Dinsdag het requisitoir. De vliegende feeks BEVERWIJK STOOMBOOT AAN DEN KETTING GELEGD. moeilijkheden met de bevrach tingscommissie. Op last van den Ambtenaar van het O.M. te Haarlem heeft de Rijksveldwacht in den nacht van Vrijdag op Zaterdag beslag gelegd op de vrachtstoomboot Oostzaan IV, van den heer W. J. Duiker. Naar wij vernemen is dit een gevolg van gerezen moeilijkheden tusschen den onder nemer en de bevrachtingscommissie. De vrachtgoederen werden door de Rijksveld wacht van boord gehaald, waarna het schip aan den ketting werd gelegd. slotvoorstelling katholieke kring De slotvoorstellmg in dit seizoen van de stichting „Katholieke Kring" zal op Vrijdag 20 April a.s. de groote zaal van het K..S.A.-ge bouw worden gegeven. Het Nieuwe Schouw- tooneel, leiders Ko van Dijk en Frits Bouw meester, zullen op dien avond voor de Kring leden en him introducé's opvoeren het blij spel in 5 tafereelen „Van je vrienden moet je 't hebben", van George M. Cohan. gewestelijke hanzevergadering Zondagmiddag werd in de bovenzaal van het Veilingsgebouw „Kennemerland" een de monstratieve vergadering gehouden van de R,K. Gewestelijke Middenstands-federatie KennemerlandZaanstreek. De vergadering- mocht zich in groote belangstelling verheu gen. De federatievoorzitter de lieer N. J. Out, sprak een openingswoord en herinnerde er aan, hoe op het in September 1933 te Breda gehouden congres van den Ned. R.K. Mid denstandsbond de noodzakelijkheid werd be handeld der wettelijke bescherming van de klein-onderneming, speciaal in den detail handel, in het licht van ordening en sanee ring der betrokken takken van bedrijf. Het congres sprak de noodzakelijkheid uit, dat onverwijld door de overheid maatregelen worden getroffen, welke gericht zijn op zoo danige saneering en ordening van het be drijfsleven, dat met name het m id denstan ds- toedrijf wordt veilig gesteld tegenover het grootwinkelbedrijf en de diverse vormen van coöperatie van andere groepen op het ter rein van den middenstand. Als sprekers in deze bijeenkomst traden op Rector C. M. Mol uit Rotterdam en de heer j g. M. Erftemeijer uit Amsterdam. 'Deze sprekers wezen er op, dat van de re geering gevraagd wordt in de eerste plaats tijdelijke stopzetting van vestiging, of met- vestiging gelijk te stellen uitbreiding of be drijf somzetting in den detailhandel gedu rende twee jaren en wel voor eiken onder- memings- en bedrijfsvorm, verbruikscoöpe raties en filialen niet uitgezonderd. Als uit zonderingsgevallen komen o.m. in aanmer king vestiging in nieuw gebouwde woonwij ken of zakenkwartieren en vestiging in be staande, tijdens het vestigingsverbod open vallende winkelruimten, voor zoover deze vestiging niet betreft warenhuizen, eenheid- prijs-bedrijven, filialen van ondernemingen, die bereids twee verkoopgelegenheden bezit ten of coöperatieve verbruiksvereenigingen. Deze uitzonderingen moeten kunnen wor den gestelddoor de gemeentelijke overheid na advies van een plaatselijke permanente commissie, samen te stellen uit leden, aan gewezen door den gemeenteraad, Kamer van Koophandel in het ressort en ge organiseer den Middenstand'. Ter bestrijding van oneerlijke en onbehoor lijke concurrentie werd aangedrongen op re geling van het uitverkoopwezen, algeheel ver bod van toepassing van het cadeau-stelsel, wettelijke regeling van het rabat- en korting stelsel, verwijdering en wering uit de waren- renhuizen van die instellingen en afdee- lingen, welke meer op het verlokken van het publiek, dan op een voorziening in behoefte zijn ingesteld (lunchrooms, buffetten, post kantoren, kinderspeelplaatsen enz.) Verder werd de noodzakelijkheid besproken van het invoeren van