd, verpakt in een postpakketje uit hun hotel, een roze kousenband toe, iets wat in het huishouden der familie Hofstede, waar schoonmama dit compromitteerende dames artikel in ontvangst neemt, tot zeer onge- wenschte complicaties voor den huisheer leidt. Na veel dolle persoonsverwisselingen, nu juist niet tot de meest gelukkige vondsten van den auteur behoorende, treedt de would- be Casanova als een moderne St Joris, die den vurigen draak verslagen heeft, uit het strijdperk. Dat het den Ridder (de heer A. Wegman) niet gemakkelijk viel zijn tegenstandster (mevr. Bakker-Jongejans als' de schoonmoe der) te bestrijden, zal een ieder willen geloo- ven, die de verhalen over schoonmoeders en de deze voorname rol spelende figuur van een van Concordia's beste actrices kent. De heer Wegman, die zich wederom deed kennen als een vlot acteur, werd op een meer dan loffelijke wijze ter zijde gestaan door den heer Reehorst als den onder den plak zil te nden schoonvader. Het simpele spel van dezen laatste tijdens het verhaal van de Berlijnsche zakenreis was kostelijk. De figuur van de schoondochter werd be scheiden door mej. B. Dol vertolkt, terwijl het kittige Duitsche dienstmeisje in mevr. Visser-Bakker verreweg de best gespeelde da- mesrol vond. De loodgieter, de detective en de zende ling, resp. de heeren Maenhout, de Back en Bakker, hadden door de persoonsverwisselin gen en hun goed getypeerde tooneelfiguren een groot aandeel in het succes. Vooral laatst genoemde heeft het publiek op bekende wijze geamuseerd. De personen van het derde plan, als: de vriend (heer Brakenhoff), de rechercheur (heer v d. Veldt) mevrouw X. (mej. Wegman) en de heer Fiege, als de kampioen-negerbok ser (een pluim voor z'n Engelsch) droegen er het hunne toe bij de voorstelling tot een goede te doen zijn en het succes van dit een tikje croquante en piquante blijspel, waar voor regisseur v. d. Bliek terecht ten t-ooneele werd geklapt, te verhoogen. Mevr. Bakker-Jongejans. wier speltempo door een betere rolkennis nog verhoogd had kunnen worden, verdedigde de ondankbare rol der inquisitoriale schoonmoeder met zulk een verve, dat vele mannelijke toeschouwers zichzelf afgevraagd zullen hebben, waarom schoonzoon haar niet linea recta het huis uitzette. Maar dan was dit kluchtspel niet geschre ven geworden en de ridders waren van de bespreking en uitstalling van zulk een frivool artikel, als waarom het zich hier handelde, 'gespeend gebleven! En dat was ook wat waard, W. Onze correspondent bezoekt hem. Wij hebben onzen corresponden te Berlijn verzocht een onderzoek in te stellen naar het lot van Ernst Torgler, den communistischen leider in den vroegeren Rijksdag, die op 23 December. 1933 werd vrijgesproken in het Rijksdagbrand-proces maar nog steeds ge vangen zit. Dr. Diels, leider van de Pruisische Geheime Staatspolitie, verzekerde onzen correspondent dat hij zal voorstellen Torgler vrij te laten, en stelde hem in de gelegenheid den gevangene te bezoeken. Het verslag van zijn ervaringen vindt u op pag. 6 van dit nummer. Onze cor respondent is van meening dat het advies van dr. Diels opgevolgd zal worden. Hij kon Torg ler, die er evenmin als de directeur dei- gevan genis nog iets van wist, dus een hoopvolle mededeeling doen Hun houding tegenover de muiters van de „Zeven Provinciën". Aneta meldt uit Soerabaya: Voor de vierschaar, in dezelfde samenstel ling welke de aanstichters van en deelnemers aan de muiterij aan boord van „De Zeven Pro- vinciën'Vonniste. verschenen Zaterdag 16 der 17 officieren van „De Zeven Provinciën" wier terechtstaan de laatste acte vormt van het Zeven Provinciën-drama voor den Zeekrijgs raad te Soerabaja. De opening van de zitting leest de fis caal de ten lastelegging voor, waarna de se cretaris van den Krijgsraad, de telegrammen voorleest, welke betrekking hebben op de mui- tereij en dienstweigering. De secretaris leest het eerder beklaagden voorgehouden verhoor voor van getuige Eikenboom. De voorlezing gaat voort tot de overgave door de muiters en daalt daarna af in de tails o.a. wordt verklaard, dat er geen reden aanwezig was om de officieren van geladen pistolen te voorzien, dat er geen motief aan wezig was tot verwijdering van korporaal Boshart. Bekl. de luitenant ter zee Fels die daarna wordt voorgeroepen heeft geen vragen te stel len. De secretaris van den Krijgsraad leest het tweede verhoor van commandant Eikenboom voor, naar aanleiding van vragen en mededee- lingen van den bekl. Fels, die in bijzijn van den eersten officier van den commandant de verklaring zou hebben ontvangen bij onregel matigheden niet te schieten en geen bloed bad aan te richten, hetgeen de heer Eiken boom ten stelligste ontkent. Luitenant Fels deelt op bewogen toon mede, dat de geciteerde woorden betreffende het niet-schieten en het niet aanrichten van en bloedbad woordelijk door den comman dant Eikenboom zijn gesproken. „Daar blijf ïk bij. Wat verklaar ik voor God." De heer Fels stelde den commandant de vraag inzake het optreden bij onregelmatig heden, daar hij evenals de eerste officier in dertijd de muiterij aan boord van de „Ko ningin Regentes' heeft meegemaakt. De secretaris leest thans voor het verhoor van den getuige, den officier van den Marine Stoomvaart Dienst Beets, die melding maakte van de zijnerzijds aangewende pogingen om zich naar de machinekamer te begeven toen het schip nog niet onder stoom was. Bij dit verhoor werd verklaard, dat hij geen ant woord kreeg op zijn voorstellen behalve van luitenant de Vos van Steenwijk, die hem in den rug zou dekken, bij het gaan naar de aehterstookplaats. De speciaal voor deze taak aangewezen officieren van den Marine- Stoomvaart Dienst waren ondanks het drie maal gedaan verzoek niet bereid mede te gaan. De officier van den M. S. D. Smits maakte een uitvalplan op, hetgeen geen steun kreeg van zijn collega van Balkom uit onver schilligheid, van luitenant Dekker, op grond van diens opvattingen, dat toch alle officie ren ongetwijfeld zouden meewerken, indien het tot een uitval kwam. Bekl. officier Smits maakt aanmerking op de verklaring van den heer Beets als zou hij, Smits, tegen luitenant Reynierse hebben ge zegd, het pistool niet zoo zichtbaar te dra gen. doch de woordenwisseling tusschen den president van den Krijgsraad en beklaagde Smits is vrijwel niet te verstaan. Blijkbaar komt een en ander neer op een waarschu wing om de pistolen niet in de longroom te laten slingeren. De secretaris van den Krijgsraad leest dan verklaringen voor van Kawilarang. bevatten de de bekentenis van den opzet en uitvoering van de muiterij-plannen. De zitting werd daarna verdaagd tot he den.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1