een vergunningsstelsel voor groot-onderneming en coöperatie. Deze eischen en hun urgentie werden in een aan het slot der vergadering met alge- meene stemmen vastgestelde resolutie, na der omschreven.. FEESTAVOND K. O. V. Zaterdagavond hebben de leden van de Kennemer Orkest Vereeniging en hun in troducés in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" hun jaarfeest gevierd. De zaal was dank zij de bemoeiingen van de ijverige feestcommissie en de medewerking van den heer l. Peelen, feestelijk versierd. Na een openingswoord van den voorzitter der feestcommissie, den heer J. de Roos, werd een gevarieerd programma afgewerkt Het spreekt vanzelf dat daarbij het muzi kale gedeelte niet werd vergeten. Een trio, viool, piano, cello, vergastte den feestge- nooten op eenige fijne stukjes muziek. Anderen maakten zich verdienstelijk door het geven van voordrachten of het leiden van gezelschapsspelen. Roemer's Band zorgde er op voortreffelijke wij-ze voor, dat de danslustigen ten volle hun hart konden ophalen eri dat de stemming er uitstekend inbleef Het feest werd v-oor een prettigen -maal tijd eenigen tijd onderbroken, maar ook aan den disch ging het er vroolijk toe. De diri gent, de heer Louis Stiens, die met zijn echtgenoote het feest bijwoonde, had dave rende huldebetuigingen in ontvangst te ne men. De K.O.V. en niet het minst de feest commissie kan op e«n prachtig geslaagd feest terug zien. levering van melk. De CoÖp. Broodbakkerij en Verbruiks- vereeniging „Algemeen Belang" heeft de leverantie van 11001200 L. volle melk per week gedurende het tijdvak 1 Mei31 Oct. opgedragen aan de Beverwijksche Melkcen- trale. naar het concours. De Jongens-Harmonie, onderafdeeling van de Beverwijwsche Harmoniekapel zal deelnemen aan het -muziekconcours, dat in de maand Juli gehouden wordt te Hoorn, uitgeschreven door de Harmonie .Apollo" aldaar. Het corps komt uit in de derde afdeeling harmonie. de eerijke vinder. Zaterdagmiddag kwam een te Heemskerk woonachtige tuinder tot de minder prettige ontdekking, dat hij zijn portefeuille, inhou dende een bedrag van 265 gulden aan bank papier, had verloren. Kort nadat hij van zijn verlies aangifte bij de politie had gedaan, kwam de eerlijke vinder reeds opdagen. Een jongen had de portefeuille met haar waar- devollen inhoud in de Breestraat gevonden. Spoedig was de eigenaar weer in het bezit van zijn geld gesteld. De eerlijk» vinder bleef niet onbeloond. De jongen was met zijn „tientje", dat hij voor zijn eerlijkheid ontving, minstens even blij, als de verliezer met zijn herkregen eigendom, DE AMBTENAREN VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. Het raadsbesluit dd. 29 December j.J. waarbij aan Gedeputeerde Staten werd verzocht om de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, belast met de voltrekking- van huwelijken en plaatsvervangende dien sten te verlagen van f 6 op f 3 per huwelijk, ontmoet bij Gedeputeerde Staten bezwaar. Een belooning per voltrokken huwelijk acht dit College in strijd met het karakter der ambtenaarsverhouding, die eischt, dat niet in de eerste plaats de hoeveelheid, doch de hoe danigheid van het te verrichten werk grond slag behoort te zijn van de toe te kennen be looning. Bovendien wordt, naar de meening van Gedeputeerde Staten, de vaststelling van den pensioensgrondslag bemoeilijkt, wanneer de bezoldiging een wisselende is. Gedeputeer de Staten geven daarom in oveweging om voor den genoemden ambtenaar en voor zijn even- tueele plaatsvervangers een vaste bezoldiging te bepalen. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor om onder intrekking van het raadsbesluit van 29 December j.l., aan Gedeputeerde Staten te verzoeken, ingaande 1 Januari 1934, de jaarwedden van de ambte naren van den Burgerlijken Stand nader te bepalen als volgt: a. een, te wiens overstaan alle akten, met uitzondering van de huwelijksakten worden verleden en aan wien voorts alle werkzaam heden alsook het bewaren der registers zijn opgedragen f 500 per jaar. b. een, te wiens overstaan de huwelijken worden voltrokken en die tevens belast is met de tijdèlijke vervanging van de sub a ge noemden ambtenaar f 175 per jaar. c. een, belast met de tijdelijke vervanging van de sub a en b genoemde ambtenaren f 50 per jaar. d. drie, belast met de tijdelijke vervanging van de sub a, b en c genoemde ambtenaren (onbezoldigd). PRESENTIEGELD MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Bij raadsbesluit van 27 Januari 1932 werd het presentiegeld voor het bijwonen der ver gadering van de leden van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon vastgesteld op f 2 per vergadering. Het bestuur van genoemde instelling heeft B. en W. geadviseerd den Raad voor te stel len om, ingaande 1 April 1934, het presentie geld terug te brengen op f 1 per vergadering. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en stellen den Raad voor in dien zin een besluit te nemen. WIJK AAN ZEE verpachting zeestrand. Een dezer middagen had ten Raadhuizt plaats de verpachting van een gedeelte Zee strand in deze gemeente, gelegen t-usschen strandpalen 52 en 53, van 300 Meter bezuiden strandpaal 52 naar het Zuiden, tot de grens der gemeente, voor het tijdvak van 1 Januari 1934 tot en met 31 December 1938. Het strand werd gegund aan de Buffet Maatschappij E. Pluribus Unum voor f700. bouwen Door Burgemeester en Wethouders zijn de navolgende vergunningen tot bouwen ver leend: aan A. Castricum, wonende te Wijk aan Zee en Duin. tot het bouwen van 4 woonhuizen aan den parallelweg van den Hoflaaiderweg; aan H. Dirkman, te Wijk aan Zee en Duin, tot het verbouwen van een waranda voor een perceel aan de Verlengde Voorstraat. drankwet. Aan h. van Wilsum Vos. wonende te Bever wijk is verleend een verlof B voor den ver koop uitsluitend van alcoholvrijen drank in de beneden-localiteit van het ongenummer de perceel, gelegen naast het perceel aan den Hoflanderweg no. 1. WIJK AAN ZEE EN DUIN Geboren: Nicolaas Gijsbertus, zoon van G. van Domselaar en C. M. Kooij; Cornells Anto- nius, zoon van C. A. Duiker en A. E. Braken- hoff; Tiny, dochter van H. Mensing en C. C. Klein; Theodoras Johannes, zoon van J. A. J. Jaspers en H. A. M. van der Zant; Ad-riaan Arnoldus, zoon van P. J. van Raamsdonk en M. de Boer; Johanna Maria, dochter van H. C. J. Dullemans en M. Vrouwe. Ondertrouwd: N. F. Bol en C. van Zijl; Th. J. W. Kuyer en J. C. Bruijns. Gehuwd: J. de Haan, 5 j. en C. van Baar, 38 j.; N. Komen-, 27 j. en D. G. Heere, 47 j. causerieën met films Naar ons medegedeeld wordt', heeft het Nederlandsch Fabrikatenhuis naast de pro- paganda-aetie voor de Nederlandsche merk artikelen, welke actie bestaande uit het hou den van een (verplaatsbare) tentoonstelling met een daaraan voorafgaande propaga-nd-a- redevoering, nu reeds 4 jaar achtereen in <Se grootste gebouwen der belangrijkste plaat sen gehouden wordt, een geheel nieuwe af deeling gesticht voor het houden van cau serieën (met films). Bij deze causerieën met films is gebroken met het verouderde systeem, waarbij het pu bliek in hoofdzaak z.g. bedrijfsfilms ge toond worden. Bij de causerieën met film-s van het Nederlandsch Fabrikatenh-uis gaat het om een pittige bespreking en filmbeelden waarin het publiek belang stelt. NIJENR ODE - ZAAK Laatste dag van het getuigenverhoor. Verd. O. geeft zijn lezing van de zaak. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 14 April. Bevallen 11 April: A. van TongerenSchenk, d.; Z. VenemaPool, d.; A. VasenBoers- ma, d.; F. Lamars—Speelman, z.; H. B. Valk Ter Reehorst, z.; 12 April: G. van Meeuwen Sanders, d.; 13 April A. M. OlversHendriks, d. Overleden 11 April G. H. Schrumph, 49 j., Kam perlaan; M. v. Zijp, 66 j., Minahassastraat; 12 April: C. SmitSchoos, 73 j., NaSsaustraat; B. P., 2 mnd., z. v. J. Klinkenberg, Leeuwerik straat. In Stockholm wordt een brug gebouwd, welke 400 meter lang wordt. Zij zal uit twee bogen van resp. 204 en 168 meter bestaan. De verhooren in het Onnes-proces zijn Za terdag weer voortgezet. De belangstelling was weer tamelijk groot en ook de advocaten in de verwante zaken zijn weer present. Getuige van der Dussen wordt opnieuw ge hoord. Hij is na de inbraak op het kasteel ge weest om een onderzoek in te stellen. Destijds heeft hij verklaard op 3 Maart op het kasteel te zijn geweest. Getuige had in zijn boekje op- geteekend, dat verd. O. dien middag niet op het kasteel was. „O. naar Amsterdam" had hij opgeschreven. Later had hij dit doorgehaald en veranderd in: „O. naar Oosterbeek". Thans voegt hij aan zijn verklaring toe, dat er op 4 Maart in zijn boekje staat: „gehoord dat O. op 3 Maart toch naar Goudstikker (dus naar Amsterdam) is geweest". Op 7 Maart 1932, verklaart get. voorts nog, heeft een bespreking plaats gehad tusschen de heeren van Ledden Hulsebosch en Goudstikker, waarbij zij hebben gesproken over de mogelijkheid, dat O. zelf de hand in de inbraak zou hebben gehad. Het vóór en tegen is toen overwogen. Getuige weet dit uit mede- deelingen, die de deskundige hem destijds heeft gedaan. De heer Molenkamp word vervolgens als ge tuige gehoord. Hij heeft jarenlang samen met verd. O in den raad van Breukelen gezeten. Volgens getuige heeft verd. zeer veel voor de gemeente gedaan. Weer een verhaal over Koning. De heer A. van Leeuwen komt dan voor het hekje. Op verzoek van Mr. Kappeyne vertelt hij zijn ervaringen, welke hij met Koning heeft gehad. Het verhaal, dat niet bijster interessant is, speelt zich af in 1929. Voor gezamenlijke rekening zouden getuige en Koning paarden op rennen laten loopen. Getuige had als aan- deelen f 12.600 betaald, terwijl Koning de paarden had ingebracht. Het doel was het op richten van een ren- en fokstal. Het paarden- materiaal bleek echter zeer inferieur te zijn. Koning wilde het geld niet teruggeven en ten slotte had getuige een klacht wegens oplich ting ingediend. Hij had ook nog een corres pondentie met Koning gevoerd, doch de brie ven moesten niet naar Bussum (waar K. toen woonde) worden gestuurd, doch naar Amster dam, van Woustraat 239, waar Witbraad woonde. Koning heeft indertijd verklaard, dat hij dit correspondentieadres alleen voor „vrouwen kwesties" gebruikte. Verd. O. maakt de rechtbank hierop attent. Koning komt dan voor 't hekje en hij houdt vol, dat hij in de quaestie over de paarden het recht op zijn hand had. Getuige van Leeuwen zou hem zelfs nog geld schuldig zijn. Koning legt eenige correspondentie over. Getuige France is ook niet erg over Koning tevreden. In 1930 had hij een inboedel van Koning gekocht voor f 8000. Hierover is het tot een proces gekomen. Koning verklaarde daarin, dat de verkoop fictief was geweest Getuige: „Koning heeft me bedreigd, hij zei toen: Ik heb zooveel relaties, je maakt me niets, ik houd de zaak zes jaar sleepende Ik geloofde dat niet, maar we zijn nu in het vierde jaar bij dat proces. Deze getuige vertelt nog bijzonderheden over een andere zaak. Koning geeft d'an zijn lezing van het geval, en hij ontkent natuurlijk alle schuld. Mees Gerritsen komt nu als getuige a dé charge voor het hekje. Hij verklaart op een vraag van Mr. Kappeyne, dat al het gestolen goed uit Nijenrode naar Koning moest worden gebracht. Deze immers zou ook het geld uit betalen. Later was gezegd, dat het onderweg- naar Engeland in zee moest worden gegooid. Pres.; „Wie heeft dat gezegd". Getuige Mees: „Witbraad!" Witbraad en Maag, die in de getuigenbanken zitten, vliegen op en beginnen tegen Mees te schelden. De scheldwoorden „patser", „ploert" en „schoft" vliegen door de rechtzaal. Witbraad schreeuwt: „Ik heb nooit met jou gepraat, patser, maar wel met Biesing". Het rumoer wordt nog grooter als Onnes plotseling uitroept: „Koning roept „schoft"!, dat gaat toch niet, die man scheldt hier ieder een maar uit". Koning wil 't eerst ontkennen, maar na zijn gebruikelijke aarzeling geeft hij toe „binnens monds" over „schoften" te hebben gesproken. Mees doet dan een uitvoerig verhaal, waarin hij zijn gesprekken met Witbraad weergeeft. Witbraad had van Koning gezegd: „dat is een man uit de groote wereld, maar hij gaat over lijken". Mees zet zijn verhaal voort, de Officier mengt er zich zoo nu en dan in en felle debat ten blijven niet uit. De president houdt echter het heft in handen en hij coupeert al te lange uitweidingen. Hij vertelt weer de geschiedenis van het bezorgen van het gestolen goed bij den detective J. Zijn verklaringen wijken op som mige punten af van die van J. en Juffr. Nög- gerath. Na de pauze. Na de pauze wordt als getuige gehoord de rubber-expert De Koning (niet te verwarren met den Kroongetuige Koning). Hij vertelt dertien jaar lang bij Onnes te hebben ge werkt. Ongeveer 16 jaar geleden had hij namens verd. Onnes in diens tegenwoordig heid opdracht gekregen in de boeken enkele boekingen te veranderen. Na overleg met een advocaat had getuige dit niet gedaan. Mr. Kappeyne: „Wie had U den opdracht gegeven?" Getuige: „Meneer Hoogeweg (vroeger ook in dienst bij O.). Verdachte: „Ik sta hier voor een groot raadsel, mij is van de heele quaestie niets bekend". De handelsagent Cornelissen komt de ver klaringen van den vorigen getuigen bevesti gen, maar het blijkt, dat hij indertijd het verhaal van De Koning zelf had gehoord. Getuige Cornelissen vertelt dan, dat De K. hem indertijd herhaaldelijk had medege deeld, dat Onnes hem wilde dwingen de boeken te vervalschen. Getuig»5 De Koning spreekt nu weer tegen, dat het herhaalde malen gebeurd is, hij doelt op één geval, Tusschen de beide getuigen ont staat dan een meeningsverschil, waarin zich de Officier en rechter De Gaay Fortman mengen, zonder dat de zaak echter tot een oplossing wordt gebracht. Getuige De Koning doet zijn verhaal nog eens: hij moest een groote inktvlek over een bepaalde boeking gooien, de vlek wegwerken en een andere boeking plaatsen. Getuige Kristen is bij verd. Onnes in dienst geweest van 19051932. Ook hij kent het verhaal over het omwerpen van de inktpot en de valsche boeking. Van de feiten weet hij verder niets, ook hij heeft het van „hoo- ren zeggen". Op de vragen van verd. zegt getuige, dat z.i. de zaken op het kantoor van Onnes zeer correct werden behandeld: 't was mij een eer om bij U te werken". Biesing wordt nu weer voorgeroepen, hij wordt nog eens gehoord over verschillende bijzonderheden. Vervolgens wordt mr. Fokker gehoord, die als secretaris van een Internationale Ver eeniging van Koffiehandelaren, met Onnes te maken heeft gehad. Hij is vol lof over Onnes en beschouwt hem als een handig en be trouwbaar zakenman. In de internationale koffiewereld was hij een man van veel be- teekenis. Verhoor van verdachte. De President, mr. De Vries neemt hierop een verhoor aan den verdachte af. Nogmaals geeft Onnes een lezing van het geval, veel nieuws levert dit verhaal niet op. Verdachte is er van overtuigd, dat het doel van Koning is geweest, de kostbaarheden zelf in handen te krijgen om ze te verkoopen. Uit de getuigenverklaringen blijkt, dat het goed onbeschadigd aan Koning moest wor den gegeven. Onbeschadigd moest alles blij ven, ofschoon Koning en Witbraad beweren, dat het later in zee zou worden gegooid. Het goed was twee ton waard, vergeet u dat niet. Als ik Koning aan geld had ge holpen door een leening, dan zou hij de in brekers hebben kunnen tevreden stellen en dan zou ik de bestolene onwetend de zaak hebben gefinancierd". De zitting wordt, nadat ook de verdediging nog verschillende vragen heeft gesteld aan verd. O. te half zes geschorst tot Dinsdag tien uur. Dinsdag zal het O.M. zijn requisitoir hou den. HEEMSKERK bebouwing rijks- en provinciale wegen. Door het Gemeentebestuur is onder de aan dacht van belanghebbenden gebracht, dat men (om teleurstelling te voorkomen), alvo rens te gaan bouwen of den bouw voor te be reiden aan Rijks- en Provinciale wegen, zich van een uitweg op bedoelde wegen verzekert, welke voor zoover het deze gemeente betreft behoort te worden aangevraagd bij den Rijks waterstaat te Haarlem voor Rijkswegen en bij Gedeputeerde Staten van Noordholland voor Provinciale wegen. Overleden: Mej. a. de Ruiter, eclitegen. van P. Veldhuijs, 89 jaar. Ondertrouwd: P. A. Baltus, alhier en M. Zonneveld te Limmen;Th. Groot te Wormer en Wilh. C. Welboren, alhier; Joh. Dirkson te Be verwijk en Ger. M. Jansen, alhier. Gehuwd: Jac. Th. Droog, 26 j„ te Velsen en Anth. M. Putker, 29 j., alhier; Hendr. Schram, 25 j., alhier en Hendr. D. Bruin, 21 j. te Oud karspel. bevolking. Ingekomen personen: Mej. A. M. Tuin, zon der beroep, Rijksstraatweg 73, van Bergen N.H. Mej. A. M. Putker, zonder beroep, Spoellaan 9, van Haarlem. Vertrokken personen: Mej. E. A. van Halem, dienstbode, van Kerkwerg 31, naar Alkmaar; Mej. Ther. Wolf, verpleegster, van Kerk plein 2, naar Haarlem. FEUILLETON een blijmoedig spel in drie bedrijven door BEN VAN EYSSELSTEIJN. 1) Dramatis personae: Lord Harold Brentwood. Lady Alice Brentwood. Maud Brentwood. Duchess of Huntingdon. Larry Huntingdon. iMecano Töm Miller. James, butler van Lord Harold. Lucien Falcou, le officier van het inspec tievaartuig „Pierre Loti". Ie BEDRIJF. Terras van „Brentwood Castle". Rechts: ingang naar het Huis. Men ziet over een geheel met bloemen begroeide balustrade in de verte de boomen van het park in verschillende tinten van groen, donker bruin en glinsterend zilver .Daarboven e en stralende blauwe zomerhemel. Naar links geven twee heraldische leeuwen toegang tot een trap naar het gazon tusschen ter ras en park. Van de hal uit zijn trap en grasveld echter onzichtbaar. Alleen hangt hier over de balustrade een oude acacia met ziware, geurende bloemtrossen. Op het terras: een zonnescherm waaronder een zitje van rieten tuinmeubelen: tafel, bank, bankje en stoelen. Op tafel: een vaas met bloemen. Men hoort den roep van een vogel, diie in het begin van het spel eenige malen herhaald wordt. Het tikken van een maaimachine en de roep van een stem. De machine houdt na eenigen tijd stil. Lord Harold Brentwood staat bij de balustrade en kijkt uit naar park. Hij keert zich om, slentert heen en weer, luistert eendgszins onzeker bij de deur, gaat opnieuw heen en weer, luistert nog eens aandachtig, loopt neuriënd op het zitje toe, schuift den makkelijksten stoel in de schaduw van het zonnescherm. Zijn karakter is even eenvoudig als zijn costuum: hoewel het avond is, draagt hij een gemakkelijk zittend huisjasje. Lord Harold (teruggaande naar de ba lustrade): Henry! Henry! (geroep: Mylord?) Haal die stapels gras daar weg en leg ze maar ergens anders. En kijk van avond de ma chine eens na. (geroep: Mylord! Lord Harold keer terug naar zijn stoel). Zoo. Juist.... (igaat zitten. Haalt een pijp uit een zijzak, evenals tabakszakje en aansteker. In eiken zak zit iets. Hij stopt de pijp met zorg en toe wijding-.) Hm, hm,.... Trara tralala, tralala, hem. Genoegelijk. (neuriet) Echt genoege- lijk(neuriet en rookt)Alh ja! Wacht(schuift neuriënd het lange bank je bijschudt het kussen met devotie op, legt z'n beenen erop). Zóótralala.... Hè: genóégelijk.... (neuriet) Allergenoege- lijkst James (een butler van den ouden stempel, zooals tegenwoordig alleen nog maar in too- neelstukken te vinden zijn, koant onhoorbaar op met een blad waarop couranten en tijd schriften.) Lord Harold: tralaaaaaa.wel James? James: De bladen, Mylord (legt de bladen op tafel). Lord Harold: Wat is er alzoo, James? James: De Times, Mylord. Lord Harold: Prachtkrant, James, onder houdend. uitvoerig en gedegen. Prachtig voor de winteravonden. Wat nog meer? James: Manchester G, London News, Punch Lord Harold: Ha, Punch! James: Echte Engelsche humor, Mylord. Lord Harold: Dwaasheid, James. Engelsche humor is tegenwoordig al een even groote legende als Fransohe galanterie. Sinds Charles Dickens is er geen Engelsche humor meer. Maar heb je niet ehhè? James: Jawel Mylord. (Hij haalt uit zijn achterzak een opgevouwen tijdschrift) Alstu blieft. Lord Harold: Dank. ZóóWaar is Lady Alice? (hij kijkt het tijdschrift in). James: Die is boven op haar kamers, Mylord. Lord Harold: Prachtig. Maak eens een Wlhisky-soda klaar, enneGeest, terwijl James wacht).,., ennebreng ze dan hier Jamesenne;; hahaha! Goeie mop! Die oude idioot van een Lord Hoghton.... hahaha!.... Genadige goedheid, wat zal de kerel woedend zijn.... nee maarhaha ha! Groote hemel! Ik vraag me af waarom die rooie kerels soms veel meer geest hebben dan de tegenwoordige aristocratieJa, whysky, James, enne.... neennee zeg.... allemachtig! hahaha.... (schrikt op) Wat kijk je me aan, James? Sta me niet zoo ver wijtend aan te kijken. James: Ik kijk niet verwijtend, Mylord. Lord Harold: Hoe kijk je dan? James: Met uw verlof, Mylord, ik kijk heel gewoon. Lord Harold: ZooOh.... (rookt na denkend, half voor zichzelf.) Dan zal het zeker m'n minderwaardigheidscomplex zijn(luid) De whisky, James! James: Ik heb ze al klaar gezet in de kamer. Een oogenblik Mylord. (af) Lord Harold: Hèecht gezellig, (schuift behagelijk in z'n stoel. Leest verder.) Hahaha! Hemel, als ik er aan denk wat voor een ge zicht d-ie idioot van een Highton trekken zal. Als een Lama! Hahaha! Als een rheumatisch kameel! Hahaha! (hij leest grinnikend ver der één en al ondeugend plezier). James (terug, met blad, glas, whiskyflesch, twee kleine sodafleschjes Hij zet alles op het tafeltje neer). Lord Harold (lezende, verstrooid)Wat doet m'n vrouw, James? James: My lady kleedt zich voor het thea ter. Ze zou met de Duchess of Huntingdon naar den schouwburg gaan, Mylord. De wa gen moet over twintig minuten klaar zijn. Lord Harold: Ze denkt toch niet dat ik meega? James: Ik verwacht niet dat Mylady dat durft te hopen, Mylord. Lord Harold: Nou, ze durft anders een hee- leboel. Wat spelen ze vanavond weer voor een vervelend stuk? James: Shakespeare, Mylord: „De Getemde Feeks". Lord Harold: O, nee maar, dat is buiten gewoon nuttig. Dat is een voortreffelijk stuk. Dat moest veel meer gespeeld worden James: Ochrt is toch eigenlijk een ver ouderd stuk, Mylord. Lord Harold: Waarom verouderd?

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5